Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΕικονοθήκηLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση

Μοιραστείτε | 
 

 προβλημα ABS

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
chefbf
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
chefbf

Ηλικία : 51
Τόπος : ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ - ΑΤΤΙΚΗΣ
Registration date : 29/02/2008

προβλημα ABS  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: προβλημα ABS    προβλημα ABS  Icon_minitimeΣαβ Απρ 20, 2013 4:54 pm

για σας κύριοι .
σήμερα μου παρουσιαστηκε ένα θεματακη με το abs .


στα καλά καθούμενα ενώ ξεκίνησα την πορεία μου κανονικά μετά απο κανένα τρίλεπτο μου άναψε το λαμπάκι στο ταμπλό και διαπίστωσα απενεργοποιημενο το σύστημα . σταμάτησα έκλεισα την μηχανή την ξαναβάζω μπροστά και πάλι μετά απο λίγο το ξανάκανε . έβγαλα και καθάρισα τούς αισθητηρες όπως μου ειπε ο μηχανικός μου τηλεφωνικά και δουλεύει για λίγο και μετά και πάλη τα ίδια . έχει κανείς καμιά γνώμη τη άλλο να κοιτάξω που μπορεί να φταίει ?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.chefclub.gr
bandit
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
bandit

Ηλικία : 59
Τόπος : θεσσαλονικη
Registration date : 09/01/2011

προβλημα ABS  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: προβλημα ABS    προβλημα ABS  Icon_minitimeΣαβ Απρ 20, 2013 5:51 pm

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
george kastoria
Member
Member
george kastoria

Ηλικία : 51
Τόπος : KASTORIA
Registration date : 14/10/2009

προβλημα ABS  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: προβλημα ABS    προβλημα ABS  Icon_minitimeΣαβ Απρ 20, 2013 6:37 pm

chefbf έγραψε:
για σας κύριοι .
σήμερα μου παρουσιαστηκε ένα θεματακη με το abs .


στα καλά καθούμενα ενώ ξεκίνησα την πορεία μου κανονικά μετά απο κανένα τρίλεπτο μου άναψε το λαμπάκι στο ταμπλό και διαπίστωσα απενεργοποιημενο το σύστημα . σταμάτησα έκλεισα την μηχανή την ξαναβάζω μπροστά και πάλι μετά απο λίγο το ξανάκανε . έβγαλα και καθάρισα τούς αισθητηρες όπως μου ειπε ο μηχανικός μου τηλεφωνικά και δουλεύει για λίγο και μετά και πάλη τα ίδια . έχει κανείς καμιά γνώμη τη άλλο να κοιτάξω που μπορεί να φταίει ?
φιλε και εγω το ιδιο προβλημα εχω Κ7
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
chefbf
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
chefbf

Ηλικία : 51
Τόπος : ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ - ΑΤΤΙΚΗΣ
Registration date : 29/02/2008

προβλημα ABS  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: προβλημα ABS    προβλημα ABS  Icon_minitimeΣαβ Απρ 20, 2013 7:00 pm

george kastoria έγραψε:
chefbf έγραψε:
για σας κύριοι .
σήμερα μου παρουσιαστηκε ένα θεματακη με το abs .


στα καλά καθούμενα ενώ ξεκίνησα την πορεία μου κανονικά μετά απο κανένα τρίλεπτο μου άναψε το λαμπάκι στο ταμπλό και διαπίστωσα απενεργοποιημενο το σύστημα . σταμάτησα έκλεισα την μηχανή την ξαναβάζω μπροστά και πάλι μετά απο λίγο το ξανάκανε . έβγαλα και καθάρισα τούς αισθητηρες όπως μου ειπε ο μηχανικός μου τηλεφωνικά και δουλεύει για λίγο και μετά και πάλη τα ίδια . έχει κανείς καμιά γνώμη τη άλλο να κοιτάξω που μπορεί να φταίει ?
φιλε και εγω το ιδιο προβλημα εχω Κ7


βρήκες λύση ?
δοκίμασες τίποτα ?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.chefclub.gr
Dimis
gold member
gold member
Dimis

Ηλικία : 49
Τόπος : Stuttgart- Κατερινη
Registration date : 27/02/2009

προβλημα ABS  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: προβλημα ABS    προβλημα ABS  Icon_minitimeΣαβ Απρ 20, 2013 7:21 pm

Μαγειρα, ειχα κι εγω προβλημα με το abs.
Ενω ημουν σε διακοπες, αναψε ξαφνικα και δεν λειτουργουσε.
Εκανα dealer mode και δεν μου εβγαζε σφαλμα.
Δεν μπορουσα να καταλαβω τι φταει.
Τελικα το προβλημα ητανε στην φισα της μοναδας του abs , κατω απο την μπαταρια.
Στην μεγαλη αυτη φισα, αν θυμαμαι καλα ητανε το κοκκινο καλωδιο, ειχε πιασει σκουρια και δεν εκανε επαφη.
πολυ δυσκολο να το δεις.
Το καθαρισα πολυ προσωπικα με την μυτη ενος μικρου καρφιουκι αφου πρωτα το ειχα ψεκασει με wd40.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
chefbf
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
chefbf

Ηλικία : 51
Τόπος : ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ - ΑΤΤΙΚΗΣ
Registration date : 29/02/2008

προβλημα ABS  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: προβλημα ABS    προβλημα ABS  Icon_minitimeΣαβ Απρ 20, 2013 7:43 pm

Dimis έγραψε:
Μαγειρα, ειχα κι εγω προβλημα με το abs.
Ενω ημουν σε διακοπες, αναψε ξαφνικα και δεν λειτουργουσε.
Εκανα dealer mode και δεν μου εβγαζε σφαλμα.
Δεν μπορουσα να καταλαβω τι φταει.
Τελικα το προβλημα ητανε στην φισα της μοναδας του abs , κατω απο την μπαταρια.
Στην μεγαλη αυτη φισα, αν θυμαμαι καλα ητανε το κοκκινο καλωδιο, ειχε πιασει σκουρια και δεν εκανε επαφη.
πολυ δυσκολο να το δεις.
Το καθαρισα πολυ προσωπικα με την μυτη ενος μικρου καρφιουκι αφου πρωτα το ειχα ψεκασει με wd40.

τώρα κατέβηκα και βρήκα τη φύσα τη μεγάλη στο μούτρο αριστερά και την καθάρισα και έβαλα υγρό επαφών την έβγαλα έξω βόλτα και δεν μου άναψε πάλη .θενκσ φίλος θα το έχω στο νου μου και την φύσα στο abs .
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.chefclub.gr
bandit
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
bandit

Ηλικία : 59
Τόπος : θεσσαλονικη
Registration date : 09/01/2011

προβλημα ABS  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: προβλημα ABS    προβλημα ABS  Icon_minitimeΣαβ Απρ 20, 2013 8:34 pm

πετάξετε την εγκυκλοπαιδεια

εγκυκλοπαιδεια ειναι το v strom hellas

Very Happy Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Harryvstrom

Harryvstrom

Ηλικία : 47
Τόπος : Μυτιλήνη
Registration date : 31/12/2012

προβλημα ABS  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: προβλημα ABS    προβλημα ABS  Icon_minitimeΔευ Μάης 26, 2014 9:55 pm

Συμφουρίτες καλησπέρα....Θα μπώ κατευθείαν στο ψητό....Μου ανάβει το λαμπάκι του ABS...  pale Σταματάω...σβήνω τη μηχανή..την ξαναβάζω μπροστά κάνω χλμ και το λαμπάκι παραμένει αναμμένο....το πήγα στη "μαμά" εδώ που είμαι (Χίο) τσεκάραμε ασφάλειες και είναι οκ...Το μαστόρι μου είπε οτι μάλλον είναι οι αισθητήρες (μου είπε δεν πιστεύω να είναι η κεντρική μονάδα του ABS λόγω κόστους..αλήθεια πόσο πάει αυτή?) και θα το βάλει στον "εγκέφαλο" να το δει και θα μου πεί αύριο... Επειδή δε θέλω να με πιάσει κορόιδο...αν κάνω DEALER MODE θα την εμφανίσει τη βλάβη?και αν ναι ποιός είναι ο κωδικός? (θα τσεκάρω και τη φύσσα κάτω απο τη σέλα για "βρώμα")
Αν η μπαταρία δεν έχει καλή τάση (μου έκανε κάτι κόλπα το χειμώνα τώρα όμως οχι) έχει επίπτωση στο ABS?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
loverdos11
moderator
moderator
loverdos11

Ηλικία : 40
Τόπος : ΝΕΑ ΣΜΥΡΝΗ
Registration date : 11/03/2012

προβλημα ABS  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: προβλημα ABS    προβλημα ABS  Icon_minitimeΔευ Μάης 26, 2014 9:58 pm

Παρακάλα να μην ειναι η μονάδα, θες εδώ
https://www.vstromhellasforum.com/t28692-topic
Στην δεύτερη σελίδα γράφει ο φίλος ότι καινουργια εχει 1500? προβλημα ABS  434624 

_________________
Αντώνης DL 650 L0 Black


προβλημα ABS  33ncnm10προβλημα ABS  33e6ee10προβλημα ABS  63u2ip10προβλημα ABS  Amzm8k10προβλημα ABS  2rpb8y10
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Dimis
gold member
gold member
Dimis

Ηλικία : 49
Τόπος : Stuttgart- Κατερινη
Registration date : 27/02/2009

προβλημα ABS  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: προβλημα ABS    προβλημα ABS  Icon_minitimeΔευ Μάης 26, 2014 10:00 pm

Πιανουν καθολου τα χερια σου ?
Αν ναι λυσε και κοιτα την φυσα στην μοναδα του ABS Κατω απο την μπαταρια.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Harryvstrom

Harryvstrom

Ηλικία : 47
Τόπος : Μυτιλήνη
Registration date : 31/12/2012

προβλημα ABS  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: προβλημα ABS    προβλημα ABS  Icon_minitimeΔευ Μάης 26, 2014 10:08 pm

loverdos11 έγραψε:
Παρακάλα να μην ειναι η μονάδα, θες εδώ
https://www.vstromhellasforum.com/t28692-topic
Στην δεύτερη σελίδα γράφει ο φίλος ότι καινουργια εχει 1500? προβλημα ABS  434624 

1500?....Με έπιασε σκοτοδίνη!!!!!!!!!!! gmt gmt
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Harryvstrom

Harryvstrom

Ηλικία : 47
Τόπος : Μυτιλήνη
Registration date : 31/12/2012

προβλημα ABS  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: προβλημα ABS    προβλημα ABS  Icon_minitimeΔευ Μάης 26, 2014 10:12 pm

Dimis έγραψε:
Πιανουν καθολου τα χερια σου ?
Αν  ναι λυσε και κοιτα την φυσα στην μοναδα του ABS Κατω απο την μπαταρια.

Δημήτρη όταν λες΄να τη λύσω..εννοείς να την κάνω "βίδες" ή απλά να ανοίξω το πλαστικό προστατευτικό και να την καθαρίσω? (το WD40 κάνει?)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
loverdos11
moderator
moderator
loverdos11

Ηλικία : 40
Τόπος : ΝΕΑ ΣΜΥΡΝΗ
Registration date : 11/03/2012

προβλημα ABS  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: προβλημα ABS    προβλημα ABS  Icon_minitimeΔευ Μάης 26, 2014 10:12 pm

εισαι και σε νησί , που εχει θεμα με την υγρασία ...
Ανοιξε ή πηγαινε να σου ανοιξουν την μονάδα του ABS να δεις πως ειναι.

_________________
Αντώνης DL 650 L0 Black


προβλημα ABS  33ncnm10προβλημα ABS  33e6ee10προβλημα ABS  63u2ip10προβλημα ABS  Amzm8k10προβλημα ABS  2rpb8y10
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Dimis
gold member
gold member
Dimis

Ηλικία : 49
Τόπος : Stuttgart- Κατερινη
Registration date : 27/02/2009

προβλημα ABS  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: προβλημα ABS    προβλημα ABS  Icon_minitimeΔευ Μάης 26, 2014 10:41 pm

Harryvstrom έγραψε:
Dimis έγραψε:
Πιανουν καθολου τα χερια σου ?
Αν  ναι λυσε και κοιτα την φυσα στην μοναδα του ABS Κατω απο την μπαταρια.

Δημήτρη όταν λες΄να τη λύσω..εννοείς να την κάνω "βίδες" ή απλά να ανοίξω το πλαστικό προστατευτικό και να την καθαρίσω? (το WD40 κάνει?)
Οχι βιδες
απλα ξεκινας απο την μπαταρια και λυνωντας κατεβαινεις προς τα κατω.
οταν φτασεις στην μοναδα βγαζεις την φυσα και την καθαριζεις. μπορει να εχει σκουρια και να μην κανει επαφη, αυτο ειχα παθει εγω.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Harryvstrom

Harryvstrom

Ηλικία : 47
Τόπος : Μυτιλήνη
Registration date : 31/12/2012

προβλημα ABS  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: προβλημα ABS    προβλημα ABS  Icon_minitimeΔευ Μάης 26, 2014 10:58 pm

Dimis έγραψε:
Harryvstrom έγραψε:
Dimis έγραψε:
Πιανουν καθολου τα χερια σου ?
Αν  ναι λυσε και κοιτα την φυσα στην μοναδα του ABS Κατω απο την μπαταρια.

Δημήτρη όταν λες΄να τη λύσω..εννοείς να την κάνω "βίδες" ή απλά να ανοίξω το πλαστικό προστατευτικό και να την καθαρίσω? (το WD40 κάνει?)
Οχι βιδες
απλα ξεκινας απο την μπαταρια και λυνωντας κατεβαινεις προς τα κατω.
οταν φτασεις στην μοναδα βγαζεις την φυσα και την καθαριζεις. μπορει να εχει σκουρια και να μην κανει επαφη, αυτο ειχα παθει εγω.

Άναβε και σε εσένα το λαμπάκι?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kaligoulas78

kaligoulas78

Ηλικία : 46
Registration date : 12/04/2013

προβλημα ABS  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: προβλημα ABS    προβλημα ABS  Icon_minitimeΚυρ Αυγ 07, 2016 3:01 pm

Καλησπέρα στο φόρουμ και καλό υπόλοιπο καλοκαιριού. Έχω το τελευταίο διάστημα το ίδιο πρόβλημα με το abs. Καθάρισα τη φυσα κάτω απο τη μπαταρία και αυτή που είναι πίσω απο το αριστερό φτερό αλλά παραμένει το Led αναμμένο και το abs νεκρό. Εδώ που μένω δεν υπάρχει συνεργείο Suzuki παρά μόνο στη Πάτρα. Υπάρχει κάτι άλλο να κάνω πριν πάρω τους δρόμους; ευχαριστώ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
sergio
Member
Member
sergio

Ηλικία : 41
Τόπος : ΡΟΔΟΣ DL650 K7
Registration date : 10/11/2009

προβλημα ABS  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: προβλημα ABS    προβλημα ABS  Icon_minitimeΤρι Αυγ 09, 2016 8:47 am

Πως τη καθάρισες?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kaligoulas78

kaligoulas78

Ηλικία : 46
Registration date : 12/04/2013

προβλημα ABS  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: προβλημα ABS    προβλημα ABS  Icon_minitimeΤρι Αυγ 09, 2016 10:24 am

Καλημέρα. Έβγαλα τη φυσα απο τη μονάδα του abs, έριξα wd40 καθαριστικό επαφών, με ένα κατσαβίδι εξησα τις επαφές και τα έβαλα πάλι στη θέση τους. Το ίδιο και στο φις που είναι πίσω απο το αριστερό φτερό. Καθάρισα και τους αισθητήρες στις ρόδες αλλά το led συνεχίζει να είναι αναμενο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
sergio
Member
Member
sergio

Ηλικία : 41
Τόπος : ΡΟΔΟΣ DL650 K7
Registration date : 10/11/2009

προβλημα ABS  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: προβλημα ABS    προβλημα ABS  Icon_minitimeΤετ Αυγ 10, 2016 1:50 pm

Θα σου πρότεινα να ξανανοίξεις τη φύσα της μονάδας και να την ψεκάσεις με ένα καθεαυτού σπρέι επαφών και έπειτα να ρίξεις λίγο wd-40. Αν και πάλι δεν σβήσει πιθανόν υπάρχει πρόβλημα στη μονάδα. Κάτι τελευταίο, η μπαταρία σου είναι σε καλή κατάσταση έτσι??
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kaligoulas78

kaligoulas78

Ηλικία : 46
Registration date : 12/04/2013

προβλημα ABS  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: προβλημα ABS    προβλημα ABS  Icon_minitimeΤετ Αυγ 10, 2016 8:36 pm

Το καθάρισα πάλι σήμερα και συνεχίζει το ίδιο. Πήρα απο ηλεκτρονικό σπρέι και του έριξα. Η μπαταρία είναι yuasa αλλαγμενη το περασμένο καλοκαίρι. Κάτι άσχετο, πέρυσι απο λάθος μου είχα αδειάσει τα υγρά του μπροστινου φρενου και του έκανα εξαερωση μόνος μου αλλά δεν μου είχε παρουσιάσει κάτι. Υπάρχει περίπτωση να έχει αέρα και να το παρουσίασε τώρα; δε ξέρω τι άλλο να σκεφτώ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
sergio
Member
Member
sergio

Ηλικία : 41
Τόπος : ΡΟΔΟΣ DL650 K7
Registration date : 10/11/2009

προβλημα ABS  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: προβλημα ABS    προβλημα ABS  Icon_minitimeΠεμ Αυγ 11, 2016 7:43 am

Γιατί δεν δοκιμάζεις να ξανακάνεις εξαέρωση?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kaligoulas78

kaligoulas78

Ηλικία : 46
Registration date : 12/04/2013

προβλημα ABS  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: προβλημα ABS    προβλημα ABS  Icon_minitimeΚυρ Αυγ 28, 2016 5:04 pm

Καλησπέρα για άλλη μια φορά. Έκανα εξαερωση στα φρένα αλλά δεν έβγαλε καθόλου αέρα. Υπάρχει περίπτωση να θέλει και το abs ή δεν γίνεται κάτι τέτοιο; σε αυτή τη περίπτωση θα πρέπει να πάω σε κάποιο συνεργείο Suzuki; θέλω να τη πουλήσω για να πάρω gsxr αλλά βλέπουν το λαμπάκι αναμμένο και το καταλαβαίνουν αμέσως.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
terino
gold member
gold member
terino

Ηλικία : 43
Τόπος : Athens
Registration date : 15/01/2008

προβλημα ABS  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: προβλημα ABS    προβλημα ABS  Icon_minitimeΔευ Αυγ 29, 2016 4:21 pm

Μα τι κακό και αυτό το κόλλημα κάποιων με το ABS....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.schoolofdance.gr
kaligoulas78

kaligoulas78

Ηλικία : 46
Registration date : 12/04/2013

προβλημα ABS  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: προβλημα ABS    προβλημα ABS  Icon_minitimeΔευ Αυγ 29, 2016 6:49 pm

Εγώ προσωπικά τους τελευταίους 2 μήνες νιώθω ότι έχω άλλη μηχανή γιατί όλο και κάπου χρειάζεται να πατήσω λίγο παραπάνω το φρένο και η μηχανή πάει κατά διαολου γιατί μπλοκαρουν οι ρόδες. Κίνδυνος θάνατος είναι. Μου θυμίζει το κ5 ενός φίλου μου (μόνο στα φρένα γιατί στην εκκίνηση θέλει και λίγη βοήθεια με τα πόδια). Αν το δώσω χωρίς abs θα πρέπει να κόψω και περίπου 700 ευρώ. Μπορεί κάποιος που γνωρίζει να με πει αν θέλει αντιπροσωπία για έλεγχο του;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 

προβλημα ABS

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 

 Παρόμοια θέματα

+
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ-ΑΝΑΒΑΤΗΣ :: Φρένα-Μετάδοση-
Μετάβαση σε: