Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΕικονοθήκηLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση

Μοιραστείτε | 
 

 Εσβησαν τα φωτα!

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
sombralb
Member
Member
sombralb

Ηλικία : 35
Τόπος : Athens
Registration date : 05/08/2010

Εσβησαν τα φωτα! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Εσβησαν τα φωτα!   Εσβησαν τα φωτα! Icon_minitimeΣαβ Σεπ 21 2013, 16:09

Καλησπερα συντροχοι!

Για ακομη μια φορα, θα χρειαστω την βοηθεια σας..
Μετα απο περιπου 2 μηνες οπου το κουμπι της μιζας κολλαγε σποραδικα, εχθες το βραδυ κολλησε/εσπασε και σταματησε να λειτουργει.

Το αφαιρεσα προχειρα (σπαζοντας το μ'ενα κατσαβιδι) και εβαλα μπροστα με το δαχτυλο. Ως εδω ολα καλα, αλλα μετα απο 10 λεπτα παρατηρησα πως δεν εχω φωτα πορειας και μεγαλη σκαλα. Μονο τα θεσεως λειτουργουν με αποτελεσμα να ειναι επικινδυνο να κυκλοφορησω νυχτα...

Τα φωτα σας.. Καμια ιδεα γιατι συνεβη αυτο? Πως διορθωνεται? Ποιον να καταραστω, μπας και αλλαξει η τυχη μου?
Αναμενω εναγωνιως.. Ευχαριστω

*edit: Μαλλον απο την βιασυνη μου, το ποσταρα σε λαθος κατηγορια.. Συγγνωμη. Παρακαλω να μεταφερθει στα Προβληματα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
painterakis
gold member
gold member
painterakis

Ηλικία : 49
Τόπος : Ο Δρόμος ...
Registration date : 18/01/2008

Εσβησαν τα φωτα! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εσβησαν τα φωτα!   Εσβησαν τα φωτα! Icon_minitimeΣαβ Σεπ 21 2013, 16:19

καταρχάς ότι σου κολλάει το σπάς με το κατσαβίδι;
συγνώμη φίλε μου αλλά δεν ήταν αντιμετώπιση αυτή.
το μπουτόν που μόλις έσπασες δίνει την εντολή να ανάψουν τα φώτα (ή καλύτερα να σβήσουν τα φώτα όταν μιζάρεις) δηλαδή έχει διττό σκοπό.
αν διάβαζες/έψαχνες λίγο το φόρουμ θα έβλεπες ότι είναι σύνηθες πρόβλημα να "κολλάει" το μπουτόν και να θέλει καθάρισμα.
κανονικά πρέπει να ανοίξεις το διακόπτη και να δείς πως μπορείς να ξανατοποθετήσεις το μπουτόν αλλιώς μόλις σου έφυγαν 180? για γνήσιο διακόπτη
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
sombralb
Member
Member
sombralb

Ηλικία : 35
Τόπος : Athens
Registration date : 05/08/2010

Εσβησαν τα φωτα! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εσβησαν τα φωτα!   Εσβησαν τα φωτα! Icon_minitimeΣαβ Σεπ 21 2013, 16:21

Οταν εχεις μεινει σε κατι κατσικοδρομους στα Σπατα, ψαχνωντας χωραφια, μαλλον δεν θα σκεφτεις το ποσο αλλα το πως θα φυγεις πριν νυχτωσει!

Τεσπα, ευχαριστω για την κριτικη αλλα προτιμω μια εστω, προχειρη λυση!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
painterakis
gold member
gold member
painterakis

Ηλικία : 49
Τόπος : Ο Δρόμος ...
Registration date : 18/01/2008

Εσβησαν τα φωτα! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εσβησαν τα φωτα!   Εσβησαν τα φωτα! Icon_minitimeΣαβ Σεπ 21 2013, 16:30

με το vstrom είχα μείνει πολλές φορές πάνω στα βουνά ακόμα και βράδυ (αν ψάξεις στο κρητικό υποφόρουμ, θα βρεις τις μαλακίες που έκανα) αλλά πάντα προσπαθούσα να βρω μια λύση
.
το ξέρω πως "έγραψα" λίγο ψυχρά και με πολύ δόση κριτικής αλλά με έστειλες με τον τρόπο αντιμετώπισης.

πάντως με το κατσαβίδι που είχες στο χέρι σου σε 10 λεπτά το πολύ θα μπορούσες να το φτιάξεις το πρόβλημα που είχες.

μέχρι πάντως να δείς τι θα κάνεις, θα σου πρότεινα να "γδύσεις" λίγο την καλωδίωση που πάει στο διακόπτη και να γεφυρώσεις τα δυο πορτοκαλί καλώδια που δίνουν εντολή στα φώτα.
είναι μιά πάαααααααααααρα πολύ πρόχειρη λύση.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
sombralb
Member
Member
sombralb

Ηλικία : 35
Τόπος : Athens
Registration date : 05/08/2010

Εσβησαν τα φωτα! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εσβησαν τα φωτα!   Εσβησαν τα φωτα! Icon_minitimeΣαβ Σεπ 21 2013, 16:48

Να'σαι καλα και με συγχωρεις αν απαντησα αποτομα.. Δεν φημιζομαι για την ψυχραιμια μου!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
sombralb
Member
Member
sombralb

Ηλικία : 35
Τόπος : Athens
Registration date : 05/08/2010

Εσβησαν τα φωτα! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εσβησαν τα φωτα!   Εσβησαν τα φωτα! Icon_minitimeΣαβ Σεπ 21 2013, 17:23

Ευχαριστω για την καθοδηγηση painterakis και onastrom! Προς το παρων, λειτουργουν, αλλα ολο το πλαστικο κουτακι ειναι καμμενο.. Αλλαγη προφανως?!

Και παλι ευχαριστω!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Χείρων
Member
Member
Χείρων

Ηλικία : 59
Registration date : 30/08/2013

Εσβησαν τα φωτα! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εσβησαν τα φωτα!   Εσβησαν τα φωτα! Icon_minitimeΣαβ Σεπ 21 2013, 18:59

Μάλλον σε "λίγες" μέρες θα έχω ένα κουμπάκι-μπουτονάκι μίζας παραπανίσιο.....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
sombralb
Member
Member
sombralb

Ηλικία : 35
Τόπος : Athens
Registration date : 05/08/2010

Εσβησαν τα φωτα! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εσβησαν τα φωτα!   Εσβησαν τα φωτα! Icon_minitimeΤρι Σεπ 24 2013, 18:59

Φιλε Χειρων, οταν τελικα σου περισσεψει, στειλε ενα πμ μηπως και γλυτωσω τα χοντρα εξοδα.
Σ'ευχαριστω.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Χείρων
Member
Member
Χείρων

Ηλικία : 59
Registration date : 30/08/2013

Εσβησαν τα φωτα! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εσβησαν τα φωτα!   Εσβησαν τα φωτα! Icon_minitimeΤετ Σεπ 25 2013, 19:53

sombralb έγραψε:
Φιλε Χειρων, οταν τελικα σου περισσεψει, στειλε ενα πμ μηπως και γλυτωσω τα χοντρα εξοδα.
Σ'ευχαριστω.
OK
Ας το πάρω στα χέρια μου πρώτα...

Wink 
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Χείρων
Member
Member
Χείρων

Ηλικία : 59
Registration date : 30/08/2013

Εσβησαν τα φωτα! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εσβησαν τα φωτα!   Εσβησαν τα φωτα! Icon_minitimeΣαβ Οκτ 19 2013, 20:03

Λοιπόν φίλε sombralb, ποιο ακριβώς τμήμα θέλεις από τον διακόπτη; Γενικά ο διακόπτης αποτελείται από πολλά μέρη που είναι "χύμα" και συνεργάζονται μεταξύ τους. Μοχλοί, επαφές, ελατήρια, βίδες, λαμάκια κλπ....
Θα βοηθούσε να ανέβαζες καμιά φωτογραφία.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 

Εσβησαν τα φωτα!

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 

 Παρόμοια θέματα

+
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ-ΑΝΑΒΑΤΗΣ :: Ηλεκτρικά-
Μετάβαση σε: