Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΕικονοθήκηLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση

Μοιραστείτε | 
 

 συμβατοτητα τρομπας φρενου σε 650

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
billaras

billaras

Τόπος : Θεσσαλονικη
Registration date : 11/04/2012

συμβατοτητα τρομπας φρενου σε 650 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: συμβατοτητα τρομπας φρενου σε 650   συμβατοτητα τρομπας φρενου σε 650 Icon_minitimeΠεμ Οκτ 31 2013, 16:00

Καλησπερα στο φορουμ. Να κανω μια μικρη εισαγωγη λεγοντας πως οσο διαβασμα εχω ριξει τελευταια για τα φρενα του vstrom δεν το εχω ριξει ξανα στην ζωη μου! Το μονο σιγουρο ειναι πως αν διαβαζα ετσι σε αλλες περιοδους, το πιθανοτερο ειναι να ημουν πυρηνικος φυσικος τωρα και να ασχολιομουν με επιταχυντες ηλεκτρονιων, παρα με το συστημα φρενων του στρωματος! Εχω διαβασει ΟΛΑ τα thread της κατηγοριας των φρενων. Δεν μου εχει ξεφυγει τιποτα λεμεεεε ή μαλλον ετσι νομιζω...

Να τονισω οτι ειμαι κατα των τροποποιησεων στα κυρια συστηματα της μοτο οπως για παραδειγμα το συστημα φρενων. Παρολα αυτα ομως τα αναποτελεσματικα για εμενα φρενα της μοτο μας μου βγαζουν μια αισθηση ανασφαλειας και πηρα την αποφαση να βαλω στην ακρη τις αρχες μου και να αρχισω τις μοντες μηπως και δω ασπρη μερα! Συνεπως με ενδιαφερανε απο την αρχη λυσεις plug and play η τουλαχιστον λυσεις που να τεινουν σε αυτην την φιλοσοφια. Δοκιμασμενες και χωρις πολλες παρμβασεις, απλες και γρηγορες.

Οποτε μετα απο πολυ διαβασμα ηρθαν στα χερια μου απο το αμερικα ενα ζευγαρι τεραπιστονες tokico καθως και οι αποστατες τους. Επισης φροντισα να προμηθευτω απο Λαρισα μερια τακακια ebc χρυσα σε πολυ καλη τιμη μπορω να πω (ευχαριστω το φορουμ για αυτο). Το μονο που απομενει για να κλεισει το καρε και για να παμε για τοποθετηση ολων αυτων ειναι η τρομπα φρενου. Αρχικα στραφηκα στην δοκιμασμενη λυση της 16αρας απο το 1000. Η διαθεσιμοτητα ομως ειναι χαμηλη (εκτος αν εχει καποιος κατι κατα νου) και οι τιμες λιγο φευγατες. Τα 50αρια που ξερατε να τα ξεχασετε! Μεχρι και 100 γιουρος μου ζητανε για μια μεταχειρισμενη τρομπα απο 1000 αυτοι οι λιγοι που την εχουνε σε στοκ εκτος και αν, το ξαναλεω, αν εχει καποιος κατι αλλο στα υποψιν του. Στην αναζητηση μου ομως βρηκα αλλες, καλυτερες φαινομενικα επιλογες, απο μοτο με καλυτερο συστημα φρενων απο το δικο μας, στην προσιτη τιμη των 50 γιουρος.

Οποτε σκεφτομαι και ρωταω, τι αλλες επιλογες εχουμε σε τρομπα για το 650? Με ενδιαφερει να κουμπωνει ο μαμα καθρεφτης, η μαμα χουφτα και η μαμα μανετα. Και οπως τονισα πιο πανω ειμαι τυπος plug and play ή καπως ετσι τουλαχιστον! Ενταξει μια λαμα, μια αποστατικη ροδελα ή κατι τετοιο σιγουρα δεν ειναι προβλημα. Απλως δεν θελω να χρειαστει να τετραγωνισω τον κυκλο για να βρω τροπο να σταθει το ποτηρακι ή να κουμπωσει η χουφτα κοκ. Θελω απλες, ευκολες, δοκιμασμενες λυσεις. Εχετε να προτεινετε κατι? Ευχαριστω για τον χρονο σας προκαταβολικα!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
lmb990
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
lmb990

Ηλικία : 34
Τόπος : ATHENS GREECE
Registration date : 01/06/2013

συμβατοτητα τρομπας φρενου σε 650 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: συμβατοτητα τρομπας φρενου σε 650   συμβατοτητα τρομπας φρενου σε 650 Icon_minitimeΠεμ Οκτ 31 2013, 16:49

πολύ ωραία τα λες!!!! ψάχνω και εγώ για αναβάθμιση στα φρένα με την διαφορά ότι πρώτα λέω να αλλάξω τρόμπα και μετά βλέπουμε για δαγκάνες (αφού είναι ποιο ακριβές)... έχουμε την ίδια απορία... τι τρόμπα φρένου ταιριάζει εκτός του 1000 ή 650 προ abs??? αξίζει 19άρα ή είναι υπερβολή??
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
stratos75
gold member
gold member
stratos75

Ηλικία : 49
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Registration date : 07/06/2008

συμβατοτητα τρομπας φρενου σε 650 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: συμβατοτητα τρομπας φρενου σε 650   συμβατοτητα τρομπας φρενου σε 650 Icon_minitimeΠεμ Οκτ 31 2013, 18:22

Έχω βάλει 19αρα τρόμπα από hayabusa και πραγματικά αλλαξε η αίσθηση του φρένου, όχι η δύναμη όπου θέλει τετραπίστονες. Με τη χούφτα και το καθρέπτη κανένα πρόβλημα. Μανέτα θέλει αυτή της busa, η μαμά δικιά μας δεν κάνει. Οπτικά δεν έχουν καμία διαφορά.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
billaras

billaras

Τόπος : Θεσσαλονικη
Registration date : 11/04/2012

συμβατοτητα τρομπας φρενου σε 650 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: συμβατοτητα τρομπας φρενου σε 650   συμβατοτητα τρομπας φρενου σε 650 Icon_minitimeΠεμ Οκτ 31 2013, 19:48

stratos75 έγραψε:
Έχω βάλει 19αρα τρόμπα από hayabusa και πραγματικά αλλαξε η αίσθηση του φρένου, όχι η δύναμη όπου θέλει τετραπίστονες. Με τη χούφτα και το καθρέπτη κανένα πρόβλημα. Μανέτα θέλει αυτή της busa, η μαμά δικιά μας δεν κάνει. Οπτικά δεν έχουν καμία διαφορά.
Για δωσε καμια πληροφορια παραπανω. Απο τι μοντελο ειναι αυτη που εβαλες; Απο οτι βλεπω εισαι απο Θεσσαλονικη. Απο που την πηρες; Ποσο βγηκε το μαλλι;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
δίας
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
δίας

Ηλικία : 41
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Registration date : 07/06/2010

συμβατοτητα τρομπας φρενου σε 650 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: συμβατοτητα τρομπας φρενου σε 650   συμβατοτητα τρομπας φρενου σε 650 Icon_minitimeΠεμ Οκτ 31 2013, 20:03

billaras
σκέψου και το άλλο ενδεχόμενο πάντως
(σε καταλαβαίνω... και εγώ είχα ρίξει τέτοιο διάβασμα, όταν άλλαξα στο στρώμα μου τα φρένα, που μόνο με τις πανελλήνιες μπορεί να συγκριθείRazz Razz )
άσε τη μαμά τρόμπα να δεις πως πάει το σύστημα και αν δε σε ικανοποιεί αλλάζεις μετά τρόμπα.
μόνο και μόνο από τις τετραπίστονες θα δεις διαφορά μεγάλη, που προσωπικά και όχι μόνο, πιστεύω θα σε καλύπτει.
τώρα σίγουρα αν αλλάξεις τρόμπα θα έχεις και καλύτερη αίσθηση, αλλά βλέπεις στη συνέχεια. δεν χρειάζεται να τα πάρεις όλα με την μία.Very Happy 
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://riding-around.blogspot.gr/
loverdos11
moderator
moderator
loverdos11

Ηλικία : 39
Τόπος : ΝΕΑ ΣΜΥΡΝΗ
Registration date : 11/03/2012

συμβατοτητα τρομπας φρενου σε 650 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: συμβατοτητα τρομπας φρενου σε 650   συμβατοτητα τρομπας φρενου σε 650 Icon_minitimeΠεμ Οκτ 31 2013, 20:06

δίας έγραψε:
billaras
σκέψου και το άλλο ενδεχόμενο πάντως
(σε καταλαβαίνω... και εγώ είχα ρίξει τέτοιο διάβασμα, όταν άλλαξα στο στρώμα μου τα φρένα, που μόνο με τις πανελλήνιες μπορεί να συγκριθείRazz Razz )
άσε τη μαμά τρόμπα να δεις πως πάει το σύστημα και αν δε σε ικανοποιεί αλλάζεις μετά τρόμπα.
μόνο και μόνο από τις τετραπίστονες θα δεις διαφορά μεγάλη, που προσωπικά και όχι μόνο, πιστεύω θα σε καλύπτει.
τώρα σίγουρα αν αλλάξεις τρόμπα θα έχεις και καλύτερη αίσθηση, αλλά βλέπεις στη συνέχεια. δεν χρειάζεται να τα πάρεις όλα με την μία.Very Happy 
+ 650 ,
Aυτό έκανα και εγω.
Έβαλα ακτινικές brembo με αποστάτες με την μαμα τρόμπα και ας ειναι 14αρα.
Μεγάλη διαφορά στα φρένα σε σχέση με τα μαμα.
Δεν νομίζω να αλλάξω και τρόμπα μια και ειμαι ικανοποιημένος από το αποτέλεσμα.

_________________
Αντώνης DL 650 L0 Black


συμβατοτητα τρομπας φρενου σε 650 33ncnm10συμβατοτητα τρομπας φρενου σε 650 33e6ee10συμβατοτητα τρομπας φρενου σε 650 63u2ip10συμβατοτητα τρομπας φρενου σε 650 Amzm8k10συμβατοτητα τρομπας φρενου σε 650 2rpb8y10
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
stratos75
gold member
gold member
stratos75

Ηλικία : 49
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Registration date : 07/06/2008

συμβατοτητα τρομπας φρενου σε 650 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: συμβατοτητα τρομπας φρενου σε 650   συμβατοτητα τρομπας φρενου σε 650 Icon_minitimeΠαρ Νοε 01 2013, 00:35

billaras έγραψε:
stratos75 έγραψε:
Έχω βάλει 19αρα τρόμπα από hayabusa και πραγματικά αλλαξε η αίσθηση του φρένου, όχι η δύναμη όπου θέλει τετραπίστονες. Με τη χούφτα και το καθρέπτη κανένα πρόβλημα. Μανέτα θέλει αυτή της busa, η μαμά δικιά μας δεν κάνει. Οπτικά δεν έχουν καμία διαφορά.
Για δωσε καμια πληροφορια παραπανω. Απο τι μοντελο ειναι αυτη που εβαλες; Απο οτι βλεπω εισαι απο Θεσσαλονικη. Απο που την πηρες; Ποσο βγηκε το μαλλι;
Είναι μοντέλο 1997-2004 ή 2005 αν θυμάμαι καλά και την είχα πάρει από μέλος του forum, οπότε δεν ξέρω τιμή στο εμπόριο. Άμα θες μπορούμε να βρεθούμε να τη δεις....

Πάντως πιστεύω πως πρέπει πρώτα να ξεκινήσεις από τετραπίστονες και βλέπεις για τρόμπα, όπως λένε και οι προηγούμενοι. Εγώ την πήρα ανάποδα τη διαδικασία.........
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
billaras

billaras

Τόπος : Θεσσαλονικη
Registration date : 11/04/2012

συμβατοτητα τρομπας φρενου σε 650 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: συμβατοτητα τρομπας φρενου σε 650   συμβατοτητα τρομπας φρενου σε 650 Icon_minitimeΠαρ Νοε 01 2013, 00:46

Ουτε κανενας χερας ειμαι, ουτε πολυψηνομαι να κανω εντο με το στρωμα. Αξιοπρεπη φρενα και ελεγχο της μοτο απο εμενα θελω, ακομη και φορτωμενος με μπαγαζια. Τιποτα παραπανω. Απλως σκεφτηκα πως αν δεν τα κανω ολα μαζι, μετα θα ειναι μεγαλη διαδικασια για να τα σκαλιζω ενα-ενα. Ηθελα να αρπαξω την ευκαιρια του σερβις των 24000χλμ που θα αλλαξω και υγρα φρενων, και να τα κανω ολα μαζι. Βεβαια τωρα εσεις μου τα αλλαζετε τα δεδομενα...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Eksantas
Member
Member
Eksantas

Τόπος : Πρεβεζα
Registration date : 24/07/2011

συμβατοτητα τρομπας φρενου σε 650 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: συμβατοτητα τρομπας φρενου σε 650   συμβατοτητα τρομπας φρενου σε 650 Icon_minitimeΠαρ Νοε 01 2013, 00:47

Εγω εβαλα τρομπα απο zx10r του 2006 που ειναι 17.5 αν δεν κάνω λάθος!Σχεδόν όλες οι ακτινικές τρόμπες κάθονται κουτί στο τιμόνι του στρώματος, γιατί πιάνουν και αυτές σε τιμόνια 22mm. Το μόνο που πρέπει να κάνεις είναι να βάλεις το καβαλέτο (το πίσω μέρος στήριξης στο τιμόνι) από το strom που έχει την βάση για να βιδώσει ο καθρέπτης!Εβαλα και ενα σωληνάκι υψιλης που παει απο την τρομπα στον κατανεμιτη γιατι το μαμα δεν φτανει!

Ευχαριστώ τον apogt για την πολύτιμη βοήθεια του!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
billaras

billaras

Τόπος : Θεσσαλονικη
Registration date : 11/04/2012

συμβατοτητα τρομπας φρενου σε 650 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: συμβατοτητα τρομπας φρενου σε 650   συμβατοτητα τρομπας φρενου σε 650 Icon_minitimeΠαρ Νοε 01 2013, 11:05

stratos75 έγραψε:
Έχω βάλει 19αρα τρόμπα από hayabusa και πραγματικά αλλαξε η αίσθηση του φρένου, όχι η δύναμη όπου θέλει τετραπίστονες. Με τη χούφτα και το καθρέπτη κανένα πρόβλημα. Μανέτα θέλει αυτή της busa, η μαμά δικιά μας δεν κάνει. Οπτικά δεν έχουν καμία διαφορά.
Εκανα ετα τηλεφωνακι σημερα σε ενα νεκροταφειο για μοτο και μου ειπε οτι η τρομπα του busa ταιριαζει με την μανετα του strom. Mπερδεμα...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
stratos75
gold member
gold member
stratos75

Ηλικία : 49
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Registration date : 07/06/2008

συμβατοτητα τρομπας φρενου σε 650 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: συμβατοτητα τρομπας φρενου σε 650   συμβατοτητα τρομπας φρενου σε 650 Icon_minitimeΣαβ Νοε 02 2013, 10:25

billaras έγραψε:
stratos75 έγραψε:
Έχω βάλει 19αρα τρόμπα από hayabusa και πραγματικά αλλαξε η αίσθηση του φρένου, όχι η δύναμη όπου θέλει τετραπίστονες. Με τη χούφτα και το καθρέπτη κανένα πρόβλημα. Μανέτα θέλει αυτή της busa, η μαμά δικιά μας δεν κάνει. Οπτικά δεν έχουν καμία διαφορά.
Εκανα ετα τηλεφωνακι σημερα σε ενα νεκροταφειο για μοτο και μου ειπε οτι η τρομπα του busa ταιριαζει με την μανετα του strom. Mπερδεμα...
Πραγματικά δεν ξέρω να σου απαντήσω σε αυτό. Όταν πήρα την τρόμπα είχε πάνω και την μανέτα. Κατά την τοποθέτηση έβαλα την μανέτα του strom, μία χρυσή σπαστή που είχα πάνω. Δεν δούλευε-έπιανε σωστά, οπότε υποχρεωτικά έβαλα την μανέτα που είχε πάνω η τρόμπα (busa) και το φρένο ήταν τέλειο. Μπορεί να έκανα κάτι λάθος εγώ κατά την τοποθέτηση, αλλά δεν νομίζω.... Πραγματικά δεν έχω γνώμη σε αυτό που μου λες... Ίσως κάποιος πιο έμπειρος να μπορεί να βοηθήσει!!!!!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΤΑΚΗΣ81
Member
Member
ΤΑΚΗΣ81

Ηλικία : 42
Registration date : 01/05/2012

συμβατοτητα τρομπας φρενου σε 650 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: συμβατοτητα τρομπας φρενου σε 650   συμβατοτητα τρομπας φρενου σε 650 Icon_minitimeΣαβ Νοε 02 2013, 11:05

Να κάνω κι εγώ την ερώτησή μου καθώς έχω Κ8 με abs...
Πρόσφατα προμηθεύτηκα κι εγώ τετραπίστονες brembo και θέλω να τις βάλω επάνω στο μηχανάκι.Θα έχω πρόβλημα στο abs με την έννοια οτι θα πιάνει με το παραμικρό πάτημα της μανέτας και θα μπαίνει πιο συχνά το abs;
Στα μοντέλα με abs είναι επιτακτική η ανάγκη για αλλαγή της τρόμπας των μπροστινών;
Υπόψην πως υπολόγιζα να βάλω πρώτα για αρχή τις 4πίστονες πάνω με τα μαμά σωληνάκια και αν χρειαζόταν κάποια σλλαγήστην πορεία θα έκανα την απαραίτητη διόρθωση...
Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
δίας
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
δίας

Ηλικία : 41
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Registration date : 07/06/2010

συμβατοτητα τρομπας φρενου σε 650 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: συμβατοτητα τρομπας φρενου σε 650   συμβατοτητα τρομπας φρενου σε 650 Icon_minitimeΣαβ Νοε 02 2013, 11:44

ΤΑΚΗΣ81 έγραψε:
Να κάνω κι εγώ την ερώτησή μου καθώς έχω Κ8 με abs...
Πρόσφατα προμηθεύτηκα κι εγώ τετραπίστονες brembo και θέλω να τις βάλω επάνω στο μηχανάκι.Θα έχω πρόβλημα στο abs με την έννοια οτι θα πιάνει με το παραμικρό πάτημα της μανέτας και θα μπαίνει πιο συχνά το abs;
Στα μοντέλα με abs είναι επιτακτική η ανάγκη για αλλαγή της τρόμπας των μπροστινών;
Υπόψην πως υπολόγιζα να βάλω πρώτα για αρχή τις 4πίστονες πάνω με τα μαμά σωληνάκια και αν χρειαζόταν κάποια σλλαγήστην πορεία θα έκανα την απαραίτητη διόρθωση...
Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων...
θα συμβαίνει ακριβώς το αντίθετο. δεν θα μπαίνει τόσο εύκολα με τις brembo το abs.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://riding-around.blogspot.gr/
billaras

billaras

Τόπος : Θεσσαλονικη
Registration date : 11/04/2012

συμβατοτητα τρομπας φρενου σε 650 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: συμβατοτητα τρομπας φρενου σε 650   συμβατοτητα τρομπας φρενου σε 650 Icon_minitimeΠεμ Νοε 07 2013, 21:14

Γνωριζει κανεις μηπως για συμβατοτητα τρομπας απο bandit ή απο sv?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
bluemax

bluemax

Ηλικία : 46
Τόπος : Αθηνα
Registration date : 05/04/2008

συμβατοτητα τρομπας φρενου σε 650 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: συμβατοτητα τρομπας φρενου σε 650   συμβατοτητα τρομπας φρενου σε 650 Icon_minitimeΠεμ Νοε 28 2013, 18:06

το πιο μεγαλο θεμα ειναι να βρεις μια που να ταιριαζουν οι χουφτες. Η μιση γκαμα της suzuki φοραει την ιδια τρομπα.. Αν δεν ειχες χουφτα θα μπορουσες να βαλεις οτι ηθελες,ακομα και απο supersport μοντελο.. Οσον αφορα τη βαση του καθρεπτη,αυτη ειναι στο πρωτο μισο της τρομπας,οποτε απλα βιδωνεις το κομματι στην αλλη τρομπα. 99% ταιριαζει σε ολες τις τρομπες της suzuki. Οι των SV (ολα), Bandit (ολα), ER-6, Hayabusa, Gladius, Gsxr K1-K4 ταιριαζουν σιγουρα,ισως κι αλλες
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 

συμβατοτητα τρομπας φρενου σε 650

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 

 Παρόμοια θέματα

+
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ-ΑΝΑΒΑΤΗΣ :: Φρένα-Μετάδοση-
Μετάβαση σε: