Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΕικονοθήκηLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση

Μοιραστείτε | 
 

 αποδειξη

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Marcopolo
gold member
gold member
Marcopolo

Ηλικία : 67
Τόπος : ΑΘΗΝΑ
Registration date : 29/01/2008

αποδειξη  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: αποδειξη    αποδειξη  Icon_minitimeΤρι Δεκ 13 2011, 10:09

ο λογος για τις αποδειξεις αγορας ...αγαθων ή υπηρεσιων
ποσοι απο εμας ζητουν ,αν δεν μας δωσουν αποδειξη;
ποσοι απο εμας που πηγαμε στον κιθερωνα,λεω τωρα, ζητησαν αποδειξη απο το καφε στα βιλλια ή απο την μασα στην ψαθα;
ποσοι απο εμας εχουν καταλαβει οτι ο φπα ειναι εσοδα για το κρατος;
ποσοι απο εμας γνωριζουν οτι αν δεν κοψει αποδειξη το καφε, δεν θα παρει το φπα το κρατος κ δεν θα εχει να πληρωσει μισθους κ συνταξεις ;κ μετα μπορει να ανακοινωσει ο βενιζελος κ αλλες περικοπες στους μισθους κ στις συνταξεις !!
μα θα μου πειτε να κοψει αποδειξη 1 ευρω για τον καφε που πηρα ,το μικρο αυτο μαγαζακι του χωριου;
αν θελετε κ αλλες μειωσεις στους μισθους ας συνεχισουμε να μην ζηταμε αποδειξεις.
κ δεν θα το κανω για να εχω αλλη μια αποδειξη ,αλλα για να ΚΟΨΕΙ την αποδειξη απο την ταμιακη μηχανη το μαγαζι.
εγω παντως στην ψαθα ζητησα κ εκοψε αποδειξη για το τραπεζι μας.
ασε που κανονικα επρεπε να φερει μαζι του αποδειξη για τον καθενα μας το ποσο που του αναλογει.
ετσι κανουν οι σωστοι προς τις υποχρεωσεις τους στο κρατος (κ σε εμας) μαγαζατορες.
ζητατε αποδειξεις.
τωρα μπορειτε να αρχισετε να ...βαρατε.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Highlander
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
Highlander

Ηλικία : 49
Τόπος : Πάτρα
Registration date : 30/05/2011

αποδειξη  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: αποδειξη    αποδειξη  Icon_minitimeΤρι Δεκ 13 2011, 10:27

Όταν το κράτος (πολιτικοί) δεν τρώνε από το δικό μου ΦΠΑ, από τις δικές μου αποδείξεις, τότε θα γίνω σωστός πολίτης και θα ζητώ απόδειξη.
Ή μάλλον και ο κάθε μαγαζάτορας θα είναι πλέον συνειδητοποιημένος ότι πλέον τα χρήματα αυτά πάνε για τον σκοπό που προορίζονταν και θα μου δίνει απόδειξη από μόνος του.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.gr
Marcopolo
gold member
gold member
Marcopolo

Ηλικία : 67
Τόπος : ΑΘΗΝΑ
Registration date : 29/01/2008

αποδειξη  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: αποδειξη    αποδειξη  Icon_minitimeΤρι Δεκ 13 2011, 10:46

οι πολιτικοι ετρωγαν κ θα τρωνε.
αν λοιπον ο βενιζελλος, σου (μας) κοψει 50 ευρω απο τον μισθο σου (μας),επειδη το κρατος δεν εχει εσοδα απο το φπα ,να μην σε ακουσω να γκρινιαζεις (ζουμε).
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Highlander
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
Highlander

Ηλικία : 49
Τόπος : Πάτρα
Registration date : 30/05/2011

αποδειξη  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: αποδειξη    αποδειξη  Icon_minitimeΤρι Δεκ 13 2011, 10:52

Την ίδια διαφωνία είχα πρόσφατα με ένα φίλο.
ΔΕΝ μπορώ να δεχτώ πως πάντα θα τρώνε.

Με την ίδια λογική θα πρέπει να δεχτούμε την ανομία και ότι άλλο στραβό υπάρχει σε αυτό τον τόπο.

Κάποια στιγμή σε όλα πρέπει να μπει ένα τέλος.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.gr
geoman87
Member
Member
geoman87

Ηλικία : 36
Τόπος : Αιγαλεω,Αττικη
Registration date : 10/02/2011

αποδειξη  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: αποδειξη    αποδειξη  Icon_minitimeΤρι Δεκ 13 2011, 11:44

Φιλε Highlander θα συμφωνησω με τον Μαρκο εδω....η καραμελα του δεν με νοιαζει αν μου κοψουν αποδειξη γτ ετσι κι αλλιως θα τα φανε δεν νομιζω οτι στεκει πλεον....καπως ετσι σκεφτομουν και εγω μεχρι που ακουσα τα αποτελεσματα απο την στατιστικη υπηρεσια του κρατους οχι για τις αποδειξεις αλλα για την αποδοση ΦΠΑ για το 2010....


Τα απο τελεσματα αν θυμαμαι καλα (μπορει να αποκλινω λιγακι αλλα οχι πολυ) ηταν:

Το 70% των Ελληνων δηλωσαν εισοδημα κατω των 12000 ευρω που ηταν το αφορολογητο για το 2010....

Το 84% το επιχειρηματιων δηλωσαν εισοδημα κατω των 10500 ευρω που ηταν το αφορολογητο το 2010...

Και μολις 44 ατομα δηλωσαν εισοδημα ανω των 900.000 ευρω δηλαδη εκατομμυριουχοι για το 2010...

Εκει λοιπον τρελαθηκα!!!!Λεω ρε πουστη ειπαμε να κλεψεις απο το κρατος ολοι το κανουμε ή το εχουμε κανει αλλα να μην πληρωσεις καθολου φορο....μα καθολου!!!????Ειπαμε της γριας να χεσει και αυτη ξεκολιαστηκε που λεει και ο λαος....Γιατι τα νουμερα αυτα μας δειχνουν οτι το 70% των Ελληνων δεν πληρωσε ουτε ενα ευρω φορο....Αρα τωρα που κατεβηκε το αφορολογητο δεν πρεπει να φωναζουμε....Το θεμα ειναι οτι μαζι με αυτους που ειχαν πολυ μεγαλυτερο εισοδημα αλλα δηλωναν το αφορολογητο θα την πατησουν και αυτοι που οντως ειχαν εισοδημα κατω απο το αφορολογητο...!!!Κριμα δεν ειναι???

Επισης 44 ατομα εκατομμυριουχοι???Μονο τους ποδοσφαιριστες της Α' εθνικης να βαλεις ειναι παραπανω.....


Επισης προσφατα πηγα σε μια καφετερια στο Χαιδαρι οπου και μενω και οπως παντα τα τελευταια 25 χρονια που θυμαμαι εγω ηταν γεματη....Ειπιαμε τρεις καφεδες και δεν μου εφεραν αποδειξη οπως κανουν παντα εδω και 25 χρονα που θυμαμαι εγω....Και λεω οχι ρε πουστη μου...Εισαι απο τους πιο πλουσιους ανθρωπους οχι μονο στο χαιδαρι αλλα πιθανον και στην Ελλαδα (ο τυπος που την εχει , εχει αλλα 3-4 μαγαζια) γτ να μην μου κοψεις αποδειξη και να πληρωσεις οτι σου αναλογει???Πρεπει και τα 4 ευρω του γαμω καφε να τα βαλεις στην τσεπη σου???δωσε το ενα ευρω δεν θα μπεις μεσα!!!!!!Σε τετοιες περιπτωσεις ειμαι καθετος....οταν εχεις θα πληρωσεις....Δε λεω να πας σε ενα μαγαζακι της γειτονιας που ξερεις οτι ο ανθρωπος που το εχει το κλεινει δεν το κλεινει και να του ριξεις και συ την χαριστικη βολη και να του ζητησεις αποδειξη....
Αλλα σκεψου μονο τα καλα τα χρονια που τα μπουζουκια ηταν γεματα καμια 25ετια συνεχομενη να εκοβαν αποδειξεις....Τωρα θα ηταν γεματα ολα τα ταμεια....Μονο απο τα μπουζουκια....

Και τελος προχθες ειχαμε παει στον οδοντιατρο και επειδη οπως πολυς κοσμος τον αποφευγαμε οπως ο διαολος το λιβανι αφου εξετασε εμενα την μητερα μου και τον αδερφο μου μα ειπε τι χρειαζομαστε....Δεν μπαινω σε τεχνικες λεπτομερειες αλλα χρειαζομασταν καμποσα πραγματακια απο σφραγισματα μεχρι μια απονευρωση η μανα μου....

μας ραβει λοιπον ενα κουστουμακι 550 ευρω....Μετα απο ''κλαψιμο'' της μανας μου μας ειπε οτι θα μας το κατεβασει στα 450....Λεμε οκ...Της λεω βεβαια εγω της μανας μου ''μανα οταν τελειωσουμε και πας να πληρωσεις να ζητησεις αποδειξη..'' οκ μου λεει...

Πραγματι οταν τελειωσαμε πληρωνει και του λεει αποδειξη...και της λεει αφου σου ειπα θα σου κανω καλυτερη τιμη.....

Τι καλυτερη τιμη μου εκανες βρε μαλακα αφου δεν μου κοβεις αποδειξη????Στην Ελλαδα το κανε μου καλυτερη τιμη ειναι συνηφασμενο με το δεν σου κοβω αποδειξη....Πρεπει να καταλαβει ο καθε ενας μας οτι οταν ζηταω καλυτερη τιμη σου ζηταω να κοψεις λιγο απο το κερδος σου για να με διευκοληνεις δε ζηταω να κοψεις το ΦΠΑ....Αλλα ποιος κοβει απο το κερδος του???Επρεπε να φτασουμε εδω που φτασαμε για να ριξουν καποιοι τις τιμες.....


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vagman
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
vagman

Ηλικία : 52
Τόπος : Αθήνα - Νότια
Registration date : 30/07/2010

αποδειξη  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: αποδειξη    αποδειξη  Icon_minitimeΤρι Δεκ 13 2011, 12:34

Εγώ απλά όπου και να πάω το χειρίζομαι ως εξής...:
Δεν μου κόβεις απόδειξη ? Τότε θα μου κάνεις απαραιτήτως σκόντο στην τιμή, δεν γίνεται να κερδίζεις μόνο εσύ.....
Βέβαια αν μπούμε στην λογική ότι όλοι χάνουμε από την μη απόδοση ΦΠΑ η κουβέντα τραβάει πολύ και είναι αλήθεια ότι (και) έτσι συμβαίνει..... Δυστυχώς όμως φτάσαμε να στοχοποιούμε ο ένας τον άλλο για τα χάλια που φτάσαμε και αυτό το παιχνίδι δεν μου αρέσει...... Μας βάλανε μιά χαρά στο παιχνίδι ότι και εμείς (αν όχι κυρίως εμείς....) φταίμε για την σημερινή μας κατάσταση. Θα αναφέρω για παράδειγμα την γείτονα χώρα Τουρκία που παρουσιάζει εξωφρενικούς για την παγκόσμια κατάσταση ρυθμούς ανάπτυξης. Εκεί και αν δεν κόβουν αποδείξεις..... 'Ομως όλοι είναι ευχαριστημένοι, το κράτος και οι επιχειρηματίες...... Που να παρουσιάζανε και τις συναλλαγές που δεν εμφανίζονται......
Εδώ κάνουμε τα πάντα αντίθετα και με την λογική της ευημερίας βουλιάζουμε όλο και περισσότερο....
Στην τελική όταν οι περισσότεροι είμαστε άνεργοι και οι φορολογικές μας δηλώσεις θα είναι το πολύ τετραψήφιες να τις κάνω τις αποδείξεις τι ? Έτσι με το σκόντο επωφελούμαι από απλές συναλλαγές για να μπορέσω να αγοράσω κάτι επιπλέον και αύριο.......
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://vagman1@yahoo.gr
Επισκέπτης
Επισκέπτης



αποδειξη  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: αποδειξη    αποδειξη  Icon_minitimeΤρι Δεκ 13 2011, 13:55

Αλήθεια γιατί πρέπει οι υδραυλικοι, ηλεκτρολόγο, γιατροί κλπ να μή δηλώνουν τα σωστά εισοδήματά τους και οι μισθωτοί να μή μπορούνε να κρύψουνε ούτε 1 ευρώ?! Ποιός είναι λοιπόν ο τίμιος? Γιατί πρέπει να σε εκβιάζει ο ηλεκτρολόγος και να σου λέει....30 χωρίς απόδειξη και 45 με απόδειξη?
Οσοι δε ζητάνε απόδειξη απο ταβέρνες κλπ μέρη να ξέρουν απλά οτι αυτός που κερδίζει το ΦΠΑ είναι το αφεντικό! Αλήθεια στη ταβέρνα όταν δε παίρνετε απόδειξη σας αφαιρεί κανείς το ΦΠΑ? ΟΧΙ. Και φυσικά δε κερδίζει μονο απο το ΦΠΑ αλλά και απο τα εισοδήματα που δηλώνει στην εφορία! Και φυσικά εκείνος να βγάζει μαύρα, στους εργαζόμενους να τα παρουσιάζει μαύρα και να μη τα πληρώνει και οι υπόλοποι να πληρώνουμε όλους αυτούς. Γιατί το κράτος θα τα πάρει απο όσους ΜΠΟΡΕΙ, συνταξιούχους, μισθωτούς και άτομα τα οποία δε μπορούν να κρύψουν τίποτα!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτης
Επισκέπτης



αποδειξη  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: αποδειξη    αποδειξη  Icon_minitimeΤρι Δεκ 13 2011, 13:59

Highlander έγραψε:
Όταν το κράτος (πολιτικοί) δεν τρώνε από το δικό μου ΦΠΑ, από τις δικές μου αποδείξεις, τότε θα γίνω σωστός πολίτης και θα ζητώ απόδειξη.
Ή μάλλον και ο κάθε μαγαζάτορας θα είναι πλέον συνειδητοποιημένος ότι πλέον τα χρήματα αυτά πάνε για τον σκοπό που προορίζονταν και θα μου δίνει απόδειξη από μόνος του.

Και μέχρι τότε θα χαρίζεις το ΦΠΑ και το σύνολο της υπηρεσίας στο κάθε μαγαζάτορα? Και το κράτος που έτσι κι αλλοιώς θέλει να εισπράξει θα τα παίρνει απο όσους μπορεί!
Ολοι πρέπει να βοηθήσουμε με το να απαιτόυμε αλλα και να δίνουμε απόδειξη!!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
stam
gold member
gold member
stam

Ηλικία : 39
Τόπος : πάνω στη σέλα...
Registration date : 19/11/2009

αποδειξη  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: αποδειξη    αποδειξη  Icon_minitimeΤρι Δεκ 13 2011, 15:10

Φυσικά, θα ξεκινήσω από μία παγκόσμια φυσική σταθερά....

οι πολιτικοί είναι προδότες του λαού...
Στην Ελλάδα βέβαια είναι και προδότες του έθνους, και της πατρίδας.

Όταν λοιπόν θα εκλέξουμε μία κυβέρνηση που θα έχει γνώμωνα το κοινό συμφέρον και οδηγό το χρέος απέναντι στην πατρίδα, ευελπιστώ ότι θα ρίξει το ΦΠΑ κάτω από το 15%... ταυτόχρονα θα θεσπίσει νόμους που δεν θα χαρίζονται στους λογής λογής φοροφυγάδες, θα δημιουργήσει υπηρεσίες στις οποίες με συνοπτικές διαδικασίες ο πολίτης θα μπορεί να καταγγέλει και να τιμωρεί την απάτη που βρίσκεται δίπλα στην πόρτα του και πάει λέγοντας....
Σε αυτά να προσθέσω ότι όταν το ΦΠΑ αλλά και οι υπόλοιποι συντελεστές φορολόγησης πέσουν, τότε θα εκκλείψει και το φαινόμενο των off-shore εταιριών για τους έλληνες επιχειρηματίες, θα επαναπατριστούν εταιρίες που τώρα εδρεύουν και άρα φορολογούνται σε γειτονικές και μη χώρες, θα υπάρξει ρευστό στην αγορά λόγω ανόδου των πωλήσεων και κυκλοφορίας του χρήματος και η ανάπτυξη θα καλπάσει πάλι, όπως την 5ετία '99-'04...
μόνο που τότε ήταν με ψεύτικα-δανεικά λεφτά ενώ τώρα θα μπορεί να είναι με αληθινά....

Η απόδειξη λοιπόν ΠΡΕΠΕΙ να κόβεται....
όμως το παιχνίδι είναι χαμένο πια, και συγνώμη για τον πεσιμισμό μου....
όταν παω στο βενζινάδικο και δεν τη χτυπάει, και μετά αφού τη ζητήσω μου δίνει και άλλα 150 ευρώ σε αποδείξεις "έτσι για να 'χεις..." μου λέει... νευριάζω για τους υπόλοιπους γύρω μου που δεν τις ζήτησαν πριν από μένα...
όταν το ίδιο συμβαίνει στο περίπτερο και στο μπακάλικο, επίσης εκνευρίζομαι, και δεν φταίει ο επιχειρηματίας....
επίσης, όταν γενικότερα πας να αγοράσεις ή να απολαύσεις το οτιδήποτε και σχεδόν το 1/4 αυτού αποδίδεται ως φόρος στο ανεπαρκές πια ελ. κράτος, κοιτάς πως θα επιζήσεις, και όχι πως θα κάνεις εσύ τον νεομάρτυρα και σωτήρα....

Το παιχνίδι, κατά τη δική μου άποψη, έχει ως εξής...
όλοι είμαστε πρόβατα που πάμε στη σφαγή... από όλους θα φάνε παϊδάκια.
Το ζήτημα είναι αν θα αγωνιστείς για να φτάσεις τελευταίος στον μπαλτά, ή θα τρέξεις μόνος σου πάνω στο μαχαίρι...
Το μεγάλο κόκκινο κουμπί της διακοπής της παραγωγής του σφαγείου υπάρχει, για να σταματήσει η όλη διαδικασία.... είναι οι εκλογές...
απλά επειδή είμαστε πρόβατα, συνεπώς ζώα, δεν έχουμε συναίσθηση του κόσμου γύρω μας... δεν το βλέπουμε το κουμπί, ποτέ δεν το είδαμε, και ποτέ δεν θα το δούμε...


ΥΓ. συγνώμη για τον πληθυντικό, δεν θέλω να θίξω κανέναν, μιλάω γενικά.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
geoman87
Member
Member
geoman87

Ηλικία : 36
Τόπος : Αιγαλεω,Αττικη
Registration date : 10/02/2011

αποδειξη  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: αποδειξη    αποδειξη  Icon_minitimeΤρι Δεκ 13 2011, 15:39

Σωστος ο Σταμ....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Hypersonic
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
Hypersonic

Ηλικία : 47
Τόπος : Πετρουπολη, Καλλιθεα
Registration date : 12/04/2010

αποδειξη  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: αποδειξη    αποδειξη  Icon_minitimeΤρι Δεκ 13 2011, 16:32

Ψιλοδιαβασα τα παραπανω, λογω χρονου...

και ειναι σωστο το παρακατω....
MARKOS-V έγραψε:
...
ποσοι απο εμας εχουν καταλαβει οτι ο φπα ειναι εσοδα για το κρατος;.....

αλλα ποσοι απο εμας ξερουν οτι το φπα που πληρωνουμε εμεις σε καθε αποδειξη, δεν ειναι και σιγουρο οτι θα ΑΠΟΔΟΘΕΙ στο κρατος απο τον "καταστηματαρχη" ?

Ειναι τραγικο να μη ζηταμε αποδειξη, αλλα ακομα πιο τραγικο να πληρωνουμε το ΦΠΑ στην αποδειξη, αλλα μεν αποδιδεται στο τελος....



Οπως μου ελεγε μια φιλη που δουλευει στο ΙΚΑ.... σχετικα με τις κρατησεις του ΙΚΑ μου (που νομιζα οτι πανε στο ΙΚΑ αυτοματα)...
"Εσενα ο εργοδοτης σου κλαθε μηνα σου κανει τις κρατησεις απο το μισθο, αλλα δεν ειναι σιγουρο οτι θα τις αποδωσει στο ΙΚΑ γενικα.... "


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Marcopolo
gold member
gold member
Marcopolo

Ηλικία : 67
Τόπος : ΑΘΗΝΑ
Registration date : 29/01/2008

αποδειξη  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: αποδειξη    αποδειξη  Icon_minitimeΤρι Δεκ 13 2011, 17:38

το αν θα δωσει το φπα στο κρατος ο μαγαζατορας υπαρχει τροπος να διαπιστωθει.κ τοτε θα δει ποσα απιδια βαζει ο σακκος!!!
εγω ενα εχω καταλαβει.αν δεν τα παρει ο βελιζελος απο τον φπα ,θα τα παρει απο τον μισθο μου!!τελος
ο καθενας λοιπον απο εμας ,μη ζητωντας αποδειξη,εχει βαλει κ αυτος το λιθαρακι του στην μειωση των εσοδων του κρατους.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vagman
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
vagman

Ηλικία : 52
Τόπος : Αθήνα - Νότια
Registration date : 30/07/2010

αποδειξη  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: αποδειξη    αποδειξη  Icon_minitimeΤρι Δεκ 13 2011, 17:56

MARKOS-V έγραψε:
εγω ενα εχω καταλαβει.αν δεν τα παρει ο βελιζελος απο τον φπα ,θα τα παρει απο τον μισθο μου!!

Ο Βενιζέλος θα πάρει ότι μπορεί από το τον ΦΠΑ και τον μισθό σου κόψεις δεν κόψεις απόδειξη στην κατάσταση που βρισκόμαστε......... Rolling Eyes
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://vagman1@yahoo.gr
andreasp
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
andreasp

Ηλικία : 46
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 29/01/2010

αποδειξη  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: αποδειξη    αποδειξη  Icon_minitimeΤρι Δεκ 13 2011, 18:44

Η κατάσταση είναι η απόλυτη κατάντια!
Τα πάντα έχουν διαλυθεί και το μόνο που μένει είναι ένας βομβαρδισμός να γκρεμιστούν όλα.
Το να ζητάμε απο όλους τους ταβερνιάρηδες να κόβουν όλες τις αποδείξεις είναι ουτοπικό. Αυτό σημαίνει ότι αυτόματα, θεωρούμε ότι ο καταστηματάρχης έχει σίγουρα 23% κερδοφορία , και μην κόβοντας απόδειξη τα βάζει στην τσέπη! Για την ακρίβεια, το "κόβω απόδειξη" σημαίνει ότι το 23% πάει άμμεσα στο κράτος. Το 40% ξανά στο κράτος μέσο φορολογίας εισοδήματος. Ενα 10% ακόμα με έκτακτη εισφορά στα άσπρα εισοδήματα.
Αν το βάλετε κάτω με χαρτί και με μολύβι, έστω και μπακαλίστικα, θα δείτε ότι στις άσπρες συναλλαγές, απο τα 10ευρώ που διακινούνται στην αγορά , τα 9ευρώ πάνε στο κράτος. Μέχρι πριν κανα 2 χρόνια, πήγαιναν τα 7ευρώ...
Ο Ταβερνιάρης καταφέρνει και ψιλοζει ακόμα, λόγο ότι δεν κόβει αποδείξεις!
Πρέπει να κόβουμε αποδείξεις? φυσικά και πρέπει!
Την ζητάς? Σχεδόν πάντα! Σήμερα το πρωί δεν την ζήτησα και μάλιστα, ζήτησα να μην κοπεί, όταν αγόρασα μια ξυριστική μηχανή προς 13ευρω απο κατάστημα στην αρχή της Πειραιώς. Τον λυπήθηκε η ψυχή μου!
Επίσης ξέρω, ότι αν φουντάρει, πάλι εγώ θα τον πληρώνω, μέσω οποιουδήποτε μηχανισμού. Σίγουρα δεν θα τον αφήσουμε στο πεζοδρόμιο να ψοφήσει της πείνας.
Ειμαστε μια χώρα με Πολίτες λαμόγια, Πολιτικούς Μεγαλολαμόγια, Δικαιοσύνη που δεν λειτουργεί σε κανένα βαθμό.
Ενας χάος, το οποιο καθημερινά το βλέπω να γιγαντώνεται και άλλο.
Σήμερα έχασα άλλη μία μέρα σε δικαστήριο, για έναν Αλβανο που μου έσπασε τον καθρέφτη και έφυγε , το 2005.
1η φορά δεν ήρθε...
2η φορα καταδικάστηκε ερήμην....
Σήμερα εφεση και αναβολή γιατί είναι αγρότης....
επόμενη δικάσιμος τον Δεκέμβριο του 2012! (που ονειρευόμαστε ότι δεν θα είναι αγρότης? ή δεν θα καρποφορήσουν οι Ελιές και δεν θα έχει μάζεμα?)
Παραλίγο να με συλλάβουν για προσβολή του δικαστηρίου!
Δεν λειτουργεί έτσι το πράγμα! αποδεδειγμένα! πρέπει να το αλλάξουμε! και πριν το αλλάξουμε, πρέπει να το γκρεμίσουμε!
Οπότε... το μοναδικό που μπορώ να έυχομαι πια, είναι ή ένα πραξικόπημα ή έναν βομβαρδισμό!

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
george83
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
george83

Ηλικία : 40
Τόπος : Κυψέλη
Registration date : 06/12/2009

αποδειξη  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: αποδειξη    αποδειξη  Icon_minitimeΤρι Δεκ 13 2011, 18:49

Όχι βομβαρδισμό, μπορεί να την πληρώσουν αθώα θύματα.

Το πρώτο καλύτερο ακούγεται, αλλά να μην προλάβουν να φύγουν τα λαμόγια.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
andreasp
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
andreasp

Ηλικία : 46
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 29/01/2010

αποδειξη  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: αποδειξη    αποδειξη  Icon_minitimeΤρι Δεκ 13 2011, 18:58

george83 έγραψε:
Όχι βομβαρδισμό, μπορεί να την πληρώσουν αθώα θύματα.

Το πρώτο καλύτερο ακούγεται, αλλά να μην προλάβουν να φύγουν τα λαμόγια.

Αν εξαιρέσεις τα ανήλικα, κανείς για μένα δεν είναι αθωος!
Σίγουρα δεν έχουν όλοι του ίδιου είδους και μεγέθους ευθύνες, αλλά κανείς δεν είναι αθώος. Και ο Πάγκαλος και ο Τσοχατζόπουλος είναι ένοχος, και ο πατέρας μου είναι ένοχος ώς η γενιά που ήταν στα πράγματα όλα αυτά τα χρόνια, και εγώ όμως γιατί είμαι 35 χρόνων μουλάρι, και ασχολήθηκα λιγότερο απο ότι έπρεπε με τα κοινά του τόπου μου (παρώτι ασχολιόμουν πολύ περισσότερο απο τον μέσο όρο).
Συνεπώς... ρίξε μερικές χιλιάδες βόμβες απο πάνω να τελειώνουμε! Ετσι και αλλιώς... μάζι με τα ξερά καίγονται και τα χλωρά στη ζωή!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
liakosvol
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
liakosvol

Ηλικία : 59
Registration date : 05/10/2010

αποδειξη  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: αποδειξη    αποδειξη  Icon_minitimeΤρι Δεκ 13 2011, 23:41

Πολύ το πολυσυζητάμε και ξεφύγαμε απο το κεντρικό και κυρίως θέμα.Σωστές κουβέντες ειπώθηκαν απο όλους σας αλλά το θέμα να υπενθυμίσω είναι ΑΠΟΔΕΙΞΗ. Και θα το γράψω με κεφαλαία όχι για να φωνάξω αλλά για να το τονίσω:Όλα τα πράγματα πρέπει να μπούν στην θέση τους και ένα απο αυτά είναι ΝΑ ΖΗΤΑΜΕ ΑΠΟΔΕΙΞΗ!!!!Όταν δεν ζητάς απόδειξη σε κλέβουν μπροστά στα μάτια σου και αν ζητούσαμε ΟΛΟΙ την απόδειξη σε κάθε αγορά θα είχαμε ένα λιγότερο πρόβλημα να λύσουμε σ΄αυτή την χώρα!!!Τώρα λοιπόν ας ξεκινήσουμε απο αυτό κι ας προχωρήσουμε ως την τελική κάθαρση.Να αναπνεύσουμε λίγο βρε παιδιά.....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 

αποδειξη

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ.... :: Απόψεις....-
Μετάβαση σε: