Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΕικονοθήκηLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση

Μοιραστείτε | 
 

 Βίδα μπροστινής ανάρτησης ? λάδια ?

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
ioarma
gold member
gold member
ioarma

Ηλικία : 55
Τόπος : ΧΑΛΚΙΔΑ
Registration date : 29/08/2008

Βίδα μπροστινής ανάρτησης ? λάδια ? - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βίδα μπροστινής ανάρτησης ? λάδια ?   Βίδα μπροστινής ανάρτησης ? λάδια ? - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ Ιαν 10 2014, 15:28

bozosd έγραψε:
ioarma έγραψε:

το 15αρι λαδακι δεν ειναι λιγο υπερβολικο ...ειμαι ετοιμος για 10αρι......απο το 5αρι? που εχει το μαμα......

Κώστα,απο μαμά φοράμε 10άκι λάδι.
5W βάζαμε με την προσθήκη των ίντι και αρκετοί στις επόμενες αλλαγές το γύρισαν σε 7,5άρι και 10άρι.

Να σαι καλά Δημητρη ..Ευχαριστώ
κάτι δεν είχα καταλάβει καλά!!!!
Αρα πάω για 15αρι λαδάκι!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pegasusthes
moderator
moderator
pegasusthes

Τόπος : Θεσσαλονίκη
Registration date : 07/04/2010

Βίδα μπροστινής ανάρτησης ? λάδια ? - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βίδα μπροστινής ανάρτησης ? λάδια ?   Βίδα μπροστινής ανάρτησης ? λάδια ? - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ Ιαν 10 2014, 18:40

Πρόσφατα έβαλα μπρος-πίσω Ohlins ελαττήρια κι εγώ.
Ότι τα λάδια στις αναρτήσεις αναμιγνύονται για να πετύχεις ενδιάμεσο ιξώδες είναι σωστό σύμφωνα με τον μηχανικό μου που πρότεινε 7,5 ιξώδες .
Εγώ επέμεινα στο 15αρι, το οποίο και μπήκε, της Repsol. Εχω 1000χλμ μέχρι τώρα και τα αποτελέσματα με ικανοποίησαν πλήρως.

_________________
Θα τα κάνω όλα λουλούδια          

Βίδα μπροστινής ανάρτησης ? λάδια ? - Σελίδα 2 My_ava13

transalp 600
Vstrom 650
MT-09 Tracer
Triumph Tiger Sport 1050
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ioarma
gold member
gold member
ioarma

Ηλικία : 55
Τόπος : ΧΑΛΚΙΔΑ
Registration date : 29/08/2008

Βίδα μπροστινής ανάρτησης ? λάδια ? - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βίδα μπροστινής ανάρτησης ? λάδια ?   Βίδα μπροστινής ανάρτησης ? λάδια ? - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Ιαν 13 2014, 11:38

ολα καλα !!!!!οι τσιμουχες μου.................... Very Happy

Βίδα μπροστινής ανάρτησης ? λάδια ? - Σελίδα 2 Fss8


Υ.Σ.Αντρεα ολα καλα? τελειωσες?..................
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
andreasp
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
andreasp

Ηλικία : 46
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 29/01/2010

Βίδα μπροστινής ανάρτησης ? λάδια ? - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βίδα μπροστινής ανάρτησης ? λάδια ?   Βίδα μπροστινής ανάρτησης ? λάδια ? - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Ιαν 13 2014, 11:52

ioarma έγραψε:

Υ.Σ.Αντρεα ολα καλα? τελειωσες?..................

 Very Happy Very Happy Very Happy 

Δεν άρχισα ακόμα!
Σήμερα πήγα και πήρα το Ipone το 15αρι προς 10ευρώ.
Ισως το μεσημερι προσπαθήσω να ανοίξω την ανάρτηση. Προσπαθώ να χώσω τον Θανάση, γιατί τον εμπιστεύομαι πολύ περισσότερο απο εμένα στην κουρεμένη βίδα μου  Very Happy 

Υ.γ Υπόψιν ότι ο oilsmotoauto εχει super τιμη στην Yuasa made in Taiwan, 44,50euro για το Forum.


Έχει επεξεργασθεί από τον/την andreasp στις Δευ Ιαν 13 2014, 12:44, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
K0k0$
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
K0k0$

Ηλικία : 44
Τόπος : Αθηνα
Registration date : 06/06/2011

Βίδα μπροστινής ανάρτησης ? λάδια ? - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βίδα μπροστινής ανάρτησης ? λάδια ?   Βίδα μπροστινής ανάρτησης ? λάδια ? - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Ιαν 13 2014, 12:38

Δοσομετρητες βρισκεις και στα ειδη σπιτιου , στα πλαστικα. Μια απλη κανατα με δοσομετρητη πανω κανει μια χαρα τη δουλεια της. Δε θα χαθει κι ο κοσμος με +/- 5ml αν δεν εχει τοση ακριβεια...

Εγω θα προτεινα να βγαλεις τις μπουκαλες και να τις αναποδογυρισεις για να αδειασεις το λαδι, παρα να παλεψεις με την κουρεμενη βιδα. Αλλα αν τελικα αποφασισεις να τις αδειασεις φορεμενες, θα σου προτεινα να ανοιξεις τις πανω ταπες ΜΕΤΑ το αδειασμα του λαδιου. Πρωτον, εχουν αρκετο αερα μεσα οι μπουκαλες για να ξεκινησει η ροη του λαδιου, και 2ον συμπιεζοντας το μπροστινο ελαφρα θα δουλευουν σαν εμβολα που θα σπρωχνουν εξω το λαδι για να βγει πιο ευκολα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
andreasp
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
andreasp

Ηλικία : 46
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 29/01/2010

Βίδα μπροστινής ανάρτησης ? λάδια ? - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βίδα μπροστινής ανάρτησης ? λάδια ?   Βίδα μπροστινής ανάρτησης ? λάδια ? - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Ιαν 13 2014, 12:42

K0k0$ tis Aravias έγραψε:
Δοσομετρητες βρισκεις και στα ειδη σπιτιου , στα πλαστικα. Μια απλη κανατα με δοσομετρητη πανω κανει μια χαρα τη δουλεια της. Δε θα χαθει κι ο κοσμος με +/- 5ml αν δεν εχει τοση ακριβεια...

Εγω θα προτεινα να βγαλεις τις μπουκαλες και να τις αναποδογυρισεις για να αδειασεις το λαδι, παρα να παλεψεις με την κουρεμενη βιδα. Αλλα αν τελικα αποφασισεις να τις αδειασεις φορεμενες, θα σου προτεινα να ανοιξεις τις πανω ταπες ΜΕΤΑ το αδειασμα του λαδιου. Πρωτον, εχουν αρκετο αερα μεσα οι μπουκαλες για να ξεκινησει η ροη του λαδιου, και 2ον συμπιεζοντας το μπροστινο ελαφρα θα δουλευουν σαν εμβολα που θα σπρωχνουν εξω το λαδι για να βγει πιο ευκολα.

Εξυπνη ιδέα! θα το δοκιμάσω.
Θέλω να λύσω την βίδα να σου πω την αληθεια, και για να την αλλαξω. Μου την δινει που ειναι κουρεμενη, και επειδη ειναι μια δουλεια που αργα ή γρήγορα θα γίνει (οταν ξανααλλαξω θροστ), ας γίνει τώρα. Εξάλλου ποτέ δεν ξέρεις σε τι κάγκουρα μπορει να γινει το λύσιμο αυτής της βίδας κάποια στιγμή και πόσο μπορεί να μπλέξουμε (τόρνους κλπ), οπότε σήμερα που και ο άλλος δεν έχει και πολύ δουλειά, είναι ευκαιρία να γίνει.
Πρέπει να ειναι ανοξείδωτη η βίδα που θα πάρω? Αν και θα δω βέβαια τι είναι αυτή που έχει ήδη... αλλά μια που το έφερε η κουβέντα..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
andreasp
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
andreasp

Ηλικία : 46
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 29/01/2010

Βίδα μπροστινής ανάρτησης ? λάδια ? - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βίδα μπροστινής ανάρτησης ? λάδια ?   Βίδα μπροστινής ανάρτησης ? λάδια ? - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Ιαν 14 2014, 13:32

Τελικά, οι βιδες ελυσαν.
Αγορασα αλλες γαλβανιζε (οπως ηταν και αυτες) απο τον Ντετσικα. Τοποθετηθηκαν με λιγο lock tite μπλε.
Στην αριστερη μπουκαλα ολα καλά.
Στην δεξια, ειχα το προβλημα που ειχα και την αλλη φορα.
Σφιγκοντας απο κατω, γυρναγαν και εσωτερικα τα συμπράγκαλα στην μποτα. Το αποτελεσμα ηταν να μην μπορω να σφιξω (μαλλον) οσο έπρεπε. (20nm).
Δοκιμασα να σφιξω τερμα την προφορτιση απο πανω, μπας και πατησει το ελατηριο πιο δυνατα, και κοντραρει για να σφιξω, αλλα δεν τα καταφερα. Συνεχιζε να γυρναει και εσωτερικά.
Το αφησα ετσι, εχω τεζαρει και την προφορτιση για μερικες μερες, να δω αν θα δακρυσει καθολου λαδι, και βλεπω.
Καμιά ιδέα κανείς? το έχει πάθει κανεις άλλος?
Να λύσω την μπότα δεν έπαιζε! Για την ακρίβεια δεν το τελειώσα καν εγώ. Ξεκινησα να το σκαλιζω στην αρχη μιας ιωσης οπως αποδείχτηκε, και οταν εδενα, ημουν λίγο πριν τον θάνατο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
andreasp
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
andreasp

Ηλικία : 46
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 29/01/2010

Βίδα μπροστινής ανάρτησης ? λάδια ? - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βίδα μπροστινής ανάρτησης ? λάδια ?   Βίδα μπροστινής ανάρτησης ? λάδια ? - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Ιαν 16 2014, 09:37

andreasp έγραψε:
Τελικά, οι βιδες ελυσαν.
Αγορασα αλλες γαλβανιζε (οπως ηταν και αυτες) απο τον Ντετσικα. Τοποθετηθηκαν με λιγο lock tite μπλε.
Στην αριστερη μπουκαλα ολα καλά.
Στην δεξια, ειχα το προβλημα που ειχα και την αλλη φορα.
Σφιγκοντας απο κατω, γυρναγαν και εσωτερικα τα συμπράγκαλα στην μποτα. Το αποτελεσμα ηταν να μην μπορω να σφιξω (μαλλον) οσο έπρεπε. (20nm).
Δοκιμασα να σφιξω τερμα την προφορτιση απο πανω, μπας και πατησει το ελατηριο πιο δυνατα, και κοντραρει για να σφιξω, αλλα δεν τα καταφερα. Συνεχιζε να γυρναει και εσωτερικά.
Το αφησα ετσι, εχω τεζαρει και την προφορτιση για μερικες μερες, να δω αν θα δακρυσει καθολου λαδι, και βλεπω.
Καμιά ιδέα κανείς? το έχει πάθει κανεις άλλος?
Να λύσω την μπότα δεν έπαιζε! Για την ακρίβεια δεν το τελειώσα καν εγώ. Ξεκινησα να το σκαλιζω στην αρχη μιας ιωσης οπως αποδείχτηκε, και οταν εδενα, ημουν λίγο πριν τον θάνατο.

Κανείς??
Πάντως χτες με το δάχτυλο δεν ένιωσα καμιά διαρρόη. Και έτσι όπως είναι στημένο στο πλαινό στάντ, δεν είδα να έχει τρέξει το παραμικρό επάνω στην δισκόπλακα.
Βέβαια δεν το έχω κυκλοφορήσει το μηχανάκι. Λίγο λόγο της ίωσης, και λίγο επειδή σήμερα βρέχει.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 

Βίδα μπροστινής ανάρτησης ? λάδια ?

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 

 Παρόμοια θέματα

+
Σελίδα 2 από 2Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ-ΑΝΑΒΑΤΗΣ :: Αναρτήσεις-
Μετάβαση σε: