Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΕικονοθήκηLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση

Μοιραστείτε | 
 

 ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ ΕΜΠΡΟΣ + ΠΙΣΩ

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
gasadm

gasadm

Registration date : 01/10/2011

 - ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ ΕΜΠΡΟΣ + ΠΙΣΩ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ ΕΜΠΡΟΣ + ΠΙΣΩ    - ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ ΕΜΠΡΟΣ + ΠΙΣΩ Icon_minitimeΠεμ Δεκ 29 2011, 19:59

Καλησπέρα και χρόνια πολλά. Έχω διαβάσει τα πάντα που αφορούν αναρτήσεις στο https://www.vstromhellasforum.com/ και παρότι έχω μιλήσει μέσω PM με 5 άτομα σκέφτηκα ότι θα ήταν σωστό να γίνει νέο Thread . Έχω διαβάσει αξιολογήσεις αλλά πιστεύω ότι πλέων με την πάροδο του χρόνου και την εμπειρία που υπαρχει σίγουρα έχετε ποιο ώριμη και αντικειμενική (προσωπική) άποψη. Έχω το DL-650 ABS 2011 με 2000 χιλιόμετρα αλλά το μηχανάκι αν δεν διορθώσω αναρτήσεις + φρένα είναι φτερό στον άνεμο. Έχω βάλει βελτιωμένες μανέτες και σωληνάκια υψηλής αφήνοντας για το αργότερα μια βελτίωση στα φρένα. Ξεκινώ την βελτίωση από αναρτήσεις.
Για μπροστινή ανάρτηση ποιο σύστημα είναι καλύτερο σε απόδοση και διάρκεια σε χρόνο βγάζοντας έξω τον παράγωγα τιμή για καλύτερη αντικειμενική αξιολόγηση.
1. Μόνο προοδευτικά ελατήρια HYPERPRO ή WP ή Ohlins
2. Προοδευτικά ελατήρια HYPERPRO ή WP ή Ohlins + Intiminators
3. Προοδευτικά ελατήρια HYPERPRO ή WP ή Ohlins + gold valve cartridge emulator
4. Matris FS116SE
5. Αν υπάρχει κάτι που δεν το ξέρω.
Πίσω ανάρτηση ποιο σύστημα είναι καλύτερο σε απόδοση και διάρκεια σε χρόνο βγάζοντας έξω τον παράγωγα τιμή για καλύτερη αντικειμενική αξιολόγηση.


1. WP
2. Ohlins
3. Matris
4. wilbers
5. HYPERPRO
6. EMC
7. Αν είναι απαραίτητη η υδραυλική προφόρτηση
8. Αν υπάρχει κάτι που δεν το ξέρω.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
tarammass
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
tarammass

Ηλικία : 45
Τόπος : θεσσαλονικη
Registration date : 06/03/2011

 - ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ ΕΜΠΡΟΣ + ΠΙΣΩ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ ΕΜΠΡΟΣ + ΠΙΣΩ    - ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ ΕΜΠΡΟΣ + ΠΙΣΩ Icon_minitimeΠεμ Δεκ 29 2011, 20:20

Μου αρεσε το θεμα σου και το οτι γνωριζεις τι θελεις.
Αν και γνωριζω ολα τα παραπανω προιοντα δεν εχω δοκιμασει ακομα κανενα.
Εχεις κανει μια πολυ καλη ερευνα αγορας απο αποψη του τι υπαρχει.(μαρκες,κλπ)
Εχεις κανει μια καλη αρχη για να στησεις σωστα το μηχανακι που στον τομεα αυτο υστερει.Εχω το Κ7 και οποτε εκανα τρομερο φρεναρισμα το μηχανακι βουτιξε αποτομα μπροστα,σηκωθηκε ολη η ουρα με αποτελεσμα να ειναι ακυβερνητο!!!
Αν ο οδηγος ειναι αρχαριος και ατυχος το εχασε το παιχνιδι.
Γνωμη μου ομως αφου εκανα και TEST RIDE το νεο vstrom ειναι οτι πρωτα βελτιωση στη μπροστινη αναρτηση και μετα απο μια βολτα βλεπουμε,γιατι αυτη φταιει πιο πολυ για το βουτιγμα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
massai
gold member
gold member
massai

Ηλικία : 50
Τόπος : Ίλιον
Registration date : 03/11/2008

 - ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ ΕΜΠΡΟΣ + ΠΙΣΩ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ ΕΜΠΡΟΣ + ΠΙΣΩ    - ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ ΕΜΠΡΟΣ + ΠΙΣΩ Icon_minitimeΠεμ Δεκ 29 2011, 23:38

tarammass έγραψε:
...και οποτε εκανα τρομερο φρεναρισμα το μηχανακι βουτιξε αποτομα μπροστα,σηκωθηκε ολη η ουρα με αποτελεσμα να ειναι ακυβερνητο!!!

Στο φρενάρισμα να χρησιμοποιείς ΚΑΙ τα δύο φρένα.
Αυη είναι απαραίτητη προυπόθεση για να φρενάρει σωστά οποιαδήποτε μηχανή, πόσο μάλλον το μηχανάκι μας που υστερεί γενικότερα στο μπροστινό.

Επίσης, μεταφέρω αυτούσιο κάτι που ξαναέγραψα μόλις σήμερα, σε άλλο νήμα

Κώδικας:
Το αυτό ισχύει για τα πάντα... κράνη, γάντια, μπότες και πάει λέγοντας...
Υπάρχει βέβαια κοινή αντίληψη για κάποια πράγματα, αλλά ως ένα σημείο.
Από το σημείο αυτό και μετά, οι ιδιαιτερότητες και οι απαιτήσεις καθενός από εμάς, καθιστούν κάτι κατάλληλο ή ακατάλληλο.

Πέρα από αυτό, παίζουν ρόλο πολλά πράγματα στην επιλογή σωστής (για τα μέτρα μας σωστής) ανάρτησης.
Και λέω για τα μέτρα μας, γιατί η καλύτερη ανάρτηση για μένα, μπορεί να είναι πολύ σκληρή για σένα και άχρηστη για κάποιον άλλο.

Πόσα κιλά είσαι;
Τι ύψος έχεις;
Οδηγείς συχνά δικάβαλο; Σε τι αναλογία;
Σε τι ποσοστό οδηγείς τη μηχανή εντός πόλεως και σε τι εθνική;
Χώμα πατάς; Το πατάς γρήγορα ή περπατητά;
Οδηγείς επιθετικά και γρήγορα;

Αυτοί κυρίως αλλά και ορισμένοι άλλοι, είναι παράγοντες που θα βοηθήσουν στην επιλογή μιάς σωστής ανάρτησης.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
tazakos
gold member
gold member
tazakos

Ηλικία : 43
Τόπος : Καλλιθέα ,από Καβαλα
Registration date : 22/05/2008

 - ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ ΕΜΠΡΟΣ + ΠΙΣΩ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ ΕΜΠΡΟΣ + ΠΙΣΩ    - ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ ΕΜΠΡΟΣ + ΠΙΣΩ Icon_minitimeΠαρ Δεκ 30 2011, 00:20

εγώ στα πιέμισα! αν θες μετέφερε κ εδώ όσα άκουσες γενικά από τα πμ μιας κ το νηματοποίησες
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gasadm

gasadm

Registration date : 01/10/2011

 - ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ ΕΜΠΡΟΣ + ΠΙΣΩ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ ΕΜΠΡΟΣ + ΠΙΣΩ    - ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ ΕΜΠΡΟΣ + ΠΙΣΩ Icon_minitimeΠαρ Δεκ 30 2011, 00:32


Πέρα από αυτό, παίζουν ρόλο πολλά πράγματα στην επιλογή σωστής (για τα μέτρα μας σωστής) ανάρτησης.
Και λέω για τα μέτρα μας, γιατί η καλύτερη ανάρτηση για μένα, μπορεί να είναι πολύ σκληρή για σένα και άχρηστη για κάποιον άλλο.

Πόσα κιλά είσαι; 81
Τι ύψος έχεις; 1,83
Οδηγείς συχνά δικάβαλο; Σε τι αναλογία; 80% μονός
Σε τι ποσοστό οδηγείς τη μηχανή εντός πόλεως και σε τι εθνική; 70%--80% πόλη 20%-30% Αττική οδό
Χώμα πατάς; Το πατάς γρήγορα ή περπατητά; Σπάνια
Οδηγείς επιθετικά και γρήγορα; Γρήγορα ναι επιθετικά όχι

Γενικά θέλω ένα μηχανάκι να μου εμπνέει εμπιστοσύνη και όχι να χαζό γλιστράει και κα σκέφτομαι αν έχει λακκούβα να μην πατήσω φρένο.
Και τη μέση μου που σε κάθε ανωμαλία την ακούω.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gasadm

gasadm

Registration date : 01/10/2011

 - ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ ΕΜΠΡΟΣ + ΠΙΣΩ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ ΕΜΠΡΟΣ + ΠΙΣΩ    - ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ ΕΜΠΡΟΣ + ΠΙΣΩ Icon_minitimeΠαρ Δεκ 30 2011, 00:40

tazakos έγραψε:
εγώ στα πιέμισα! αν θες μετέφερε κ εδώ όσα άκουσες γενικά από τα πμ μιας κ το νηματοποίησες

Κώστα μου θα στα πω πολύ σύντομα αφού όλα πλεον είναι δοκιμασμενα.
Μπροστά θα βαλεις το σύστημα της matris και πίσω θα βάλεις emc1.μαζί με την υδραυλικη προφοριση.
Επίσης μαζί με τα παραπάνω θα βάλεις και μια γέφυρα στα καλάμια και πιστεψε με (εφόσον έχεις απαιτήσεις) με το συγκεκριμένο set up θα είσαι αρχηγός!


Ευχαριστώ για αλλη μια φορά και ισως να επαλελθω για καποιες τεχνικες λεπτομεριες
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
zabounis
Member
Member
zabounis

Ηλικία : 45
Τόπος : Αθήνα, N. Πεντέλη
Registration date : 27/10/2010

 - ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ ΕΜΠΡΟΣ + ΠΙΣΩ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ ΕΜΠΡΟΣ + ΠΙΣΩ    - ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ ΕΜΠΡΟΣ + ΠΙΣΩ Icon_minitimeΠαρ Δεκ 30 2011, 01:46

Πριν 1 βδομάδα περίπου, έβαλα Hyperpro προοδευτικά ελατήρια μπρος πίσω στο K7 μου.
Το μηχανάκι το πήρα σε σχεδόν καινούρια κατάσταση με μαμά ελατήρια και του έχω γράψει 10.000 km με τα μαμά.
Μόλις πήρα τη μηχανή από το συνεργίο με τα νέα ελατήρια η διαφορά που πήρα ήταν ΑΜΕΣΗ. Γράφω εν συντομία τι εντώπισα:

1. πιο σφιχτή αίσθηση, σου εμπνέει εμπιστοσύνη
2. δεν μπρουμουτιάζει όπως πριν
3. διαβάζει το δρόμο και στο τιμόνι νιώθεις τα πάντα
4. το φρένο έχει βελτιωθεί και σε αίσθηση και απόδοση
5. έφυγε το κλασσικό γκλουκ γκλουκ στις λακούβες
6. νιώθεις ότι την κατέχεις τη μηχανή, δεν μπορώ να το εξηγήσω σαν να καβαλάς κάτι που το ελέγχεις απόλυτα.


κόστος 290,00 με τοποθέτηση.

αποτέλεσμα....αν μπορούσα να το μετρήσω σε ευρώ θα τολμούσα να του δώσω αξία: 2000 ευρώ αναβάθμιση

αυτά!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mounodoulos
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic


Ηλικία : 56
Registration date : 07/08/2009

 - ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ ΕΜΠΡΟΣ + ΠΙΣΩ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ ΕΜΠΡΟΣ + ΠΙΣΩ    - ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ ΕΜΠΡΟΣ + ΠΙΣΩ Icon_minitimeΠαρ Δεκ 30 2011, 05:28

επειδη η matris εχει δυο κατηγοριες τιμων η φτηνη μας ικανοποιει σαν αποτελεσμα?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nikos147
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
nikos147

Registration date : 06/08/2010

 - ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ ΕΜΠΡΟΣ + ΠΙΣΩ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ ΕΜΠΡΟΣ + ΠΙΣΩ    - ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ ΕΜΠΡΟΣ + ΠΙΣΩ Icon_minitimeΠαρ Δεκ 30 2011, 07:29

zabounis έγραψε:
Πριν 1 βδομάδα περίπου, έβαλα Hyperpro προοδευτικά ελατήρια μπρος πίσω στο K7 μου.
Το μηχανάκι το πήρα σε σχεδόν καινούρια κατάσταση με μαμά ελατήρια και του έχω γράψει 10.000 km με τα μαμά.
Μόλις πήρα τη μηχανή από το συνεργίο με τα νέα ελατήρια η διαφορά που πήρα ήταν ΑΜΕΣΗ. Γράφω εν συντομία τι εντώπισα:

1. πιο σφιχτή αίσθηση, σου εμπνέει εμπιστοσύνη
2. δεν μπρουμουτιάζει όπως πριν
3. διαβάζει το δρόμο και στο τιμόνι νιώθεις τα πάντα
4. το φρένο έχει βελτιωθεί και σε αίσθηση και απόδοση
5. έφυγε το κλασσικό γκλουκ γκλουκ στις λακούβες
6. νιώθεις ότι την κατέχεις τη μηχανή, δεν μπορώ να το εξηγήσω σαν να καβαλάς κάτι που το ελέγχεις απόλυτα.


κόστος 290,00 με τοποθέτηση.

αποτέλεσμα....αν μπορούσα να το μετρήσω σε ευρώ θα τολμούσα να του δώσω αξία: 2000 ευρώ αναβάθμιση

αυτά!

Για δωσε μερικες πληροφοριες...τελευταια φορα που ρωτησα για εμπρος-πισω hyperpro μου ειπαν 330 περασμενα...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mikios
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
mikios

Ηλικία : 41
Τόπος : Ηράκλειο, Κρήτη - Περαία Θεσσαλονίκης
Registration date : 25/02/2008

 - ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ ΕΜΠΡΟΣ + ΠΙΣΩ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ ΕΜΠΡΟΣ + ΠΙΣΩ    - ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ ΕΜΠΡΟΣ + ΠΙΣΩ Icon_minitimeΠαρ Δεκ 30 2011, 08:43

να το σπάσουμε το θέμα σε βελτίωση μπροστινού και βελτίωσου πισινού Embarassed γιατί θα χαθούνε εδώ μέσα και τα 2;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.kangaroo.gr
gasadm

gasadm

Registration date : 01/10/2011

 - ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ ΕΜΠΡΟΣ + ΠΙΣΩ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ ΕΜΠΡΟΣ + ΠΙΣΩ    - ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ ΕΜΠΡΟΣ + ΠΙΣΩ Icon_minitimeΠαρ Δεκ 30 2011, 10:02

adder έγραψε:
επειδη η matris εχει δυο κατηγοριες τιμων η φτηνη μας ικανοποιει σαν αποτελεσμα?

Δεν το γνωρίζω οι όποιος έχει ασχοληθεί και γνωρίζει περισσότερα ας μα δώσει μια απάντηση.
Πάντως στον Σπηλιωτη που ρώτησα μου πρότεινε την Matris FS116SE και αυτή έχουν φορέσει κάποια παιδιά από το Forum και μου την αφήνει 489? περασμένη από το συνεργείο του.
Η απορία μου είναι ότι αν οδηγήσω ένα μηχανάκι με Matris FS116SE 489 ? και ένα με μόνο ελατήρια WP ή hyperpro 130? περίπου θα είναι η διαφορά των 369? αισθητή για να πω άξιζαν τα χρήματα που έδωσα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gasadm

gasadm

Registration date : 01/10/2011

 - ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ ΕΜΠΡΟΣ + ΠΙΣΩ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ ΕΜΠΡΟΣ + ΠΙΣΩ    - ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ ΕΜΠΡΟΣ + ΠΙΣΩ Icon_minitimeΠαρ Δεκ 30 2011, 11:09

zabounis έγραψε:
Πριν 1 βδομάδα περίπου, έβαλα Hyperpro προοδευτικά ελατήρια μπρος πίσω στο K7 μου.
Το μηχανάκι το πήρα σε σχεδόν καινούρια κατάσταση με μαμά ελατήρια και του έχω γράψει 10.000 km με τα μαμά.
Μόλις πήρα τη μηχανή από το συνεργίο με τα νέα ελατήρια η διαφορά που πήρα ήταν ΑΜΕΣΗ. Γράφω εν συντομία τι εντώπισα:

1. πιο σφιχτή αίσθηση, σου εμπνέει εμπιστοσύνη
2. δεν μπρουμουτιάζει όπως πριν
3. διαβάζει το δρόμο και στο τιμόνι νιώθεις τα πάντα
4. το φρένο έχει βελτιωθεί και σε αίσθηση και απόδοση
5. έφυγε το κλασσικό γκλουκ γκλουκ στις λακούβες
6. νιώθεις ότι την κατέχεις τη μηχανή, δεν μπορώ να το εξηγήσω σαν να καβαλάς κάτι που το ελέγχεις απόλυτα.


κόστος 290,00 με τοποθέτηση.

αποτέλεσμα....αν μπορούσα να το μετρήσω σε ευρώ θα τολμούσα να του δώσω αξία: 2000 ευρώ αναβάθμιση

αυτά!

Που τα έβαλες
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
zabounis
Member
Member
zabounis

Ηλικία : 45
Τόπος : Αθήνα, N. Πεντέλη
Registration date : 27/10/2010

 - ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ ΕΜΠΡΟΣ + ΠΙΣΩ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ ΕΜΠΡΟΣ + ΠΙΣΩ    - ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ ΕΜΠΡΟΣ + ΠΙΣΩ Icon_minitimeΠαρ Δεκ 30 2011, 11:38

http://www.k-shock.gr/
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nikos147
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
nikos147

Registration date : 06/08/2010

 - ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ ΕΜΠΡΟΣ + ΠΙΣΩ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ ΕΜΠΡΟΣ + ΠΙΣΩ    - ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ ΕΜΠΡΟΣ + ΠΙΣΩ Icon_minitimeΠαρ Δεκ 30 2011, 11:41

zabounis έγραψε:
http://www.k-shock.gr/

Mα εκει ρωτησα πριν 2 εβδομαδες και μου ειπε οτι κοστιζει 330 η αλλαγη εμπρος-πίσω σε hyperpro...ποτε τα έβαλες??
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
zabounis
Member
Member
zabounis

Ηλικία : 45
Τόπος : Αθήνα, N. Πεντέλη
Registration date : 27/10/2010

 - ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ ΕΜΠΡΟΣ + ΠΙΣΩ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ ΕΜΠΡΟΣ + ΠΙΣΩ    - ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ ΕΜΠΡΟΣ + ΠΙΣΩ Icon_minitimeΠαρ Δεκ 30 2011, 11:49

πριν περίπου 10 μέρες. τον είχα πάρει τηλέφωνο από πριν του είπα ότι είμαι από το κλαμπ v-strom και για την ακρίβεια η τιμή είναι 295,00
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
σαλιγκάρι
gold member
gold member
σαλιγκάρι

Ηλικία : 49
Τόπος : Περιστέρι
Registration date : 11/09/2008

 - ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ ΕΜΠΡΟΣ + ΠΙΣΩ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ ΕΜΠΡΟΣ + ΠΙΣΩ    - ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ ΕΜΠΡΟΣ + ΠΙΣΩ Icon_minitimeΠαρ Δεκ 30 2011, 11:53

zabounis έγραψε:
http://www.k-shock.gr/

ειναι τιμη χωρις revolivng στην μαμα πισω αναρτηση.
για οσους εχουν τερματισει απο προφορτιση και νιωθουν την αναρτηση τους τελειωμενη θα χρειαστει και revolving (αλλαγη τσιμουχες - λαδια - αζωτο ) συν την προσθηκη μιας ροδελας τεφλον στον πατο της αναρτησης ωστε να κερδισουν αλλη τοση προφορτιση και παραπανω ζωη στο νεο ελατηριο (ζητημα να εχω κανει γυρω στα 4 κλικ 10000χλμ τωρα)
υπολογιστε σε αυτο + 100 ευραιους περιπου (υπαρχει σχετικο τοπικ στις προσφορες η οποια πλεον επειδη δεν τσουλησε και θεωρητε ακυρη , οποιος ενδιαφερεται συζητα μαζι τους).
μετα απο εναν χρονο παντως που τα εχω βαλει και γω με τον παραπανω τροπο στο kshock εχω να πω πως η συγκεκριμενη βελτιωση ειναι best value for money (η δουλεια τους στην πισω μαμα ειναι καταπληκτικη) , οπωσδηποτε το να βαλεις ολοκληρωμενη καινουρια πισω αναρτηση ειναι πολυ καλυτερο αλλα και η διαφορα στα χρηματα ειναι τεραστια.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nikos147
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
nikos147

Registration date : 06/08/2010

 - ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ ΕΜΠΡΟΣ + ΠΙΣΩ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ ΕΜΠΡΟΣ + ΠΙΣΩ    - ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ ΕΜΠΡΟΣ + ΠΙΣΩ Icon_minitimeΤετ Ιαν 18 2012, 09:50

Εαν αλλαχθει μονο το εμπρος μερος της αναρτησης (μεσω αλλαγης ελατηριων-λαδιων), μιας και με το πίσω δεν εχω πρόβλημα διοτι εχω λίγα χιλιομετρα (26.000km) και λέω να το αφησω για αργοτερα, θα υπάρχει πρόβλημα ανομοιομορφιας μεταξυ εμπρος-πίσω ή δεν πειράζει να αφήσω την βελτιωση του πίσω για αργοτερα?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Bretsos
gold member
gold member
Bretsos

Τόπος : Φυλακισμένος στην Αθήνα...
Registration date : 06/03/2009

 - ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ ΕΜΠΡΟΣ + ΠΙΣΩ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ ΕΜΠΡΟΣ + ΠΙΣΩ    - ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ ΕΜΠΡΟΣ + ΠΙΣΩ Icon_minitimeΤετ Ιαν 18 2012, 16:28

Γνωμη μου ειναι πως πρωτα ξεκιναμε απο πισω μιας και ειναι η βασικη αναρτηση ολης της μοτο
και συμφωνα παντα με το τι θελουμε να κανουμε στην συνεχεια ακουλουθει το μπροστα.
Με μια αφτερ μαρκετ αναρτηση πισω αλλαζει συμπεριφορα αυτοματα και το μπροστα μερος.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gasadm

gasadm

Registration date : 01/10/2011

 - ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ ΕΜΠΡΟΣ + ΠΙΣΩ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ ΕΜΠΡΟΣ + ΠΙΣΩ    - ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ ΕΜΠΡΟΣ + ΠΙΣΩ Icon_minitimeΠεμ Ιαν 19 2012, 08:39

Bretsos έγραψε:
Γνωμη μου ειναι πως πρωτα ξεκιναμε απο πισω μιας και ειναι η βασικη αναρτηση ολης της μοτο
και συμφωνα παντα με το τι θελουμε να κανουμε στην συνεχεια ακουλουθει το μπροστα.
Με μια αφτερ μαρκετ αναρτηση πισω αλλαζει συμπεριφορα αυτοματα και το μπροστα μερος.


Ναι αλλά η μπροστά είναι εντελώς απαράδεκτη. Σίγουρα το καλύτερο είναι εμπρός πίσω και θα κάνω υπομονή να μαζευτούν τα ανάλογα χρήματα. Οδήγησα DL-650 με μπροστά Matris FS116SE και πίσω EMC και έπαθα πλάκα. Είναι άλλη μηχανή.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mounodoulos
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic


Ηλικία : 56
Registration date : 07/08/2009

 - ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ ΕΜΠΡΟΣ + ΠΙΣΩ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ ΕΜΠΡΟΣ + ΠΙΣΩ    - ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ ΕΜΠΡΟΣ + ΠΙΣΩ Icon_minitimeΠεμ Ιαν 19 2012, 09:02

η matris ποια ηταν? των 280 η των 580 Ε ??
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gasadm

gasadm

Registration date : 01/10/2011

 - ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ ΕΜΠΡΟΣ + ΠΙΣΩ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ ΕΜΠΡΟΣ + ΠΙΣΩ    - ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ ΕΜΠΡΟΣ + ΠΙΣΩ Icon_minitimeΠεμ Ιαν 19 2012, 13:32

adder έγραψε:
η matris ποια ηταν? των 280 η των 580 Ε ??

των 580 ? είναι αλλά στο forum το δίνει ο Σπυλιώτης 480?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
K0k0$
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
K0k0$

Ηλικία : 44
Τόπος : Αθηνα
Registration date : 06/06/2011

 - ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ ΕΜΠΡΟΣ + ΠΙΣΩ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ ΕΜΠΡΟΣ + ΠΙΣΩ    - ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ ΕΜΠΡΟΣ + ΠΙΣΩ Icon_minitimeΠεμ Ιαν 19 2012, 14:13

Οταν αλλαξα λαδια και ελατηρια στο μπρστινο καταλαβα ποσο σωβρακο ηταν το πισω. Αν και το μαμα αμορτισερ (ΚΥΒ) ειναι αρκετα αξιολογο, σιγουρα μια αφτερ επιλογη ειναι καλυτερη, αλλα κατα πολυ ακριβοτερη. Εχω κανει αυτο που λεει παραπανω και ο Σαλιγκαρος και ειμαι αρκετα ευχαριστημενος.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Bretsos
gold member
gold member
Bretsos

Τόπος : Φυλακισμένος στην Αθήνα...
Registration date : 06/03/2009

 - ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ ΕΜΠΡΟΣ + ΠΙΣΩ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ ΕΜΠΡΟΣ + ΠΙΣΩ    - ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ ΕΜΠΡΟΣ + ΠΙΣΩ Icon_minitimeΠεμ Ιαν 19 2012, 20:00

gasadm έγραψε:
Bretsos έγραψε:
Γνωμη μου ειναι πως πρωτα ξεκιναμε απο πισω μιας και ειναι η βασικη αναρτηση ολης της μοτο
και συμφωνα παντα με το τι θελουμε να κανουμε στην συνεχεια ακουλουθει το μπροστα.
Με μια αφτερ μαρκετ αναρτηση πισω αλλαζει συμπεριφορα αυτοματα και το μπροστα μερος.


Ναι αλλά η μπροστά είναι εντελώς απαράδεκτη. Σίγουρα το καλύτερο είναι εμπρός πίσω και θα κάνω υπομονή να μαζευτούν τα ανάλογα χρήματα. Οδήγησα DL-650 με μπροστά Matris FS116SE και πίσω EMC και έπαθα πλάκα. Είναι άλλη μηχανή.

ξερω προφανώς σε ποια μηχανή αναφέρεσαι και θα συμφωνήσω στο απίστευτη.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Chriss

Chriss

Ηλικία : 46
Τόπος : Αθήνα-Ηγουμενίτσα
Registration date : 16/09/2011

 - ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ ΕΜΠΡΟΣ + ΠΙΣΩ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ ΕΜΠΡΟΣ + ΠΙΣΩ    - ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ ΕΜΠΡΟΣ + ΠΙΣΩ Icon_minitimeΠαρ Ιαν 20 2012, 00:32

Καλο το θεμα και μιας και ετοιμαζομαι κ γω σιγα σιγα, κ εχω κανει μια μικροερευνα να πω τη γνωμη μου. Μπροστα εχω καταληξει για τα ματρις, ειτε απο εδω ειτε απ' εξω και ο λογος ειναι οτι οι βαλβιδες ιντι θελουν συχνα λαδακια γιατι σπαει το λαδι, και φυσικα αν δε σου αρεσει να κανεις συνεχεια δοκιμες με διαφορα λαδια ωσπου να σου ταιριαξει. Αν βαλεις μεσα και μοντες, οι συνδυασμοι αυξανονται εκθετικα. Οι gold valve emu μου φαινονται καλυτερη λυση αλλα επεμβαινεις στα καλαμια αφενος και αφετερου με 150 ευρω παραπανω πας στα ματρις.

Για το πισω, και μιας και ειμαι αναλογου σωματοτυπου με τον φιλο πιο πανω αποφασισα να την αφησω ωσ εχει. Πιστευω για εναν αναβατη μεχρι 85κιλα που 80% ειναι μονος, ή/και ο συνοδηγος ειναι μεχρι 55 κιλα στο 20%, και που δεν φορτωνει τριβαλιτσα για ταξιδια, η μαμισια αναρτηση ειναι επαρκης. Αν στα 30-40000 χλμ πεσει τοτε ισως την αλλαξω ολοκληρη αν εχω λεφτα. Αλλιως και μονο ελατηριο με επισκευη της ιδιας θα ειναι οκ. Αν παντως ημουν σε φαση οχι οικογενειας οπως ημουν πριν μερικα χρονια, με τριβαλιτσα δικαβαλα ταξιδια τοτε ναι θα την αλλαζα και ισως να ξεκινουσα πρωτα απο αυτην και μετα το μπροστινο.

Γραψτε και οι παλιοτεροι τις γνωμες και μη βαριεστε. Ενα copy paste ειναι ταζακο!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
tazakos
gold member
gold member
tazakos

Ηλικία : 43
Τόπος : Καλλιθέα ,από Καβαλα
Registration date : 22/05/2008

 - ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ ΕΜΠΡΟΣ + ΠΙΣΩ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ ΕΜΠΡΟΣ + ΠΙΣΩ    - ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ ΕΜΠΡΟΣ + ΠΙΣΩ Icon_minitimeΠαρ Ιαν 20 2012, 02:09

Chriss έγραψε:

Γραψτε και οι παλιοτεροι τις γνωμες και μη βαριεστε. Ενα copy paste ειναι ταζακο!

αν ήταν έτσι απλό θα το είχα κάνω κρις, παίζουν τόσα πμ την μέρα που με τις απαντήσεις τους δεν είχα την απάντησή μου πλέον στα εξερχόμενα όταν το πόσταρα.

Σε γενικές γραμμές καλά το έχεις πιάσει το θέμα δε χρειάζεσαι βοήθεια. Μια ένσταση για την επέμβαση που γίνεται όταν βάζεις εμιουλέιτορς, εεε δεν είναι κ χειρουργείο, ανοίγεις λίγο την τρύπα στο ντάμπινγκ ροντ κ η βελτίωση είναι τέτοια που δεν επιστρέφεις σε μαμά σετάπ...αν χρειαστεί, θα βρεθούν εκατό εδωμέσα να ψωνίσουν τα δικά σου ανοιγμένα με τις βαλβίδες ή στην τελική παίρνεις δύο σίδερα από τον σφακ κ τελείωσε.

υ.γ. δε βαριόμαστε
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 

ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ ΕΜΠΡΟΣ + ΠΙΣΩ

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 

 Παρόμοια θέματα

+
Σελίδα 1 από 2Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ-ΑΝΑΒΑΤΗΣ :: Αναρτήσεις-
Μετάβαση σε: