ΦόρουμΠόρταλΕικονοθήκηΗμερολόγιοΕγγραφήΣύνδεση

Μοιραστείτε | 

Schuberth s1 pro ή Shoei xr1100

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Επισκέπτης
Επισκέπτης

ΔημοσίευσηΘέμα: Schuberth s1 pro ή Shoei xr1100   Παρ Αυγ 13 2010, 21:51

Ηρθε η ωρα να παρω κι εγω ενα ακριβο κρανος.
Ειμαι μεταξυ του schuberth s1 pro και του shoei xr1100.
Δυστυχως προς το παρον δεν εχω την δυνατοτητα να τα δοκιμασω και μεχρι να την βρω (δηλ. να ερθω Αθηνα) θα ηθελα να μου πειτε την αποψη σας.
Πανω κατω ειναι γνωστα τα προτερηματα και τα ελλατωματα των δυο.
Για μενα το μεγαλο ελλατωμα του shoei ειναι οτι εχει η γυναικα μου το xr1000 και δεν νομιζω οτι θα μου αρεσει να φαινομαστε με το ιδιο κρανος. Γισ το schuberth χωρις να το εχω δει ουτε απο κοντα θα ελεγα μαλλον το βαρος του.
Σημαντικο ρολο θα παιξει (και αν μπορειτε να με βοηθησετε) αυτο που ειναι ποιο αθορυβο και που εχει τον περισσοτερο χωρο στα αυτια, γιατι θα βαλω ακουστικα, κατι τετοιο http://www.iasus-concepts.com/nt/xsound.htm

Υπ' οψιν οτι ειμαι Γερμανοφιλος, αλλα αν προλαβω το power buy που παει να τρεξει για το 1100, δεν θα με χαλασει..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Vezouvios
Administrator
Administrator

Τόπος : Mακεδονια
Registration date : 09/10/2009

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Schuberth s1 pro ή Shoei xr1100   Παρ Αυγ 13 2010, 22:04

axibde έγραψε:
Δυστυχως προς το παρον δεν εχω την δυνατοτητα να τα δοκιμασω και μεχρι να την βρω (δηλ. να ερθω Αθηνα) θα ηθελα να μου πειτε την αποψη σας.
Για μενα το μεγαλο ελλατωμα του shoei ειναι οτι εχει η γυναικα μου το xr1000 και δεν νομιζω οτι θα μου αρεσει να φαινομαστε με το ιδιο κρανος. Γισ το schuberth χωρις να το εχω δει ουτε απο κοντα θα ελεγα μαλλον το βαρος του.
Σημαντικο ρολο θα παιξει (και αν μπορειτε να με βοηθησετε) αυτο που ειναι ποιο αθορυβο και που εχει τον περισσοτερο χωρο στα αυτια, γιατι θα βαλω ακουστικα, κατι τετοιο http://www.iasus-concepts.com/nt/xsound.htm

Υπ' οψιν οτι ειμαι Γερμανοφιλος, αλλα αν προλαβω το power buy που παει να τρεξει για το 1100, δεν θα με χαλασει..
Τα schuberth εχουν απο τα καλυτερη εσωτερικη επενδυση που εχω δει,και ειναι αρκετα αθορυβα αλλα οχι τοσο καλα σε αεροδυναμικη.
Το βαρος του ειναι στα μειονεκτηματα του!
Θα προτιμουσα το shoei ετσι απλα!!!

www.vstromhellasforum.com
Email:vezouvios@vstromhellasforum.com
DL-650 K4 DL-1000 K7

spyrosk58
vstromhellasforum Enthusiast

Τόπος : Αθήνα - Νότια
Registration date : 17/04/2009

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Schuberth s1 pro ή Shoei xr1100   Σαβ Αυγ 14 2010, 13:46

Για να ξέρετε τι αγοράζετε, από θέμα ασφάλειας, δείτε αυτό http://sharp.direct.gov.uk/
Επισκέπτ
Επισκέπτης

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Schuberth s1 pro ή Shoei xr1100   Σαβ Αυγ 14 2010, 13:48

Σπύρο σε πολλά έχω συμφωνήσει μαζί σου σε αυτό έχω πολλές αμφιβολίες!!!!!!
nickname
Member
Member

Τόπος : Ηράκλειο
Registration date : 04/08/2009

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Schuberth s1 pro ή Shoei xr1100   Σαβ Αυγ 14 2010, 13:55

Αυτό είναι το δικό μου το vandal με το xr1100

http://sharp.direct.gov.uk/compareview/300,295
dim.giann

Τόπος : ΑΘΗΝΑ
Registration date : 16/02/2010

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Schuberth s1 pro ή Shoei xr1100   Σαβ Αυγ 14 2010, 20:55

axibde έγραψε:

εχω δοκιμασει κ τις δυο εταιρειες ειναι παρα πολυ καλες ,οι γερμανοι πιστευω οτι ειναι λιγο ποιο μπροστα ( στα θελω του καθε αναβατη )μεγαλη εξυπηρετηση το μαυρο γυαλακι απο μεσα που εχει (εαν κ στα πολλα εχει λιγο τριγμους),ποιο αθορυβο ,αρκετο χωρο για ακουστικα ,πιστευω οτι εαν οι ταχυτητες που τσουλας ειναι νορμαλ παρτο με κλειστα ματια,ο λογος που σου λεω για νορμαλ ταχυτητες ειναι οτι στα πολλα εχει λιγο κουνημα πραγμα που δεν εχει ο ιαπωνας . εγω παντων ειμαι σιγουρος οτι δεν θα ξανα αλλαξω εταιρεια γιατι Ο ΓΕΡΜΑΝΟΣ με καλυπτη απολυτα.

ΚΑΛΗ ΕΠΙΛΟΓΗ
spyrosk58

Τόπος : Αθήνα - Νότια
Registration date : 17/04/2009

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Schuberth s1 pro ή Shoei xr1100   Σαβ Αυγ 14 2010, 22:01

moystakias έγραψε:

Νώντα δεν ξέρω που ακριβώς διαφωνείς, αλλά το site είναι gov, δηλ. κρατικό της Μ. Βρετανίας και έχει πληροφορίες για όλα τα τεστ που γίνονται, ποια, πως, γιατί κλπ. και προσωπικά το θεωρώ αξιόπιστο.

Επίσης υπάρχει και αυτό http://www.smf.org/ το αμερικάνικο site για κράνη διαφόρων κατηγοριών και χρήσεων που κυκλοφορούν στην Αμερική, αλλά απλά με certification, χωρίς βαθμολόγηση.,

Επίσης, άσχετο με κράνη, αλλά αυτό είναι ένα αμερικάνικο site σχετικά με την ασφάλεια http://www.msf-usa.org/
TomK8ww

Τόπος : Αθήνα
Registration date : 03/05/2009

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Schuberth s1 pro ή Shoei xr1100   Σαβ Αυγ 14 2010, 22:26

moystakias έγραψε:

...........γιατί παιδί μου???μήπως έχεις το xr-1000 ??? YOU!.........(συνήθως αυτοί το αμφισβητούν και κάτι εμπόροι που τους έχουν μείνει κάτι 10δες μπαλέτες)

spyrosk58 έγραψε:
Νώντα δεν ξέρω που ακριβώς διαφωνείς, αλλά το site είναι gov, δηλ. κρατικό της Μ. Βρετανίας και έχει πληροφορίες για όλα τα τεστ που γίνονται, ποια, πως, γιατί κλπ. και προσωπικά το θεωρώ αξιόπιστο.

Επίσης υπάρχει και αυτό http://www.smf.org/ το αμερικάνικο site για κράνη διαφόρων κατηγοριών και χρήσεων που κυκλοφορούν στην Αμερική, αλλά απλά με certification, χωρίς βαθμολόγηση.,

Επίσης, άσχετο με κράνη, αλλά αυτό είναι ένα αμερικάνικο site σχετικά με την ασφάλεια http://www.msf-usa.org/

...........κυρ-Σπύρο..........απλά............ OK
obelix
Member
Member

Registration date : 13/02/2008

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Schuberth s1 pro ή Shoei xr1100   Κυρ Αυγ 15 2010, 10:33

axibde έγραψε:

Προσωπικά ξεκινάς λίγο "λάθος". Δε έχει σημασία να είναι "ακριβό" αλλά ασφαλή!!
Γνώμη μου είναι να μπορέσεις να φορέσεις και τα 2. Πηρα το S1 για 4 λόγους,
1. Μεγάλο άνοιγμα μπροστα στη ζελατίνα με αποτέλεσμα να έχεις παρα πολύ καλή "γωνία" ορατότητας.
2. Η επένδυση από μέσα (οπτικά τότε τουλάχιστον) την έκρινα καλύτερης ποιοτητας από το xr.
3. H φιμέ ζελατίνα απο μέσα ειναι εξυπηρετική.
4. (και συμαντικότερο) Δε βρίσκει το πιγούνι μου στο κράνος!!

Ότι και να διαλέξεις πάντως θεωρώ και τα 2 εξαιρετικά και ασφαλή κράνοι.
Επισκέπτης
Επισκέπτης

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Schuberth s1 pro ή Shoei xr1100   Κυρ Αυγ 15 2010, 13:19

Ενταξει υπαρχουν και πιο φτηνα κρανη των 200 ευρω που ειναι εξισου ή και περισσοτερο ασφαλη.
Απλα θελω κι εγω να νιωθω οτι εχω κατι μοδατο στο κεφαλι μου.
geo

Τόπος : ΗΡΑΚΛΕΙΟ
Registration date : 11/04/2009

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Schuberth s1 pro ή Shoei xr1100   Κυρ Αυγ 15 2010, 13:46

Δεν νομίζω ότι με 200 ευροπουλα βρίσκεις πιο ασφαλή από το schuberth και επίσης αν θες πιο μοδατο πάρε shoei έχει πιο ωραία σχέδια
kopeli
vstromhellasforum Fanatic

Τόπος : GR-SKG
Registration date : 16/07/2008

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Schuberth s1 pro ή Shoei xr1100   Πεμ Οκτ 06 2011, 21:33

Πολύ καλή προσφορά έβγαλε το FC-Moto στα Schuberth
πηρα το S1 Pro στην τιμή των 355.90 €, με τα μεταφορικά ,ενώ στην Θεσσαλονίκη το δίνουν όλοι 500 €,μιλάω για το μονόχρωμο.
Μετά απο UVEX και Shoei XR1000 ήρθε η ώρα να δοκιμάσω και το πολυσυζητημένο Schuberth.Πιστεύω πως θα με καλύψει πλήρως για τον σκοπό που το αγόρασα και αυτός δεν είναι κανένας άλλος εκτός απο τα ταξίδια. Very Happy
nikolasr200

Registration date : 10/10/2010

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Schuberth s1 pro ή Shoei xr1100   Παρ Οκτ 07 2011, 02:44

εγώ με το φτωχό πλην τίμιο nolan n100 είναι σαν να μη φοράω κράνος δηλαδή..?? γιατί δεν το βρήκα στα site Που προτείνατε.. Razz
kopeli

Τόπος : GR-SKG
Registration date : 16/07/2008

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Schuberth s1 pro ή Shoei xr1100   Τετ Αυγ 08 2012, 16:12

Για να μην ανοίγω νέο θεματάκι ,ας πω την αποψή μου για το Schuberth S1 PRO εδω.
Αυτές τις μέρες το Schuberth είναι αφόρητο.Ιδανικό για χειμώνα αλλα καθόλου βολικό για το καλοκαίρι.Να μου πείς οτι κανένα κράνος κλειστού τυπου δεν είναι δροσερό.Το προηγούμενο κράνος που είχα,shoei xr1000,ηταν πολύ καλύτερο απο το Schuberth σε αυτόν τον τομέα.
Η βελούδινη επένδυση του Schuberth σε κάνει να σκάς και να ιδρώνεις απίστευτα.
Το επόμενο μου κράνος θα έχει και aircondition. Very Happy
ioarma

Τόπος : ΧΑΛΚΙΔΑ
Registration date : 29/08/2008

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Schuberth s1 pro ή Shoei xr1100   Τετ Αυγ 08 2012, 16:23

Έμενα πάλι γιατί μου έχει κολησει η σειρά της shoei QWEST
το κρανος Bloodflow-TC-1 από ότι γραφουν είναι πιο τουριστικό κράνος σε σχέση με το xr1100

το εχει δοκιμασει κανεις??
man_OS

Τόπος : Αγ. Παρασκευή
Registration date : 23/08/2008

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Schuberth s1 pro ή Shoei xr1100   Τετ Αυγ 08 2012, 16:34

kopeli έγραψε:
Για να μην ανοίγω νέο θεματάκι ,ας πω την αποψή μου για το Schuberth S1 PRO εδω.
Αυτές τις μέρες το Schuberth είναι αφόρητο.Ιδανικό για χειμώνα αλλα καθόλου βολικό για το καλοκαίρι.Να μου πείς οτι κανένα κράνος κλειστού τυπου δεν είναι δροσερό.Το προηγούμενο κράνος που είχα,shoei xr1000,ηταν πολύ καλύτερο απο το Schuberth σε αυτόν τον τομέα.

επειδή κι εγώ έχω αυτό το πρόβλημα με τη ζέστη (νομίζω βέβαια ότι θα ίδρωνα σαν μοσχάρι ακόμα κι αν φόραγα απλό καπελάκι) αυτό που θα σου πρότεινα είναι να πάρεις ένα σκουφάκι (υπάρχουν πολλά) τα οποία και διαχέουν τον ιδρώτα αλλά και λειτουργούν σαν ερκοντίσιον σε όλο το κεφάλι σου όταν ανοίγουν οι αεραγωγοί Smile
Εγώ αυτό έκανα, σώθηκα, το καραγουστάρω, δεν λερώνω το κράνος, δροσίζομαι, πλένεται-στεγνώνει σε χρόνο 0 και νοιώθω ότι εξάλειψα το μοναδικό (κατ' εμέ) μειονέκτημα του σουμπερτ, ότι δηλαδή δεν είναι για ελληνικά καλοκαίρια!
http://www.myspace.com/kontras
duke
Member
Member

Τόπος : Θεσσαλονικη
Registration date : 22/09/2011

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Schuberth s1 pro ή Shoei xr1100   Τετ Αυγ 08 2012, 18:16

ioarma έγραψε:
Έμενα πάλι γιατί μου έχει κολησει η σειρά της shoei QWEST
το κρανος Bloodflow-TC-1 από ότι γραφουν είναι πιο τουριστικό κράνος σε σχέση με το xr1100

το εχει δοκιμασει κανεις??

Το παρηγγειλα το κρανος και το περιμενω... Very Happy
Βεβαια και να το παραλαβω δεν θα εχω καποια σημαντικη αποψη, γιατι το προηγουμενο και μοναδικο μου κρανος ειναι ενα airoh mathise
Hypersonic

Τόπος : Πετρουπολη, Παιανια, Καλλιθεα
Registration date : 12/04/2010

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Schuberth s1 pro ή Shoei xr1100   Τετ Αυγ 08 2012, 18:49

kopeli έγραψε:

Δοκιμασε να φορεσεις απο μεσα μπαλακλαβα μεταξωτη και θα με θυμηθεις.

Εχει μεγαλη διαφορα...
sotirispap

Registration date : 04/08/2012

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Schuberth s1 pro ή Shoei xr1100   Παρ Αυγ 10 2012, 19:19

Ήμουνα έτοιμος να postaro κάτι ανάλογο αλλά δεν το κάνω και συμπληρώνω εδω.
1)S1 pro, άνετο, πολύ μαλακό μέσα, εμένα κούμπωσε πολύ καλά στην κεφάλα μου, μεγάλους χώρους στα αυτιά για ακουστικά. Πολύ βαρύ δεν το ένιωσα στα υπέρ η ζελατίνα ηλίου, αν και προσωπικά δεν αποχωρίζομαι τα πολωτικά oakley μου. Πολλούς αεραγωγούς. Στην Αθήνα και φαλακρός να είσαι και γυμνός πάνω στην μηχανή πάλι θα γίνεις μούσκεμα, δεν τι γλυτώνουμε. Mad Mad
2)Shoei xr1100 πιο ελαφρύ, μαλακό και αυτό, χώρος στα αυτιά μου φάνηκε μικρότερος. Δεν μου έκατσε τόσο καλά. Αλλά αυτο είναι υποκειμενικό τελείως και θέλει οπωσδήποτε δοκιμή.

Αν το schuberth είναι λίγο πιο κακομούτσουνο και χοντροκομμένο αλλά δεν σε νοιάζει γιατί δεν το βλέπεις εσύ παρά μόνο αν κοιταχτείς στο καθρέφτη. Very Happy Very Happy

Εγώ μάλλον καταλήγω στο S1 pro από γνωστό γερμανικό site σε πολύ καλή τιμή.

Υ.Γ. Ήμουνα ένα βήμα πριν την αγορά του Uvex Carbon αλλά τελειώσανε τα νούμερα Sad Sad
N@sos
Member
Member

Τόπος : PATRA-TOLO
Registration date : 12/04/2010

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Schuberth s1 pro ή Shoei xr1100   Παρ Αυγ 10 2012, 20:01

Vezouvios έγραψε:
axibde έγραψε:

Τα schuberth εχουν απο τα καλυτερη εσωτερικη επενδυση που εχω δει,και ειναι αρκετα αθορυβα αλλα οχι τοσο καλα σε αεροδυναμικη.
Το βαρος του ειναι στα μειονεκτηματα του!
Θα προτιμουσα το shoei ετσι απλα!!!

Εχοντας σχεδον ενα χρονο το shoei απλα ειναι απιστευτο!!Συμφωνο απολυτα!!
pantelos
Member
Member

Τόπος : Θεσσαλονίκη
Registration date : 31/08/2009

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Schuberth s1 pro ή Shoei xr1100   Κυρ Αυγ 12 2012, 00:39

Στο παλιό Schuberth S1 που έχω (δεν είναι το pro) δεν αφαιρείται η επένδυση εσωτερικά για πλύσιμο. Δες κι αυτήν την παράμετρο.
Αλλά μην πάρεις χωρίς να δοκιμάσεις.
δίας

Τόπος : Θεσσαλονίκη
Registration date : 07/06/2010

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Schuberth s1 pro ή Shoei xr1100   Τρι Αυγ 14 2012, 15:47

sotirispap έγραψε:
Ήμουνα έτοιμος να postaro κάτι ανάλογο αλλά δεν το κάνω και συμπληρώνω εδω.
1)S1 pro, άνετο, πολύ μαλακό μέσα, εμένα κούμπωσε πολύ καλά στην κεφάλα μου, μεγάλους χώρους στα αυτιά για ακουστικά. Πολύ βαρύ δεν το ένιωσα στα υπέρ η ζελατίνα ηλίου, αν και προσωπικά δεν αποχωρίζομαι τα πολωτικά oakley μου. Πολλούς αεραγωγούς. Στην Αθήνα και φαλακρός να είσαι και γυμνός πάνω στην μηχανή πάλι θα γίνεις μούσκεμα, δεν τι γλυτώνουμε. Mad Mad
2)Shoei xr1100 πιο ελαφρύ, μαλακό και αυτό, χώρος στα αυτιά μου φάνηκε μικρότερος. Δεν μου έκατσε τόσο καλά. Αλλά αυτο είναι υποκειμενικό τελείως και θέλει οπωσδήποτε δοκιμή.

Αν το schuberth είναι λίγο πιο κακομούτσουνο και χοντροκομμένο αλλά δεν σε νοιάζει γιατί δεν το βλέπεις εσύ παρά μόνο αν κοιταχτείς στο καθρέφτη. Very Happy Very Happy

Εγώ μάλλον καταλήγω στο S1 pro από γνωστό γερμανικό site σε πολύ καλή τιμή.

Υ.Γ. Ήμουνα ένα βήμα πριν την αγορά του Uvex Carbon αλλά τελειώσανε τα νούμερα Sad Sad

δεν ξέρω αν ψάχνεις ακόμα ή παρήγγειλες κράνος αλλά στο louis.de έχει όλα τα νούμερα το onyx και στο fc-moto.de κάποια.

http://www.louis.de/_300df9ce1c00812fb86f072faa1430782f/index.php?topic=artnr_gr&article_context=detail&grwgr=150&wgr=837&list_total=4&anzeige=0&artnr_gr=204960

https://www.fc-moto.de/epages/fcm.sf/sec76623c7e10/?ObjectPath=/Shops/10207048/Products/Uvex-Onyx-Carbon-2011/SubProducts/Uvex-Onyx-Carbon-2011-0001
http://riding-around.blogspot.gr/

Schuberth s1 pro ή Shoei xr1100

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 

Παρόμοια θέματα

+
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ-ΑΝΑΒΑΤΗΣ :: Κράνη-
Μετάβαση σε: