Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΕικονοθήκηLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση

Μοιραστείτε | 
 

 Οδηγός μετατροπής Hella Micro De αλογόνου σε XENON

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
casper7
Member
Member
casper7

Ηλικία : 42
Τόπος : Πάτρα
Registration date : 01/08/2012

 - Οδηγός μετατροπής Hella Micro De αλογόνου σε XENON - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Οδηγός μετατροπής Hella Micro De αλογόνου σε XENON    - Οδηγός μετατροπής Hella Micro De αλογόνου σε XENON - Σελίδα 3 Icon_minitimeΠεμ Ιαν 16 2014, 23:20

loverdos11 έγραψε:
6.000 kelvin.
Με 23? στην πορτα μου.( βασικά στηνπόρτα του φίλου που μου τα πηρα απο το ebay).Wink 

Φίλε loverdo για πες το Link να ρίξουμε κι εμείς μια ματιά μιας και είμαστε σε σκέψη..
Πάλι σε έξοδα θα μπούμε
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
loverdos11
moderator
moderator
loverdos11

Ηλικία : 40
Τόπος : ΝΕΑ ΣΜΥΡΝΗ
Registration date : 11/03/2012

 - Οδηγός μετατροπής Hella Micro De αλογόνου σε XENON - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Οδηγός μετατροπής Hella Micro De αλογόνου σε XENON    - Οδηγός μετατροπής Hella Micro De αλογόνου σε XENON - Σελίδα 3 Icon_minitimeΠαρ Ιαν 17 2014, 00:51

Από αυτόν τα ειχα πάρει.

http://www.ebay.com/itm/251157707025?ssPageName=STRK:MEWAX:IT&_trksid=p3984.m1423.l2649

μαζί με αυτά http://www.ebay.com/itm/400564144245?ssPageName=STRK:MEWAX:IT&_trksid=p3984.m1423.l2649

για να παρουν ρεύμα απο την μπαταρία.

Μέχρι σήμερα όλα οκ απο θέμα λειτουργίας. Wink 

_________________
Αντώνης DL 650 L0 Black


 - Οδηγός μετατροπής Hella Micro De αλογόνου σε XENON - Σελίδα 3 33ncnm10 - Οδηγός μετατροπής Hella Micro De αλογόνου σε XENON - Σελίδα 3 33e6ee10 - Οδηγός μετατροπής Hella Micro De αλογόνου σε XENON - Σελίδα 3 63u2ip10 - Οδηγός μετατροπής Hella Micro De αλογόνου σε XENON - Σελίδα 3 Amzm8k10 - Οδηγός μετατροπής Hella Micro De αλογόνου σε XENON - Σελίδα 3 2rpb8y10
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
stratos75
gold member
gold member
stratos75

Ηλικία : 49
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Registration date : 07/06/2008

 - Οδηγός μετατροπής Hella Micro De αλογόνου σε XENON - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Οδηγός μετατροπής Hella Micro De αλογόνου σε XENON    - Οδηγός μετατροπής Hella Micro De αλογόνου σε XENON - Σελίδα 3 Icon_minitimeΠαρ Ιουν 27 2014, 09:55

Για να μην ανοίγω άλλο θέμα. Τα καλώδια από τα μπαλαστ που πάνε προς το κύκλωμα (ρεύμα) μπορούμε να το τοποθετήσουμε απ' ευθείας στην extra ασφαλειοθήκη που έχω, η οποία έχει το δικό της relay ή πρέπει από την αρχή να φτιάξω ξεχωριστό κύκλωμα με δικό του ξεχωριστό relay?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΤΑΚΗΣ81
Member
Member
ΤΑΚΗΣ81

Ηλικία : 42
Registration date : 01/05/2012

 - Οδηγός μετατροπής Hella Micro De αλογόνου σε XENON - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Οδηγός μετατροπής Hella Micro De αλογόνου σε XENON    - Οδηγός μετατροπής Hella Micro De αλογόνου σε XENON - Σελίδα 3 Icon_minitimeΣαβ Νοε 15 2014, 00:41

stratos75 έγραψε:
Για να μην ανοίγω άλλο θέμα. Τα καλώδια από τα μπαλαστ που πάνε προς το κύκλωμα (ρεύμα) μπορούμε να το τοποθετήσουμε απ' ευθείας στην extra ασφαλειοθήκη που έχω, η οποία έχει το δικό της relay ή πρέπει από την αρχή να φτιάξω ξεχωριστό κύκλωμα με δικό του ξεχωριστό relay?

Την ίδια απορία έχω κι εγώ... η ασφαλειοθήκη παίρνει ρεύμα με ρελέ απο το καλωδιάκι της μηχανής για να δουλεύουν όλα μόνο με γυρισμένο τον διακόπτη...
Τα hella με τη σειρά τους παίρνουν με ρελέ απο την ασφαλειοθήκη με 10Α ασφάλεια
Υπάρχει περίπτωση να πειράζει όλο αυτό το ενδιάμεσο κύκλωμα (κυρίως η σύνδεση της ασφαλειοθήκης απο το καλώδιο της μηχανής-σήμα στον ρελέ για να δουλεύει με τον διακόπτη-κλειδί στο on ;; )
Για πείτε ρε παιδιά...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
savaspar

savaspar

Ηλικία : 36
Τόπος : Αθήνα / Καβάλα
Registration date : 04/12/2010

 - Οδηγός μετατροπής Hella Micro De αλογόνου σε XENON - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Οδηγός μετατροπής Hella Micro De αλογόνου σε XENON    - Οδηγός μετατροπής Hella Micro De αλογόνου σε XENON - Σελίδα 3 Icon_minitimeΣαβ Νοε 15 2014, 04:00

ΤΑΚΗΣ81 έγραψε:
stratos75 έγραψε:
Για να μην ανοίγω άλλο θέμα. Τα καλώδια από τα μπαλαστ που πάνε προς το κύκλωμα (ρεύμα) μπορούμε να το τοποθετήσουμε απ' ευθείας στην extra ασφαλειοθήκη που έχω, η οποία έχει το δικό της relay ή πρέπει από την αρχή να φτιάξω ξεχωριστό κύκλωμα με δικό του ξεχωριστό relay?

Την ίδια απορία έχω κι εγώ... η ασφαλειοθήκη παίρνει ρεύμα με ρελέ απο το καλωδιάκι της μηχανής για να δουλεύουν όλα μόνο με γυρισμένο τον διακόπτη...
Τα hella με τη σειρά τους παίρνουν με ρελέ απο την ασφαλειοθήκη με 10Α ασφάλεια
Υπάρχει περίπτωση να πειράζει όλο αυτό το ενδιάμεσο κύκλωμα (κυρίως η σύνδεση της ασφαλειοθήκης απο το καλώδιο της μηχανής-σήμα στον ρελέ για να δουλεύει με τον διακόπτη-κλειδί στο on ;; )
Για πείτε ρε παιδιά...


Εγώ όλα πάνω στην έξτρα ασφαλειοθήκη μου τα έχω βάλει. Το μόνο που έκανα ήταν να βάλω ένα έξτρα ρελέ ώστε να τραβήξω μπροστά λεπτά καλώδια με διακόπτη και να μην φέρω όλο το κύκλωμά τους (με την υψηλή τάση εκκίνησης) μέχρι το τιμόνι και ξανά πίσω. Προσοχή με τις διατομές καλωδίων στις ασφαλειοθήκες. Κάποιες πωλούνται με λεπτά καλώδια. Εγώ τα άλλαξα και έβαλα 4άρια πολύκλοναι.. Βέβαια έχω και τα βασικά μου φώτα πάνω εκεί + αναπτήρες + θερμ. χειρολαβές + συναγερμό + hella..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://www.youtube.com/savaspar
andreasp
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
andreasp

Ηλικία : 46
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 29/01/2010

 - Οδηγός μετατροπής Hella Micro De αλογόνου σε XENON - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Οδηγός μετατροπής Hella Micro De αλογόνου σε XENON    - Οδηγός μετατροπής Hella Micro De αλογόνου σε XENON - Σελίδα 3 Icon_minitimeΣαβ Νοε 15 2014, 08:25

Τις φωτογραφιες μπορει καποιος να τις κανει resize?

EDIT: Αρχίζει και σέρνεται επικινδυνα η Wind...
Ακυρο το resize.

EDIT2 : Ούτε ο καφές λειτουργεί! Το post του 2012 έβλεπα...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
savaspar

savaspar

Ηλικία : 36
Τόπος : Αθήνα / Καβάλα
Registration date : 04/12/2010

 - Οδηγός μετατροπής Hella Micro De αλογόνου σε XENON - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Οδηγός μετατροπής Hella Micro De αλογόνου σε XENON    - Οδηγός μετατροπής Hella Micro De αλογόνου σε XENON - Σελίδα 3 Icon_minitimeΣαβ Νοε 15 2014, 14:21

andreasp έγραψε:
Τις φωτογραφιες μπορει καποιος να τις κανει resize?

EDIT: Αρχίζει και σέρνεται επικινδυνα η Wind...
Ακυρο το resize.

EDIT2 : Ούτε ο καφές λειτουργεί! Το post του 2012 έβλεπα...

Εν το μεταξύ τις φωτογραφίες όταν τις είχα ανεβάσει, ήταν μικρού μεγέθους.. 2 χρόνια μετά δεν ξέρω τι έκανε το imageshack και πλέον τις βγάζει στο original size..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://www.youtube.com/savaspar
ΤΑΚΗΣ81
Member
Member
ΤΑΚΗΣ81

Ηλικία : 42
Registration date : 01/05/2012

 - Οδηγός μετατροπής Hella Micro De αλογόνου σε XENON - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Οδηγός μετατροπής Hella Micro De αλογόνου σε XENON    - Οδηγός μετατροπής Hella Micro De αλογόνου σε XENON - Σελίδα 3 Icon_minitimeΣαβ Νοε 15 2014, 15:01

Άρα το + να το πάρω κανονικά απο την ασφαλειοθήκη και το ρελέ; τι ρεύμα εκκίνησης έχουν οι ξένον; γιατί έχω βάλει 1,5άρι καλώδιο πολύκλωνο που θεωρητικά αντέχει 10Α...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
terino
gold member
gold member
terino

Ηλικία : 43
Τόπος : Athens
Registration date : 15/01/2008

 - Οδηγός μετατροπής Hella Micro De αλογόνου σε XENON - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Οδηγός μετατροπής Hella Micro De αλογόνου σε XENON    - Οδηγός μετατροπής Hella Micro De αλογόνου σε XENON - Σελίδα 3 Icon_minitimeΣαβ Νοε 15 2014, 17:20

Μια χαρά είναι το καλώδιο που έχεις βάλει
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.schoolofdance.gr
savaspar

savaspar

Ηλικία : 36
Τόπος : Αθήνα / Καβάλα
Registration date : 04/12/2010

 - Οδηγός μετατροπής Hella Micro De αλογόνου σε XENON - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Οδηγός μετατροπής Hella Micro De αλογόνου σε XENON    - Οδηγός μετατροπής Hella Micro De αλογόνου σε XENON - Σελίδα 3 Icon_minitimeΤρι Νοε 18 2014, 10:26

ΤΑΚΗΣ81 έγραψε:
Άρα το + να το πάρω κανονικά απο την ασφαλειοθήκη και το ρελέ; τι ρεύμα εκκίνησης έχουν οι ξένον; γιατί έχω βάλει 1,5άρι καλώδιο πολύκλωνο που θεωρητικά αντέχει 10Α...

Ρεύμα δεν ξέρω, τάση όμως έχουν 23kV. Για ρεύμα εκκίνησης δες επάνω στα ballast. Δεν ξέρω το κύκλωμά σου για να σου απαντήσω στην πρώτη ερώτηση. Το ρελέ το έχεις πριν την ασφαλειοθήκη; Αν ναι τότε πάρε από αυτήν κανονικά. Διακόπτη πρόσεξε πως θα συνδέσεις. Θέλει κόλπο με έξτρα ρελέ μετά την ασφαλειοθήκη.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://www.youtube.com/savaspar
 

Οδηγός μετατροπής Hella Micro De αλογόνου σε XENON

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 

 Παρόμοια θέματα

+
Σελίδα 3 από 3Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ-ΑΝΑΒΑΤΗΣ :: Ηλεκτρικά-
Μετάβαση σε: