Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΕικονοθήκηLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση

Μοιραστείτε | 
 

 Πλαϊνές Βαλίτσες

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
cantona
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
cantona

Ηλικία : 51
Τόπος : Λουτσαίος
Registration date : 10/03/2008

Πλαϊνές Βαλίτσες - Σελίδα 7 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πλαϊνές Βαλίτσες   Πλαϊνές Βαλίτσες - Σελίδα 7 Icon_minitimeΠεμ Φεβ 04 2010, 22:20

Ποιο άσχημο!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
sergio
Member
Member
sergio

Ηλικία : 41
Τόπος : ΡΟΔΟΣ DL650 K7
Registration date : 10/11/2009

Πλαϊνές Βαλίτσες - Σελίδα 7 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πλαϊνές Βαλίτσες   Πλαϊνές Βαλίτσες - Σελίδα 7 Icon_minitimeΠαρ Φεβ 05 2010, 08:07

cantona έγραψε:
Ποιο άσχημο!

+650
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nikos147
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
nikos147

Registration date : 06/08/2010

Πλαϊνές Βαλίτσες - Σελίδα 7 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πλαϊνές Βαλίτσες   Πλαϊνές Βαλίτσες - Σελίδα 7 Icon_minitimeΣαβ Νοε 24 2012, 16:00

Να κάνω δυο ερωτήσεις για τις πλαινές βαλίτσες Κ40...
1.πόσο βάρος έχει η καθε μία κενή Κ40 (η givi αναφέρει και βάρος κενης βαλίτσας αλλά η kappa όχι...)
2. όταν αναφέρουν και οι δυο κατασκευαστές οτι το μεγιστο φορτίο είναι 10kg εννοούν συνολικά ή για παράδειγμα 3,9kg βάρος κενής βαλίτσας givi E360 + 10kg φόρτωμα άρα μεγιστο επιτρεπόμενο βάρος γεμάτης βαλιτσας = 13,9kg??
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nikos147
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
nikos147

Registration date : 06/08/2010

Πλαϊνές Βαλίτσες - Σελίδα 7 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πλαϊνές Βαλίτσες   Πλαϊνές Βαλίτσες - Σελίδα 7 Icon_minitimeΚυρ Νοε 25 2012, 19:39

nikos147 έγραψε:
Να κάνω δυο ερωτήσεις για τις πλαινές βαλίτσες Κ40...
1.πόσο βάρος έχει η καθε μία κενή Κ40 (η givi αναφέρει και βάρος κενης βαλίτσας αλλά η kappa όχι...)
2. όταν αναφέρουν και οι δυο κατασκευαστές οτι το μεγιστο φορτίο είναι 10kg εννοούν συνολικά ή για παράδειγμα 3,9kg βάρος κενής βαλίτσας givi E360 + 10kg φόρτωμα άρα μεγιστο επιτρεπόμενο βάρος γεμάτης βαλιτσας = 13,9kg??

Kανεις??
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vs_yoshi
Member
Member
vs_yoshi

Ηλικία : 34
Τόπος : Δράμα
Registration date : 24/07/2012

Πλαϊνές Βαλίτσες - Σελίδα 7 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πλαϊνές Βαλίτσες   Πλαϊνές Βαλίτσες - Σελίδα 7 Icon_minitimeΚυρ Νοε 25 2012, 19:56

nikos147 έγραψε:
nikos147 έγραψε:
Να κάνω δυο ερωτήσεις για τις πλαινές βαλίτσες Κ40...
1.πόσο βάρος έχει η καθε μία κενή Κ40 (η givi αναφέρει και βάρος κενης βαλίτσας αλλά η kappa όχι...)
2. όταν αναφέρουν και οι δυο κατασκευαστές οτι το μεγιστο φορτίο είναι 10kg εννοούν συνολικά ή για παράδειγμα 3,9kg βάρος κενής βαλίτσας givi E360 + 10kg φόρτωμα άρα μεγιστο επιτρεπόμενο βάρος γεμάτης βαλιτσας = 13,9kg??

Kανεις??

Φίλε είχα ψάξει και την προηγούμενη φορά που πόσταρες αλλά σε όσα site και αν είδα δεν μπορούσα να βγάλω άκρη γιατί
δεν ανέφερε πουθενά βάρος όταν είναι άδεια.Έχω την εντύπωση οτι τις έχει ένας φίλος.Αν ναι θα την ζυγίσω και θα σου πω.Αν
όχι όλο και κάποιος συμφορουμίτης θα βρεθεί να βοηθήσει μην αγχώνεσαι. Τώρα για το φόρτωμα το λογικό είναι να έχει μέγιστο
φορτίο τα 10 κιλά ανεξάρτητα με το πόσο ζυγίζει η βαλίτσα(99% σίγουρος είμαι γι αυτό).Μπορείς βέβαια να στείλεις και ένα e-mail στην εταιρία για να είσαι σίγουρος.
Αν μάθω κάτι θα σου πω.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nikos147
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
nikos147

Registration date : 06/08/2010

Πλαϊνές Βαλίτσες - Σελίδα 7 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πλαϊνές Βαλίτσες   Πλαϊνές Βαλίτσες - Σελίδα 7 Icon_minitimeΚυρ Νοε 25 2012, 20:08

vs_yoshi έγραψε:
nikos147 έγραψε:
nikos147 έγραψε:
Να κάνω δυο ερωτήσεις για τις πλαινές βαλίτσες Κ40...
1.πόσο βάρος έχει η καθε μία κενή Κ40 (η givi αναφέρει και βάρος κενης βαλίτσας αλλά η kappa όχι...)
2. όταν αναφέρουν και οι δυο κατασκευαστές οτι το μεγιστο φορτίο είναι 10kg εννοούν συνολικά ή για παράδειγμα 3,9kg βάρος κενής βαλίτσας givi E360 + 10kg φόρτωμα άρα μεγιστο επιτρεπόμενο βάρος γεμάτης βαλιτσας = 13,9kg??

Kανεις??

Φίλε είχα ψάξει και την προηγούμενη φορά που πόσταρες αλλά σε όσα site και αν είδα δεν μπορούσα να βγάλω άκρη γιατί
δεν ανέφερε πουθενά βάρος όταν είναι άδεια.Έχω την εντύπωση οτι τις έχει ένας φίλος.Αν ναι θα την ζυγίσω και θα σου πω.Αν
όχι όλο και κάποιος συμφορουμίτης θα βρεθεί να βοηθήσει μην αγχώνεσαι. Τώρα για το φόρτωμα το λογικό είναι να έχει μέγιστο
φορτίο τα 10 κιλά ανεξάρτητα με το πόσο ζυγίζει η βαλίτσα(99% σίγουρος είμαι γι αυτό).Μπορείς βέβαια να στείλεις και ένα e-mail στην εταιρία για να είσαι σίγουρος.
Αν μάθω κάτι θα σου πω.

Σε ευχαριστω!!

e-mail στην εταιρία έχω στείλει αλλά δεν μου έχει απαντησει ακομη...ξέρω το βαρος από τις givi e360 αλλά δεν ξέρω για την kappa! όσο για το ζύγισμα σε ευχαριστώ αλλά μην μπείς στον κόπο μιας και εγω τις έχω στην αποθήκη αλλά σε μια προσπάθεια που έκανα να τις ζυγίσω η ζυγαριά που έχω δεν έχει τετοια ακρίβεια για να μου δείξει πόσο είναι!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
stam
gold member
gold member
stam

Ηλικία : 39
Τόπος : πάνω στη σέλα...
Registration date : 19/11/2009

Πλαϊνές Βαλίτσες - Σελίδα 7 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πλαϊνές Βαλίτσες   Πλαϊνές Βαλίτσες - Σελίδα 7 Icon_minitimeΚυρ Νοε 25 2012, 22:53

εχώ την K40 και θα σου απαντήσω λίγο διαφορετικά στην ερώτησή σου....

Το όριο ταχύτητας που αναφέρει η Givi - Kappa για την μηχανή όταν φοράμε την βαλίτσα είναι τα 140... όμως έχω πάει και με 200 και δεν έφυγε...

τα 10kg που αναφέρει είναι ωφέλιμο φορτίο. σαφώς δεν θα εννοούσε μεικτό.
την έχω φορτώσει με πολλά διαφορετικά πράγματα, από ταξίδια μέχρι μετακόμιση, αλλοπρόσαλα φορτία, αρκετά βαριά πολλές φορές. Η απάντηση είναι ότι για μία χρήση σε λογικά όρια δεν θα έχεις πρόβλημα... τώρα αν ρωτάς γιατί θέλεις να τη φορτώσεις με σίδερο, ή κάτι άλλο με υψηλό ειδικό βάρος σίγουρα δεν νομίζω ότι προτείνεται τέτοια χρήση... ειδ' άλλως για τον όγκο των 40 λίτρων προφανώς έχουν προβλέψει ότι αν την τιγκάρεις με ρούχα και είδη οικοκυρικής είσαι καλυμμένος...

ελπίζω να σε κάλυψα... Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nikos147
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
nikos147

Registration date : 06/08/2010

Πλαϊνές Βαλίτσες - Σελίδα 7 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πλαϊνές Βαλίτσες   Πλαϊνές Βαλίτσες - Σελίδα 7 Icon_minitimeΔευ Νοε 26 2012, 08:25

stam έγραψε:
εχώ την K40 και θα σου απαντήσω λίγο διαφορετικά στην ερώτησή σου....

Το όριο ταχύτητας που αναφέρει η Givi - Kappa για την μηχανή όταν φοράμε την βαλίτσα είναι τα 140... όμως έχω πάει και με 200 και δεν έφυγε...

Kαι εγώ έχω τις Κ40 και έχω πάει και περισσότερο από τα 120χαω που ορίζει σαν μέγιστη ταχύτητα αλλά πάντα τις έχω δεμένες με ιμάντες και έχω και τον νου εαν κουνήσει η μηχανή να μειώσω ρυθμούς...



stam έγραψε:
τα 10kg που αναφέρει είναι ωφέλιμο φορτίο. σαφώς δεν θα εννοούσε μεικτό.
την έχω φορτώσει με πολλά διαφορετικά πράγματα, από ταξίδια μέχρι μετακόμιση, αλλοπρόσαλα φορτία, αρκετά βαριά πολλές φορές. Η απάντηση είναι ότι για μία χρήση σε λογικά όρια δεν θα έχεις πρόβλημα... τώρα αν ρωτάς γιατί θέλεις να τη φορτώσεις με σίδερο, ή κάτι άλλο με υψηλό ειδικό βάρος σίγουρα δεν νομίζω ότι προτείνεται τέτοια χρήση... ειδ' άλλως για τον όγκο των 40 λίτρων προφανώς έχουν προβλέψει ότι αν την τιγκάρεις με ρούχα και είδη οικοκυρικής είσαι καλυμμένος...

ελπίζω να σε κάλυψα... Very Happy

Δεν έχω σκοπό να τις φορτώσω με κάτι πολύ βαρύ απλά έχει σημασία τι εννοούν σαν μέγιστο φορτίο...όταν η κάθε μια givi ζυγιζει 3,9kg έχει σημασία εαν μπορώ να την φορτώσω με άλλα 6,1kg ή με 10kg...εγω για παράδειγμα πάντα τις ζυγίζω γεμάτες πριν τις τοποθετήσω γιατι θέλω να κοιτάω και εαν είναι ισομοιρασμένο το βάρος και πάντα οταν το έκανα αυτό κοιτούσα να είμαι κοντά στα 10kg σύνολο...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nikos147
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
nikos147

Registration date : 06/08/2010

Πλαϊνές Βαλίτσες - Σελίδα 7 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πλαϊνές Βαλίτσες   Πλαϊνές Βαλίτσες - Σελίδα 7 Icon_minitimeΔευ Νοε 26 2012, 13:42

Πρίν λίγο μου απάντησαν το παρακάτω μηνυμα από την kappa...απ' ότι καταλαβαίνω από το μήνυμα οταν λένε μεγιστο φορτίο 10kg εννοούν το μικτό, δηλαδή 14kg βαλίτσα και περιεχόμενο, σωστά κατάλαβα?

Παράθεση :
Dear Mr Nick,

This is in reference to your message.
We thank you for your interest in our products and for contacting us.

With reference to your enquiry we inform you that every K40N has a weight of 4 Kgs and their capacity is not compromised by this, so we inform you that the load remains 10 Kgs.

We remain at your disposal for any further information

Best regards

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
stam
gold member
gold member
stam

Ηλικία : 39
Τόπος : πάνω στη σέλα...
Registration date : 19/11/2009

Πλαϊνές Βαλίτσες - Σελίδα 7 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πλαϊνές Βαλίτσες   Πλαϊνές Βαλίτσες - Σελίδα 7 Icon_minitimeΔευ Νοε 26 2012, 14:13

Μεικτό βάρος= καθαρό βάρος (ωφέλιμο φορτίο) + απόβαρο...

μεικτό βάρος =περιεχόμενο + βαλίτσες
14kg = 10kg περιεχόμενο + 4kg βαλίτσες

(max load = μέγιστο ωφέλιμο φορτίο)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
δίας
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
δίας

Ηλικία : 41
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Registration date : 07/06/2010

Πλαϊνές Βαλίτσες - Σελίδα 7 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πλαϊνές Βαλίτσες   Πλαϊνές Βαλίτσες - Σελίδα 7 Icon_minitimeΣαβ Ιουν 01 2013, 19:51

μετά από 3 χρόνια με τις φτηνές κινέζικες βαλίτσες μου (γνωστές μας ως giwi, catic, westcase ή δεν ξέρω και γω πως αλλιώς λέγονται) έκανα μια μαλακία στην μία και την αντικατέστησα με αυτήν από τον δημήτρη στο motomad.gr.
η βαλίτσα είναι 41 λιτρα απομίμηση από τις γνωστές Givi που έβγαζε παλιά και κάνουν για τα κάγκελά μας!
να πως πως έχω κάνει αρκετά χιλιόμετρα με αυτές τις βαλίτσες, με βροχή κτλ και δεν είχα ποτέ κανένα πρόβλημα.
κουμπώνουν κανονικά χωρίς καμία πατέντα!
όποιος ενδιαφέρεται... Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://riding-around.blogspot.gr/
Morniac
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
Morniac

Ηλικία : 81
Τόπος : Οχι εδω παντως
Registration date : 28/04/2010

Πλαϊνές Βαλίτσες - Σελίδα 7 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πλαϊνές Βαλίτσες   Πλαϊνές Βαλίτσες - Σελίδα 7 Icon_minitimeΣαβ Ιουν 01 2013, 19:57

Εχω και γω τις 42αρες απλα full φορτωμα (καμια 8kg ζυγιζε η καθεμια) με ταχυτητα 170km/h δικαβαλος κανενα προβλημα.Εννοειται δεσιμο και με υμαντες ομως
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://www.youtube.com/watch?v=XoMngonBiO8
 

Πλαϊνές Βαλίτσες

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 

 Παρόμοια θέματα

+
Σελίδα 7 από 7Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ-ΑΝΑΒΑΤΗΣ :: Ταξιδιωτικός εξοπλισμός-
Μετάβαση σε: