Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΕικονοθήκηLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση

Μοιραστείτε | 
 

 Πως προστατεύουμε τις ευαίσθητες επαφές του μπουτόν εκκίνησης ή μίζας

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
mateo1
Member
Member
mateo1

Ηλικία : 45
Registration date : 06/11/2012

Πως προστατεύουμε τις ευαίσθητες επαφές του μπουτόν εκκίνησης ή μίζας - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πως προστατεύουμε τις ευαίσθητες επαφές του μπουτόν εκκίνησης ή μίζας   Πως προστατεύουμε τις ευαίσθητες επαφές του μπουτόν εκκίνησης ή μίζας - Σελίδα 2 Icon_minitimeΚυρ Μαρ 01 2015, 21:56

Αδερφε συγγνωμη αλλα διαφωνω καθετα
η καλυτερη λυση ειναι ρελε στην γραμμη των φωτων
η λυση που προτεινεις εκτος απο κακη ειναι επισης παρανομη επικινδυνη και κοστιζει
Παρανομη γιατι βασει νομου ειναι υποχρεωτικο να ειναι τα φωτα αναμμενα και κατα την διαρκεια της ημερας
Επικινδυνη γιατι οσο και αν σου φαινεται παραδοξο ακομα και με το φως του ηλιου με αναμμενα τα φωτα εισαι πιο ορατος
Και κοστιζει γιατι αν διαβασεις το ποστ του Χειρων πολυ σωστα αναφερει οτι οταν το ρευμα που παραγεται απο τα πηνια δεν καταναλωνεται επιστρεφει σ αυτα με αποτελεσμα να τα καταπονει ανεπανορθωτα

Ειναι λοιπον αλλο πραγμα το τι αρεσκεται ο καθενας και αλλο πραγμα το σωστο

Φιλικα παντα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
jimkopa
Member
Member
jimkopa

Τόπος : Πτολεμαίδα
Registration date : 06/05/2013

Πως προστατεύουμε τις ευαίσθητες επαφές του μπουτόν εκκίνησης ή μίζας - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πως προστατεύουμε τις ευαίσθητες επαφές του μπουτόν εκκίνησης ή μίζας   Πως προστατεύουμε τις ευαίσθητες επαφές του μπουτόν εκκίνησης ή μίζας - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Μαρ 02 2015, 00:24

1) Ακουσες να λεω τα σβηνω οταν οδηγω? NO

ειπα τα σβηνεις οποτε θελεισ δηλαδη στην εκκινηση της μηχανης ή οταν εχεις σταματησει καπου γι ασταση και δεν σβηνεις την μηχανη ή οταν κανει κατι που δεν θες να εχεις αναμενα φωτα

και επειδη θελω να εχω τον ελεγχο της μηχανη οταν θελω εγω θα τα σβηνω και θα τα αναβω και οχι "ο ρελες"

Αυτο με την επιστροφη ρευματος (αν εχεις σβηστα τα φωτα-υπαρχουν πολλα αλλα που καταναλωνουν ρευμα ) στα πηνια πρωτη φορα το ακουω και εχω τις επιφυλαξεις μου αν ισχυει

αλλα και ετσι να ειναι
πιστευεις οτι εχει τοσο καλο δυναμο που επιστρεφει ρευμα στα πηνια ακομη και με σβηστα τα μπροστινα φωτα? ΔΝΤ


10 χρονια εχω αυτην την συνδεσμολογια και ειμαι ικανοποιημενος
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mateo1
Member
Member
mateo1

Ηλικία : 45
Registration date : 06/11/2012

Πως προστατεύουμε τις ευαίσθητες επαφές του μπουτόν εκκίνησης ή μίζας - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πως προστατεύουμε τις ευαίσθητες επαφές του μπουτόν εκκίνησης ή μίζας   Πως προστατεύουμε τις ευαίσθητες επαφές του μπουτόν εκκίνησης ή μίζας - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Μαρ 02 2015, 10:57

δεν ειναι θεμα καλου η κακου δυναμο
αν στην μπαταρια παει ρευμα πανω απο 15volt χονδρικα την πηρες στο χερι
για την προστασια της φροντιζει ο ανορθωτης μιας και τα πηνια σου παραγουν εως και 80volt
οταν ρευμα πανω απο το επιτρεπομενο τεινει να παει προς την μπαταρια τα θυριστορ του ανορθωτη πολωνουν κι επιστρεφουν το ρευμα πισω στα πηνια
οσο περισσοτερο επιστρεφει τοσο πιο πολυ τα ψηνεις..

αυτο ειπα

επισης συμφωνω με το οποτε θελεις..με την πιθανοτητα να ξεχαστεις κιολας

και ο ρελες ουτε τα σβηνει ουτε τ αναβει
απλως επωμιζεται το υπερβολικο φορτιο εκκινησης που τωρα το τρωει ολο ο διακοπτης σου

αυτα...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 

Πως προστατεύουμε τις ευαίσθητες επαφές του μπουτόν εκκίνησης ή μίζας

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 

 Παρόμοια θέματα

+
Σελίδα 2 από 2Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ-ΑΝΑΒΑΤΗΣ :: Ηλεκτρικά-
Μετάβαση σε: