Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΕικονοθήκηLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση

Μοιραστείτε | 
 

 Βαφή carbon

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
john60

john60

Registration date : 03/08/2012

Βαφή carbon Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Βαφή carbon   Βαφή carbon Icon_minitimeΣαβ Σεπ 01 2012, 15:48

Σήμερα το πρωί που πήγα μια βόλτα είδα ένα vstrom που είχε τα μπούμερανγκ (πλαστικά δεξιά -αριστερά) carbon. Το απότέλεσμα ήταν καταπληκτικό. Αφού Τον ρώτησα μου είπε ότι είναι βαμμένα και ότι έτσι πήρε την μηχανή. Ξέρεις κάποιος κανέναν μαγαζί που να ασχολείται με βαφή carbon στην Θεσσαλονίκη έτσι ώστε να κάνω τέτοια βαφή?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
GD
Member
Member
GD

Ηλικία : 42
Τόπος : ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Registration date : 15/03/2011

Βαφή carbon Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βαφή carbon   Βαφή carbon Icon_minitimeΣαβ Σεπ 01 2012, 17:11

Σου είπε ότι έτσι την πήρε και είναι βαμμένα;;;Μήπως ήταν αυτοκόλλητο και δεν το ήξερε;;Ποιο πιθανό μου φαίνεται...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
john60

john60

Registration date : 03/08/2012

Βαφή carbon Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βαφή carbon   Βαφή carbon Icon_minitimeΣαβ Σεπ 01 2012, 17:57

Μου είπε ότι είναι βαμμένα και ότι έτσι την πήρε. Αυτοκόλλητο δεν ήταν σίγουρα. Κάνει μπαμ το αυτοκόλλητο και δεν έχει την γυαλάδα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
K0k0$
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
K0k0$

Ηλικία : 44
Τόπος : Αθηνα
Registration date : 06/06/2011

Βαφή carbon Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βαφή carbon   Βαφή carbon Icon_minitimeΣαβ Σεπ 01 2012, 19:07

Μπορει να ειναι αυτοκολλητο καρμπον και να το εχει περασει ο προηγουμενος βερνικι για αντοχη. Πλεον τα αυτοκολλητα καρμπον εχουν και την υφη του πραγματικου (πλεγμα σε 3D).

Παιζει και βαφη καρμπον, αλλα το αποτελεσμα δεν ειναι αναγλυφο. Απλα με πολυ κοπο και πολυ τροπο μασκαρεις, και ξαναμασκαρεις και ξαναματαμασκαρεις, βαφοντας την πλεξη στρωμα στρωμα. Θελει παρα πολλη δουλεια για να γινει κατι τετοιο και δεν αξιζει.


Τωρα , να εκατσε καποιος και να εφτιαξε 2 φιλετα απο καρμπον, που ειναι εκει μονο και μονο για να μη φαινονται τα καλωδια και το πλαισιο, το βλεπω δυσκολο... Ουτε βαρος γλυτωνεις, ουτε χρειαζεσαι την αντοχη...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
john60

john60

Registration date : 03/08/2012

Βαφή carbon Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βαφή carbon   Βαφή carbon Icon_minitimeΣαβ Σεπ 01 2012, 19:23

Δηλαδή αν βάλω αυτοκόλλητο και το περάσω με βερνίκι θα έχει αυτό το αποτέλεσμα που είδα? Ο μόνος λόγος που θέλω να το κάνω είναι αποκλειστικά για αισθητικούς λόγους.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
K0k0$
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
K0k0$

Ηλικία : 44
Τόπος : Αθηνα
Registration date : 06/06/2011

Βαφή carbon Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βαφή carbon   Βαφή carbon Icon_minitimeΣαβ Σεπ 01 2012, 19:25

Ναι. Και θα εχεις το γυαλιστερο φινιρισμα, και θα διατηρησεις ετσι περισσοτερο καιρο το αυτοκολλητο. Να ξερεις παντως οτι με τον καιρο αυτο το πλαστικο τριβεται με τα γονατα, και πιθανον σιγα σιγα να φθαρει το βερνικι.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
john60

john60

Registration date : 03/08/2012

Βαφή carbon Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βαφή carbon   Βαφή carbon Icon_minitimeΣαβ Σεπ 01 2012, 19:30

Θα κάνω μια δοκιμή σ'ένα πλαστικό κομμάτι με αυτοκόλλητο και θα το περάσω ένα χέρι βερνίκι να δω πως θα βγει και αναλόγως βλέπω τι θα κάνω.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
tazakos
gold member
gold member
tazakos

Ηλικία : 44
Τόπος : Καλλιθέα ,από Καβαλα
Registration date : 22/05/2008

Βαφή carbon Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βαφή carbon   Βαφή carbon Icon_minitimeΣαβ Σεπ 01 2012, 21:46

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
loxias
gold member
gold member
loxias

Ηλικία : 47
Τόπος : Βόλος
Registration date : 06/07/2008

Βαφή carbon Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βαφή carbon   Βαφή carbon Icon_minitimeΚυρ Σεπ 02 2012, 10:35

H διαδικασια λεγεται hydro dip και ετσι φτιαχνουν τις βαφες αυτες πλεον.
Εχω κανει τις χουφτες ετσι! Very Happy
Δειτε εδω https://www.youtube.com/watch?v=EmcdGmYexd8

Υπαρχει και σε DIY kit!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
john60

john60

Registration date : 03/08/2012

Βαφή carbon Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βαφή carbon   Βαφή carbon Icon_minitimeΚυρ Σεπ 02 2012, 11:08

Πολύ καλή διαδικασία και εύκολη με την πρώτη ματιά. Το υγρό είναι απλό νερό ή κάτι άλλο? Μπορούμε να βρούμε κάπου αυτό το φύλλο με carbon γι'αυτήν την διαδικασία?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
MAKIS66

MAKIS66

Ηλικία : 58
Τόπος : θεσσαλονικη
Registration date : 08/07/2011

Βαφή carbon Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βαφή carbon   Βαφή carbon Icon_minitimeΤετ Σεπ 05 2012, 01:54



Yπάρχει κανένας καλός τεχνίτης που να βάφει κομμάτια look carbon (με hydro dripping) στη Θεσσαλονίκη;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
bandit
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
bandit

Ηλικία : 59
Τόπος : θεσσαλονικη
Registration date : 09/01/2011

Βαφή carbon Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βαφή carbon   Βαφή carbon Icon_minitimeΤετ Σεπ 05 2012, 10:45

MAKIS66 έγραψε:


Yπάρχει κανένας καλός τεχνίτης που να βάφει κομμάτια look carbon (με hydro dripping) στη Θεσσαλονίκη;

εδώ αγοραζόσουν και το κανίς μονός


http://www.camodipkit.com/patterns-misc.htm

www.camodipkit.

http://www.timbersedgecamo.com/MyDipKit.html




http://www.mydipkit.com/homepage.php

Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
σαλιγκάρι
gold member
gold member
σαλιγκάρι

Ηλικία : 50
Τόπος : Περιστέρι
Registration date : 11/09/2008

Βαφή carbon Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βαφή carbon   Βαφή carbon Icon_minitimeΤετ Σεπ 05 2012, 13:12

bandit έγραψε:

εδώ αγοραζόσουν και το κανίς μονός

Βαφή carbon Kanis

σορι ρε μπαντιτ....................αλλα δεν αντεξα , και γαμω τους γριφους λεμε Razz Razz Razz

λοιπον...............οποιος συμφορουμιτης βρει τι θελει να πει η πυθια κερδιζει την διαμονη στην αγια αννα Razz Razz Razz Razz











υ.γ
σε πειραζω μπαντιτο , μην μου μουτρωσεις I love you
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
bandit
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
bandit

Ηλικία : 59
Τόπος : θεσσαλονικη
Registration date : 09/01/2011

Βαφή carbon Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βαφή carbon   Βαφή carbon Icon_minitimeΤετ Σεπ 05 2012, 13:18

[quote="σαλιγκάρι"]
bandit έγραψε:

εδώ αγοραζόσουν και το κανίς μονός


σαλιγκάρι έγραψε:

υ.γ
σε πειραζω μπαντιτο , μην μου μουτρωσεις I love you


tsou tsou tsou



bliax bliax

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
jou
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
jou

Ηλικία : 46
Τόπος : ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Registration date : 17/03/2010

Βαφή carbon Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βαφή carbon   Βαφή carbon Icon_minitimeΠαρ Φεβ 21 2014, 19:10

παιδιά επαναφέρω και πάλι το θέμα μιας και θέλω να ΒΑΨΩ το τιμόνι μου look carbon σε κάποιο κατάστημα στην Θεσσαλονίκη
ξέρουμε κανέναν;

μπορεί κάποιος να με βοηθήσει με αυτήν την διαδικασία (hydro dripping);
αν και νομίζω πως θα έχουμε πρόβλημα με τόσα δεσίματα που έχει το τιμόνι επάνω του
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ghostriderspeed

ghostriderspeed

Registration date : 21/02/2014

Βαφή carbon Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βαφή carbon   Βαφή carbon Icon_minitimeΠαρ Φεβ 21 2014, 23:22

φίλε μου εγω φτιάχνω carbon βαφη και ειμαι 25χλμ απο θεσσαλονικη αλλα δεν θα σου συνιστούσα να κανεις το τιμονι... σου εστειλα και ΠΜ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
bandit
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
bandit

Ηλικία : 59
Τόπος : θεσσαλονικη
Registration date : 09/01/2011

Βαφή carbon Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βαφή carbon   Βαφή carbon Icon_minitimeΠαρ Φεβ 21 2014, 23:28

φίλε ghostriderspeed πρερνα απο εδώ να μα ποιος δυο λόγια για σένα


https://www.vstromhellasforum.com/f2-forum

ευχαριστώ  Very Happy 
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
endurasx
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
endurasx

Ηλικία : 43
Τόπος : Περιστερι
Registration date : 28/11/2012

Βαφή carbon Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βαφή carbon   Βαφή carbon Icon_minitimeΠαρ Φεβ 21 2014, 23:39

jou έγραψε:
παιδιά επαναφέρω και πάλι το θέμα μιας και θέλω να ΒΑΨΩ το τιμόνι μου look carbon σε κάποιο κατάστημα στην Θεσσαλονίκη
ξέρουμε κανέναν;

μπορεί κάποιος να με βοηθήσει με αυτήν την διαδικασία  (hydro dripping);
αν και νομίζω πως θα έχουμε πρόβλημα με τόσα δεσίματα που έχει το τιμόνι επάνω του
Κοιτα αν το κανεις μονος σου θα χαρεις πολυ περισσοτερο το αποτελεσαμ και θα γλυτωσεις πολλε ευρα!!
Περα απο το κιτ τα μονα που χρειαζεσαι πραγματικα ειναι να προσεξεις να κανεις καλη προεργασια στο τιμονι ,το νερο να εχει μια συγκεκριμενη θερμοκρασια και μετα να ριξεις δυο τρια χερια καλο βερνικι
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
jou
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
jou

Ηλικία : 46
Τόπος : ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Registration date : 17/03/2010

Βαφή carbon Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βαφή carbon   Βαφή carbon Icon_minitimeΔευ Φεβ 24 2014, 20:21

τελικά έχει κανείς υπόψιν του κανέναν βαφέα στην Θεσσαλονίκη που να βάφει carbon look να κάνω το τιμονάκι που πήρα;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ghostriderspeed

ghostriderspeed

Registration date : 21/02/2014

Βαφή carbon Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βαφή carbon   Βαφή carbon Icon_minitimeΤρι Φεβ 25 2014, 19:00

Σου έστειλα pm φίλε μου
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 

Βαφή carbon

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 

 Παρόμοια θέματα

+
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ-ΑΝΑΒΑΤΗΣ :: Προστασία, οπτικές βελτιώσεις-
Μετάβαση σε: