ΦόρουμΠόρταλΕικονοθήκηΗμερολόγιοΕγγραφήΣύνδεση

Μοιραστείτε | 

ΚΟΥΚΟΥΛΕΣ ΜΗΧΑΝΗΣ

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Επισκέπτ
Επισκέπτης

ΔημοσίευσηΘέμα: ΚΟΥΚΟΥΛΕΣ ΜΗΧΑΝΗΣ   Δευ Ιαν 04 2010, 09:48

Καλημέρα σε όλους, ανοίγω αυτό το τοπικ καθώς θα ήθελα να μάθω τις δικές σας εμπειρίες σχετικά με τις κουκούλες που βάζουμε στις κούκλες μας.
Πρωσοπικά μου έχουν δώσει μία κουκούλα BOBGURD η οποία κάνει και 45 ευρώ λέγοντας μου ίτι είναι καλές και δεν χαλάει το χρώμα με την τριβή κλπ...

Χθές λοιπόν αφού καθάρισα τη μηχανή πρόσεξα ότι στο μπροστινό φτερό υπήρχαν αμυδρές γραμούλες και στην μηχανή γενικά κάποια ασπρη πούδρα .............

Παιδιά 20 μερών μηχανη είναι μ...κακία να τα βλέπεις αυτά.....

Παρακαλώ βοηθήστε με να επίλεξω μία καλή κουκούλα καθώς δεν έχω κλειστώ γκαράζ.......

unsure unsure unsure unsure unsure unsure
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτης
Επισκέπτης

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΚΟΥΚΟΥΛΕΣ ΜΗΧΑΝΗΣ   Δευ Ιαν 04 2010, 10:55

Η πούδρα λογικά είναι σκόνη. Αυτό που ισχύει για κάθε κουκούλα είναι να μη την βάζεις όταν η μηχανή είναι λερωμένη (ή έχει σκόνες) γιατί όταν φυσάει και κουνιέται η κουκούλα, εκεί που ακουμπάει στη μηχανή κάνει μικρογρατζουνιές αυτές φεύγουν με 1 αλοιφούλα, αλλά τελικά ότι και να κάνεις είναι αναπόφευκτα.
Επισκέπτ
Επισκέπτης

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΚΟΥΚΟΥΛΕΣ ΜΗΧΑΝΗΣ   Δευ Ιαν 04 2010, 22:57

Ξερεται να μου υποδείξετε καμμία καλή από δικιά σας εμπειρία!!!!!!!!!!!

unsure unsure unsure
Translatoras
Member
Member

Τόπος : τα Βράχια της Πειραϊκής
Registration date : 21/11/2009

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΚΟΥΚΟΥΛΕΣ ΜΗΧΑΝΗΣ   Δευ Ιαν 04 2010, 23:57

Καλησπέρα φίλε Μουστάκια

Παραθέτω την εμπειρία μου ως τώρα στη χρήση κουκούλας.

Πάρκινγκ δεν έχω και οι μηχανές μου παρκάρουν όχι απλά έξω αλλά μπροστά στη θάλασσα.

Και στην κουκούλα ισχύει το "ότι πληρώσεις θα πάρεις".

Αν όμως σκοπεύεις να την κουκουλώνεις καθημερινά σου προτείνω να μην πάρεις κάποια βαριά και χοντρή διότι το καθημερινό βάλε βγάλε θα φθείρει τη μηχανή πολύ περισσότερο από τις φθορές που θα αποφύγεις.

Δυστυχώς πριν το κουκούλωμα η μηχανή πρέπει να είναι καθαρή χωρίς πολλές σκόνες διότι η κουκούλα θα τρίψει τη σκόνη επάνω στη μηχανή και το αποτέλεσμα θα είναι αποκαρδιωτικό.

Αυτό που κάνω εγώ και το προτείνω και σε σένα είναι να πάρεις μια φτηνή και ελαφριά κουκούλα (μου κόστισε 20 ευρώ) λίγο μεγαλύτερη από τη μηχανή ώστε να μην "σφίγγει" επάνω της,

την οποία θα πιάνεις με ένα μανταλάκι στην εμπρός ρόδα,
θα την "μαγκώνεις" κάτω από το πίσω φτερό
και θα τη σφίγγεις στο στένεμα της σέλας με ένα σκοινί.

Κάπως έτσι δηλαδή...

Με τη συγκεκριμένη ξεκουκουλώνω και κουκουλώνω σε δευτερόλεπτα και γίνεται ένας μικρός μπόγος που μπορώ και εχω πάντα στη βαλίτσα για να μην ανεβαινοκατεβαίνω στο διαμέρισμα.

Αυτά έχω να προτείνω αν πρόκειται να κάνεις καθημερινή χρήση της.
boss
vstromhellasforum Enthusiast

Τόπος : θεσσαλονικη
Registration date : 07/07/2009

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΚΟΥΚΟΥΛΕΣ ΜΗΧΑΝΗΣ   Τρι Ιαν 05 2010, 13:22

αν δεν βρισκεις κατι καλο και οικονομικο εδω σουχω την καλυτερη λυση

http://freddos.yooblog.gr/files/2009/12/motivationalposters27.jpg
εξαλου τα ΄χειροποιητα ειναι παντα καλυτερα
https://www.google.gr/maps/@40.6523365,22.9282255,3a,43.6y,86.3h
georgaras

Τόπος : Χίος
Registration date : 24/08/2008

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΚΟΥΚΟΥΛΕΣ ΜΗΧΑΝΗΣ   Παρ Ιαν 08 2010, 21:40

Ρε παιδιά μην τα παραλέμε... Έχω βαρέως τύπου κουκούλα την έχω έξω 2 χρόνια και κάθε βράδυ την σκεπάζω λερωμένη με σκόνες και τα ρέστα.

Η μηχανή μου μετά από σχεδόν 2 χρόνια είναι σαν καινούρια (μπορείτε να δείτε και φώτο που έχω ανεβάσει το φόρουμ)
http://www.vstromhellasforum.com/forum-f28/topic-t414-330.htm

Η κουκούλα είναι από Practiker και δεν μου εχει παρουσιάσει κανένα γδάρσιμο, πιο πολύ γδάρσιμο-ζημιά μου έκανε ένα συνθετικό δέρμα που την σκούπιζα για να την στεγνώνω μετά από πλύσιμο

Προς θεου μακρια απο ψιλες κουκουλες σαν του φιλου "Translatoras"(δεν κανουν απολυτος τιποτα μονο απο το κακο ματι προστατευουν.) Και έτσι και την αφήνετε και στον Ήλιο δεν κάνει απολύτως τίποτα, Θα βράζει ολόκληρη. Έχω πετάξει 2 από αυτές ...angry

Η λύση είναι κουκούλα βαριά αδιάβροχη σαν μουσαμάς από έξω και μαλακιά μέσα. Κανα 30-35 Ευρώ κάνει

Υ.Γ στο μάζεμα ειναι παιχνιδάκι και χωράει άνετα στην μπαγκαζιερα μαζι με κλειδαριές πράγματα και τα ρέστα...

Και κατι ακομα...
Παιδιά καταλαβαίνω την πίκρα που νιώθετε αν δείτε κάνα σημαδάκι σε καινούργιο εργαλείο, αλλά όλα αυτά είναι μέσα στο πρόγραμμα... μην σκατε για μικρο-γδαρσιματακια.
Εγώ με το που έκανα 100 χλμ. Πήγα ταξίδι καλαματα και έσκασε ενα χαλίκι μπροστα στην μάσκα και μου πέταξε το χρώμα... Ε τι να κάνουμε... συμβαίνουν αυτά... Ψυχραιμία παίδες και χαρείτε το εργαλείο που έχετε αγοράσει.
afro

boss έγραψε:

Φίλε Boss Πέθανα στο γέλιο λέμε...¶ξιος-¶ξιος XAXAXAXA
Επισκέπτ
Επισκέπτης

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΚΟΥΚΟΥΛΕΣ ΜΗΧΑΝΗΣ   Παρ Ιαν 08 2010, 22:48

GEORGARAS έγραψε:
Ρε παιδιά μην τα παραλέμε... Έχω βαρέως τύπου κουκούλα την έχω έξω 2 χρόνια και κάθε βράδυ την σκεπάζω λερωμένη με σκόνες και τα ρέστα.

Η μηχανή μου μετά από σχεδόν 2 χρόνια είναι σαν καινούρια (μπορείτε να δείτε και φώτο που έχω ανεβάσει το φόρουμ)
http://www.vstromhellasforum.com/forum-f28/topic-t414-330.htm

Η κουκούλα είναι από Practiker και δεν μου εχει παρουσιάσει κανένα γδάρσιμο, πιο πολύ γδάρσιμο-ζημιά μου έκανε ένα συνθετικό δέρμα που την σκούπιζα για να την στεγνώνω μετά από πλύσιμο

Προς θεου μακρια απο ψιλες κουκουλες σαν του φιλου "Translatoras"(δεν κανουν απολυτος τιποτα μονο απο το κακο ματι προστατευουν.) Και έτσι και την αφήνετε και στον Ήλιο δεν κάνει απολύτως τίποτα, Θα βράζει ολόκληρη. Έχω πετάξει 2 από αυτές ...angry

Η λύση είναι κουκούλα βαριά αδιάβροχη σαν μουσαμάς από έξω και μαλακιά μέσα. Κανα 30-35 Ευρώ κάνει

Υ.Γ στο μάζεμα ειναι παιχνιδάκι και χωράει άνετα στην μπαγκαζιερα μαζι με κλειδαριές πράγματα και τα ρέστα...

Και κατι ακομα...
Παιδιά καταλαβαίνω την πίκρα που νιώθετε αν δείτε κάνα σημαδάκι σε καινούργιο εργαλείο, αλλά όλα αυτά είναι μέσα στο πρόγραμμα... μην σκατε για μικρο-γδαρσιματακια.
Εγώ με το που έκανα 100 χλμ. Πήγα ταξίδι καλαματα και έσκασε ενα χαλίκι μπροστα στην μάσκα και μου πέταξε το χρώμα... Ε τι να κάνουμε... συμβαίνουν αυτά... Ψυχραιμία παίδες και χαρείτε το εργαλείο που έχετε αγοράσει.
afro

boss έγραψε:

Φίλε Boss Πέθανα στο γέλιο λέμε...¶ξιος-¶ξιος XAXAXAXA

ΓΙΩΡΓΑΡΑ ευχαριστώ για την συμβουλή .... μάλλον προς τα εκεί θα πάω (20 ημέρες 2 κουκούλες για πέταμα τρυπες γεμάτες)..

Τρύπες σου έχει βγάλει?
STRO MAN
Member
Member

Τόπος : βολος
Registration date : 23/08/2009

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΚΟΥΚΟΥΛΕΣ ΜΗΧΑΝΗΣ   Σαβ Ιαν 09 2010, 00:14

Συμφωνω με το γιωργαρα και εγω κουλουλα απο practiker εχω με 35 Ευρω ανθεκτικη την δενω με μηχανικο ιμαντα γυρω γυρω σε μισο λεπτο , η κουκουλα δεν ερχετε σε επαφη με ντεποζιτο κτλ ακουμπαει στους καθρεφτες και κρεμετε απο τα πισω φλας μη φοβαστε καλα ειναι να ειναι χοντρη με πανι απο μεσα για να αντεχει στον ηλιο και τη βροχη

georgaras

Τόπος : Χίος
Registration date : 24/08/2008

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΚΟΥΚΟΥΛΕΣ ΜΗΧΑΝΗΣ   Σαβ Ιαν 09 2010, 00:16

Moystakias έγραψε:

ΓΙΩΡΓΑΡΑ ευχαριστώ για την συμβουλή .... μάλλον προς τα εκεί θα πάω (20 ημέρες 2 κουκούλες για πέταμα τρυπες γεμάτες)..

Τρύπες σου έχει βγάλει?

Φίλε μου καμία τρύπα δεν εχει βγάλει και ποτέ δεν έχει περάσει νερό μέσα. Εχει δυνατότητα να την κλειδώνεις μπροστά (περνώντας την κουλούρα η την αλυσίδα σου από 2 τρύπες που έχει για αυτό τον σκοπό)

μετά από 2 χρόνια βάλε βγάλε κάθε βράδυ , σε άσχημες καιρικές συνθήκες , χωρίς σκιά εκεί που παρκάρω, η μηχανή έχει μείνει άθικτη.

ένα μοναδικό μειονέκτημα που έχει είναι ότι αν αφήσεις την μπαγαζιερα σου επάνω και την σκεπάσεις, το πίσω μέρος δεν θα καλυφθεί όλο αλλά θα καλύψει μέχρι την πινακίδα σου. Αλλά αν βγάλεις μπαγκαζιερα καλύπτει τα πάντα.

Έχω όταν είναι να μείνει καιρό ακινητοποιημένη, παίρνω την μπαγαζιερα σπίτι και βάζω και ένα ιμαντα μικρο με κλιπσακι. Αλλα αν ειναι για καθημερινή μετακίνηση, απλα στην αφήνω επάνω και σκεπάζω.

Υ.Γ Να πάρεις το μεγαλύτερο μέγεθος, και για να είσαι σίγουρος να ρωτήσεις και τον υπάλληλο, γιατί εγώ την πάτησα την πρώτη φορά.

Είμαι τόσο ευχαριστημένος, που αυτές τις μέρες λέω να πάρω μια ακόμα για καβατζα. yeye
firebike
Member
Member

Τόπος : ΑΧΑΡΝΑΙ-ΠΡΩΗΝ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ...
Registration date : 04/07/2008

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΚΟΥΚΟΥΛΕΣ ΜΗΧΑΝΗΣ   Σαβ Ιαν 09 2010, 09:55

Εγω ειχα παρει μια πολυ καλης ποιοτητας πριν κανα χρονο απο Μοτο-madness κανα 50αρικο..Αν θυμαμαι καλα την εχω χρησιμοποιησει μονο μια φορα... lol! XYLO
al_tzamp

Τόπος : Σέρρες - Αθήνα
Registration date : 29/01/2009

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΚΟΥΚΟΥΛΕΣ ΜΗΧΑΝΗΣ   Σαβ Ιαν 09 2010, 10:12

Μιά "καλή" κουκούλα θα κανει καλή δουλειά δεν λέω,
αλλά την καλλυτερη δουλειά την κάνει η κουκούλα που την χρησιμοποιείς και δεν κάθεται στο ράφι...

τι εννοώ...
έχει ο αδερφός μου μία κουκούλα βαριά και με επένδυση, δεν την παίρνει ο αέρας, δεν περνάει νερό, προστατέυει κτλ... αλλά δεν την βάζει γαιτι είναι δύσχρηστη!
εγώ έχω απο Practiker αυτές τις Oxford με 19,90¤ και την πιάνω από την μία άκρη, την τινάζω στον αέρα και κάθεται μόνη της πάνω στη μοτο... α, και κλειδώνει και από κάτω με κλίπ.
η μοτό μου είναι κάθε βράδυ σκεπασμένη και δεν το σκέφτομαι καν γιατι δεν είναι κόπος καθόλου!
όταν τη βγάλω γίνεται πολύ μικρό δεματάκι και δεν πιάνει χώρο και άν βραχεί στεγνώνει γρήγορα γαιτί δεν ποτίζει...
Επισκέπτ
Επισκέπτης

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΚΟΥΚΟΥΛΕΣ ΜΗΧΑΝΗΣ   Σαβ Ιαν 09 2010, 12:59

http://www.louis.de/_30db3c89f21d4c37004b5ff4a66c37dcc4/index.php?topic=artnr_gr&article_context=detail&grwgr=560&wgr=350&list_total=17&anzeige=0&page=0&artnr_gr=10008325

Μάλλον θα καταλλήξω σε κάτι τέτοιο.................

Ενδιαφέρετε κανείς?
dimi24

Registration date : 09/09/2012

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΚΟΥΚΟΥΛΕΣ ΜΗΧΑΝΗΣ   Κυρ Σεπ 09 2012, 16:30

ΤΕΛΙΚΑ ΤΟ ΠΗΡΕΣ ΑΥΤΟ ΤΟ GARAGE...ΕΓΩ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΑΙ ΑΛΛΑ ΜΕΝΩ ΣΕ ΝΗΣΙ...
bozosd
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic

Τόπος : ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Registration date : 12/12/2009

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΚΟΥΚΟΥΛΕΣ ΜΗΧΑΝΗΣ   Κυρ Σεπ 09 2012, 18:48

Καλησπέρα φίλε dimi.
Καλό θα είναι να κάνεις την είσοδο σου ξεκινώντας απ'τα ΝΕΑ ΜΕΛΗ για να μας συστηθείς και να γνωρίσουμε κάποια πράγματα για σένα και το μοτόρι σου.
Κατόπιν ρίξε μια ματιά στους ΚΑΝΟΝΕΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ.

Καλωσόρισες και καλή διαμονή.

ΚΟΥΚΟΥΛΕΣ ΜΗΧΑΝΗΣ

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ-ΑΝΑΒΑΤΗΣ :: Προστασία, οπτικές βελτιώσεις-
Μετάβαση σε: