Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΕικονοθήκηLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση

Μοιραστείτε | 
 

 MIDLAND VS INTERPHONE...

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
stam
gold member
gold member
stam

Ηλικία : 39
Τόπος : πάνω στη σέλα...
Registration date : 19/11/2009

MIDLAND VS INTERPHONE... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: MIDLAND VS INTERPHONE...   MIDLAND VS INTERPHONE... Icon_minitimeΚυρ Ιουλ 15 2012, 20:16

καλησπέρα σας!

με αφορμή το καλοκαίρι και τις επερχόμενες εκδρομές και διακοπές, βρίσκομαι σε αναζήτηση ενδοεπικοινωνίας,

bike2bike + rider2rider...

Η βασικές επιλογές είναι 2.... τα midland BTnext και τα Interphone F5....

τα midland καλώς ή κακώς είναι πολύ διαδεδομένα, και τα όποια πλεονεκτήματα ή μειονεκτήματά τους τα γνωρίζουμε...
για τα Interphone έχει σχηματίσει κανείς άποψη...?

παραθέτω τα χαρακτηριστικά και της δυνατότητες των F5...

ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΕΣ



icona bluetooth ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΕΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ

Ενδοεπικοινωνία με άλλoυς αναβάτες κατόχους Interphone
Κινητό τηλέφωνο
Συσκευή πλοήγησης (GPS)
Στερεοφωνική αναπαραγωγή μουσικής με συνδεσμολογία A2DP και χειρισμό AVRCP
Καλωδιακά με συσκευές που διαθέτουν έξοδο ήχου τύπου 3.5mm

[icona telecom] ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ

Πολυλειτουργικό πλήκτρο απάντησης και πραγματοποίησης κλήσης
Φωνητική κλήση και απάντηση
Σύνδεση ώς hands-free ή ώς ακουστικά
Σύνδεση με A2DP/AVRCP για Smartphones με ΜΡ3
Επανάκληση τελευταίου αριθμού

[icona navigation] ΠΛΟΗΓΗΣΗ

Ασύρματη σύνδεση μέσω bluetooth*
Ηχητική πληροφόρηση*
Ειδοποίηση εισερχόμενης κλήσης*

*Οι παραπάνω λειτουργίες που αφορούν την πλοήγηση εξαρτώνται άμεσα από τις δυνατότητες που παρέχει η συσκευή πλοήγησης.

[icona intercom] ΕΝΔΟΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ

Ασύρματη ενδοεπικοινωνία σε απόσταση έως και 1.300 μέτρα που επιτρέπει τη συνομιλία 2 χρηστών σε 2 μοτοσυκλέτες
Ασύρματη ενδοεπικοινωνία σε απόσταση έως και 1.600 μέτρα που επιτρέπει τη συνομιλία 3 χρηστών σε 3 μοτοσυκλέτες
Ασύρματη ενδοεπικοινωνία σε απόσταση έως και 1.800 μέτρα που επιτρέπει τη συνομιλία 4 χρηστών σε 4 μοτοσυκλέτες
Ασύρματη ενδοεπικοινωνία σε απόσταση έως και 2.000 μέτρα που επιτρέπει τη συνομιλία 5 χρηστών σε 5 μοτοσυκλέτες
Ασύρματη ενδοεπικοινωνία σε απόσταση έως και 2.400 μέτρα που επιτρέπει τη συνομιλία 6 χρηστών σε 6 μοτοσυκλέτες
Ασύρματη ενδοεπικοινωνία μεταξύ οδηγού και συνεπιβάτη
Ειδοποίηση εισερχόμενης κλήσης
Συμβατό με όλες τις προηγούμενες εκδόσεις Interphone

[icona music] ΕΝΣΩΜΑΤΩΜΕΝΟ ΡΑΔΙΟΔΩΝΟ

Ραδιόφωνο FM λήψεως 88 Mhz - 108 Mhz με RDS
8 μνήμες σταθμών
Αυτόματη σίγαση κατά την εισερχόμενη κλήση όταν έχει συνδεθεί κινητό τηλέφωνο

[icona music] ΜΟΥΣΙΚΗ

Ασύρματη στερεοφωνική σύνδεση μέσω Bluetooth με A2DP με συσκευές ήχου (MP3,κινητά τηλ. κλπ) που υποστηρίζουν αυτή τη λειτουργία
Χειρισμός μουσικής
Πλήρως συμβατό με τεχνολογία A2DP και AVRCP
Ειδοποίηση εισερχόμενης κλήσης



ΓΕΝΙΚΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ

Σύνδεσιμότητα Bluetooth® 3.0
Αναβαθμίσιμο λογισμικό μέσω υπολογιστή
Ψηφιακό φίλτρο ακύρωσης θορύβου από τον αέρα και την κίνηση (DSP)
Μικρόφωνο με σύστημα απομόνωσης εξωτερικού θορύβου και αέρα
Η συσκευασία περιλαμβάνει δύο σετ συσκευών F5 καθώς και το ανάλογο διπλό σετ μικροφωνων και ακουστικών
Εξαιρετική απόδοση έως και 180 χλμ/ώρα
Αυτόματη μεταβολή της έντασης ανάλογα με την ταχύτητα και τον εξωτερικό θόρυβο.
Πλήρως αδιάβροχη εξωτερική μονάδα με πιστοποίηση ΙΡ67
Διπλό σύστημα στήριξης της εξωτερικής μονάδας
Μπαταρία λιθίου με αναμονή εώς 700 ώρες και χρόνο ομιλίας έως 11 ώρες
Συμβατό με προηγούμενα μοντέλα της σειράς F
Βάρος 55 γραμμάρια


και επίσης μία σημαντική ερώτηση: σε περίπτωση που επιλέξω τα interphone άραγε θα επικοινωνούν με τα midland....?


Ιδού και η πιο φτηνή τιμή που βρήκα για το ζεύγος....

http://www.hondabikes.gr/product.php?products_id=887
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
magic13

magic13

Ηλικία : 50
Τόπος : Kαβ(α)λα
Registration date : 21/04/2008

MIDLAND VS INTERPHONE... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: MIDLAND VS INTERPHONE...   MIDLAND VS INTERPHONE... Icon_minitimeΚυρ Ιουλ 15 2012, 23:33

Σταμο το interphone ( το μοντελο πριν καν το F3) το εχω εδω κ 4 χρονια. Δλδ μονο μια προς μια συσκευη + τηλ + gps. Δεν εχω δοκιμασει το midland, ωστοσο εχω μεινει ΠΟΛΥ ευχαριστημενος, μεχρι τα 160 συνομιλια με συνεπιβατη ανετα, απο 160 μεχρι 180 με λιγγο παραπανω φωνη. Ειχε το καλο οτι αναλογα με τη φασαρια του περιβαλλοντος ρυθμιζε κ την ενταση του ηχου (οπως προφανως κ τα πιο καινουργια μοντελα). αυτονομια με φουλ ενταση για ηχο γυρω στις 6 ωρες.

ΟΜΩΣ το ενα απο τα δυο μου εμφανισε προβλημα. Προσπαθησα μεσω e-mail να επικοινωνησω με Αθηνα αλλα & Ιταλια για service, απαντηση γιοκ. Δεν αγχωθηκα κιολας βεβαια με τηλ κτλ γιατι δε το χρειαστηκα αμεσα. Εν ολιγεις αν επιβεβαιωσεις οτι εχουν σερβις στην Ελλαδα, για μενα παρτο. Εμενα αν μου περισσευαν τα ευρα παλι θα τ αγοραζα κ συγκεκριμενα το F5 με το οποιο μιλας κ με 2η μηχανη.......

Ειχε ΚΑΛΗ αποδοση για χιλ μεχρι 150-170.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
stam
gold member
gold member
stam

Ηλικία : 39
Τόπος : πάνω στη σέλα...
Registration date : 19/11/2009

MIDLAND VS INTERPHONE... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: MIDLAND VS INTERPHONE...   MIDLAND VS INTERPHONE... Icon_minitimeΚυρ Ιουλ 15 2012, 23:38

magic13 έγραψε:
μιλας κ με 2η μηχανη.......


τι 2η...? με 6 μιλάς..! αυτό είναι σύσκεψη επί τροχώ....!
το ζήτημα είναι αν συγχρονίζεται με τα midland.... μάλλον θα ρωτήσω το motoraid....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
magic13

magic13

Ηλικία : 50
Τόπος : Kαβ(α)λα
Registration date : 21/04/2008

MIDLAND VS INTERPHONE... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: MIDLAND VS INTERPHONE...   MIDLAND VS INTERPHONE... Icon_minitimeΚυρ Ιουλ 15 2012, 23:54

stam έγραψε:
magic13 έγραψε:
μιλας κ με 2η μηχανη.......


τι 2η...? με 6 μιλάς..! αυτό είναι σύσκεψη επί τροχώ....!
το ζήτημα είναι αν συγχρονίζεται με τα midland.... μάλλον θα ρωτήσω το motoraid....

Κοιτα stam για δια-μηχανικες παρτουζες lol! δε ξερω πολλα, αλλα για μενα αν επιβεβαιωσεις οτι υπαρχει σερβις εδω στην Ελλαδα παρτο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
stam
gold member
gold member
stam

Ηλικία : 39
Τόπος : πάνω στη σέλα...
Registration date : 19/11/2009

MIDLAND VS INTERPHONE... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: MIDLAND VS INTERPHONE...   MIDLAND VS INTERPHONE... Icon_minitimeΚυρ Ιουλ 15 2012, 23:59

magic13 έγραψε:
stam έγραψε:
magic13 έγραψε:
μιλας κ με 2η μηχανη.......


τι 2η...? με 6 μιλάς..! αυτό είναι σύσκεψη επί τροχώ....!
το ζήτημα είναι αν συγχρονίζεται με τα midland.... μάλλον θα ρωτήσω το motoraid....

Κοιτα stam για δια-μηχανικες παρτουζες lol! δε ξερω πολλα, αλλα για μενα αν επιβεβαιωσεις οτι υπαρχει σερβις εδω στην Ελλαδα παρτο.

έχεις δίκιο...
είναι σημαντικό...!
thumbs
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Soul_Giannis

Soul_Giannis

Ηλικία : 42
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 14/06/2010

MIDLAND VS INTERPHONE... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: MIDLAND VS INTERPHONE...   MIDLAND VS INTERPHONE... Icon_minitimeΔευ Ιουλ 16 2012, 01:27

Είχα τα f4 και τα αντικατέστησα με το f5!
Απόλυτα ευχαριστημένος με την απόδοση τους σε όλα!Μπαταρια παρά πολυ καλή αναμονή!Ραδιο για τις μοναξιες και πολυ κόσμο στα αυτιά σου όταν είσαι με άλλους!
Απίστευτη απόδοση στην συνομιλία με το κιμητο!Οταν μιλάς στο κινητο κανένας δεν πιστεύει ότι είσαι στην μηχανή και πας με 140χλμ!
Αξίζουν τα ευρώ τους!Οταν αντιμετώπισα ένα θέμα με το F4 τα είχα πάρει απο την αποθήκη και τα παιδιά μου έδωσαν ένα να κάνω την δουλειά μου μέχρι να το αντικαταστήσει η αντιπροσωπεία!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
tazakos
gold member
gold member
tazakos

Ηλικία : 44
Τόπος : Καλλιθέα ,από Καβαλα
Registration date : 22/05/2008

MIDLAND VS INTERPHONE... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: MIDLAND VS INTERPHONE...   MIDLAND VS INTERPHONE... Icon_minitimeΔευ Ιουλ 16 2012, 10:05

κ τα 2 φαίνονται πολύ δυνατές επιλογές...νομίζω θα προτιμούσα το ίντερφον μου έκανε πιο πολύ κλικ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kalampokas
gold member
gold member
kalampokas

Ηλικία : 50
Τόπος : Κυψελάρα πάουα
Registration date : 06/10/2008

MIDLAND VS INTERPHONE... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: MIDLAND VS INTERPHONE...   MIDLAND VS INTERPHONE... Icon_minitimeΤρι Ιουλ 17 2012, 07:58

http://www.motoraid.eu/shop/product_info.php?products_id=6239

πιο παλιό μοδέλο Σταμέλο (τι ρίμα !) αλλά σε πολύ καλή τιμή και για λίγα τεμάχια, ενώ τα έχει όλα νομίζω !
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Highlander
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
Highlander

Ηλικία : 49
Τόπος : Πάτρα
Registration date : 30/05/2011

MIDLAND VS INTERPHONE... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: MIDLAND VS INTERPHONE...   MIDLAND VS INTERPHONE... Icon_minitimeΤρι Ιουλ 17 2012, 08:04

Για τα F5 πρέπει να κάνει ένα review όταν μπορέσει ο Νίκος (lexis).
(Χλωμό μια και πλησιάζει η σχολική περίοδος)
Από επικοινωνία που είχαμε πάντως, εγώ τον άκουγα πεντακάθαρα με ταχύτητες 160-180.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.gr
δρ

δρ

Ηλικία : 42
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 14/09/2011

MIDLAND VS INTERPHONE... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: MIDLAND VS INTERPHONE...   MIDLAND VS INTERPHONE... Icon_minitimeΔευ Ιουλ 30 2012, 12:27

Σταμέλο έχεις κανένα νεότερο απο το μέτωπο;
Κ εγώ ενδιαφέρομαι κάποια στιγμή για ενδοεπικοινωνία και είμαι ανάμεσα απο τα 2...
Τελικά ποιο να προτιμήσω; Δεν γνωρίζω τα θετικά κ αρνητικά του καθενός...
unsure unsure unsure
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kalampokas
gold member
gold member
kalampokas

Ηλικία : 50
Τόπος : Κυψελάρα πάουα
Registration date : 06/10/2008

MIDLAND VS INTERPHONE... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: MIDLAND VS INTERPHONE...   MIDLAND VS INTERPHONE... Icon_minitimeΠεμ Αυγ 09 2012, 07:41

http://www.motocard.com/en/products/intercomunicadores-dispositivos-1_130_39_0_0_0.aspx

έχει πολύ πράμα και με τζάμπα μεταφορικά.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
stam
gold member
gold member
stam

Ηλικία : 39
Τόπος : πάνω στη σέλα...
Registration date : 19/11/2009

MIDLAND VS INTERPHONE... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: MIDLAND VS INTERPHONE...   MIDLAND VS INTERPHONE... Icon_minitimeΣαβ Αυγ 11 2012, 12:50

δρ έγραψε:
Σταμέλο έχεις κανένα νεότερο απο το μέτωπο;
Κ εγώ ενδιαφέρομαι κάποια στιγμή για ενδοεπικοινωνία και είμαι ανάμεσα απο τα 2...
Τελικά ποιο να προτιμήσω; Δεν γνωρίζω τα θετικά κ αρνητικά του καθενός...
unsure unsure unsure


το Interphone απορρίφθηκε για 2 λόγους:

ο ένας είναι πρακτικός: δεν συνεργάζεται με τα midland τα οποία και έχει η πλειοψηφία γύρω μου...

ο δεύτερος είναι ψυχολογικός, και προληπτικός συνάμα... το interphone υποστηρίζει ταυτόχρονη συνομιλία 6 συσκευών. αυτό λογικά θα προϋποθέτει μεγαλύτερη ακτινοβολία για εκπομπή και λήψη και διαχείρηση όλων αυτών των καναλιών... δεν δηλώνω γνώστης, αντιθέτως δεν γνωρίζω καθόλου, πιθανότατα και να μην ισχύει αυτή η σκέψη... αλλά όταν δίνει μεγαλύτερη εμβέλεια από το midland κάτι μου λέει ότι εκπέμπει περισσότερο... άρα, επειδή δεν θέλω να μου φυτρώσει κανα μανιτάρι στο κεφάλι μέχρι τα 50 μου, για λόγους ψυχολογικούς και προληπτικούς το απέρριψα....

πάω για btnext με το καλό όταν μαζέψω τα φασούλια....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Eksantas
Member
Member
Eksantas

Τόπος : Πρεβεζα
Registration date : 24/07/2011

MIDLAND VS INTERPHONE... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: MIDLAND VS INTERPHONE...   MIDLAND VS INTERPHONE... Icon_minitimeΚυρ Ιουν 23 2013, 16:02

Να ρωτήσω και εγω μιας και ενδιαφέρομαι για αγορά ενδοεπικοινωνίας.

Τελικα ισχύει οτι τo interphonef5 δεν συνεργάζεται με τα midland bt next?

Το έχει δοκιμάσει κάποιος?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 

MIDLAND VS INTERPHONE...

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 

 Παρόμοια θέματα

+
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ-ΑΝΑΒΑΤΗΣ :: Συστήματα Πλοήγησης- Συναγερμών-
Μετάβαση σε: