Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΕικονοθήκηLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση

Μοιραστείτε | 
 

 ΕΠΙΘΕΤΙΚΟΣ ΣΥΝΑΓΕΡΜΟΣ !!!!

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Vezouvios
Administrator
Administrator
Vezouvios

Ηλικία : 45
Τόπος : Mακεδονια
Registration date : 09/10/2009

ΕΠΙΘΕΤΙΚΟΣ ΣΥΝΑΓΕΡΜΟΣ !!!! - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΕΠΙΘΕΤΙΚΟΣ ΣΥΝΑΓΕΡΜΟΣ !!!!   ΕΠΙΘΕΤΙΚΟΣ ΣΥΝΑΓΕΡΜΟΣ !!!! - Σελίδα 2 Icon_minitimeΣαβ Νοε 27 2010, 01:54

andreasp έγραψε:

Το αν υπάρχουν διαδικασίες που δεν λειτουργούν παραγωγικά ειναι ένα άλλο θέμα.


Οπότε κραταμε μόνο αυτο και πορευόμαστε,Σωστά??
Πάμε παλι στις κλήσεις,Οχι που θα σε άφηνα έτσι!!

_________________
ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΔΡΟΜΟΣ
ΗΛΙΑΣ
Θεσσαλονικη.Ελλας
www.vstromhellasforum.com
Email:vezouvios@vstromhellasforum.com
Vstrom -650 K4  Vstrom -1000 K7. MTS 1200s K16

ΕΠΙΘΕΤΙΚΟΣ ΣΥΝΑΓΕΡΜΟΣ !!!! - Σελίδα 2 Anim_77de2acd-f78b-e4a4-21de-bcd392d7392b
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
stam
gold member
gold member
stam

Ηλικία : 39
Τόπος : πάνω στη σέλα...
Registration date : 19/11/2009

ΕΠΙΘΕΤΙΚΟΣ ΣΥΝΑΓΕΡΜΟΣ !!!! - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΕΠΙΘΕΤΙΚΟΣ ΣΥΝΑΓΕΡΜΟΣ !!!!   ΕΠΙΘΕΤΙΚΟΣ ΣΥΝΑΓΕΡΜΟΣ !!!! - Σελίδα 2 Icon_minitimeΣαβ Νοε 27 2010, 12:14

andreasp έγραψε:
vezouvios έγραψε:

Οσες φορές εχω μπλεξει με ασφαλιστικες το μετανιωσα ΚΑΙ ταλαιπωρηθηκα!.Μακαρι να μπορούσαμε να ασφαλιστούμε σε ξενες ασφαλιστικές που είναι πολυ ποιο αξιόπιστες!
Θα με συγχωρήσεις , αλλά έχω τελείως διαφορετική άποψη.
Μακάρι να υπήρχαν ασφαλιστικοί σύμβουλοι, πολύ πιο ενημερωμένοι για το τι πουλάνε, να μπορούσαν να το εξηγήσουν στους πελάτες, και απο την άλλη ο πελάτης να έχει την πνευματική ικανότητα να αντιληφθεί τι του λές.
Οι ασφαλιστικές δεν κάνουν απολύτος τίποτα άλλο (στην συντριπτική πλειοψηφία των περιπτώσεων) απο το να τηρούν τους όρους του συμβολαίου τους, και την νομοθεσία.
Τώρα το αν δεν ξέρουμε τι ψωνίζουμε , όταν ψωνίζουμε ένα ασφαλιστήριο συμβόλαιο , είναι ένα άλλο θέμα.

μία σημείωση: ο πελάτης δεν είναι χαζός. ο πελάτης δεν είναι έξυπνος. ο πελάτης είναι ένας τοιχος με ένα αυτί στο κέντρο: δεν αισθάνεται, δεν νιώθει, δεν μιλάει. Μόνο ακούει. Αν ο πελάτης δεν κατάλαβε φταίει ο πωλητής. Αν ο πελάτης δυσαρεστηθεί με αυτό που αγόρασε, φταίει ο πωλητής. Ο πελάτης δεν φταίει ποτέ αν δεν αντιλήφθηκε αυτό που του είπες. Εσύ φταις που δεν του το εξήγησες καλύτερα.

Έλα όμως τώρα που δεν σε νοιάζει να το εξηγήσεις καλύτερα γιατί έχεις κέρδος από τα σκοτεινά σημεία που δεν εξηγείς... στα οποία ο πελάτης όταν πέσει μέσα δεν θα τον βρίσκουν με τίποτα.... και κρύβεσαι μετά πίσω από τον τοίχο που λέγεται "Εταιρία" με το πολυδύναμο νομικό της τμήμα, και ο πελάτης παλεύει με τους δικηγόρους....

Έχει δίκιο ο Vezouvios, στην Ελλάδα η εξυπηρέτηση του πελάτη είναι σε επίπεδα υπανάπτυκτης χώρας που μόλις έχει βγει από εμφύλιο....
και στην τελική, κανείς δεν θα νοιαστεί για τις τετραπίστονες brembo που έχεις βάλει επάνω, η για τη θερμαινόμενη σέλα... Χέστηκαν. Σου κάνουν ένα ακριβοπληρωμένο συμβόλαιο κουστούμι το οποίο φοράνε ίδιο σε όλους, και αυτό ήταν, άντε τρέχα μετά....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
andreasp
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
andreasp

Ηλικία : 46
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 29/01/2010

ΕΠΙΘΕΤΙΚΟΣ ΣΥΝΑΓΕΡΜΟΣ !!!! - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΕΠΙΘΕΤΙΚΟΣ ΣΥΝΑΓΕΡΜΟΣ !!!!   ΕΠΙΘΕΤΙΚΟΣ ΣΥΝΑΓΕΡΜΟΣ !!!! - Σελίδα 2 Icon_minitimeΣαβ Νοε 27 2010, 12:44

stam έγραψε:

μία σημείωση: ο πελάτης δεν είναι χαζός. ο πελάτης δεν είναι έξυπνος. ο πελάτης είναι ένας τοιχος με ένα αυτί στο κέντρο: δεν αισθάνεται, δεν νιώθει, δεν μιλάει. Μόνο ακούει. Αν ο πελάτης δεν κατάλαβε φταίει ο πωλητής. Αν ο πελάτης δυσαρεστηθεί με αυτό που αγόρασε, φταίει ο πωλητής. Ο πελάτης δεν φταίει ποτέ αν δεν αντιλήφθηκε αυτό που του είπες. Εσύ φταις που δεν του το εξήγησες καλύτερα.

Και πάλι δεν θα συμφωνήσω.
Οι πελάτες δεν ειναι τιποτα αλλο εκτός απο άνθρωποι.
Υπάρχουν άνθρωποι που εξηγείς πράγματα, με τέτοιον τρόπο λες και μιλάς σε παιδάκι δημοτικού, και μάλιστα πράγματα που θα έπρεπε να μπορεί να τα αντιληφθεί απο μόνος του, απο την στιγμή που ειναι μέλος αυτής της κοινωνίας και δεν κατέβηκε απο τον Αρη, και παρόλα αυτά πάλι αδυνατεί να τα καταλάβει.
Το να έχει ένας άνθρωπος την δυνατότητα κριτικής σκέψης και λογικής, ειναι κάτι σπάνιο την σημερινή εποχή.
Πώς αλλιώς μπορώ να εξηγήσω σε έναν πελάτη, ο οποίος μετά απο τρακάρισμα πήγε για ολική καταστροφή το Ford Scorpio του 1985 αξίας χαριστικός 1000ευρω, και ζητάει να επισκευαστεί με κόστος 4000ευρω, επειδή με αυτό μεγάλωσε τα παιδιά του?
Η ατάκα που άκουσα ηταν ακριβώς αυτή! "Με αυτό μεγάλωσα τα παιδιά μου".
Οσο και να προσπαθείς να του εξηγήσεις ότι το Ford Scorpio που καταστράφηκε, δεν ήταν τίποτα παραπάνω απο 1 τόνο σίδερα, δεν γίνεται να το καταλάβει ένα άνθρωπος που εμπλέκετε συναισθηματικά με λαμαρίνες.
Οσο και να προσπαθείς να του εξηγήσεις ότι με 4000ευρω σήμερα, αγοράζει αυτοκίνητο 5ετίας με 4 αερόσακους, aircondition, abs και cd που παίζει mp3, πάλι δεν μπορεί να το καταλάβει.
Αυτός ο πελάτης ειναι ένας δυσαρεστημένος πελάτης ο οποίος κάθεται στο καφενείο και βρίζει την Χ ασφαλιστική εταιρία.

Επίσης δυσαρεστημένος πελάτης, ειναι ο πελάτης με το scooter που πέφτοντας κάνει μια γρατζουνιά μισού πόντου στο Arai κράνος του.
Ζητάει να αποζημιωθεί γιατι, κράνος που έπεσε δεν ξαναφοριέται. Ομορφα!
Ελα μου ντε όμως, που η αντιπροσωπεία της Arai στην Ελλαδα, τα λέει διαφορετικά?!
Πιστοποιεί ότι δεν υπάρχει ρήγμα, το ίδιο δείχνουν και οι ακτινογραφίες που κάνει στο κράνος ο ίδιος ο πελάτης , και πάλι ζητάει να αντικατασταθεί.
Να αποζημιωθεί με 50 ευρώ για την μείωση αξίας που έγινε στο κράνος με την γρατζουνιά μισού πόντου (και light γρατζούνια γιατί έτυχε και την είδα) το καταλαβαίνω.
Δεν γίνεται να πληρωθεί 600ευρω χωρίς λόγος!
Εξάλλου ειναι βασική αρχή νόμου του Υπουργείου Εμπορίου.
Δεν μπορεί να επέλθει πλουτισμός απο αποζημίωση ασφαλιστικής εταιρίας.
Και στις 2 παραπάνω περιπτώσεις, αυτό ακριβώς θα γινόταν αν το αυτοκίνητο επισκευαζόταν και το κράνος αγοραζόταν καινούργιο.

Δεν γίνεται ρε παιδιά! Δεν χαρίζει κανείς λεφτά για πλάκα. Πρέπει να το πάρουμε απόφαση αυτό το πράγμα. Ειδικά με τα ασφάλιστρα που πληρώνουμε για τα οχήματα μας. Τα οποία μπορεί να ειναι πολλά για την τσέπη μας, είναι λίγα όμως σε σχέση με αυτά που μας προσφέρουν οι ασφαλιστικές εταιρίες. Και αυτό φαίνεται στον λογαριασμό!

Παράθεση :

Έλα όμως τώρα που δεν σε νοιάζει να το εξηγήσεις καλύτερα γιατί έχεις κέρδος από τα σκοτεινά σημεία που δεν εξηγείς... στα οποία ο πελάτης όταν πέσει μέσα δεν θα τον βρίσκουν με τίποτα.... και κρύβεσαι μετά πίσω από τον τοίχο που λέγεται "Εταιρία" με το πολυδύναμο νομικό της τμήμα, και ο πελάτης παλεύει με τους δικηγόρους....

Κάνεις ΤΕΡΑΣΤΙΟ λάθος!
Το μοναδικό κέρδος που έχει ενας ασφαλιστής ειναι να έχει πιστούς πελάτες. Υπάρχουν κάποιες λίγες εξαιρέσεις απο λαμόγια, αλεξιπτωτιστές, που μοναδικό σκοπό έχουν το πρόσκαιρο κέρδος. Βρείτε τους! και αποφύγετε τους!
Καλοί και κακό επαγγελματίες υπάρχουν σε όλους τους κλάδους.
Εχω 98% διατηρησιμότητα πελατολογείου, και κάθε χρόνο (μέχρι πέρυσι) έπαιρνα bonus για αυτό ακριβώς το λόγο! Το τι ιδρώτα , και το τι "μάθημα" έχω ρίξει σε πελάτες δεν περιγράφεται.

Παράθεση :

Έχει δίκιο ο Vezouvios, στην Ελλάδα η εξυπηρέτηση του πελάτη είναι σε επίπεδα υπανάπτυκτης χώρας που μόλις έχει βγει από εμφύλιο....
και στην τελική, κανείς δεν θα νοιαστεί για τις τετραπίστονες brembo που έχεις βάλει επάνω, η για τη θερμαινόμενη σέλα... Χέστηκαν. Σου κάνουν ένα ακριβοπληρωμένο συμβόλαιο κουστούμι το οποίο φοράνε ίδιο σε όλους, και αυτό ήταν, άντε τρέχα μετά....

Εχεις την εντύπωση ότι μία ασφαλιστική εταιρία δεν θα ήθελε να σου παίρνει παραπάνω ασφάλιστρα για να σου καλύπτει και τις 4πίστονες brembo που έχεις στη μηχανή σου?
Γιατί να μην το ήθελε?
Το γιατί δεν το κάνει, έχει σχέση με τις διαδικασίες που τηρούνται και τα προιόντα που πωλούνται άμεσα σχετιζόμενα με τις αντασφάλειες.
Αν ο ασφαλιστης ενημερώσει και ο πελάτης έχει την δυνατότητα να αντιληφθεί ότι σε περίπτωση π.χ κλοπής, θα αποζημιωθεί την εμπορική αξία του οχήματος , συμφωνα με το autotriti και την Χρυσή Ευκαιρία, χωρίς να πάρει κανείς υπόψιν ότι έχει τους τάδε προφυλακτήρες και την τάδε ανάρτηση, τότε είναι όλοι ευτυχισμένοι.

Το ότι η Ελληνική (αλλά και η Ευρωπαική) ασφαλιστική αγορά , θέλει πολύ δρόμο για να φτάσει την Αμερικάνικη , είναι γεγονός.
Γεγονός είναι πάλι όμως, ότι στην Ουασινγκον DC ένα Rav4 αξίας 19.000δολλαρίων, πληρώνει 360δολλάρια τον μήνα ασφάλιση! Στην Ελλάδα θέλουμε εξυπηρέτηση Αμερικάνικη με 360ευρω τον χρόνο! εεε απλά δεν γίνεται!

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
DeepBlue
Member
Member
DeepBlue

Ηλικία : 56
Τόπος : Αργυρούπολη - Αθήνα
Registration date : 27/08/2010

ΕΠΙΘΕΤΙΚΟΣ ΣΥΝΑΓΕΡΜΟΣ !!!! - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΕΠΙΘΕΤΙΚΟΣ ΣΥΝΑΓΕΡΜΟΣ !!!!   ΕΠΙΘΕΤΙΚΟΣ ΣΥΝΑΓΕΡΜΟΣ !!!! - Σελίδα 2 Icon_minitimeΣαβ Νοε 27 2010, 14:54


Δυστηχώς φίλε μου Αντρέα, ότι και να λέμε, το θέμα ασφάλιση στην Ελλάδα απλά ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ.
Αν μπλέξεις με ασφαλιστική, απλά ΔΕΝ βγάζεις άκρη. Και μιλάω έκ πείρας απο 3 -4 περιστατικά που μου έχουν συνβεί προσωπικά και μέχρι να βρώ το δίκιο μου, έφτησα αίμα.
Προσωπικά έχω κάνει πλήρη ασφάλιση στο μωράκι μου (Κλοπή, βανδαλισμό, αστική ευθήνη κ.τ.λ.π.) αλλά προτιμώ να την εξοπλίσω σάν αστακό, παρά να βασιστώ στην ασφαλιστική εταιρεία και να κλαίω.
Γιατί όταν σου πουλάνε το συμβόλαιο, είναι όλα ρόδινα και "ξεκάθαρα" αλλα όταν πας να διεκδικήσεις αυτά που σου πουλήσανε και δικαιούσαι, αρχίζουν τα παρατράγουδα με την Ανιτα.
Για τον λόγο αυτό, αν κάποιος πάει να βλάψει εμένα, τους ανθρώπους που αγαπάω ή την περιουσία μου, θα τον Γ@ΜΗΣ@ χωρίς σάλιο, θα τον κάνω ψητό, θα του κάνω και ηλεκτροσόκ και οτι άλλο μου έρθει εκείνη την ώρα και ας έρθουν οι μπάτσοι μετά να μου ζητήσουν τα ρέστα.
Φίλε μου το φταίξιμο ανήκει στίς ασφαλιστικές εταιρείες. Αυτές με την συμπεριφορά τους έκαναν τον κόσμο δύσπιστο και καχύποπτο. Δεν ξύπνησαν οι Ελληνες απο μόνοι τους ένα ωραίο πρωί και είπαν "απο σήμερα δεν γουσταρουμε τισ ασφαλιστικές εταιρείες". Αυτές το καλιεργήσανε το κλίμα και τώρα εισπρέτουν αυτά που σπείρανε.

Φιλικά πάντα και στα πλαίσια του διαλόγου.


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://gr.linkedin.com/in/tzanlissotirios
TSAKALI

TSAKALI

Ηλικία : 43
Τόπος : Γιαννιτσά
Registration date : 02/09/2010

ΕΠΙΘΕΤΙΚΟΣ ΣΥΝΑΓΕΡΜΟΣ !!!! - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΕΠΙΘΕΤΙΚΟΣ ΣΥΝΑΓΕΡΜΟΣ !!!!   ΕΠΙΘΕΤΙΚΟΣ ΣΥΝΑΓΕΡΜΟΣ !!!! - Σελίδα 2 Icon_minitimeΣαβ Νοε 27 2010, 16:38

Όλο δυστυχώς και δυστυχώς όλο παράπονα σε αυτήν την χώρα όλο θεωρία και όταν θα έρθει η ώρα να ψηφίσουμε πάλι τους ίδιους θα βγάλουμε γιατί πολύ απλά δεν μας ενδιαφέρουν οι άλλοι, δεν μας ενδιαφέρουν τα ασφαλιστικά συστήματα, δεν μας ενδιαφέρει το οδικό μας δίκτυο, δεν μας ενδιαφέρει τίποτα. Αυτό που πραγματικά ενδιαφέρει τους περισσότερους (ευτυχώς ΌΧΙ όλους ) είναι το πως θα βολέψουν το τομάρι μας και αφού γίνει τελικά αυτό, η δεν γίνει, τότε κοιτάμε την κατάντια αυτής της χώρας, τότε βλέπουμε την πραγματική μας γύμνια και η πλάκα είναι ότι απορούμε και αναρωτιόμαστε ΓΙΑΤΙ. Δίχως καθένας από εμάς να πάρει το μερίδιο ευθύνης που του αναλογεί.

Υ.Γ. Για το κατάντημα και την αναξιοπιστία αυτής της χώρας, ευθύνη έχουμε όλοι
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
andreasp
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
andreasp

Ηλικία : 46
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 29/01/2010

ΕΠΙΘΕΤΙΚΟΣ ΣΥΝΑΓΕΡΜΟΣ !!!! - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΕΠΙΘΕΤΙΚΟΣ ΣΥΝΑΓΕΡΜΟΣ !!!!   ΕΠΙΘΕΤΙΚΟΣ ΣΥΝΑΓΕΡΜΟΣ !!!! - Σελίδα 2 Icon_minitimeΣαβ Νοε 27 2010, 18:37

DeepBlue έγραψε:
Για τον λόγο αυτό, αν κάποιος πάει να βλάψει εμένα, τους ανθρώπους που αγαπάω ή την περιουσία μου, θα τον Γ@ΜΗΣ@ χωρίς σάλιο, θα τον κάνω ψητό, θα του κάνω και ηλεκτροσόκ και οτι άλλο μου έρθει εκείνη την ώρα και ας έρθουν οι μπάτσοι μετά να μου ζητήσουν τα ρέστα.
Κάνε ότι θέλεις. Θα υποστείς τις συνέπειες όμως. Απλά φρόντισε να μάθεις ποιες ειναι αυτές πριν αποφασίσεις.

Παράθεση :

Φίλε μου το φταίξιμο ανήκει στίς ασφαλιστικές εταιρείες. Αυτές με την συμπεριφορά τους έκαναν τον κόσμο δύσπιστο και καχύποπτο. Δεν ξύπνησαν οι Ελληνες απο μόνοι τους ένα ωραίο πρωί και είπαν "απο σήμερα δεν γουσταρουμε τισ ασφαλιστικές εταιρείες". Αυτές το καλιεργήσανε το κλίμα και τώρα εισπρέτουν αυτά που σπείρανε.

Φιλικά πάντα και στα πλαίσια του διαλόγου.

Αλλη μία φορά που ρίχνουμε τις ευθύνες οπουδήποτε αλλού εκτός απο τους εαυτούς μας!
Χαρακτηριστικό του Ελληνα!
Αν δεν αναγνωρίσουμε τις δικές μας ευθύνες, συνολικά και ειδικά όμως, δεν θα στρώσει ΠΟΤΕ τίποτα σε αυτή την χώρα.

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
DeepBlue
Member
Member
DeepBlue

Ηλικία : 56
Τόπος : Αργυρούπολη - Αθήνα
Registration date : 27/08/2010

ΕΠΙΘΕΤΙΚΟΣ ΣΥΝΑΓΕΡΜΟΣ !!!! - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΕΠΙΘΕΤΙΚΟΣ ΣΥΝΑΓΕΡΜΟΣ !!!!   ΕΠΙΘΕΤΙΚΟΣ ΣΥΝΑΓΕΡΜΟΣ !!!! - Σελίδα 2 Icon_minitimeΣαβ Νοε 27 2010, 20:42

TSAKALI έγραψε:
Όλο δυστυχώς και δυστυχώς όλο παράπονα σε αυτήν την χώρα όλο θεωρία και όταν θα έρθει η ώρα να ψηφίσουμε πάλι τους ίδιους θα βγάλουμε γιατί πολύ απλά δεν μας ενδιαφέρουν οι άλλοι, δεν μας ενδιαφέρουν τα ασφαλιστικά συστήματα, δεν μας ενδιαφέρει το οδικό μας δίκτυο, δεν μας ενδιαφέρει τίποτα. Αυτό που πραγματικά ενδιαφέρει τους περισσότερους (ευτυχώς ΌΧΙ όλους ) είναι το πως θα βολέψουν το τομάρι μας και αφού γίνει τελικά αυτό, η δεν γίνει, τότε κοιτάμε την κατάντια αυτής της χώρας, τότε βλέπουμε την πραγματική μας γύμνια και η πλάκα είναι ότι απορούμε και αναρωτιόμαστε ΓΙΑΤΙ. Δίχως καθένας από εμάς να πάρει το μερίδιο ευθύνης που του αναλογεί.

Υ.Γ. Για το κατάντημα και την αναξιοπιστία αυτής της χώρας, ευθύνη έχουμε όλοι

+1000

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://gr.linkedin.com/in/tzanlissotirios
 

ΕΠΙΘΕΤΙΚΟΣ ΣΥΝΑΓΕΡΜΟΣ !!!!

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 

 Παρόμοια θέματα

+
Σελίδα 2 από 2Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ-ΑΝΑΒΑΤΗΣ :: Συστήματα Πλοήγησης- Συναγερμών-
Μετάβαση σε: