Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΕικονοθήκηLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση

Μοιραστείτε | 
 

 Σύγκριση φίλτρων marchald VS KN VS Pipercrose ???

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
DnNicollas

DnNicollas

Ηλικία : 40
Τόπος : Αθηνα - Χανια
Registration date : 24/12/2009

Σύγκριση φίλτρων marchald VS KN VS Pipercrose ??? - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σύγκριση φίλτρων marchald VS KN VS Pipercrose ???   Σύγκριση φίλτρων marchald VS KN VS Pipercrose ??? - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ Ιαν 29 2010, 13:42

tazakos έγραψε:
DnNikos έγραψε:
tazakos έγραψε:
DnNikos έγραψε:

Υ.Γ. Στα παραπάνω σχόλια μου είμαι ακόμα επιφιλακτικος αυριο θα το πάω για ρύθμιση στον εγκέφαλο και θα περιμένω μια ποιο καλή μέρα για Βολτα να σχηματισω καλύτερη άποψη elephant

που θα ρυθμίσεις και πόσο?

Σημερα περιπου στiς 17:30 στην κυψελη

τιμή σου είπε?

τίποτα κανονισμενο ΑΠΟ το συνεργείο που έκανα service


Έχει επεξεργασθεί από τον/την DnNikos στις Σαβ Ιαν 30 2010, 02:13, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Snakeye
Member
Member
Snakeye

Ηλικία : 51
Τόπος : Πατήσια, ΑΘΗΝΑ
Registration date : 19/01/2008

Σύγκριση φίλτρων marchald VS KN VS Pipercrose ??? - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σύγκριση φίλτρων marchald VS KN VS Pipercrose ???   Σύγκριση φίλτρων marchald VS KN VS Pipercrose ??? - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ Ιαν 29 2010, 14:38

ΟΚ ας μηλήσουμε με ντοκουμέντα.

Από το site της Remus καθόλα σοβαρή εταιρία δίνει για την εξατμισή της +1,5Hp

Σύγκριση φίλτρων marchald VS KN VS Pipercrose ??? - Σελίδα 2 153182854507_

Ορίστε και το δικό μου

Σύγκριση φίλτρων marchald VS KN VS Pipercrose ??? - Σελίδα 2 Vstrompower

Δίνει μέγιστη ιπποδύναμη 61Hp (+2 εντάξει είπα ψέμματα Σύγκριση φίλτρων marchald VS KN VS Pipercrose ??? - Σελίδα 2 644705 ). Αντε να βάλω το pipercross να δούμε αν θα έχει διαφορά.

Φίλε DnNikos ποσταρε και τα δικά σου οταν το κάνεις με το καλό.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
DnNicollas

DnNicollas

Ηλικία : 40
Τόπος : Αθηνα - Χανια
Registration date : 24/12/2009

Σύγκριση φίλτρων marchald VS KN VS Pipercrose ??? - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σύγκριση φίλτρων marchald VS KN VS Pipercrose ???   Σύγκριση φίλτρων marchald VS KN VS Pipercrose ??? - Σελίδα 2 Icon_minitimeΣαβ Ιαν 30 2010, 02:39

Παίδες άρχισα να εμπεδώνω αυτό που λένε κάποιοι μην τα σκαλίζεις γιατί μπλέκεις…

Όπως σας είπα χθες η μηχανή ήταν ποιο αγρία ποιο ζωντανή τα έδενε όλα πολύ δυνατά και γρήγορα δεν είχα την δυνατότητα να το ανοίξω πολύ και αρκετές φορές , max 160.

δε μπορώ να πω κάτι αρνητικό στον τρόπου που τα έπιασε ΙΣΑ ισα ανέβαζε στροφές ποιο γρήγορα και άνετα σαν να μην κρατιέται .

στο ρελαντί γινόταν κουραστικό έχασε το χαρακτήρα που είχε πριν όπως σεβαστό γκάζι, άψογο στη βόλτα και τα υπόλοιπα
… ισος με την τάπα να ήταν ποιο υποφερτός ο θόρυβος…

Ο μηχανικός μου είπε μην το κυκλοφορήσεις πολύ πήγαινε το για ρύθμιση, έτσι πιστεύοντας και εγώ πως θα γίνει άψογο (δηλ ήταν καλό θα έκανε το κλικ το καλύτερο) τζίφος το έβαλε στον εγκέφαλο έκανε κόπιες ρυθμίσεις και αυτό ήταν όταν το πήρα να το δοκιμάσω στην περιοχή είχε θεόρατες ανηφόρες, νερά, τέρμα με λεωφορεία και τρόλεϊ και αστυνομία ομάδα (ζ) (το ξαναδιαβάζω και εγώ τώρα που το γράφω και δε πιστεύω την ατυχία μου…) ….

…μετά την ρύθμιση η εξάτμιση στο ρελαντί είναι οκ υποφέρετε άνετα άλλα στην διαδρομή συνεργείο σπίτι διαπίστωσα πως έχασε το νεύρο που είχε έγινε ποιο κύρια  πάλι άλλα τώρα με θόρυβο  .
Παντός έχω να πω πως και αυτός ο μηχανικός ήταν εξυπηρετικός και ευγενικός και πρόθυμος να κάνουμε και άλλες ρθυμίσεις αν με αυτή δεν συμφωνώ η έχω να προτείνω κάτι άλλο.


Έχει επεξεργασθεί από τον/την DnNikos στις Σαβ Ιαν 30 2010, 18:34, 3 φορές συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Γιώργος k7

Γιώργος k7

Ηλικία : 40
Τόπος : Giannena-Nea smyrni
Registration date : 24/11/2009

Σύγκριση φίλτρων marchald VS KN VS Pipercrose ??? - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σύγκριση φίλτρων marchald VS KN VS Pipercrose ???   Σύγκριση φίλτρων marchald VS KN VS Pipercrose ??? - Σελίδα 2 Icon_minitimeΣαβ Ιαν 30 2010, 14:24

Σύγκριση φίλτρων marchald VS KN VS Pipercrose ??? - Σελίδα 2 Dinamometrisi



Αυτή ειναι η δική μου δυναμομέτρηση 64hp(63.96).Έχεις δίκιο ειναι 64 όχι 65hp.Για πιο λόγο να πω ψέματα?Αφού όλοι τις ίδιες μηχανές έχουμε.Εγω δεν το είπα για να το παίξω γρήγορος αλλά γιατί επειδή οι μηχανές μας είναι ίδιες,άρα και το δικό σου μηχανάκι με κάποια άλλη ρύθμιση θα πάρει 3 άλογα παρά πάνω.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Γιώργος k7

Γιώργος k7

Ηλικία : 40
Τόπος : Giannena-Nea smyrni
Registration date : 24/11/2009

Σύγκριση φίλτρων marchald VS KN VS Pipercrose ??? - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σύγκριση φίλτρων marchald VS KN VS Pipercrose ???   Σύγκριση φίλτρων marchald VS KN VS Pipercrose ??? - Σελίδα 2 Icon_minitimeΣαβ Ιαν 30 2010, 14:33

Για να επανέλθουμαι στην αρχική συζήτηση.Χτές το πρωί πήγα την μηχανή για service 24000 χλμ.Ρώτησα τον μάστορα για το φίλτρο DNA που φοράω και μου είπε ότι είναι ίδιο με το KN αλλά είναι πιο ελεύθερο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Snakeye
Member
Member
Snakeye

Ηλικία : 51
Τόπος : Πατήσια, ΑΘΗΝΑ
Registration date : 19/01/2008

Σύγκριση φίλτρων marchald VS KN VS Pipercrose ??? - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σύγκριση φίλτρων marchald VS KN VS Pipercrose ???   Σύγκριση φίλτρων marchald VS KN VS Pipercrose ??? - Σελίδα 2 Icon_minitimeΣαβ Ιαν 30 2010, 23:40

Φίλε με έστειλες τώρα, 3 άλογα είναι σημαντική διαφορά και μάλλον πρέπει να αλλάξω μάστορα για να μου ρυθμίσει εκ νέου το μηχανάκι.

Να δοκιμάσω τον δικό σου ? ξέρεις κόστος για να μου κάνει ρύθμιση και 2 δυναμομετρήσεις ?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
DnNicollas

DnNicollas

Ηλικία : 40
Τόπος : Αθηνα - Χανια
Registration date : 24/12/2009

Σύγκριση φίλτρων marchald VS KN VS Pipercrose ??? - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σύγκριση φίλτρων marchald VS KN VS Pipercrose ???   Σύγκριση φίλτρων marchald VS KN VS Pipercrose ??? - Σελίδα 2 Icon_minitimeΚυρ Ιαν 31 2010, 00:15

Snakeye έγραψε:
Φίλε με έστειλες τώρα, 3 άλογα είναι σημαντική διαφορά και μάλλον πρέπει να αλλάξω μάστορα για να μου ρυθμίσει εκ νέου το μηχανάκι.

Να δοκιμάσω τον δικό σου ? ξέρεις κόστος για να μου κάνει ρύθμιση και 2 δυναμομετρήσεις ?

Με ενδιαφέρει και έμενα …. Δεν έμεινα ευχαριστημένος από τις ρυθμίσεις που μου έκανε
και θέλω να το πάω σε κάποιον που ξέρει γιατί εκεί που πήγα δεν γνώριζε το φίλτρο μου
και μου κάνει ρυθμίσεις βάση άλλων φίλτρων τρέχα γύρευε δηλαδή saligari
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Γιώργος k7

Γιώργος k7

Ηλικία : 40
Τόπος : Giannena-Nea smyrni
Registration date : 24/11/2009

Σύγκριση φίλτρων marchald VS KN VS Pipercrose ??? - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σύγκριση φίλτρων marchald VS KN VS Pipercrose ???   Σύγκριση φίλτρων marchald VS KN VS Pipercrose ??? - Σελίδα 2 Icon_minitimeΚυρ Ιαν 31 2010, 13:02

Νομίζω το γράφω και πιο πάνω.Χρήστος Μόνος λέγεται ο μάστορας.Το συνεργείο ειναι Κάρπου 22 στον Νεο Κόσμο "moto technology".









OK OK OK OK OK OK OK
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Γιώργος k7

Γιώργος k7

Ηλικία : 40
Τόπος : Giannena-Nea smyrni
Registration date : 24/11/2009

Σύγκριση φίλτρων marchald VS KN VS Pipercrose ??? - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σύγκριση φίλτρων marchald VS KN VS Pipercrose ???   Σύγκριση φίλτρων marchald VS KN VS Pipercrose ??? - Σελίδα 2 Icon_minitimeΚυρ Ιαν 31 2010, 13:08

Το κόστος ακριβώς δεν το θυμάμαι γιατί είχα κάνει και service μαζί.¨Εχω την εντύπωση οτι ήταν γύρω στα 100 ευρώ.Νομίζω είχα δώσει 150 μαζί με το φίλτρο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
DnNicollas

DnNicollas

Ηλικία : 40
Τόπος : Αθηνα - Χανια
Registration date : 24/12/2009

Σύγκριση φίλτρων marchald VS KN VS Pipercrose ??? - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σύγκριση φίλτρων marchald VS KN VS Pipercrose ???   Σύγκριση φίλτρων marchald VS KN VS Pipercrose ??? - Σελίδα 2 Icon_minitimeΚυρ Ιαν 31 2010, 13:33

Γιώργος k7 έγραψε:
Το κόστος ακριβώς δεν το θυμάμαι γιατί είχα κάνει και service μαζί.¨Εχω την εντύπωση οτι ήταν γύρω στα 100 ευρώ.Νομίζω είχα δώσει 150 μαζί με το φίλτρο.

…Xθες βράδυ γύρισα σχεδόν όλη την Αθήνα … η μηχανή πάει πολύ καλυτέρα από όταν ήταν μάμα έπιασα 200 στην άνοδο της Συγκρου και iσος να είχε ακόμα λίγο αλλα μόλις είδα το 200 έκοψα  . Ο ήχος της εξάτμισης πολύ καλός άλλα ξεχνάμε το σενάριο βόλτα με (τη) γυναικά σίγουρα θα γκρινιάζει

Γιώργο σε πια περιοχή μένεις στη νέα Σμύρνη ? απ. Στο mail μου donnikos@gmail.com


Έχει επεξεργασθεί από τον/την DnNikos στις Δευ Φεβ 01 2010, 11:03, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Γιώργος k7

Γιώργος k7

Ηλικία : 40
Τόπος : Giannena-Nea smyrni
Registration date : 24/11/2009

Σύγκριση φίλτρων marchald VS KN VS Pipercrose ??? - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σύγκριση φίλτρων marchald VS KN VS Pipercrose ???   Σύγκριση φίλτρων marchald VS KN VS Pipercrose ??? - Σελίδα 2 Icon_minitimeΚυρ Ιαν 31 2010, 13:47

Ποτέ δεν ξέρεις ίσως ο νεος ήχος να αρέσει και στην γυναίκα σου.Στην δικιά μου άρεσε και πολύ μάλιστα.Στην πλατεία κοντά μένω.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Γιώργος k7

Γιώργος k7

Ηλικία : 40
Τόπος : Giannena-Nea smyrni
Registration date : 24/11/2009

Σύγκριση φίλτρων marchald VS KN VS Pipercrose ??? - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σύγκριση φίλτρων marchald VS KN VS Pipercrose ???   Σύγκριση φίλτρων marchald VS KN VS Pipercrose ??? - Σελίδα 2 Icon_minitimeΚυρ Ιαν 31 2010, 13:51

Να ρωτήσω ρε παιδιά GIPRO ATRE έχετε βάλει?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
DnNicollas

DnNicollas

Ηλικία : 40
Τόπος : Αθηνα - Χανια
Registration date : 24/12/2009

Σύγκριση φίλτρων marchald VS KN VS Pipercrose ??? - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σύγκριση φίλτρων marchald VS KN VS Pipercrose ???   Σύγκριση φίλτρων marchald VS KN VS Pipercrose ??? - Σελίδα 2 Icon_minitimeΚυρ Ιαν 31 2010, 14:19

Γιώργος k7 έγραψε:
Να ρωτήσω ρε παιδιά GIPRO ATRE έχετε βάλει?

Όχι δεν έχω βάλει , άλλα…. Το σκεφτομαι …. Το έχω βρει από 100 μέχρι 150 euro με προβληματίζει επειδή πειράζει τον κοφτή


Εγώ είμαι κοντά στο Α.Τ.

Σύγκριση φίλτρων marchald VS KN VS Pipercrose ??? - Σελίδα 2 8117
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Γιώργος k7

Γιώργος k7

Ηλικία : 40
Τόπος : Giannena-Nea smyrni
Registration date : 24/11/2009

Σύγκριση φίλτρων marchald VS KN VS Pipercrose ??? - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σύγκριση φίλτρων marchald VS KN VS Pipercrose ???   Σύγκριση φίλτρων marchald VS KN VS Pipercrose ??? - Σελίδα 2 Icon_minitimeΚυρ Ιαν 31 2010, 14:50

Ελα ρε γειτονά.Και εγω φιλε μου αυτό σκέφτομαι.Πρεπει να μας δωσει τα φώτα του κάποιος που το έχει ψάξει το θέμα σε βάθος ή καποιος που το εβαλε να μας πει αν κανει διαφορα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
DnNicollas

DnNicollas

Ηλικία : 40
Τόπος : Αθηνα - Χανια
Registration date : 24/12/2009

Σύγκριση φίλτρων marchald VS KN VS Pipercrose ??? - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σύγκριση φίλτρων marchald VS KN VS Pipercrose ???   Σύγκριση φίλτρων marchald VS KN VS Pipercrose ??? - Σελίδα 2 Icon_minitimeΚυρ Ιαν 31 2010, 15:46

Γιώργος k7 έγραψε:
Ελα ρε γειτονά.Και εγω φιλε μου αυτό σκέφτομαι.Πρεπει να μας δωσει τα φώτα του κάποιος που το έχει ψάξει το θέμα σε βάθος ή καποιος που το εβαλε να μας πει αν κανει διαφορα.






http://vstromhellas.forumgreek.com/search.forum?mode=searchbox&search_keywords=gipro&show_results=topics Σύγκριση φίλτρων marchald VS KN VS Pipercrose ??? - Σελίδα 2 451272
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
tazakos
gold member
gold member
tazakos

Ηλικία : 43
Τόπος : Καλλιθέα ,από Καβαλα
Registration date : 22/05/2008

Σύγκριση φίλτρων marchald VS KN VS Pipercrose ??? - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σύγκριση φίλτρων marchald VS KN VS Pipercrose ???   Σύγκριση φίλτρων marchald VS KN VS Pipercrose ??? - Σελίδα 2 Icon_minitimeΚυρ Ιαν 31 2010, 17:26

παιδιά το gipro δεν είναι αντικόφτης, time retard ELIMINATOR είναι, εξαλείφει δηλαδή την καθυστέρηση απόκρισης όταν γκαζώνουμε στις χαμηλές ταχύτες. Με τον κόφτη δεν έχει καμιά σχέση.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
DnNicollas

DnNicollas

Ηλικία : 40
Τόπος : Αθηνα - Χανια
Registration date : 24/12/2009

Σύγκριση φίλτρων marchald VS KN VS Pipercrose ??? - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σύγκριση φίλτρων marchald VS KN VS Pipercrose ???   Σύγκριση φίλτρων marchald VS KN VS Pipercrose ??? - Σελίδα 2 Icon_minitimeΚυρ Ιαν 31 2010, 19:13

tazakos έγραψε:
παιδιά το gipro δεν είναι αντικόφτης, time retard ELIMINATOR είναι, εξαλείφει δηλαδή την καθυστέρηση απόκρισης όταν γκαζώνουμε στις χαμηλές ταχύτες. Με τον κόφτη δεν έχει καμιά σχέση.


Ταζ ΕΣΥ πρέπει να λες για αυτό ;;;

http://cgi.ebay.com/ebaymotors/Suzuki-TRE-Timing-Retard-Eliminator-GSXR-HAYABUSA-TL-SV_W0QQitemZ360230195781QQcmdZViewItemQQimsxZ20100129?IMSfp=TL100129199018r19252#ht_2038wt_948


Η είναι το ίδιο με αυτό

http://www.pashnit.com/product/gipro.html
Σύγκριση φίλτρων marchald VS KN VS Pipercrose ??? - Σελίδα 2 8117
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
tassos...
Member
Member
tassos...

Ηλικία : 37
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 03/04/2008

Σύγκριση φίλτρων marchald VS KN VS Pipercrose ??? - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σύγκριση φίλτρων marchald VS KN VS Pipercrose ???   Σύγκριση φίλτρων marchald VS KN VS Pipercrose ??? - Σελίδα 2 Icon_minitimeΚυρ Ιαν 31 2010, 19:47

DnNikos έγραψε:
tazakos έγραψε:
παιδιά το gipro δεν είναι αντικόφτης, time retard ELIMINATOR είναι, εξαλείφει δηλαδή την καθυστέρηση απόκρισης όταν γκαζώνουμε στις χαμηλές ταχύτες. Με τον κόφτη δεν έχει καμιά σχέση.


Ταζ ΕΣΥ πρέπει να λες για αυτό ;;;

http://cgi.ebay.com/ebaymotors/Suzuki-TRE-Timing-Retard-Eliminator-GSXR-HAYABUSA-TL-SV_W0QQitemZ360230195781QQcmdZViewItemQQimsxZ20100129?IMSfp=TL100129199018r19252#ht_2038wt_948


Η είναι το ίδιο με αυτό

http://www.pashnit.com/product/gipro.html
Σύγκριση φίλτρων marchald VS KN VS Pipercrose ??? - Σελίδα 2 8117

To πρώτο είναι μόνο η λειτουργία TRE...

Το δεύτερο είναι ΚΑΙ ενδίκτης ταχητήτων... bounce
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
DnNicollas

DnNicollas

Ηλικία : 40
Τόπος : Αθηνα - Χανια
Registration date : 24/12/2009

Σύγκριση φίλτρων marchald VS KN VS Pipercrose ??? - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σύγκριση φίλτρων marchald VS KN VS Pipercrose ???   Σύγκριση φίλτρων marchald VS KN VS Pipercrose ??? - Σελίδα 2 Icon_minitimeΚυρ Ιαν 31 2010, 20:17

tassos... έγραψε:
DnNikos έγραψε:
tazakos έγραψε:
παιδιά το gipro δεν είναι αντικόφτης, time retard ELIMINATOR είναι, εξαλείφει δηλαδή την καθυστέρηση απόκρισης όταν γκαζώνουμε στις χαμηλές ταχύτες. Με τον κόφτη δεν έχει καμιά σχέση.


Ταζ ΕΣΥ πρέπει να λες για αυτό ;;;

http://cgi.ebay.com/ebaymotors/Suzuki-TRE-Timing-Retard-Eliminator-GSXR-HAYABUSA-TL-SV_W0QQitemZ360230195781QQcmdZViewItemQQimsxZ20100129?IMSfp=TL100129199018r19252#ht_2038wt_948


Η είναι το ίδιο με αυτό

http://www.pashnit.com/product/gipro.html
Σύγκριση φίλτρων marchald VS KN VS Pipercrose ??? - Σελίδα 2 8117

To πρώτο είναι μόνο η λειτουργία TRE...

Το δεύτερο είναι ΚΑΙ ενδίκτης ταχητήτων... bounce

Τασο το εχεις βαλει εσυ ?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
tazakos
gold member
gold member
tazakos

Ηλικία : 43
Τόπος : Καλλιθέα ,από Καβαλα
Registration date : 22/05/2008

Σύγκριση φίλτρων marchald VS KN VS Pipercrose ??? - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σύγκριση φίλτρων marchald VS KN VS Pipercrose ???   Σύγκριση φίλτρων marchald VS KN VS Pipercrose ??? - Σελίδα 2 Icon_minitimeΚυρ Ιαν 31 2010, 21:52

κ τα δύο κάνουν την ίδια δουλειά, το ένα δείχνει και ταχύτητες, κανένα δεν ασχολείται με κόφτη στο μηχάνάκι μας. Οι περισσότεροι φοράμε το ατρε τζίπρο, που κατουσίαν λέει στην μηχανή ότι έχουμε 6η από την πρώτη ταχύτητα και χρησιμοποιεί την αμεσότερη αποκριση της 6ης.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
V.Stratos
moderator
moderator
V.Stratos

Ηλικία : 41
Τόπος : Βόλος
Registration date : 19/08/2008

Σύγκριση φίλτρων marchald VS KN VS Pipercrose ??? - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σύγκριση φίλτρων marchald VS KN VS Pipercrose ???   Σύγκριση φίλτρων marchald VS KN VS Pipercrose ??? - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Φεβ 01 2010, 01:24

Γιώργος k7 έγραψε:
Σύγκριση φίλτρων marchald VS KN VS Pipercrose ??? - Σελίδα 2 Dinamometrisi



Αυτή ειναι η δική μου δυναμομέτρηση 64hp(63.96).Έχεις δίκιο ειναι 64 όχι 65hp.Για πιο λόγο να πω ψέματα?Αφού όλοι τις ίδιες μηχανές έχουμε.Εγω δεν το είπα για να το παίξω γρήγορος αλλά γιατί επειδή οι μηχανές μας είναι ίδιες,άρα και το δικό σου μηχανάκι με κάποια άλλη ρύθμιση θα πάρει 3 άλογα παρά πάνω.

Αυτό το μηχανάκι που μετρήθηκε είναι ρυθμισμένο ??
Εξάτμιση-Φίλτρο ?? scratch
Τα άλογα είναι τροχό να υποθέσω..

Υ.Γ. Αν μπορείς δείξε ΟΛΗ τη δυναμομέτρηση..Θέλω να δώ λίγο και τις στροφές..
Εκτός κι αν μετράει ιπποδύναμη / χλμ/ωρα

_________________
Σύγκριση φίλτρων marchald VS KN VS Pipercrose ??? - Σελίδα 2 1331373600_20_1_EUR_3_dark

''Ride slower than your guardian angel can fly''

Reveka Project
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
DnNicollas

DnNicollas

Ηλικία : 40
Τόπος : Αθηνα - Χανια
Registration date : 24/12/2009

Σύγκριση φίλτρων marchald VS KN VS Pipercrose ??? - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σύγκριση φίλτρων marchald VS KN VS Pipercrose ???   Σύγκριση φίλτρων marchald VS KN VS Pipercrose ??? - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Φεβ 01 2010, 11:07

DnNikos έγραψε:
Snakeye έγραψε:
Φίλε με έστειλες τώρα, 3 άλογα είναι σημαντική διαφορά και μάλλον πρέπει να αλλάξω μάστορα για να μου ρυθμίσει εκ νέου το μηχανάκι.

Να δοκιμάσω τον δικό σου ? ξέρεις κόστος για να μου κάνει ρύθμιση και 2 δυναμομετρήσεις ?

Με ενδιαφέρει και έμενα …. Δεν έμεινα ευχαριστημένος από τις ρυθμίσεις που μου έκανε
και θέλω να το πάω σε κάποιον που ξέρει γιατί εκεί που πήγα δεν γνώριζε το φίλτρο μου
και μου κάνει ρυθμίσεις βάση άλλων φίλτρων τρέχα γύρευε δηλαδή saligari


Σύγκριση φίλτρων marchald VS KN VS Pipercrose ??? - Σελίδα 2 316594
Έμαθα σήμερα μια σημαντική πληροφορία που εξηγεί το γιατί, από ποιο αγριεμένο έγινε ποιο ήρεμο μετά την ρύθμιση. Αυτή η λεπτομέρεια βασίζετε στο ότι το φίλτρο Marchald είναι ημιλελεύθερο σε ποσοστό 5-8% σε αντίθεση με το ΚΝ που είναι ελεύθερο. Ο εγκέφαλος της μηχανής μπορεί να ρυθμιστεί αυτόματα μέχρι και 10% από εκεί και μετά θέλει ρύθμισμα στον υπολογιστή.

Με λίγα λόγια το Marchald δε χρειάζεται ρύθμιση το κάνει αυτόματα ο εγκέφαλος με τα περιθώρια διορθώσεις που έχει από μόνος του.

…έτσι εξηγείτε η διάφορα που είδα μετά την ρύθμιση, η μηχανή έχασε το ποιο άγριο ύφος της και απέδιδε καλύτερα μετά τις 7000 στροφές, επειδή ο μηχανικός ρύθμισε των εγκέφαλο με τα δεδομένα που χρίζετε για ρύθμιση αν βάλεις ΚΝ όπου και αυτή είναι η φιλοσοφία τον ελεύθερων φίλτρων να αποδίδουν στις υψηλές στροφές (που προέρχεται από τα dragster)


Έχει επεξεργασθεί από τον/την DnNikos στις Δευ Φεβ 01 2010, 12:36, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Γιώργος k7

Γιώργος k7

Ηλικία : 40
Τόπος : Giannena-Nea smyrni
Registration date : 24/11/2009

Σύγκριση φίλτρων marchald VS KN VS Pipercrose ??? - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σύγκριση φίλτρων marchald VS KN VS Pipercrose ???   Σύγκριση φίλτρων marchald VS KN VS Pipercrose ??? - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Φεβ 01 2010, 12:16

V.Stratos έγραψε:
Γιώργος k7 έγραψε:
Σύγκριση φίλτρων marchald VS KN VS Pipercrose ??? - Σελίδα 2 Dinamometrisi



Αυτή ειναι η δική μου δυναμομέτρηση 64hp(63.96).Έχεις δίκιο ειναι 64 όχι 65hp.Για πιο λόγο να πω ψέματα?Αφού όλοι τις ίδιες μηχανές έχουμε.Εγω δεν το είπα για να το παίξω γρήγορος αλλά γιατί επειδή οι μηχανές μας είναι ίδιες,άρα και το δικό σου μηχανάκι με κάποια άλλη ρύθμιση θα πάρει 3 άλογα παρά πάνω.

Αυτό το μηχανάκι που μετρήθηκε είναι ρυθμισμένο ??
Εξάτμιση-Φίλτρο ?? scratch
Τα άλογα είναι τροχό να υποθέσω..

Υ.Γ. Αν μπορείς δείξε ΟΛΗ τη δυναμομέτρηση..Θέλω να δώ λίγο και τις στροφές..
Εκτός κι αν μετράει ιπποδύναμη / χλμ/ωρα

Έχω εξάτμιση (remus hexagone) και φίλτρο (dna).Η μηχανή είναι ρυθμισμένη(Χρήστος Μόνος,moto technology,Ν.Κόσμος.).Και η μέτρηση δείχνει άλογα στον τροχό.Και μετράει άλογα/χλμ ανα ώρα(δυστυχώς).
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Snakeye
Member
Member
Snakeye

Ηλικία : 51
Τόπος : Πατήσια, ΑΘΗΝΑ
Registration date : 19/01/2008

Σύγκριση φίλτρων marchald VS KN VS Pipercrose ??? - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σύγκριση φίλτρων marchald VS KN VS Pipercrose ???   Σύγκριση φίλτρων marchald VS KN VS Pipercrose ??? - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Φεβ 01 2010, 13:01

Μόλις τώρα επικοινώνησα με moto technology ρυθμίζει τα πάντα, ζητάει 150€ Shocked θέλει μισή ημέρα και δίνει εγγύηση 1 χρόνου.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gstratos



Registration date : 15/09/2009

Σύγκριση φίλτρων marchald VS KN VS Pipercrose ??? - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σύγκριση φίλτρων marchald VS KN VS Pipercrose ???   Σύγκριση φίλτρων marchald VS KN VS Pipercrose ??? - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Φεβ 01 2010, 13:19

προς ενημρωση ρωτηστε στην συζυκι συγκρου και βουρβαχη γιατι νομιζω πως η δυναμομετρση-καυσαναληση
εκει κανει γυρω στα 100ε
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 

Σύγκριση φίλτρων marchald VS KN VS Pipercrose ???

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 2 από 4Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ-ΑΝΑΒΑΤΗΣ :: Υγρά....& φίλτρα-
Μετάβαση σε: