Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΕικονοθήκηLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση

Μοιραστείτε | 
 

 Και τώρα τι κάνουμε?

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
black_hawk
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
black_hawk

Ηλικία : 37
Τόπος : ΠΑΤΡΑ - ΝΑΥΠΑΚΤΟΣ
Registration date : 10/03/2011

Και τώρα τι κάνουμε? - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Και τώρα τι κάνουμε?   Και τώρα τι κάνουμε? - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Σεπ 22 2011, 09:28

terino έγραψε:
man_OS έγραψε:
Άσε που είναι μια καλή δικαιολογία να πάμε καμιά εκδρομή στη Βουλγαρία κι εμείς Wink

Μου αρέσει ο τρόπος που σκέφτεσαι!!

ποτε φευγουμε...??? χαχαχα...

περα απο την πλακα... εγω φιλε χωρις να σε ξερω θα σου ελεγα να πας... με τον ιδιο μισθο αν εδω περνας καλα εκει θα εισαι βασιλιας... ειδικα αν δεν εχεις οικογενεια παιδια σκυλια θα εισαι μια χαρα... και οντως η Ελλαδα ειναι διπλα για να ερχεσαι να βλεπεις τους δικους σου... ασε που στο κατω κατω γιατι ρε παιδια να πληρωνω τον καφε στην Ελλαδα 4 και 5 ευρω και στην μεγαλυτερη πλατεια της Βουλγαριας να εχει 1,70..??? οεοο...??? μονο για το γεγονος οτι δεν εχει θαλασσα θα το σκεφτομουν εγω.. αλλα στις μερες μας θα ετοιμαζα ηδη βαλιτσες...!!!

καλη τυχη σε ο,τι και αν αποφασισεις...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Drakos
Member
Member
Drakos

Ηλικία : 45
Τόπος : Αθήνα - Ηράκλειο Κρήτης
Registration date : 17/03/2008

Και τώρα τι κάνουμε? - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Και τώρα τι κάνουμε?   Και τώρα τι κάνουμε? - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Σεπ 22 2011, 11:39

Μιας και έχω αρκετό χρόνο μέχρι να απαντήσω, καταρχίν ξεκίνησα και στέλνω βιογραφικά. Δεν ξέρεις ποτέ τι γίνεται. Πάντως, για τα δικά μου δεδομένα, είναι μεγάλη απόφαση να φυγω για Βουλγαρία. Το σκέφτομαι πάντως.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
liakosvol
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
liakosvol

Ηλικία : 59
Registration date : 05/10/2010

Και τώρα τι κάνουμε? - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Και τώρα τι κάνουμε?   Και τώρα τι κάνουμε? - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Σεπ 22 2011, 11:39

Με τον μισθό που έχεις τώρα στην Ελλάδα και με το κόστος ζωής στην Βουλγαρία (οι δημόσιοι υπάλληλοι εκεί παίρνουν 350 ευρώ) και κάθεσαι;Αν είναι και κοντά στην Ελλάδα και καλά θα περάσεις και δεν θα ξοδεύεις παράλογα τον μισθό σου και που ξέρεις τι άλλες ευκαιρίες δημιουργήσεις εκεί.Αρκεί να αγαπάς αυτό που κάνεις! moto
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
andreasp
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
andreasp

Ηλικία : 46
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 29/01/2010

Και τώρα τι κάνουμε? - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Και τώρα τι κάνουμε?   Και τώρα τι κάνουμε? - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Σεπ 22 2011, 13:49

Εφυγες ήδη!
Ο Γιος της Βουλγάρας που έρχετε στη μάνα μου είναι γιατρός στη Βουλγαρία.
300ευρω τον μήνα παίρνει μισθό και είναι καλοπληρωμένος.
Τα ελληνικό μισθό, θα ζείς βασιλικά εκει πέρα!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vstromrider
Member
Member
vstromrider

Ηλικία : 39
Τόπος : brahames!!!!
Registration date : 14/07/2010

Και τώρα τι κάνουμε? - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Και τώρα τι κάνουμε?   Και τώρα τι κάνουμε? - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Σεπ 22 2011, 16:48

terino έγραψε:
man_OS έγραψε:
Άσε που είναι μια καλή δικαιολογία να πάμε καμιά εκδρομή στη Βουλγαρία κι εμείς Wink

Μου αρέσει ο τρόπος που σκέφτεσαι!!

Και εμενα παρα πολυ!!!! Smile
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kopeli
gold member
gold member
kopeli

Ηλικία : 48
Τόπος : GR-SKG
Registration date : 16/07/2008

Και τώρα τι κάνουμε? - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Και τώρα τι κάνουμε?   Και τώρα τι κάνουμε? - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Σεπ 22 2011, 17:04

niksalonik έγραψε:
αν και δεν γνωριζω λεπτομέρειες για το ειδος της δουλειάς τον μισθο και την προοπτική καριέρας οπως φυσικά και την προσωπική σου κατάσταση οικογενειακή και γενικά άλλων υποχρεώσεων πιστεύω οτι ο "αέρας της αλλαγής" (κατοικια - φιλοι - χώρος ) γεννάει απο μονος του μια ευκαιρία για να δοκιμασεις τις αντοχές σου η και την τυχη σου ακομη !!!!

μενω πιστός ομως σ' ενα μύνημα που έλαβα σε παρομοια προσωπικη μου κατάσταση απο εναν πνευματώδη δάσκαλο και φίλο ....

"Προσοχή στην «παγίδα» που κρύβουν οι καιροί που ζούμε! Σε καιρούς «στρέβλωσης», διαφθοράς και απληστίας, ο άνθρωπος αναγκάζεται να γίνει περισσότερο ανήσυχος, καχύποπτος και αμυντικός. Το θέμα είναι πως οι τοίχοι που χτίζουμε γύρω μας για μας προστατέψουν από την κακία, την πονηριά και την αχαριστία των άλλων, κλείνουν απέξω και όλα τα δώρα που οι αγαθοί και ενάρετοι άνθρωποι που υπάρχουν στη ζωή μας, θέλουν να μας δώσουν."



βαλτα στη ζυγαρια απ την μια τις ΘΥΣΙΕΣ κι απ την άλλη τα ΩΦΕΛΗ κι οπου γύρει η πλάστιγγα ανάλογα πράττεις ....

ειμαι σίγουρος οτι θα παρεις την σωστή απόφαση ...οποια κι αν ειναι αυτη σου εύχομαι "καλή επιτυχία "


υ.γ. αν έρθεις"απ τα μέρη μας" πέρνα κι απο δώ για καφεδακι να γνωριστουμε κι ολας !!!!
+1 στα γραφόμενα του Νικόλα.




България има много красиви жени Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
paitos
gold member
gold member
paitos

Ηλικία : 47
Τόπος : Χανια
Registration date : 08/07/2008

Και τώρα τι κάνουμε? - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Και τώρα τι κάνουμε?   Και τώρα τι κάνουμε? - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Σεπ 22 2011, 18:34

Γιωργη πηγαινε












το επομενο μου ταξιδι θα ειναι σε εκεινα τα μερη και δεν εχω καπου να μεινω

YOU! bliax





Περα απο την πλακα οτι σου ειπανε και οι απο πανω, ζυγιασε τα και καντο, θα ειναι καλο και για το βιογραφικο
σου αργοτερα, αν στρωσουν τα πραματα και θελεις να γυρισεις!

ΥΓ Και αν χρειαστεις τιποτα απο Κρητη (τσικουδια, τσικουδια ή τσικουδια) μου λες και σου στελνω Razz
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
matsos13
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
matsos13

Ηλικία : 40
Τόπος : ΑΘΗΝΑ - ΜΥΤΙΛΗΝΗ
Registration date : 31/07/2011

Και τώρα τι κάνουμε? - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Και τώρα τι κάνουμε?   Και τώρα τι κάνουμε? - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Σεπ 22 2011, 23:03

paitos έγραψε:

ΥΓ Και αν χρειαστεις τιποτα απο Κρητη (τσικουδια, τσικουδια ή τσικουδια) μου λες και σου στελνω Razz
YOU! YOU! YOU! XAXAXAXA XAXAXAXA XAXAXAXA XYLO XYLO XYLO



Περα απο την πλακα ξερω παρα πολλους που την κανουν για εξω χωρις να εχουν κατι σιγουρο εξω απο θεμα δουλειας. Αν ημουν στη θεση σου θα τους ελαγα απο τωρα να την κανω. Αλλα αλλο εγω αλλο εσυ οπως ειπαν κ πιο πανω ζυγισε τα κ αν ο μονος ενδιασμος σου ειναι "τι να παω να κανω εγω σε μια ξενη χωρα" η απαντηση ειναι πηγαινε κ θα δεις κ αν δεν σου αρεσει γυρνα πισω. Στο κατω κατω δεν ειναι κα Αυστραλια, 2 ωρες δρομος απο σαλονικα ειναι...

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
costas v
gold member
gold member
costas v

Τόπος : ΚΟΖΑΝΗ
Registration date : 09/06/2008

Και τώρα τι κάνουμε? - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Και τώρα τι κάνουμε?   Και τώρα τι κάνουμε? - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Σεπ 22 2011, 23:16

Nα πας να πας ...
ξερεις τι λενε για εκει η ελληνες ε ?

ζαχαρη τα λεμονια !!! Wink
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.antoniadis.com.gr
natk
Member
Member
natk

Ηλικία : 42
Τόπος : 40.632096,22.934683
Registration date : 24/08/2009

Και τώρα τι κάνουμε? - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Και τώρα τι κάνουμε?   Και τώρα τι κάνουμε? - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Σεπ 27 2011, 20:37

Αν και δεν γνωρίζω αριβώς το αντικείμενο της εργασίας, μισθό κτλ θα σου έλεγα ΠΗΓΑΙΝΕ με τα μπούνια. Έχοντας ζήσει στην Βουλγαρία 7,5 χρόνια, μπορώ μετά βεβαιότητας να σου πω ότι σε μερικά χρόνια θα μας έχει περάσει. Το να μπορέσεις εκεί να μάθεις την γλώσσα και να δικτυωθείς είναι πολύτιμο εργαλείο φίλε μου και θα το δεις αύριο-μεθαύριο. Άμα ανοίξεις εκεί πόρτες νομίζω ότι θα σου βγει σε καλό. Δεν σου λέω ότι θα είναι εύκολο, αλλά σκέψου ότι σου δίνεται η δυνατότητα να αποκτήσεις ένα προσόν που λίγοι έχουν: να ξέρεις τον Βουλγαρο, τον Έλληνα, τα ελληνικά και τα βουλγάρικα.
Η BG προχωράει πολύ γρήγορα για διάφορους λόγους.Σου αναφέρω μερικά χαρακτηριστικά:
-Η σημερινή νέα γενιά έχει ζήσει πολύ χειρότερα από την κρίση.
-Δεν έχουν χρέος
-Οι νέοι εκεί είναι ιδιαίτερα εργατικοί και συμμορφώνονται στην Ευρώπη σαν κοτόπουλα
-Έχουν ήδη ξεπουλήσει τα πάντα και έχουν ανοιχτεί παντού
-Πλέον οι βούλγαροι επενδύουν στην Ελλάδα σωρηδόν
-Ελκυστικότατος προορισμός για μπίζνες. Φτηνά εργατικά χέρια ακόμη και στο εξειδικευμένο δυναμικό (με 1500? πληρώνεις τους πολύ υψηλόμισθους)
-Σε γενικές γραμμές η Ευρώπη κάνει εκεί ό,τι θέλει, είναι ένα λουνα παρκ επιχειρήσεων για ξένους.
-Βρίσκεις κενό πεδίο σε πολλούς επιχειρηματικούς τομείς (πχ αγροτικά)
-Μινι ιστορική αναδρομή: Οι Βούλγαροι ήταν από πάντα το υποχείριο των δυνατών και μάλιστα οικειοθελώς. Στον A'Βαλκανικό με μας, στον Β' με τους Τούρκους (μετά από 500 χρόνια κατοχής), Στον Α'ΠΠ με τους Αυστροουγγρογερμανούς, στον Β'ΠΠ με τους Γερμανούς (φανατικά) και μόλις φτάσαν οι Ρώσοι στα σύνορά τους - με τους Ρώσους (ακόμα πιο φανατικά). Μόλις έπεσε η ΕΣΣΔ - φανατικά με τη Δύση- σημαίες coca cola παντού. Μόλις μπήκαν στο ΝΑΤΟ- εθνική εορτή. Και φυσικά τώρα, η ΕΕ είναι ο καινούριος τους μπαμπάς. Προτεκτοράτο 4ever δηλαδή. Βέβαια, δεν έκανε πάντα και τις καλύτερες επιλογές και γι αυτό δεν είναι πλούσια χώρα. Αυτά θα μου πείς, γιατί στα γράφω; Διότι έχουν μεγάλη σημασία για να καταλάβεις ότι πρόκειται γαι μια χώρα που προσαρμόζεται σαν τον χαμαιλέοντα στις απαιτήσεις της εκάστοτε δύναμης-αγοράς και εσύ μπορείς να εκμεταλλευτείς ακριβώς αυτή την κατάσταση με όποιον τρόπο φαντάζεσαι.

Μην ακούς βέβαια τα κλασικά του έλληνα (εκεί με ένα καλτσόν και μια κοκα κολα τους κάνεις ό,τι θέλεις). Αυτά τελείωσαν στα 90's. Δέν είναι ξεφτίλα φτηνή η Βουλγαρία, απλά είναι αρκετά πιο φτηνά από'δω, με ανοδικές τάσεις. Επίσης, ο διαμοιρασμός του πλούτου είναι διεστραμμένος, οπότε μην μπερδεύεσαι με γεγονότα όπως αυτό που αναφέρθηκε πιο πάνω, ότι ο γιατρός παίρνει 300?, διότι αυτό δεν σημαίνει τίποτα. Ο γιατρός παίρνει 300? και ο μάγειρας πιτσαρίας μπορεί να παίρνει 500?. Τέλοσπάντων είναι ένα πολύ μακρύ θέμα και αξίζει να το ψάξεις. Άμα θες παραπάνω πληροφορίες, ευχαρίστως να βοηθήσω σε ότι μπορώ. Υπόψιν ότι έχω να πάω εκεί από τα τέλη του 2008, αλλά δεν νομίζω να άλλαξαν και πολλά από τότε.
Προσωπικά αν ασχολούμουν με εμπόριο-επιχειρήσεις εκεί θα ήμουν. Αλλά βλέπεις, δυστυχώς δεν είμαι ο μάγειρας πιτσαρίας, είμαι το άλλο. Evil or Very Mad

edit: Απλό μικρό παράδειγμα για να καταλάβεις τί προσόν σου περιγράφω. Παλιά έκανα μεταφράσεις Ελληνικά-Βουλγαρικά (στην θεσ/νίκη) και αντιστρόφως. Δεν έχω πτυχίο Βουλγαρικής/Ελληνικής φιλολογίας ούτε άδεια μεταφραστή. Απλά έκανα την μετάφραση και αργότερα ο επίσημος μεταφραστής την υπέγραφε. Εκεί που ο πτυχιούχος πανεπιστημίου ευρωπαϊκής γλώσσας έπαιρνε 5-7? την σελίδα εγώ έπαιρνα...................................17-25 cyclops
Είχα άπειρες προτάσεις από Βούλγαρους και Έλληνες για διάφορες δουλειές μόνο και μόνο επειδή ξέρω τη γλώσσα και τους ανθρώπους. Χωρίς κανένα άλλο προσόν. Απλά δεν είναι το αντικείμενό μου.


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 

Και τώρα τι κάνουμε?

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 

 Παρόμοια θέματα

+
Σελίδα 2 από 2Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ.... :: Απόψεις....-
Μετάβαση σε: