Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΕικονοθήκηLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση

Μοιραστείτε | 
 

 ποιο κρανος τελικα?

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
kopeli
gold member
gold member
kopeli

Ηλικία : 48
Τόπος : GR-SKG
Registration date : 16/07/2008

ποιο κρανος τελικα? - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ποιο κρανος τελικα?   ποιο κρανος τελικα? - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Ιαν 12 2011, 15:24

man_OS έγραψε:
Δες για Schuberth S1 ή S1 Pro
Δέν κερδίζουν δάφνες στο design, αλλα μετά απο 1 UVEX & τώρα 1 SHOEI XR1000 ,το επόμενο που θα πάρω θα είναι SCHUBERTH.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
man_OS
gold member
gold member
man_OS

Ηλικία : 46
Τόπος : Αγ. Παρασκευή
Registration date : 23/08/2008

ποιο κρανος τελικα? - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ποιο κρανος τελικα?   ποιο κρανος τελικα? - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Ιαν 12 2011, 15:24

ναι η αλήθεια είναι ότι το design τους είναι λίγο...γερμανικό
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kostas
Member
Member
kostas

Ηλικία : 36
Τόπος : Peristeri
Registration date : 20/09/2008

ποιο κρανος τελικα? - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ποιο κρανος τελικα?   ποιο κρανος τελικα? - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Ιαν 12 2011, 20:25

Ναι αγορινα απλως ποσταρα να δειτε για πιο κρανος λεω.Οσο για τη τιμη τη συγκεκριμενη εχεις δικιο μπορεις να το βρεις πολυ πιο κατω.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
dr00

dr00

Registration date : 10/05/2010

ποιο κρανος τελικα? - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ποιο κρανος τελικα?   ποιο κρανος τελικα? - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ Ιαν 14 2011, 00:45

σκεφτομαι να παραγγείλω κράνος από το fc-moto.de, φυσικά το έχω δοκιμάσει σε μαγαζί και έχω βρει το νούμερο μου αλλά υπαρχει διαφορά στη τιμή. πρέπει να φοβάμαι για το τι θα μου έρθει (ελλατωματικό προϊόν, γραντζουνιές κλπ)
επίσης, ξέρει κανείς πόσο χρόνο κάνει περίπου?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
msp
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
msp

Ηλικία : 47
Τόπος : Athens, Ellas - Shantou, China
Registration date : 27/10/2009

ποιο κρανος τελικα? - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ποιο κρανος τελικα?   ποιο κρανος τελικα? - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ Ιαν 14 2011, 03:33

Μια χαρά όλα και γύρω στις 5-7 εργάσιμες με κουριερ στη πορτα σου και αντικαταβολη στον κουριερ αν θες!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kostas
Member
Member
kostas

Ηλικία : 36
Τόπος : Peristeri
Registration date : 20/09/2008

ποιο κρανος τελικα? - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ποιο κρανος τελικα?   ποιο κρανος τελικα? - Σελίδα 2 Icon_minitimeΚυρ Ιαν 16 2011, 17:07

Παιδια ξεκινησα αναζητηση κρανους.Θελω ενα καλο κρανος μαρκα δε ξερω οτι κατσει θελω να ειναι κατω απο 1300γραμμαρια παντως.Προτεινεται κανενα γυρω στο 500-600 ευρω.Ευχαριστω.Το σαρκ που ειχα πει το προτεινεται?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kopeli
gold member
gold member
kopeli

Ηλικία : 48
Τόπος : GR-SKG
Registration date : 16/07/2008

ποιο κρανος τελικα? - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ποιο κρανος τελικα?   ποιο κρανος τελικα? - Σελίδα 2 Icon_minitimeΚυρ Ιαν 16 2011, 17:21

kostas έγραψε:
Παιδια ξεκινησα αναζητηση κρανους.Θελω ενα καλο κρανος μαρκα δε ξερω οτι κατσει θελω να ειναι κατω απο 1300γραμμαρια παντως.Προτεινεται κανενα γυρω στο 500-600 ευρω.Ευχαριστω.Το σαρκ που ειχα πει το προτεινεται?

Φίλε κωστή τα παρακάτω δέν σε κάλυψαν απο ότι κατάλαβα.
man_OS έγραψε:
Δες για Schuberth S1 ή S1 Pro

man_OS έγραψε:
kostas έγραψε:
Παιδια εμενα μου εχει κολλησει αυτο το κρανακι το φορεσα και ξετρελαθηκα.
http://www.motodynamics-accessories.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=shop.flypage&product_id=378&category_id=124&manufacturer_id=0&option=com_virtuemart&Itemid=1

ωραίο κρανάκι, άσχημη ελληνική τιμή... Δες και στο εξωτερικό

kopeli έγραψε:
Δέν κερδίζουν δάφνες στο design, αλλα μετά απο 1 UVEX & τώρα 1 SHOEI XR1000 ,το επόμενο που θα πάρω θα είναι SCHUBERTH.

Τι σου λένε οι φίλοι σου για τα SHOEI ?
Αν δεν σου άρεσαν τα παραπάνω δες για SHOEI το XR1100.
Eγώ που εχω το 1000 είμαι ευχαριστημένος αλλα όταν έρθει η ώρα για καράνος ,οπως σου αναφέρω και παραπάνω θα πάρω SCHUBERTH.


Επίσης το πιό βασικό απο όλα είναι ότι σε έχει δαγκώσει ο καρχαρίας γιατί δεν το παίρνεις;
ποιο κρανος τελικα? - Σελίδα 2 Shark10
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
bozosd
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
bozosd

Ηλικία : 48
Τόπος : ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Registration date : 12/12/2009

ποιο κρανος τελικα? - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ποιο κρανος τελικα?   ποιο κρανος τελικα? - Σελίδα 2 Icon_minitimeΚυρ Ιαν 16 2011, 19:40

Κώστα εφόσον όπως λες, ψάχνεις κράνος βάρους max 1300 γρ.
νομίζω πως πρέπει να στραφείς σε σειρές carbon.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kostas
Member
Member
kostas

Ηλικία : 36
Τόπος : Peristeri
Registration date : 20/09/2008

ποιο κρανος τελικα? - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ποιο κρανος τελικα?   ποιο κρανος τελικα? - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Ιαν 17 2011, 00:17

Παιδια κοιταχτε ποσο το βρηκα το τσιμπαω ανετα ε?

http://www.fc-moto.de/epages/fcm.sf/en_GB/?ObjectPath=/Shops/10207048/Products/Shark-RSR2-Carbon/SubProducts/Shark-RSR2-Carbon-0002
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kopeli
gold member
gold member
kopeli

Ηλικία : 48
Τόπος : GR-SKG
Registration date : 16/07/2008

ποιο κρανος τελικα? - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ποιο κρανος τελικα?   ποιο κρανος τελικα? - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Ιαν 17 2011, 00:29

kostas έγραψε:
Παιδια κοιταχτε ποσο το βρηκα το τσιμπαω ανετα ε?

http://www.fc-moto.de/epages/fcm.sf/en_GB/?ObjectPath=/Shops/10207048/Products/Shark-RSR2-Carbon/SubProducts/Shark-RSR2-Carbon-0002

Aφου σου αρέσει ρε Κώστα τότε :ποιο κρανος τελικα? - Σελίδα 2 Ist2_110
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kostas
Member
Member
kostas

Ηλικία : 36
Τόπος : Peristeri
Registration date : 20/09/2008

ποιο κρανος τελικα? - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ποιο κρανος τελικα?   ποιο κρανος τελικα? - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Ιαν 17 2011, 00:32

57 εκατοστα περιμετρο κεφαλιου πανω κεφαλιου.χαχαχαχ
Το medium περνω ε?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kostas
Member
Member
kostas

Ηλικία : 36
Τόπος : Peristeri
Registration date : 20/09/2008

ποιο κρανος τελικα? - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ποιο κρανος τελικα?   ποιο κρανος τελικα? - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Ιαν 17 2011, 00:41

Και δε θυμαμαι πιο νουμερο ειχα δοκιμασει γαμωτο να το παραγγελνα τωρα.Γαμ@
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gandalf
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
gandalf

Ηλικία : 42
Τόπος : Πάτρα
Registration date : 24/10/2010

ποιο κρανος τελικα? - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ποιο κρανος τελικα?   ποιο κρανος τελικα? - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Ιαν 17 2011, 09:54

Γενικά τα Shark έχουν καλή φήμη....πήγαινε φόρεσέ το ξανά,
μη βασιστείς φυσικά στον τυποποιημένο τρόπο εύρεσης μεγέθους
γιατί τι να το κάνεις το καλό το κράνος άμα δεν είναι το μέγεθος κατάλληλο,
κάνε και τις γνωστές απαραίτητες δοκιμές της φραπεδιέρας, κούνημα πάνω-κάτω,
δεξιά-αριστερά, φόρα το και κανα δεκάλεπτο μη σε κόβει πουθενά και τσίμπα το... Basketball Basketball
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
bozosd
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
bozosd

Ηλικία : 48
Τόπος : ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Registration date : 12/12/2009

ποιο κρανος τελικα? - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ποιο κρανος τελικα?   ποιο κρανος τελικα? - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Ιαν 17 2011, 10:50

Πολύ σωστό.
Μην βιαστείς και πάρεις λάθος μέγεθος.
Πρόβαρε και ξαναπρόβαρε και μετά παρήγγειλε.
Η τιμή είναι καλή και αφου αρέσει σε σένα.....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
aris_n
gold member
gold member
aris_n

Ηλικία : 43
Τόπος : Άθενς
Registration date : 08/04/2008

ποιο κρανος τελικα? - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ποιο κρανος τελικα?   ποιο κρανος τελικα? - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Ιαν 17 2011, 11:32

Έχω ακριβώς το ίδιο κράνος, το Shark RSR2 Foggy Replica. Φοβερό κράνος με τρομερή εφαρμογή και πανάλαφρο...ωστόσο έχει ένα βασικό μειονέκτημα....δεν κάνει για το μηχανάκι μας.
Και εξηγούμαι. Το RSR2 είναι ένα κράνος σχεδιασμένο για motogp και αντίστοιχου τύπου μοτοσυκλέτες. Για να "λειτουργήσει" το κράνος αυτό πρέπει η στάση του σώματος σου να είναι σκυφτή και το κεφάλι γερμένο προς τα κάτω. Όταν λέω να λειτουργήσει εννοώ οι αεραγωγοί να δουλεύουν σωστά και να μην έχεις σφυρίγματα απο τον αέρα. Χαρακτηριστικό παράδειγμα το γεγονός οτι όταν ταξιδεύω με αυτό το κράνος και είμαι όρθιος έχω σφυρίγματα απο τον αέρα. Μόλις χαμηλώσω το σαγόνι και έρθει "πρόσωπο" ο κύριος επάνω αεραγωγός-τουρμπίνα με την ροή του αέρα τότε το κράνος ησυχάζει.
Απλά έχε το υπόψην σου αυτό.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kostas
Member
Member
kostas

Ηλικία : 36
Τόπος : Peristeri
Registration date : 20/09/2008

ποιο κρανος τελικα? - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ποιο κρανος τελικα?   ποιο κρανος τελικα? - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Ιαν 17 2011, 15:24

Eυχαριστω Αρη για τη βοηθεια πηγα σημερα να δοκιμασω κρανακι για να σιγουρευτω στο νουμερο αλλα βαριομουν να παω κεντρο.Ωστοσο δοκιμασα ενα x-lite 802 σε μεγεθος medium και μου εκατσε το ιδιο καλα με το σαρκ οποτε τα βαζω κατω ιδιες σχεδον τιμες εχουν να αποφανθω πιο θα παρω.Ευχαριστω ολους τους συμφοριτες για τη βοηθεια σας.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kostas
Member
Member
kostas

Ηλικία : 36
Τόπος : Peristeri
Registration date : 20/09/2008

ποιο κρανος τελικα? - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ποιο κρανος τελικα?   ποιο κρανος τελικα? - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Ιαν 17 2011, 16:38

Ρε παιδια αυτο το uvex carbon τι λεει γιατι ειδα οτι ειναι ολο απο καρμπον και ειναι μολισ 990 γραμμαρια........
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pitsirikas
Member
Member
pitsirikas

Ηλικία : 41
Τόπος : ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗ
Registration date : 21/12/2009

ποιο κρανος τελικα? - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ποιο κρανος τελικα?   ποιο κρανος τελικα? - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Ιαν 17 2011, 18:11

kostas έγραψε:
Eυχαριστω Αρη για τη βοηθεια πηγα σημερα να δοκιμασω κρανακι για να σιγουρευτω στο νουμερο αλλα βαριομουν να παω κεντρο.Ωστοσο δοκιμασα ενα x-lite 802 σε μεγεθος medium και μου εκατσε το ιδιο καλα με το σαρκ οποτε τα βαζω κατω ιδιες σχεδον τιμες εχουν να αποφανθω πιο θα παρω.Ευχαριστω ολους τους συμφοριτες για τη βοηθεια σας.

Το xlite 802 ισως και πολυ πιθανόν να εχει τις ιδιες "αντιδρασεις" στην οδηγηση με το SHARK του Αρη... μα παρα πολυ λεμε...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nikos55

nikos55

Ηλικία : 40
Τόπος : ΑΘΗΝΑ
Registration date : 22/04/2010

ποιο κρανος τελικα? - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: ποιο κρανος τελικα?   ποιο κρανος τελικα? - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Ιαν 17 2011, 18:29

Φίλε μου εγώ έχω το Schuberth C3 και είμαι υπερευχαριστημένος. Πάλι το ίδιο θα έπαιρνα. Ελαφρύ, δεν ιδρώνεις γιατί έχει καλούς αεραγωγούς, δεν κολλάει στα μαλλιά, έχει και το συστηματάκι για τη μάσκα ηλίου. Μια χαρά πολύ κομπλε κρανάκι. Εγώ το πήρα σε προσφορά από Γερμανία 390 πρίν 5 μήνες. Το συνιστώ ανεπιφύλακτα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kostas
Member
Member
kostas

Ηλικία : 36
Τόπος : Peristeri
Registration date : 20/09/2008

ποιο κρανος τελικα? - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ποιο κρανος τελικα?   ποιο κρανος τελικα? - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Ιαν 19 2011, 15:53

Μετα απο πολυ σκεψη πολλες δοκιμες τα εβαλα κατω και αποφασισα να παρω το φουλφεις κρανακι μου.Απο το γνωστο σε ολους fc-moto.Μαρκας suomy http://www.fc-moto.de/epages/fcm.sf/en_GB/?ObjectPath=/Shops/10207048/Products/SUOMY-SPEC-1R-Dark-City/SubProducts/SUOMY-SPEC-1R-Dark-City-0001
Oποτε μου μειναν και λεφτα και ευχαριστημενος ειμαι.Πως το κοβεται το κρανακι?Α σε ποσες μερες θα παραλαβω περιπου για οσους εχουν παραγγειλει λεω αν ξερουν.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 

ποιο κρανος τελικα?

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 

 Παρόμοια θέματα

+
Σελίδα 2 από 2Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ-ΑΝΑΒΑΤΗΣ :: Κράνη-
Μετάβαση σε: