Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΕικονοθήκηLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση

Μοιραστείτε | 
 

 Τσαντάκι τιμονιού

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
socrates
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
socrates

Τόπος : Αθήνα, Χαλκίδα
Registration date : 25/06/2010

Τσαντάκι τιμονιού Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Τσαντάκι τιμονιού   Τσαντάκι τιμονιού Icon_minitimeΤρι Σεπ 07 2010, 11:26

Επειδή δεν με βλέπω σύντομα να προχωράω σε αγορά bagster bag, σκέφτομαι την αμέσως επόμενη εναλλακτική έτσι ώστε να έχω εύκολα διαθέσιμα κάποια ψιλοαντικείμενα χωρίς να γεμιζω τσέπες ή να αναγκάζομαι να κατεβαίνω από την μηχανή και να ψάχνω τις βαλίτσες.

Ψήνομαι να πάρω κάτι τέτοιο και αναρωτιέμαι αν το έχει δοκιμάσει κάποιος από το club/forum.

Βασικά αυτό που με ενδιαφέρει πρωτίστως είναι κατά πόσο ισχύει το waterproof, αν στέκεται καλά σε ταξίδι, αν υπάρχουν άλλες εναλλακτικές για το τιμόνι, κλπ.

Βολεύει ότι το τσαντάκι τιμονιού ειναι μικρό σε μέγεθος οπότε μπορώ να το παίρνω μαζί μου όταν αφήνω το στρόμα και είναι ότι πρέπει για κλειδιά, γυαλιά, κάρτες, χαρτιά μηχανής. Από ότι λέει στην περιγραφή μπορεί να τοποθετηθεί ακόμα και αν δεν υπάρχει διπλή στήριξη στο τιμόνι.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gmavrid
gold member
gold member
gmavrid

Ηλικία : 43
Τόπος : Σέρρες-Θεσσαλονίκη
Registration date : 20/02/2008

Τσαντάκι τιμονιού Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τσαντάκι τιμονιού   Τσαντάκι τιμονιού Icon_minitimeΤρι Σεπ 07 2010, 11:48

Και γιατί δεν παίρνεις ένα τσαντάκι ποδιού?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
@lex_73
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
@lex_73

Ηλικία : 50
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 29/01/2009

Τσαντάκι τιμονιού Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τσαντάκι τιμονιού   Τσαντάκι τιμονιού Icon_minitimeΤρι Σεπ 07 2010, 12:22

gmavrid έγραψε:
Και γιατί δεν παίρνεις ένα τσαντάκι ποδιού?

+1
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
@lex_73
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
@lex_73

Ηλικία : 50
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 29/01/2009

Τσαντάκι τιμονιού Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τσαντάκι τιμονιού   Τσαντάκι τιμονιού Icon_minitimeΤρι Σεπ 07 2010, 13:12

Ολτερνατιβλι πολύ πρακτικά είναι και τα μαγνητικά τσαντάκια μέσης. Εγώ έχω ένα της colori με μαγνητικά αυτιά, το "πετάω" στο ντεπόζιτο (ακριβώς πάνω από το τελείωμα της σέλας) και μαγκώνει μια χαρά!! Μου έχει λύσει τα χέρια!! Παρεμπιπτόντως έχω και μπαγκστερ, αλλά πιάνει τόσο καλά που δεν σε προβληματίζει, σε γυμνό μέταλλο δε μπορείς να το ξεκολλήσεις!! Παρεμφερείς λύσεις σε μαγνητικά τσαντάκια που μοιάζουν με μικρά tank bags (6-8 λτ) βγάζει και η Kappa (Μότο Μάρκετ).

Δε τσοϊς ιζ γιορζ, τσουζ γουαϊζλι!! Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
largkat
Member
Member
largkat

Ηλικία : 45
Τόπος : pieceland, larissa
Registration date : 05/10/2009

Τσαντάκι τιμονιού Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τσαντάκι τιμονιού   Τσαντάκι τιμονιού Icon_minitimeΤρι Σεπ 07 2010, 13:30

έχω αυτό της wunderlich εδώ και 3 χρόνια. δεν βάζει νερό(εκτός αν το αφήσεις εκεί κανα-δυό μέρες στη βροχή), δεν χάλασε το φερμουάρ,χωρά τα απαραίτητα, είναι μικρό και δεν βρίσκει στο ντεπόζιτο ή τα πλαστικα,εύχρηστο, ευήλιο, ευάερο....
Τσαντάκι τιμονιού Pict0935e

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://bcplatykampos.blogspot.com/
socrates
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
socrates

Τόπος : Αθήνα, Χαλκίδα
Registration date : 25/06/2010

Τσαντάκι τιμονιού Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τσαντάκι τιμονιού   Τσαντάκι τιμονιού Icon_minitimeΤρι Σεπ 07 2010, 13:59

gmavrid έγραψε:
Και γιατί δεν παίρνεις ένα τσαντάκι ποδιού?

Υπάρχει κάποια φώτο/link? Γενικότερα προτιμώ να φορτώνω την μηχανή παρά να φορτώνομαι εγώ ως αναβάτης. Τώρα σχετικά με τα μαγνητάκια η διαφορά είναι στην θέση που μπαίνει αφού μελλοντικά σκοπεύω να πάρω κανονικό bagster + bag και θέλω να έχω έξτρα το τσαντάκι όπως στην φωτογραφία του largkat.

@largkat
Tnx! Ότι δεν βάζει νερό δοκιμασμένα είναι χρήσιμη πληροφορία γιατί πολλά λένε waterproof και στο τέλος καταλήγεις να κρεμάς αντικείμενα και χαρτιά με μανταλάκια.

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gmavrid
gold member
gold member
gmavrid

Ηλικία : 43
Τόπος : Σέρρες-Θεσσαλονίκη
Registration date : 20/02/2008

Τσαντάκι τιμονιού Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τσαντάκι τιμονιού   Τσαντάκι τιμονιού Icon_minitimeΤρι Σεπ 07 2010, 14:30

Τσαντάκι τιμονιού Back-packs-T454B

http://www.givi.it/soft-luggages/Back-packs/T454B

Ως παράδειγμα σου δίνω το δικό μου...
Υπάρχουν και μικρότερα, υπάρχουν και μεγαλύτερα...
Χωράει τα έγγραφα της μοτό, τα κλειδιά σου, το πορτοφόλι σου, το κινητό σου...

Το θέμα είναι τι βολεύει τον κάθε αναβάτη...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
socrates
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
socrates

Τόπος : Αθήνα, Χαλκίδα
Registration date : 25/06/2010

Τσαντάκι τιμονιού Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τσαντάκι τιμονιού   Τσαντάκι τιμονιού Icon_minitimeΤρι Σεπ 07 2010, 20:00

Γιώργο τελικά πήρα το τσαντακι μεσης-ποδιου που πόσταρες πιο πάνω κυρίως λόγω της τιμής του έναντι της πρώτης επιλογής αφού βγήκε γύρω στα 13e πιο φθηνά (20e τελική).

Το μέγεθος πιστεύω μου κάνει αφού το θέλω μόνο για τα απαραίτητα. Τώρα αν με βολεύει ή όχι θα φανεί στο πόσο θα το χρησιμοποιώ.



Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gmavrid
gold member
gold member
gmavrid

Ηλικία : 43
Τόπος : Σέρρες-Θεσσαλονίκη
Registration date : 20/02/2008

Τσαντάκι τιμονιού Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τσαντάκι τιμονιού   Τσαντάκι τιμονιού Icon_minitimeΤρι Σεπ 07 2010, 20:03

Πριν από αυτό χρησιμοποιούσα ένα τσαντάκι μέσης...
Αυτό είναι πολύ πιο εύχρηστο, με καλύτερους χώρους κτλ.
Γενικά αυτά τα τσαντάκια θεωρώ πως είναι η καλύτερη επιλογή...
Άντε καλοφόρετο!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
largkat
Member
Member
largkat

Ηλικία : 45
Τόπος : pieceland, larissa
Registration date : 05/10/2009

Τσαντάκι τιμονιού Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τσαντάκι τιμονιού   Τσαντάκι τιμονιού Icon_minitimeΤετ Σεπ 08 2010, 11:25

καλή επιλογή, εγώ το τσαντάκι τιμονιού το χρησιμοποιώ για πιο "μονιμα" αντικείμενα (στυλό,χαρτί,χαρτομάντηλα,κατσαβίδι,γερμανικό,σφιγκτήρες,μανόμετρο,κέρματα)

τα χαρτιά στο βαλιτσάκι, αλλά με αυτά που ακούγονται σιγά σιγά μάλλον θα τα παίρνω μαζί μου
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://bcplatykampos.blogspot.com/
msp
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
msp

Ηλικία : 47
Τόπος : Athens, Ellas - Shantou, China
Registration date : 27/10/2009

Τσαντάκι τιμονιού Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τσαντάκι τιμονιού   Τσαντάκι τιμονιού Icon_minitimeΤετ Σεπ 08 2010, 21:14

largkat έγραψε:
τα χαρτιά στο βαλιτσάκι, αλλά με αυτά που ακούγονται σιγά σιγά μάλλον θα τα παίρνω μαζί μου
Άσχετο, αλλά εγώ κυκλοφορώ χωρίς τα αυθεντικά χαρτιά της μηχανής, τα έχω πάντα σπίτι. Έχω κάνει έγχρωμες φωτοτυπίες και τις έχω επικυρώσει σε ΚΕΠ και τις έχω σε ζελατίνα στη σέλα! Το λέω γιατί όλο βλέπω κάποιους που τους κλέψανε και τους φάγανε ανάμεσα στα διάφορα και τα χαρτιά της μηχανής. Με έχει ελέγξει και αστυνομία και δεν υπήρχε κανένα πρόβλημα. Το προτείνω σαν λύση!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
spithas
Member
Member
spithas

Ηλικία : 44
Τόπος : Πλέον.... Ίλιον
Registration date : 02/09/2008

Τσαντάκι τιμονιού Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τσαντάκι τιμονιού   Τσαντάκι τιμονιού Icon_minitimeΠεμ Σεπ 09 2010, 13:09

msp έγραψε:

Άσχετο, αλλά εγώ κυκλοφορώ χωρίς τα αυθεντικά χαρτιά της μηχανής, τα έχω πάντα σπίτι. Έχω κάνει έγχρωμες φωτοτυπίες και τις έχω επικυρώσει σε ΚΕΠ και τις έχω σε ζελατίνα στη σέλα! Το λέω γιατί όλο βλέπω κάποιους που τους κλέψανε και τους φάγανε ανάμεσα στα διάφορα και τα χαρτιά της μηχανής. Με έχει ελέγξει και αστυνομία και δεν υπήρχε κανένα πρόβλημα. Το προτείνω σαν λύση!


Question
Παίζει αυτό ή απλα έτυχε αυτοι που έκαναν τον έλεγχο να μη δώσανε βάση για Χ λόγους?
Παρακαλούνται οι ένστολοι της ΕΛ.ΑΣ. να μας το αποσαφηνίσουν
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 

Τσαντάκι τιμονιού

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 

 Παρόμοια θέματα

+
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ-ΑΝΑΒΑΤΗΣ :: Ταξιδιωτικός εξοπλισμός-
Μετάβαση σε: