Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΕικονοθήκηLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση

Μοιραστείτε | 
 

 Πρόβλημα Πηνια

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
pashaloua
Administrator
Administrator
pashaloua

Τόπος : Θεσσαλονίκη
Registration date : 14/01/2013

Πρόβλημα Πηνια - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πρόβλημα Πηνια   Πρόβλημα Πηνια - Σελίδα 3 Icon_minitimeΠαρ Μαρ 08 2019, 18:17

Έχει μαυρίσει γιατί έπαθε βραχυκύκλωμα.
Αυτός που θα το φτιάξει, θα το καθαρισει, θα βάλει άλλο χαλκό και μονωτικο. Αν σου δείξω πως είχα βγάλει Εγώ πηνία, ήταν σα να ξέχασες μπριζόλα στα κάρβουνα

_________________
Πρόβλημα Πηνια - Σελίδα 3 2019_011
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Nigoutsi (Nikos)
Member
Member
Nigoutsi (Nikos)

Ηλικία : 38
Τόπος : Volos-Alex/poli
Registration date : 03/08/2008

Πρόβλημα Πηνια - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πρόβλημα Πηνια   Πρόβλημα Πηνια - Σελίδα 3 Icon_minitimeΤετ Απρ 03 2019, 18:48

Επανέρχομαι στο θέμα για να παραθέσω την επισκευή.
Το πηνίο στάλθηκε στη Θεσσαλονίκη και έγινε επισκευή. Όπως είπε ο φίλος pashaloua καθαρίστηκε, έγινε καινούργια μόνωση και μπήκε καινούργιος χαλκός.

Πρόβλημα Πηνια - Σελίδα 3 Y4meLjAdzzOjLdsOUaQd_4jzYPEATroTdSZ7aLUsQsBhSHSG6H6LRNmXRBjxi31OgSTOHjIY9iKoiBXOv7Dc5-Af8efUy07y_X4k3eju83lZAl-BMVmyLYMvj8Q39DhCf2w_t_bZl_XDSsDkXnG_Vp6T5LGeYcvQJJPZMqwPjfGxatv-UxQGWeDX-y6lz7mMBrB?width=1015&height=1024&cropmode=none

Πρόβλημα Πηνια - Σελίδα 3 Y4mDvG7G9SKtC923lvrdyAMwjPBZeVhnkLA-Pe65ptpnWWfRpHz3MXLFOJzBqB8Z46gX53y4UMv6xO4S3Zx79E9m7keh4PkEYHdlJkWkMEYJxKBKDNpUlf49nQkis8g1o_JWmpwQ_68q6b9nUk7L_oGjvwpqICYnLCiY6rWt6iPbrcrcL7Ce7ZAv_Ipl1FnGgMb?width=1024&height=945&cropmode=none

Πρόβλημα Πηνια - Σελίδα 3 Y4mDp6dONVSUXy_ycAp8R86QMEAEZifHqg87viHqRtnfedvLVquYOGu6xASzL-iBQuvPhbj-gXExkydjvOStAJOXmOw0UK_jsGuQ0dik68R8-U7zZpefg4thIopGx5N1eHmIvYfHR6xWdOQAQaqbDxwrTtep_YHuGKhcKZkuH0XUdKBFi3WFeU22qPkTdsW3OoK?width=472&height=1024&cropmode=none

Πρόβλημα Πηνια - Σελίδα 3 Y4mK6loESO5YFAr7P3f_S0YjZ863H-cJ-OeQ9mzjze-NgF5NpzypxNLrYluEa7qC3fWYCTHh8ksSPU9MVm_UDBRWYBA6a5ke50SK7l-d69xjxwq0CA2fjoZyjrRCnijd9HZ8upYq4M9fEoZbEovtfPqaG6JGD-qfOrhqbYJvAqks2HsxAosSSf0VR5gX9OeWL1I?width=872&height=1024&cropmode=none

Η εξαγωγή και η επανατοποθέτηση του πηνίου έγινε από μένα. Πού να βρεις μάστορα εμπιστοσύνης...και τα χρήματα που ζητάνε είναι αλλού για δέκα βίδες και μια αλλαγή φλάντζας.
Κατά το άνοιγμα του αριστερού καπακιού έχασε περίπου 200ml λάδι για το οποίο ήμουν προετοιμασμένος και υπήρχε δοχείο από κάτω. Μπήκε καινούργια μαμά φλάντζα και με τη βοήθεια του εγχειριδίου, του φόρουμ και του παρακάτω βίντεο η δουλειά έγινε.



Μετρήθηκε στις τάσεις και στις αντιστάσεις πριν συνδέσω την φύσα και όλα έδειξαν στο προβλεπόμενο του εγχειριδίου. Μπήκε καινούργια μπαταρία γιατί η προηγούμενη πρέπει να άρπαξε μέντα αν και φορτίστηκε αλλά λόγω πενταετίας έχασε την εμπιστοσύνη μου και συμπληρώθηκε το λαδάκι που έχασε.
Τέλος καλό όλα καλά και εδώ και δυο βδομάδες περπατάει απροβλημάτιστα.
Το κόστος 100€ πηνίο, 15€ φλάντζα, 45€ μπαταρία συν τη προσωπική εργασία που είναι ανεκτίμητη με την καλή έννοια.
Μετά από 10 και μισό χρόνια και 65Κ χλμ ήταν η πρώτη βλάβη. Όχι άσχημα για Ιάπωνα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://magnisiavstrom.forumgreek.com/
pashaloua
Administrator
Administrator
pashaloua

Τόπος : Θεσσαλονίκη
Registration date : 14/01/2013

Πρόβλημα Πηνια - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πρόβλημα Πηνια   Πρόβλημα Πηνια - Σελίδα 3 Icon_minitimeΠεμ Απρ 04 2019, 00:03

Δυστυχώς τα πηνία είναι ένα πρόβλημα που εμφανίζεται σε πολλά vstrom.
Καλά ταξίδια και πάλι να έχεις.

_________________
Πρόβλημα Πηνια - Σελίδα 3 2019_011
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
loverdos11
moderator
moderator
loverdos11

Ηλικία : 39
Τόπος : ΝΕΑ ΣΜΥΡΝΗ
Registration date : 11/03/2012

Πρόβλημα Πηνια - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πρόβλημα Πηνια   Πρόβλημα Πηνια - Σελίδα 3 Icon_minitimeΠεμ Απρ 04 2019, 03:26

Μιας και παθόν ...
μήπως έχεις διακόπτη για να σβήνεις τα φώτα ?
Αν ναι μήπως κυκλοφορείς με σβηστά φώτα ?
Αν πάλι η απάντηση είναι ναι , τότε θα ξαναέχεις πρόβλημα με τα πηνία

Η λύση είναι να αλλάξεις ανορθωτή σε Series R/R,
το έχω κάνει αλλά για να πω την αλήθεια μου επειδή τα έχω πάρει από φόβο τα πηνία παρόλο την αλλαγή
του ανορθωτή τα έχω σβηστά μόνο όταν θέλω να πάρει μπρος και τα ανάβω αμέσως .

_________________
Αντώνης DL 650 L0 Black


Πρόβλημα Πηνια - Σελίδα 3 33ncnm10Πρόβλημα Πηνια - Σελίδα 3 33e6ee10Πρόβλημα Πηνια - Σελίδα 3 63u2ip10Πρόβλημα Πηνια - Σελίδα 3 Amzm8k10Πρόβλημα Πηνια - Σελίδα 3 2rpb8y10
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Nigoutsi (Nikos)
Member
Member
Nigoutsi (Nikos)

Ηλικία : 38
Τόπος : Volos-Alex/poli
Registration date : 03/08/2008

Πρόβλημα Πηνια - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πρόβλημα Πηνια   Πρόβλημα Πηνια - Σελίδα 3 Icon_minitimeΠεμ Απρ 04 2019, 14:35

loverdos11 έγραψε:
Μιας και παθόν ...
μήπως έχεις διακόπτη για να σβήνεις τα φώτα ?
Αν ναι μήπως κυκλοφορείς με σβηστά φώτα ?
Αν πάλι η απάντηση είναι ναι , τότε θα ξαναέχεις πρόβλημα με τα πηνία

Η λύση είναι να αλλάξεις ανορθωτή σε Series R/R,
το έχω κάνει αλλά για να πω την αλήθεια μου επειδή τα έχω πάρει από φόβο τα πηνία παρόλο την αλλαγή
του ανορθωτή τα έχω σβηστά μόνο όταν θέλω να πάρει μπρος και τα ανάβω αμέσως .

Όχι δεν έχω διακόπτη φώτων. Είναι συνεχώς αναμμένα, τα έχω μαμά. Σε ρεύματα εκτός από θερμαινόμενα oxford, stebel κόρνα και έναν απλό συναγερμό δεν έχω κάτι άλλο. Βέβαια ούτε xenon ούτε πουθενά led για να κάνω εξοικονόμηση από κάπου.
Αλλά από τα ποστ του Χείρωνα που είχα διαβάσει παλαιότερα με είχε βάλει στην πρίζα να βάλω ανορθωτή σε Series R/R. Επομένως το επόμενο που θα αντικατασταθεί είναι ο ανορθωτής.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://magnisiavstrom.forumgreek.com/
paekeajiab
Member
Member
paekeajiab

Τόπος : πατρα
Registration date : 31/10/2015

Πρόβλημα Πηνια - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πρόβλημα Πηνια   Πρόβλημα Πηνια - Σελίδα 3 Icon_minitimeΣαβ Απρ 06 2019, 17:46

Γιατί δημιουργείται πρόβλημα στα πηνια με το να έχεις διακόπτη στα φώτα? ? Έχω γύρω στα 4 χρόνια χωρίς πρόβλημα. .
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
loverdos11
moderator
moderator
loverdos11

Ηλικία : 39
Τόπος : ΝΕΑ ΣΜΥΡΝΗ
Registration date : 11/03/2012

Πρόβλημα Πηνια - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πρόβλημα Πηνια   Πρόβλημα Πηνια - Σελίδα 3 Icon_minitimeΣαβ Απρ 06 2019, 18:02

Αν έχεις μαμά ανορθωτή και έχεις σβηστά τα φώτα που το vstrom δεν έχει σχεδιαστεί να τα έχει κλειστά ,
έχει ως αποτέλεσμα όλη η ενέργεια που δεν καταναλώνεται και δεν είναι και λίγη σκέψου οτι η μαμά λάμπες
καταναλώνουν 120w καταλήγουν στα πηνία .
Μετά από κάποιον καιρό εμένα μου το έκανε 1,5 χρόνο μετά καίγονται

_________________
Αντώνης DL 650 L0 Black


Πρόβλημα Πηνια - Σελίδα 3 33ncnm10Πρόβλημα Πηνια - Σελίδα 3 33e6ee10Πρόβλημα Πηνια - Σελίδα 3 63u2ip10Πρόβλημα Πηνια - Σελίδα 3 Amzm8k10Πρόβλημα Πηνια - Σελίδα 3 2rpb8y10
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
paekeajiab
Member
Member
paekeajiab

Τόπος : πατρα
Registration date : 31/10/2015

Πρόβλημα Πηνια - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πρόβλημα Πηνια   Πρόβλημα Πηνια - Σελίδα 3 Icon_minitimeΣαβ Απρ 06 2019, 19:19

Έχω βάλει ανορθωτή σειράς.. θα έχω θέμα με κλειστά φώτα?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
loverdos11
moderator
moderator
loverdos11

Ηλικία : 39
Τόπος : ΝΕΑ ΣΜΥΡΝΗ
Registration date : 11/03/2012

Πρόβλημα Πηνια - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πρόβλημα Πηνια   Πρόβλημα Πηνια - Σελίδα 3 Icon_minitimeΣαβ Απρ 06 2019, 19:37

Με βάσει αυτά που λένε όχι γιατί ο συγκεκριμένος δίνει ρεύμα όταν του ζητάει
κάτι από ότι μου έχουν εξηγήσει με απλά λόγια .
Αφού τον έβαλα και γω τότε μετά από κανένα 2μηνο μου κάηκαν αλλά
η ζημιά είχε γίνει από πριν απ'ότι μου είπαν.
Από τότε που άλλαξα πηνία να σου πω την αλήθεια τα φώτα έχω σβηστά μόνο για να βάλω μπρος
την μηχανή και μετά τα ανάβω .
Πες από φόβο πες από ότι θες δεν κυκλοφορώ πλέον με σβηστά .

_________________
Αντώνης DL 650 L0 Black


Πρόβλημα Πηνια - Σελίδα 3 33ncnm10Πρόβλημα Πηνια - Σελίδα 3 33e6ee10Πρόβλημα Πηνια - Σελίδα 3 63u2ip10Πρόβλημα Πηνια - Σελίδα 3 Amzm8k10Πρόβλημα Πηνια - Σελίδα 3 2rpb8y10
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
K0k0$
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
K0k0$

Ηλικία : 44
Τόπος : Αθηνα
Registration date : 06/06/2011

Πρόβλημα Πηνια - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πρόβλημα Πηνια   Πρόβλημα Πηνια - Σελίδα 3 Icon_minitimeΣαβ Απρ 06 2019, 20:21

Ρε παιδες αφηστε ο,τι φωτα εχετε αναμμενα, και αναψτε κι αλλα, κακο δεν κανετε. Δε βλεπετε τι γινεται εκει εξω? Εχει ξεφυγει τελειως η κατασταση στους δρομους με την εντελως σταρχιδιστικη φυλη μας!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 

Πρόβλημα Πηνια

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 

 Παρόμοια θέματα

+
Σελίδα 3 από 3Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ-ΑΝΑΒΑΤΗΣ :: Ηλεκτρικά-
Μετάβαση σε: