ΦόρουμΠόρταλΕικονοθήκηΗμερολόγιοΕγγραφήΣύνδεση

Μοιραστείτε | 

Αγορά ενδοεπικοινωνίας.

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Επισκέπτ
Επισκέπτης

ΔημοσίευσηΘέμα: Αγορά ενδοεπικοινωνίας.   Σαβ Μαρ 13 2010, 19:41

Γεια χαρά σε όλα τα εν VSTROM αδέρφια !!!!

Εδώ και λίγο καιρό εδώ στον Βόλο έχει πέσει στο τραπέζι η ιδέα της αγοράς ενδοεπικοινωνίας για να μπορούμε όταν πάμε τις βολτούλες μας στας εξοχάς να περπατάμε με μεγαλύτερη ασφάλεια στον δρόμο Cool

Περιμένω λοιπόν τους έχοντες και κατέχοντες ήδη ενδοεπικοινωνία να πούνε τις γνώμες τους για το παρακάτω προιόν η για κάποιο άλλο που έχουν στο μυαλό τους

http://www.e-shop.gr/show_tel.phtml?id=TEL.008497

Για να δούμε
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
SpL

Τόπος : Γλυφαδα
Registration date : 21/11/2009

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αγορά ενδοεπικοινωνίας.   Σαβ Μαρ 13 2010, 20:04

Για κοιτα και το Midland bt2..Ενδοσυνενοηση,mp3,ραδιο,τηλεφωνο..Ολα σε ενα!Το εχω κανα τριμηνο και το χρησιμοποιω σχεδον καθε μερα!
Μπαταρια με συνεχη χρηση εως 8 ωρες,εμβελεια ενδοεπικοινωνιας περιπου 200 μετρα..
MILT
vstromhellasforum Fanatic

Τόπος : Αθηνα
Registration date : 06/06/2009

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αγορά ενδοεπικοινωνίας.   Σαβ Μαρ 13 2010, 20:08

Αν εξαιρεσεις την εμβελεια ειναι ακριβως αυτα που υποσχονται.
Υπαρχουν καλυτερα σε ποιοτητα ηχου αλλα μιλας για τα διπλα λεφτα τουλαχιστον.

Νομιζω ειναι τιμια σε αυτο το κοστος.
Περισσοτερα θα σου πει ο Κωστας ο Pulsar.
http://www.vstrom.gr/
Bretsos

Τόπος : Φυλακισμένος στην Αθήνα...
Registration date : 06/03/2009

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αγορά ενδοεπικοινωνίας.   Σαβ Μαρ 13 2010, 20:21

Θανάση εγώ θα σου πρότεινα και εφόσον θες να κάνεις τη δουλεία σου σωστά τα ALBRECHT--MIDLAND CT-790--WUXUN (είναι ακριβώς το ίδιο προϊόν)
http://www.vasilikos.com.gr/index.php?MDL=pages&Branch=N_N0000000002_N0000002099_N0000002100_N0000002364_P0000004176&ref=bestprice
Το έχω αρκετό καιρό και είμαι πολύ ευχαριστημένος με τον ήχο που έχουν και την αυτονομία.

Edit.
έχουν 125€ το κομμάτι + 20€ τα ακουστικά με το press button.
cantona
vstromhellasforum Enthusiast

Τόπος : Λουτσαίος
Registration date : 10/03/2008

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αγορά ενδοεπικοινωνίας.   Σαβ Μαρ 13 2010, 22:25

Έχω ακούσει καλά λόγια και ψήνομαι κάποια στιγμή για αυτά
http://www.cardosystems.com/scala-rider
Επισκέπτ
Επισκέπτης

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αγορά ενδοεπικοινωνίας.   Κυρ Μαρ 14 2010, 02:07

Αδέρφια ευχαριστώ για την βοήθεια Wink

Απλά έχω κάποιες ερωτήσεις:

@ MILT

Όταν λές καλύτερα σε ποιότητα ήχου εννοείς ότι στα πολλά χιλιόμετρα μπορείς να επικοινωνείς ή ότι ανεξαρτήτως χιλιομέτρων γενικά έχουν καλύτερη απόδοση στον ήχο scratch

@ Bretsos K2

i)Δώσε μου ρε Χρήστο κανένα νούμερο όταν λες καλή αυτονομία και καλό ήχο (μέχρι πόσα χιλιόμετρα μπορείς να έχεις επικοινωνία με τους άλλους)
ii)Τι εννοεί όταν λες ακουστικά με το press button scratch

Γενικότερα ρε παιδιά υπάρχουν κάποια συγκεκριμένα χαρακτηριστικά τα οποία πρέπει οπωσδήποτε να προσέξω να έχει η ενδοσυννενόηση (εκτός της ποιότητας ήχου π.χ)
Γιατί άλλοι τα λένε PMR και άλλοι απλά ενδοσυννενόηση.Είναι άλλο το ένα και άλλο το άλλο scratch

Απ'ότι καταλάβατε είμαι αρκετά μπερδεμένος με την όλη κατάσταση και προσπαθώ να ξεκαθαρίσω λίγο τα πράγματα έτσι ώστε αυτή τη φορά να πάρω κάτι σωστό για να μην το πετάξω και αυτό (όπως μια παλιά ενδοσυννενόηση που είχα)σε καμιά χαράδρα merci
V.Stratos
moderator
moderator

Τόπος : Βόλος
Registration date : 19/08/2008

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αγορά ενδοεπικοινωνίας.   Κυρ Μαρ 14 2010, 02:52

Press button είναι το κουμπί που μπαίνει στο τιμόνι νομίζω και το πατάς για να μιλησεις..
Για να μην έχεις το VOX
Να μιλάς ΜΟΝΟ όποτε το θέλεις !!!

Γιατί αν το κάνεις αναίσθητο πχ το VOX σε έναν βήχα θα τον ξεκουφάνεις τον άλλον
Ενώ με το κουμπάκι ΤΕΛΟΣ

''Ride slower than your guardian angel can fly''

Reveka Project
MARKOS-V

Τόπος : ΑΘΗΝΑ
Registration date : 29/01/2008

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αγορά ενδοεπικοινωνίας.   Κυρ Μαρ 14 2010, 08:24

εχω το mindland BT2 εδω κ 1.5 χρονια.το χρησιμοποιω για να ακουω το gps οπως κ μουσικη απο το gps.χωρις να εχω δοκιμασει αλλα; ειμαι ευχαριστημενος.
shadowhunter

Τόπος : Κοζάνη
Registration date : 13/06/2009

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αγορά ενδοεπικοινωνίας.   Κυρ Μαρ 14 2010, 09:51

Εγώ πάντως δεν άντεξα στον πειρασμό... το e-shop έβγαλε τα BRONDI του αρχικού post σε προσφορά για μια βδομάδα από 79€ => 49€ και ήδη το παρήγγειλα.
al_tzamp

Τόπος : Σέρρες - Αθήνα
Registration date : 29/01/2009

ΔημοσίευσηΘέμα: 12   Κυρ Μαρ 14 2010, 11:01

shadowhunter έγραψε:
Εγώ πάντως δεν άντεξα στον πειρασμό... το e-shop έβγαλε τα BRONDI του αρχικού post σε προσφορά για μια βδομάδα από 79€ => 49€ και ήδη το παρήγγειλα.

ε?
μα τσαμπα είναι!
ξέρεις υπάρχει και σετάκι ακουστικά κράνους που να ταιριάζει σε αυτούς τους πομποδέκτες???
...και PPT κουμπάκι γαι το τιμόνι???

τα έχει δοκιμάσει κανείς???
το σκέφτομαι σοβαρά!!!!
al_tzamp

Τόπος : Σέρρες - Αθήνα
Registration date : 29/01/2009

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αγορά ενδοεπικοινωνίας.   Κυρ Μαρ 14 2010, 11:05

...την προσφορά γαιτί δεν την βλέπω???
wannabe
Member
Member

Τόπος : Athens
Registration date : 28/06/2009

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αγορά ενδοεπικοινωνίας.   Κυρ Μαρ 14 2010, 11:10

πάτα http://www.e-shop.gr/newsletter/mail-100305.html και πάτα το link στη σελίδα που θα ανοίξει
pulsar
Member
Member

Τόπος : Πετρουπολη
Registration date : 30/03/2008

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αγορά ενδοεπικοινωνίας.   Κυρ Μαρ 14 2010, 11:38

παιδια καλημερα με τα απλα pmr(0.5Watt) δεν θα εχετε καλη εμβελεια ενω με αυτα που λεει ο Milt & Bretsos η εμβελεια τους ειναι πολυ καλη μιας και ειναι επαγγελματικα μηχανηματα με 5 watt και θα καλυψουν τις αναγκες σας αν μπορειτε καντε την αγορα απο εξω περιπου 76 ευρω με τα μεταφορικα μεσα στην τιμη δες το λινκ http://www.radioshop888.com/radioshop_product.php?id=103863 μιληστε με τον πωλητη αν ειναι πολλα τα κομματια μηπως σας κανει πιο καλη τιμη,τα σελνει σαν δωρο δεν περνα τελωνειο και ειναι αξιοπιστο καταστημα εδω τα ακουστικα μικροφωνο και ptt για το τιμονι http://www.motoraid.eu/shop/product_info.php?products_id=779
tazakos

Τόπος : Καλλιθέα ,από Καβαλα
Registration date : 22/05/2008

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αγορά ενδοεπικοινωνίας.   Κυρ Μαρ 14 2010, 12:38

pulsar έγραψε:
παιδια καλημερα με τα απλα pmr(0.5Watt) δεν θα εχετε καλη εμβελεια ενω με αυτα που λεει ο Milt & Bretsos η εμβελεια τους ειναι πολυ καλη μιας και ειναι επαγγελματικα μηχανηματα με 5 watt και θα καλυψουν τις αναγκες σας αν μπορειτε καντε την αγορα απο εξω περιπου 76 ευρω με τα μεταφορικα μεσα στην τιμη δες το λινκ http://www.radioshop888.com/radioshop_product.php?id=103863 μιληστε με τον πωλητη αν ειναι πολλα τα κομματια μηπως σας κανει πιο καλη τιμη,τα σελνει σαν δωρο δεν περνα τελωνειο και ειναι αξιοπιστο καταστημα εδω τα ακουστικα μικροφωνο και ptt για το τιμονι http://www.motoraid.eu/shop/product_info.php?products_id=779

εδώ βρωμάει power buy τρελό...

1. tazakos
2.
3.
Επισκέπτ
Επισκέπτης

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αγορά ενδοεπικοινωνίας.   Κυρ Μαρ 14 2010, 13:02

1. tazakos
2. KARA
3.
4.
5.
6.
7.

Αδέρφια εννοείται ότι είμαι και εγώ μέσα για ομαδική αγορά,αλλά το ξεκαθαρίζω πάντα φιλικά ότι επειδή η όλη κίνηση γίνεται με αφορμή το ταξίδι στην Ιταλία τον Μάιο εάν δω ότι παραπάει το πράγμα (χρονικά εννοώ)και δεν καταλήγουμε θα κινηθώ μόνος μου γιατί στο ταξίδι το θέλω οπωσδήποτεmerci
Bretsos

Τόπος : Φυλακισμένος στην Αθήνα...
Registration date : 06/03/2009

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αγορά ενδοεπικοινωνίας.   Κυρ Μαρ 14 2010, 13:07

Θανάση άκου μάνα μου πως έχει το πράγμα!!

Τα pmr εχουν 0,5w άντε εως 1w και παίζουν μπάλα μόνο στη μπάντα των UHF με προκαθορισμένα κανάλια.
Αυτό το Brondi είπαμε για τα λεφτά του μια χαρά είναι, αλλά η αλήθεια είναι οτι στις εκδρομές που πάμε με τα παιδιά όσοι έχουν pmr
έχουν χάλια διαμόρφωση λόγο της ενίσχυσης και δύσκολα τους καταλαβαίνω τι θέλουν να πουν.

Αυτό που σου πρότεινα παίζει και στα UHF & VHF και είναι στα 5w με μπαταρία Li-Polymer και διάρκεια 1-- 1,5 ημέρας συνεχόμενης λειτουργίας και με τρομερή εμβέλεια και διαμόρφωση!!

Και εγώ φίλε δεν ήξερα τίποτα απο όλα αυτά, ήταν μια πρόταση του Μιλτου και πίστεψε με στις 4-5 φορές που τα έχουμε χρησιμοποίησει στις εκδρομές έμεινα πολύ ευχαριστημένος!!
Άσε που στη δική μου περίπτωση το έχω πάνω στο τιμόνι και παίζω και με τα fm και είναι πολύ souper!!

Γενικά ειναι μηχάνημα με μεγάλες δυνατότητες γιαυτό και αρχικά σου είπα εφοσον θες να κανεις σωστα τη δουλεια σου!!

Α!! μην ξεχάσω έχει και φακό και είναι αδιάβροχο στο νερό της βροχής.
Επισκέπτ
Επισκέπτης

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αγορά ενδοεπικοινωνίας.   Κυρ Μαρ 14 2010, 13:21

Bretsos K2 έγραψε:
Θανάση άκου μάνα μου πως έχει το πράγμα!!

Τα pmr εχουν 0,5w άντε εως 1w και παίζουν μπάλα μόνο στη μπάντα των UHF με προκαθορισμένα κανάλια.
Αυτό το Brondi είπαμε για τα λεφτά του μια χαρά είναι, αλλά η αλήθεια είναι οτι στις εκδρομές που πάμε με τα παιδιά όσοι έχουν pmr
έχουν χάλια διαμόρφωση λόγο της ενίσχυσης και δύσκολα τους καταλαβαίνω τι θέλουν να πουν.

Αυτό που σου πρότεινα παίζει και στα UHF & VHF και είναι στα 5w με μπαταρία Li-Polymer και διάρκεια 1-- 1,5 ημέρας συνεχόμενης λειτουργίας και με τρομερή εμβέλεια και διαμόρφωση!!

Και εγώ φίλε δεν ήξερα τίποτα απο όλα αυτά, ήταν μια πρόταση του Μιλτου και πίστεψε με στις 4-5 φορές που τα έχουμε χρησιμοποίηση στις εκδρομές έμεινα πολύ ευχαριστημένος!!
Άσε που στη δική μου περίπτωση το έχω πάνω στο τιμόνι και παίζω και με τα fm και είναι πολύ souper!!

Γενικά ειναι μηχάνημα με μεγάλες δυνατότητες γιαυτό και αρχικά σου είπα εφοσον θες να κανεις σωστα τη δουλεια σου!!

Α!! μην ξεχάσω έχει και φακό και είναι αδιάβροχο στο νερό της βροχής.

Ακριβώς αυτό που είπες ισχύει:

Ότι θέλω να κάνω σωστά την δουλειά μου

Σου είπα πως έχω πετάξει ήδη ένα και δεν θέλω να την ξαναπατήσω.Οπότε προτιμώ να δώσω κάτι παραπάνω και να λειτουργεί σωστά παρά να το χαρεί κανά χαντάκι Wink
Εννοείται βέβαια πως αν ακαταφέρουμε και κάνουμε κάτι ομαδικό θα είναι καλύτερα,αλλά ακόμα και μόνος μου(αν τελικά δεν κάτσει)είμαι διατεθειμένος για κάτι καλό.
Άρα καταλήγουμε πως επειδή και γω είμαι λίγο αδαής στο συγκεκριμένο θέμα εμπιστεύομαι και προχωρώ OK

Χρηατάρα merci
tazakos

Τόπος : Καλλιθέα ,από Καβαλα
Registration date : 22/05/2008

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αγορά ενδοεπικοινωνίας.   Κυρ Μαρ 14 2010, 13:22

KARA έγραψε:
1. tazakos
2. KARA
3.
4.
5.
6.
7.

Αδέρφια εννοείται ότι είμαι και εγώ μέσα για ομαδική αγορά,αλλά το ξεκαθαρίζω πάντα φιλικά ότι επειδή η όλη κίνηση γίνεται με αφορμή το ταξίδι στην Ιταλία τον Μάιο εάν δω ότι παραπάει το πράγμα (χρονικά εννοώ)και δεν καταλήγουμε θα κινηθώ μόνος μου γιατί στο ταξίδι το θέλω οπωσδήποτεmerci

παραγγελία 25 μαρτίου.

1. tazakos
2. KARA
3.
4.
5.
6.
7.
pulsar
Member
Member

Τόπος : Πετρουπολη
Registration date : 30/03/2008

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αγορά ενδοεπικοινωνίας.   Κυρ Μαρ 14 2010, 14:50

δυο εβδομαδες κανουν να ερθουν απο Κινα απλα μην ξεχνατε το Πασχα φορτω εργασιας των Ελτα
V.Stratos
moderator
moderator

Τόπος : Βόλος
Registration date : 19/08/2008

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αγορά ενδοεπικοινωνίας.   Κυρ Μαρ 14 2010, 14:56

παραγγελία 25 μαρτίου.

1. tazakos
2. KARA
3. V.Stratos --> Αφού ο ΚΑΡΑ το πάει μοναχικά μπαίνω κι εγώ για ένα δικό μου Cool
4.
5.
6.
7.

Να κάνουμε επικοινωνία για 10 κομμάτια να δούμε τί σ@#τά θα δούμε ??
Μεχρι στιγμής με το δολλάριο στο 0.72 του € βγαίνει στα 74€ περίπου !!

''Ride slower than your guardian angel can fly''

Reveka Project
spigi
Member
Member

Τόπος : ΒΟΛΟΣ-ΜΑΓΝΗΣΙΑ
Registration date : 18/08/2008

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αγορά ενδοεπικοινωνίας.   Κυρ Μαρ 14 2010, 18:03

παραγγελία 25 μαρτίου.

1. tazakos
2. KARA
3. V.Stratos --> Αφού ο ΚΑΡΑ το πάει μοναχικά μπαίνω κι εγώ για ένα δικό μου
4. spigi
5.
6.
7.

Αφού κέρδισα και το φλουρί χθες δεν πρέπει να λείπω από εδώ!!!
pantelos
Member
Member

Τόπος : Θεσσαλονίκη
Registration date : 31/08/2009

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αγορά ενδοεπικοινωνίας.   Κυρ Μαρ 14 2010, 20:27

Οι συσκευές που λειτουργούν σε UHF & VHF δεν χρειάζονται ειδική άδεια;
Τα pmr όντως δεν μπορούν καλύψουν την επικοινωνία μεταξύ δυο μοτοσυκλετών. Δοκιμασμένο Evil or Very Mad

Στην αρχή νόμιζα το θέμα ήταν για ενδοεπικοινωνία μεταξύ οδηγού και επιβάτη
Επισκέπτ
Επισκέπτης

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αγορά ενδοεπικοινωνίας.   Κυρ Μαρ 14 2010, 21:08

pantelos έγραψε:

Τα pmr όντως δεν μπορούν καλύψουν την επικοινωνία μεταξύ δυο μοτοσυκλετών. Δοκιμασμένο Evil or Very Mad

Δεν μας το κάνεις ψιλά για να το καταλάβουμε
firebike
Member
Member

Τόπος : ΑΧΑΡΝΑΙ-ΠΡΩΗΝ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ...
Registration date : 04/07/2008

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αγορά ενδοεπικοινωνίας.   Κυρ Μαρ 14 2010, 21:13

Επειδη εργαζομαι σε παροποιο φορεα.Προσοχη Ολοι οι φορητοι VHF-UHF χρειαζονται αδεια ραδιοερασιτεχνη.
http://www.hag.gr/div/content/view/11/19/

[b]

Η ΕΕΤΤ σύμφωνα με το Άρθρο 12, εδ. κ του Ν. 3431/2006 εποπτεύει και ελέγχει τη χρήση του φάσματος επιβάλλοντας και τις σχετικές κυρώσεις, όπως αυτές προβλέπονται στο Άρθρο 63 του ίδιου Νόμου.

Παράλληλα στα πλαίσια των προβλέψεων του Ν. 2801/2000 όπως ισχύει και σύμφωνα με το ΠΔ. 387/2002 (ΦΕΚ 335/Α/2002) η ΕΕΤΤ υποστηρίζει τεχνικά τις αρμόδιες αρχές (Αστυνομία, Εισαγγελία) για τη διαπίστωση της διάπραξης αυτόφωρων αδικημάτων σύμφωνα με την κείμενη νομοθεσία.

Σε κάθε περίπτωση διαπίστωσης παραβάσεων αναφορικών με την τήρηση ή μη των όρων χρήσης των δικαιωμάτων χρήσης ραδιοσυχνοτήτων επιβάλλονται οι διοικητικές κυρώσεις του άρθρου 63. Πιο συγκεκριμένα αποστέλλεται στον πάροχο επιστολή συμμόρφωσης παρέχοντάς του τη δυνατότητα να εκθέσει τις απόψεις του ή να αποκαταστήσει τη νομιμότητα εντός χρονικού διαστήματος ενός μήνα ή λιγότερο. Μετά την παρέλευση του παραπάνω διαστήματος, εκκινείται η διαδικασία κλήσης σε ακρόαση για την επιβολή των προβλεπόμενων διοικητικών κυρώσεων.

http://www.eett.gr/opencms/export/sites/default/admin/downloads/telec/N3431.pdf
spigi
Member
Member

Τόπος : ΒΟΛΟΣ-ΜΑΓΝΗΣΙΑ
Registration date : 18/08/2008

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αγορά ενδοεπικοινωνίας.   Κυρ Μαρ 14 2010, 21:16

Εμείς λέμε να το χρησιμοποιούμε σε ταξιδάκια που και που, δεν θα κάνουμε 24ωρες συνομιλίες, και φυσικά θα είμαστε εν κινήσει όταν το χρησιμοποιούμε, άντε να σε βρει κανένας μετά!!!

Αγορά ενδοεπικοινωνίας.

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 9Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ-ΑΝΑΒΑΤΗΣ :: Γενικός εξοπλισμός-
Μετάβαση σε: