Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΕικονοθήκηLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση

Μοιραστείτε | 
 

 φάκελλος ρατσισμός !!!

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
nikSalonik
Administrator
Administrator
nikSalonik

Ηλικία : 62
Τόπος : Νεάπολη θεσσαλονίκη
Registration date : 09/10/2008

φάκελλος ρατσισμός !!! - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: φάκελλος ρατσισμός !!!   φάκελλος ρατσισμός !!! - Σελίδα 4 Icon_minitimeΔευ Φεβ 17 2014, 22:37

Ώπα ώπα !!! Πέσανε πολλα μαζι κι ειμαι με το αντιρατσιστικό αιφονι στα χέρια ΄΄΄΄
1. Γιώργο γουελ καμ μπακ αδερφε
2. Αλεξ θενκς φορ αντεντοκουνμπο γκρικ Φρικ ινφορμεσιονς
3. Γιατρέ και πρίγκιπα εύστοχοι ας ολγουεις
4 Στελάρα ναι εισαι ρατσιστής και εθνικιστης κατα τη γενική ομολογία αυτού του άμοιρου λαού ΄΄΄΄
5.Νάσο θα συμφωνήσω απόλυτα


Ρε  ποση αγραμματοσυνη επικρατεί στη χώρα μας ΄΄΄΄

Κώδικας:
edit στα ς του iphone :
lol!:

_________________
VIDEO απο τις εξορμησεις μας  

το καλύτερο  δ ώ ρ ο   σ 'εναν μοτοσυκλετιστή ειναι η ...επόμενη βόλτα...

   
...γιατι η ζωή ειναι σαν την μοτοσυκλέτα...δεν έχει όπισθεν !!!

Vstromhellasforum...μεσα μου κι εξω μου ....


Έχει επεξεργασθεί από τον/την niksalonik στις Τρι Φεβ 18 2014, 00:28, 2 φορές συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://insuranceate.blogspot.com
george83
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
george83

Ηλικία : 40
Τόπος : Κυψέλη
Registration date : 06/12/2009

φάκελλος ρατσισμός !!! - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: φάκελλος ρατσισμός !!!   φάκελλος ρατσισμός !!! - Σελίδα 4 Icon_minitimeΔευ Φεβ 17 2014, 22:46

niksalonik έγραψε:
Ώπα ώπα !!! Πέσανε πολλα μαζι κι ειμαι με το αντιρατσιστικό αιφονι στα χέρια ΄΄΄΄
1. Γιώργο γουελ καμ μπακ αδερφε
----
-----
4 Στελάρα ναι εισαι ρατσιστής και εθνικιςτης κατα τη γενική ομολογία αυτού του άμοιρου λαού ΄΄΄΄


Ρε  ποςη αγραμματοςυνη επικρατεί στη χώρα μας ΄΄΄΄

1. Ευχαριστώ αδερφέ

4. Όταν σβήνεις με το αντιρατσιστικό, σβήνε και τα επόμενα γράμματα της λέξης που θέλεις να διορθώσεις αν περιέχει το σίγμα  Laughing   ..... βλέπεις είναι και αγράμματο το άτιμο!!!  Razz

P.S: Δεν είπα πως θα σταματήσω να γράφω επειδή εκνευρίστηκα με κάποιον!!! Αντιθέτως, χαίρομαι να συνδιαλέγομαι με άτομα που έχουν εμπεριστατωμένες απόψεις σε ένα θέμα! Είπα πως για να ξετυλίξω τη σκέψη μου για το θέμα ρατσισμός, χρειάζεται να γράψω σελίδες και δεν έχω το κουράγιο!!! Αλλά ότι λέγεται περιληπτικά, θα το λέω!!!  Smile 
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nikSalonik
Administrator
Administrator
nikSalonik

Ηλικία : 62
Τόπος : Νεάπολη θεσσαλονίκη
Registration date : 09/10/2008

φάκελλος ρατσισμός !!! - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: φάκελλος ρατσισμός !!!   φάκελλος ρατσισμός !!! - Σελίδα 4 Icon_minitimeΔευ Φεβ 17 2014, 23:14

george83 έγραψε:

4. Όταν σβήνεις με το αντιρατσιστικό, σβήνε και τα επόμενα γράμματα της λέξης που θέλεις να διορθώσεις αν περιέχει το σίγμα  Laughing   ..... βλέπεις είναι και αγράμματο το άτιμο!!!  Razz
 

το έκανα ρε φιλε 3 φορες μάλιστα ΄΄άλλα εκει το γ@μημενο μουλαρωσε που το ειπα "αντιρατσιστικό "  lol! 

Spam off

παμ παρακατ

aaaa εκανα Edit απο υπολογιστη  lol! lol! lol! 

_________________
VIDEO απο τις εξορμησεις μας  

το καλύτερο  δ ώ ρ ο   σ 'εναν μοτοσυκλετιστή ειναι η ...επόμενη βόλτα...

   
...γιατι η ζωή ειναι σαν την μοτοσυκλέτα...δεν έχει όπισθεν !!!

Vstromhellasforum...μεσα μου κι εξω μου ....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://insuranceate.blogspot.com
socrates
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
socrates

Τόπος : Αθήνα, Χαλκίδα
Registration date : 25/06/2010

φάκελλος ρατσισμός !!! - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: φάκελλος ρατσισμός !!!   φάκελλος ρατσισμός !!! - Σελίδα 4 Icon_minitimeΤρι Φεβ 18 2014, 10:44

mpetatzis έγραψε:
τελικα εγω που εχω ακομα την ελληνικη σημαια στο μπαλκονι μου απο την 28η οκτωμβριου ειμαι χρυσαυγιτης ρατσιστης ή οχι? γιατι κατι τετοιο εχουν αρχισει να αναρωτιουνται κατι θειες μου που μενουν απεναντι...
εγω που εχω δωσει δουλεια σε αλβανο-πακιστανους πληρωνοντας τους κανονικα οπως ολους τους υπολοιπους εργατες αλλα δεν θελω ταυτοχρονα να γινει και η χωρα μου ενα απεραντο στρατοπεδο συγκεντρωσης λαθρομεταναστων ειμαι ρατσιστης?
τι ειμαι τελικα???? να ξερω τι να παω να ψηφισω δηλαδη στις εκλογες...


φάκελλος ρατσισμός !!! - Σελίδα 4 <a href=φάκελλος ρατσισμός !!! - Σελίδα 4 99b2" />

Καταρχήν είσαι παράνομος αν έχει ακόμα ισχύ ο νόμος 851/22.12.1978 Αριθμός Φύλλου 233 Τεύχος Πρώτον, κατά τον οποίον προβλέπεται η ανάρτηση σημαίας στα μπαλκόνια μας ΜΟΝΟ κατά τις Εθνικές Εορτές. Επειδή μου φαίνεται περίεργος νόμος ας μας πει κάποιος αν είναι αστικός μύθος ή αν είναι όντως ένας ξεχασμένος νόμος χωρίς εφαρμογή που για κάποιο λόγο δεν έχει αντικατασταθεί/διορθωθεί μέχρι σήμερα.

Επίσης μιλάς για θείες τις γειτονιάς. Αυτές συνήθως αναρωτιούνται και σχολιάζουν τα πάντα εκτός του οίκου τους οπότε πάλι δεν θα έδινα πολύ σημασία. Προσωπικά δεν με ενοχλεί και θα ήθελα να με συλλάβουν ως παραβάτη για αυτή την περίπτωση και ας μην είμαι χρυσαυγίτης να κυκλοφορώ με εθνόσημο.

Άλλο πληρώνω κανονικά και άλλο δίνω δουλειά κανονικά με όλα τα χαρτιά, σωστά δηλωμένα, με ασφάλιση κλπ.
Υποτίθεται υπάρχει και πρόστιμο που είναι το 18πλάσιο του βασικού (αγγίζει τα 10000?) που είναι εξοντωτικό για έναν μικρό εργοδότη αλλά σε "μεγάλους" εργοδότες εύκολα απορροφάται αυτή η "ζημιά". Επιπλέον οι μετανάστες συνήθως είναι φοβισμένοι που δεν προβαίνουν σε καταγγελίες εξαιτίας των συνθηκών ομηρίας τους. Αυτό είναι πρόβλημα αλλά οι κύριοι υπαίτιοι πάλι δεν είναι οι μετανάστες.

Τώρα τι θα ψηφίσεις; ΟΧΙ τους ίδιους!  Twisted Evil (Είναι άκυρη η ερώτηση εξ'αρχής)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpetatzis
gold member
gold member
mpetatzis

Ηλικία : 52
Registration date : 17/01/2008

φάκελλος ρατσισμός !!! - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: φάκελλος ρατσισμός !!!   φάκελλος ρατσισμός !!! - Σελίδα 4 Icon_minitimeΤρι Φεβ 18 2014, 11:03

φιλε μου,οταααν ειχα δουλεια ,εκεινες τις παλιες εποχες που δεν εβρισκες ουτε εναν ελληνα να δουλεψει οικοδομη η μονη λυση ηταν αυτοι οι ανθρωποι.το οτι δεν τους ειχα νομιμα δεν σημαινει πως δεν ηθελα εγω να τους εχω νομιμα.απλα τοτε δεν ειχαν ακομα χαρτια για να μπορω να τους κολαω τα ενσημα.οταν τα εβγαλαν εννοειτε πως τους ασφαλιζα κανονικοτατα..και οχι απο τον φοβο προστιμου,αλλα καθαρα και μονο για την σωματικη τους ασφαλεια..δεν δουλευαμε σε γραφειο να φοβομαστε μηπως μας σπασει κανενα νυχι.

το παραδειγμα με τις θειες μου το εφερα για σας δειξω πως πλεον με τοσο μεγαλη κατευθυνομενη συζητηση σχετικα με τους χρυσαυγιτες και τον φασισμο και τον ρατσισμο ο κοσμος εχει αρχισει ακομα και κατι αυτονοητο οπως το να εχει καποιος ελληνας στο σπιτι του την ελληνικη σημαια να φαινεται υποπτο μηπως ειναι φασιστας.


υ.γ. σκεφτομουν να βαλω μια σημαια της αεκ με τον δικεφαλο αλλα φοβαμαι μηπως εξαγριωσω τιποτα αλλοθρησκους με τον βυζαντινο αετο και πουνε πως ειμαι και εναντια της ανεξιθρησκειας.....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
natk
Member
Member
natk

Ηλικία : 42
Τόπος : 40.632096,22.934683
Registration date : 24/08/2009

φάκελλος ρατσισμός !!! - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: φάκελλος ρατσισμός !!!   φάκελλος ρατσισμός !!! - Σελίδα 4 Icon_minitimeΤρι Φεβ 18 2014, 14:05

NASOS_p έγραψε:

Η παγκοσμια διανοηση εχει αναφερθει στο μεγαλειο του ελληνικου πολιτισμου και την παγκοσμια προσφορα του.Η συμβολη του στις επιστημες στις τεχνες και στα γραμματα ειναι νομιζω γνωστη.Μονο να ανατρεξεις σε φρασεις ξενων διανοουμενων για το μεγαλειο του ελληνικου πολιτισμου φθανει.Δεν συνδεω αυτο το γεγονος με τον ρατσισμο.Μια διαπιστωση κανω, η οποια φυσικα εχει διατυπωθει απο πληθωρα διανοουμενων.Δεν περιμενα να τιθεται αυτο στη βαση της "γνωμης".Μαλιστα...

Άνα μπράβο, εδώ συμφωνούμε. Έχουν εγίνει αναφορές για το μεγαλείο. Το οποίο είναι πολύ μεγαλύτερο από την λέξη "μεγαλείο". Εγώ θα το έλεγα "μια κορυφή από μόνη της".

Αυτό στο οποίο εστιάζω είναι ότι δεν υπάρχει απανταχού αποδοχή για το ότι ο Χ πολιτισμός (ή φυλή) είναι ο ανώτερος. Για την ανωτερότητα μιλούσαμε (ΠΡΟ Αντετοκούμπο  Very Happy ). Αποδοχή δεν υπάρχει γιατί δεν υπάρχει αντικειμενικότητα, άρα και επιστήμη. Δεν υπάρχει επιστήμη που να αναγνωρίζει ανώτερους.

Επίσης, οι φράσεις όλων των διανοουμένων δεν έχουν σκοπό να υποστηρίξουν ανωτερότητα και άν έχουν, δεν είναι παρά οι γνώμες τους. Εξ ου και η αναφορά του Σωκράτη (του φόρουμ, όχι του άλλου) στην "προσφυγή στην αυθεντία" Wink
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
jk_prince
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
jk_prince

Ηλικία : 49
Τόπος : Πάτρα
Registration date : 06/09/2011

φάκελλος ρατσισμός !!! - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: φάκελλος ρατσισμός !!!   φάκελλος ρατσισμός !!! - Σελίδα 4 Icon_minitimeΤρι Φεβ 18 2014, 16:03

Να ρωτησω κατι για τη σημαια....... Τωρα που την εχεις αναρτησει
α)αισθανεσαι περισσοτερο Ελληνας απο οτι αισθανοσυν πριν τις 28/10? ποσο μαλλον πριν 5 χρονια?
β) οσοι δεν την εχουν αναρτημενη ειναι "λιγοτερο" Ελληνες?
γ) Αν οντως μας πειραζει η ανομια τοτε γιατι κανουμε κατι παρανομο και το υπερασπιζομαστε κιολας? ασχετα αν ο νομος οπως και πολλοι αλλοι εχει "ατονισει"(παραδειγμα οι πινακιδες στα ποδηλατα)
Με τη σημαια δειχνουμε σε καποιον που ανηκει το συγκεκριμενο μερος (πρεσβειες,πλοια, κτλ) ή δηλωνουμε απο πια χωρα ειμαστε(στολες). Δηλαδη το σπιτι, διαμερισμα ειναι Ελληνικη επικρατεια ενω το κλιμακοστασιο ή ο δρομος απεξω ανηκει σε καποια αλλη? Επισης ο αστυνομικος/στρατιωτικος που φερει την Ελληνικη σημαια(δεν μιλαω για Εθνοσημο) εντος Επικρατειας ειναι πιο "πολυ" Ελληνας απο αυτον τον αστυνομικο/στρατιωτικο που συμφωνα με τους κανονισμουσ τη φοραει μονο εκτος Επικρατειας(ασκησεις εκτος Ελλαδος, ΝΑΤΟικες ασκησεις)?

Δεν εχει καμμια επιθετικοτητα ο γραπτος μου λογος(τα γραπτα παρεξηγουνται) απλα αδραξα την ευκαιρια και πιστευω οτι εχει σχεση με την "ανωτεροτητα" (ξαναλεω δεν ειναι επι του προσωπικου) και με καποια ρατσιστικη διαθεση που μας διακατεχει στα χρονια της κρισης(γιατι πριν μια 5ετια δεν ειχαμε προβλημα με αυτα).
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://patra2.meteoclub.gr
mpetatzis
gold member
gold member
mpetatzis

Ηλικία : 52
Registration date : 17/01/2008

φάκελλος ρατσισμός !!! - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: φάκελλος ρατσισμός !!!   φάκελλος ρατσισμός !!! - Σελίδα 4 Icon_minitimeΤρι Φεβ 18 2014, 16:52

καταλαβα τι θες να πεις και μπορω να σου απαντησω ελπιζοντας χωρις να παρεξηγηθω και εγω..
δεν νιωθω καθολου περισσοτερο ελληνας εγω με την σημαια ή να θεωρω τους αλλους λιγοτερο ελληνες,αλλα σιγουρα  ολα αυτα που κανουν τα πολιτικα κομματα στην ελλαδα και θιγουν οτι εγω νιωθω μεσα μου για την πατριδα μου με κανουν.

ξερεις την σημαια δεν την κρεμαμε στα σπιτια για να δηλωσουμε πως εδω μενουν ελληνες η οτι ειναι ελληνικη επικρατεια αλλα για να τιμησουμε καποιους ανθρωπους που πολεμησαν και σκοτωθηκαν για να εχουμε εμεις την ευκαιρια να ζουμε ελευθεροι,"ασυδωτοι" κτλπ..κατι εκφραζει αυτο το χρωματιστο πανι,δεν ειναι πατσαβουρα που απλα την βαλαμε να κυματιζει οταν φυσαει.

και πριν 5 χρονια την κρεμαγα στο μπαλκονι μου αυτες τις μερες και τοτε παλι την αφηνα να κρεμεται αρκετο καιρο επειδη δεν με ενοχλουσε εκει που την ειχα δεσει και  ξεχναγα να την βγαλω,αλλα τοτε κανεις δεν ειχε σκεφτει μηπως ειμαι ρατσιστης.
αυτη ειναι η ουσια της κουβεντας μου...κατι στο οποιο τοτε δεν διναμε σημασια τωρα κατεληξε να ειναι σημειο αναφορας πολιτικων φρονηματων..

και οπως λες και εσυ,αν οντως μας πειραζει η ανομια γιατι κανουμε κατι παρανομο και το υπερασπιζομαστε κιολας οταν δεν τηρουνται οι νομοι στο θεμα της λαθρομεταναστευσης?γιατι νομοι υπαρχουν αλλα αν τους τηρησουμε ειμαστε ρατσιτσες.τουλαχιστον για ενα τμημα του πολιτικου τοξου.
γιατι ο σεβασμος στον παρανομα εισερχομενο εχει μεγαλυτερη βαρυτητα απο τον σεβασμο στον ελληνα?
δεν θα επρεπε να ειναι το ιδιο?δεν σου λεω περισσοτερο για τους ελληνες αλλα τουλαχιστον ισοδυναμο?
γιατι δεν εχει την ιδια βαρυτητα.
συμφωνω οτι αυτοι οι ανθρωποι ειχαν πολλους και σοβαροτατους λογους να φυγουν απο την χωρα τους αναζητωντας ενα καλυτερο μελλον ακομα και την ευκαιρια να ζησουν αντι να τους σκοτωσουν σαν τα σκυλια στην χωρα τους αλλα γιατι το φτανει πια δεν αντεχουμε να φορτωθουμε αλλους μας κανει ρατσιστες?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
jk_prince
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
jk_prince

Ηλικία : 49
Τόπος : Πάτρα
Registration date : 06/09/2011

φάκελλος ρατσισμός !!! - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: φάκελλος ρατσισμός !!!   φάκελλος ρατσισμός !!! - Σελίδα 4 Icon_minitimeΤρι Φεβ 18 2014, 20:36

mpetatzis έγραψε:
καταλαβα τι θες να πεις και μπορω να σου απαντησω ελπιζοντας χωρις να παρεξηγηθω και εγω..
δεν νιωθω καθολου περισσοτερο ελληνας εγω με την σημαια ή να θεωρω τους αλλους λιγοτερο ελληνες,αλλα σιγουρα  ολα αυτα που κανουν τα πολιτικα κομματα στην ελλαδα και θιγουν οτι εγω νιωθω μεσα μου για την πατριδα μου με κανουν.
Αρα ειναι ο δικος σου(και οχι μονον) τροπος αντιδρασης απεναντι στο πολιτικο κοσμο ο οποιος ψηφίστηκε απο την πλειονοτητα ενος λαου. Αν πιστευεις οτι αν ολοι βαλουμε τις σημαιες στο μπαλκονι/σπιτι μας    θα αλλαξει η πολιτικη κατασταση αυτων που η πλειονοτητα ψηφισε τοτε ας μην περιμενουμε τετραετιες. Ας βγαλουμε καποιους να μετρανε τις σημαιες και αν ο αριθμος Χ ειναι μεγαλυτερος απο το Ψ η εκαστοτε κυβερνηση (Δημοκρατικά ψηφιζομενη απο τους περισσοτερους) να "πεφτει" και ου το καθεξης....

Ξερεις την σημαια δεν την κρεμαμε στα σπιτια για να δηλωσουμε πως εδω μενουν ελληνες η οτι ειναι ελληνικη επικρατεια αλλα για να τιμησουμε καποιους ανθρωπους που πολεμησαν και σκοτωθηκαν για να εχουμε εμεις την ευκαιρια να ζουμε ελευθεροι,"ασυδωτοι" κτλπ..κατι εκφραζει αυτο το χρωματιστο πανι,δεν ειναι πατσαβουρα που απλα την βαλαμε να κυματιζει οταν φυσαει.

Ολες οι σημαιες των χωρων "δηλωνουν" ή αν θες τιμουν τους νεκρους της εκαστοτε χωρας. Ταυτοχρονα ομως δηλωνουν σε ποιον ανηκει κατι ή αν το θες οριοθετουν μια περιοχη που η σημαια μας δειχνει τι υφισταται σε αυτην την περιοχη(οπως το σημαιακι με τον αριβμο 8 στο γκολφ μα δινει να καταλαβουμε οτι η οριοθετηση απο το Green της συγκεκριμενης πιστας ειναι η πιστα 8 ).
Εκτος αυτου σε καποιον απο αλλη χωρα που δουλευει εδω 15 χρονια, εχει παιδια, πληρωνει φορους αλλα λογω τον νομων τον εμπαιζουν ακομα με την υπηκοοτητα(δεν την εχει παρει ουτε αυτος αλλα ουτε τα παιδια του) αν βαλει τη σημαια της χωρας του εξω απο το μπαλκονι/σπιτι του εντος Επικρατειας θα ειναι "ρατσιστικη" ή οχι η εξελιξη? ποσο μαλλον δε να βαλει και τις 2 σημαιες (της χωρας του και την Ελληνικη)  


και πριν 5 χρονια την κρεμαγα στο μπαλκονι μου αυτες τις μερες και τοτε παλι την αφηνα να κρεμεται αρκετο καιρο επειδη δεν με ενοχλουσε εκει που την ειχα δεσει και  ξεχναγα να την βγαλω,αλλα τοτε κανεις δεν ειχε σκεφτει μηπως ειμαι ρατσιστης.
αυτη ειναι η ουσια της κουβεντας μου...κατι στο οποιο τοτε δεν διναμε σημασια τωρα κατεληξε να ειναι σημειο αναφορας πολιτικων φρονηματων..

Μονος σου το ειπες και πιο πανω. Πριν 5 χρονια τη "ξεχναγες" (χωρις αυτο να σημαινει βεβαια οτι δεν τιμουσες αυτα που πρεσβευει) ενω στις μερες μας με την πατριδοκαπηλια που διακατεχει ενα μεγαλο αριθμο πολιτων αυτης της χωρας καθως και την "ψυχωση" τους σε εποχες "πολιτικων φρονηματων" (που δεν την εχουν ζησει κιολας), η αναρτηση της σημαιας (πλην απο τις προβλεπομενες μερες) σημαινει αλλα πραγματα (τουλαχιστον για το μεγαλυτερο αριθμο πολιτων)

και οπως λες και εσυ,αν οντως μας πειραζει η ανομια γιατι κανουμε κατι παρανομο και το υπερασπιζομαστε κιολας οταν δεν τηρουνται οι νομοι στο θεμα της λαθρομεταναστευσης?γιατι νομοι υπαρχουν αλλα αν τους τηρησουμε ειμαστε ρατσιτσες. τουλαχιστον για ενα τμημα του πολιτικου τοξου.
γιατι ο σεβασμος στον παρανομα εισερχομενο εχει μεγαλυτερη βαρυτητα απο τον σεβασμο στον ελληνα?
δεν θα επρεπε να ειναι το ιδιο?δεν σου λεω περισσοτερο για τους ελληνες αλλα τουλαχιστον ισοδυναμο?
γιατι δεν εχει την ιδια βαρυτητα.

Ποιοι ειναι οι νομοι που δεν ισχυουν στους μεταναστες? Τι αν τηρησεις θεωρεισαι "ρατσιστης"?
Δεν μας πειραζει η καταρευση του συστηματος υγειας, δεν μας πειραζει η ανεργια, δεν μας πειραζει η βια των δυναμεων καταστολης σε συγκεντρωσεις (Σκουριες, κατα των μνημονιων, κατα των ΧΥΤΑ), δεν μας πειραζει το τραπεζικο συστημα, δεν μας πειραζει η ανομια μεταξυ μεγαλοασχημων, δεν μας πειραζει η κατευθυντικοτητα των ΜΜΕ, δεν μας πειραζει....(οτι θελετε προσθεστε) ΑΛΛΑ μας πειραζει ΜΟΝΟ η μεταναστευση.... Ενημερωτικα για καθε παρανομο μεταναστη η ΕΕ μεσω του Δουβλινο ΙΙ (αλλη μεγαλη συζητηση αυτο) πληρωνει καποιο ποσο διαβιωσης του. Δεν τρωνε τα λεφτα μας (τουλαχιστον οι ιδιοι οι μεταναστες).
Οταν ο ανωτερος απογονος του Περικλη και Μεγαλου Αλεξαντρου Ελληνας δεν σεβεται ο ιδιος τα κεκτημενα του και τ' αφηνει ολα στο "φλου" και στον "ωχαδελφισμο" και το μονο που ασχολειται ειναι ο "κατωτερος μεταναστης" τοτε πως ειναι δυνατον να μην το πεις "ρατσιστη"?

συμφωνω οτι αυτοι οι ανθρωποι ειχαν πολλους και σοβαροτατους λογους να φυγουν απο την χωρα τους αναζητωντας ενα καλυτερο μελλον ακομα και την ευκαιρια να ζησουν αντι να τους σκοτωσουν σαν τα σκυλια στην χωρα τους αλλα γιατι το φτανει πια δεν αντεχουμε να φορτωθουμε αλλους μας κανει ρατσιστες?

Ας κατσουμε και να σκεφτουμε αν με τον ιδιο τροπο που φερομαστε εμεις στους μεταναστες θελουμε οι αλλοι λαοι να φερονται στους Ελληνες μεταναστες.... Αυτο κανει τους αλλους λαους "ρατσιστες"?

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://patra2.meteoclub.gr
NASOS_p
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
NASOS_p

Ηλικία : 43
Τόπος : Πυργος Ηλειας
Registration date : 07/05/2011

φάκελλος ρατσισμός !!! - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: φάκελλος ρατσισμός !!!   φάκελλος ρατσισμός !!! - Σελίδα 4 Icon_minitimeΤρι Φεβ 18 2014, 20:44

natk έγραψε:
NASOS_p έγραψε:

Η παγκοσμια διανοηση εχει αναφερθει στο μεγαλειο του ελληνικου πολιτισμου και την παγκοσμια προσφορα του.Η συμβολη του στις επιστημες στις τεχνες και στα γραμματα ειναι νομιζω γνωστη.Μονο να ανατρεξεις σε φρασεις ξενων διανοουμενων για το μεγαλειο του ελληνικου πολιτισμου φθανει.Δεν συνδεω αυτο το γεγονος με τον ρατσισμο.Μια διαπιστωση κανω, η οποια φυσικα εχει διατυπωθει απο πληθωρα διανοουμενων.Δεν περιμενα να τιθεται αυτο στη βαση της "γνωμης".Μαλιστα...

Άνα μπράβο, εδώ συμφωνούμε. Έχουν εγίνει αναφορές για το μεγαλείο. Το οποίο είναι πολύ μεγαλύτερο από την λέξη "μεγαλείο". Εγώ θα το έλεγα "μια κορυφή από μόνη της".

Αυτό στο οποίο εστιάζω είναι ότι δεν υπάρχει απανταχού αποδοχή για το ότι ο Χ πολιτισμός (ή φυλή) είναι ο ανώτερος. Για την ανωτερότητα μιλούσαμε (ΠΡΟ Αντετοκούμπο  Very Happy ). Αποδοχή δεν υπάρχει γιατί δεν υπάρχει αντικειμενικότητα, άρα και επιστήμη. Δεν υπάρχει επιστήμη που να αναγνωρίζει ανώτερους.

Επίσης, οι φράσεις όλων των διανοουμένων δεν έχουν σκοπό να υποστηρίξουν ανωτερότητα και άν έχουν, δεν είναι παρά οι γνώμες τους.  Εξ ου και η αναφορά του Σωκράτη (του φόρουμ, όχι του άλλου) στην "προσφυγή στην αυθεντία" Wink

Αυτη την "κορυφη" που ειπες περιγραφουν και ολοι οι διανοουμενοι παγκοσμιως.Απ' οσο καταλαβαινω δε λεμε κατι διαφορετικο.Μαλλον το προβλημα μας ειναι το πως εννοουμε την λεξη ανωτερος και ισως εκει βρισκεται η βαση του θεματος.Ανωτερος λογω μεγαλυτερης προσφορας, ανωτερος λογω του μεγαλειου του, ανωτερος λογω της διαδοσης του.Χωρις αυτο να σημαινει οτι παγκοσμιως ο Ελληνας πρεπει να αντιμετωπιζεται με καποιο εξεχοντα τροπο λογω του πολιτισμου του.Δεν αναφερομαι σε ανωτεροτητα φυλων αναφερομαι σε ανωτεροτητα πνευματος που συνεπαγεται ανωτεροτητα πολιτισμου.Τελοσπαντων απ' οτι βλεπω δεν διαφωνουμε, μαλλον στις λεξεις κολλησαμε.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NASOS_p
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
NASOS_p

Ηλικία : 43
Τόπος : Πυργος Ηλειας
Registration date : 07/05/2011

φάκελλος ρατσισμός !!! - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: φάκελλος ρατσισμός !!!   φάκελλος ρατσισμός !!! - Σελίδα 4 Icon_minitimeΤρι Φεβ 18 2014, 20:46

Σωκρατη σχετικα με το Νομο για τη σημαια νομιζω ειναι σε ισχυ.Κι αποσο θυμαμαι δεν αναφερεται μονο για την αναρτηση της σημαιας στα μπαλκονια κατα τις εθνικες εορτες.Αν δενκανω λαθος αναφερει και αλλες περιπτωσεις οπως παρελασεις, δημοσιες υπηρεσιες, εμπορικα και πολεμικα πλοια κλπ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
natk
Member
Member
natk

Ηλικία : 42
Τόπος : 40.632096,22.934683
Registration date : 24/08/2009

φάκελλος ρατσισμός !!! - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: φάκελλος ρατσισμός !!!   φάκελλος ρατσισμός !!! - Σελίδα 4 Icon_minitimeΤρι Φεβ 18 2014, 20:51

mpetatzis έγραψε:

και οπως λες και εσυ,αν οντως μας πειραζει η ανομια γιατι κανουμε κατι παρανομο και το υπερασπιζομαστε κιολας οταν δεν τηρουνται οι νομοι στο θεμα της λαθρομεταναστευσης?γιατι νομοι υπαρχουν αλλα αν τους τηρησουμε ειμαστε ρατσιτσες.τουλαχιστον για ενα τμημα του πολιτικου τοξου.
γιατι ο σεβασμος στον παρανομα εισερχομενο εχει μεγαλυτερη βαρυτητα απο τον σεβασμο στον ελληνα?
δεν θα επρεπε να ειναι το ιδιο?δεν σου λεω περισσοτερο για τους ελληνες αλλα τουλαχιστον ισοδυναμο?
γιατι δεν εχει την ιδια βαρυτητα.
συμφωνω οτι αυτοι οι ανθρωποι ειχαν πολλους και σοβαροτατους λογους να φυγουν απο την χωρα τους αναζητωντας ενα καλυτερο μελλον ακομα και την ευκαιρια να ζησουν αντι να τους σκοτωσουν σαν τα σκυλια στην χωρα τους αλλα γιατι το φτανει πια δεν αντεχουμε να φορτωθουμε αλλους μας κανει ρατσιστες?

Καταρχήν, το πρόβλημα είναι οι ίδιοι οι νόμοι της παράνομης μετανάστευσης και συγκεκριμένα αυτοί που τηρούνται. Δηλαδή, το γεγονός ότι έχουμε μπάστακα την ΕΕ να παρακολουθεί το αν τους συλλαμβάνουμε. Αν ΔΕΝ τους συλλαμβάναμε και τους αφήναμε να πανε στον προορισμό τους (δηλαδή χώρες της ΕΕ) , τότε δεν θα τους τηρούσαμε. Δεν θέλω να επεκταθώ επειδή είναι off topic. Μία λέξη : Δουβλίνο 2. Μεγάλη κουβέντα...
 
Φίλε μου, νομίζω ότι γίνεται μια μεγάλη παρανόηση εδώ και μπορώ να προτείνω και μια πιθανή αιτία (ανάμεσα σε πολλές).

Παρανόηση:
Η λέξη ρατσισμός και η διαστρέβλωσή της από όλες τις πλευρές. Κάτι αντίστοιχο με την λέξη τρομοκρατία (μετά το 9/11). Για πολλοστή φορα παραπέμπω ξανά στον ορισμό (1η σελίδα). Ο λόγος που κολλάω σ'αυτό είναι η γλώσσα. Όταν η γλώσσα μας ορίζει μια λέξη, της δίνει έννοια. Αν σταματήσουμε να κοιτάμε τον ορισμό, αλλάζουμε την έννοια. Το γνωστό παιχνίδι των ΜΜΕ. Είναι επιτακτική ανάγκη να μιλάμε όλοι για το ίδιο. Αλλιώς ο διάλογος γίνεται "γλωσσική σαλάτα". Γι'αυτό υπάρχουν τα λεξικά.

Ο ρατσισμός είναι ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΔΙΑΚΡΙΣΕΩΝ που βασίζεται στο ΔΟΓΜΑ ΑΝΩΤΕΡΟΤΗΤΑΣ. Δηλαδή, ΚΑΙ πιστεύω ότι ο μαύρος είναι κατώτερος ΚΑΙ κάνω κάτι, με προμετωπίδα και κίνητρο την πίστη μου. Το δόγμα ανωτερότητας είναι προοίμιο του ρατσισμού.

Πιθανή αιτία:
Από την μια έχουμε τους φανατικά αντιρατσιστές (ό,τι κι αν είναι αυτό) και από την άλλη τους φανατικά ρατσιστές. Επειδή καί οι δυο είναι φανατικοί, ό,τι και να λένε δεν έχει λογική βάση. Τώρα, εσύ και ο κάθε εσύ, βρίσκεσαι εν μέσω διασταυρούμενων πυρών. Επειδή και οι δυο πλευρές θέτουν τα δικά τους τελεσίγραφα και απόλυτους αφορισμούς, όπως "αν δεν είσαι μαζί μου είσαι εναντίον μου", επειδή και οι δυο πλευρές τείνουν να αλλάζουν την έννοια του ρατσισμού προς το συμφέρον τους και επειδή αυτού του είδους η πόλωση είναι ό,τι πρέπει για να χαθεί η ουσία, εσύ και ο κάθε εσύ  βρίσκεσαι σε πλήρη σύγχυση.

Επίσης, πέρα από την αμιγή έννοια του ρατσισμού, δημιουργούνται σωρίες λάθος εντυπώσεων. Μια ότι ο μετανάστης χαίρει μεγαλύτερης εκτίμησης, μια ότι ο Έλληνας είναι βολεμένος και άλλα πολλά.

Εξ ου και οι απορίες που πολύ σωστά θέτεις. "Πότε θα θεωρηθώ ρατσιστής".

Όχι φίλε, δεν είσαι ρατσιστής όταν ρωτάς το αυτονόητο, πού θα χωρέσουν 2.000.000 μετανάστες σε χώρα 10.000.000!!!

Επίσης, δεν είσαι ρατσιστής αν θες να βάζεις σημαία στο μπαλκόνι για τους λόγους τους οποίους αναφέρεις.

Δεν το λέω εγώ, ο ορισμός το λέει. Στα παραπάνω παραδείγματα εγώ ούτε δόγμα ανωτερότητας βρίσκω, ούτε πρακτική διακρίσεων.  

Αν κάποιος σου πει ότι είσαι, απλά δεν ξέρει ελληνικά.

Η, λιγότερο κόσμια, έχει μπερδέψει το σώβρακο με το στριγκάκι.

Οι ελεύθερες μεταφράσεις καμιά φορά παραείναι ελεύθερες.

 Wink

@jkprince Τα ερωτήματα που θέτεις είναι ουσιώδη.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
geoman87
Member
Member
geoman87

Ηλικία : 37
Τόπος : Αιγαλεω,Αττικη
Registration date : 10/02/2011

φάκελλος ρατσισμός !!! - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: φάκελλος ρατσισμός !!!   φάκελλος ρατσισμός !!! - Σελίδα 4 Icon_minitimeΤρι Φεβ 18 2014, 21:04

jk_prince έγραψε:
mpetatzis έγραψε:
καταλαβα τι θες να πεις και μπορω να σου απαντησω ελπιζοντας χωρις να παρεξηγηθω και εγω..
δεν νιωθω καθολου περισσοτερο ελληνας εγω με την σημαια ή να θεωρω τους αλλους λιγοτερο ελληνες,αλλα σιγουρα  ολα αυτα που κανουν τα πολιτικα κομματα στην ελλαδα και θιγουν οτι εγω νιωθω μεσα μου για την πατριδα μου με κανουν.
Αρα ειναι ο δικος σου(και οχι μονον) τροπος αντιδρασης απεναντι στο πολιτικο κοσμο ο οποιος ψηφίστηκε απο την πλειονοτητα ενος λαου. Αν πιστευεις οτι αν ολοι βαλουμε τις σημαιες στο μπαλκονι/σπιτι μας    θα αλλαξει η πολιτικη κατασταση αυτων που η πλειονοτητα ψηφισε τοτε ας μην περιμενουμε τετραετιες. Ας βγαλουμε καποιους να μετρανε τις σημαιες και αν ο αριθμος Χ ειναι μεγαλυτερος απο το Ψ η εκαστοτε κυβερνηση (Δημοκρατικά ψηφιζομενη απο τους περισσοτερους) να "πεφτει" και ου το καθεξης....

Ξερεις την σημαια δεν την κρεμαμε στα σπιτια για να δηλωσουμε πως εδω μενουν ελληνες η οτι ειναι ελληνικη επικρατεια αλλα για να τιμησουμε καποιους ανθρωπους που πολεμησαν και σκοτωθηκαν για να εχουμε εμεις την ευκαιρια να ζουμε ελευθεροι,"ασυδωτοι" κτλπ..κατι εκφραζει αυτο το χρωματιστο πανι,δεν ειναι πατσαβουρα που απλα την βαλαμε να κυματιζει οταν φυσαει.

Ολες οι σημαιες των χωρων "δηλωνουν" ή αν θες τιμουν τους νεκρους της εκαστοτε χωρας. Ταυτοχρονα ομως δηλωνουν σε ποιον ανηκει κατι ή αν το θες οριοθετουν μια περιοχη που η σημαια μας δειχνει τι υφισταται σε αυτην την περιοχη(οπως το σημαιακι με τον αριβμο 8 στο γκολφ μα δινει να καταλαβουμε οτι η οριοθετηση απο το Green της συγκεκριμενης πιστας ειναι η πιστα 8 ).
Εκτος αυτου σε καποιον απο αλλη χωρα που δουλευει εδω 15 χρονια, εχει παιδια, πληρωνει φορους αλλα λογω τον νομων τον εμπαιζουν ακομα με την υπηκοοτητα(δεν την εχει παρει ουτε αυτος αλλα ουτε τα παιδια του) αν βαλει τη σημαια της χωρας του εξω απο το μπαλκονι/σπιτι του εντος Επικρατειας θα ειναι "ρατσιστικη" ή οχι η εξελιξη? ποσο μαλλον δε να βαλει και τις 2 σημαιες (της χωρας του και την Ελληνικη)  


και πριν 5 χρονια την κρεμαγα στο μπαλκονι μου αυτες τις μερες και τοτε παλι την αφηνα να κρεμεται αρκετο καιρο επειδη δεν με ενοχλουσε εκει που την ειχα δεσει και  ξεχναγα να την βγαλω,αλλα τοτε κανεις δεν ειχε σκεφτει μηπως ειμαι ρατσιστης.
αυτη ειναι η ουσια της κουβεντας μου...κατι στο οποιο τοτε δεν διναμε σημασια τωρα κατεληξε να ειναι σημειο αναφορας πολιτικων φρονηματων..

Μονος σου το ειπες και πιο πανω. Πριν 5 χρονια τη "ξεχναγες" (χωρις αυτο να σημαινει βεβαια οτι δεν τιμουσες αυτα που πρεσβευει) ενω στις μερες μας με την πατριδοκαπηλια που διακατεχει ενα μεγαλο αριθμο πολιτων αυτης της χωρας καθως και την "ψυχωση" τους σε εποχες "πολιτικων φρονηματων" (που δεν την εχουν ζησει κιολας), η αναρτηση της σημαιας (πλην απο τις προβλεπομενες μερες) σημαινει αλλα πραγματα (τουλαχιστον για το μεγαλυτερο αριθμο πολιτων)

και οπως λες και εσυ,αν οντως μας πειραζει η ανομια γιατι κανουμε κατι παρανομο και το υπερασπιζομαστε κιολας οταν δεν τηρουνται οι νομοι στο θεμα της λαθρομεταναστευσης?γιατι νομοι υπαρχουν αλλα αν τους τηρησουμε ειμαστε ρατσιτσες. τουλαχιστον για ενα τμημα του πολιτικου τοξου.
γιατι ο σεβασμος στον παρανομα εισερχομενο εχει μεγαλυτερη βαρυτητα απο τον σεβασμο στον ελληνα?
δεν θα επρεπε να ειναι το ιδιο?δεν σου λεω περισσοτερο για τους ελληνες αλλα τουλαχιστον ισοδυναμο?
γιατι δεν εχει την ιδια βαρυτητα.

Ποιοι ειναι οι νομοι που δεν ισχυουν στους μεταναστες? Τι αν τηρησεις θεωρεισαι "ρατσιστης"?
Δεν μας πειραζει η καταρευση του συστηματος υγειας, δεν μας πειραζει η ανεργια, δεν μας πειραζει η βια των δυναμεων καταστολης σε συγκεντρωσεις (Σκουριες, κατα των μνημονιων, κατα των ΧΥΤΑ), δεν μας πειραζει το τραπεζικο συστημα, δεν μας πειραζει η ανομια μεταξυ μεγαλοασχημων, δεν μας πειραζει η κατευθυντικοτητα των ΜΜΕ, δεν μας πειραζει....(οτι θελετε προσθεστε) ΑΛΛΑ μας πειραζει ΜΟΝΟ η μεταναστευση.... Ενημερωτικα για καθε παρανομο μεταναστη η ΕΕ μεσω του Δουβλινο ΙΙ (αλλη μεγαλη συζητηση αυτο) πληρωνει καποιο ποσο διαβιωσης του. Δεν τρωνε τα λεφτα μας (τουλαχιστον οι ιδιοι οι μεταναστες).
Οταν ο ανωτερος απογονος του Περικλη και Μεγαλου Αλεξαντρου Ελληνας δεν σεβεται ο ιδιος τα κεκτημενα του και τ' αφηνει ολα στο "φλου" και στον "ωχαδελφισμο" και το μονο που ασχολειται ειναι ο "κατωτερος μεταναστης" τοτε πως ειναι δυνατον να μην το πεις "ρατσιστη"?

συμφωνω οτι αυτοι οι ανθρωποι ειχαν πολλους και σοβαροτατους λογους να φυγουν απο την χωρα τους αναζητωντας ενα καλυτερο μελλον ακομα και την ευκαιρια να ζησουν αντι να τους σκοτωσουν σαν τα σκυλια στην χωρα τους αλλα γιατι το φτανει πια δεν αντεχουμε να φορτωθουμε αλλους μας κανει ρατσιστες?

Ας κατσουμε και να σκεφτουμε αν με τον ιδιο τροπο που φερομαστε εμεις στους μεταναστες θελουμε οι αλλοι λαοι να φερονται στους Ελληνες μεταναστες.... Αυτο κανει τους αλλους λαους "ρατσιστες"?



Το γεγονος και μονο του οτι επιχειρηματολογουμε για το αν ειναι πρεπον ή οχι να κρεμαει καποιος την σημαια του μεσα στην ιδια του την χωρα και αν αυτο ειναι σημαδι ρατσιστικης συμπεριφορας δεν ειναι λιγο καπως ή εγω ειμαι λιγακι οπισθοδρομικος (ρομαντικος)??? scratch
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
jk_prince
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
jk_prince

Ηλικία : 49
Τόπος : Πάτρα
Registration date : 06/09/2011

φάκελλος ρατσισμός !!! - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: φάκελλος ρατσισμός !!!   φάκελλος ρατσισμός !!! - Σελίδα 4 Icon_minitimeΤετ Φεβ 19 2014, 00:56

geoman87 απο αυτην την επιχεειρηματολογια ομως βγαινουν και αλλα ερωτηματα (προς Θεου οχι για το mpetatzi) ή ακομα και συνδιαστικες σκεψεις με το θεμα μας
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://patra2.meteoclub.gr
mpetatzis
gold member
gold member
mpetatzis

Ηλικία : 52
Registration date : 17/01/2008

φάκελλος ρατσισμός !!! - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: φάκελλος ρατσισμός !!!   φάκελλος ρατσισμός !!! - Σελίδα 4 Icon_minitimeΤετ Φεβ 19 2014, 14:30

συγνωμη φιλε prince αλλα δεν μπορω να συγκρινω την σημαια οποιουδηποτε κρατος με τα σημαιακια του γκολφ και οτιδηποτε αλλο πανι που σηματοδοτει κατι..
επισης ποτε δεν ειπα οτι την εχω αφησει για να πιστοποιησω τα πολιτικα μου φρονηματα.απλα αναρωτηθηκα για πιο λογο γινετε αυτο πλεον οταν η μια πλευρα επειδη την εχω κρεμασμενη ακομα με θεωρει χρυσαυγητη και φασιστα και η αλλη πλευρα με θεωρει δικο τους παιδι...

οσο για τους νομους περι μεταναστευτικου και τις λοιπες ανομιες, δεν ανεφερα τα υπολοιπα γιατι το θεμα μας ειναι ο ρατσισμος και οχι τα αλλα προβληματα που μας απασχολουν.
δεν ξερω τι λεφτα δινει η εε για τους μεταναστες ,πρωτη φορα το ακουω και μου φαινεται και εντελως παραλογο γιατι πως μπορεις να επιδοτησεις την διαβιωση των παρανομα εισερχομενων σε ενα κρατος οταν απο την στιγμη που ειναι παρανομοι δεν μπορουν να φανουν και να καταμετρηθουν?και εμμεσων ναι σπαταλουν χρηματα του κρατους οταν ενας μεγαλος αριθμος ατομων ασχολουνται με την συλληψη,φρουρα επαναπροωθηση κτλπ και γενικοτερα το θεμα παρανομη μεταναστευση...ποσες περιπτωσεις εχεις ακουσει οπου καποιοι πρωην παρονομοι πηραν χαρτια ,δουλεψαν 1-2 χρονια και εκμεταλευομενοι καποια τρυπα του αχρηστου συστηματος μας καταφεραν και εβγαλαν συνταξη και πλεον μενουν μονιμα στην χωρα τους (βουλγαρια,ρουμανια κτλπ) και ζουν με τα λεφτα που παιρνουν απο εδω και τα οποια ειναι λεφτα που εγω εσυ και οποιος αλλος εχει πληρωσει δουλευοντας μια ζωη για να εχει μια τυπικη περιθαλψη και συνταξη αλλα που δεν θα την εχουμε ποτε?

οσο για το τελευταιο που τεινει να γινει η καραμελα στο στομα καθε υπερασπιστη της λαθρομεταναστευσης,περα απο το γεγονος οτι οι ελληνες φευγουν νομιμως στην πλειοψηφια τους για τις αλλες χωρες-γιατι σε περιπτωσεις ελληνικης κουτοπονηριας βλεπε παραδειγματα ελληνων που πηγαν αυστραλια και καλα για διακοπες και εμειναν μονιμα και τους μαντρωσαν και τους εστειλαν αμεσα πισω-εισαι σιγουρος πως σε μια αναλογη περιπτωση μαζικης φυγης ,παρανομης θα μας υποδεχονταν με ανοικτες αγκαλες η θα μας εστελναν πισω με καθε τροπο?οποιαδηποτε χωρα στην οποια εισερχονται μεγαλυτερος αριθμων μεταναστων απο αυτων που αντεχει να αποροφησει,παρανομων και νομιμων γινετε αυτοματα "ρατσιστικη"υπερ της. ειτε αυτη μπορει να λεγεται γερμανια,φιλανδια αμερικη ειτε γκανα ,μαροκο,ιραν ,κουβειτ.απλα επειδη εδω ανεκαθεν ειμασταν μπουρδελο κρατος και ασυδωτο πρωτα την φαγαμε στον κωλο και μετα τρεχουμε.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
natk
Member
Member
natk

Ηλικία : 42
Τόπος : 40.632096,22.934683
Registration date : 24/08/2009

φάκελλος ρατσισμός !!! - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: φάκελλος ρατσισμός !!!   φάκελλος ρατσισμός !!! - Σελίδα 4 Icon_minitimeΤετ Φεβ 19 2014, 14:41

mpetatzis έγραψε:
συγνωμη φιλε prince αλλα δεν μπορω να συγκρινω την σημαια οποιουδηποτε κρατος με τα σημαιακια του γκολφ και οτιδηποτε αλλο πανι που σηματοδοτει κατι..
επισης ποτε δεν ειπα οτι την εχω αφησει για να πιστοποιησω τα πολιτικα μου φρονηματα.απλα αναρωτηθηκα για πιο λογο γινετε αυτο πλεον οταν η μια πλευρα επειδη την εχω κρεμασμενη ακομα με θεωρει χρυσαυγητη και φασιστα και η αλλη πλευρα με θεωρει δικο τους παιδι...

οσο για τους νομους περι μεταναστευτικου και τις λοιπες ανομιες, δεν ανεφερα τα υπολοιπα γιατι το θεμα μας ειναι ο ρατσισμος και οχι τα αλλα προβληματα που μας απασχολουν.
δεν ξερω τι λεφτα δινει η εε για τους μεταναστες ,πρωτη φορα το ακουω και μου φαινεται και εντελως παραλογο γιατι πως μπορεις να επιδοτησεις την διαβιωση των παρανομα εισερχομενων σε ενα κρατος οταν απο την στιγμη που ειναι παρανομοι δεν μπορουν να φανουν και να καταμετρηθουν?και εμμεσων ναι σπαταλουν χρηματα του κρατους οταν ενας μεγαλος αριθμος ατομων ασχολουνται με την συλληψη,φρουρα επαναπροωθηση κτλπ και γενικοτερα το θεμα παρανομη μεταναστευση...ποσες περιπτωσεις εχεις ακουσει οπου καποιοι πρωην παρονομοι πηραν χαρτια ,δουλεψαν 1-2 χρονια και εκμεταλευομενοι καποια τρυπα του αχρηστου συστηματος μας καταφεραν και εβγαλαν συνταξη και πλεον μενουν μονιμα στην χωρα τους (βουλγαρια,ρουμανια κτλπ) και ζουν με τα λεφτα που παιρνουν απο εδω και τα οποια ειναι λεφτα που εγω εσυ και οποιος αλλος εχει πληρωσει δουλευοντας μια  ζωη για να εχει μια τυπικη περιθαλψη και συνταξη αλλα που δεν θα την εχουμε ποτε?

οσο για το τελευταιο που τεινει να γινει η καραμελα στο στομα καθε  υπερασπιστη της λαθρομεταναστευσης,περα απο το γεγονος οτι οι ελληνες φευγουν νομιμως στην πλειοψηφια τους για τις αλλες χωρες-γιατι σε περιπτωσεις ελληνικης κουτοπονηριας βλεπε παραδειγματα ελληνων που πηγαν αυστραλια και καλα για διακοπες και εμειναν μονιμα και τους μαντρωσαν και τους εστειλαν αμεσα πισω-εισαι σιγουρος πως σε μια αναλογη περιπτωση μαζικης φυγης ,παρανομης θα μας υποδεχονταν με ανοικτες αγκαλες η θα μας εστελναν πισω με καθε τροπο?οποιαδηποτε χωρα στην οποια εισερχονται μεγαλυτερος αριθμων μεταναστων απο αυτων που αντεχει να αποροφησει,παρανομων και νομιμων γινετε αυτοματα "ρατσιστικη"υπερ της. ειτε αυτη μπορει να λεγεται γερμανια,φιλανδια αμερικη ειτε γκανα ,μαροκο,ιραν ,κουβειτ.απλα επειδη εδω ανεκαθεν ειμασταν μπουρδελο κρατος και ασυδωτο πρωτα την φαγαμε στον κωλο και μετα τρεχουμε.

Φίλε μου, με συγχωρείς αλλά προφανώς δεν γνωρίζεις τους νόμους που ισχύουν για την παράνομη μετανάστευση και την κατάσταση όπως έχει. Πολλά από αυτά που λες δεν ισχύουν.  Θα μπορούσαμε να το συζητήσουμε το θέμα, αλλά είναι off topic. Καλύτερα ας μείνουμε στο κομμάτι ρατσισμός.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpetatzis
gold member
gold member
mpetatzis

Ηλικία : 52
Registration date : 17/01/2008

φάκελλος ρατσισμός !!! - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: φάκελλος ρατσισμός !!!   φάκελλος ρατσισμός !!! - Σελίδα 4 Icon_minitimeΤετ Φεβ 19 2014, 14:46

ναι η αληθεια ειναι πως δεν εχω μελετησει ενδελεχως τους νομους και τα παραθυρακια του νομου για την λαθρομεταναστευση.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
jk_prince
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
jk_prince

Ηλικία : 49
Τόπος : Πάτρα
Registration date : 06/09/2011

φάκελλος ρατσισμός !!! - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: φάκελλος ρατσισμός !!!   φάκελλος ρατσισμός !!! - Σελίδα 4 Icon_minitimeΤετ Φεβ 19 2014, 17:00

mpetatzis έγραψε:
ναι η αληθεια ειναι πως δεν εχω μελετησει ενδελεχως τους νομους και τα παραθυρακια του νομου για την λαθρομεταναστευση.

To οταν καποιος δουλεψει σε καποια χωρα, πιστευεις πραγματικα οτι πρεπει να χασει τα λεφτα που του κραταγαν για την ασφαλεια και τη συνταξη του? Γιατι και η μητερα μου παιρνει αναλογη συνταξη απο Ηνωμενο Βασιλειο για 2 χρονια που δουλεψε εκει....μηπως επρεπε να της την κοψουν επειδη δεν ειναι μονιμος κατοικος ΗΒ? Το οτι η ιδια η χωρα δεν ειναι ικανη να σου παρασχει εσενα,εμενα συνταξη ή ασφαλεια δεν ενδιαφερει αυτον που νομιμα διεκδικει αυτα που του ανηκουν. Και αν το κυνηγησει σε κανα Ευρωπαικο δικαστηριο, και τα λεφτα του θα παρει και φυσικα η κατηγορουμενη χωρα θα πληρωσει προστιμο + δικαστικα εξοδα επειδη ΑΚΡΙΒΩΣ υπαρχουν νομοι και ΠΡΕΠΕΙ να τηρουνται. Το τι θα κανεις εγω/εσυ που η χωρα σου δε "δινει" αυτα που νομιμα δικαιουσαι...πολυ απλα ΔΕΝ αφορα κανεναν πλην εμενα/εσενα. Σε αυτη την περιπτωση ποιος ειναι αραγε ο "ανωτερος?"

Νομοι και επιδοτησεις υπαρχουν και για τους "κατωτερους" μεταναστες και για τους "κατωτερους" Ρομα και για αλλους "κατωτερους".... Η καραμελιτσα οτι "μας τρωνε τα λεφτα" δυστυχως ειναι μια πολυ ωραια δικαιολογια (πολιτικων κομματων,μορφωματων,ΜΜΕ) για να αυξησουν την "ανωτεροτητα" μας εναντιον των "κατωτερων" ή πιο απλα να γινουμε περισσοτερο πολεμιοι απεναντι σε λαθος στοχο και το αποτελεσμα αυτου---> "Ρατσιστες" και δυστυχως οχι με την ακριβη ορολογια (για να προλαβω το Μιλτο).

Για να σου φερω ενα παραδειγμα απλο της σκεψης της "ανωτερης" φυλης των Ελληνων... Πριν 10 χρονια οι οικονομικοι μεταναστες(σωστος ορος) μεταναστες στη Πατρα ηταν 3πλασιοι αν οχι 4πλασιοι. Αλλα τοτε επειδη δεν ειχαμε προβληματα τους λυπομασταν και τους διναμε και κομματι ψωμι ωστε να "θρεψουμε" και την ανωτεροτητα μας. Και αυτοι με τη σειρα τους σε καποιες πλημμύρες της Πατρας ηταν οι ΜΟΝΟΙ που ανοιγαν τα φρεατια ωστε να μην γεμισει νερα το σπιτι ή η αυτοκινηταρα του ΕΛΛΗΝΑΡΑ που σιγα μην καταδεχοταν να παει να σηκωσει ενα φρεατιο. Η δουλεια του ηταν να κατηγορησει τους ΠΑΝΤΕΣ (Ως ο Βασιλικοτερος του Βασιλεως),απο τα 15 λεπτα φημης που θα κερδιζε βλεποντας την μουτσουνα του στα ΜΜΕ, εκτος βεβαια απο τον ΕΑΥΤΟ του.
Τωρα που ειναι υποπολλαπλασιοι εχουμε προβλημα(μας κλεβουν δουλειες και τρωνε τα λεφτα μας)??? Συγγνωμη αλλα δε βγαινουν τα μαθηματικα (και οι αριθμοι λενε παντα την αληθεια)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://patra2.meteoclub.gr
geoman87
Member
Member
geoman87

Ηλικία : 37
Τόπος : Αιγαλεω,Αττικη
Registration date : 10/02/2011

φάκελλος ρατσισμός !!! - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: φάκελλος ρατσισμός !!!   φάκελλος ρατσισμός !!! - Σελίδα 4 Icon_minitimeΤετ Φεβ 19 2014, 17:43

jk_prince έγραψε:
mpetatzis έγραψε:
ναι η αληθεια ειναι πως δεν εχω μελετησει ενδελεχως τους νομους και τα παραθυρακια του νομου για την λαθρομεταναστευση.

To οταν καποιος δουλεψει σε καποια χωρα, πιστευεις πραγματικα οτι πρεπει να χασει τα λεφτα που του κραταγαν για την ασφαλεια και τη συνταξη του? Γιατι και η μητερα μου παιρνει αναλογη συνταξη απο Ηνωμενο Βασιλειο για 2 χρονια που δουλεψε εκει....μηπως επρεπε να της την κοψουν επειδη δεν ειναι μονιμος κατοικος ΗΒ? Το οτι η ιδια η χωρα δεν ειναι ικανη να σου παρασχει εσενα,εμενα συνταξη ή ασφαλεια δεν ενδιαφερει αυτον που νομιμα διεκδικει αυτα που του ανηκουν. Και αν το κυνηγησει σε κανα Ευρωπαικο δικαστηριο, και τα λεφτα του θα παρει και φυσικα η κατηγορουμενη χωρα θα πληρωσει προστιμο + δικαστικα εξοδα επειδη ΑΚΡΙΒΩΣ υπαρχουν νομοι και ΠΡΕΠΕΙ να τηρουνται. Το τι θα κανεις εγω/εσυ που η χωρα σου δε  "δινει" αυτα που νομιμα δικαιουσαι...πολυ απλα ΔΕΝ αφορα κανεναν πλην εμενα/εσενα. Σε αυτη την περιπτωση ποιος ειναι αραγε ο "ανωτερος?"  


Δεν νομιζω οτι λετε το ιδιο πραγμα πριγκηπα...Ο μπετατζης δεν μιλησε για νομιμους μεταναστες που μετα απο καποια χρονια δουλειας καταφεραν να βγαλουν συνταξη...Μιλησε για παραθυρακια που εκμεταλευτηκαν καποιοι απο αυτους και καταφεραν να βγαλουν συνταξεις χωρις να εχουν κολλησει ουτε τα μισα ενσημα απο οτι πρεπει να κολλησω εγω ή εσυ...
Εγω παντως εδω θα συμφωνησω μαζι σου οτι οικονομικα ειναι μια σταγονα στον Ωκεανο το προβλημα που δημιουργησαν οι μεταναστες....Το πραγματικο οικονομικο προβλημα το δημιουργησαν οι Ελληνες...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
george83
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
george83

Ηλικία : 40
Τόπος : Κυψέλη
Registration date : 06/12/2009

φάκελλος ρατσισμός !!! - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: φάκελλος ρατσισμός !!!   φάκελλος ρατσισμός !!! - Σελίδα 4 Icon_minitimeΤετ Φεβ 19 2014, 18:27

[spam]
Κάθησα να γράψω ένα σεντόνι για διάφορα πράγματα που διάβασα και τί λέτε να συνέβη????

Πήγα να αλλάξω καρτέλα να δω κάτι και καταλάθος πάτησα Χ ο μ@λ@κ@ς....  Mad Mad Mad 
[/spam]

Εν συντομία λοιπόν

1. Κάποιοι μπετατζήδες πουλούσαν και πουλάνε οικοδομικά ένσημα σε κάποιους με σκοπό το κέρδος τους! Έτσι και οι μεν κερδίζουν και οι δε, που μπαίνουν ταμείο ανεργίας για ένα εξάμηνο με αυξημένο επίδομα και αυτό το κάνουν επαγγελματικά (6 μήνες άνεργος, 6 μήνες επίδομα)! ...έτσι πάνε και σε σύνταξη!!! Φυσικά δε κοιτούν αν είναι νόμιμος ή παράνομος!

2. Πάτρα όπως τη θυμάμαι εγώ:

8-9 χρόνια πριν...οικονομικοί μετανάστες μαζεμένοι στο θεατράκι και στα πέριξ κάνοντας ντου να κρυφτούν σε νταλίκες που φεύγουν για Ιταλία.
3-4 χρόνια πριν...οικονομικοί μετανάστες διωγμένοι από το θεατράκι να αράζουν στην είσοδο της Πάτρας από την εθνική! Τα αυτοκίνητα μποτιλιαρισμένα στην κίνηση και 1000+ μετανάστες να κυκλοφορούν ανάμεσά τους, να ανοίγουν τις πόρτες, να πειράζουν καμια "πεταχτούλα" οδηγό και κανα παππούδι, να κάθονται στα καπώ και να αρπάζουν και τίποτα έκθετο! Εκεί τα συναισθήματα ανάμεικτα...φόβος αλλά και τόσος θυμός που σκεφτόμουν πως αν κάνει κανείς καμια μαλακία σε μένα, τον τρώω και με τρώνε!!!!
Δε ξέρω αν καθάριζαν φρεάτια κάποιοι, αλλά σίγουρα ήταν πάρα πολλοί αυτοί που σου λέω!!!

Το 3 είναι μεγάλο και τώρα δεν έχω κουράγιο να το ξαναγράψω, αλλά κάποια στιγμή θα το κάνω γιατί είναι σημαντική απορία...!!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
george83
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
george83

Ηλικία : 40
Τόπος : Κυψέλη
Registration date : 06/12/2009

φάκελλος ρατσισμός !!! - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: φάκελλος ρατσισμός !!!   φάκελλος ρατσισμός !!! - Σελίδα 4 Icon_minitimeΤετ Φεβ 19 2014, 18:33

και κάτι που έγραψε παλικάρι σε ένα blog που κατα την άποψή μου κολλάει εδώ παρόλο που ετοιμολογικά ο ρατσισμός είναι φυλετικός διαχωρισμός (razza = φυλή)  .... ρατσισμός προς μια ολόκληρη γενιά...

Πριν βγάλω τα εσώψυχα μου θα ήθελα να κάνω έναν μικρό πρόλογο για το πως ξεκίνησαν όλα, επειδή πιστεύω ότι η ιστορία της ζωής μου δεν είναι τόσο ξεχωριστή και ότι εκφράζει ένα μεγάλο μέρος της γενιάς μου.

Γεννήθηκα και μεγάλωσα στην Ελλάδα και πιο συγκεκριμένα στα Χανιά της Κρήτης. Η οικογένεια μου, όπως και των φίλων μου, ανήκαν οικονομικά στην μικρομεσαία τάξη, αλλά αυτό δεν στάθηκε εμπόδιο να μεγαλώσουμε φυσιολογικά και να ζήσουμε μια ωραία παιδική ηλικία που μας επέτρεψε να κάνουμε σχέδια και όνειρα για το μέλλον. Στο σχολείο διδαχθήκαμε μαθηματικά, φυσική, καθώς και την Ελληνική γλώσσα και ιστορία. Όλοι νιώσαμε ξεχωριστοί και περήφανοι που είμαστε Έλληνες, γιατί η Ελλάδα είναι η χώρα των ηρώων, των επιστημών, του πολιτισμού και της δημοκρατίας.  Έτσι τα όνειρα μας έγιναν ακόμα μεγαλύτερα γιατί έπρεπε να φανούμε αντάξιοι των προσδοκιών μας σαν Έλληνες. Ο καθένας έκανε τα δικά του όνειρα
. Το δικό μου πάνω-κατω ήταν να σπουδάσω (μιας και πάντα ήμουν καλός μαθητής) όταν μεγαλώσω και έπειτα να βρω μια καλή δουλειά που θα αγαπάω, να έχω κ εγώ όπως και οι γονείς μου ένα δικό μου σπίτι και δικιά μου οικογένεια. Τα χρόνια πέρασαν όμορφα και γρήγορα και βρέθηκα σε μια σχολή στην Αθήνα όπου και σπουδάζω μέχρι σήμερα. Από μικρός είχα την τάση να αναλύω τα πάντα που βλέπω και να προσπαθώ να καταλάβω πώς λειτουργεί ο κόσμος και γιατί όλα γίνονται όπως γίνονται. Από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου πάντα ένιωθα την ανάγκη να είμαι ειλικρινής και να φέρομαι σωστά στους συνανθρώπους μου καθώς και να πολεμάω το λάθος και το κακό κάθε φορά που το βλέπω μπροστά μου ακόμα και αν δεν γινόταν εις βάρος μου αλλά κάποιου άλλου. Ήξερα ότι αυτός είναι ο ρόλος μου γιατί είτε το ήθελα είτε όχι ένιωθα συνυπεύθυνος κάθε φορά που από απραξία άφηνα μια αδικία να λάβει χώρα. Όλοι οι αρχαίοι Έλληνες ήρωες μου ήταν έτσι και μέσα μου δεν υπήρχε καμία αμφιβολία για το ότι θέλω να γίνω σαν κ αυτούς και δεν είχα σκοπό να κάνω κανέναν συμβιβασμό στην ηθική μου.

Τώρα πλέον είμαι 26 χρονών, και ακόμα και τώρα μέσα στο μυαλό μου καμία αξία δεν ξεπερνάει αυτή του δικαίου και της ηθικής. Αυτό ασφαλώς δεν σημαίνει ότι δεν έχω κάνει λάθη. Έχω κάνει λάθη, και υπήρξαν φορές που δεν βρήκα το θάρρος να υπερασπιστώ τις αξίες μου, με συνέπεια να πληγώσω τον εγωισμό μου. όλος αυτός ο πρόλογος έγινε για να φτάσουμε στο που με οδήγησε αυτό το σύστημα αξιών που με τόσο ζήλο υπερασπίζομαι.

Ζω στην Ελλάδα του 2014, δεν έχω σταθερή δουλειά, επίσης δεν ψάχνω να βρω βύσμα για να με βάλει κάπου γιατί απλώς δεν γουστάρω να γλύψω τα @ρχίδι@ κανενός και ούτε το έκανα ποτέ, και αυτός είναι και ο λόγος που δεν έχω και ούτε θα βρω βύσμα Είμαι ολόκληρος άντρας και αντί να συντηρώ τους γονείς μου συντηρούν αυτοί εμένα, πράγμα που με κάνει να ντρέπομαι ολόκληρος. Δεν πεθαίνω της πείνας ακόμα αλλά είμαι σε όλα εγκρατής και πάλι δεν είμαι εντάξει με τους λογαριασμούς μου. Χρωστάω ένα ενοίκιο, χρωστάω 2 μήνες ΔΕΗ, λίγα στον οδοντίατρο και κανένα χιλιάρικο σε πιστωτική την οποία έχω χρεώσει για να επιβιώσω και όχι για να πάω στον Τερζή να πετάξω λουλούδια. Το πρωί ξυπνάω και ο πρώτος με τον οποίο μιλάω είναι ένας στο τηλέφωνο από εταιρία που ενημερώνει για λογαριασμούς και μου λέει ότι έχω καθυστερήσει για ένα μήνα τη δόση της πιστωτικής ενώ με έχει ενημερώσει ξανά δύο-τρείς μέρες πριν (πράγμα που είναι παράνομο) λες και το ξέχασα. Του λέω λοιπόν ότι είμαι ήδη ενημερωμένος και ότι αυτό που κάνει είναι παράνομο, προκλητικό και άκρως ενοχλητικό. Μου απαντάει, εγώ τι φταίω? Έτσι μου είπαν, τη δουλειά μου κάνω. Τον ρωτάω πως τον λένε, και του λέω με πολύ ειλικρινές ύφος ότι την επόμενη φορά που θα με ενοχλήσει εκτός προθεσμίας θα πάω εκεί στην γ@μω-εταιρία που δουλεύει, θα τον βρω και θα του σπάσω τα πλευρά, γιατί αν του πω ότι θα του κάνω μήνυση, μόλις κλείσει το τηλέφωνο θα ξεραθεί στα γέλια, γιατί ξέρει ότι σε αυτό το μπουρδέλ@ κράτος δεν δουλεύει τίποτα. Έτσι με αφήνουν ήσυχο το προβλεπόμενο διάστημα, αλλά εγώ μετά από αυτό έχω νεύρα για μια ώρα. Μην πω τίποτα για τις αγγελίες εργασίας, που οι μισές είναι από εκείνες τις δυο-τρείς εταιρίες που έχουν ένα σωρό αγγελίες με διαφορετικά τηλέφωνα και στήνουν απάτες για να κλέψουν κανένα 200-ευρω από άνεργους. Παραείμαι έξυπνος για να πέσω θύμα τους, παρ' όλα αυτά μου τη δίνει πολύ που τόσα χρόνια αντί να τους τα έχουν κλείσει τα κ@λο-μάγαζα τους, τους αφήνουν να αισχροκερδούν εις βάρος ανθρώπων που προσπαθούν να ταΐσουν τα παιδιά τους.

Αποδείξεις; Άλλο πάλι και αυτό. Έχω βαρεθεί να τσακώνομαι με βενζινάδες, περιπτεράδες, μπάρμεν, σερβιτόρους και όποιον άλλο μπορείς να φανταστείς γιατί θέλουν να τους κάνεις αίτηση για να κόψουν τη γ@μημένη απόδειξη. Τα νυχτερινά μαγαζιά κόβουν μόνο για το πρώτο ποτό και αν. Βγάζουν 2-3 χιλιάρικα το βράδυ μόνο από κλεμμένους φόρους. Στην επαρχεία είναι ακόμα χειρότερα, τα νυχτομάγαζα στα Χανιά δεν κόβουν σχεδόν ποτέ, οποιοδήποτε άλλο μαγαζί έξω από το κέντρο της πόλης δεν κόβει. Στο χωριό που μένω εγώ πχ. δεν κόβει κανείς, έχει στην πλατεία του χωριού ένα μπακάλικο που δουλεύει πολύ καλά (χιλιάρικο τζίρο και βάλε) και από τότε που γεννήθηκα απόδειξη δεν τον έχω δει να κόβει ούτε μια γ@μημένη φορά. Και μετά πάει και λέει στο καφενείο ότι οι πολιτικοί είναι κλέφτες, λες και αυτός δεν κλέβει ως εκεί που φτάνει το χέρι του. Φίλος μου, και μάλιστα απόφοιτος πανεπιστημίου δουλεύει ανασφάλιστος σε εστιατόριο στον Πλατανιά στα Χανιά πού αντί για αποδείξεις δίνει εκείνα τα χαρτάκια που γράφουν πάνω την παραγγελία και υποστηρίζει μάλιστα τον εργοδότη του με το επιχείρημα "αφού δεν βγαίνει αλλιώς, το κράτος δεν κλέβει? Ε καλά κάνει και κλέβει κ αυτός." Λες και οι γιαγιάδες με 250 ευρώ που πήγε η σύνταξη τους βγαίνουν.

Στη σχολή μου εδώ στην Αθήνα, καθηγητές που μπαίνουν στο μάθημα σταθερά 45 λεπτά μετά την έναρξη, κατά τη διάρκεια πετάγονται και να πάρουν ένα καφέ και μας αφήνουν και κανένα τέταρτο νωρίτερα. Τους πληρώνει το κράτος γι αυτό. Πέντε μπάτσους γνωρίζω συνολικά, δύο από αυτούς είναι εδώ στη Αθήνα και πουλάνε ναρκωτικά, και ένας άλλος στα Χανιά είναι σεσημασμένο κλεφτρόνι, το ξέρω πρώτο χέρι. Άλλοι μπάτσοι πουλάνε προστασία. Λεφτάδες "αγοράζουν" πολιτικούς και δικαστές και δεν τους σταματάει τίποτα, πρόεδροι ΠΑΕ "αγοράζουν" διαιτητές, προπονητές και επόπτες και στήνουν ολόκληρα πρωταθλήματα, ο πολιτικός αμοραλισμός έχει ξεπεράσει κάθε προηγούμενο, τα ρουσφέτια στην ελληνική πολιτική σκηνή «πάνε και έρχονται», παρά τις προεκλογικές δεσμεύσεις και τα παχυλά λόγια για αξιοκρατία και δικαιοσύνη, φιλομνημονιακοί και αντιμνημονιακοί όλοι το ίδιο, πολιτικά λαμόγια που με άλλοθι τις ιδεολογίες τους, και την εικόνα του Ιησού Χρηστού που έχουν κρεμασμένη πίσω απ' το γραφείο τους λεηλάτησαν και ξεπούλησαν την χώρα μας. Την ίδια στιγμή που παιδιά της γενιάς μου εγκαταλείπουν τη χώρα και άλλοι αφαιρούν την ίδια τους τη ζωή λόγω της πείνας και της εξαθλίωσης. Αυτό το σύστημα είναι διεφθαρμένο από την κορυφή ως τα νύχια, και έτσι μάθατε να ζείτε και δεν θα αλλάξετε ποτέ. Ο ένας εις βάρους του άλλου και κυρίως εις βάρος της δικής μου γενιάς που τώρα καλείται να πληρώσει τα σπασμένα. Μπορεί να κάνατε και μερικούς από μας σαν τα μούτρα σας, κοινωνικά ασυνείδητους που δεδομένης της κατάστασης το μόνο που τους ενδιαφέρει είναι ο "βάζελος" και ο "γαύρος" ή να σηκώσουν στο γ@μημένο facebook καμιά φωτογραφία από κλαμπ ντυμένοι σαν κλαρίνα αγκαλιά με ένα μπουκάλι και να σχολιάζουν με περηφάνια το πόσο "σκατά" γίνανε το προηγούμενο βράδυ. Πάντα θα υπάρχουν αναίσθητοι, ζώα και ασυνείδητοι. Αλλά όλοι εσείς, κλέφτες, ψεύτες, απατεώνες, φοροφυγάδες, λαθρέμπορες, μηντιακά φερέφωνά, ρουσφετάκηδες, προδότες και κάθε είδους καθίκια να ξέρετε ότι υπάρχουμε και εμείς που δεν θα μολυνθούμε ποτέ. Υπάρχουμε και εμείς που δεν διαλέξαμε τον εύκολο δρόμο και με πολλές θυσίες κρατήσαμε ακέραιες τις αξίες μας και είμαστε έτοιμοι να σκοτώσουμε και να πεθάνουμε γι αυτές.

Ο χρόνος σας τελειώνει, προσπαθήσατε να κόψετε τα φτερά μας πριν καν τα ανοίξουμε. Σας παρατηρούσαμε τόσα χρόνια κάνοντας υπομονή, αλλά η υπομονή μας κάπου εδώ τελειώνει... Τώρα μεγαλώσαμε και είμαστε έτοιμοι να σταθούμε στα πόδια μας. Ναι, καλά καταλάβατε, είμαστε η νέα γενιά των Ελλήνων, και ξέρουμε πολύ καλά πιο είναι το ιστορικό μας χρέος. Μας κηρύξατε πόλεμο τόσα χρόνια, αλλά τώρα ήρθε η δική μας σειρά και ξέρουμε ποιοι είστε και τι κάνατε. Τέρμα τα ψέματα για όλους σας καθίκια, έχετε το αίμα των αδερφών μας στα χέρια σας και δεν υπάρχει πια μέρος να κρυφτείτε. Δεν συγχωρούμε και δεν ξεχνάμε. Είμαστε εδώ για να στείλουμε το σύστημά σας στη κόλαση, μαζί με σας αν χρειαστεί. Τα επόμενα χρόνια ετοιμαστείτε να μας κοιτάξετε στα μάτια Ένας 26χρονος Έλληνας
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
JEFFakhs
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
JEFFakhs

Τόπος : Volos-->Piraeus-->Heraklion-->?
Registration date : 28/09/2008

φάκελλος ρατσισμός !!! - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: φάκελλος ρατσισμός !!!   φάκελλος ρατσισμός !!! - Σελίδα 4 Icon_minitimeΤετ Φεβ 19 2014, 23:48

niksalonik έγραψε:


υ.γ ... αυτο το αγόρι ... το είδε κανεις ???

JEFFakhs έγραψε:
λέξη ΡΑΤΣΙΣΜΟΣ..........θα μας δωσει κανα σπουδαγμενο παιδακι την ακριβη εννοια, σημασία και ιστορία της πριν ασχοληθουμε με τα υπολοιπα περιεχομενα του ''φακέλλου''?
[/quote]



......ακόμα περιμένω μια σοβαρή επεξηγηση Νικόλα........δυστυχώς όμως  πέρα απο κάτι σκόρπια λινκς της (''ελευθερης'' μα και αξιόπιστης βεβαιως βεβαιως) βικιπαιδεια και 1 screenshot του λεξικου του Μπαμπινιώτη απο τα παιδιά που ξεδιπλώνουν σεντόνια απόψεων στη συνεχεια δε βλέπω κατι που ν 'αξιζει ν'ασχοληθει κανεις.......

.........δε θα μπω σε καμμιά περίπτωση σε μια στείρα αντιπαράθεση με κανέναν, η ματαιότητα και το χάσιμο χρόνου θα ήταν σε πραγματικά ανυπολόγιστα εις βάρος του οποιουδήποτε ωφέλους......ο καθενας ειναι υπευθυνος για την αποψη την οποιά δομεί γύρω απο τον κόσμο στον οποίο ζει.......

ΥΓ.....hint & tip: ας ερευνησει ο καθενας την ΠΙΣΤΟΤΗΤΑ των πηγών του......αυτό ειναι το πλέον θεμελιώδες για την δομική πληρότητα της διαμορφούμενης αποψης του........ΕΡΕΥΝΑΤΕ αλλά και ΕΠΑΝ-ερευνάτε τας γραφάς λοιπόν!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
jk_prince
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
jk_prince

Ηλικία : 49
Τόπος : Πάτρα
Registration date : 06/09/2011

φάκελλος ρατσισμός !!! - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: φάκελλος ρατσισμός !!!   φάκελλος ρατσισμός !!! - Σελίδα 4 Icon_minitimeΠεμ Φεβ 20 2014, 10:11

Αρα δεν υπαρχει ακριβη εννοια? σοβαρη επεξηγηση? σημασια της λεξης ?
Η λεξη ειναι "Ρατσισμος" Δεν χρειαζεται και πολυ φαια ουσια..... Καλο ειναι να θυμομαστε και "το ξυραφι του Oκαμ"
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://patra2.meteoclub.gr
socrates
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
socrates

Τόπος : Αθήνα, Χαλκίδα
Registration date : 25/06/2010

φάκελλος ρατσισμός !!! - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: φάκελλος ρατσισμός !!!   φάκελλος ρατσισμός !!! - Σελίδα 4 Icon_minitimeΠεμ Φεβ 20 2014, 11:49

Jeff για οικονομία της συζήτησης και αφού δεν αρκεί το λεξικό του Μπαμπινιώτης ή η βικιπέδια για να ορίσουν την λέξη ρατσισμός ας μας πεις ποια θεωρείς ως σοβαρή επεξήγηση.

Μπορεί να μας διαφεύγει κάτι.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nikSalonik
Administrator
Administrator
nikSalonik

Ηλικία : 62
Τόπος : Νεάπολη θεσσαλονίκη
Registration date : 09/10/2008

φάκελλος ρατσισμός !!! - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: φάκελλος ρατσισμός !!!   φάκελλος ρατσισμός !!! - Σελίδα 4 Icon_minitimeΠεμ Φεβ 20 2014, 18:01

δηλαδή ρε Χρηστάρα (jeff) ολες οι παραπάνω διατυπώσεις αποψεις η και αντιπαραθέσεις σε βρίσκουν αδιάφορο ???
έχουμε στείρες προθέσεις στα λεγόμενα μας ...κι αν ναι ..τοτε τι???

ποιος ειναι αυτός η πια πηγή τελος παντων που θα μας διαφωτίσει ...ειμαι σχεδόν βέβαιος οτι δε ζουμε στην εποχή του σκοταδισμού αλλά στην εποχή της ελεύθερης γνώμης και σκέψης ...εκτός κι αν ειμαστε κατώτερα οντα και δεν μπορουμε καν να αντιληφθούμε τι γινεται γύρω μας .... πιστεύω οτι διαφωνείς εεεεε!!!

παρα ταύτα οταν με το καλό ανέβεις Σαλόνικα πριν φτάσεις στα "Τέμπη" κτύπα ενα τηλεφώνημα ...ισως σου φανώ χρήσιμος  lol! lol! lol! 


αντε κρητίκαρε φιλε ....σε φιλώ

_________________
VIDEO απο τις εξορμησεις μας  

το καλύτερο  δ ώ ρ ο   σ 'εναν μοτοσυκλετιστή ειναι η ...επόμενη βόλτα...

   
...γιατι η ζωή ειναι σαν την μοτοσυκλέτα...δεν έχει όπισθεν !!!

Vstromhellasforum...μεσα μου κι εξω μου ....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://insuranceate.blogspot.com
 

φάκελλος ρατσισμός !!!

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 

 Παρόμοια θέματα

+
Σελίδα 4 από 8Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ.... :: Απόψεις....-
Μετάβαση σε: