Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΕικονοθήκηLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση

Μοιραστείτε | 
 

 χαμήλωμα εμπρός ανάρτησης

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
petroz

petroz

Ηλικία : 67
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 15/09/2015

χαμήλωμα εμπρός ανάρτησης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: χαμήλωμα εμπρός ανάρτησης   χαμήλωμα εμπρός ανάρτησης Icon_minitimeΔευ Σεπ 21 2015, 16:34

Καλησπέρα.
Αγόρασα πρόσφατα ενα καινούργιο vstrom 650
Λόγω ύψους (172cm) πατάω στο δρόμο μόνο με το 1/3 ίσως και λιγότερο του ποδιού μου.
Για να βελτιωθεί λοιπόν το παραπάνω, ο μηχανικός (σε εξουσιοδοτημένο μαγαζι της suzuki) μου πρότεινε στα μπροστινά καλάμια να μου κατεβάσει την ανάρτηση 1 με 2 πόντους. Μου είπε ότι με αυτό το τρόπο θα πατάω καλύτερα στο έδαφος και η μοτοσυκλέτα θα γίνει πιο καλύτερη στη συμπεριφορά της και στην οδήγηση και ότι θα έχω πιο άμεσο τιμόνι.Μου είπε επίσης ότι δεν χαλάει η γεωμετρία της και εφόσον δεν κινούμε συνέχεια σε κακοτράχαλους χωμάτινους δρόμους δεν θα έχω πρόβλημα για να βρει η μηχανή από κάτω.
Θα ήθελα τις γνώμες σας λόγω του ότι δεν έχω άποψη στο συγκεκριμένο θέμα και δεν θέλω να κάνω καμιά πατατιά σε καινούργια μηχανή.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
rafel
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast


Ηλικία : 34
Τόπος : Άγιοι Ανάργυροι - Σαλαμίνα
Registration date : 19/09/2014

χαμήλωμα εμπρός ανάρτησης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: χαμήλωμα εμπρός ανάρτησης   χαμήλωμα εμπρός ανάρτησης Icon_minitimeΔευ Σεπ 21 2015, 16:40

στειλε ενα πμ ston v-cosmos και πες του να σου στειλει dog bones για χαμηλωμα. τα συγκεκριμενα χαμηλωνουν η αυξανουν το υψος του πισω μερους της μοτοσυκλετας αναλογως την διασταση που θα παρεις κατα μερικους ποντους οποτε θα εισαι κομπλε.


Έχει επεξεργασθεί από τον/την rafel7 στις Τρι Σεπ 22 2015, 07:31, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Vamael
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
Vamael

Ηλικία : 51
Τόπος : Νέα Σμύρνη-Καρυά
Registration date : 27/09/2010

χαμήλωμα εμπρός ανάρτησης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: χαμήλωμα εμπρός ανάρτησης   χαμήλωμα εμπρός ανάρτησης Icon_minitimeΔευ Σεπ 21 2015, 16:42

Μήπως έχεις τέρμα στο High το πίσω αμορτισέρ ? Δοκίμασε να το πας λίγο προς το Low, έχω το ίδιο ύψος και πατάω με όλο το πόδι.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
petroz

petroz

Ηλικία : 67
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 15/09/2015

χαμήλωμα εμπρός ανάρτησης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: χαμήλωμα εμπρός ανάρτησης   χαμήλωμα εμπρός ανάρτησης Icon_minitimeΔευ Σεπ 21 2015, 16:48

rafel7 έγραψε:
στειλε ενα πμ ston v-cosmos και πες του να σου στειλει dog bones για χαμηλωμα. τα συγκεκριμενα χαμηλωνουν η αυξανουν το υψος του πισω μερους της μοτοσυκλετας αναλογως την διασταση που θα παρεις κατα μερικους ποντους οποτε θα εισαι κομπλε. ποιος ειπες σου ειπε να βγαλεις 2 ποντους απο την μπροστα αναρτηση??? Rolling Eyes
Μου το είπαν στον αντιπρόσωπο που αγόρασα τη μηχανή όπου και έχει εξουσιοδοτημένο συνεργείο. Μου είπε επίσης ότι δεν υπάρχει πρόβλημα με τη γεωμετρια και όποτε θελήσω μου το ξανακάνουν όπως ήταν μαμά.
Τα dog bones τι ακριβώς είναι?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
DoUdoU
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
DoUdoU

Τόπος : ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
Registration date : 02/09/2009

χαμήλωμα εμπρός ανάρτησης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: χαμήλωμα εμπρός ανάρτησης   χαμήλωμα εμπρός ανάρτησης Icon_minitimeΔευ Σεπ 21 2015, 16:49

Vamael έγραψε:
Μήπως έχεις τέρμα στο High το πίσω αμορτισέρ ? Δοκίμασε να το πας λίγο προς το Low, έχω το ίδιο ύψος και πατάω με όλο το πόδι.


ετσι ακριβως.! μαλακωσε λιγο το πισω!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
petroz

petroz

Ηλικία : 67
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 15/09/2015

χαμήλωμα εμπρός ανάρτησης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: χαμήλωμα εμπρός ανάρτησης   χαμήλωμα εμπρός ανάρτησης Icon_minitimeΔευ Σεπ 21 2015, 16:50

Vamael έγραψε:
Μήπως έχεις τέρμα στο High το πίσω αμορτισέρ ? Δοκίμασε να το πας λίγο προς το Low, έχω το ίδιο ύψος και πατάω με όλο το πόδι.
Η μηχανή είναι όπως την παραδίνουν από την αντιπροσωπεία. Δεν έχει πειραχθεί τίποτα και μιλάμε για το νέο μοντέλο. Το παλαιό ξέρω ότι είναι πιο χαμηλό
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ioarma
gold member
gold member
ioarma

Ηλικία : 55
Τόπος : ΧΑΛΚΙΔΑ
Registration date : 29/08/2008

χαμήλωμα εμπρός ανάρτησης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: χαμήλωμα εμπρός ανάρτησης   χαμήλωμα εμπρός ανάρτησης Icon_minitimeΔευ Σεπ 21 2015, 17:08

petroz έγραψε:
................Τα dog bones τι ακριβώς είναι?................

χαμήλωμα εμπρός ανάρτησης 451272

https://www.vstromhellasforum.com/t26576-topic?highlight=dog+bones
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
K0k0$
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
K0k0$

Ηλικία : 44
Τόπος : Αθηνα
Registration date : 06/06/2011

χαμήλωμα εμπρός ανάρτησης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: χαμήλωμα εμπρός ανάρτησης   χαμήλωμα εμπρός ανάρτησης Icon_minitimeΤρι Σεπ 22 2015, 01:49

Παρολο που ολοι πεσανε να φανε τον μαστορα, εγω θα συμφωνησω μαζι του.

Το να χαμηλωσεις το μπροστινο (σηκωνοντας τα καλαμια σε σχεση με τις τιμονοπλακες) ειναι οχι απλα συνηθισμενο, αλλα ΑΠΕΙΡΩΣ καλυτερο απο το να βαζεις αποστατες μοχλικου για να σηκωσεις το πισω μερος για να πετυχεις το ιδιο αποτελεσμα. Ναι , θα γινει η μηχανη πιο γρηγορη στις στροφες, ναι ολα θα ειναι μια χαρα, ναι, ο,τι σου ειπε ισχυει, ναι, ειναι πληρως αναστρεψιμο και ανεξοδο.

Το να βαλεις μεγαλυτερους αποστατες μοχλικου/dogbones ωστε να χαμηλωσει πισω και πιο ακριβο ειναι αλλα και θα κανει τελειως τσοπερια το ηδη αδυναμο στο πισω αμορτισερ Στρομ.

Γνωμη μου ειναι (ειδικα στο Στρομ) οτι dogbones αλλαζουμε μονο για να ψηλωσουμε το πισω μερος, προς οφελος μερικων εκατοστων σε αποσταση απο το εδαφος για εκτος δρομου χρηση ΚΑΙ ΜΟΝΟ.

Αν δεν φτανουν καλα τα ποδια μας κατω ειτε αλλαζουμε τη σελα (δεν επηρεαζει καθολου γεωμετρια αλλα κοστιζει) ειτε σηκωνουμε τα καλαμια στις τιμονοπλακες ωστε να "κατσει" το μπροστινο. Οχι πολυ ε? 1-1.5εκ το πολυ. AN μετα σου φαινεται λιγο αποτομο το τιμονι, τοτε βαζεις και δυο μακρυτερα dogbones πισω να κατεβει και το πισω 1-1,5εκ.

Σε καμια περιπτωση δε ρυθμιζουμε το υψος της μηχανης με την προφορτιση...


Το αποτελεσμα ειναι αυτο:
χαμήλωμα εμπρός ανάρτησης Forkclamp
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
petroz

petroz

Ηλικία : 67
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 15/09/2015

χαμήλωμα εμπρός ανάρτησης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: χαμήλωμα εμπρός ανάρτησης   χαμήλωμα εμπρός ανάρτησης Icon_minitimeΤρι Σεπ 22 2015, 08:30

Σε ευχαριστώ για την λεπτομερή ενημέρωση K0k0$ tis Aravias.
Τελικά αν το χαμηλώσω θα κάνω αυτό που μου υπέδειξε ο μηχανικός μου και συμφωνείς και εσυ καθώς και αρκετοί άλλοι που ρώτησα. Νομίζω ότι είναι ο καλύτερος και πιο ανέξοδος τρόπος και μπορείς να ξαναγυρίσεις στην αρχική κατάσταση γρήγορα και εύκολα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
K0k0$
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
K0k0$

Ηλικία : 44
Τόπος : Αθηνα
Registration date : 06/06/2011

χαμήλωμα εμπρός ανάρτησης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: χαμήλωμα εμπρός ανάρτησης   χαμήλωμα εμπρός ανάρτησης Icon_minitimeΤρι Σεπ 22 2015, 09:00

Μην ανησυχεις, μονο κατι θετικο θα δεις, απλα προσοχη στα πεζοδρομια!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Vamael
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
Vamael

Ηλικία : 51
Τόπος : Νέα Σμύρνη-Καρυά
Registration date : 27/09/2010

χαμήλωμα εμπρός ανάρτησης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: χαμήλωμα εμπρός ανάρτησης   χαμήλωμα εμπρός ανάρτησης Icon_minitimeΤρι Σεπ 22 2015, 10:03

K0k0$ tis Aravias έγραψε:

Σε καμια περιπτωση δε ρυθμιζουμε το υψος της μηχανης με την προφορτιση...

Εννοείται πως δεν αλλάζουμε το ύψος με την προφόρτιση, αλλά νομίζω πως για να κερδίσουμε τα ελάχιστα εκατοστά που απαιτούνται για να πατάει το πόδι με σιγουριά είναι η πιο εύκολη λύση.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
K0k0$
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
K0k0$

Ηλικία : 44
Τόπος : Αθηνα
Registration date : 06/06/2011

χαμήλωμα εμπρός ανάρτησης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: χαμήλωμα εμπρός ανάρτησης   χαμήλωμα εμπρός ανάρτησης Icon_minitimeΤρι Σεπ 22 2015, 13:03

Ναι αλλα στο Στρομ η σωστη ρυθμιση για την αναρτηση πισω ειναι sag δυναμικο της ταξης των 5εκ. Αν εσυ ρυθμισεις την αναρτηση σου ετσι ωστε να εχεις βυθιση 7εκ πχ, τοτε εισαι πολυ εξω απο τις σωστες ρυθμισεις, και το μηχανακι γινεται τσοπερ στην συμπεριφορα του.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Χείρων
Member
Member
Χείρων

Ηλικία : 59
Registration date : 30/08/2013

χαμήλωμα εμπρός ανάρτησης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: χαμήλωμα εμπρός ανάρτησης   χαμήλωμα εμπρός ανάρτησης Icon_minitimeΠεμ Οκτ 22 2015, 15:10

Λέω να την χαμηλώσω κι εγώ λίγο. Έχω την αίσθηση πως έτσι θα γίνει πιο ελαφριά και ευκολοδήγητη.
Αλλά επειδή βαριέμαι να λύνω τροχούς, άξονες, φτερά, γέφυρες κλπ, σκέφτηκα να χαλαρώσω απλά μόνο τα καλάμια και να την κοπανήσω λιγάκι αν χρειαστεί με καμιά ματσόλα στα καβαλέτα του τιμονιού.
Τι λέτε θα πετύχει έτσι το χαμήλωμα;

XYLO
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
petroz

petroz

Ηλικία : 67
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 15/09/2015

χαμήλωμα εμπρός ανάρτησης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: χαμήλωμα εμπρός ανάρτησης   χαμήλωμα εμπρός ανάρτησης Icon_minitimeΠεμ Οκτ 22 2015, 16:08

Χείρων έγραψε:
Λέω να την χαμηλώσω κι εγώ λίγο. Έχω την αίσθηση πως έτσι θα γίνει πιο ελαφριά και ευκολοδήγητη.
Αλλά επειδή βαριέμαι να λύνω τροχούς, άξονες, φτερά, γέφυρες κλπ, σκέφτηκα να χαλαρώσω απλά μόνο τα καλάμια και να την κοπανήσω λιγάκι αν χρειαστεί με καμιά ματσόλα στα καβαλέτα του τιμονιού.
Τι λέτε θα πετύχει έτσι το χαμήλωμα;

XYLO
Μπροστά μπορείς άνετα να την κατεβάσεις 1,5 πόντο χωρις προβλήματα και σίγουρα θα έχεις πιο αμεσο τιμονι
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
FEBU
Member
Member
FEBU

Ηλικία : 50
Τόπος : Άργος
Registration date : 15/02/2008

χαμήλωμα εμπρός ανάρτησης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: χαμήλωμα εμπρός ανάρτησης   χαμήλωμα εμπρός ανάρτησης Icon_minitimeΠεμ Οκτ 22 2015, 18:23

Φτιάξε μια χαμηλότερη σέλα και άφησε τις αναρτήσεις στην ησυχία τους, είναι η γνώμη μου...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
K0k0$
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
K0k0$

Ηλικία : 44
Τόπος : Αθηνα
Registration date : 06/06/2011

χαμήλωμα εμπρός ανάρτησης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: χαμήλωμα εμπρός ανάρτησης   χαμήλωμα εμπρός ανάρτησης Icon_minitimeΠεμ Οκτ 22 2015, 18:56

Χείρων έγραψε:
Λέω να την χαμηλώσω κι εγώ λίγο. Έχω την αίσθηση πως έτσι θα γίνει πιο ελαφριά και ευκολοδήγητη.
Αλλά επειδή βαριέμαι να λύνω τροχούς, άξονες, φτερά, γέφυρες κλπ, σκέφτηκα να χαλαρώσω απλά μόνο τα καλάμια και να την κοπανήσω λιγάκι αν χρειαστεί με καμιά ματσόλα στα καβαλέτα του τιμονιού.
Τι λέτε θα πετύχει έτσι το χαμήλωμα;

XYLO


Mα ακριβως ετσι χαμηλωνει! Απλα χαλαρωνεις τις βιδες μονο στην πανω και κατω τιμονοπλακα, στα καλαμια, και με προσοχη (δε θελει καν κοπανημα) κρατας ωστε να μην βυθιστει κατω το μπροστινο, σιγα σιγα το κατεβαζεις (ανεβαζεις στην ουσια τα καλαμια πιο πανω, να βγουν πανω απο την τιμονοπλακα 1.5εκ).

Πιο ελαφρυ δε θα γινει, ισα-ισα που το τιμονι σου θα γινει πιο βαρυ. Αλλα ναι, σιγουρα θα εχεις γενικοτερα καλυτερη συμπεριφορα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Χείρων
Member
Member
Χείρων

Ηλικία : 59
Registration date : 30/08/2013

χαμήλωμα εμπρός ανάρτησης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: χαμήλωμα εμπρός ανάρτησης   χαμήλωμα εμπρός ανάρτησης Icon_minitimeΠεμ Οκτ 22 2015, 19:09

K0k0$ tis Aravias έγραψε:

Mα ακριβως ετσι χαμηλωνει! Απλα χαλαρωνεις τις βιδες μονο στην πανω και κατω τιμονοπλακα, στα καλαμια, και με προσοχη (δε θελει καν κοπανημα) κρατας ωστε να μην βυθιστει κατω το μπροστινο, σιγα σιγα το κατεβαζεις (ανεβαζεις στην ουσια τα καλαμια πιο πανω, να βγουν πανω απο την τιμονοπλακα 1.5εκ).

Πιο ελαφρυ δε θα γινει, ισα-ισα που το τιμονι σου θα γινει πιο βαρυ. Αλλα ναι, σιγουρα θα εχεις γενικοτερα καλυτερη συμπεριφορα.

Ευχαριστώ!

Θα το κάνω και θα σας πω εντυπώσεις.
Μα θέλει 1,5 πόντο κάτω; Πολύ δεν είναι;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
petroz

petroz

Ηλικία : 67
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 15/09/2015

χαμήλωμα εμπρός ανάρτησης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: χαμήλωμα εμπρός ανάρτησης   χαμήλωμα εμπρός ανάρτησης Icon_minitimeΠεμ Οκτ 22 2015, 19:20

Χείρων έγραψε:
K0k0$ tis Aravias έγραψε:

Mα ακριβως ετσι χαμηλωνει! Απλα χαλαρωνεις τις βιδες μονο στην πανω και κατω τιμονοπλακα, στα καλαμια, και με προσοχη (δε θελει καν κοπανημα) κρατας ωστε να μην βυθιστει κατω το μπροστινο, σιγα σιγα το κατεβαζεις (ανεβαζεις στην ουσια τα καλαμια πιο πανω, να βγουν πανω απο την τιμονοπλακα 1.5εκ).

Πιο ελαφρυ δε θα γινει, ισα-ισα που το τιμονι σου θα γινει πιο βαρυ. Αλλα ναι, σιγουρα θα εχεις γενικοτερα καλυτερη συμπεριφορα.

Ευχαριστώ!

Θα το κάνω και θα σας πω εντυπώσεις.
Μα θέλει 1,5 πόντο κάτω; Πολύ δεν είναι;
δοκιμασε με 1 και βλεπεις. Εγω ειμαι 1.72 και την εχω 1 ποντο κατω. Αλλα και με 1,5 δεν θα εχεις προβλημα. Προσωπικα ουτε το τιμονι αισθανομαι βαρυ ούτε κατι ουσιώδες σε συμπεριφορά εχω καταλάβει. ϊσως καποιος πιο ειδικος να μπορει να αντιληφθεί τις διαφορες. Απλά παταω κατω λιγο καλυτερα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 

χαμήλωμα εμπρός ανάρτησης

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 

 Παρόμοια θέματα

+
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ-ΑΝΑΒΑΤΗΣ :: Αναρτήσεις-
Μετάβαση σε: