Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΕικονοθήκηLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση

Μοιραστείτε | 
 

 Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 8 ... 12, 13, 14 ... 18  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
tazakos
gold member
gold member
tazakos

Ηλικία : 43
Τόπος : Καλλιθέα ,από Καβαλα
Registration date : 22/05/2008

Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO - Σελίδα 13 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO   Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO - Σελίδα 13 Icon_minitimeΤρι Φεβ 14 2012, 15:59

bandit έγραψε:
tazakos έγραψε:
mavras έγραψε:
Και στο eBay θα βρείτε σε αστείες τιμές...

κ γιατί δεν βάζεις ένα λινκ φίλε? Suspect Smile


http://www.ebay.co.uk/sch/i.html?_from=R40&_trksid=p4634.m570.l1313&_nkw=motorcycle+brake+fluid+tank&_sacat=See-All-Categories

πλάκα έκανα χαγιούλη! 👅
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vstromrider
Member
Member
vstromrider

Ηλικία : 39
Τόπος : brahames!!!!
Registration date : 14/07/2010

Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO - Σελίδα 13 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO   Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO - Σελίδα 13 Icon_minitimeΤρι Φεβ 14 2012, 17:18

msp έγραψε:
Join the club!!! Razz Razz Razz

OK OK OK OK
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nikos147
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
nikos147

Registration date : 06/08/2010

Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO - Σελίδα 13 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO   Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO - Σελίδα 13 Icon_minitimeΤρι Φεβ 14 2012, 20:44

hristos13gr έγραψε:
nikos147 έγραψε:
Tελικα χθες τοποθετηθηκε και η ακτινικη 16αρα τρομπα...η διαφορά ειναι απλά χαώδης μιας και τωρα φρεναρει με την σκέψη και μονο!!! Η μονη παρατήρησή μου ειναι οτι σε μεγαλες ταχυτητες, πάνω από τα 90-100χαω, ακουω ενα σαν βουητο-σφυριγμα από τα φρενα, το οποιο εντείνεται οταν φρεναρω και το οποιο δεν ακούγονταν με τα μαμα φρενα! Οσοι εχετε βαλει brembo παρατηρειτε το ίδιο ή οχι??

υ.γ. Το δοχειακι των υγρων οταν ειναι η μηχανη σε ορθια θέση δεν καθεται ακριβως οριζοντια αλλά έχει μια μικρη κλίση...πειραζει να το αφησω έτσι ή θα πρεπει να φτιαξω ενα νέο λαμακι??


Όσοι έχουμε βάλει τις Brembo, Νικόλα, έχουμε αυτόν τον ήχο. Μην αγχώνεσαι είναι φυσιολογικός... Σε λίγο θα εκπαιδευτεί το αυτάκι σου & δεν θα τον ακούς καν... Razz Razz Laughing Laughing

Aπλά μου έκανε εντυπωση μιας και ακουγεται σαν "ηλεκτρονικός" θορυβος και οχι σαν απλό βοητο...θα το συνηθίσω!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
hristos13gr
gold member
gold member
hristos13gr

Ηλικία : 42
Τόπος : Αθήνα - Νέα Σμύρνη
Registration date : 26/02/2009

Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO - Σελίδα 13 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO   Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO - Σελίδα 13 Icon_minitimeΠαρ Φεβ 24 2012, 20:52

Όπως σας είχα πει, όταν θα βρίσκω ευκαιρίες, θα τις ποστάρω εδώ για όποιον ενδιαφέρεται...
ΒREMBO 40mm
Σκέτες αν & δεν είναι Η ΕΥΚΑΙΡΙΑ είναι καλές... 136?
ΣΕΤ με τρόμπα 199?



ΑΚΤΙΝΙΚΕΣ
ΣΕΤ με τρόμπα 216?


Έλα πάρε κόσμε... Very Happy Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
apogt
moderator
moderator
apogt

Ηλικία : 45
Τόπος : Άνοιξη
Registration date : 19/03/2011

Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO - Σελίδα 13 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: ebay   Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO - Σελίδα 13 Icon_minitimeΠαρ Φεβ 24 2012, 21:14

hristos13gr έγραψε:
Όπως σας είχα πει, όταν θα βρίσκω ευκαιρίες, θα τις ποστάρω εδώ για όποιον ενδιαφέρεται...
ΒREMBO 40mm
Σκέτες αν & δεν είναι Η ΕΥΚΑΙΡΙΑ είναι καλές... 136?
ΣΕΤ με τρόμπα 199?



ΑΚΤΙΝΙΚΕΣ
ΣΕΤ με τρόμπα 216?


Έλα πάρε κόσμε... Very Happy Very Happy


Τσάμπα!!!! ειδικά οι ακτινικές μαζί με τρόμπα και τακάκια!!!
Να πούμε για κάποιους πουν δεν κατέχουν και καλά το ebay, ότι και τα 3 σετ είναι σε πλειστηριασμό.
Αν ήταν τελικές τιμές θα ήταν super!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
hristos13gr
gold member
gold member
hristos13gr

Ηλικία : 42
Τόπος : Αθήνα - Νέα Σμύρνη
Registration date : 26/02/2009

Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO - Σελίδα 13 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO   Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO - Σελίδα 13 Icon_minitimeΠαρ Φεβ 24 2012, 21:30

apogt έγραψε:
hristos13gr έγραψε:
Όπως σας είχα πει, όταν θα βρίσκω ευκαιρίες, θα τις ποστάρω εδώ για όποιον ενδιαφέρεται...
ΒREMBO 40mm
Σκέτες αν & δεν είναι Η ΕΥΚΑΙΡΙΑ είναι καλές... 136?
ΣΕΤ με τρόμπα 199?



ΑΚΤΙΝΙΚΕΣ
ΣΕΤ με τρόμπα 216?


Έλα πάρε κόσμε... Very Happy Very Happy


Τσάμπα!!!! ειδικά οι ακτινικές μαζί με τρόμπα και τακάκια!!!
Να πούμε για κάποιους πουν δεν κατέχουν και καλά το ebay, ότι και τα 3 σετ είναι σε πλειστηριασμό.
Αν ήταν τελικές τιμές θα ήταν super!!!


Κάνεις λάθος φίλε μου. Σε πλειστηριασμό είναι μόνο το Σέτ με τις 40άρες & την τρόμπα, & οι σκέτες αλλά μέχρι στιγμής δεν έχει κάνει κανείς προσφορά.

Οι ακτινικές είναι για άμεση αγορά & μάλιστα είναι ανοιχτός να του κάνεις πρόταση & για άλλη τιμή...
Very Happy Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kafetzo
Member
Member
kafetzo

Ηλικία : 35
Τόπος : Αθήνα - Σεπόλια
Registration date : 25/11/2010

Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO - Σελίδα 13 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO   Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO - Σελίδα 13 Icon_minitimeΠαρ Φεβ 24 2012, 23:15

Έχοντας ήδη γράψει 300km με το νέο πακέτο φρένων έχω να πω πως είμαι λίγο ξενερωμένος... Για να σταματήσει η μηχανή τερματίζω τη μανέτα και την έχω στην πιο έξω θέση (το Νο 5). Μήπως πρέπει να αλλαχτεί η τρόμπα για να το βελτιώσω? Να πω πως το πακέτο που φόρεσα είναι οι δαγκάνες, τακάκια EBC χρυσά και βίδες racor με εξαερωτήρα. Και τα φρεναρίσματα που έχω κάνει είναι αρκετά... eee
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nikos147
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
nikos147

Registration date : 06/08/2010

Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO - Σελίδα 13 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO   Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO - Σελίδα 13 Icon_minitimeΣαβ Φεβ 25 2012, 00:58

kafetzo έγραψε:
Έχοντας ήδη γράψει 300km με το νέο πακέτο φρένων έχω να πω πως είμαι λίγο ξενερωμένος... Για να σταματήσει η μηχανή τερματίζω τη μανέτα και την έχω στην πιο έξω θέση (το Νο 5). Μήπως πρέπει να αλλαχτεί η τρόμπα για να το βελτιώσω? Να πω πως το πακέτο που φόρεσα είναι οι δαγκάνες, τακάκια EBC χρυσά και βίδες racor με εξαερωτήρα. Και τα φρεναρίσματα που έχω κάνει είναι αρκετά... eee

Μαλλον θελεις ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ εξαερωση...το ιδιο φαινομενο ειχα και εγω!! Καναμε εξαερωση στο συνεργειο για πανω απο μια ωρα μεχρι να μπορεσουμε να βελτιωσουμε την κατασταση! Τελικά άλλαξα και την τρομπα και τωρα ειμαι αρχοντας!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kafetzo
Member
Member
kafetzo

Ηλικία : 35
Τόπος : Αθήνα - Σεπόλια
Registration date : 25/11/2010

Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO - Σελίδα 13 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO   Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO - Σελίδα 13 Icon_minitimeΣαβ Φεβ 25 2012, 01:29

nikos147 έγραψε:
Μαλλον θελεις ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ εξαερωση...το ιδιο φαινομενο ειχα και εγω!! Καναμε εξαερωση στο συνεργειο για πανω απο μια ωρα μεχρι να μπορεσουμε να βελτιωσουμε την κατασταση! Τελικά άλλαξα και την τρομπα και τωρα ειμαι αρχοντας!!!

Απ'ότι κατάλαβα στο συνεργείο τον παίζουν (μετα συγχωρήσεως κιόλας...) γιατί θέλαν να με πείσουν ότι την επόμενη μέρα θα γυρίσω και θα τους πω να μου ξαναβάλουν τις μαμά από το πολύ δυνατό φρενάρισμα... Υπόψιν ότι τις έβαλα στο ίδιο συνεργείο με σένα! Σου πήρε έξτρα λεφτά για την περαιτέρω εξαέρωση?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
K0k0$
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
K0k0$

Ηλικία : 44
Τόπος : Αθηνα
Registration date : 06/06/2011

Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO - Σελίδα 13 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO   Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO - Σελίδα 13 Icon_minitimeΣαβ Φεβ 25 2012, 03:11

kafetzo έγραψε:
Έχοντας ήδη γράψει 300km με το νέο πακέτο φρένων έχω να πω πως είμαι λίγο ξενερωμένος... Για να σταματήσει η μηχανή τερματίζω τη μανέτα και την έχω στην πιο έξω θέση (το Νο 5). Μήπως πρέπει να αλλαχτεί η τρόμπα για να το βελτιώσω? Να πω πως το πακέτο που φόρεσα είναι οι δαγκάνες, τακάκια EBC χρυσά και βίδες racor με εξαερωτήρα. Και τα φρεναρίσματα που έχω κάνει είναι αρκετά... eee


Αδερφε αν εχεις Κ7+ με ABS κτλ δεν εχει να κανει με εξαερωση... με διαβασμα στα προηγουμενα εχει να κανει.

Για να σε βγαλω απο τον κοπο, με λιγα λογια, μαμα τρομπα στα Κ7+ μικροτερη απ'οσο χρειαζεται. Φρεναρεις μια χαρα με μαμα τρομπα, εστω κι αν τερματιζει η μανετα. Αν σε ενοχλει, βαζεις απο Κ6 και πριν, η απο 1000αρι.

Καλου-κακου δενεις και μανετα φρενου "πατημενη" για ενα βραδυ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
andreasp
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
andreasp

Ηλικία : 46
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 29/01/2010

Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO - Σελίδα 13 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO   Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO - Σελίδα 13 Icon_minitimeΣαβ Φεβ 25 2012, 07:27

hristos13gr έγραψε:


ΑΚΤΙΝΙΚΕΣ
ΣΕΤ με τρόμπα 216?


Έλα πάρε κόσμε... Very Happy Very Happy

Να φανταστώ ότι αυτό είναι το καλύτερο σετάκι που μπορεί να πάρει κανένας?
Τι αποστάτες χρειάζονται όμως για να μπούνε στο Vstrom ?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
apogt
moderator
moderator
apogt

Ηλικία : 45
Τόπος : Άνοιξη
Registration date : 19/03/2011

Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO - Σελίδα 13 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Αποστάτες   Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO - Σελίδα 13 Icon_minitimeΣαβ Φεβ 25 2012, 08:35

andreasp έγραψε:
hristos13gr έγραψε:


ΑΚΤΙΝΙΚΕΣ
ΣΕΤ με τρόμπα 216?


Έλα πάρε κόσμε... Very Happy Very Happy

Να φανταστώ ότι αυτό είναι το καλύτερο σετάκι που μπορεί να πάρει κανένας?
Τι αποστάτες χρειάζονται όμως για να μπούνε στο Vstrom ?


Αυτοί είναι οι αποστάτες, μπορείς να του στείλεις ένα μήνυμα και να ξαναβγάλει.
http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&_trksid=p4340.l2557&hash=item4ab052b594&item=320785790356&nma=true&pt=Motorcycles_Parts_Accessories&rt=nc&si=3cT3GbqPFdXh8kdg25EWa8VtFT4%253D&vxp=mtr&orig_cvip=true&rt=nc
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
hristos13gr
gold member
gold member
hristos13gr

Ηλικία : 42
Τόπος : Αθήνα - Νέα Σμύρνη
Registration date : 26/02/2009

Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO - Σελίδα 13 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO   Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO - Σελίδα 13 Icon_minitimeΣαβ Φεβ 25 2012, 09:55

k0k0$ έγραψε:
kafetzo έγραψε:
Έχοντας ήδη γράψει 300km με το νέο πακέτο φρένων έχω να πω πως είμαι λίγο ξενερωμένος... Για να σταματήσει η μηχανή τερματίζω τη μανέτα και την έχω στην πιο έξω θέση (το Νο 5). Μήπως πρέπει να αλλαχτεί η τρόμπα για να το βελτιώσω? Να πω πως το πακέτο που φόρεσα είναι οι δαγκάνες, τακάκια EBC χρυσά και βίδες racor με εξαερωτήρα. Και τα φρεναρίσματα που έχω κάνει είναι αρκετά... eee


Αδερφε αν εχεις Κ7+ με ABS κτλ δεν εχει να κανει με εξαερωση... με διαβασμα στα προηγουμενα εχει να κανει.

Για να σε βγαλω απο τον κοπο, με λιγα λογια, μαμα τρομπα στα Κ7+ μικροτερη απ'οσο χρειαζεται. Φρεναρεις μια χαρα με μαμα τρομπα, εστω κι αν τερματιζει η μανετα. Αν σε ενοχλει, βαζεις απο Κ6 και πριν, η απο 1000αρι.

Καλου-κακου δενεις και μανετα φρενου "πατημενη" για ενα βραδυ.


Φάνη τα πράγματα είναι ΠΕΡΙΠΟΥ όπως τα λέει ο Κώστας πιο πάνω. Από αυτά που λες καταλαβαίνω ότι σίγουρα δεν σου έχει κάνει καλή εξαέρωση ο "μάστορας" που σου έκανε την τοποθέτηση.
Κάνε το κόλπο που σου λέει ο Κώστας με την εξαέρωση της νύχτας* & θα βελτιωθεί πολύ η αίσθηση. Αν δεν βελτιωθεί τότε κάτι δεν έχει γίνει σωστά ή δεν έχουν μπει υγρά της προκοπής...
Όσο όμως κι αν βελτιωθεί η αίσθησή σου, θα έχεις (όλα τα 650άρια μετά το Κ7) ακόμη μια σπογγώδη αίσθηση, η οποία όμως δεν θα σε ενοχλεί κατά το φρενάρισμα!!!
Για να εξαφανιστεί τελείως & αυτή η σπογγώδη αίσθηση, θα πρέπει να βάλεις μια 16άρα τρόμπα (από 1000άρι, ή 650 μέχρι Κ6, ή άλλης μηχανής). Cool


*εξαέρωση της νύχτας: δένετε την μανέτα πατημένη & την αφήνετε έτσι για όλο το βράδυ. Το πρωί την λύνεται & την αφήνετε να επανέλθει αργά στην θέση της.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
hristos13gr
gold member
gold member
hristos13gr

Ηλικία : 42
Τόπος : Αθήνα - Νέα Σμύρνη
Registration date : 26/02/2009

Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO - Σελίδα 13 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO   Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO - Σελίδα 13 Icon_minitimeΣαβ Φεβ 25 2012, 10:04

apogt έγραψε:
andreasp έγραψε:
hristos13gr έγραψε:


ΑΚΤΙΝΙΚΕΣ
ΣΕΤ με τρόμπα 216?


Έλα πάρε κόσμε... Very Happy Very Happy

Να φανταστώ ότι αυτό είναι το καλύτερο σετάκι που μπορεί να πάρει κανένας?
Τι αποστάτες χρειάζονται όμως για να μπούνε στο Vstrom ?


Αυτοί είναι οι αποστάτες, μπορείς να του στείλεις ένα μήνυμα και να ξαναβγάλει.
http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&_trksid=p4340.l2557&hash=item4ab052b594&item=320785790356&nma=true&pt=Motorcycles_Parts_Accessories&rt=nc&si=3cT3GbqPFdXh8kdg25EWa8VtFT4%253D&vxp=mtr&orig_cvip=true&rt=nc

όποιος ενδιαφέρεται για τις ακτινικές αυτές απλά να του στείλει μια ερώτηση (απλά για επιβεβαίωση) αν η απόσταση μεταξύ των οπών είναι 100mm...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kafetzo
Member
Member
kafetzo

Ηλικία : 35
Τόπος : Αθήνα - Σεπόλια
Registration date : 25/11/2010

Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO - Σελίδα 13 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO   Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO - Σελίδα 13 Icon_minitimeΣαβ Φεβ 25 2012, 10:28

k0k0$ έγραψε:
Αδερφε αν εχεις Κ7+ με ABS κτλ δεν εχει να κανει με εξαερωση... με διαβασμα στα προηγουμενα εχει να κανει.

Για να σε βγαλω απο τον κοπο, με λιγα λογια, μαμα τρομπα στα Κ7+ μικροτερη απ'οσο χρειαζεται. Φρεναρεις μια χαρα με μαμα τρομπα, εστω κι αν τερματιζει η μανετα. Αν σε ενοχλει, βαζεις απο Κ6 και πριν, η απο 1000αρι.

Καλου-κακου δενεις και μανετα φρενου "πατημενη" για ενα βραδυ.

Κώστα, έχω διαβάσει όλο το thread πολλές φορές. Αλλά υποτίθεται πως πήγα στο μάστορα για να μου κάνει την καλύτερη δυνατή εξαέρωση μέσω laptop (το μοντέλο είναι Κ8 με ABS). Και αναρωτιέμαι πως οι υπόλοιποι που έκαναν την εξαέρωση με σύριγγα τόσο καλύτερα τους βγήκε? Δοκίμασα και την εξαέρωση της νύχτας αλλά μάλλον αποτυχημένα γιατί το πρωί που πήγα να δω είχε λασκάρει ο σπάγγος. Θα το ξανακάνω και επανέρχομαι! Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nikos147
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
nikos147

Registration date : 06/08/2010

Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO - Σελίδα 13 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO   Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO - Σελίδα 13 Icon_minitimeΣαβ Φεβ 25 2012, 11:07

kafetzo έγραψε:
nikos147 έγραψε:
Μαλλον θελεις ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ εξαερωση...το ιδιο φαινομενο ειχα και εγω!! Καναμε εξαερωση στο συνεργειο για πανω απο μια ωρα μεχρι να μπορεσουμε να βελτιωσουμε την κατασταση! Τελικά άλλαξα και την τρομπα και τωρα ειμαι αρχοντας!!!

Απ'ότι κατάλαβα στο συνεργείο τον παίζουν (μετα συγχωρήσεως κιόλας...) γιατί θέλαν να με πείσουν ότι την επόμενη μέρα θα γυρίσω και θα τους πω να μου ξαναβάλουν τις μαμά από το πολύ δυνατό φρενάρισμα... Υπόψιν ότι τις έβαλα στο ίδιο συνεργείο με σένα! Σου πήρε έξτρα λεφτά για την περαιτέρω εξαέρωση?

Eαν πήγες στο ίδιο συνεργειο που τις εβαλα και εγω μου κανει εντυπωση εαν δεν ασχοληθηκαν...εμενα παιδευτηκαν πάνω από μια ωρα για να βελτιωσουν την κατασταση...όπως ειχα γραψει και σε άλλο θεμα στο τέλος αναγκαστηκαν και εβγαλαν τις δαγκάνες από τα καλάμια και τις σήκωσαν πάνω από το ύψος της τρομπας και συνεχιζοντας την εξαέρωση άρχισαν να βγανουν φυσαλίδες από τις δαγκάνες, οι οποιες μαλλον ηταν εγκλωβισμένες στον διακλαδωτηρα πάνω από το φτερο!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
andreasp
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
andreasp

Ηλικία : 46
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 29/01/2010

Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO - Σελίδα 13 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO   Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO - Σελίδα 13 Icon_minitimeΣαβ Φεβ 25 2012, 13:38

kafetzo έγραψε:
Δοκίμασα και την εξαέρωση της νύχτας αλλά μάλλον αποτυχημένα γιατί το πρωί που πήγα να δω είχε λασκάρει ο σπάγγος. Θα το ξανακάνω και επανέρχομαι! Very Happy

Δεσε ένα tyreup και δεν θα φύγει ποτέ!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτ
Επισκέπτης



Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO - Σελίδα 13 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO   Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO - Σελίδα 13 Icon_minitimeΣαβ Φεβ 25 2012, 18:33

andreasp έγραψε:
kafetzo έγραψε:
Δοκίμασα και την εξαέρωση της νύχτας αλλά μάλλον αποτυχημένα γιατί το πρωί που πήγα να δω είχε λασκάρει ο σπάγγος. Θα το ξανακάνω και επανέρχομαι! Very Happy

Δεσε ένα tyreup και δεν θα φύγει ποτέ!

Λάστιχο...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gmavrid
gold member
gold member
gmavrid

Ηλικία : 43
Τόπος : Σέρρες-Θεσσαλονίκη
Registration date : 20/02/2008

Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO - Σελίδα 13 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO   Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO - Σελίδα 13 Icon_minitimeΣαβ Φεβ 25 2012, 20:51

kafetzo έγραψε:
Έχοντας ήδη γράψει 300km με το νέο πακέτο φρένων έχω να πω πως είμαι λίγο ξενερωμένος...
Για να σταματήσει η μηχανή τερματίζω τη μανέτα και την έχω στην πιο έξω θέση (το Νο 5).

Εμ, ναι, έχει ξανα-ειπωθεί, δεν είναι κάτι πρωτότυπο, αλλά τα συμπτώματά σου συνηγορούν σε:

ΕΞΑΕΡΩΣΗ!!!

kafetzo έγραψε:
Κώστα, έχω διαβάσει όλο το thread πολλές φορές.
Αλλά υποτίθεται πως πήγα στο μάστορα για να μου κάνει την καλύτερη
δυνατή εξαέρωση μέσω laptop (το μοντέλο είναι Κ8 με ABS).

Και για να μην υπάρχουν παρερμηνείες και παρεξηγήσεις,
το έχω ξαναγράψει, αλλά θα το ξαναγράψω:

Η εξαέρωση στα Κ7 ABS+ γίνεται ΑΚΡΙΒΩΣ όπως και στα Κ6-.
Το technical manual του Κ7A+ στο κεφάλαιο για την εξαέρωση
ΔΕΝ ΔΙΑΦΟΡΟΠΟΙΕΙΤΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ από το αντίστοιχο του technical
manual του Κ4 και στο εξειδικευμένο κεφάλαιο 13 ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΚΑΤΙ ΕΠΙΠΛΕΟΝ...

1. Κατά την εξαέρωση το σύστημα του ABS είναι απομονωμένο...
2. Αν έχει μείνει αέρας στο σύστημα, τότε δεν μπορείς να μπλοκάρεις
τον τροχό για να ανοίξει η βαλβίδα του ABS και να έχεις υποτιθέμενη
φυσαλίδα (?) στο ABS...
3. Το παρακάτω, σελίδα 13-98, αναφέρεται στον διαγνωστικό έλεγχο με το SDS Tool
(δηλαδή η μοτό συνδεδεμένη με υπολογιστή από τη σχετική φύσα):

Do you feel air mixed in system when gripping brake lever?

If air mixed in primary piping is anticipated,
bleed air in advance and start SDS again.


Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO - Σελίδα 13 Scaled.php?server=716&filename=sdsabs

Τέλος, στη σελίδα 13-101 όπου εμφανίζονται όλα τα σφάλματα
του συστήματος ABS δεν υπάρχει κωδικός σφάλματος που να
έχει σχέση με αέρα στο σύστημα...

Όποιος θέλει ανατρέχει στη σελίδα 13-75 και κάτω και διαβάζει...

ΥΓ. BUSTED...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kafetzo
Member
Member
kafetzo

Ηλικία : 35
Τόπος : Αθήνα - Σεπόλια
Registration date : 25/11/2010

Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO - Σελίδα 13 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO   Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO - Σελίδα 13 Icon_minitimeΔευ Μαρ 05 2012, 15:35

Αφού λοιπόν δοκίμασα και την εξαέρωση της μιας νύχτας δεν είδα απολύτως καμία βελτίωση. Τώρα δοκίμασα και την εξαέρωση των δύο νυχτών και πάλι δεν είδα καμία βελτίωση. Ειλικρινά έχω απογοητευτεί πολύ από τα φρένα καθώς δεν μου εμπνέουν εμπιστοσύνη. Με τα προηγούμενα σταματούσε καλύτερα η μηχανή, πιο άμεσα. Φανταστείτε πως είτε πατάω το μπροστινό είτε το πίσω φρένο είναι το ίδιο... Neutral Neutral Neutral

Τι προτείνετε να κάνω? Να την ξαναπάω στο συνεργείο για εξαέρωση ή να αρχίζω να ψάχνω για τρόμπα mouuuuuu mouuuuuu mouuuuuu
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
hristos13gr
gold member
gold member
hristos13gr

Ηλικία : 42
Τόπος : Αθήνα - Νέα Σμύρνη
Registration date : 26/02/2009

Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO - Σελίδα 13 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO   Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO - Σελίδα 13 Icon_minitimeΔευ Μαρ 05 2012, 16:26

kafetzo έγραψε:
Αφού λοιπόν δοκίμασα και την εξαέρωση της μιας νύχτας δεν είδα απολύτως καμία βελτίωση. Τώρα δοκίμασα και την εξαέρωση των δύο νυχτών και πάλι δεν είδα καμία βελτίωση. Ειλικρινά έχω απογοητευτεί πολύ από τα φρένα καθώς δεν μου εμπνέουν εμπιστοσύνη. Με τα προηγούμενα σταματούσε καλύτερα η μηχανή, πιο άμεσα. Φανταστείτε πως είτε πατάω το μπροστινό είτε το πίσω φρένο είναι το ίδιο... Neutral Neutral Neutral

Τι προτείνετε να κάνω? Να την ξαναπάω στο συνεργείο για εξαέρωση ή να αρχίζω να ψάχνω για τρόμπα mouuuuuu mouuuuuu mouuuuuu

Έλα μετά την Παρασκευή στο περίπτερο να του ρίξω μια ματιά...
Ενδεχομένως από κάπου να σου παίρνει αέρα... Έχεις ελέγξει όλες τις ενώσεις να δεις αν είναι κλειστές καλά??? Δες τες & πρόσεξε αν από κάπου έχει ξεράσει ελάχιστο υγρό...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
msp
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
msp

Ηλικία : 47
Τόπος : Athens, Ellas - Shantou, China
Registration date : 27/10/2009

Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO - Σελίδα 13 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO   Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO - Σελίδα 13 Icon_minitimeΔευ Μαρ 05 2012, 16:37

Δεν θα έλεγα όχι σε τρομπίτσα, αλλά όπως είπε και ο Χρήστος η πιθανή απώλεια υγρού μπορεί να ευθύνεται!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kafetzo
Member
Member
kafetzo

Ηλικία : 35
Τόπος : Αθήνα - Σεπόλια
Registration date : 25/11/2010

Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO - Σελίδα 13 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO   Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO - Σελίδα 13 Icon_minitimeΠεμ Μαρ 08 2012, 22:28

Λοιπόν κύριοι... Κοίταξα όλες τις ενώσεις για τυχόν απώλεια υγρών και είναι όλα κομπλέ. Ενώ όμως έβγαζα το λουκέτο από το δισκόφρενο συνειδητοποίησα με μεγάλη μου έκπληξη το εξής--->οι δίσκοι είναι μισομαυρισμένοι!!! Τι θέλω να πω.. Και στους δύο δίσκους δεν πατάνε καλά τα τακάκια με αποτέλεσμα η εσωτερική επιφάνεια των δίσκων να είναι ασημένια και περιμετρικά και εσωτερικά να είναι μάυροι. Μήπως έχουν πρόβλημα τα έμβολα??? Μήπως δεν έχουν κάτσει καλά τα τακάκια??? Οέο!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
tasos78
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
tasos78

Ηλικία : 45
Τόπος : ΚΥΜΗ - ΒΟΛΟΣ
Registration date : 23/03/2011

Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO - Σελίδα 13 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO   Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO - Σελίδα 13 Icon_minitimeΚυρ Μαρ 25 2012, 16:04

Παιδες μπηκα και εγω επιτελους στο club των brembo.
Ενα πραγμα εχω να πω: ΑΛΛΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ!!!!!!!!
Δεν εβαλα αλλη αντλια (μια χαρα το βλεπω και ετσι) αλλα για το γμτ θα εχω το νου μου για καμια σε καλη τιμη
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
apogt
moderator
moderator
apogt

Ηλικία : 45
Τόπος : Άνοιξη
Registration date : 19/03/2011

Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO - Σελίδα 13 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Τρόμπα   Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO - Σελίδα 13 Icon_minitimeΚυρ Μαρ 25 2012, 22:09

tasos78 έγραψε:
Παιδες μπηκα και εγω επιτελους στο club των brembo.
Ενα πραγμα εχω να πω: ΑΛΛΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ!!!!!!!!
Δεν εβαλα αλλη αντλια (μια χαρα το βλεπω και ετσι) αλλα για το γμτ θα εχω το νου μου για καμια σε καλη τιμη
Welcome!!! Επειδή το είχα και με τη μαμά τρόμπα για κανένα μήνα, την πραγματική διαφορά στην αίσθηση και την απόδοση θα την καταλάβεις μόνο με την αλλαγή της τρόμπας. Όχι ότι τώρα έχει θέμα, αφού σε κάθε περίπτωση δεν υπάρχει σύγκριση με τα μαμά φρένα, απλά με την τρόμπα θα αποκτήσεις χειρουργική ακρίβεια και φρένο με το ένα δάκτυλο στην μανέτα, θα καταλάβεις τι μπορούν να κάνουν τα νέα σου φρένα!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 

Πώς & πού βρίσκω τις τετραπίστoνες BREMBO

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 

 Παρόμοια θέματα

+
Σελίδα 13 από 18Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 8 ... 12, 13, 14 ... 18  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ-ΑΝΑΒΑΤΗΣ :: Φρένα-Μετάδοση-
Μετάβαση σε: