Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΕικονοθήκηLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση

Μοιραστείτε | 
 

 Η αλήθεια για τα κράνη και τον προστατευτικό τους ρόλο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Ricardo22

Ricardo22

Ηλικία : 43
Τόπος : Κομοτηνή
Registration date : 17/09/2009

Η αλήθεια για τα κράνη και τον προστατευτικό τους ρόλο - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η αλήθεια για τα κράνη και τον προστατευτικό τους ρόλο   Η αλήθεια για τα κράνη και τον προστατευτικό τους ρόλο - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Σεπ 21 2009, 21:45

Είναι άλλη η αίσθηση του αέρα χωρίς το κράνος ρε παίδες αλλά... ΠΑΝΤΟΥ ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ ΚΡΑΝΟΣ!!!

Αδερφέ Γιώργο πάρε και το videaki απο το υπουργείο συγκοινωνιών!!

https://www.youtube.com/watch?v=Z7ZGiJMZD9M
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
msp
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
msp

Ηλικία : 48
Τόπος : Athens, Ellas - Shantou, China
Registration date : 27/10/2009

Η αλήθεια για τα κράνη και τον προστατευτικό τους ρόλο - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η αλήθεια για τα κράνη και τον προστατευτικό τους ρόλο   Η αλήθεια για τα κράνη και τον προστατευτικό τους ρόλο - Σελίδα 2 Icon_minitimeΣαβ Νοε 07 2009, 20:55

Έχω ακούσει τον αστικό μύθο ότι πολλοί μεταφράζουν τον νόμο όπως τους συμφέρει περί κράνους, γιατί και καλά στην αρχαΐζουσα ο νόμος λέει πως ο οδηγός οφείλει να "φέρει" κράνος, άρα ακόμα και να "φέρεις" κράνος στον αγκώνα είσαι νομοταγής. Δεν πιστεύω πως είναι δυνατόν κάποιος να μεταφράζει το "φέρω" τόσο ηλίθια. Εννοείται πως κράνος σημαίνει κεφάλι και τίποτα άλλο. Ο φέρων σώβρακο δηλαδή μπορεί να το έχει και στο κεφάλι του, άρα είναι το ίδιο με τον φέροντα σώβρακο στη λεκάνη του Laughing
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
toxotis61

toxotis61

Ηλικία : 62
Τόπος : Αθηνα
Registration date : 29/04/2010

Η αλήθεια για τα κράνη και τον προστατευτικό τους ρόλο - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η αλήθεια για τα κράνη και τον προστατευτικό τους ρόλο   Η αλήθεια για τα κράνη και τον προστατευτικό τους ρόλο - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Απρ 29 2010, 17:29

Αγαπητοι φιλοι γεια σας.
Ειμαι νεος στο σαιτ, μολις πριν λιγη ωρα εκανα εγγραφη.
Διαβασα ολα οσα γραφετε εδω, στο post.
Απο την μερια μου, θα μου επιτρεψετε να σας πω, οτι ειμαι γναθοπροσωπικος χειρουργος και ειμαι αποφοιτος του Advanced Trauma Life Support (ATLS). Επειδη ειμαι σχεδον σιγουρος οτι δεν ξερετε τι ειναι η ειδικοτητα μου (ακομη και συναδελφοι δεν ξερουν), σας εξηγω οτι ειναι χειρουργικη κεφαλης-τραχηλου που ενα μεγαλο μερος της, ασχολειται με καταγματα της κρανιοπροσωπικης χωρας. Το ATLS, ειναι απο τα πιο δυσκολα σεμιναρια που υπαρχουν στον κοσμο, παιρνεις διπλωμα με εξετασεις, και ασχολειται με την αντιμετωπιση, του, για καποιο λογο, πολυτραυματια, την πρωτη δυσκολη και καθοριστικη για την ζωη του, ωρα απο το ατυχημα.
Οτι θελετε, ειμαι στην διαθεση σας!!!

ΝΑ ΦΟΡΑΤΕ ΠΑΝΤΑ ΚΡΑΝΟΣ!!! Ακομη κι οταν πατε για τσιγαρα στο περιπτερο!!!! Τα ματια μου εχουν δει πολλα!!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
massai
gold member
gold member
massai

Ηλικία : 50
Τόπος : Ίλιον
Registration date : 03/11/2008

Η αλήθεια για τα κράνη και τον προστατευτικό τους ρόλο - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η αλήθεια για τα κράνη και τον προστατευτικό τους ρόλο   Η αλήθεια για τα κράνη και τον προστατευτικό τους ρόλο - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Απρ 29 2010, 17:48

Αχρείαστος να είσαι καλέ μου άνθρωπε...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
stheodosis



Ηλικία : 49
Τόπος : ΑΘΗΝΑ
Registration date : 28/07/2009

Η αλήθεια για τα κράνη και τον προστατευτικό τους ρόλο - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η αλήθεια για τα κράνη και τον προστατευτικό τους ρόλο   Η αλήθεια για τα κράνη και τον προστατευτικό τους ρόλο - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Αυγ 25 2010, 15:53

Μόλις γύρισα απο διακοπές στη Λέσβο ...

Μού έκανε μεγάλη εντύπωση ότι σχεδόν όλοι κυκλοφορούσαν χώρις κράνος.

Μόνο έναν αστυνομικό της ομάδας "Ζ" είδα να φοράει, όλοι οι υπόλοιποι μοτοσυκλετιστές που συνάντησα, ήταν χώρις.

Λές και εκεί δεν ισχύει ο νόμος για τα κράνη.

Μού έκανε επίσης εντύπωση ότι στην διαδρομή από την Αγιάσσο στα Βατερά, υπήρχε και ένα καντιλακί κάθε 500m.

Μάλλον ζήμια κάνει η αστυνομια που δε ελένχει για κράνος, οχι χάρη.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
martha96



Registration date : 04/03/2011

Η αλήθεια για τα κράνη και τον προστατευτικό τους ρόλο - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Φτηνές !!!   Η αλήθεια για τα κράνη και τον προστατευτικό τους ρόλο - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Μαρ 09 2011, 13:03

Κώδικας:
man_OS: martha στο επόμενο έρχεται μπανάκι. Το νου σου
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
groi1000
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
groi1000

Ηλικία : 43
Τόπος : ΜΥΤΙΛΗΝΗ
Registration date : 31/03/2010

Η αλήθεια για τα κράνη και τον προστατευτικό τους ρόλο - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η αλήθεια για τα κράνη και τον προστατευτικό τους ρόλο   Η αλήθεια για τα κράνη και τον προστατευτικό τους ρόλο - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Μαρ 09 2011, 13:28

stheodosis έγραψε:
Μόλις γύρισα απο διακοπές στη Λέσβο ...

Μού έκανε μεγάλη εντύπωση ότι σχεδόν όλοι κυκλοφορούσαν χώρις κράνος.

Μόνο έναν αστυνομικό της ομάδας "Ζ" είδα να φοράει, όλοι οι υπόλοιποι μοτοσυκλετιστές που συνάντησα, ήταν χώρις.

Λές και εκεί δεν ισχύει ο νόμος για τα κράνη.

Μού έκανε επίσης εντύπωση ότι στην διαδρομή από την Αγιάσσο στα Βατερά, υπήρχε και ένα καντιλακί κάθε 500m.

Μάλλον ζήμια κάνει η αστυνομια που δε ελένχει για κράνος, οχι χάρη.
Ζωντανεύω θέμα πάλι μιάς και είμαι Λέσβιος (μην ακούσω κάνα τρελό Twisted Evil ).Φίλε έχεις απόλυτο δίκιο και λές την αλήθεια.Στο νησί υπάρχει μία περίεργη κατάσταση ανομίας στο συγκεκριμένο θέμα.Εντός πόλης δε γράφει η τροχαία και λίγο παραέξω ξεσκίζει.Βέβαια η παιδεία η οδηγική εδώ είναι για τον Π....Ο silent Κανένας δε φοράει κράνος.Μάλλον έχουνε κάνει συμφωνία με Το Θεό scratch Μικροί,μεγάλοι τα ίδια σκ@τ@ ένα πράμα.Εγώ λόγω του ότι ζώ Πειραιά και φοράω συνέχεια,έρχομαι εδώ και εξακολουθώ να φοράω ακόμα και για μικρές αποστάσεις(μεγάλο πράγμα η δύναμη της συνήθειας).Σε πληροφορώ ότι μου κάνουν ακόμα και πλάκα!Το σύνηθες είναι να με κοιτάζουν σα να έχω σαλτάρει!Τί να πώ?Απλά λυπάμαι το ότι κάποιοι έχουν γνωριμίες,επηρεάζουν τις αρχές και στο τέλος κλαίνε τα παιδιά τους.
Αυτό ισχύει από ανέκαθεν στο νησί,οπότε δε πρόκειται να αλλάξει κάτι κι ας έχουμε τόσους νεκρούς Embarassed
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
panosmav

panosmav

Ηλικία : 52
Τόπος : Βριλήσσια, Χανιά, Κοντομαρί Χανίων
Registration date : 17/04/2011

Η αλήθεια για τα κράνη και τον προστατευτικό τους ρόλο - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η αλήθεια για τα κράνη και τον προστατευτικό τους ρόλο   Η αλήθεια για τα κράνη και τον προστατευτικό τους ρόλο - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Μάης 10 2011, 15:40

Μα νομίζω ότι πέρα από την προστασία που προσφέρει το κράνος, μας βοηθάει και να βλέπουμε.
ούτε δάκρυα, ούτε μυγάκια, ούτε τίποτα.
Επίσης πέρα από την προστασία σε περίπτωση πτώσης, σκεφτείτε να τρέχει η μηχανή, ο αέρας να ανεμίζει τα μαλλια(για όσους έχουν), και το μπροστινό αμάξι να πατήσει πετραδάκι και να το φάμε σε κανα μάτι...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Bretsos
gold member
gold member
Bretsos

Τόπος : Φυλακισμένος στην Αθήνα...
Registration date : 06/03/2009

Η αλήθεια για τα κράνη και τον προστατευτικό τους ρόλο - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η αλήθεια για τα κράνη και τον προστατευτικό τους ρόλο   Η αλήθεια για τα κράνη και τον προστατευτικό τους ρόλο - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Μάης 10 2011, 15:55


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vaggelis

vaggelis

Ηλικία : 38
Τόπος : ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Registration date : 24/06/2011

Η αλήθεια για τα κράνη και τον προστατευτικό τους ρόλο - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η αλήθεια για τα κράνη και τον προστατευτικό τους ρόλο   Η αλήθεια για τα κράνη και τον προστατευτικό τους ρόλο - Σελίδα 2 Icon_minitimeΣαβ Αυγ 13 2011, 14:56

groi1000 έγραψε:
stheodosis έγραψε:
Μόλις γύρισα απο διακοπές στη Λέσβο ...

Μού έκανε μεγάλη εντύπωση ότι σχεδόν όλοι κυκλοφορούσαν χώρις κράνος.

Μόνο έναν αστυνομικό της ομάδας "Ζ" είδα να φοράει, όλοι οι υπόλοιποι μοτοσυκλετιστές που συνάντησα, ήταν χώρις.

Λές και εκεί δεν ισχύει ο νόμος για τα κράνη.

Μού έκανε επίσης εντύπωση ότι στην διαδρομή από την Αγιάσσο στα Βατερά, υπήρχε και ένα καντιλακί κάθε 500m.

Μάλλον ζήμια κάνει η αστυνομια που δε ελένχει για κράνος, οχι χάρη.
Ζωντανεύω θέμα πάλι μιάς και είμαι Λέσβιος (μην ακούσω κάνα τρελό Twisted Evil ).Φίλε έχεις απόλυτο δίκιο και λές την αλήθεια.Στο νησί υπάρχει μία περίεργη κατάσταση ανομίας στο συγκεκριμένο θέμα.Εντός πόλης δε γράφει η τροχαία και λίγο παραέξω ξεσκίζει.Βέβαια η παιδεία η οδηγική εδώ είναι για τον Π....Ο silent Κανένας δε φοράει κράνος.Μάλλον έχουνε κάνει συμφωνία με Το Θεό scratch Μικροί,μεγάλοι τα ίδια σκ@τ@ ένα πράμα.Εγώ λόγω του ότι ζώ Πειραιά και φοράω συνέχεια,έρχομαι εδώ και εξακολουθώ να φοράω ακόμα και για μικρές αποστάσεις(μεγάλο πράγμα η δύναμη της συνήθειας).Σε πληροφορώ ότι μου κάνουν ακόμα και πλάκα!Το σύνηθες είναι να με κοιτάζουν σα να έχω σαλτάρει!Τί να πώ?Απλά λυπάμαι το ότι κάποιοι έχουν γνωριμίες,επηρεάζουν τις αρχές και στο τέλος κλαίνε τα παιδιά τους.
Αυτό ισχύει από ανέκαθεν στο νησί,οπότε δε πρόκειται να αλλάξει κάτι κι ας έχουμε τόσους νεκρούς Embarassed



Καλησπερα και απομενα εκατσα και διαβασα και εγω το θεμα του admin και ομολογω πως μα αγγιξε περαν αυτου θελω να πω πως συμφωνω με το παραπανο διοτι και εγω στις διακοπες με την μηχαναρα μου αντιμετωπισα ενα θεμα με τους ντοποιυς μοτοσυκλετιστες οι οποιοι με κοιταζαν λες και εβλεπαν κανενα εξωγηινο ον και οχι ανθρωπο με κρανος.

Καλα χιλιομετρα παντα με κρανος και παντα καβαλα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
elpet

elpet

Ηλικία : 57
Τόπος : ΒΕΡΟΙΑ
Registration date : 24/12/2011

Η αλήθεια για τα κράνη και τον προστατευτικό τους ρόλο - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η αλήθεια για τα κράνη και τον προστατευτικό τους ρόλο   Η αλήθεια για τα κράνη και τον προστατευτικό τους ρόλο - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Δεκ 26 2011, 12:00

Γειά σας κι απο μένα.

Νέος στο forum και ψάχνοντάς το διαβάζω σχεδόν τα πάντα. Μόλις ξεκίνησα να διαβάζω τα post του συγκεκριμένου θέματος ανάμικτα συναισθήματα άρχισαν να γεννιόνται από το να την πουλήσω (ακόμη δεν την χάρηκα) μέχρι να βρω τον καλύτερο εξοπλισμό.
Όταν πήρα το πρώτο μου μηχανάκι στα 16 το φορούσα από υποχρέωση προς πατέρα μου που λίγο αργότερα άρχισα να ξεχνάω. Πολλές φορές όμως προσγειώθηκε στη ζελατίνα μου πέτρα, μυγάκι μέχρι και κουκούτσι μια φορά. Ευτυχώς στις πτώσης πάντα φορούσα και γι' αυτό σήμερα είμαι μαζί σας.

Η κουκλίτσα μου είναι στην αγκαλιά μου 4 μέρες τώρα αλλά δεν την βολτάρισα ακόμη αφού δεν αγόρασα ακόμα κράνος.


Ε ρε πώς αλλάζουν οι καιροί.......


NO Η αλήθεια για τα κράνη και τον προστατευτικό τους ρόλο - Σελίδα 2 451272


........................... ΦΟΡΑΤΕ ΚΡΑΝΟΣ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 

Η αλήθεια για τα κράνη και τον προστατευτικό τους ρόλο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 

 Παρόμοια θέματα

+
Σελίδα 2 από 2Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ-ΑΝΑΒΑΤΗΣ :: Κράνη-
Μετάβαση σε: