Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΕικονοθήκηLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση

Μοιραστείτε | 
 

 Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5 ... 10, 11, 12  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Επισκέπτης
Επισκέπτης



Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier   - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier    Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier   - Σελίδα 4 Icon_minitimeΤρι Οκτ 13 2015, 13:15

Εγω απο τα παραπάνω γραφόμενα πάντως άλλαξα γνώμη

Ειτε ετσι ειτε αλλιώς δλδ άμα ειναι να καούν θα καούν τα πηνια σωστά;

Άρα τζαμπα λεφτά με λίγα λόγια......με αυτά τα λεφτά ας βάλω διαολόματα λοιπόν geek

Υ.Γ πριν ανοίξετε P.B διαβάστε τους κανόνες
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Χείρων
Member
Member
Χείρων

Ηλικία : 60
Registration date : 30/08/2013

Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier   - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier    Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier   - Σελίδα 4 Icon_minitimeΤρι Οκτ 13 2015, 15:05

BLaCkXs.... έγραψε:
Εγω απο τα παραπάνω γραφόμενα πάντως άλλαξα γνώμη

Ειτε ετσι ειτε αλλιώς δλδ άμα ειναι να καούν θα καούν τα πηνια σωστά;

Άρα τζαμπα λεφτά με λίγα λόγια......με αυτά τα λεφτά ας βάλω διαολόματα λοιπόν geek

Υ.Γ πριν ανοίξετε P.B διαβάστε τους κανόνες

Ακόμα και έτσι να είναι, που δεν είναι, υπάρχουν και άλλοι λόγοι για να το κάνει κανείς. Έχουν γραφτεί κάποιοι στην αρχή του ποστ.

Δεν προσπαθώ να πείσω κανέναν να πάρει μέρος σε κάποιο PB. Απλά υποστηρίζω τις απόψεις μου. "Έτερον εκάτερον" Rolling Eyes

farao

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
lmb990
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
lmb990

Ηλικία : 35
Τόπος : ATHENS GREECE
Registration date : 01/06/2013

Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier   - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier    Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier   - Σελίδα 4 Icon_minitimeΤρι Οκτ 13 2015, 15:49

Ρε παιδια να πω κι εγω την αποψη μου?? Δεν το εχω ψαξει και πολυ βεβαια... να αλλαξεις ανορθωτη που κανει 100? για να μην σου καουν τα πηνια που κανουν 120? να τα φτιαξεις (περιεληξη) η 150? να παρεις απο παλιο vstrom χωρις abs που δεν καιγονται... να αλλαξεις ανορθωτη χωρις να σου εχει χαλασει ο ανορθωτης??? Κρατα τα 100-150 ευρω σου στην ακρη μηπως σου καουν τα πηνια η μηπως σου χαλασει ο ανορθωτης..
Η εδω που φτασαμε καλυτερα... βαλτα βενζινη να κανεις βολτιτσες, πηγαινε καμια εκδρομουλα...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Marcopolo
gold member
gold member
Marcopolo

Ηλικία : 68
Τόπος : ΑΘΗΝΑ
Registration date : 29/01/2008

Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier   - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier    Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier   - Σελίδα 4 Icon_minitimeΤρι Οκτ 13 2015, 16:29

lmb650 έγραψε:
Ρε παιδια να πω κι εγω την αποψη μου?? Δεν το εχω ψαξει και πολυ βεβαια... να αλλαξεις ανορθωτη που κανει 100? για να μην σου καουν τα πηνια που κανουν 120? να τα φτιαξεις (περιεληξη) η 150? να παρεις απο παλιο vstrom χωρις abs που δεν καιγονται... να αλλαξεις ανορθωτη χωρις να σου εχει χαλασει ο ανορθωτης??? Κρατα τα 100-150 ευρω σου στην ακρη μηπως σου καουν τα πηνια η μηπως σου χαλασει ο ανορθωτης..
Η εδω που φτασαμε καλυτερα... βαλτα βενζινη να κανεις βολτιτσες, πηγαινε καμια εκδρομουλα...
την ιδια αποψη εχω κ εγω.ο,τι δουλευει δεν το αλλαζουμε,μεχρι να τα φτυσει.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Χείρων
Member
Member
Χείρων

Ηλικία : 60
Registration date : 30/08/2013

Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier   - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier    Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier   - Σελίδα 4 Icon_minitimeΤρι Οκτ 13 2015, 17:00

Δεν περίμενα να πάρει τροπή PB το θέμα όταν ξεκίνησα να γράφω. Θέλησα απλά να ολοκληρώσω και στην πράξη αυτό που είχα αρχίσει να ψάχνω και παρουσίασα θεωρητικά εδώ σ αυτό το μακροσκελές και αναλυτικό ποστ:
https://www.vstromhellasforum.com/t26732-topic

Το ολοκλήρωσα λοιπόν και πρακτικά και σας παρουσιάζω εδώ και το αποτέλεσμα για να έχετε γνώση και άποψη. Και ξέρετε κουράστηκα πολύ για να μαζέψω αυτό το υλικό να το κατανοήσω, να το οργανώσω και να το παρουσιάσω. Αυτή η προσπάθεια λοιπόν μόνο "τζάπα λεφτά" δεν μπορεί να χαρακτηριστεί, ούτε πρέπει να καταλήγει σε στρογγυλοποιημένες λογιστικές προσθαφαιρέσεις: "τρεις το λάδι, τρεις το ξίδι, έξι το λαδόξιδο".

Αμφισβητήστε τα αν θέλετε όσα παρουσιάζω. Δεν έχω κάποιο αλάθητο. Όμως καλύτερα τεκμηριωμένα για να τα συζητήσουμε και να πάμε τη γνώση ένα βήμα παραπέρα. Αυτός ήταν ο αρχικός μου στόχος. Να ανοίξω συζήτηση για την τεχνολογία των ανορθωτών. Και όχι "βουρ στο ψαχνό..." Δεν προτρέπω κανέναν να αγοράσει κάτι χωρίς πρώτα να καταλαβαίνει τι κάνει και γιατί. Δεν είμαι έμπορος, δεν είμαι αντιπρόσωπος!

Οι διαθέσεις μου είναι φιλικές απέναντι σε όλους. Απλά προσπαθώ να προστατέψω κατα κάποιον τρόπο τον κόπο μου. Ελάτε και λίγο στη θέση μου...

sunny
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
lmb990
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
lmb990

Ηλικία : 35
Τόπος : ATHENS GREECE
Registration date : 01/06/2013

Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier   - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier    Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier   - Σελίδα 4 Icon_minitimeΤρι Οκτ 13 2015, 17:14

Βαγγελη εσυ καλα εκανες και τον εβαλες τον ανορθωτη και το εχεις ψαξει κτλ κτλ... εσυ τον εβαλες επειδη γουσταρεις να ασχολησε με τα ηλεκτρικα κτλ... και καλα εκανες φυσικα και εγραψες ολα αυτα για να μορφωνομαστε και οι υπολοιποι... αλλα να μορφωνομαστε και οταν μας χαλασει ο ανορθωτης να πουμε ωπ θα βαλω αυτον που εχει πει ο βαγγελης... οχι να παμε να αλλαξουμε ανορθωτη γιατι δεν εχουμε τι να κανουμε...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
rafel
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast


Ηλικία : 35
Τόπος : Άγιοι Ανάργυροι - Σαλαμίνα
Registration date : 19/09/2014

Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier   - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier    Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier   - Σελίδα 4 Icon_minitimeΤρι Οκτ 13 2015, 17:40

καποιοι μαζι κ εγω ειπαμε να ρωτησουμε μια τιμη να ξερουμε κατα ποσο μια ομαδικη μπορει να προχωρησει. το αν θα ψωνισει καποιος μεμονωμενα η μαζι με αλλους ειναι δικο του δικαιωμα παιδια....ο χειρων ορθως εκανε και ολοκληρωσε ενα θεμα το οποιο ο ιδιος ξεκινησε, θεμα το οποιο ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ μελη απορρησαν με το επιπεδο των γνωσεων και της ορεξης του για εξερευνηση ενος αγνωστου προβληματος για τις μοτοσυκλετες (στα εν ελλαδι φορουμ). μετα την ανακοινωση της τιμης για καποιο power ο καθενας ειναι αρχοντας της τσεπης του και των αναγκων του και η υποβαθμιση που γινεται στην τελευταια σελιδα δεν τη βλεπω σωστη κινηση. με το ιδιο σκεπτικο δε θα περναμε ματρις αλλα ουτε και χιλια δυο αλλα πραγματα αν για παραδειγμα δεν σπαγανε τα μαμα ελατηρια affraid affraid affraid η οτιδηποτε αλλο. και οπως σε καποια σελιδα ειπε και ο χειρων ειναι πολυ δυσαρεστη η εμπειρια η μηχανη σου να μην κινεται σε μια εκδρομη με πολλα χιλιομετρα επειδη τα φτυσε ο ανορθωτης.... χωρις διαθεση για τσακωμο πραγματικα το λεω καλοπροαιρετα για να συνεχισει το ποστ απο εκει που ειχε μεινει.

η συνεχεια σας παρακαλω με πμ δε θα σπαμαρω αδικα ενα ομορφο τοπικ για να ξεκατινιαστω με φιλαρακια μου I love you
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
lmb990
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
lmb990

Ηλικία : 35
Τόπος : ATHENS GREECE
Registration date : 01/06/2013

Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier   - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier    Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier   - Σελίδα 4 Icon_minitimeΤρι Οκτ 13 2015, 17:50

Γιαννη δεν ειναι το ιδιο με τα ματρις... τα ματρισ δεν τα εβαλες επειδη σου χαλασαν τα ελατηρια... αν ηταν ετσι θα αλλαζες μονο ελατηρια... τα εβαλες για καλυτερη αποδοση του μπροστινου καλυτερη πληροφορηση για να μπαινεις καλυτερα στις στροφες κτλ κτλ... αν σου χαλουσαν τα ελατηρια και ησουν ευχαριστημενος θα εβαζες τα ιδια... πχ ρουλεμαν λαιμου ποτε αλλαξες?? Οταν χαλασε η πριν χαλασει για να μην χαλασει...

Το ξαναλεω... η ερευνα και η παρουσιαση του βαγγελη ειναι παρα πολυ καλη και χρειαζεται σε ολους μας...

Απλα ο ανορθωτης δεν ειναι καποιο εξτρα... χαλαει βαζεις αλλον... δεν χαλαει θα πεταξεις το μηχανακι και θα παρεις αλλο και αυτος θα λειτουργει ακομα...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
rafel
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast


Ηλικία : 35
Τόπος : Άγιοι Ανάργυροι - Σαλαμίνα
Registration date : 19/09/2014

Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier   - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier    Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier   - Σελίδα 4 Icon_minitimeΤρι Οκτ 13 2015, 17:56

ρε λαμπρο αυτο λεει ο βαγγελης πως τα παντα αναλυονται στο πρωτο τοπικ αναλυτικα για το τι περισσοτερο προσφερει ενας ανορθωτης σειρας. δε σου προσφερει μονο ενα -50%????? στο να καψεις πηνια σου προσφερει μια πιο ηπια λειτουργεια του μοτερ και σε εκκινηση και μακροπροθεσμα (δε θα αναφερθω σε ιππους και καταναλωση απλα θα γελαει ο κοσμος αν τα αναφερω). μονο η φωτο απο εκεινη την θερμικη καμερα του cbf τα λεει ολα σ εμενα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Miskin
Member
Member
Miskin

Τόπος : ΑΘΗΝΑ
Registration date : 25/05/2008

Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier   - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier    Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier   - Σελίδα 4 Icon_minitimeΤρι Οκτ 13 2015, 17:58

Ο ανορθωτής που παρουσίασε ο Χείρων είναι ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ για το vstrom όπως είναι οι τετραπίστονες, οι αναρτήσεις, τα κωνικά ρουλεμάν λαιμού, κ.α. Αυτό δεν αμφισβητείται πια (αν και στο άλλο thread αμφισβητήθηκε) μιας και το νέο 1000άρι φοράει τέτοιον ( στη Suzuki κομπάζουν για το 1000 που έχει τέτοιον ανορθωτή). Οπότε η αντικατάστασή του είναι μια λογική κίνηση, τουλάχιστον πιο λογική από τα ξένον και τα προβολάκια σε ένα μηχανάκι που έχει από τη μάνα του πολύ καλά φώτα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
lmb990
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
lmb990

Ηλικία : 35
Τόπος : ATHENS GREECE
Registration date : 01/06/2013

Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier   - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier    Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier   - Σελίδα 4 Icon_minitimeΤρι Οκτ 13 2015, 18:12

Σε καποιον μπορει να μην φτανει η μαμισια ζελατινα ειπειδη ειναι ψηλος..
Σε καποιον τα φωτα μπορει να μην φτανουν γιατι δεν βλεπει καλα...
Σε καποιον τα φρενα μπορει να μην φτανουν επειδη τον φοβιζουν η επειδη οδηγει γρηγορα..
Σε καποιον που ειναι τρελο τιμονι μπορει να μην του φτανουν οι αναρτησεις και να θελει αλλες...



Σε καποιον χαλασε ο ανορθωτης και θελει αλλον... εε ας βαλει αυτον τον series regulator λενε οτι ειναι καλυτερος και ειναι πιο φθηνος απο τον μαμισιο... ετσι πρεπει να βλεπει το θεμα ο μεσος μοτοσυκλετιστης.,, οχι ο ηλεκτρολογος! Ο μεσος μοτοσυκλετιστης...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Miskin
Member
Member
Miskin

Τόπος : ΑΘΗΝΑ
Registration date : 25/05/2008

Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier   - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier    Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier   - Σελίδα 4 Icon_minitimeΤρι Οκτ 13 2015, 19:12

Παιδιά μη γελιόμαστε μεταξύ μας. Αν ο ανορθωτής είχε το μέγεθος της εξάτμισης και ήταν φάτσα κάρτα πρώτη μούρη στο μηχανάκι θα είχαν βγάλει σε 10 χρώματα και σχήματα και δε ξέρω γω τι άλλο για να ικανοποιηθεί ο ... μέσος μοτοσυκλετιστής. 500 ευρά θα έδιναν στη κατούρατεκ για τον σούπερ γουάου series RR. mouuuuuu
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Χείρων
Member
Member
Χείρων

Ηλικία : 60
Registration date : 30/08/2013

Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier   - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier    Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier   - Σελίδα 4 Icon_minitimeΤρι Οκτ 13 2015, 19:30

lmb650 έγραψε:
Σε καποιον μπορει να μην φτανει η μαμισια ζελατινα ειπειδη ειναι ψηλος..
Σε καποιον τα φωτα μπορει να μην φτανουν γιατι δεν βλεπει καλα...
Σε καποιον τα φρενα μπορει να μην φτανουν επειδη τον φοβιζουν η επειδη οδηγει γρηγορα..
Σε καποιον που ειναι τρελο τιμονι μπορει να μην του φτανουν οι αναρτησεις και να θελει αλλες...



Σε καποιον χαλασε ο ανορθωτης και θελει αλλον... εε ας βαλει αυτον τον series regulator λενε οτι ειναι καλυτερος και ειναι πιο φθηνος απο τον μαμισιο... ετσι πρεπει να βλεπει το θεμα ο μεσος μοτοσυκλετιστης.,, οχι ο ηλεκτρολογος! Ο μεσος μοτοσυκλετιστης...

Μου επιτρέπεις μια μικρή διόρθωση-συμπλήρωση Λάμπρο;

Σε κάποιον αρέσει αυτή η πιο ανάλαφρη αβιαστη λειτουργία του μοτέρ στο ρελαντί και στις χαμηλές στροφές. Ο τρόπος που παίρνει μπρος ο κινητήρας. Αυτή η μικρή αλλά υπαρκτή επιπλέον ροπή αυτό το ρολάρισμα σαν ποδήλατο κούρσας στον κατήφορο που οδηγάει την κατανάλωση υπό συνθήκες να αγγίζει τα 4 l/100km... Αλλά δεν μπορεί ο φουκαράς να περιμένει δέκα ή είκοσι χρόνια να του καεί ο μαμά ανορθωτής. Έτσι πάει και αγοράζει άλλον. Eτσι βλέπει το θέμα ο μέσος μοτοσυκλετιστής ο οποίος έχει άποψη στο θέμα ή έτυχε να το γνωρίσει κάπως.
Δεν ψωνίζουμε γιατί είναι μόδα! Δεν ψωνίζουμε αν έχουμε άλλες προτεραιότητες. Η μηχανή είναι μια χαρά και από την μαμά της!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
rafel
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast


Ηλικία : 35
Τόπος : Άγιοι Ανάργυροι - Σαλαμίνα
Registration date : 19/09/2014

Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier   - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier    Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier   - Σελίδα 4 Icon_minitimeΤρι Οκτ 13 2015, 20:32

lmb650 έγραψε:
Σε καποιον μπορει να μην φτανει η μαμισια ζελατινα ειπειδη ειναι ψηλος..
Σε καποιον τα φωτα μπορει να μην φτανουν γιατι δεν βλεπει καλα...
Σε καποιον τα φρενα μπορει να μην φτανουν επειδη τον φοβιζουν η επειδη οδηγει γρηγορα..
Σε καποιον που ειναι τρελο τιμονι μπορει να μην του φτανουν οι αναρτησεις και να θελει αλλες...



Σε καποιον χαλασε ο ανορθωτης και θελει αλλον... εε ας βαλει αυτον τον series regulator λενε οτι ειναι καλυτερος και ειναι πιο φθηνος απο τον μαμισιο... ετσι πρεπει να βλεπει το θεμα ο μεσος μοτοσυκλετιστης.,, οχι ο ηλεκτρολογος! Ο μεσος μοτοσυκλετιστης...

θυμησε μου να σου απαντησω απο κοντα σε αυτο Razz
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kokkonisant



Ηλικία : 58
Τόπος : Αθήνα-Σεπόλια & Γιάννενα Ζαγόρια
Registration date : 16/04/2012

Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier   - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier    Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier   - Σελίδα 4 Icon_minitimeΠεμ Οκτ 15 2015, 20:57

Να θέσω μετά τα παραπάνω ένα ερώτημα για επιβεβαίωση και μόνο;
Όταν έχεις τοποθετήσει εξωτερικό διακόπτη για τα φώτα και δεν τα ανάβεις, τότε η χρήση του παραπάνω ανορθωτή σειράς κρίνεται ως απαραίτητη;
Δηλαδή, το πλεονάζον ρεύμα που παράγει ούτος ή άλλως η γεννήτρια για την τροφοδοσία των σβηστών πλέον φώτων, καταναλώνεται στα πηνία με ότι αυτό μπορεί να σημαίνει για την υγεία τους;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
metallidhs
Member
Member
metallidhs

Ηλικία : 41
Τόπος : Σέρρες
Registration date : 26/06/2011

Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier   - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier    Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier   - Σελίδα 4 Icon_minitimeΠεμ Οκτ 15 2015, 21:38

kokkonisant έγραψε:
Να θέσω μετά τα παραπάνω ένα ερώτημα για επιβεβαίωση και μόνο;
Όταν έχεις τοποθετήσει εξωτερικό διακόπτη για τα φώτα και δεν τα ανάβεις, τότε η χρήση του παραπάνω ανορθωτή σειράς κρίνεται ως απαραίτητη;
Δηλαδή, το πλεονάζον ρεύμα που παράγει ούτος ή άλλως η γεννήτρια για την τροφοδοσία των σβηστών πλέον φώτων, καταναλώνεται στα πηνία με ότι αυτό μπορεί να σημαίνει για την υγεία τους;

με τον ανωρθωτή σειράς αν δεν υπάρχει κατανάλωση παραγει λιγοτερο ρεύμα ή γενητρια και δεν καταπωνει τα πηνια.
με τον μαμα ανωρθωτή παραγει παντα το μέγιστο ασχετος την κατανάλωση , και στη περιπτοση που δεν υπαρχει καταναλωση καταπωνει τα πηνια.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Χείρων
Member
Member
Χείρων

Ηλικία : 60
Registration date : 30/08/2013

Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier   - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier    Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier   - Σελίδα 4 Icon_minitimeΠεμ Οκτ 15 2015, 23:00

kokkonisant έγραψε:
Να θέσω μετά τα παραπάνω ένα ερώτημα για επιβεβαίωση και μόνο;
Όταν έχεις τοποθετήσει εξωτερικό διακόπτη για τα φώτα και δεν τα ανάβεις, τότε η χρήση του παραπάνω ανορθωτή σειράς κρίνεται ως απαραίτητη;
Δηλαδή, το πλεονάζον ρεύμα που παράγει ούτος ή άλλως η γεννήτρια για την τροφοδοσία των σβηστών πλέον φώτων, καταναλώνεται στα πηνία με ότι αυτό μπορεί να σημαίνει για την υγεία τους;

Τα πράγματα έχουν κάπως έτσι:
Όταν σβήνουμε τα φώτα, το επιπλέον ρεύμα που παράγεται έτσι κι αλλιώς διαρκώς στα πηνία αλλά δεν καταναλώνεται πλέον στα φώτα, οδηγείται μέσω του ανορθωτή στη γη. Από αυτή την διαδικασία επιβαρύνεται μόνο ο ανορθωτής του οποίου η θερμοκρασία αυξάνεται.

Ο ανορθωτής του strom είναι γενικά ανθεκτικός. Αυτή η κατάσταση όμως, δηλαδή με τα φώτα σβηστά, ίσως δεν έχει προβλεφθεί από το εργοστάσιο όταν υπολογίστηκε η αντοχή του, δεδομένου ότι στο strom τα φώτα δεν σβήνουν ποτέ.

Τα πηνία, (η γεννήτρια είναι ουσιαστικά τα πηνία), δεν καταλαβαίνουν κάποια διαφορά με αναμμένα ή σβηστά φώτα. Αυτά έτσι κι αλλιώς δουλεύουν πάντα στο φουλ!

Παράλογο; mouuuuuu

Laughing
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kokkonisant



Ηλικία : 58
Τόπος : Αθήνα-Σεπόλια & Γιάννενα Ζαγόρια
Registration date : 16/04/2012

Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier   - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier    Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier   - Σελίδα 4 Icon_minitimeΠαρ Οκτ 16 2015, 01:27

Θέλω πρώτα να ευχαριστήσω πολύ για τις δύο απαντήσεις τους ανθρώπους που μπήκαν στη διαδικασία να μου απατήσουν. Νομίζω όμως, πως φαίνεται να έχουμε δύο διαφορετικές απαντήσεις, εάν κατάλαβα καλά διαβάζοντάς τες.
Πάμε πάλι λοιπόν πιο ειδικά, για την δική μου περίπτωση, διότι δεν κατάλαβα καλά… Sad
Ερώτηση: Στην δικιά μου περίπτωση, που έχω διακόπτη στα φώτα και led πίσω φως, όπως για εμπρός έχω τοποθετήσει έντονα μονό daylight της Phillips και άρα έχω σαφώς ελαττώσει κατά πολύ/πάρα πολύ την κατανάλωση, θα προσφέρει/περισώσει/συνίσταται η αλλαγή του ανορθωτή με ανορθωτή σειράς ή όχι; Και εάν ζητούσα μία πιο αναλυτική απάντηση από ένα «ναι ή όχι» θα ήμουν απαιτητικός; Rolling Eyes

Παρακαλώ πολύ μην... mapes
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Χείρων
Member
Member
Χείρων

Ηλικία : 60
Registration date : 30/08/2013

Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier   - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier    Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier   - Σελίδα 4 Icon_minitimeΠαρ Οκτ 16 2015, 09:07

kokkonisant έγραψε:
....
....
Ερώτηση: Στην δικιά μου περίπτωση, που έχω διακόπτη στα φώτα και led πίσω φως, όπως για εμπρός έχω τοποθετήσει έντονα μονό daylight της Phillips και άρα έχω σαφώς ελαττώσει κατά πολύ/πάρα πολύ την κατανάλωση, θα προσφέρει/περισώσει/συνίσταται η αλλαγή του ανορθωτή με ανορθωτή σειράς ή όχι; Και εάν ζητούσα μία πιο αναλυτική απάντηση από ένα «ναι ή όχι» θα ήμουν απαιτητικός; Rolling Eyes

Παρακαλώ πολύ μην... mapes

Να τον αλλάξεις γιατί ο παλιός που φοράς καταπονείται πολύ. Μπορεί και να μην χαλάσει... Embarassed

Ο κλασικός "παράλληλος" ανορθωτής φροντίζει να είναι η γεννήτρια συνεχώς φορτισμένη στο φουλ. Αν δεν υπάρχουν φορτία να παίξουν αυτόν τον ρόλο τότε το αναλαμβάνει αυτός. Πιάσε τον με σβηστά και με αναμμένα φώτα και θα καταλάβεις...Wink
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kokkonisant



Ηλικία : 58
Τόπος : Αθήνα-Σεπόλια & Γιάννενα Ζαγόρια
Registration date : 16/04/2012

Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier   - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier    Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier   - Σελίδα 4 Icon_minitimeΠαρ Οκτ 16 2015, 20:40

Ευχαριστώ πολύ!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gefr

gefr

Registration date : 21/10/2015

Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier   - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier    Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier   - Σελίδα 4 Icon_minitimeΠεμ Οκτ 22 2015, 08:56

Καλημέρα και καλώς σας βρήκα. Είμαι ΚΤΜάκιας και μόλις μπήκα στο φόρουμ ψάχνοντας τα περί ανορθωτή seirial. Είμαι οπαδός της προληπτικής συντήρησης, έχοντας κακή εμπειρία από κάψιμο ανορθωτή. Μου έκαψε μπαταρία, ηλεκτρονική και μονάδα ABS.Αν θέλω ας μην είμαι της προληπτικής συντήρησης. Αν γίνει καμιά κίνηση για ομαδική αγορά ανορθωτών, ενδιαφέρομαι. Ο Πειραιώτης τους ανορθωτες για τα μεγάλα μοντέλα τους έχει λιανική στα 106?. Τον Πατρινό τον ρώτησα για λιανική και περιμένω απάντηση. Η ερώτησή μου είναι αν είναι φτιαγμένοι οι συγκεκριμένοι για παραγωγή 450Watt που μπορεί να παράγει το ηλεκτρικό μου σύστημα ώστε να μην το περιορίσω.
Γεια χαρά.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gefr

gefr

Registration date : 21/10/2015

Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier   - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier    Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier   - Σελίδα 4 Icon_minitimeΠεμ Οκτ 22 2015, 12:45

Η απάντηση της SXelectronics:

Γεια σας,
Ευχαριστούμε για τα καλά σας λόγια.
Ο ανορθωτής για το ΚΤΜ990 είναι ο sx2 και κοστίζει 109ευρω.

Αναμένω και από την Πάτρα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
rafel
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast


Ηλικία : 35
Τόπος : Άγιοι Ανάργυροι - Σαλαμίνα
Registration date : 19/09/2014

Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier   - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier    Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier   - Σελίδα 4 Icon_minitimeΠεμ Οκτ 22 2015, 13:21

πλεον ειναι δυσκολο φιλε να γινει ομαδικη
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
lmb990
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
lmb990

Ηλικία : 35
Τόπος : ATHENS GREECE
Registration date : 01/06/2013

Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier   - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier    Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier   - Σελίδα 4 Icon_minitimeΠεμ Οκτ 22 2015, 14:01

Γιαννη για ξαναμετρα... ειστε σχεδον 10 ατομα... παιζει και να βγει...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gefr

gefr

Registration date : 21/10/2015

Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier   - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier    Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier   - Σελίδα 4 Icon_minitimeΠεμ Οκτ 22 2015, 14:05

Γιατί, ποιό είναι το νούμερο για ομαδική τιμή και τί τιμή δίνουνε; και ποιό μαγαζί ρωτήσατε;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 

Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 

 Παρόμοια θέματα

+
Σελίδα 4 από 12Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5 ... 10, 11, 12  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ-ΑΝΑΒΑΤΗΣ :: Ηλεκτρικά-
Μετάβαση σε: