Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΕικονοθήκηLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση

Μοιραστείτε | 
 

 Άλλο ένα ατυχές συμβάν,και το κράνος έσπασε

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
apopsi21
Member
Member
apopsi21

Ηλικία : 50
Τόπος : Ν.ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΑΤΤΙΚΗΣ
Registration date : 07/01/2010

Άλλο ένα ατυχές συμβάν,και το κράνος έσπασε Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Άλλο ένα ατυχές συμβάν,και το κράνος έσπασε   Άλλο ένα ατυχές συμβάν,και το κράνος έσπασε Icon_minitimeΔευ Απρ 19 2010, 18:10

Σήμερα και ώρα 16:40 περίπου στην συμβολή Ριγήλλης και Β.Σοφίας περνώντας για την επιστροφή στο σπίτι μου μετά την δουλειά είχε γίνει τρακάρισμα μεταξύ μοτο και ταριφού (δλδ γυναίκας).
Έκανα δεξιά για να δω, και να βοηθήσω αν μπορούσα το άτυχο παλικάρι που ήταν κάτω,ευτυχός το παλικάρι ήταν καλά οι Αστυνομία είχε βάλει το περιπολικό και κόνους κάποια μέτρα πιο πίσω για να μην γίνει τίποτα άλλο,και η ταριφού χαλαρή έψαχνε τα χαρτιά της αραχτή και αρκετά χαλαρή στον κουμπαρά (λόγο ταλιροφονιάδες)ενώ το παλικάρι βρισκόταν ακόμα στο έδαφος μαζί με τους αστυνόμους που του ζητούσαν τα χαρτιά, ασφάλεια κτλ κτλ και φυσικά περίμεναν και το ασθενοφόρο.
Καθώς πήγαινα στην μηχανη για να φύγω είδα σπασμένα γκρι πλαστικά,σκόρπια, τα οποία όμως δεν έμοιζαν να είναι από μοτό και έψαχνα να βρω από που είναι,η διαπίστωση????ΑΠΟ ΤΟ ΚΡΑΝΟΣ ΤΟΥ ΠΑΛΙΚΑΡΙΟΥ ΝΑΙ!!ΝΑΙ!!
Από σπαστό Νόλαν δεν είδα τι μοντέλο είναι διότι με έλουσε κρύος ιδρώτας γιατί ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΧΩ ΣΠΑΣΤΟ ΝΟΛΑΝ Ν102
Το έχω κουβεντιάσει με τα παιδιά του κλαμπ και μου έχουν αναφέρει αρκετά περιστατικά,τώρα όμως που το είδα με τα μάτια μουτο ΣΟΚ ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΟ
Τέλος το παλικάρι πάντως είναι καλά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
geo
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
geo

Ηλικία : 50
Τόπος : ΗΡΑΚΛΕΙΟ
Registration date : 11/04/2009

Άλλο ένα ατυχές συμβάν,και το κράνος έσπασε Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Άλλο ένα ατυχές συμβάν,και το κράνος έσπασε   Άλλο ένα ατυχές συμβάν,και το κράνος έσπασε Icon_minitimeΔευ Απρ 19 2010, 18:29

Περαστικά στο παιδί , τώρα για το κράνος γι αυτό τα full face είναι ασφαλέστερα , τώρα εξαρτάτε και το πως θα τρακάρεις και το αν το έχεις ανοικτό , εγώ μετά από ατύχημα που είχα και έσκασα με το κεφάλι με N-103 δεν έπαθε τίποτα και με έσωσε παρόλο που το είχα ανοικτό .
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
apopsi21
Member
Member
apopsi21

Ηλικία : 50
Τόπος : Ν.ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΑΤΤΙΚΗΣ
Registration date : 07/01/2010

Άλλο ένα ατυχές συμβάν,και το κράνος έσπασε Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Άλλο ένα ατυχές συμβάν,και το κράνος έσπασε   Άλλο ένα ατυχές συμβάν,και το κράνος έσπασε Icon_minitimeΔευ Απρ 19 2010, 18:32

geo έγραψε:
Περαστικά στο παιδί , τώρα για το κράνος γι αυτό τα full face είναι ασφαλέστερα , τώρα εξαρτάτε και το πως θα τρακάρεις και το αν το έχεις ανοικτό , εγώ μετά από ατύχημα που είχα και έσκασα με το κεφάλι με N-103 δεν έπαθε τίποτα και με έσωσε παρόλο που το είχα ανοικτό .
το πιστεύω αυτό που λες αλλά όπως και να το κάνεις το ΣΟΚ είναι μεγάλο βλέπωντας την εικόνα του διαλυμένου κράνους
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
hargoul
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
hargoul

Ηλικία : 46
Τόπος : Χαλάνδρι
Registration date : 14/07/2008

Άλλο ένα ατυχές συμβάν,και το κράνος έσπασε Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Άλλο ένα ατυχές συμβάν,και το κράνος έσπασε   Άλλο ένα ατυχές συμβάν,και το κράνος έσπασε Icon_minitimeΔευ Απρ 19 2010, 18:38

Πιστευω οτι το κρανος ειναι για να διαλυεται...το θεμα ειναι να μην παθει τιποτα το κεφαλι σου μεσα.
Να ειναι καλα το παληκαρι για το οποιο λεμε, και να ειναι το τελευταιο!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://vstromhellas.forumgreek.com
isarhs

isarhs

Ηλικία : 45
Τόπος : Βριλήσσια
Registration date : 16/03/2009

Άλλο ένα ατυχές συμβάν,και το κράνος έσπασε Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Άλλο ένα ατυχές συμβάν,και το κράνος έσπασε   Άλλο ένα ατυχές συμβάν,και το κράνος έσπασε Icon_minitimeΔευ Απρ 19 2010, 18:59

κάποτε είχα δει ένα βίντεο με τις αντοχές που έχουν τα αγωνιστικά κράνη και πόσο μεγάλη προστασία παρέχουν.....
...το καλό κράνος δεν πρέπει να διαλύεται αλλα να διατηρη το βασικό του σχήμα και να αποσβένει όσο το δυνατόν την κρούση διαχεοντάς τη στο κέλυφός του...γι αυτό πρέπει να έχει πάντα το σωστο μέγεθος για το κεφάλι μασ και να δέεται πάντα(και οχι τα πιο ωραία σχέδια).....
μεγάλο πρόβλημα προκαλούν και άλλα αξεσουάρ όπως πχ τα γυαλιά ηλίου.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
GIANNHS1967
Member
Member
GIANNHS1967

Τόπος : ΑΘΗΝΑ ΣΕΡΡΕΣ
Registration date : 28/05/2008

Άλλο ένα ατυχές συμβάν,και το κράνος έσπασε Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Άλλο ένα ατυχές συμβάν,και το κράνος έσπασε   Άλλο ένα ατυχές συμβάν,και το κράνος έσπασε Icon_minitimeΔευ Απρ 19 2010, 19:11

-Περαστικά στο παλικάρι πρώτα απ'όλα.

-Γενικά τα κράνη έχουν ημερομηνία λήξεως ή παραγωγής την οποία δεν ξέρω που την αναγράφουν. Ο λόγος που το αναφέρω είναι οτι όλα τα πλαστικά με την πάροδο του χρόνου πολυμερίζονται και στην ουσία χάνουν την αντοχή τους κα κοματιάζονται πολύ εύκολα. Εξαίρεση αποτελούν τα ανθρακονήματα νομίζω. Αυτό υποθέτω οτι συνέβη με τον φίλο.
-Εγω έχω το σπαστό nolan 101 ...... και πρέπει να πέρασνα 4-5 χρόνια που το αγόρασα Shocked
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
isarhs

isarhs

Ηλικία : 45
Τόπος : Βριλήσσια
Registration date : 16/03/2009

Άλλο ένα ατυχές συμβάν,και το κράνος έσπασε Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Άλλο ένα ατυχές συμβάν,και το κράνος έσπασε   Άλλο ένα ατυχές συμβάν,και το κράνος έσπασε Icon_minitimeΔευ Απρ 19 2010, 19:14

σελιδα αξιολόγησης δεν ειναι ιδιωτικη και μια απο τισ πιο αξιοπιστες για ολεσ τσ μαρκες

http://sharp.direct.gov.uk/
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
VSTROMAKIAS
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
VSTROMAKIAS

Ηλικία : 45
Τόπος : AΡΙΔΑΙΑ
Registration date : 31/12/2009

Άλλο ένα ατυχές συμβάν,και το κράνος έσπασε Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Άλλο ένα ατυχές συμβάν,και το κράνος έσπασε   Άλλο ένα ατυχές συμβάν,και το κράνος έσπασε Icon_minitimeΔευ Απρ 19 2010, 19:22

Περαστικα στο παλικαρι.Φτανει που ειναι καλα!!!!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://TEOBURNOUT@IN.GR
jim1900dz
Member
Member


Ηλικία : 50
Τόπος : Ανω Μελίσσια
Registration date : 25/11/2008

Άλλο ένα ατυχές συμβάν,και το κράνος έσπασε Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Άλλο ένα ατυχές συμβάν,και το κράνος έσπασε   Άλλο ένα ατυχές συμβάν,και το κράνος έσπασε Icon_minitimeΔευ Απρ 19 2010, 22:01

Παίδες, το κράνος πρέπει να σπάει για να απορροφήσει την ενέργεια της κρούσης...και να μην σπάσει το κεφάλι μας
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 

Άλλο ένα ατυχές συμβάν,και το κράνος έσπασε

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 

 Παρόμοια θέματα

+
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ.... :: Δυσάρεστα.....-
Μετάβαση σε: