Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΕικονοθήκηLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση

Μοιραστείτε | 
 

 easternbeaber.com και τελωνείο προσοχή!!

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
afric



Registration date : 18/07/2013

easternbeaber.com και τελωνείο προσοχή!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: easternbeaber.com και τελωνείο προσοχή!!   easternbeaber.com και τελωνείο προσοχή!! Icon_minitimeΠεμ Σεπ 19 2013, 22:48

σήμερα παρέλαβα τα ρελεδακια και τα διακοπτακια.....
ο τύπος είναι απερίγραπτος....έβαλε μέσα το χαρτί του paypal και πλήρωσα για 160$ πράγματα πλήρωσα + 47 ? τελωνείο!!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kojo
Member
Member


Τόπος : Αθήνα - Γέρακας .
Registration date : 06/05/2013

easternbeaber.com και τελωνείο προσοχή!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: easternbeaber.com και τελωνείο προσοχή!!   easternbeaber.com και τελωνείο προσοχή!! Icon_minitimeΠεμ Σεπ 19 2013, 23:09

Είσαι από τους άτυχους .
Δυστυχώς όσο πάει το πράγμα θα γίνονται όλο και πιο αυστηρά τα πράγματα με τα τελωνεία .
Και το λέω λόγω επαγγέλματος .
Μεγάλωσε πολύ το ρίσκο των αγορών από εκτός EU χώρες .
Ακόμα και μέσω ΕΛΤΑ αποστολές που ήταν μέχρι τώρα χαλαρές έχουν δυσκολέψει .
Για ιδιωτικές εταιρίες δεν μιλάω καν γιατί ανοίγουν τα πάντα αφού κυνηγάνε την επιπλέων χρέωση .
Για ότι πακέτο ανοιχτεί παίζει ένα 30% + στην τελική τιμή συμπεριλαμβανομένων και των μεταφορικών .
Προσοχή λοιπόν !!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
afric



Registration date : 18/07/2013

easternbeaber.com και τελωνείο προσοχή!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: easternbeaber.com και τελωνείο προσοχή!!   easternbeaber.com και τελωνείο προσοχή!! Icon_minitimeΠεμ Σεπ 19 2013, 23:14

kojo έγραψε:
Είσαι από τους άτυχους .
Δυστυχώς όσο πάει το πράγμα θα γίνονται όλο και πιο αυστηρά τα πράγματα με τα τελωνεία .
Και το λέω λόγω επαγγέλματος .
Μεγάλωσε πολύ το ρίσκο των αγορών από εκτός EU χώρες .
Ακόμα και μέσω ΕΛΤΑ αποστολές που ήταν μέχρι τώρα χαλαρές έχουν δυσκολέψει .
Για ιδιωτικές εταιρίες δεν μιλάω καν γιατί ανοίγουν τα πάντα αφού κυνηγάνε την επιπλέων χρέωση .
Για ότι πακέτο ανοιχτεί παίζει ένα 30% + στην τελική τιμή συμπεριλαμβανομένων και των μεταφορικών .
Προσοχή λοιπόν !!!!

τα 30 ? φόρο που μου γράφει το χαρτί τα καταλαβαίνω τα 17? μαμισίατικα που πλήρωσα στον ... που έκανε τον εκτελωνισμό δεν τα καταλαβαίνω γιατί να πάρει τόσα πολλά;;; για να συμπληρώσει 3 γραμμές σε ένα χαρτί;


τεσπα .... πιο πολύ το έγραψα για να μην την πατήσει και άλλος και πρέπει να πληρώσει χρήματα που δεν έχει υπολογίσει ή που δεν έχει(κακές εποχές....)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
andreasp
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
andreasp

Ηλικία : 46
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 29/01/2010

easternbeaber.com και τελωνείο προσοχή!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: easternbeaber.com και τελωνείο προσοχή!!   easternbeaber.com και τελωνείο προσοχή!! Icon_minitimeΠεμ Σεπ 19 2013, 23:19

afric έγραψε:
kojo έγραψε:
Είσαι από τους άτυχους .
Δυστυχώς όσο πάει το πράγμα θα γίνονται όλο και πιο αυστηρά τα πράγματα με τα τελωνεία .
Και το λέω λόγω επαγγέλματος .
Μεγάλωσε πολύ το ρίσκο των αγορών από εκτός EU χώρες .
Ακόμα και μέσω ΕΛΤΑ αποστολές που ήταν μέχρι τώρα χαλαρές έχουν δυσκολέψει .
Για ιδιωτικές εταιρίες δεν μιλάω καν γιατί ανοίγουν τα πάντα αφού κυνηγάνε την επιπλέων χρέωση .
Για ότι πακέτο ανοιχτεί παίζει ένα 30% + στην τελική τιμή συμπεριλαμβανομένων και των μεταφορικών .
Προσοχή λοιπόν !!!!
τα 30 ? φόρο που μου γράφει το χαρτί τα καταλαβαίνω τα 17? μαμισίατικα που πλήρωσα στον ... που έκανε τον εκτελωνισμό δεν τα καταλαβαίνω γιατί να πάρει τόσα πολλά;;; για να συμπληρώσει 3 γραμμές σε ένα χαρτί;


τεσπα .... πιο πολύ το έγραψα για να μην την πατήσει και άλλος και πρέπει να πληρώσει χρήματα που δεν έχει υπολογίσει ή που δεν έχει(κακές εποχές....)
Να πάς εσύ να τα εκτελωνίσεις αμα θέλεις, να γλυτώσεις τα 17ευρώ και να γράψεις εσύ τις "3 γραμμές".
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kojo
Member
Member


Τόπος : Αθήνα - Γέρακας .
Registration date : 06/05/2013

easternbeaber.com και τελωνείο προσοχή!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: easternbeaber.com και τελωνείο προσοχή!!   easternbeaber.com και τελωνείο προσοχή!! Icon_minitimeΠεμ Σεπ 19 2013, 23:20

Καλά κάνεις και ενημερώνεις .
Οι εκτελωνιστές είναι κλειστή κλίκα .
Σου λένε άμα θες να πας μόνος σου να συμπληρώσεις τα χαρτιά και όταν βλέπεις την φόρμα δεν καταλαβαίνεις τίποτα από τους κωδικούς .
Αρα μονόδρομος η χρήση του εκτελωνιστή . Μην αρχίσω να σου λέω ιστορίες . . . .
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
andreasp
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
andreasp

Ηλικία : 46
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 29/01/2010

easternbeaber.com και τελωνείο προσοχή!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: easternbeaber.com και τελωνείο προσοχή!!   easternbeaber.com και τελωνείο προσοχή!! Icon_minitimeΠεμ Σεπ 19 2013, 23:21

kojo έγραψε:
Καλά κάνεις και ενημερώνεις .
Οι εκτελωνιστές είναι κλειστή κλίκα .
Σου λένε άμα θες να πας μόνος σου να συμπληρώσεις τα χαρτιά και όταν βλέπεις την φόρμα δεν καταλαβαίνεις τίποτα από τους κωδικούς .
Αρα μονόδρομος η χρήση του εκτελωνιστή . Μην αρχίσω να σου λέω ιστορίες . . . .
Οτι ιστορίες και να μου πεις... εγώ μια χαρά εκτελώνισα μόνος μου, και δεν ειμαι einstein!
Βήμα βημα στα λένε! Πήγαινε εδώ... πήγαινε εκεί... πήγαινε παραπέρα.

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
afric



Registration date : 18/07/2013

easternbeaber.com και τελωνείο προσοχή!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: easternbeaber.com και τελωνείο προσοχή!!   easternbeaber.com και τελωνείο προσοχή!! Icon_minitimeΠεμ Σεπ 19 2013, 23:25

χαχαχαχα εμένα δεν με ρώτησαν το έκαναν από μόνοι τους.....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kojo
Member
Member


Τόπος : Αθήνα - Γέρακας .
Registration date : 06/05/2013

easternbeaber.com και τελωνείο προσοχή!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: easternbeaber.com και τελωνείο προσοχή!!   easternbeaber.com και τελωνείο προσοχή!! Icon_minitimeΠεμ Σεπ 19 2013, 23:39

Σιγά μην σε ρωτήσουν .
Μπορεί να ξέρεις τον andreasp και να χάσουν το μεροκάματο !!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Χείρων
Member
Member
Χείρων

Ηλικία : 59
Registration date : 30/08/2013

easternbeaber.com και τελωνείο προσοχή!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: easternbeaber.com και τελωνείο προσοχή!!   easternbeaber.com και τελωνείο προσοχή!! Icon_minitimeΠαρ Σεπ 20 2013, 19:56

Εγώ στάθηκα πιο τυχερός. Πλήρωσα μόλις 3,6 ευρώ τελωνείο για 138,45 ευρω παραγγελία.
Μου τα φέρανε με το πόρτα-πόρτα των ΕΛΤΑ και το χαρτί του Paypal που ήταν σε ζελατίνα πάνω στο κουτί δεν το άνοιξαν! Έτσι όπως ήταν διπλωμένο φαινόταν από την μέσα πτυχή του χαρτιού μία χρέωση 0,60 USD. Μάλλον υπέθεσαν πως πρόκειται για ψιλοπράματα και δεν μπήκαν στον κόπο...

Πω πω τύχη!

Πάντως εφ εξής καλύτερα να παραγγέλνουμε σε μικρότερες ποσότητες.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
onastrom
Member
Member
onastrom

Ηλικία : 42
Τόπος : Μεταμόφωση Αττικής
Registration date : 16/01/2011

easternbeaber.com και τελωνείο προσοχή!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: easternbeaber.com και τελωνείο προσοχή!!   easternbeaber.com και τελωνείο προσοχή!! Icon_minitimeΠαρ Σεπ 20 2013, 21:07

Λοττο το θέμα τελωνείο.
Προσωπικά πιστεύω πως αξίζει το ρίσκο
και προσπαθείς να είσαι καλυμμένος με ότι μπορείς να σκεφτείς για να αποφύγεις το τελωνείο
Σίγουρα με εταιρίες courier κολλάνε εύκολα στο τελωνείο αλλά και απλό ταχυδρομείο(ποιό δύσκολα) αλλά και πάλι μπορεί λόγο όγκου ή κάτι που θα τους τραβήξει την προσοχή να το ανοίξουν
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
jimmy73

jimmy73

Ηλικία : 50
Τόπος : Πύργος Ηλείας
Registration date : 23/09/2011

easternbeaber.com και τελωνείο προσοχή!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: easternbeaber.com και τελωνείο προσοχή!!   easternbeaber.com και τελωνείο προσοχή!! Icon_minitimeΠαρ Σεπ 20 2013, 21:11

Για αγορές εκτός Ευρωζώνης πρέπει να προηγείται συνεννόηση με τον πωλητή για αποστολή του προιόντος σαν gift και όχι τιμολογημένο με την κανονική του αξία αγοράς (π.χ όπως κάνουν οι κινέζοι πωλητές χωρίς να τους το πείς).Διαπιστωμένο εκ πείρας ύστερα από αρκετές αγορές από ebay.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
onastrom
Member
Member
onastrom

Ηλικία : 42
Τόπος : Μεταμόφωση Αττικής
Registration date : 16/01/2011

easternbeaber.com και τελωνείο προσοχή!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: easternbeaber.com και τελωνείο προσοχή!!   easternbeaber.com και τελωνείο προσοχή!! Icon_minitimeΠαρ Σεπ 20 2013, 21:29

η έστω να στέλνουν χαμηλότερο τιμολόγιο (20-25$) αν δεν δεχονται να το στέλνουν σαν δώρο.
Αυτό όμως καλό είναι να γίνετε και με διαφορετικές πληρωμές.
Αν κάτσει τελωνείο ζητάνε και την απόδειξη πληρωμής της paypal
Αν στειλει ενα τιμολόγιο 20$ και έχεις να τους δείξεις μια πληρωμή Paypal 20$ και να φορολογήσουν το νουμερο θα είναι τίποτα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
andreasp
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
andreasp

Ηλικία : 46
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 29/01/2010

easternbeaber.com και τελωνείο προσοχή!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: easternbeaber.com και τελωνείο προσοχή!!   easternbeaber.com και τελωνείο προσοχή!! Icon_minitimeΣαβ Σεπ 21 2013, 00:57

Και διαβάζοντας αυτό το thread, μου ήρθε η εξής απορία...
Γιατί απαγορεύεται να μιλάμε για κόπιες εδω μέσα, ενώ μιλάμε με ευκολία και δίνουμε και συμβουλές για το πώς θα κάνουμε λαθρεμπόριο?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
afric



Registration date : 18/07/2013

easternbeaber.com και τελωνείο προσοχή!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: easternbeaber.com και τελωνείο προσοχή!!   easternbeaber.com και τελωνείο προσοχή!! Icon_minitimeΣαβ Σεπ 21 2013, 01:15

andreasp έγραψε:
Και διαβάζοντας αυτό το thread, μου ήρθε η εξής απορία...
Γιατί απαγορεύεται να μιλάμε για κόπιες εδω μέσα, ενώ μιλάμε με ευκολία και δίνουμε και συμβουλές για το πώς θα κάνουμε λαθρεμπόριο?
δεν κάνουμε λαθρεμπόριο....
ας τα ανοίγουν όλα και ας τα βλέπουν .....άλλωστε παγκοσμιοποίηση δεν θέλουνε?
αυτό κάνουμε και μεις

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
andreasp
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
andreasp

Ηλικία : 46
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 29/01/2010

easternbeaber.com και τελωνείο προσοχή!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: easternbeaber.com και τελωνείο προσοχή!!   easternbeaber.com και τελωνείο προσοχή!! Icon_minitimeΣαβ Σεπ 21 2013, 01:17

afric έγραψε:
andreasp έγραψε:
Και διαβάζοντας αυτό το thread, μου ήρθε η εξής απορία...
Γιατί απαγορεύεται να μιλάμε για κόπιες εδω μέσα, ενώ μιλάμε με ευκολία και δίνουμε και συμβουλές για το πώς θα κάνουμε λαθρεμπόριο?
δεν κάνουμε λαθρεμπόριο....
Το τι λές εσυ και ο καθένας μας, λίγη σημασία έχει.
Λαθρεμπόριο κάνουμε!

Παράθεση :

ας τα ανοίγουν όλα και ας τα βλέπουν .....άλλωστε παγκοσμιοποίηση δεν θέλουνε?
αυτό κάνουμε και μεις
Οι εισαγωγές απο τρίτες χώρες εκτός ΕΕ, έχουν δάσμους.
Τώρα ότι δεν σου αρέσει εσένα και εμένα, δεν έχει σημασία.
Και εσένα και εμένα δεν μας αρέσει να αγοράζουμε ταινία και την κατεβάζουμε, αλλά δεν το συζητάμε εδω μέσα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
afric



Registration date : 18/07/2013

easternbeaber.com και τελωνείο προσοχή!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: easternbeaber.com και τελωνείο προσοχή!!   easternbeaber.com και τελωνείο προσοχή!! Icon_minitimeΣαβ Σεπ 21 2013, 01:37

andreasp έγραψε:
afric έγραψε:
andreasp έγραψε:
Και διαβάζοντας αυτό το thread, μου ήρθε η εξής απορία...
Γιατί απαγορεύεται να μιλάμε για κόπιες εδω μέσα, ενώ μιλάμε με ευκολία και δίνουμε και συμβουλές για το πώς θα κάνουμε λαθρεμπόριο?
δεν κάνουμε λαθρεμπόριο....
Το τι λές εσυ και ο καθένας μας, λίγη σημασία έχει.
Λαθρεμπόριο κάνουμε!

Παράθεση :

ας τα ανοίγουν όλα και ας τα βλέπουν .....άλλωστε παγκοσμιοποίηση δεν θέλουνε?
αυτό κάνουμε και μεις
Οι εισαγωγές απο τρίτες χώρες εκτός ΕΕ, έχουν δάσμους.
Τώρα ότι δεν σου αρέσει εσένα και εμένα, δεν έχει σημασία.
Και εσένα και εμένα δεν μας αρέσει να αγοράζουμε ταινία και την κατεβάζουμε, αλλά δεν το συζητάμε εδω μέσα.
δεν βλέπω ταινίες ..ούτε κατεβάζω......

και από ότι έμαθα οι κουριερ εχουν δικό τους εκτελωνιστή που τον πληρώνουν με τα τρελά λεφτά του βασικού ..οπότε τα παιρνάνε όλα για να γίνουν πλούσιες...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kojo
Member
Member


Τόπος : Αθήνα - Γέρακας .
Registration date : 06/05/2013

easternbeaber.com και τελωνείο προσοχή!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: easternbeaber.com και τελωνείο προσοχή!!   easternbeaber.com και τελωνείο προσοχή!! Icon_minitimeΣαβ Σεπ 21 2013, 14:15

Το λαθραιμπόριο είναι η απάντησή μας στην αλητεία που γίνεται . Αν κάτσει κάποιος και αναλύσει τα ποσά που μας ζητάνε θα καταλάβει τι πάει να πει απάτη .
Παράδειγμα .
Περιμένω εισαγωγή και έχω εκτελωνιστή δικό μου stand by για να παραλάβω .
Η ευρωπαλέτα που περιμένω έρχεται Πέμπτη βράδυ και με ειδοποιούν Παρασκευή μεσημέρι .
Ο λόγος .
Απαοθηκευτικό κόστος για την εταιρία 300 ευρώ την ημέρα .
Δηλαδή Πέμπτη , Παρασκευή , Σάββατο , Κυρισκή και Δευτέρα = 1500 ευρώ νταβατζιλίκι + ότι πρέπει για το τελωνείο .
Αυτό γίνεται με όλα τα πακέτα ασχέτως αν είναι μικρό ποσό και δεν δίνουμε σημασία .
Σε αυτή την αλητεία απαντούμε με το λαθραιμπόριο .
Αυτή είναι η ταπεινή μου άποψη .



Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
andreasp
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
andreasp

Ηλικία : 46
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 29/01/2010

easternbeaber.com και τελωνείο προσοχή!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: easternbeaber.com και τελωνείο προσοχή!!   easternbeaber.com και τελωνείο προσοχή!! Icon_minitimeΣαβ Σεπ 21 2013, 14:17

Να αλλαξεις μεταφορικη...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kojo
Member
Member


Τόπος : Αθήνα - Γέρακας .
Registration date : 06/05/2013

easternbeaber.com και τελωνείο προσοχή!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: easternbeaber.com και τελωνείο προσοχή!!   easternbeaber.com και τελωνείο προσοχή!! Icon_minitimeΣαβ Σεπ 21 2013, 14:24

Αν ξέρεις κάποια ευχαρίστως να μου την πεις .
Θα μας βοηθήσεις ολους μας να την ξέρουμε .


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
andreasp
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
andreasp

Ηλικία : 46
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 29/01/2010

easternbeaber.com και τελωνείο προσοχή!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: easternbeaber.com και τελωνείο προσοχή!!   easternbeaber.com και τελωνείο προσοχή!! Icon_minitimeΣαβ Σεπ 21 2013, 14:30

Ειναι απαντηση τωρα αυτη? Επειδη ο συνεργατης σου -μεταφορικη- ειναι απατεωνας, η λυση ειναι κλεβω τους φορους για να πατσισω? Ξερεις... μπορω να βρω και εγω χιλιαδες δικαιολογιες για να καλυψω πρωτα σε εμενα τις λαμογιες και παρανομιες που κανω...
Αλλα το θεμα μου δεν ηταν αυτο. Δεν ηταν το γιατι γινεται λαθρεμποριο (αν και εγω μιλαγα για τον ερασιτεχνη που φερνει μια μπουρδα απο την κινα για δικη του χρηση) αλλα γιατι αυτο το συζηταμε ελευθερα και οχι την κλοπη πνευματικων δικαιωματων.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Highlander
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
Highlander

Ηλικία : 49
Τόπος : Πάτρα
Registration date : 30/05/2011

easternbeaber.com και τελωνείο προσοχή!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: easternbeaber.com και τελωνείο προσοχή!!   easternbeaber.com και τελωνείο προσοχή!! Icon_minitimeΤετ Σεπ 25 2013, 07:14

Ελπίζω να είμαι on topic.

Κάποια στιγμή συζητούσα με εταιρία από Taiwan να φέρω κάποια αξεσουάρ και ανταλλακτικά.
Σε συζήτηση με αυτούς και αργότερα με επιβεβαίωση από εκτελωνιστή, μου είπαν και οι δύο πως τα ανταλλακτικά και αξεσουάρ (στην ουσία σαν ανταλλακτικό το πιάνει) δεν έχουν δασμούς.
Απλά αν είσαι μαγαζί προ-πληρώνεις το ΦΠΑ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.gr
 

easternbeaber.com και τελωνείο προσοχή!!

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 

 Παρόμοια θέματα

+
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ-ΑΝΑΒΑΤΗΣ :: Ηλεκτρικά-
Μετάβαση σε: