Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΕικονοθήκηLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση

Μοιραστείτε | 
 

 Καλαματα Μεσσηνια

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
dottore

dottore

Ηλικία : 47
Τόπος : ΑΘΗΝΑ
Registration date : 26/01/2008

Καλαματα Μεσσηνια - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Καλαματα Μεσσηνια   Καλαματα Μεσσηνια - Σελίδα 2 Icon_minitimeΚυρ Φεβ 21 2010, 19:04

Παίδες όλος τυχαίως εγώ ήμουν στην Πύλο σήμερα για μάσα. Πολύ ωραίο μέρος πραγματικά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Nommos
Member
Member
Nommos

Ηλικία : 38
Τόπος : Νέα Σμύρνη
Registration date : 03/07/2008

Καλαματα Μεσσηνια - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Καλαματα Μεσσηνια   Καλαματα Μεσσηνια - Σελίδα 2 Icon_minitimeΚυρ Φεβ 21 2010, 19:22

Μη τα λες αυτα τωρα . . . Surprised Surprised Surprised Surprised

Που πηγες αν επιτρεπεται ???
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Nickolaos
Member
Member
Nickolaos

Ηλικία : 48
Τόπος : Καλαματα
Registration date : 05/01/2010

Καλαματα Μεσσηνια - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Καλαματα Μεσσηνια   Καλαματα Μεσσηνια - Σελίδα 2 Icon_minitimeΚυρ Φεβ 21 2010, 19:24

Τελικα γιατρε πως τα περνας στα μερη μας?Βρηκες καμια ακρη ?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
dottore

dottore

Ηλικία : 47
Τόπος : ΑΘΗΝΑ
Registration date : 26/01/2008

Καλαματα Μεσσηνια - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Καλαματα Μεσσηνια   Καλαματα Μεσσηνια - Σελίδα 2 Icon_minitimeΚυρ Φεβ 21 2010, 20:37

Όλο και κάτι γίνεται ρε φιλαράκι εσύ πήγες καθόλου από την λέσχη?Πως τα βλέπεις τα πράγματα εκεί?Ωραία πόλη έχετε οφείλω να ομολογήσω
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Nickolaos
Member
Member
Nickolaos

Ηλικία : 48
Τόπος : Καλαματα
Registration date : 05/01/2010

Καλαματα Μεσσηνια - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Καλαματα Μεσσηνια   Καλαματα Μεσσηνια - Σελίδα 2 Icon_minitimeΚυρ Φεβ 21 2010, 20:57

Ναι πηγα απο την λεσχη ολα καλα!!!Λοιπον οπως θα δεις και εσυ για καφε στην πλατεια Αριστομενους στο νασιοναλε καφε και γαι γλυκο διπλα στον Αθανασιου(κεικ με σοκολατα),για ποτο στην ανω πολη (πλ.Αγ.Αποστολων) Bar-bar και ολα τα γυρω,φυσικα σουβλακι στον Τζιμη.Η καλη βεβαια μασα ειναι εκτος πολης,με την πρωτη που θα κατεβω θα στα δειξω.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Nickolaos
Member
Member
Nickolaos

Ηλικία : 48
Τόπος : Καλαματα
Registration date : 05/01/2010

Καλαματα Μεσσηνια - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Καλαματα Μεσσηνια   Καλαματα Μεσσηνια - Σελίδα 2 Icon_minitimeΚυρ Φεβ 21 2010, 21:02

Γιατρε υπαρχει ενα παληκαρι που γραφει στο φορουμ και μενει μονιμα Καλαματα (Benny) ελα σε επικοινωνια μαζι του!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
georgaras
gold member
gold member
georgaras

Ηλικία : 45
Τόπος : Χίος
Registration date : 24/08/2008

Καλαματα Μεσσηνια - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Καλαματα Μεσσηνια   Καλαματα Μεσσηνια - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Φεβ 22 2010, 00:39

Ήμουν 7 χρόνια Καλαμάτα. Καταγωγή του πατέρα μου από ένα χωριό στον Ταΰγετο (Αλαγονία) . Έχω σπίτι κάτω (στο κέντρο, ψηλά στη Φαρών) και κατεβαίνω συχνά. 1 φορά το μήνα περίπου.

Α Έπαιζα και Ροκιές σε ένα γνωστό μπαράκι στην Καλαμάτα. Αυτά...

Άντε ρε παιδιά να κάνουμε καμιά εξόρμηση προς την πατρίδα... Άντε και ξέρω και καλά φαγάδικα κάτω ! ! ! Very Happy success success



Πάρτε και ένα ωραίο Photoshop που έφτιαξα με το χωριό μου.... Σε αποκλειστικότητα για το V-strom foroum ! ! !


Καλαματα Μεσσηνια - Σελίδα 2 2zjgvmo


Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Nickolaos
Member
Member
Nickolaos

Ηλικία : 48
Τόπος : Καλαματα
Registration date : 05/01/2010

Καλαματα Μεσσηνια - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Καλαματα Μεσσηνια   Καλαματα Μεσσηνια - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Φεβ 22 2010, 12:18

Γιωργαρε πατριδα στα κ. Πατησια που εδρευεις κοντα??
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
georgaras
gold member
gold member
georgaras

Ηλικία : 45
Τόπος : Χίος
Registration date : 24/08/2008

Καλαματα Μεσσηνια - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Καλαματα Μεσσηνια   Καλαματα Μεσσηνια - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Φεβ 22 2010, 14:37

Έλα ρε πατρίδα... Κ.πατησια μένω κοντά στον ηλεκτρικό (Στρ. Καλλάρη) είμαι, αλλά γενικά οργώνω βόλτες όλη την Αθήνα από Β. Προάστια μέχρι νότια... κάνα Φάληρο και χαλαρααα.

Βλέπεις δεν εργάζομαι αυτό τον καιρό και το έχω ρίξει στις βόλτες και τους καφέδες... Για πολύ καφέ λέμε μέχρι να χρεοκοπήσω ...afro
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Nickolaos
Member
Member
Nickolaos

Ηλικία : 48
Τόπος : Καλαματα
Registration date : 05/01/2010

Καλαματα Μεσσηνια - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Καλαματα Μεσσηνια   Καλαματα Μεσσηνια - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Φεβ 22 2010, 14:40

Εκει κοντα στην Σοφιανοπουλου ειναι το πατρικο μου.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
georgaras
gold member
gold member
georgaras

Ηλικία : 45
Τόπος : Χίος
Registration date : 24/08/2008

Καλαματα Μεσσηνια - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Καλαματα Μεσσηνια   Καλαματα Μεσσηνια - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Φεβ 22 2010, 15:10

Άντε να κανονίσουμε όλοι οι καλαματιανοί που μένουν Αθήνα καμιά μέρα για καφέ και καμιά βόλτα προς τα κάτω, και Ταΰγετο μεριά... afro
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Nickolaos
Member
Member
Nickolaos

Ηλικία : 48
Τόπος : Καλαματα
Registration date : 05/01/2010

Καλαματα Μεσσηνια - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Καλαματα Μεσσηνια   Καλαματα Μεσσηνια - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Φεβ 22 2010, 15:18

Θα σου στειλω πμ τον αριθμο του τηλ.μου,αν βρεθω κ.Πατησια στους γερους μου ή αν βρεθεις κατα Γλυφαδα μερια να συναντηθουμε ρε φιλε!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
georgaras
gold member
gold member
georgaras

Ηλικία : 45
Τόπος : Χίος
Registration date : 24/08/2008

Καλαματα Μεσσηνια - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Καλαματα Μεσσηνια   Καλαματα Μεσσηνια - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Φεβ 22 2010, 15:21

Nickolaos έγραψε:
Θα σου στειλω πμ τον αριθμο του τηλ.μου,αν βρεθω κ.Πατησια στους γερους μου ή αν βρεθεις κατα Γλυφαδα μερια να συναντηθουμε ρε φιλε!!!

Έγινε ρε φιλαράκι σου στέλνω και εγώ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Nommos
Member
Member
Nommos

Ηλικία : 38
Τόπος : Νέα Σμύρνη
Registration date : 03/07/2008

Καλαματα Μεσσηνια - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Καλαματα Μεσσηνια   Καλαματα Μεσσηνια - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Φεβ 22 2010, 16:02

Στρ. Καλλαρη ηταν το πρωτο μου σπιτι Exclamation Exclamation Exclamation απεναντι απο την εκκλησια (δε θυμαμαι πως λεγεται), μετα Πλ. Αμερικης, Αχαρνων - Αγ. Νικολαος και πλεον Ν.Σμυρνη
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Nickolaos
Member
Member
Nickolaos

Ηλικία : 48
Τόπος : Καλαματα
Registration date : 05/01/2010

Καλαματα Μεσσηνια - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Καλαματα Μεσσηνια   Καλαματα Μεσσηνια - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Φεβ 22 2010, 16:14

Ολοι κοντοχωριανοι και στη Αθηνα λοιπον!!(Αγ.Δημητριος λεγεται η εκκλησια)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
georgaras
gold member
gold member
georgaras

Ηλικία : 45
Τόπος : Χίος
Registration date : 24/08/2008

Καλαματα Μεσσηνια - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Καλαματα Μεσσηνια   Καλαματα Μεσσηνια - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Φεβ 22 2010, 16:41

Nommos έγραψε:
Στρ. Καλλαρη ηταν το πρωτο μου σπιτι Exclamation Exclamation Exclamation απεναντι απο την εκκλησια (δε θυμαμαι πως λεγεται), μετα Πλ. Αμερικης, Αχαρνων - Αγ. Νικολαος και πλεον Ν.Σμυρνη


Στρ. Καλλαρη κοντά στην Eurobank μένω. Άντε παίδες να μαζευόμαστε σιγά σιγά... ! OK
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Nommos
Member
Member
Nommos

Ηλικία : 38
Τόπος : Νέα Σμύρνη
Registration date : 03/07/2008

Καλαματα Μεσσηνια - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Καλαματα Μεσσηνια   Καλαματα Μεσσηνια - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Μαρ 23 2010, 21:04

Τελικα δε βλεπω πολυ κινηση απο Καλαματιανους Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad

Απο εμας εδω . . θα κατεβει κανεις κατω για Πασχα ????
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
toumpanos
gold member
gold member
toumpanos

Ηλικία : 43
Τόπος : νεα σμυρνη
Registration date : 31/01/2008

Καλαματα Μεσσηνια - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Καλαματα Μεσσηνια   Καλαματα Μεσσηνια - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Μαρ 24 2010, 16:12

Eμενα η μανα μου ειναι απο κυπαρισσια κ κατεβαινω απο μικρο παιδι εκει. Ειναι απιστευτα... εχω κ σπιτι εκει. Οσο για τα αλλα μερη Νεδα-Πυλο-Στουπα-Καρδαμυλη κτλ.. κτλ.. τι να πει κανεις.... αλλη ομορφια!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
v_kostas
Administrator
Administrator
v_kostas

Ηλικία : 46
Τόπος : Patra
Registration date : 10/07/2008

Καλαματα Μεσσηνια - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Καλαματα Μεσσηνια   Καλαματα Μεσσηνια - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Μαρ 25 2010, 19:07

ποιος μενει Καλαματα και περιχωρα να κανονισουμε καμια βολτα απο πατρα πριν η μετα το πασχα?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
AHTHTOS
Member
Member
AHTHTOS

Ηλικία : 47
Τόπος : ΟΠΟΥ ΓΗΣ ΠΑΤΡΙΣ
Registration date : 20/07/2009

Καλαματα Μεσσηνια - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Καλαματα Μεσσηνια   Καλαματα Μεσσηνια - Σελίδα 2 Icon_minitimeΣαβ Απρ 10 2010, 15:57

ΠΑΙΔΕΣ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.
ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΛΑΜΑΤΑ.
ΤΟ ΧΩΡΙΟ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΡΕΥΜΑΤΙΑ ΜΕΣΣΗΝΙΑΣ, ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΟΝ ΜΕΛΙΓΑΛΑ ΠΡΟΣ ΔΩΡΙΟ ΚΑΙ ΚΟΠΑΝΑΚΙ.
ΕΔΡΑ ΕΧΩ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ ΑΛΛΑ ΕΠΕΙΔΗ ΟΙ ΔΙΚΟΙ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΧΩΡΙΟ ΚΑΤΕΒΑΙΝΩ ΣΥΧΝΑ ΠΥΚΝΑ ΚΑΤΩ.
ΘΑ ΧΑΡΩ ΠΟΛΥ ΝΑ ΤΑ ΠΟΥΜΕ ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΜΕΡΕΣ ΑΥΤΕΣ ΘΑ ΚΑΤΕΒΩ.
ΑΓΙΑ ΧΩΜΑΤΑ geia
ΥΓ. ΑΝ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΚΑΤΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΠΟ ΑΘΗΝΑ, ΡΜ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΚΑΤΕΒΩ ΤΟΥ ΤΟ ΔΙΝΩ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΚΑΤΕΒΑΙΝΩ ΤΑΚΤΙΚΑ. ΦΙΛΙΚΑ
Καλαματα Μεσσηνια - Σελίδα 2 482447 Καλαματα Μεσσηνια - Σελίδα 2 482447 Καλαματα Μεσσηνια - Σελίδα 2 482447
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Nickolaos
Member
Member
Nickolaos

Ηλικία : 48
Τόπος : Καλαματα
Registration date : 05/01/2010

Καλαματα Μεσσηνια - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Καλαματα Μεσσηνια   Καλαματα Μεσσηνια - Σελίδα 2 Icon_minitimeΚυρ Απρ 11 2010, 12:14

AHTHTOS έγραψε:
ΠΑΙΔΕΣ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.
ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΛΑΜΑΤΑ.
ΤΟ ΧΩΡΙΟ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΡΕΥΜΑΤΙΑ ΜΕΣΣΗΝΙΑΣ, ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΟΝ ΜΕΛΙΓΑΛΑ ΠΡΟΣ ΔΩΡΙΟ ΚΑΙ ΚΟΠΑΝΑΚΙ.
ΕΔΡΑ ΕΧΩ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ ΑΛΛΑ ΕΠΕΙΔΗ ΟΙ ΔΙΚΟΙ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΧΩΡΙΟ ΚΑΤΕΒΑΙΝΩ ΣΥΧΝΑ ΠΥΚΝΑ ΚΑΤΩ.
ΘΑ ΧΑΡΩ ΠΟΛΥ ΝΑ ΤΑ ΠΟΥΜΕ ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΜΕΡΕΣ ΑΥΤΕΣ ΘΑ ΚΑΤΕΒΩ.
ΑΓΙΑ ΧΩΜΑΤΑ geia
ΥΓ. ΑΝ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΚΑΤΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΠΟ ΑΘΗΝΑ, ΡΜ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΚΑΤΕΒΩ ΤΟΥ ΤΟ ΔΙΝΩ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΚΑΤΕΒΑΙΝΩ ΤΑΚΤΙΚΑ. ΦΙΛΙΚΑ
Καλαματα Μεσσηνια - Σελίδα 2 482447 Καλαματα Μεσσηνια - Σελίδα 2 482447 Καλαματα Μεσσηνια - Σελίδα 2 482447
AHTHTE αδερφε εγω ειμαι απο σκαλα Μελιγαλα και μενω και εγω Αθηνα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
AHTHTOS
Member
Member
AHTHTOS

Ηλικία : 47
Τόπος : ΟΠΟΥ ΓΗΣ ΠΑΤΡΙΣ
Registration date : 20/07/2009

Καλαματα Μεσσηνια - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Καλαματα Μεσσηνια   Καλαματα Μεσσηνια - Σελίδα 2 Icon_minitimeΚυρ Απρ 11 2010, 12:48

ΚΑΛΩΣ ΡΕ ΠΑΤΡΙΩΤΗ.
ΑΝ ΘΕΛΕΤΕ ΟΣΟΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΔΩ ΑΘΗΝΑ ΝΑ ΒΡΕΘΟΥΜΕ ΓΙΑ ΚΑΦΕ,
ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΑ Η' ΣΑΒΒΑΤΟΚΥΡΙΑΚΟ. yeye
ΝΑ ΠΟΥΜΕ ΚΑΙ ''ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΑΣ'', ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΑΠΟΚΛΕΙΟΥΜΕ ΚΑΙ ΟΠΟΙΟΝΔΗΠΟΤΕ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΕΡΘΕΙ.
OK OK
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Nickolaos
Member
Member
Nickolaos

Ηλικία : 48
Τόπος : Καλαματα
Registration date : 05/01/2010

Καλαματα Μεσσηνια - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Καλαματα Μεσσηνια   Καλαματα Μεσσηνια - Σελίδα 2 Icon_minitimeΚυρ Απρ 11 2010, 12:52

Nαι πατριδα καθε Τεταρτη ειμαι Πλεριο καθως και αλλα παιδια απο τα μερη μας!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
AHTHTOS
Member
Member
AHTHTOS

Ηλικία : 47
Τόπος : ΟΠΟΥ ΓΗΣ ΠΑΤΡΙΣ
Registration date : 20/07/2009

Καλαματα Μεσσηνια - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Καλαματα Μεσσηνια   Καλαματα Μεσσηνια - Σελίδα 2 Icon_minitimeΚυρ Απρ 11 2010, 12:57

ΑΝ ΚΑΤΑΦΕΡΩ ΝΑ ΕΡΘΩ ΤΗΝ ΤΕΤΑΡΤΗ,
ΘΑ ΕΡΘΩ ΝΑ ΣΕ ΒΡΩ!
geia geia geia
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Nickolaos
Member
Member
Nickolaos

Ηλικία : 48
Τόπος : Καλαματα
Registration date : 05/01/2010

Καλαματα Μεσσηνια - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Καλαματα Μεσσηνια   Καλαματα Μεσσηνια - Σελίδα 2 Icon_minitimeΚυρ Απρ 11 2010, 13:13

οκ!!!! OK OK
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 

Καλαματα Μεσσηνια

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 

 Παρόμοια θέματα

+
Σελίδα 2 από 3Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: ΣΥΝΑΝΤΗΣΕΙΣ ΜΕΛΩΝ ΦΟΡΟΥΜ :: Ενότητα μελών φόρουμ Πελοποννήσου-
Μετάβαση σε: