Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΕικονοθήκηLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση

Μοιραστείτε | 
 

 Aπορια hellα micro de

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
JIMEYROS

JIMEYROS

Ηλικία : 44
Registration date : 10/04/2012

Aπορια hellα micro de Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Aπορια hellα micro de   Aπορια hellα micro de Icon_minitimeΣαβ Μάης 26 2012, 17:04

Εχω λοιπον και γω τα hella micro de με τις βασεις της TERINO-TECH (και ευχαριστω πολυ το ΛΕΥΤΕΡΗ)
και εχω και την απορια μου.

Τα hella που εχω ειναι με το σκληρο καπακι απο focus και τα προτιμησα γιατι με 20 ευρα παραπανω ειχαν τα καλωδια ,το ρελε ,την ασφαλιοθηκη , τα μακαρονια ,τα φις το διακοπτη κ.α

anyway

Το θεμα ειναι οτι τα καπακια αυτα εχουν συγκεκριμενη πατουρα για το πως θα μπουν

ομως

Συμφωνα με την πατουρα στο ενα απο τα 2 ,οποιο και αν βαλεις δεξια -αριστερα, η τρυπα εξαερισμου καθεται πανω με οτι αυτο συνεπαγετε για υγρασια ,σκουρια κτλ


Αληθεια ειναι οτι ακομα δεν εχω πλυνει -τσεκαρει τη μηχανη για να δω αν μπαζει νερο αλλα ειμαι ΣΥΓΟΥΡΟΣ βλεπωντας το κατασκευαστηκα

Καποιος που εχει τα ιδια αν μπορει ας διαφωτισει merci
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
terino
gold member
gold member
terino

Ηλικία : 43
Τόπος : Athens
Registration date : 15/01/2008

Aπορια hellα micro de Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Aπορια hellα micro de   Aπορια hellα micro de Icon_minitimeΣαβ Μάης 26 2012, 17:36

Αυτά έχω και εγώ... αν η τρύπα σου κάθεται πάνω τότε έχεις βάλει τούμπα το προβολάκι. Γύρνα το 180 μοίρες.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.schoolofdance.gr
JIMEYROS

JIMEYROS

Ηλικία : 44
Registration date : 10/04/2012

Aπορια hellα micro de Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Aπορια hellα micro de   Aπορια hellα micro de Icon_minitimeΣαβ Μάης 26 2012, 18:07

Σ αυτη την περιπτωση ρε Λευτερη το φις του καλωδιου εκει που καθετε κολημενο στο φερινγκ, μαζι με το καλωδιο , θα βρεθει εξω και θα κοιταει ...............

ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΠΙΣΤΕΥΩ ΤΙ ΕΝΟΩ

Αν τα κανω τραμπα αριστερο δεξι και οποιοδηποτε στροφη 180 μοιρων παλι το ιδιο
απλα αν εχω τωρα προβλημα στο αριστερο μετατωπιζεται στο δεξι

ΔΛΔ

Η θα εχω την τρυπα πανω
Η θα εχω το καλωδιο εξω(οχι κολημενο στο φερινγκ)
στο ενα απο τα 2 προβολια
ετσι το καταλαβα εγω

ΛΑΘΟΣ??????????
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
terino
gold member
gold member
terino

Ηλικία : 43
Τόπος : Athens
Registration date : 15/01/2008

Aπορια hellα micro de Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Aπορια hellα micro de   Aπορια hellα micro de Icon_minitimeΣαβ Μάης 26 2012, 18:30

Δεν σε πιάνω ακριβώς... κάντο ακόμα πιο λιανά. Για να σου δώσω να καταλάβεις, τα δικά μου όταν είναι κουμπωμένα, και τα δύο κοιτάνε κάτω οι τρύπες στα καπάκια. Εσύ θα χρησιμοποιήσεις το φις που βγαίνει από πίσω τους ή θα περάσεις το καλώδιο από την τρύπα που θα πρέπει κανονικά να κοιτάει κάτω?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.schoolofdance.gr
JIMEYROS

JIMEYROS

Ηλικία : 44
Registration date : 10/04/2012

Aπορια hellα micro de Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Aπορια hellα micro de   Aπορια hellα micro de Icon_minitimeΣαβ Μάης 26 2012, 21:49

ΛΕΥΤΕΡΗ φιλε μου ΒΛΑΧΟΣ ειμαι οχι ΠΟΝΤΙΟΣ

Στα δικα μου τα φις δεν βγαινουν απο πισω ΙΣΙΑ
Βγαινουν απο πισω ΔΙΑΓΩΝΙΩΣ με αποτελεσμα τα φις
η να ακουμπαν στο φερινγκ
η αν γυρισεις το προβολι 180 μοιρες
τα φις να κοιταν εξω απο το προβολι

Αν δλδ το αριστερο προβολι το κανεις 180 μοιρες στροφη
τοτε το φις εκει που εβρισκε στο φερινγκ
τωρα ειναι πιο αριστερα ( εξω ) απο το προβολι

Τα δικα σου βγαινουν ακριβως ισια με το προβολι απο πισω ??????????????
Σα να λεμε ομοαξονικα , παραλληλα τα φις με τα φερινγκ??????????????
Εμενα οχι


ΔΕΝ συζητω την ποντιακη εκδοχη να προσπαθησα να βγαλω τα καλωδια απο τον εξαερισμο

Υ.Γ. Δεν εχω και με τους ΠΟΝΤΙΟΥΣ μην παρεξηγηθωωωωωωωω

ΕΞΑΛΟΥ αυτοι ειναι ποντιοι εγω ΟΧΙ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
terino
gold member
gold member
terino

Ηλικία : 43
Τόπος : Athens
Registration date : 15/01/2008

Aπορια hellα micro de Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Aπορια hellα micro de   Aπορια hellα micro de Icon_minitimeΚυρ Μάης 27 2012, 00:20

Ok! Δεν ήξερα ότι βγαίνουν και με τέτοιο καπάκι τα Hella. Στα δικά μου το βύσμα είναι τέρμα πίσω παράλληλα με το φαίρινγκ. Εγώ όμως το έκοψα γιατί δεν βρήκα το αντίστοιχο αρσενικό του και γιατί προεξείχε πολύ. Έκλεισα λοιπόν την τρυπούλα που δημιουργήθηκε με το κόψιμο και τα καλώδια τα έμπασα από τον εξαερισμό όπως λες και εσύ. Επίτηδες! Δεν βρήκα λόγο ύπαρξης σε αυτή την τρύπα ,με τη δική μου λογική, και έτσι έγινε δίοδος για τα καλώδια. Βάλε και μια φωτό να τα δω, και από περιέργεια και μήπως μου έρθει καμιά καλύτερη ιδέα. Είμαι οπτικός τύπος άλλωστε.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.schoolofdance.gr
JIMEYROS

JIMEYROS

Ηλικία : 44
Registration date : 10/04/2012

Aπορια hellα micro de Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Aπορια hellα micro de   Aπορια hellα micro de Icon_minitimeΚυρ Μάης 27 2012, 00:52

Για την ακριβεια το κουτι τους ελεγε for ford focus mk2 2002-2004
και ειχαν και τα βυσματα και τα χρησιμοποιησα και ειναι και στεγανα με μια ασφαλεια απο συρματακι
Τα γραφω μην εχει καποιος ακριβως τα ιδια και εχει το ιδιο θεμα και το ελυσε

2. ΛΕΥΤΕΡΗ για να καταλαβεις στη μεσα μερια της καθε βασης βαζουμε στην πισω γωνια ενα κοματακι απο
το σφουγκαρακι να το πω που ειχες μεσα στο σετ για αποφυγη γδαρσιματος.

Σε μενα δεν χρειαζεται ακουμπαει το βυσματακι με το καλωδιο και κραταει το προβολι ΜΑΛΙΣΤΑ κανα ποντο
μακρια απο το φερινγκ

Φανταστεις λοιπον τι θα γινει αν γυρισω το προβολι 180. ολο αυτο θα βρεθει εξω και οσο καλα και στεγανα ειναι τα φις τοσο κουμουτσες ειναι.

Με βλεπω να κανω αυτο που λες .Βουλωμα του θυλικου και περασμα απο τον εξαερισμο

ΦΩΤΟ δεν ξερω πως να ανεβασω
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
terino
gold member
gold member
terino

Ηλικία : 43
Τόπος : Athens
Registration date : 15/01/2008

Aπορια hellα micro de Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Aπορια hellα micro de   Aπορια hellα micro de Icon_minitimeΚυρ Μάης 27 2012, 01:04

Εμένα μου φάνηκε καλύτερο και πιο μαζεμένο, γι'αυτό το έκανα έτσι. Μη σε πάρω στον λαιμό μου όμως... ότι νομίζεις.

Το σφουγγαράκι που λες λέγεται αρμαφλεξ. Το έχω ξαναπει κάπου εδώ μέσα ότι αν βάλει λίγο στη γωνία και το κάνεις να ακουμπάει στο φέρινγκ τότε γίνεται και πιο σταθερό. Και πάλι όμως, περί ορέξεως κολοκυθόπιτα. Είσαι τυχερός που ήταν τα βύσματα μέσα. Εμένα δεν τα είχε. Βέβαια εγώ τα πήρα και μεταχειρισμένα........
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.schoolofdance.gr
JIMEYROS

JIMEYROS

Ηλικία : 44
Registration date : 10/04/2012

Aπορια hellα micro de Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Aπορια hellα micro de   Aπορια hellα micro de Icon_minitimeΚυρ Μάης 27 2012, 01:17

Δεν με καταλαβες ΛΕΥΤΕΡΗ

Το σφουγκαρακι -αρμαφλεξ ακουμπαει στο φερινγκ γιατι ειναι το πιο ακριανο σημειο προς το φερινγκ

Σε μενα δεν ειναι.Ειναι το φισακι και μαλιστα 1 ποντο πιο εξω

Μονο αν βγαλω το φις ακουμπαει το αρμαφλεξ

ειναι δυσκολο χωρις ΦΩΤΟ

θα προσπαθησω να ανεβασω
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
k0panos
Member
Member


Ηλικία : 73
Τόπος : Athens
Registration date : 28/01/2008

Aπορια hellα micro de Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Aπορια hellα micro de   Aπορια hellα micro de Icon_minitimeΔευ Μάης 28 2012, 14:56

Νομίζω αν βάλεις φωτό και βελάκια θα συνεννοηθεί τε καλύτερα ...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 

Aπορια hellα micro de

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 

 Παρόμοια θέματα

+
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ-ΑΝΑΒΑΤΗΣ :: Ηλεκτρικά-
Μετάβαση σε: