Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΕικονοθήκηLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση

Μοιραστείτε | 
 

 ερωτηση για κατοχους Shoei XR-1100

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
albertstrom
Member
Member
albertstrom

Ηλικία : 36
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 24/09/2011

ερωτηση για κατοχους Shoei XR-1100 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: ερωτηση για κατοχους Shoei XR-1100   ερωτηση για κατοχους Shoei XR-1100 Icon_minitimeΤετ Νοε 14 2012, 17:47

καλησπερα, εχω μια πολυ συγκεκριμενη ερωτηση:

βρηκα αυτο http://www.ebay.com/itm/Dark-Smoke-Shield-Visor-for-Shoei-CW-1-X12-RF-1100-XR-1100-X-SPIRIT2-X-12-Qwest-/251183694195?pt=Apparel_Merchandise&hash=item3a7bb70173&vxp=mtr

και ειναι ακριβως μιση τιμη απο την original ζελατινα = 59 ευρω, και αυτο με τα μεταφορικα βγαινει γυρω στα 27-28 ευρω.

ερωτηση, εχει κανει κανεις την κινηση αυτη? δεν με πειραζει που δεν ειναι shoei, απο τη στιγμη που η διαφορα ειναι στο 100%.

απλα, ξερουμε αν υπαρχει καποιο θεμα να μην κουμπωνει σωστα, ή να υπαρχει προβλημα τυφλωσης απο τον ηλιο ή οχι καλη προστασια απο αυτον?

θεωρω οτι επειδη ειμαστε πολλοι με αυτο το κρανος, καποιος θα εχει κανει την κινηση και θα παρω τις πληροφοριες μου....

ευχαριστω!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Translatoras
Member
Member
Translatoras

Ηλικία : 51
Τόπος : τα Βράχια της Πειραϊκής
Registration date : 21/11/2009

ερωτηση για κατοχους Shoei XR-1100 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ερωτηση για κατοχους Shoei XR-1100   ερωτηση για κατοχους Shoei XR-1100 Icon_minitimeΤετ Νοε 14 2012, 21:32

Το pin lock δεν είδα και παραξενεύομαι.

Όπως και να'χει αδελφέ θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου στο θέμα του feedback.
Aν δεν πάρεις έστω και μία καλή γνώμη από κάποιον που τη δοκίμασε θα έλεγα να μην προχωρήσεις.

Δεν πρέπει να κάνεις καμία έκπτωση στην οπτική ευκρίνεια και ποιότητα όρασης.

Καλή αναζήτηση
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
albertstrom
Member
Member
albertstrom

Ηλικία : 36
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 24/09/2011

ερωτηση για κατοχους Shoei XR-1100 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ερωτηση για κατοχους Shoei XR-1100   ερωτηση για κατοχους Shoei XR-1100 Icon_minitimeΤετ Νοε 14 2012, 21:38

Translatoras έγραψε:
Το pin lock δεν είδα και παραξενεύομαι.

και εγω το ειδα αυτο και οντως παραξενευτηκα... αλλα ετσι κι αλλιως στην καλοκαιρινη ζελατινα δεν το χρειαζομαι αυτο..

Όπως και να'χει αδελφέ θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου στο θέμα του feedback.
Aν δεν πάρεις έστω και μία καλή γνώμη από κάποιον που τη δοκίμασε θα έλεγα να μην προχωρήσεις.

Δεν πρέπει να κάνεις καμία έκπτωση στην οπτική ευκρίνεια και ποιότητα όρασης.

σε ευχαριστω, και εγω αυτο λεω, οτι για 30 ευρω δεν θα χαλασω τα ματια μου, απλα ρωταω να δω αν την εχει αγορασει καποιος συναδελφος..

Καλή αναζήτηση
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Morniac
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
Morniac

Ηλικία : 81
Τόπος : Οχι εδω παντως
Registration date : 28/04/2010

ερωτηση για κατοχους Shoei XR-1100 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ερωτηση για κατοχους Shoei XR-1100   ερωτηση για κατοχους Shoei XR-1100 Icon_minitimeΠεμ Νοε 15 2012, 18:19

Το pinlock ειναι extra
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://www.youtube.com/watch?v=XoMngonBiO8
albertstrom
Member
Member
albertstrom

Ηλικία : 36
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 24/09/2011

ερωτηση για κατοχους Shoei XR-1100 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ερωτηση για κατοχους Shoei XR-1100   ερωτηση για κατοχους Shoei XR-1100 Icon_minitimeΠαρ Νοε 16 2012, 09:28

εννοουμε οτι η ζελατινα δεν εχει τις υποδοχες για Pin lock...........
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Morniac
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
Morniac

Ηλικία : 81
Τόπος : Οχι εδω παντως
Registration date : 28/04/2010

ερωτηση για κατοχους Shoei XR-1100 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ερωτηση για κατοχους Shoei XR-1100   ερωτηση για κατοχους Shoei XR-1100 Icon_minitimeΠαρ Νοε 16 2012, 12:42

albertstrom έγραψε:
εννοουμε οτι η ζελατινα δεν εχει τις υποδοχες για Pin lock...........

συγνωμη δεν καταλαβα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://www.youtube.com/watch?v=XoMngonBiO8
albertstrom
Member
Member
albertstrom

Ηλικία : 36
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 24/09/2011

ερωτηση για κατοχους Shoei XR-1100 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ερωτηση για κατοχους Shoei XR-1100   ερωτηση για κατοχους Shoei XR-1100 Icon_minitimeΠαρ Νοε 16 2012, 17:10

Morniac έγραψε:
albertstrom έγραψε:
εννοουμε οτι η ζελατινα δεν εχει τις υποδοχες για Pin lock...........

συγνωμη δεν καταλαβα

δικιο εχεις, ετσι οπως το γραψαμε κι εμεις...

ε αμα ειχε και πινλοκ μεσα στα 28 ευρω, θα την ειχα παρει ηδη!!!! (πιστευω)

αλλα με απασχολει το θεμα με τον ηλιο και το κατα ποσο θα υπαρχει θεμα ζημιας των ματιων..

αναζητω ακομα συναδελφους που εχουν κανει την κινηση...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Translatoras
Member
Member
Translatoras

Ηλικία : 51
Τόπος : τα Βράχια της Πειραϊκής
Registration date : 21/11/2009

ερωτηση για κατοχους Shoei XR-1100 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ερωτηση για κατοχους Shoei XR-1100   ερωτηση για κατοχους Shoei XR-1100 Icon_minitimeΠαρ Νοε 16 2012, 21:30

Ξέρεις τι σκέφτηκα Albert;;;;

Ακόμα κι αν είναι ελάχιστα χειρότερη (από άποψης οπτικής ευκρίνειας-ποιότητας) σε σχέση με τη μαμά ......

ΔΕΝ ΑΞΙΖΕΙ τη διαφορά χρημάτων διότι δεν ξέρεις τι πρόβλημα μπορεί να σου δημιουργήσει.

Έχω πάρει γυαλί μη επώνυμο (περιπτερέιμπαν) που δεν καταλάβαινες καμία διαφορά όρασης στο πεντάλεπτο που τα κράτησα φορεμένα μέσα στο μαγαζί.

Τα αγόρασα και μετά από μισή ώρα άρχισαν τα παρατράγουδα.
Ζαλάδα, αποπροσανατολισμός και τάση για εμετό.....

Ξεματιάστηκα, στον ήλιο δεν έκατσα, φαγωμένος ήμουνα.

Έβγαλα το γυαλί και σε λιγάκι ήμουν περδίκι.

Τότε είπα........"Ποτέ ξανά !"
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
albertstrom
Member
Member
albertstrom

Ηλικία : 36
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 24/09/2011

ερωτηση για κατοχους Shoei XR-1100 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ερωτηση για κατοχους Shoei XR-1100   ερωτηση για κατοχους Shoei XR-1100 Icon_minitimeΣαβ Νοε 17 2012, 01:31

χμμμμμ.... μαλιστα... οποτε δεν βλεπω να το γλυτωνουμε το 60αρι τον Απριλη.......
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
δίας
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
δίας

Ηλικία : 41
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Registration date : 07/06/2010

ερωτηση για κατοχους Shoei XR-1100 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ερωτηση για κατοχους Shoei XR-1100   ερωτηση για κατοχους Shoei XR-1100 Icon_minitimeΣαβ Νοε 17 2012, 10:58

και εγώ θα σε συμβούλευα να το καθυστερήσεις λίγο και να πάρεις την γνήσια!
με τα μάτια και την όρασή μας καλό είναι να μην παίζουμε! Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://riding-around.blogspot.gr/
albertstrom
Member
Member
albertstrom

Ηλικία : 36
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 24/09/2011

ερωτηση για κατοχους Shoei XR-1100 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ερωτηση για κατοχους Shoei XR-1100   ερωτηση για κατοχους Shoei XR-1100 Icon_minitimeΔευ Νοε 19 2012, 13:50

δίας έγραψε:
και εγώ θα σε συμβούλευα να το καθυστερήσεις λίγο και να πάρεις την γνήσια!
με τα μάτια και την όρασή μας καλό είναι να μην παίζουμε! Very Happy

σε ευχαριστω φιλε.. συμφωνω απολυτα. αλλα, η διαφορα ξαναλεω ειναι στο 100%.

ενας να μου πει οτι την εχει παρει και δεν εχει ΚΑΝΕΝΑ προβλημα, την εχω χτυπησει!

αν παλι δεν ακουσω τιποτα περι της συγκεκριμενης, η εστω και μια κακη γνωμη, προφανως και θα δωσω τα 60 για την γνησια.

αναμενω ακομα..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
massai
gold member
gold member
massai

Ηλικία : 50
Τόπος : Ίλιον
Registration date : 03/11/2008

ερωτηση για κατοχους Shoei XR-1100 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ερωτηση για κατοχους Shoei XR-1100   ερωτηση για κατοχους Shoei XR-1100 Icon_minitimeΔευ Νοε 19 2012, 14:19

Αυτό που έχω να πω εγώ είναι να μην την πάρεις τόσο σκούρα, είτε μιλάμε για γνήσια είτε για aftermarket.
Το πρόβλημα, βέβαια, δεν υφίσταται μέσα στην πόλη αφού έχεις τη δυνατότητα (αν και δεν ενδύκνειται) να την έχεις ανοικτή.
Έξω όμως, στην εθνική ή στο επαρχιακό δίκτυο, οφείλεις να την έχεις κλειστή για λόγους ασφαλείας προτίστως, αλλά και άνεσης.
Εκεί είναι το πρόβλημα με τις σκούρες ζελατίνες.
Έχω πάρει τη γνήσια ελαφρώς φιμέ (την πιό ελαφρώς φιμέ που βγάζει η shoei δλδ) και τα βράδια είναι απλώς υποφερτή.
Αν ήταν πιό σκούρα, λογικά θα είχα θέμα.
* Τώρα, συγκεκριμένα για τη ζελατίνα που συζητάς, έχω να πω πως στη ζωή μου τις περισσότερες φορές που έχω πάει να γλυτώσω λεφτά κατέληξα να τα δώσω διπλά αφού η πρώτη επιλογή μου βγήκε ''σκάρτη''.
Σε καταλαβαίνω απόλυτα για το θέμα του κόστους, αλλά... ξαναδιάβασε την πρόταση με τον αστερίσκο μέχρι να την εμπεδώσεις Very Happy
Αυτά τα ολίγα, ελπίζω να βοήθησα. Smile
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
albertstrom
Member
Member
albertstrom

Ηλικία : 36
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 24/09/2011

ερωτηση για κατοχους Shoei XR-1100 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ερωτηση για κατοχους Shoei XR-1100   ερωτηση για κατοχους Shoei XR-1100 Icon_minitimeΔευ Νοε 19 2012, 15:09

massai έγραψε:
Αυτό που έχω να πω εγώ είναι να μην την πάρεις τόσο σκούρα, είτε μιλάμε για γνήσια είτε για aftermarket.
Το πρόβλημα, βέβαια, δεν υφίσταται μέσα στην πόλη αφού έχεις τη δυνατότητα (αν και δεν ενδύκνειται) να την έχεις ανοικτή.
Έξω όμως, στην εθνική ή στο επαρχιακό δίκτυο, οφείλεις να την έχεις κλειστή για λόγους ασφαλείας προτίστως, αλλά και άνεσης.
Εκεί είναι το πρόβλημα με τις σκούρες ζελατίνες.
Έχω πάρει τη γνήσια ελαφρώς φιμέ (την πιό ελαφρώς φιμέ που βγάζει η shoei δλδ) και τα βράδια είναι απλώς υποφερτή.
Αν ήταν πιό σκούρα, λογικά θα είχα θέμα.

επειδη ειχα στο παρελθον κρανος με ημι-φιμε, δεν την φοραγα ουτε το βραδυ, μονο διαφανες θελω για τη νυχτα. αλλα την ημερα θα το παω "all the way". ειμαι σιγουρα για dark smoke. συνηθως ξερω που παω, τι ωρα θα γυρισω, ποτε θα με πιασει νυχτα κλπ. στη χειροτερη πεταω την μαμα ζελατινα στη μπαγκαζιερα και σε 20 δευτερολεπτα τις εχω αλλαξει.

* Τώρα, συγκεκριμένα για τη ζελατίνα που συζητάς, έχω να πω πως στη ζωή μου τις περισσότερες φορές που έχω πάει να γλυτώσω λεφτά κατέληξα να τα δώσω διπλά αφού η πρώτη επιλογή μου βγήκε ''σκάρτη''.
Σε καταλαβαίνω απόλυτα για το θέμα του κόστους, αλλά... ξαναδιάβασε την πρόταση με τον αστερίσκο μέχρι να την εμπεδώσεις Very Happy
Αυτά τα ολίγα, ελπίζω να βοήθησα. Smile

εχεις δικιο. συμφωνω. το ξερω οτι στο τελος αυτο θα κανω..


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
bozosd
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
bozosd

Ηλικία : 49
Τόπος : ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Registration date : 12/12/2009

ερωτηση για κατοχους Shoei XR-1100 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ερωτηση για κατοχους Shoei XR-1100   ερωτηση για κατοχους Shoei XR-1100 Icon_minitimeΤρι Νοε 20 2012, 15:39

Φίλος που πήρε το Shoei xr1000 μεταχειρισμένο,φορούσε σκούρα φιμέ σε aftermarket.
Σε δοκιμή που έκανα στο βάλε-βγάλε υπήρχε θέμα στο κούμπωμα του απ'την μια μεριά,
σε αντίθεση με την δική μου που είναι γνήσια και την φοράω στο xr1100,και κουμπώνει για πλάκα.

Όσον αφορά το σκούρο της απόχρωσης,σίγουρα δημιουργεί πρόβλημα κατα την νυχτερινή οδήγηση
σε βαθμό που μπορεί να γίνει πολύ επικίνδυνη,αλλά την ημέρα με ηλιοφάνεια είναι απαραίτητη.
Καθώς δοκίμασα και την ελαφρώς φιμέ και την μισή-μισή,θα έλεγα πως η dark smoke είναι μονόδρομος.
Μην ξεχνάμε πως ζούμε στην Ελλάδα με πολλούς μήνες και πολλές ώρες ηλιοφάνειας. sunny
Οπότε προτιμώ καλή κάλυψη στον ήλιο και αλλαγή σε διάφανη το βράδυ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Translatoras
Member
Member
Translatoras

Ηλικία : 51
Τόπος : τα Βράχια της Πειραϊκής
Registration date : 21/11/2009

ερωτηση για κατοχους Shoei XR-1100 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ερωτηση για κατοχους Shoei XR-1100   ερωτηση για κατοχους Shoei XR-1100 Icon_minitimeΤρι Νοε 20 2012, 16:06

Η λύση υπάρχει.

Ξεκινάτε οικονομίες.

http://gt-air.shoei-europe.com/
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
albertstrom
Member
Member
albertstrom

Ηλικία : 36
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 24/09/2011

ερωτηση για κατοχους Shoei XR-1100 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ερωτηση για κατοχους Shoei XR-1100   ερωτηση για κατοχους Shoei XR-1100 Icon_minitimeΤρι Νοε 20 2012, 16:24

bozosd έγραψε:
Φίλος που πήρε το Shoei xr1000 μεταχειρισμένο,φορούσε σκούρα φιμέ σε aftermarket.
Σε δοκιμή που έκανα στο βάλε-βγάλε υπήρχε θέμα στο κούμπωμα του απ'την μια μεριά,
σε αντίθεση με την δική μου που είναι γνήσια και την φοράω στο xr1100,και κουμπώνει για πλάκα.

Όσον αφορά το σκούρο της απόχρωσης,σίγουρα δημιουργεί πρόβλημα κατα την νυχτερινή οδήγηση
σε βαθμό που μπορεί να γίνει πολύ επικίνδυνη,αλλά την ημέρα με ηλιοφάνεια είναι απαραίτητη.
Καθώς δοκίμασα και την ελαφρώς φιμέ και την μισή-μισή,θα έλεγα πως η dark smoke είναι μονόδρομος.
Μην ξεχνάμε πως ζούμε στην Ελλάδα με πολλούς μήνες και πολλές ώρες ηλιοφάνειας. sunny
Οπότε προτιμώ καλή κάλυψη στον ήλιο και αλλαγή σε διάφανη το βράδυ.

+650
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
albertstrom
Member
Member
albertstrom

Ηλικία : 36
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 24/09/2011

ερωτηση για κατοχους Shoei XR-1100 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ερωτηση για κατοχους Shoei XR-1100   ερωτηση για κατοχους Shoei XR-1100 Icon_minitimeΤρι Νοε 20 2012, 16:26

Translatoras έγραψε:
Η λύση υπάρχει.

Ξεκινάτε οικονομίες.

http://gt-air.shoei-europe.com/

YOU! YOU! YOU! YOU!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Jaderfow

Jaderfow

Ηλικία : 36
Τόπος : Athens
Registration date : 04/03/2011

ερωτηση για κατοχους Shoei XR-1100 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ερωτηση για κατοχους Shoei XR-1100   ερωτηση για κατοχους Shoei XR-1100 Icon_minitimeΚυρ Δεκ 09 2012, 01:12

Εμένα πάντως δε με έχει βολέψει η φιμέ ζελατίνα! Προτιμώ τα γυαλιά ηλίου! Η φιμέ ζελατίνα μου προκαλεί μεγάλη μανούρα! Βάλε, βγάλε, σε τυφλώνει, δε βλέπεις, κουβάλα και τη μαμά... άσ' το καλύτερα!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 

ερωτηση για κατοχους Shoei XR-1100

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 

 Παρόμοια θέματα

+
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ-ΑΝΑΒΑΤΗΣ :: Κράνη-
Μετάβαση σε: