Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΕικονοθήκηLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση

Μοιραστείτε | 
 

 ναι,ειναι γεγονος,την αλλαξα!!

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Marcopolo
gold member
gold member
Marcopolo

Ηλικία : 68
Τόπος : ΑΘΗΝΑ
Registration date : 29/01/2008

ναι,ειναι γεγονος,την αλλαξα!! - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ναι,ειναι γεγονος,την αλλαξα!!   ναι,ειναι γεγονος,την αλλαξα!! - Σελίδα 4 Icon_minitimeΤρι Μάης 12 2015, 19:50

και για του λογου το αληθες,καπου το μανιουαλ λεει για την αλυσιδα ο,τι μετραμε ...τοσους πειρους και αν το μηκος τους ειναι ....τοσο,μονο τοτε την αλαζουμε.δεν λεει πουθενα οτι την αλαζουμε σε ....τοσα ακριβως χλμ
αρα την αλαζουμε μονο αν ξεπερασει ενα συγκεκριμενο μηκος,που σημαινει ο,τι οι πειροι εχουν φαγωθει κ εχουν γινοι πιο λεπτοι κ ....μεγαλωνει το μηκος της αλυσιδας.
ας πραξει ο καθενας οπως επιθυμει.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
LORDOS
gold member
gold member
LORDOS

Ηλικία : 49
Τόπος : Suncity
Registration date : 03/08/2010

ναι,ειναι γεγονος,την αλλαξα!! - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ναι,ειναι γεγονος,την αλλαξα!!   ναι,ειναι γεγονος,την αλλαξα!! - Σελίδα 4 Icon_minitimeΤρι Μάης 12 2015, 20:48

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://lordos.listen2myradio.com/
Marcopolo
gold member
gold member
Marcopolo

Ηλικία : 68
Τόπος : ΑΘΗΝΑ
Registration date : 29/01/2008

ναι,ειναι γεγονος,την αλλαξα!! - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ναι,ειναι γεγονος,την αλλαξα!!   ναι,ειναι γεγονος,την αλλαξα!! - Σελίδα 4 Icon_minitimeΤρι Μάης 12 2015, 21:22

πολυπλοκα μας τα λεει
δες κτο δικο μου...μετρημα που ειναι πολυ απλο
μετρας 17 πειρους.
απο τον 1ο εως τον 17ο αν εχουν μηκος 254 χιλ τοτε εχεις φθορα 0%.(την εχω μετρησει κ ειναι 254)
αν ειναι 255 χιλ τοτε 25%
256 τοτε 50%
257 τοτε 75%
258 τοτε 100% εκει την αλλαζεις
καλο μετρημα κοπελια
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
todor
Member
Member
todor

Ηλικία : 45
Τόπος : Βόλος
Registration date : 12/11/2012

ναι,ειναι γεγονος,την αλλαξα!! - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ναι,ειναι γεγονος,την αλλαξα!!   ναι,ειναι γεγονος,την αλλαξα!! - Σελίδα 4 Icon_minitimeΤρι Μάης 12 2015, 21:51

την δικιά μου την άλλαξα στα 45000 χλμ...ο μάστοράς μου, είπε ότι έβγαζε αρκετά ακόμα. Ούτε το μισό γρανάζι φαινόταν στο σήκωμα και η μέτρηση ήταν στο 50%. Ωστόσο την άκουγα περίεργα (κάτι που δεν ακούω τώρα) και την έβλεπα με αρκετούς κόμπους... Μπορεί να έβγαζε άλλα 10000, άλλα 20000, μπορεί και άλλα 40000....Όμως την άλλαξα για δικιά μου σιγουριά (και προφανώς ασφάλεια).

ενημερωτικά από την ώρα που την πήρα "έγραψα" κοντά στα 20000 χλμ. Την έχω καθαρίσει πάνω από 30 φορές και την έχω λαδώσει (είτε βαλβολίνη, είτε σπρευ) τουλάχιστον τις διπλάσιες. Οδηγώ γενικά ήρεμα, χωρίς ξεσπάσματα και επιταχύνσεις, αλλά που και που με πιάνει και πάω αρκετά νευρικά και απότομα...

τι θέλω να πω? όλα είναι σχετικά!!! ο καθένας κρίνει και αποφασίζει και φυσικά είναι υπεύθυνος των πράξεών του...(γνωστός μου έσπασε καινούριο μηχανάκι επειδή το πήγαινε συνέχεια στα κόκκινα - ήξερε καλύτερα αυτός - και μετά του έφταιγε η τάδε εταιρεία....)

ο Μάρκος προφανώς είναι η ευχάριστη έκπληξη(??) με τα 150000 χλμ, αλλά νομίζω ότι σαν νούμερο αγγίζει το στατιστικό ¨λαθος" οπότε και δεν το υπολογίζεις στον μέσο όρο (όπως επίσης και κάποιος που θα την αλλάξει στα 2-3000 χλμ)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Χείρων
Member
Member
Χείρων

Ηλικία : 60
Registration date : 30/08/2013

ναι,ειναι γεγονος,την αλλαξα!! - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ναι,ειναι γεγονος,την αλλαξα!!   ναι,ειναι γεγονος,την αλλαξα!! - Σελίδα 4 Icon_minitimeΤετ Μάης 13 2015, 00:44

Αναπτύχθηκε μία ...πολεμική θα την έλεγα αλλά είναι κάτι συνηθισμένο στα φόρα....

Να πω τώρα τι κάνω εγώ με την αλυσίδα μου: Κάνω ότι περίπου κάνουν όλοι. Την καθαρίζω αραιά και που, (παλαιότερα ακόμα πιο σπάνια...). Την λαδώνω με σπρέι κάθε 500-1000 χλμ ανάλογα σε τι κατάσταση την βλέπω και τέλος την τεντώνω όταν χαλαρώσει δηλαδή πολύ σπάνια. Όταν πρόκειται να φύγω ταξίδι την λαδώνω-τεντώνω πιο σχολαστικά.

Σε κάθε λάδωμα ελέγχω την κατάστασή της, και κυρίως όταν αρχίζει να "τελειώνει". Ελέγχω για κόμπους και πόσο σοβαροί μπορεί να είναι, την κίνησή της, αν άρχισε να φαίνεται δόντι στο πίσω γρανάζι, την κατάσταση των γραναζιών κλπ.. Κάπου εκεί η αλυσίδα αρχίζει να ακούγεται περισσότερο. Το πίσω γρανάζι καμιά φορά αρχίζει να ψιλογίνεται οβάλ και η κύλιση γενικά υποβαθμίζεται. Εδώ που ζω οδηγώ αυστηρά συντηρητικά με όριο ταχύτητας αυστηρά διψήφιο! Έτσι δεν ανησυχώ αν χρειαστεί να την κρατήσω κάποιον καιρό ακόμα. Αν προγραμματίσω ταξίδι φροντίζω να την αλλάξω και να την "στρώσω" χαλαρά για 100-200χλμ πριν της ζητήσω να μεταφέρει "πραγματική" δύναμη στον τροχό.

Τώρα, πότε έρχεται η ώρα της αλλαγής; Μετά τις 30Κ χλμ έχω το νού μου... Στις 35Κ - 40Κ συνήθως την αλλάζω. Στο στρομ έχω ακόμα της μαμάς με 45Κ. Δεν είναι τέλεια αλλά μέχρι τα 50Κ θα την κρατήσω όπως το βλέπω. Εκτός κι αν δω κάτι που δεν μ αρέσει.

Τι δεν κάνω καλά γιατρέ μου;

Είναι φαίνεται μεγάλη αμαρτία που θέλω να μπορώ να τεκμηριώσω με μετρήσεις ένα τεχνικό θέμα. Έτσι αντιμετωπίζω την φθορά της αλυσίδας και το δήλωσα! Δεν υποστήριξα καν την πρακτική του Μάρκου! Απλά βρήκα την περίπτωση ενδιαφέρουσα από τεχνικής άποψης.

Ένας ας πούμε πείρος σε ένα πχ F16 αλλάζει αφού συμπληρώσει κάποιες ώρες πτήσεις ή αφού περάσει από εξέταση με ακτίνες Χ κλπ. Κανείς πιλότος δεν θα διανοηθεί να ζητήσει αλλαγή του πείρου νωρίτερα με οποιοδήποτε επιχείρημα.

Εμείς μπορούμε να έχουμε μία ανάλογη συμπεριφορά; Έχουμε τα τεχνικά στοιχεία και τις μεθόδους μέτρησης;
Αυτό προσπαθώ να διερευνήσω. Χωρίς μετρήσεις δεν υπάρχει τεχνολογικός πολιτισμός. Υπάρχει το μπακαλίστικο ή κουτοπόνηρο ή υποχόνδριο ανάλογα την περίπτωση: "άλλαξέ το για να είσαι σίγουρος". Σε κάποιες περιπτώσεις ακόμα κι αυτό είναι αποδεκτό. Εμένα όμως αυτή η προσέγγιση σαν μηχανικό δεν με καλύπτει!

Ακούστηκαν και απόψεις ότι νέοι αναβάτες θα διαβάσουν και θα νομίσουν εσφαλμένα και θα κινδυνέψουν κλπ.... Κατηγορείται δηλαδή κανείς για να καταλάβω ότι εισάγει "καινά δαιμόνια" εδώ μέσα στο φόρουμ; Ότι αμφισβητεί εν τέλει κάποιο ιερατείο; Θα πιούμε και κώνειο στο τέλος για να "προστατευτούν" οι νέοι;

Κάποιοι από την εκεί μεριά του Ατλαντικού για να "προστατέψουν" τους νέους απαγορεύουν τον Δαρβίνο. Ας είναι τουλάχιστον από την εδώ μεριά ο Δαρβίνος κοινός τόπος...

Θα επιστρέψω εδώ ή αλλού επί το τεχνικότερον…

study
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
lmb990
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
lmb990

Ηλικία : 34
Τόπος : ATHENS GREECE
Registration date : 01/06/2013

ναι,ειναι γεγονος,την αλλαξα!! - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ναι,ειναι γεγονος,την αλλαξα!!   ναι,ειναι γεγονος,την αλλαξα!! - Σελίδα 4 Icon_minitimeΤετ Μάης 13 2015, 00:50

Χείρων έγραψε:


Ένας ας πούμε πείρος σε ένα πχ F16 αλλάζει αφού συμπληρώσει κάποιες ώρες πτήσεις ή αφού περάσει από εξέταση με ακτίνες Χ κλπ. Κανείς πιλότος δεν θα διανοηθεί να ζητήσει αλλαγή του πείρου νωρίτερα με οποιοδήποτε επιχείρημα.


study

πιλότος είσαι????? ή πιστεύεις οτι έτσι θα είναι...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
loverdos11
moderator
moderator
loverdos11

Ηλικία : 40
Τόπος : ΝΕΑ ΣΜΥΡΝΗ
Registration date : 11/03/2012

ναι,ειναι γεγονος,την αλλαξα!! - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ναι,ειναι γεγονος,την αλλαξα!!   ναι,ειναι γεγονος,την αλλαξα!! - Σελίδα 4 Icon_minitimeΤετ Μάης 13 2015, 00:57

popcorn popcorn popcorn popcorn popcorn


_________________
Αντώνης DL 650 L0 Black


ναι,ειναι γεγονος,την αλλαξα!! - Σελίδα 4 33ncnm10ναι,ειναι γεγονος,την αλλαξα!! - Σελίδα 4 33e6ee10ναι,ειναι γεγονος,την αλλαξα!! - Σελίδα 4 63u2ip10ναι,ειναι γεγονος,την αλλαξα!! - Σελίδα 4 Amzm8k10ναι,ειναι γεγονος,την αλλαξα!! - Σελίδα 4 2rpb8y10
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Χείρων
Member
Member
Χείρων

Ηλικία : 60
Registration date : 30/08/2013

ναι,ειναι γεγονος,την αλλαξα!! - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ναι,ειναι γεγονος,την αλλαξα!!   ναι,ειναι γεγονος,την αλλαξα!! - Σελίδα 4 Icon_minitimeΤετ Μάης 13 2015, 01:29

lmb650 έγραψε:
Χείρων έγραψε:


Ένας ας πούμε πείρος σε ένα πχ F16 αλλάζει αφού συμπληρώσει κάποιες ώρες πτήσεις ή αφού περάσει από εξέταση με ακτίνες Χ κλπ. Κανείς πιλότος δεν θα διανοηθεί να ζητήσει αλλαγή του πείρου νωρίτερα με οποιοδήποτε επιχείρημα.


study

πιλότος είσαι????? ή πιστεύεις οτι έτσι θα είναι...

Αν ξέρεις κάτι άλλο μη μας το κρατάς κρυφό!...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
lmb990
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
lmb990

Ηλικία : 34
Τόπος : ATHENS GREECE
Registration date : 01/06/2013

ναι,ειναι γεγονος,την αλλαξα!! - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ναι,ειναι γεγονος,την αλλαξα!!   ναι,ειναι γεγονος,την αλλαξα!! - Σελίδα 4 Icon_minitimeΤετ Μάης 13 2015, 01:41

ασε τι ξερω εγω.. εγω δεν ειμαι πιλοτος.. ουτε μηχανικος αεροσκαφων... εσυ αυτο που λες το ξερεις ή ετσι το λες??
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Χείρων
Member
Member
Χείρων

Ηλικία : 60
Registration date : 30/08/2013

ναι,ειναι γεγονος,την αλλαξα!! - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ναι,ειναι γεγονος,την αλλαξα!!   ναι,ειναι γεγονος,την αλλαξα!! - Σελίδα 4 Icon_minitimeΤετ Μάης 13 2015, 02:05

lmb650 έγραψε:
ασε τι ξερω εγω.. εγω δεν ειμαι πιλοτος.. ουτε μηχανικος αεροσκαφων... εσυ αυτο που λες το ξερεις ή ετσι το λες??

Το ξέρω!

Αλλά το ζήτημα είναι αν συμφωνείς με την ουσία όσων λέω και όχι με το γράμμα!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
loverdos11
moderator
moderator
loverdos11

Ηλικία : 40
Τόπος : ΝΕΑ ΣΜΥΡΝΗ
Registration date : 11/03/2012

ναι,ειναι γεγονος,την αλλαξα!! - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ναι,ειναι γεγονος,την αλλαξα!!   ναι,ειναι γεγονος,την αλλαξα!! - Σελίδα 4 Icon_minitimeΤετ Μάης 13 2015, 02:19

Χείρων έγραψε:
lmb650 έγραψε:
ασε τι ξερω εγω.. εγω δεν ειμαι πιλοτος.. ουτε μηχανικος αεροσκαφων... εσυ αυτο που λες το ξερεις ή ετσι το λες??

Το ξέρω!

Αλλά το ζήτημα είναι αν συμφωνείς με την ουσία όσων λέω και όχι με το γράμμα!


Κύριοι χαλαρώστε τώρα  που είναι αρχή.
Ο καθένας έχει τα πιστεύω του

_________________
Αντώνης DL 650 L0 Black


ναι,ειναι γεγονος,την αλλαξα!! - Σελίδα 4 33ncnm10ναι,ειναι γεγονος,την αλλαξα!! - Σελίδα 4 33e6ee10ναι,ειναι γεγονος,την αλλαξα!! - Σελίδα 4 63u2ip10ναι,ειναι γεγονος,την αλλαξα!! - Σελίδα 4 Amzm8k10ναι,ειναι γεγονος,την αλλαξα!! - Σελίδα 4 2rpb8y10
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
DHMOKRITOS69
moderator
moderator
DHMOKRITOS69

Ηλικία : 43
Τόπος : Θεσσαλονικη
Registration date : 18/05/2010

ναι,ειναι γεγονος,την αλλαξα!! - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ναι,ειναι γεγονος,την αλλαξα!!   ναι,ειναι γεγονος,την αλλαξα!! - Σελίδα 4 Icon_minitimeΠαρ Μάης 15 2015, 08:34

Καλημέρα και πολλά μπράβο στον Μάρκο
Εγω στο προηγούμενο vstrom έφτασε της 53000 χλμ ολα είναι στην φθορά την βλέπω οπως και αλλα πανω στην μηχανή μας
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
stam
gold member
gold member
stam

Ηλικία : 39
Τόπος : πάνω στη σέλα...
Registration date : 19/11/2009

ναι,ειναι γεγονος,την αλλαξα!! - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ναι,ειναι γεγονος,την αλλαξα!!   ναι,ειναι γεγονος,την αλλαξα!! - Σελίδα 4 Icon_minitimeΔευ Μάης 18 2015, 16:53

αυτό είναι από το δικό μου...


έχει λίγο ψωμί ακόμα νομίζω...

ναι,ειναι γεγονος,την αλλαξα!! - Σελίδα 4 2nr29nk
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Marcopolo
gold member
gold member
Marcopolo

Ηλικία : 68
Τόπος : ΑΘΗΝΑ
Registration date : 29/01/2008

ναι,ειναι γεγονος,την αλλαξα!! - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ναι,ειναι γεγονος,την αλλαξα!!   ναι,ειναι γεγονος,την αλλαξα!! - Σελίδα 4 Icon_minitimeΔευ Μάης 18 2015, 17:05

εσυ ρε θα με ξεπερασεις!!!
φτουυυυ!!!μετανιωσα που την αλλαξα τοσο....νωρις!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
lmb990
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
lmb990

Ηλικία : 34
Τόπος : ATHENS GREECE
Registration date : 01/06/2013

ναι,ειναι γεγονος,την αλλαξα!! - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ναι,ειναι γεγονος,την αλλαξα!!   ναι,ειναι γεγονος,την αλλαξα!! - Σελίδα 4 Icon_minitimeΔευ Μάης 18 2015, 17:07

Εχεις ακόμα..... Μην το σκέφτεσαι καν....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
massai
gold member
gold member
massai

Ηλικία : 50
Τόπος : Ίλιον
Registration date : 03/11/2008

ναι,ειναι γεγονος,την αλλαξα!! - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ναι,ειναι γεγονος,την αλλαξα!!   ναι,ειναι γεγονος,την αλλαξα!! - Σελίδα 4 Icon_minitimeΔευ Μάης 18 2015, 17:46

stam έγραψε:
αυτό είναι από το δικό μου...


έχει λίγο ψωμί ακόμα νομίζω...

ναι,ειναι γεγονος,την αλλαξα!! - Σελίδα 4 2nr29nk

χμμμμ... τελικά το πατινάρισμα που είχες, δεν ήταν από τον συμπλέκτη, ε;

lol!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kokkonisant



Ηλικία : 58
Τόπος : Αθήνα-Σεπόλια & Γιάννενα Ζαγόρια
Registration date : 16/04/2012

ναι,ειναι γεγονος,την αλλαξα!! - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ναι,ειναι γεγονος,την αλλαξα!!   ναι,ειναι γεγονος,την αλλαξα!! - Σελίδα 4 Icon_minitimeΔευ Μάης 18 2015, 20:15

Τώρα είναι έτοιμο... Βάλε ιμάντα και θα είσαι O.K.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Bretsos
gold member
gold member
Bretsos

Τόπος : Φυλακισμένος στην Αθήνα...
Registration date : 06/03/2009

ναι,ειναι γεγονος,την αλλαξα!! - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ναι,ειναι γεγονος,την αλλαξα!!   ναι,ειναι γεγονος,την αλλαξα!! - Σελίδα 4 Icon_minitimeΔευ Μάης 18 2015, 21:49

με λιγο τέντωμα θα θα ηταν μια χαρα, δεν νομιζω να το αλλαξες Σταμ?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Marcopolo
gold member
gold member
Marcopolo

Ηλικία : 68
Τόπος : ΑΘΗΝΑ
Registration date : 29/01/2008

ναι,ειναι γεγονος,την αλλαξα!! - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ναι,ειναι γεγονος,την αλλαξα!!   ναι,ειναι γεγονος,την αλλαξα!! - Σελίδα 4 Icon_minitimeΤρι Μάης 19 2015, 07:05

αφου ειναι ..χρυση!!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Χείρων
Member
Member
Χείρων

Ηλικία : 60
Registration date : 30/08/2013

ναι,ειναι γεγονος,την αλλαξα!! - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ναι,ειναι γεγονος,την αλλαξα!!   ναι,ειναι γεγονος,την αλλαξα!! - Σελίδα 4 Icon_minitimeΤρι Μάης 19 2015, 11:36

Με προσοχή το τέντωμα παιδιά! Καινούρια αλυσίδα είναι. Αν παραξεχειλώσει θα φάει τα γρανάζια
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
DiverStrom
Member
Member
DiverStrom

Ηλικία : 42
Τόπος : Σέρρες - Ασπροβάλτα
Registration date : 02/04/2011

ναι,ειναι γεγονος,την αλλαξα!! - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ναι,ειναι γεγονος,την αλλαξα!!   ναι,ειναι γεγονος,την αλλαξα!! - Σελίδα 4 Icon_minitimeΤρι Μάης 19 2015, 22:38

Δλδ για να καταλαβω... Η εικονα δν ειναι fake ???

Ο Χριστος και η Παναγια !
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Bretsos
gold member
gold member
Bretsos

Τόπος : Φυλακισμένος στην Αθήνα...
Registration date : 06/03/2009

ναι,ειναι γεγονος,την αλλαξα!! - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ναι,ειναι γεγονος,την αλλαξα!!   ναι,ειναι γεγονος,την αλλαξα!! - Σελίδα 4 Icon_minitimeΤετ Μάης 20 2015, 11:40

DiverStrom έγραψε:
Δλδ για να καταλαβω... Η εικονα δν ειναι fake ???

Ο Χριστος και η Παναγια !

Για να καταλαβεις στην εικονα βλεπουμε ενα αλουμινενιο γραναζι.
απαγορευονται τα αλουμινενια γραναζια σε τοσο βαριες μοτοσυκλετες.
Ο Σταμ ειναι ενας γληγορος καγκουρας και γενικα κανει δοκιμες.... Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Man With No Name
Member
Member
Man With No Name

Ηλικία : 52
Τόπος : Minara City
Registration date : 17/01/2008

ναι,ειναι γεγονος,την αλλαξα!! - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ναι,ειναι γεγονος,την αλλαξα!!   ναι,ειναι γεγονος,την αλλαξα!! - Σελίδα 4 Icon_minitimeΤετ Μάης 20 2015, 19:24

Χείρων έγραψε:
Η δικιά μου η αλυσίδα (μαμά) πάντως μετά από 45000 χλμ δεν δείχνει ακόμα ούτε μισό δόντι στο πίσω γρανάζι.
Τις δυνατές επιταχύνσεις τις αποφεύγω. Και δεν φρενάρω ποτέ με τον κινητήρα!

Το λάδωμα το ψιλοβαριέμαι. Κυρίως με βαλβολίνη! Αγόρασα ένα λίτρο 80-90 γι αυτή τη δουλειά και μάλιστα πανάκριβα 15+ ευρώ. Δεν είναι μόνο που βρωμάει ανυπόφορα, είναι ότι στάζει κιόλας. Όσο και να την σκουπίσω όταν μένει όλη νύχτα μου λερώνει την αυλή με μαύρες απαίσιες σταγόνες που αφήνουν στάμπα για μήνες.
Γύρισα σε σπρέι της Βιρθ και ησύχασα! Δεν λερώνει την αλυσίδα ούτε μετά από μήνες. Την καθαρίζω με παραφινέλαιο μία φορά τον χρόνο άντε το πολύ δύο. Και ψέκασμα κάθε 500 - 1000 χλμ όταν θυμάμαι. Ολόκληρο τον χειμώνα που έμεινε κλειστή για 4,5 μήνες δεν ξεράθηκε. Ακόμα είναι υγρή και έτσι την κυκλοφορώ.

Από την άλλη αυτό με το κόψιμο των "μπαγιάτικων" αλυσίδων το θεωρώ λιγάκι "αστικό μύθο". Δεν έχω γνωρίσει στη ζωή μου άνθρωπο που να οδηγάει σοβαρή μοτοσυκλέτα και να μπορεί να αναφέρει ένα παράδειγμα κοψίματος αλυσίδας. Ίσως αν είναι κανείς σούπερ κάγκουρας και οδηγάει ...δεν ξέρω τι και πως! Αλλά και πάλι το strom δύσκολο να κόψει αλυσίδα που αντέχει σε 3-4 τόνους φορτίο.

scratch
Έχω δει gs να τρώει τα μούτρα του μπροστά μου στην οδό Γερμανού στη Πάτρα καθώς και tls με σπασμένο κάρτερ εξαιτίας της κομμένης αλυσίδας και τον οδηγό κίτρινο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Bretsos
gold member
gold member
Bretsos

Τόπος : Φυλακισμένος στην Αθήνα...
Registration date : 06/03/2009

ναι,ειναι γεγονος,την αλλαξα!! - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ναι,ειναι γεγονος,την αλλαξα!!   ναι,ειναι γεγονος,την αλλαξα!! - Σελίδα 4 Icon_minitimeΤετ Μάης 20 2015, 23:05

Man With No Name έγραψε:
Χείρων έγραψε:
Η δικιά μου η αλυσίδα (μαμά) πάντως μετά από 45000 χλμ δεν δείχνει ακόμα ούτε μισό δόντι στο πίσω γρανάζι.
Τις δυνατές επιταχύνσεις τις αποφεύγω. Και δεν φρενάρω ποτέ με τον κινητήρα!

Το λάδωμα το ψιλοβαριέμαι. Κυρίως με βαλβολίνη! Αγόρασα ένα λίτρο 80-90 γι αυτή τη δουλειά και μάλιστα πανάκριβα 15+ ευρώ. Δεν είναι μόνο που βρωμάει ανυπόφορα, είναι ότι στάζει κιόλας. Όσο και να την σκουπίσω όταν μένει όλη νύχτα μου λερώνει την αυλή με μαύρες απαίσιες σταγόνες που αφήνουν στάμπα για μήνες.
Γύρισα σε σπρέι της Βιρθ και ησύχασα! Δεν λερώνει την αλυσίδα ούτε μετά από μήνες. Την καθαρίζω με παραφινέλαιο μία φορά τον χρόνο άντε το πολύ δύο. Και ψέκασμα κάθε 500 - 1000 χλμ όταν θυμάμαι. Ολόκληρο τον χειμώνα που έμεινε κλειστή για 4,5 μήνες δεν ξεράθηκε. Ακόμα είναι υγρή και έτσι την κυκλοφορώ.

Από την άλλη αυτό με το κόψιμο των "μπαγιάτικων" αλυσίδων το θεωρώ λιγάκι "αστικό μύθο". Δεν έχω γνωρίσει στη ζωή μου άνθρωπο που να οδηγάει σοβαρή μοτοσυκλέτα και να μπορεί να αναφέρει ένα παράδειγμα κοψίματος αλυσίδας. Ίσως αν είναι κανείς σούπερ κάγκουρας και οδηγάει ...δεν ξέρω τι και πως! Αλλά και πάλι το strom δύσκολο να κόψει αλυσίδα που αντέχει σε 3-4 τόνους φορτίο.

scratch
Έχω δει gs να τρώει τα μούτρα του μπροστά μου στην οδό Γερμανού στη Πάτρα καθώς και tls με σπασμένο κάρτερ εξαιτίας της κομμένης αλυσίδας και τον οδηγό κίτρινο.


Ελα!! ψεματα!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Marcopolo
gold member
gold member
Marcopolo

Ηλικία : 68
Τόπος : ΑΘΗΝΑ
Registration date : 29/01/2008

ναι,ειναι γεγονος,την αλλαξα!! - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ναι,ειναι γεγονος,την αλλαξα!!   ναι,ειναι γεγονος,την αλλαξα!! - Σελίδα 4 Icon_minitimeΤετ Μάης 20 2015, 23:09

Bretsos έγραψε:
Man With No Name έγραψε:
Χείρων έγραψε:
Η δικιά μου η αλυσίδα (μαμά) πάντως μετά από 45000 χλμ δεν δείχνει ακόμα ούτε μισό δόντι στο πίσω γρανάζι.
Τις δυνατές επιταχύνσεις τις αποφεύγω. Και δεν φρενάρω ποτέ με τον κινητήρα!

Το λάδωμα το ψιλοβαριέμαι. Κυρίως με βαλβολίνη! Αγόρασα ένα λίτρο 80-90 γι αυτή τη δουλειά και μάλιστα πανάκριβα 15+ ευρώ. Δεν είναι μόνο που βρωμάει ανυπόφορα, είναι ότι στάζει κιόλας. Όσο και να την σκουπίσω όταν μένει όλη νύχτα μου λερώνει την αυλή με μαύρες απαίσιες σταγόνες που αφήνουν στάμπα για μήνες.
Γύρισα σε σπρέι της Βιρθ και ησύχασα! Δεν λερώνει την αλυσίδα ούτε μετά από μήνες. Την καθαρίζω με παραφινέλαιο μία φορά τον χρόνο άντε το πολύ δύο. Και ψέκασμα κάθε 500 - 1000 χλμ όταν θυμάμαι. Ολόκληρο τον χειμώνα που έμεινε κλειστή για 4,5 μήνες δεν ξεράθηκε. Ακόμα είναι υγρή και έτσι την κυκλοφορώ.

Από την άλλη αυτό με το κόψιμο των "μπαγιάτικων" αλυσίδων το θεωρώ λιγάκι "αστικό μύθο". Δεν έχω γνωρίσει στη ζωή μου άνθρωπο που να οδηγάει σοβαρή μοτοσυκλέτα και να μπορεί να αναφέρει ένα παράδειγμα κοψίματος αλυσίδας. Ίσως αν είναι κανείς σούπερ κάγκουρας και οδηγάει ...δεν ξέρω τι και πως! Αλλά και πάλι το strom δύσκολο να κόψει αλυσίδα που αντέχει σε 3-4 τόνους φορτίο.

scratch
Έχω δει gs να τρώει τα μούτρα του μπροστά μου στην οδό Γερμανού στη Πάτρα καθώς και tls με σπασμένο κάρτερ εξαιτίας της κομμένης αλυσίδας και τον οδηγό κίτρινο.


Ελα!!  ψεματα!!

κ σιγουρα κανεις δεν θα τον ρωτησε ,ποτε ηταν η τελευταια φορα που την ..λαδωσε ετσι;(μαλλον πριν 6 μηνες κ 10.000 χλμ!!!)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 

ναι,ειναι γεγονος,την αλλαξα!!

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 

 Παρόμοια θέματα

+
Σελίδα 4 από 6Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ-ΑΝΑΒΑΤΗΣ :: Φρένα-Μετάδοση-
Μετάβαση σε: