Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΕικονοθήκηLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση

Μοιραστείτε | 
 

 Βελτιώνοντας τα φλας

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Χείρων
Member
Member
Χείρων

Ηλικία : 59
Registration date : 30/08/2013

Βελτιώνοντας τα φλας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Βελτιώνοντας τα φλας   Βελτιώνοντας τα φλας Icon_minitimeΔευ Δεκ 01 2014, 11:09

Ήταν το 2002 όταν η Suzuki παρήγγειλε στην Nippon Denso να της κατασκευάσει έναν νέο τύπο λαμπτήρων για τα φλας μίας πρωτοποριακής τουριστικής μοτοσυκλέτας που εξέλισε τότε με δικύλινδρο κινητήρα τύπου V. Η Denso έκανε την δουλειά της με τον καλύτερο δυνατό τρόπο. Όμως τελικά η πρότασή της απορρίφθηκε από την Suzuki λόγω κόστους. Προτιμήθηκε η στάνταρ λύση των Ρ21W.
Στην συνέχεια η Denso άρχισε να παράγει μαζικά αυτόν τον νέο τύπο λαμπτήρα αλογόνου δίνοντάς του το κωδικό όνομα "MR16".

Η παραπάνω ιστορία φυσικά και δεν είναι αληθής. Τα MR16 βρίσκονται μαζί μας για περίπου μισό αιώνα. Όταν όμως δει κανείς πόσο όμορφα κάθονται μέσα στα σώματα των φλας του strom θα αναρωτηθεί σίγουρα: "μα για το strom τα έφτιαξαν;".

Την συνέχεια την φαντάζεστε... Πράγματι δεν ανακάλυψα εγώ τον τροχό ή τα mr16 στην θέση των φλας του strom, όμως ήδη έχω κάνει την σχετική πατέντα. Δηλαδή έχω ήδη τοποθετήσει προβολάκια mr16 των 20watt στα φλας μου.

Λόγω περιορισμένου χρόνου δεν θα σας πω περισσότερα τεχνικά. Θα μείνω στην απόδοση των φλας η οποία είναι πλέον εκπληκτική. Τα προβολάκια με γωνία εκπομπής φωτός 36 μοίρες, από το πλάι φέγγουν σαν δυνατά φλάς. Αν όμως κάποιος τα παρατηρήσει μέσα στις ωφέλιμες μοίρες τους θα πάθει πορτοκαλί τύφλωση.

Συνεχίζεται....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Χείρων
Member
Member
Χείρων

Ηλικία : 59
Registration date : 30/08/2013

Βελτιώνοντας τα φλας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βελτιώνοντας τα φλας   Βελτιώνοντας τα φλας Icon_minitimeΔευ Δεκ 01 2014, 22:21

Την πατέντα την είχα δει σε κάποια φόρουμ. Νομίζω και στο δικό μας κάποιοι την έχουν δοκιμάσει. Με ενοχλούσε που τα σώματα των φλας δεν είχαν εσωτερικά ανακλαστήρα με αποτέλεσμα να "ρουφάνε" στο κατάμαυρο εσωτερικό τους το περισσότερο από το φως της λάμπας. Τα mr16 με το ενσωματωμένο ποιοτικότατο κάτοπτρο των 2" είναι ιδανικά γι αυτό τον σκοπό. Αρχικά δεν μου άρεσε που αυτός που το παρουσίαζε κολλούσε τα προβολάκια με σιλικόνη μέσα στο σώμα των φλας. Και άντε να τα βγάλεις άμα σου καούν!...

Κάποια στιγμή έπεσε στα χέρια μου ένα καμένο προβολάκι. Από περιέργεια άνοιξα ένα φλας να δω πως κάθεται μέσα. Να μην σας τα πολυλογώ σαν να ήταν φτιαγμένο γι αυτή τη δουλειά!

Πήγα αμέσως και πήρα μία τετράδα ότι βρήκα μπροστά μου. Και τέσσερις βάσεις-ντουί "GU5.3" προς 6 ευρώ συνολικά! Ο ηλεκτρολόγος μου έδωσε Osram DECOSTAR 51 Standard. Τις πιο απλές που υπάρχουν σε Osram.

Άνοιξα τα φλας, έβγαλα τα ντουί, έβγαλα και τα σώματα και έκοψα τα καλώδια. Σύνδεσα με κόλληση στα καλώδια των φλας τα καλώδια των βάσεων GU5.3 και τα συναρμολόγησα. Χρειάστηκε να κουρέψω με το κοφτάκι τρία αυτάκια που υπάρχουν στον πάτο του σώματος του φλας για να χωρέσει η βάση του mr16. Εκεί φωλιάζουν τα ντουί τα οποία έβγαλα. Αν κάποτε τα ξαναβάλω κάποια πατέντα θα κάνω. Μιλάμε για ένα δύο χιλιοστά. Αλλά δεν νομίζω...

Τύλιξα τα προβολάκια περιμετρικά στο χείλος του κατόπτρου τους με ταινία τεφλόν για υδραυλικές συνδέσεις. Σκέφτηκα ότι έτσι θα πατάνε πιο σταθερά στα τοιχώματα των φλας και επιπλέον το τεφλόν θα λειτουργήσει και σαν κάποια θερμική μόνωση.

Να σημειώσω εδώ πως τα κάτοπτρα των osram είναι διχροϊκά. Αντανακλούν το ορατό φως και το κατευθύνουν μπροστά αλλά είναι διάφανα για το υπέρυθρο που μεταφέρει θερμότητα. Έτσι η θερμότητα δεν συγκεντρώνεται στο κρύσταλλο καίγοντάς το πιθανά αλλά διαχέεται σε όλο το σώμα του φλας.

Αφού λοιπόν βόλεψα μέσα στα σώματα των φλας τα καλώδια και τα προβολάκια με τα ντουί τους, βίδωσα από πάνω τα κρύσταλλα και η κατασκευή έγινε συμπαγής χωρίς τζόγους και ανάγκη κάποιας επιπλέον σταθεροποίησης. Σαν να ήταν το ένα φτιαγμένο για το άλλο!

Η δοκιμή λειτουργίας με ικανοποίησε απόλυτα και δικαίωσε πλήρως την πατέντα. Τα 210 lumen του mr16 με την αρωγή του εξαιρετικού κατόπτρου των 36 μοιρών, δίνουν ένα αποτέλεσμα πολλές φορές πιο φωτεινό από τα περίπου 400 lumen της P21W λάμπας που όμως χάνονται μέσα στο μαύρο σώμα του φλάς. Οι 36 μοίρες είναι υπεραρκετές και δεν νομίζω πως στα φλας έχει κάποιο νόημα η πιο ανοιχτή δέσμη. Φυσικά τα φλάς είναι ακόμα πιο φωτεινά από πριν απ όλες τις γωνίες. Ακόμα και πάνω από την σέλα βλέπει κανείς τα μπροστινά κρύσταλλα να "πυρακτώνονται" χαρακτηριστικά. Δεν νομίζω πως υπάρχει ανταγωνισμός ούτε καν από τα led και σε τι κόστος παρακαλώ. Ένα ευρώ το προβολάκι!

Προβλήματα θερμοκρασίας δεν υπάρχουν. Ακόμα και μετά από δύο λεπτά συνεχούς λειτουργίας το σώμα και το κρύσταλλο παραμένουν απλά χλιαρά. Εξάλλου και η μαμά λάμπα των 21 βατ ζεσταίνει αρκετά.

Αν τα προβολάκια αντέξουν στο χρόνο η πατέντα θα αποδειχθεί ιδανική. Και να καεί κάποιο αλλάζει σχεδόν το ίδιο απλά όσο και η μαμά λάμπα και υπάρχουν παντού σε κάθε κατάστημα ηλεκτρολογικών.

Και νομίζω πως θα αντέξουν γιατί κάπου πήρε το μάτι μου πως τα mr16 χρησιμοποιούνται ακόμα και σε προβολάκια ομίχλης.

Όσον αφορά το "καυτό" ζήτημα της κατανάλωσης, νομίζω πως για φορτία που δεν είναι σταθερά αλλά χρησιμοποιούνται μόνο για κάποια δευτερόλεπτα, δηλαδή τα φλας τα στοπ το σινιάλο η κόρνα κλπ... αναλαμβάνει η μπαταρία να τα τροφοδοτήσει αν δεν επαρκεί στιγμιαία η γεννήτρια. Τα σταθερά φορτία είναι που "κουράζουν" το ηλεκτρικό σύστημα κι αυτό υπό προϋποθέσεις όπως έχουμε ξαναπεί.

Είναι παράξενο γιατί δεν περπάτησε αυτή η πατέντα....

sunny


Έχει επεξεργασθεί από τον/την Χείρων στις Δευ Μαρ 09 2015, 01:28, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Χείρων
Member
Member
Χείρων

Ηλικία : 59
Registration date : 30/08/2013

Βελτιώνοντας τα φλας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βελτιώνοντας τα φλας   Βελτιώνοντας τα φλας Icon_minitimeΔευ Δεκ 01 2014, 22:33

Μελετώντας τον κατάλογο της Osram για τα διαθέσιμα mr16 θα δει κανείς ακόμα καλύτερες προτάσεις σε σχέση με αυτά που χρησιμοποίησα εγώ. Υπάρχουν ας πούμε "βαρέως τύπου" με 5000 ώρες λειτουργίας. Υπάρχουν "eco" με μεγαλύτερο βαθμό απόδοσης ή 14 βατ που φέγγουν σαν 24 βατ κλπ. Υπάρχουν και με κάτοπτρα διαφορετικών μοιρών.
Υπάρχουν ακόμα και τα μικρά mr11 των 35 mm με πολύ ενδιαφέροντα χαρακτηριστικά

Έχει παιχνίδι για όποιον θέλει:

http://www.osram.com/osram_com/products/lamps/halogen-lamps/decostar/

study
sunny
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Highlander
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
Highlander

Ηλικία : 49
Τόπος : Πάτρα
Registration date : 30/05/2011

Βελτιώνοντας τα φλας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βελτιώνοντας τα φλας   Βελτιώνοντας τα φλας Icon_minitimeΤρι Δεκ 02 2014, 10:32

Παρακολουθώ με ενδιαφέρον.

Έχεις κάποιες φωτό να δούμε λίγο πως είναι το αποτέλεσμα ;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.gr
Χείρων
Member
Member
Χείρων

Ηλικία : 59
Registration date : 30/08/2013

Βελτιώνοντας τα φλας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βελτιώνοντας τα φλας   Βελτιώνοντας τα φλας Icon_minitimeΤρι Δεκ 02 2014, 11:28

Δυστυχώς πάνω στην βιασύνη μου δεν έβγαλα. Αλλά κάπου υπάρχει υλικό. Θα ψάξω να το βρώ. Είναι μία πολύ απλή συναρμογή.

elephant
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Χείρων
Member
Member
Χείρων

Ηλικία : 59
Registration date : 30/08/2013

Βελτιώνοντας τα φλας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βελτιώνοντας τα φλας   Βελτιώνοντας τα φλας Icon_minitimeΤρι Δεκ 02 2014, 11:49

Εδώ θα δείτε κάποιες φωτό από παρόμοια μετατροπή. Δεν έκανα κάτι περισσότερο πέρα από το να τυλίξω κάποια ταινία τεφλόν περιμετρικά του κατόπτρου όπως έχω πει. Κρίνοντας εκ των υστέρων ούτε καν αυτό δεν χρειάζεται...

http://www.stromtrooper.com/v-strom-modifications-performance/27109-brighter-turn-signals-real-10.html

sunny
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
boss
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
boss

Ηλικία : 53
Τόπος : θεσσαλονικη
Registration date : 07/07/2009

Βελτιώνοντας τα φλας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βελτιώνοντας τα φλας   Βελτιώνοντας τα φλας Icon_minitimeΤρι Δεκ 02 2014, 12:11

βλεπω να αρχισουμε να ψαχνουμε παλι τα πορτοκαλι κρυσταλα ολοι που τα καναμε ασπρα καποια στιγμη Laughing

συνεχισε να μας διαφωτιζεις αδερφε nice thred
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://www.google.gr/maps/@40.6523365,22.9282255,3a,43.6y,86.3h
Highlander
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
Highlander

Ηλικία : 49
Τόπος : Πάτρα
Registration date : 30/05/2011

Βελτιώνοντας τα φλας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βελτιώνοντας τα φλας   Βελτιώνοντας τα φλας Icon_minitimeΤρι Δεκ 02 2014, 12:37

Υπάρχουν και πορτοκαλί λάμπες led τέτοιου τύπου.
Θα ρωτήσω και θα επανέλθω.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.gr
Χείρων
Member
Member
Χείρων

Ηλικία : 59
Registration date : 30/08/2013

Βελτιώνοντας τα φλας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βελτιώνοντας τα φλας   Βελτιώνοντας τα φλας Icon_minitimeΤετ Δεκ 03 2014, 11:33

Υπάρχουν και πορτοκαλί αλογόνου mr16 και mr11. Άντε βρές τα όμως και σε ποια ακριβώς απόχρωση...(δεν έχω ψάξει)

Πατέντα για άσπρα και μαυρα κρύσταλλα:
Υπάρχουν χρωματιστές ζελατίνες φίλτρα για φωτιστικά παραστάσεων. Ρωτήστε σε μαγαζιά που πουλάνε επαγγελματικά ηχητικά και φωτιστικά. Φτηνές πρέπει να είναι. Τις κόβετε με ψαλίδι και τις τοποθετείτε μέσα από το κρύσταλλο των φλας. Κυρίως στα μαύρα κρύσταλα πρέπει να είναι αόρατες. Στα λευκά θα φαίνονται κάπως...

Εκτός από τα mr16 των 51mm υπάρχουν και τα μικρά mr11 των 35mm. Σ αυτά τα οποία έχουν πολύ ενδιαφέροντα χαρακτηριστικά μπορεί κανείς να κολλήσει κάλυκες Ba15s και να τα τοποθετήσει  κατευθείαν στα ντουί των φλας. Αν και κάτι τέτοιο είναι πιο δύσκολο και μπελαλίδικο φαίνεται όμως και πιο νοικοκυρεμένο. Από πλευράς απόδοσης εγώ προτιμώ τα μεγάλα κάτοπτρα των mr16. Και από πλευράς ευκολίας τοποθέτησης φυσικά...

Και στο βάθος led...
Κάποια στιγμή, σε μερικούς μήνες ή χρόνια θα φτάσουμε κι εκεί....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Χείρων
Member
Member
Χείρων

Ηλικία : 59
Registration date : 30/08/2013

Βελτιώνοντας τα φλας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βελτιώνοντας τα φλας   Βελτιώνοντας τα φλας Icon_minitimeΣαβ Δεκ 06 2014, 01:55

Ορίστε και μερικά ντοκουμέντα:
(τηλεφακός ρυθμισμένος περίπου στα 50mm όσο και το μάτι μας δηλαδή. Διάφραγμα και ταχύτητα ίσα που να μην καίγεται η φωτό από τα φώτα. Ώρα, νταλα μεσημέρι με ελαφριά συννεφιά. Μοιάζει σούρουπο λόγω μεγάλης ταχύτητας και διαφράγματος.)
Μηχανή στο ρελαντί. Αναμμένα τα αλαρμ και τα μεγάλα φώτα στη μέγιστη ισχύ (έχω dimmer)

Πρώτη φωτό από τα 15 μέτρα. Τα φλας είναι σχεδόν όσο εκτυφλωτικά είναι και τα μεγάλα φώτα. Παρατηρήστε και το ωραίο γεμάτο στρόγγυλο σχήμα που δίνουν τα κάτοπτρα των mr16.

Βελτιώνοντας τα φλας PICT0006m_zps7d23dd01



Δεύτερη φωτό. Ίδιες συνθήκες από τα 10 μέτρα. Τα φλας ολοστρόγγυλα και εκτυφλωτικά, συναγωνίζονται τους προβολείς.

Βελτιώνοντας τα φλας PICT0002m_zps6617566b



Από τα δύο μέτρα η τρίτη φωτό. Όσο "καίγεται" η φωτό από τους προβολείς σχεδόν άλλο τόσο "καίγεται" και από το εσωτερικό των φλας. Κυρίως το αριστερό γιατί είμαι λίγο οφσετ αριστερά. Στο δεξί φαίνεται η "σκιά" από το λαμπάκι στο κέντρο του κατόπτρου.

Βελτιώνοντας τα φλας PICT0010m_zps9fb78efc



Τέταρτη φωτό. Διάφραγμα εντελώς κλειστό. Ταχύτητα "αστροναυτική". Είναι τόσο σκοτεινή αυτή η φωτογραφία που όχι μόνο η μέρα γίνεται νύχτα αλλά ακόμα και οι "ψείρες" φαίνονται σχεδόν σβηστές. Υπόψιν είναι λεντάκια κάτασπρα που βγάζουν μάτι....
Τα φλας όμως δεν το βάζουν κάτω. Συνεχίζουν την κόντρα με τους προβολείς και σχεδόν καίνε την φωτογραφία όσο και το κέντρο των κατόπτρων των προβολέων.

Βελτιώνοντας τα φλας PICT0015m_zps13b21fbe



Γενικά τα φλας με τα mr16 είναι, τουλάχιστον μετωπικά, πολλές φορές δυνατότερα από τα μαμά φλας. Από το πλάι συνεχίζουν επίσης να φέγγουν δυνατότερα γιατί εκεί υπεύθυνο είναι το κρύσταλλο το οποίο δέχεται πολύ μεγαλύτερη φωτεινή ενέργεια για να την διαχύσει.
Σκεφτείτε πως υπάρχουν ακόμα πιο αποδοτικά-φωτεινά mr16 αλογόνου από αυτά που φοράω. Θα μπορούσαμε να πετύχουμε ακόμα και διπλάσια φωτεινή ένταση από την συγκεκριμένη affraid . Θα τα δούμε αύριο μεθαύριο μόλις ευκαιρίσω...


Νομίζω πως κάτι αντίστοιχο θα αργήσουμε να δούμε σε led, τουλάχιστο σχετικά φτηνό και συμπαγές όσο τα παραπάνω προβολάκια.

sunny

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NIKOlaS505
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
NIKOlaS505

Ηλικία : 49
Τόπος : ΜΟΣΧΑΤΟ - . . . -ΚΟΡΙΝΘΟΣ-. . . -AΧΕΡΟΝΤΑΣ-
Registration date : 30/06/2012

Βελτιώνοντας τα φλας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βελτιώνοντας τα φλας   Βελτιώνοντας τα φλας Icon_minitimeΚυρ Φεβ 22 2015, 20:26

δλδ  κάτι   τέτοιο    η  κατι   τέτοιο    κάνει ?
θες και αλλαγή φλασερ  μετά ?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Χείρων
Member
Member
Χείρων

Ηλικία : 59
Registration date : 30/08/2013

Βελτιώνοντας τα φλας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βελτιώνοντας τα φλας   Βελτιώνοντας τα φλας Icon_minitimeΔευ Μαρ 09 2015, 01:16

XAROntaS έγραψε:
δλδ  κάτι   τέτοιο    η  κατι   τέτοιο    κάνει ?
θες και αλλαγή φλασερ  μετά ?

Οι λάμπες που χρησιμοποίησα έχουν μήκος 46mm και διάμετρο 51mm. Και με το ντουί χωράνε ίσα ίσα μέσα στα φλας! Άντε να υπάρχει περιθώριο για ένα χιλιοστό ακόμα...

Άρα η λάμπα αλογόνου που προτείνεις χωράει. Η led όμως όχι! Και αυτό είναι το πρόβλημα με τις περισσότερες led ικανής ισχύος που υπάρχουν σήμερα. Έχουν πολύ μήκος!Mad

Η αλογόνου που προτείνεις είναι no name. Το μόνο που αναφέρει είναι "wide flood". Θα δουλέψει βέβαια ίσως καλύτερα από την μαμά λάμπα αλλά μπορεί να μην έχει τόσο εντυπωσιακή απόδοση.

Εγώ χρησιμοποίησα μία Osram DECOSTAR 51 Standard η οποία έχει γωνία εκπομπής 36 μοίρες. Αν μία "no name" έχει πχ 60 μοίρες γωνία ακτινοβολίας τότε η ακτινοβολία της θα είναι πιο ανοιχτή και λιγότερο ισχυρή.

Στην πράξη μπορεί αν μην έχει άξια λόγου διαφορά. Ωστόσο η Osram έχει αναλυτικά στοιχεία για τις λάμπες της στο σαιτ της και πιστέψτε με υπάρχουν προβολάκια με ακόμα πιο ανώτερα χαρακτηριστικά ώς προς τη γωνία εκπομπής, την φωτεινότητα ή τον χρόνο ζωής των λαμπτήρων, από αυτά που χρησιμοποίησα εγώ. Εκεί υπάρχει παιχνίδι!...

http://www.osram.com/osram_com/products/lamps/halogen-lamps/decostar/

Να συμπληρώσω πως προτίμησα προβολάκια με "διχροϊκό" κάτοπτρο για να μην φορτίζεται με υπερβολική θερμότητα το τζαμάκι των φλας. Αυτό ίσως αποδειχθεί ένα καίριο χαρακτηριστικό!

Όσον αφορά τα led αν κάποιος βρει αρκετά μικρά ώστε να χωράνε στο φλάς, να προτιμήσει τα πορτοκαλί. Ή τουλάχιστον τα θερμού λευκού φωτός. Γιατί τα cool white δεν εκπέμπουν μεγάλη ενέργεια στο πορτοκαλί χρώμα και κινδυνεύει ενδεχομένως να καταλήξει με ...βιολετί φλας.

Στα led ναι, χρειάζεται αλλαγή ο φλασερ.

sunny
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 

Βελτιώνοντας τα φλας

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 

 Παρόμοια θέματα

+
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ-ΑΝΑΒΑΤΗΣ :: Ηλεκτρικά-
Μετάβαση σε: