Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΕικονοθήκηLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση

Μοιραστείτε | 
 

 Τοποθέτηση για τετραπίστονες δαγκάνες (BREMBO/NISSIN/TOKICO) how to!!!

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
mounodoulos
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic


Ηλικία : 56
Registration date : 07/08/2009

brembo - Τοποθέτηση για τετραπίστονες δαγκάνες (BREMBO/NISSIN/TOKICO) how to!!! - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τοποθέτηση για τετραπίστονες δαγκάνες (BREMBO/NISSIN/TOKICO) how to!!!   brembo - Τοποθέτηση για τετραπίστονες δαγκάνες (BREMBO/NISSIN/TOKICO) how to!!! - Σελίδα 3 Icon_minitimeΣαβ Ιαν 05 2013, 15:22

στα EBC εκανες εσυ τις τρυπες? γιατι νομιζω δεν εχουν.η δεν παιζει ρολο
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
apogt
moderator
moderator
apogt

Ηλικία : 45
Τόπος : Άνοιξη
Registration date : 19/03/2011

brembo - Τοποθέτηση για τετραπίστονες δαγκάνες (BREMBO/NISSIN/TOKICO) how to!!! - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τοποθέτηση για τετραπίστονες δαγκάνες (BREMBO/NISSIN/TOKICO) how to!!!   brembo - Τοποθέτηση για τετραπίστονες δαγκάνες (BREMBO/NISSIN/TOKICO) how to!!! - Σελίδα 3 Icon_minitimeΣαβ Ιαν 05 2013, 15:36

Έτοιμα είναι δεν κάνεις τίποτα!!! Αυτά είναι

http://www.ebay.com/itm/Ducati-900-907-916-SPS-EBC-Bremsbelage-Gold-FA-95-HH-/300840501250?pt=Motorrad_Kraftradteile&hash=item460b7dc002
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
apogt
moderator
moderator
apogt

Ηλικία : 45
Τόπος : Άνοιξη
Registration date : 19/03/2011

brembo - Τοποθέτηση για τετραπίστονες δαγκάνες (BREMBO/NISSIN/TOKICO) how to!!! - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τοποθέτηση για τετραπίστονες δαγκάνες (BREMBO/NISSIN/TOKICO) how to!!!   brembo - Τοποθέτηση για τετραπίστονες δαγκάνες (BREMBO/NISSIN/TOKICO) how to!!! - Σελίδα 3 Icon_minitimeΣαβ Ιαν 05 2013, 15:40

Εννοείς τις δύο μικρές τρύπες στην άκρη? Αν εννοείς αυτές δεν νομίζω ότι παίζουν ρόλο, αυτές οι δαγκάνες έχουν έναν πείρο για να συγκρατεί το τακάκι στη δαγκάνα. στις τρύπες δεν κουμπώνει κάτι.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nikos147
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
nikos147

Registration date : 06/08/2010

brembo - Τοποθέτηση για τετραπίστονες δαγκάνες (BREMBO/NISSIN/TOKICO) how to!!! - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τοποθέτηση για τετραπίστονες δαγκάνες (BREMBO/NISSIN/TOKICO) how to!!!   brembo - Τοποθέτηση για τετραπίστονες δαγκάνες (BREMBO/NISSIN/TOKICO) how to!!! - Σελίδα 3 Icon_minitimeΣαβ Ιαν 05 2013, 15:50

apogt έγραψε:
Εννοείς τις δύο μικρές τρύπες στην άκρη? Αν εννοείς αυτές δεν νομίζω ότι παίζουν ρόλο, αυτές οι δαγκάνες έχουν έναν πείρο για να συγκρατεί το τακάκι στη δαγκάνα. στις τρύπες δεν κουμπώνει κάτι.

Aκριβως...στις μικρες τρυπες δεν κουμπώνει κάτι απλά λειτουργουν σαν "οδηγοι" για να κατσει σωστα το τακακι στην δαγκανα μιας και στην δαγκάνα υπαρχουν κατι μικρά εξογκωματα στα οποία ακουπάνε οι τρυπες αυτες!


Και εγω ebc φοραω και είμαι αρκετα ευχαριστημένος!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mounodoulos
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic


Ηλικία : 56
Registration date : 07/08/2009

brembo - Τοποθέτηση για τετραπίστονες δαγκάνες (BREMBO/NISSIN/TOKICO) how to!!! - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τοποθέτηση για τετραπίστονες δαγκάνες (BREMBO/NISSIN/TOKICO) how to!!!   brembo - Τοποθέτηση για τετραπίστονες δαγκάνες (BREMBO/NISSIN/TOKICO) how to!!! - Σελίδα 3 Icon_minitimeΣαβ Ιαν 05 2013, 15:53

εμενα εχουν στις τρυπες ενα συρματακι
brembo - Τοποθέτηση για τετραπίστονες δαγκάνες (BREMBO/NISSIN/TOKICO) how to!!! - Σελίδα 3 P1000527j

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
δίας
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
δίας

Ηλικία : 41
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Registration date : 07/06/2010

brembo - Τοποθέτηση για τετραπίστονες δαγκάνες (BREMBO/NISSIN/TOKICO) how to!!! - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τοποθέτηση για τετραπίστονες δαγκάνες (BREMBO/NISSIN/TOKICO) how to!!!   brembo - Τοποθέτηση για τετραπίστονες δαγκάνες (BREMBO/NISSIN/TOKICO) how to!!! - Σελίδα 3 Icon_minitimeΚυρ Ιαν 06 2013, 20:41

με γειες με γειες!
θα δεις μεγάλη διαφορά!
εγώ έχει γύρω στις 15 μέρες που τις έβαλα, (brembo 40mm) δεν πήγα καμιά μεγάλη βόλτα αλλά η διαφορά είναι αισθητή.
τακάκια άφησα αυτά που είχε, μεταχειρισμένα αλλά σε καλή κατάσταση.
φίλε adder το σετ με τα πιράκια από που? ενημερωτικά ρωτάω...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://riding-around.blogspot.gr/
tasos78
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
tasos78

Ηλικία : 46
Τόπος : ΚΥΜΗ - ΒΟΛΟΣ
Registration date : 23/03/2011

brembo - Τοποθέτηση για τετραπίστονες δαγκάνες (BREMBO/NISSIN/TOKICO) how to!!! - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τοποθέτηση για τετραπίστονες δαγκάνες (BREMBO/NISSIN/TOKICO) how to!!!   brembo - Τοποθέτηση για τετραπίστονες δαγκάνες (BREMBO/NISSIN/TOKICO) how to!!! - Σελίδα 3 Icon_minitimeΚυρ Ιαν 06 2013, 21:04

δίας έγραψε:
φίλε adder το σετ με τα πιράκια από που? ενημερωτικά ρωτάω...

Δημητρη για περιφερειακα για τις δαγκανες (πειρακια, λαμακια κλπ) βρηκα στην ΚΤΜ (αυτες τις δαγκανες φοραει και το πρωτο DUKE)
Εχουν τις καλυτερες τιμες (σε σχεση με Aprilia και Ducati) και σε δυο μερες στα χερια σου οτι θες απο Αυστρια χωρις εξτρα χρεωσεις.....
Για την ιστορια τα λαμακια που εξαχνα η Ducati ουτε που ασχολιθηκε (μου απαντησαν οτι εχουν κωδικο για ολη τη δαγκανα και οχι για κοματια) η Aprilia αφου ακουσα οτι θες απο τα εξουσιοδοτημενα τα χρεωνε 13 ευρω το ενα και δυο μηνες αναμονη απο Ιταλια....
Η ΚΤΜ (Μιμικος στη Χαλκιδα) 4 ευρω το ενα και σε δυο μερες στα χερια μου απο Αυστρια χωρις εξτρα χρεωση!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
δίας
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
δίας

Ηλικία : 41
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Registration date : 07/06/2010

brembo - Τοποθέτηση για τετραπίστονες δαγκάνες (BREMBO/NISSIN/TOKICO) how to!!! - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τοποθέτηση για τετραπίστονες δαγκάνες (BREMBO/NISSIN/TOKICO) how to!!!   brembo - Τοποθέτηση για τετραπίστονες δαγκάνες (BREMBO/NISSIN/TOKICO) how to!!! - Σελίδα 3 Icon_minitimeΚυρ Ιαν 06 2013, 21:19

tasos78 έγραψε:

Δημητρη για περιφερειακα για τις δαγκανες (πειρακια, λαμακια κλπ) βρηκα στην ΚΤΜ (αυτες τις δαγκανες φοραει και το πρωτο DUKE)
Εχουν τις καλυτερες τιμες (σε σχεση με Aprilia και Ducati) και σε δυο μερες στα χερια σου οτι θες απο Αυστρια χωρις εξτρα χρεωσεις.....
Για την ιστορια τα λαμακια που εξαχνα η Ducati ουτε που ασχολιθηκε (μου απαντησαν οτι εχουν κωδικο για ολη τη δαγκανα και οχι για κοματια) η Aprilia αφου ακουσα οτι θες απο τα εξουσιοδοτημενα τα χρεωνε 13 ευρω το ενα και δυο μηνες αναμονη απο Ιταλια....
Η ΚΤΜ (Μιμικος στη Χαλκιδα) 4 ευρω το ενα και σε δυο μερες στα χερια μου απο Αυστρια χωρις εξτρα χρεωση!!!

τώρα που μου τοπες το θυμήθηκα τάσο.
καλά και εμένα σε καλή κατάσταση είναι οι δαγκάνες και τα πιράκια απλά ρωτάω.
χρωστάω φώτο, θα βάλω και κοντινές για να μου κάνετε παρατηρήσεις, αν χρειάζεται κάτι αντικατάσταση, οι πιο παλιοί... Razz Razz
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://riding-around.blogspot.gr/
hristos13gr
gold member
gold member
hristos13gr

Ηλικία : 42
Τόπος : Αθήνα - Νέα Σμύρνη
Registration date : 26/02/2009

brembo - Τοποθέτηση για τετραπίστονες δαγκάνες (BREMBO/NISSIN/TOKICO) how to!!! - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τοποθέτηση για τετραπίστονες δαγκάνες (BREMBO/NISSIN/TOKICO) how to!!!   brembo - Τοποθέτηση για τετραπίστονες δαγκάνες (BREMBO/NISSIN/TOKICO) how to!!! - Σελίδα 3 Icon_minitimeΚυρ Ιαν 06 2013, 23:30

Πέτρο τώρα που θα βάλεις τα καινούργια λαμάκια ξέχτα τις τρύπες... Αυτές παίζανε ρόλο μόνο με τα παλιά λαμάκια. Τώρα βάζεις ότι μάρκας τακάκι θες!!! Άντε καλωφόρετες... Very Happy Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
dadounis
Member
Member
dadounis

Ηλικία : 38
Τόπος : Αθήνα - Άνοιξη
Registration date : 18/03/2012

brembo - Τοποθέτηση για τετραπίστονες δαγκάνες (BREMBO/NISSIN/TOKICO) how to!!! - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τοποθέτηση για τετραπίστονες δαγκάνες (BREMBO/NISSIN/TOKICO) how to!!!   brembo - Τοποθέτηση για τετραπίστονες δαγκάνες (BREMBO/NISSIN/TOKICO) how to!!! - Σελίδα 3 Icon_minitimeΠαρ Ιαν 18 2013, 19:53

Τυχαία έπεσα πάνω σε αυτό. Για τσεκάρε το αν θέλει κανείς;;
Μου φαίνεται καλή ευκαιρία..
http://www.ebay.com.au/itm/GSXR600-radial-callipers-front-brake-/110999631260?pt=AU_Motorcycle_Parts_Accessories&hash=item19d817f59c&_uhb=1#ht_500wt_1288
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
stratos75
gold member
gold member
stratos75

Ηλικία : 49
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Registration date : 07/06/2008

brembo - Τοποθέτηση για τετραπίστονες δαγκάνες (BREMBO/NISSIN/TOKICO) how to!!! - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τοποθέτηση για τετραπίστονες δαγκάνες (BREMBO/NISSIN/TOKICO) how to!!!   brembo - Τοποθέτηση για τετραπίστονες δαγκάνες (BREMBO/NISSIN/TOKICO) how to!!! - Σελίδα 3 Icon_minitimeΠαρ Ιαν 18 2013, 20:42

Vkonstantinos έγραψε:
Τυχαία έπεσα πάνω σε αυτό. Για τσεκάρε το αν θέλει κανείς;;
Μου φαίνεται καλή ευκαιρία..
http://www.ebay.com.au/itm/GSXR600-radial-callipers-front-brake-/110999631260?pt=AU_Motorcycle_Parts_Accessories&hash=item19d817f59c&_uhb=1#ht_500wt_1288

Ταιριάζουν σε εμάς!!! scratch scratch scratch
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
dadounis
Member
Member
dadounis

Ηλικία : 38
Τόπος : Αθήνα - Άνοιξη
Registration date : 18/03/2012

brembo - Τοποθέτηση για τετραπίστονες δαγκάνες (BREMBO/NISSIN/TOKICO) how to!!! - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τοποθέτηση για τετραπίστονες δαγκάνες (BREMBO/NISSIN/TOKICO) how to!!!   brembo - Τοποθέτηση για τετραπίστονες δαγκάνες (BREMBO/NISSIN/TOKICO) how to!!! - Σελίδα 3 Icon_minitimeΠαρ Ιαν 18 2013, 20:49

Vkonstantinos έγραψε:
Τυχαία έπεσα πάνω σε αυτό. Για τσεκάρε το αν θέλει κανείς;;
Μου φαίνεται καλή ευκαιρία..
http://www.ebay.com.au/itm/GSXR600-radial-callipers-front-brake-/110999631260?pt=AU_Motorcycle_Parts_Accessories&hash=item19d817f59c&_uhb=1#ht_500wt_1288

Όχι τελικά γράψε άκυρο...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
apogt
moderator
moderator
apogt

Ηλικία : 45
Τόπος : Άνοιξη
Registration date : 19/03/2011

brembo - Τοποθέτηση για τετραπίστονες δαγκάνες (BREMBO/NISSIN/TOKICO) how to!!! - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τοποθέτηση για τετραπίστονες δαγκάνες (BREMBO/NISSIN/TOKICO) how to!!!   brembo - Τοποθέτηση για τετραπίστονες δαγκάνες (BREMBO/NISSIN/TOKICO) how to!!! - Σελίδα 3 Icon_minitimeΠαρ Ιαν 18 2013, 21:26

Vkonstantinos έγραψε:
Vkonstantinos έγραψε:
Τυχαία έπεσα πάνω σε αυτό. Για τσεκάρε το αν θέλει κανείς;;
Μου φαίνεται καλή ευκαιρία..
http://www.ebay.com.au/itm/GSXR600-radial-callipers-front-brake-/110999631260?pt=AU_Motorcycle_Parts_Accessories&hash=item19d817f59c&_uhb=1#ht_500wt_1288

Όχι τελικά γράψε άκυρο...

Πρέπει να ταιριάζουν στους καινούργιους αποστάτες του Ταϊβανέζου με απόσταση 108mm, απλά μπορείτε να κάνετε μία ερώτηση στον πωλητή για την απόσταση, ανάμεσα στις βίδες αλλά κατά 99% είναι 108mm
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nikos147
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
nikos147

Registration date : 06/08/2010

brembo - Τοποθέτηση για τετραπίστονες δαγκάνες (BREMBO/NISSIN/TOKICO) how to!!! - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τοποθέτηση για τετραπίστονες δαγκάνες (BREMBO/NISSIN/TOKICO) how to!!!   brembo - Τοποθέτηση για τετραπίστονες δαγκάνες (BREMBO/NISSIN/TOKICO) how to!!! - Σελίδα 3 Icon_minitimeΚυρ Φεβ 03 2013, 00:32

Αυτα τα φρένα θα με τρελάνουν...πριν καμια εβδομαδα παρεα με τον Σωκράτη κάναμε μια καλή εξαέρωση στις brembo και η αισθηση βελτιώθηκε κατα πολύ!! Σήμερα το πρωι βρήκα λίγο χρόνο και καθησα να κανω μερικες δουλίτσες στην μηχανή, μερικές από τις οποίες είχαν να κάνουν και με τα φρένα. Άλλαξα λοιπόν υγρά στο πίσω φρένο και στην συνέχεια έκανα μια καλή συντήρηση στις δαγκάνες τόσο του εμπρός όσο και του πίσω φρένου με καλό καθαρισμό, γρασσάρισμα κτλ, κάτι το οποίο κάνω κάθε ένα εξάμηνο περίπου.

Το αποτέλεσμα αφού τα ξαναέβαλα όλα στην θέση τους ήταν η αίσθηση του εμπρος φρένου να είναι χειρότερη από πρίν...έτσι κάθησα και παρατήρησα τις εμπρός δαγκάνες και είδα ότι δεν ήταν ίδια η απόσταση δεξια-αριστερα σε κάθε δαγκάνα, δηλαδή υπήρχε ανομοιόμορφη φθορά μεταξυ του δεξιου και αριστερού τακάκιου κάθε ίδιας δαγκάνας ενω όταν έβγαλα τα τακακια να τα κοιτάξω είδα ότι στην δεξιά δαγκάνα υπήρχε το παρακάτω φαινομενο που φαινεται στις φωτό...έφαγα αυτο το σκαλοπατακι με μια λίμα και τα ξαναέβαλα στην θέση τους και αυριο που θα την βγαλω βόλτα θα δω εαν άλλαξε η αισθηση προς το καλυτερο.

Απλά έχω τρεις ερωτήσεις:
1. Γιατι παρατηρηθηκε αυτο το σκαλοπατάκι και γιατί μονο στην μια δαγκάνα?

2. Γιατι ενω η αισθηση ήταν πολύ καλή, μετά την συντήρηση που τις προηγούμενες φορές βελτιώνονταν περισσότερο, έγινε χειρότερη?

3. Γιατι υπάρχει ανομοιόμορφη φθορά αριστερα-δεξια στην ίδια δαγκάνα?


brembo - Τοποθέτηση για τετραπίστονες δαγκάνες (BREMBO/NISSIN/TOKICO) how to!!! - Σελίδα 3 Img235m

brembo - Τοποθέτηση για τετραπίστονες δαγκάνες (BREMBO/NISSIN/TOKICO) how to!!! - Σελίδα 3 Img236re
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
hristos13gr
gold member
gold member
hristos13gr

Ηλικία : 42
Τόπος : Αθήνα - Νέα Σμύρνη
Registration date : 26/02/2009

brembo - Τοποθέτηση για τετραπίστονες δαγκάνες (BREMBO/NISSIN/TOKICO) how to!!! - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τοποθέτηση για τετραπίστονες δαγκάνες (BREMBO/NISSIN/TOKICO) how to!!!   brembo - Τοποθέτηση για τετραπίστονες δαγκάνες (BREMBO/NISSIN/TOKICO) how to!!! - Σελίδα 3 Icon_minitimeΚυρ Φεβ 03 2013, 02:46

nikos147 έγραψε:

Απλά έχω τρεις ερωτήσεις:
1. Γιατι παρατηρηθηκε αυτο το σκαλοπατάκι και γιατί μονο στην μια δαγκάνα?
Επειδή δεν ακολούθησες τις οδηγίες. λέω λοιπόν στο πρώτο ποστ...

hristos13gr έγραψε:
vii. Βάζουμε κάποιον να σπρώχνει το κάτω μέρος της δαγκάνας προς το κέντρο της ρόδας & σφίγγουμε καλά & τις 4 βίδες, με ΠΡΟΣΟΧΗ να ΜΗΝ ΥΠΕΡΒΑΛΟΥΜΕ & κλοτσήσουν οι βίδες.
brembo - Τοποθέτηση για τετραπίστονες δαγκάνες (BREMBO/NISSIN/TOKICO) how to!!! - Σελίδα 3 27234020
Το σπρώξιμο αυτό θα βάλει όσο μέσα γίνετε & δεν θα υπάρχει αυτό το δόντι που είδες εσύ...


nikos147 έγραψε:
2. Γιατι ενω η αισθηση ήταν πολύ καλή, μετά την συντήρηση που τις προηγούμενες φορές βελτιώνονταν περισσότερο, έγινε χειρότερη?
άστα να δουλέψουν λίγο & δες αν παραμείνει η ίδια μη καλή αίσθηση...Αν ναι, κάνε την εξαέρωση της "νύχτας"(κράτα δεμένη την μανέτα για μια βραδιά & το πρωί άστην ελεύθερη σιγά)


nikos147 έγραψε:
3. Γιατι υπάρχει ανομοιόμορφη φθορά αριστερα-δεξια στην ίδια δαγκάνα?

ίσως τα πιστόνια της μια πλευράς να είναι πιο καθαρά από τις άλλης & να μην πατιούνται ομοιόμορφα & οι 2 πλευρές.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nikos147
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
nikos147

Registration date : 06/08/2010

brembo - Τοποθέτηση για τετραπίστονες δαγκάνες (BREMBO/NISSIN/TOKICO) how to!!! - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τοποθέτηση για τετραπίστονες δαγκάνες (BREMBO/NISSIN/TOKICO) how to!!!   brembo - Τοποθέτηση για τετραπίστονες δαγκάνες (BREMBO/NISSIN/TOKICO) how to!!! - Σελίδα 3 Icon_minitimeΚυρ Φεβ 03 2013, 12:22

hristos13gr έγραψε:
nikos147 έγραψε:

Απλά έχω τρεις ερωτήσεις:
1. Γιατι παρατηρηθηκε αυτο το σκαλοπατάκι και γιατί μονο στην μια δαγκάνα?
Επειδή δεν ακολούθησες τις οδηγίες. λέω λοιπόν στο πρώτο ποστ...

hristos13gr έγραψε:
vii. Βάζουμε κάποιον να σπρώχνει το κάτω μέρος της δαγκάνας προς το κέντρο της ρόδας & σφίγγουμε καλά & τις 4 βίδες, με ΠΡΟΣΟΧΗ να ΜΗΝ ΥΠΕΡΒΑΛΟΥΜΕ & κλοτσήσουν οι βίδες.
brembo - Τοποθέτηση για τετραπίστονες δαγκάνες (BREMBO/NISSIN/TOKICO) how to!!! - Σελίδα 3 27234020
Το σπρώξιμο αυτό θα βάλει όσο μέσα γίνετε & δεν θα υπάρχει αυτό το δόντι που είδες εσύ...

Την τελευταια φορά που έκανα την συντηρηση δεν υπήρχε αυτο το σκαλοπατακι οπότε υποθέτω οτι θα προκλήθηκε τους τελευταιους 2 μηνες, μιας και πριν 2 μηνες άλλαξα λάστιχα οπότε ο λαστιχάς έβγαλε τις δαγκανες για να βγαλει τον τροχο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Kostas-DL 650 ADVENTURE

Kostas-DL 650 ADVENTURE

Τόπος : Αθηνανιστάν
Registration date : 31/05/2010

brembo - Τοποθέτηση για τετραπίστονες δαγκάνες (BREMBO/NISSIN/TOKICO) how to!!! - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τοποθέτηση για τετραπίστονες δαγκάνες (BREMBO/NISSIN/TOKICO) how to!!!   brembo - Τοποθέτηση για τετραπίστονες δαγκάνες (BREMBO/NISSIN/TOKICO) how to!!! - Σελίδα 3 Icon_minitimeΤρι Φεβ 05 2013, 13:27

Χωρίς να είμαι ειδικός σε αυτά, σκέφτομαι ότι ίσως παίζει ρόλο σε τί κατάσταση (λειτουργικά) βρίσκονται οι δαγκάνες.

Μην ξεχνάμε ότι πήραμε μεταχειρισμένα πράγματα και χωρίς δυνατότητα να ελέγξουμε τί και πώς, αλλά ό,τι βλέπει κανείς από μερικές φωτογραφίες.

Προσωπικά επέλεξα εν γνώσει μου να πάρω όποιες μου φαίνονταν τζιτζί και όχι να ψάξω ευκαιρίες για όσο πιο οικονομικές δαγκάνες μπορούσα να βρω.

Δεν το λέω για σένα Νίκο, απλά συμβουλεύω όσους κάνουν την ίδια ή παρόμοια μόντα, να μην κοιτάξουν ως πρώτιστο την τιμή, αλλά την (όσο φαίνεται πάντα) καλύτερη κατάσταση. Έτσι κι αλλιώς μιλάμε για μικροδιαφορές των 10-30 ευρώ. Εγώ ας πούμε είχα βρει εκείνη την περίοδο και λίιιιιγο πιο φτηνές (20 δολάρια μόλις) αλλά δεν τις προτίμησα γιατί είχαν εμφανώς σκουριασμένες βίδες και η όλη όψη τους ήταν σαφώς χειρότερη απ' αυτές που πήρα, και οι οποίες μου βγήκαν άριστες. Το μηχανάκι δε νοιώθω να "τραβάει" προς κάποια κατέυθυνση, ούτε αισθάνομαι ανομοιογενή δύναμη στους δίσκους, άρα δουλεύουν το ίδιο και οι δύο.

Εύχομαι να βρεις το πρόβλημα και να χαρείς τις αρετές των Brembo.brembo - Τοποθέτηση για τετραπίστονες δαγκάνες (BREMBO/NISSIN/TOKICO) how to!!! - Σελίδα 3 478122
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nikos147
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
nikos147

Registration date : 06/08/2010

brembo - Τοποθέτηση για τετραπίστονες δαγκάνες (BREMBO/NISSIN/TOKICO) how to!!! - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τοποθέτηση για τετραπίστονες δαγκάνες (BREMBO/NISSIN/TOKICO) how to!!!   brembo - Τοποθέτηση για τετραπίστονες δαγκάνες (BREMBO/NISSIN/TOKICO) how to!!! - Σελίδα 3 Icon_minitimeΤρι Φεβ 05 2013, 15:32

Kostas-DL 650 ADVENTURE έγραψε:
Το μηχανάκι δε νοιώθω να "τραβάει" προς κάποια κατέυθυνση, ούτε αισθάνομαι ανομοιογενή δύναμη στους δίσκους, άρα δουλεύουν το ίδιο και οι δύο.

Εύχομαι να βρεις το πρόβλημα και να χαρείς τις αρετές των Brembo.]

Ουτε εγω το νοιώθω να τραβάει προς κάποια κατευθυνση, ουτε κάποια άλλη παρενέργεια στο φρεναρισμα ενώ το φρενο οντως δεν έχει σχέση με πρίν απλά επειδή είμαι πολύ ψείρας σε κάποια πράγματα και το ψαχνω περισσότερο ίσως το παρακάνω...πχ τα τακακια που έγραψα νωρίτερα, έχουν λιγοτερο από 1mm διαφορά μεταξύ τους, αλλά θέλω να μάθω γιατι να συμβαίνει αυτό! Μπορεί και σε άλλους να είναι έτσι αλλά ποτέ να μην το έχουν ψάξει...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
DAEKRIS



Registration date : 22/01/2013

brembo - Τοποθέτηση για τετραπίστονες δαγκάνες (BREMBO/NISSIN/TOKICO) how to!!! - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τοποθέτηση για τετραπίστονες δαγκάνες (BREMBO/NISSIN/TOKICO) how to!!!   brembo - Τοποθέτηση για τετραπίστονες δαγκάνες (BREMBO/NISSIN/TOKICO) how to!!! - Σελίδα 3 Icon_minitimeΤετ Φεβ 06 2013, 02:55

παιδια εχετε υποψιν καποιον που να κανει ανταπτορες-τακακι,για να προσαρμοσω τις δαγκανες που εχω στην αποθηκη τις εξαπιστονες tokico στο tdm μου.ειναι απο zx 12r kawasaki,αλλα τις ιδιες φορανε και τα μπουσα εως το 06,δεν ειναι ακτινικες.
για αθηνα η και θεσσαλονικη ενδιαφερομαι,εαν γνωριζει καπιος κατι θα με βοηθουσε να γλυτωσω ταλαιπωρια.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
serlok



Registration date : 30/11/2012

brembo - Τοποθέτηση για τετραπίστονες δαγκάνες (BREMBO/NISSIN/TOKICO) how to!!! - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τοποθέτηση για τετραπίστονες δαγκάνες (BREMBO/NISSIN/TOKICO) how to!!!   brembo - Τοποθέτηση για τετραπίστονες δαγκάνες (BREMBO/NISSIN/TOKICO) how to!!! - Σελίδα 3 Icon_minitimeΠεμ Φεβ 07 2013, 23:14

ειδα αυτον και τον πηρα τηλ να το ρωτησω και μου ειπε οτι μπορει να μου φτιαξει οτι ανταπτορες θελω αρκει να δει τη δαγκανα και το μηχανακι που θα μπουν.....


http://www.car.gr/parts/view/3037053/
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nikos147
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
nikos147

Registration date : 06/08/2010

brembo - Τοποθέτηση για τετραπίστονες δαγκάνες (BREMBO/NISSIN/TOKICO) how to!!! - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τοποθέτηση για τετραπίστονες δαγκάνες (BREMBO/NISSIN/TOKICO) how to!!!   brembo - Τοποθέτηση για τετραπίστονες δαγκάνες (BREMBO/NISSIN/TOKICO) how to!!! - Σελίδα 3 Icon_minitimeΠαρ Φεβ 08 2013, 00:46

serlok έγραψε:
ειδα αυτον και τον πηρα τηλ να το ρωτησω και μου ειπε οτι μπορει να μου φτιαξει οτι ανταπτορες θελω αρκει να δει τη δαγκανα και το μηχανακι που θα μπουν.....


http://www.car.gr/parts/view/3037053/

O Σωτηρης είναι και γ@μω τα παιδιά και τρομερός μάστορας...τον ξέρω προσωπικά από το alfisti και πραγματικά κάνει αστερι δουλειά σε ότι καταπιάνεται!!! Τον συνιστώ ανεπιφύλακτα!!

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
cantona
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
cantona

Ηλικία : 51
Τόπος : Λουτσαίος
Registration date : 10/03/2008

brembo - Τοποθέτηση για τετραπίστονες δαγκάνες (BREMBO/NISSIN/TOKICO) how to!!! - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τοποθέτηση για τετραπίστονες δαγκάνες (BREMBO/NISSIN/TOKICO) how to!!!   brembo - Τοποθέτηση για τετραπίστονες δαγκάνες (BREMBO/NISSIN/TOKICO) how to!!! - Σελίδα 3 Icon_minitimeΣαβ Φεβ 09 2013, 15:42

Αγόρια έχετε καμιά ιδέα στο γιατί μου δακρύζει στην δεξιά δαγκάνα μόνο,η βίδα που πιάνει το ρακόρ επάνω στην δαγκάνα;
Πριν λίγο καιρό που τις φόρεσα επάνω ήθελε λίγο περισσότερο σφίξιμο πάλι μόνο η δεξιά,αλλά μετά ήταν οκ.
Την Τετάρτη που έβγαλα πάλι τις δαγκάνες για να αλλάξω κάποιες βίδες,μου κάνει το ίδιο αλλά αυτή την φορά χωρίς να σταματάει με σφίξιμο.
Ροδέλες υπάρχουν πάνω-κάτω-μήπως να τα έχει παίξει η βίδα και να θέλει άλλαγμα;
Κι άλλο σφίξιμο το ψιλοφοβάμαι να της κάνω μην έχω άλλα.... Mad
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
σαλιγκάρι
gold member
gold member
σαλιγκάρι

Ηλικία : 49
Τόπος : Περιστέρι
Registration date : 11/09/2008

brembo - Τοποθέτηση για τετραπίστονες δαγκάνες (BREMBO/NISSIN/TOKICO) how to!!! - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τοποθέτηση για τετραπίστονες δαγκάνες (BREMBO/NISSIN/TOKICO) how to!!!   brembo - Τοποθέτηση για τετραπίστονες δαγκάνες (BREMBO/NISSIN/TOKICO) how to!!! - Σελίδα 3 Icon_minitimeΣαβ Φεβ 09 2013, 15:45

cantona έγραψε:
Αγόρια έχετε καμιά ιδέα στο γιατί μου δακρύζει στην δεξιά δαγκάνα μόνο,η βίδα που πιάνει το ρακόρ επάνω στην δαγκάνα;
Πριν λίγο καιρό που τις φόρεσα επάνω ήθελε λίγο περισσότερο σφίξιμο πάλι μόνο η δεξιά,αλλά μετά ήταν οκ.
Την Τετάρτη που έβγαλα πάλι τις δαγκάνες για να αλλάξω κάποιες βίδες,μου κάνει το ίδιο αλλά αυτή την φορά χωρίς να σταματάει με σφίξιμο.
Ροδέλες υπάρχουν πάνω-κάτω-μήπως να τα έχει παίξει η βίδα και να θέλει άλλαγμα;
Κι άλλο σφίξιμο το ψιλοφοβάμαι να της κάνω μην έχω άλλα.... Mad

Αντώνη οι ροδέλες που ξανάβαλες είναι καινούριες? (άν θυμάμαι καλά είναι χάλκινες οι ρουφιάνες)
αν όχι μπορεί να θέλουν αλλαγή φίλε.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
cantona
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
cantona

Ηλικία : 51
Τόπος : Λουτσαίος
Registration date : 10/03/2008

brembo - Τοποθέτηση για τετραπίστονες δαγκάνες (BREMBO/NISSIN/TOKICO) how to!!! - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τοποθέτηση για τετραπίστονες δαγκάνες (BREMBO/NISSIN/TOKICO) how to!!!   brembo - Τοποθέτηση για τετραπίστονες δαγκάνες (BREMBO/NISSIN/TOKICO) how to!!! - Σελίδα 3 Icon_minitimeΣαβ Φεβ 09 2013, 15:48

Καινούργιες είναι Γιάννο,γιαυτό το λόγο ακριβώς τις άλλαξα τις κάργιες.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Bretsos
gold member
gold member
Bretsos

Τόπος : Φυλακισμένος στην Αθήνα...
Registration date : 06/03/2009

brembo - Τοποθέτηση για τετραπίστονες δαγκάνες (BREMBO/NISSIN/TOKICO) how to!!! - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τοποθέτηση για τετραπίστονες δαγκάνες (BREMBO/NISSIN/TOKICO) how to!!!   brembo - Τοποθέτηση για τετραπίστονες δαγκάνες (BREMBO/NISSIN/TOKICO) how to!!! - Σελίδα 3 Icon_minitimeΣαβ Φεβ 09 2013, 17:44

Σωληνακια υψηλης φορας Αντουάν?
μηπως χανει απο το σημειο που ειναι πρεσαρισμενο το σωληνακι πανω στο ρακορ?
λεω τωρα εγω... Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 

Τοποθέτηση για τετραπίστονες δαγκάνες (BREMBO/NISSIN/TOKICO) how to!!!

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 

 Παρόμοια θέματα

+
Σελίδα 3 από 6Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ-ΑΝΑΒΑΤΗΣ :: Φρένα-Μετάδοση-
Μετάβαση σε: