Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΕικονοθήκηLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση

Μοιραστείτε | 
 

 θερμαινομενα grips

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
kalamaria
gold member
gold member
kalamaria

Ηλικία : 59
Τόπος : ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ(ΚΑΛΑΜΑΡΙΑ)
Registration date : 18/01/2008

θερμαινομενα grips - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: θερμαινομενα grips   θερμαινομενα grips - Σελίδα 3 Icon_minitimeΠεμ Δεκ 04 2008, 18:00

οπως ειπα και στο αλλο site εγω δεν εβαλα τιποτα με χωρις προβλημα μεχρι τωρα(10 μηνες περιπου)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Snakeye
Member
Member
Snakeye

Ηλικία : 51
Τόπος : Πατήσια, ΑΘΗΝΑ
Registration date : 19/01/2008

θερμαινομενα grips - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: θερμαινομενα grips   θερμαινομενα grips - Σελίδα 3 Icon_minitimeΠεμ Δεκ 04 2008, 18:23

Και εγώ δεν έβαλα την κόλλα που είχε μέσα η συσκευασία. Δεν έχω κανένα πρόβλημα.

Αν αποφασίσεις να βάλης κόλλα να γνωρίζεις ότι όταν θα χρειαστείς να αντικαταστήσεις τα grip θα ταλαιπωρηθείς να τα βγάλεις.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
loxias
gold member
gold member
loxias

Ηλικία : 47
Τόπος : Βόλος
Registration date : 06/07/2008

θερμαινομενα grips - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: θερμαινομενα grips   θερμαινομενα grips - Σελίδα 3 Icon_minitimeΠεμ Δεκ 04 2008, 18:55

Oυτε εγω εβαλα κολλα!Απλα στο αριστερο τυλιξα το τιμονι με λιγο μονωτικη ταινια!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gmavrid
gold member
gold member
gmavrid

Ηλικία : 43
Τόπος : Σέρρες-Θεσσαλονίκη
Registration date : 20/02/2008

θερμαινομενα grips - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: θερμαινομενα grips   θερμαινομενα grips - Σελίδα 3 Icon_minitimeΣαβ Δεκ 13 2008, 15:02

Λοιπόν...
Τα θερμαινόμενα της Saito εγκαταστάθηκαν. Η διαδικασία έχει αναφερθεί αρκετές φορές κι εδώ μέσα κι αναλυτικότατα στο σχετικό νήμα στο moto που έχει παρατεθεί παραπάνω, οπότε την αποφεύγω.
Στο start ζεσταίνει αρκετά γρήγορα αλλά θέλω να ρωτήσω όσους τα έχετε:
1) Τηρείτε ευλαβικά το 5λεπτο ή το αφήνετε παραπάνω? Στο start πάντως τα χέρια παίρνουν φωτιά μετά από κάποια ώρα...
2) Το low είναι η ιδέα μου ή δεν ενδείκνυται για χειμώνα? Μάλλον για άνοιξη-φθινόπωρο...
3) Το hi είναι ικανοποιητικό, αλλά έχω την εντύπωση πως με τη χρήση τα grip θα μαλακώσουν και η απόδοσή του θα αυξηθεί. Κάνω λάθος?
4) Τέλος, από ό,τι καταλαβαίνω (κι έχω διαβάσει ατο mybike από τον χρήστη ALX ο οποίος αν δε κάνω λάθος έχει σχέση με το motoraid(?)) με την αύξηση των στροφών του κινητήρα αυξάνεται κι η απόδοση από άποψη έκλυση θερμότητας. Νομίζω πως έχει να κάνει με τα volt που βγάζει η μπαταρία. Τι λέτε?
5) Και κάτι ακόμα: έχω συνδέσει τα grip με τη φύσα στην έτοιμη αναμονή. Με το διακόπτη ανοιχτό κι όχι τη μηχανή στο ρελαντί αν παίξω με το γκάζι ακούω έναν ηλεκτρικό ήχο από τον κινητήρα σαν να προσπαθεί να οπλίσει κάποιο ρελέ. Με τη μηχανή σε λειτουργία δεν ακούγεται κάτι τέτοιο. Το έχει παρατηρήσει κανείς αυτό?

Επίσης να αναφέρω πως στο start τα Saito αποδίδουν 40 Watt (με 4 Α περίπου) συνολικά, δηλαδή 20 Watt ανά grip. Αναλόγως και για τα 14 και 20 Watt για το Low και Hi, αντίστοιχα. Αντίθετα στο μέγιστο τους τα oxford λειτουργούν με 25-30 Watt ανά grip (με 4.5 Α περίπου). Για αυτό κι υποθέτω πως τα oxford έχουν μεγαλύτερη θερμοκασία.

Συγγνώμη για το κατεβατό με τις ερωτήσεις, αλλά είμαι λίγο ψείρας και με ενδιαφέρουν οι εμπειρίες σας.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
massai
gold member
gold member
massai

Ηλικία : 50
Τόπος : Ίλιον
Registration date : 03/11/2008

θερμαινομενα grips - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: θερμαινομενα grips   θερμαινομενα grips - Σελίδα 3 Icon_minitimeΠαρ Δεκ 26 2008, 22:15

Για πες μου ρε Γιώργη σε παρακαλώ... (κατ αρχήν... ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ! Wink)

1) Τώρα που ζόρισε το κρύο, πως τα βλέπεις τα Saito ΙΙ από απόδοση; Εξακολουθούν να σε ικανοποιούν;
2) Έχεις διαπιστώσει κάποια δυσλειτουργία ή κάτι τέτοιο;
3) Εν ολίγοις τα προτείνεις ή μήπως για κάποιο λόγο το μετάνιωσες;
4) Η εγκατάσταση (πέρα από την 'αλίευση' της έτοιμης και εν αναμονή φίσας) σε δυσκόλεψε; Είχε διαδικασίες του τύπου 'τρόχισμα' - 'πατέντιασμα' και άλλα τέτοια;

Σε ζαλίζω.. Θέλω όμως να σιγουρευτώ διότι θα προχωρήσω μαζί με ένα φίλο σε αγορά και τοποθέτησή τους και βασιζόμενος στα προηγούμενα λεγόμενά σου (οτι είσαι 'ψείρας' δλδ) θεωρώ την άποψή σου σημαντική.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων, και πάλι Χρόνια Πολλά!

[edit]Ξέχασα να πω, πως ο φίλος έχει 1000άρι στρώμα K4. Η εγκατάσταση εκεί είναι η ίδια; Τα έχει 'περάσει' κανένας φίλος με 1000άρι;[/edit]
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gmavrid
gold member
gold member
gmavrid

Ηλικία : 43
Τόπος : Σέρρες-Θεσσαλονίκη
Registration date : 20/02/2008

θερμαινομενα grips - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: θερμαινομενα grips   θερμαινομενα grips - Σελίδα 3 Icon_minitimeΣαβ Δεκ 27 2008, 00:29

massai έγραψε:
1) Τώρα που ζόρισε το κρύο, πως τα βλέπεις τα Saito ΙΙ από απόδοση; Εξακολουθούν να σε ικανοποιούν;
2) Έχεις διαπιστώσει κάποια δυσλειτουργία ή κάτι τέτοιο;
3) Εν ολίγοις τα προτείνεις ή μήπως για κάποιο λόγο το μετάνιωσες;
4) Η εγκατάσταση (πέρα από την 'αλίευση' της έτοιμης και εν αναμονή φίσας) σε δυσκόλεψε; Είχε διαδικασίες του τύπου 'τρόχισμα' - 'πατέντιασμα' και άλλα τέτοια;

Φίλε Γιώργο, Χρόνια Πολλά. Καταρχάς, τα λόγια σου με τιμούν... Embarassed

Αυτές τις μέρες που κάνει πολύ κρύο και χιονίζει (τουλάχιστον εδώ πάνω) η μοτό είναι σε γκαράζ στην Ξάνθη κι εγώ είμαι στις Σέρρες. Πριν φύγω και την εγκαταλείψω όμως τα δοκίμασα βράδυ στη διαδρομή Ξάνθη-Καβάλα και πίσω καθώς και βράδυ με βροχή Ξάνθη-Σέρρες και πίσω. Οπότε θα αναφέρω την έως τώρα εμπειρία.
1) Στο πρώτο 5λεπτο-10λεπτο με τον επιλογέα στο start τα χέρια παίρνουν φωτιά ακόμα και με τα γάντια. Πολύ ικανοποιητικό κι ίσως ενοχλητικό όταν πέφτει η ταχύτητα.
Το Hi είναι ικανοποιητικό και φέρνει τα χέρια σε ικανοποιητική θερμοκρασία ώστε να νιώθεις άνετα. Σε συνδυασμό με τις χούφτες είσαι μια χαρά, αλλά μέσα στην πόλη υπάρχει το θέμα με τα ακροδάχτυλα που είναι στη μανέτα του φρένου και τα οποία ...έχουν δικιά τους θερμοκρασία. Στο ταξίδι είναι καλύτερα, αλλά πάλι θα τα νιώθεις λίγο πιο δροσερά από ότι το υπόλοιπο χέρι. Από ό,τι έχω διαβάσει όμως αυτό είναι κλασσικό σε όλα τα θερμαινόμενα.
Το Low όπως ανέφερα και στο προηγούμενο post δεν ενδείκνυται για χειμώνα, μάλλον για Φθινόπωρο-Άνοιξη.
Σε ό,τι αφορά στα Watt τα έχω αναφέρει προηγουμένως.
2) Καμία δυσλειτουργία ούτε στα grip ούτε στον επιλογέα, ο οποίως αν τον ανοίξεις από πίσω θα δεις πως έχει γίνει πολύ σοβαρή δουλειά στην αδιαβοροχοποίησή του. Άλλωστε, προσωπικά τον δοκίμασα σε βαριά βροχή και δεν είχα πρόβλημα. Αυτό που φυσικά θα προσέξεις, είτε διαλέξεις τα Saito είτε κάτι άλλο, είναι η όδευση των καλωδίων ώστε να μην τεντώνονται όταν "κόβεις" το τιμόνι, ανοίγεις το γκάζι κτλ. Και φυσικά η τοποθέτηση της ασφάλειας σε θέση με εύκολη πρόσβαση σε περίπτωση που χρειαστεί αντικατάσταση. Τέλος, να αναφέρω πως τύλιξα τις φύσες με μία ειδική ταινία που δε θυμάμαι πως λέγεται (όχι μονωτική, γίνεται και με αυτή βέβαια) η οποία γίνεται ένα αδιάβροχο σώμα και δε περνάει τίποτα.
3) Είμαι πολύ ευχαριστημένος. Δεν το μετάνιωσα, θα τα ξανάπαιρνα και θα τα πρότεινα. Πολύ αξιόλογη λύση βέβαια είναι και τα Oxford τα οποία και θα έπαιρνα/ πρότεινα λόγω της υψηλότερης ισχύος τους (δες στο προηγούμενο post μου).
4) Δεν υπάρχει κανένα ιδιαίτερο πρόβλημα στην όλη διαδικασία εγκατάστασης. Αυτό που αναφέρεις με το τρόχισμα με τρόμαξε κι εμένα όταν το προτοδιάβασα. Το ζήτημα όμως έχει ως εξής: η γκαζιέρα στο δεξί άκρο της όπως της κοιτάς από τη θέση του οδηγού έχει ένα ΠΛΑΣΤΙΚΟ στεφανάκι/ ροδέλα. Μπορείς να το δεις και τώρα αν σηκώσεις λίγο το δεξί grip. Αυτό το στεφανάκι/ ροδέλα πρέπει να κοπεί προκειμένου να μπει το θερμαινόμενο. Αυτό γίνεται είτε με κοπίδι είτε ακόμη και με ...γυαλόχαρτο. Είναι πολύ απλή, εύκολη και γρήγορη διαδικασία. Στη συνέχεια για να μπουν τα grip θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί και κάτι ως λιπαντικό πχ. σαπούνι. Εγώ χρησιμοποίησα υγρό πιάτων. Θα σε δυσκολέψουν λίγο για να μπουν αλλά αυτή είναι και η κεντρική ιδέα. Αν μπουν εύκολα θα βγούν κιόλας. Λίγη προσοχή μόνο στη γκαζιέρα η οποία είναι πλαστική και θέλει περισσότερη ...στοργή. Μπορείς να χρησιμοποιήσεις σφυρί από καουτσούκ (δε ξέρω πως λέγεται ούτε αυτό). Εγώ με τέτοιο έκανα τη δουλειά. Στο αριστερό grip όπως έχει ήδη αναφερθεί μία στρώση μονωτική στο τιμόνι φέρνει τα πράγματα στη θέση τους.

Αυτά τα ολίγα. Για ο,τιδήποτε άλλο χρειαστείς μη διστάσεις.
Χαιρετώ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
man_OS
gold member
gold member
man_OS

Ηλικία : 46
Τόπος : Αγ. Παρασκευή
Registration date : 23/08/2008

θερμαινομενα grips - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: θερμαινομενα grips   θερμαινομενα grips - Σελίδα 3 Icon_minitimeΣαβ Δεκ 27 2008, 13:57

Ακολούθησα τη συμβουλή του gmavrid και τσίμπησα κι εγώ αυτή τη φύσα από τον beaver. Την χτύπησα χθες, σήμερα μου ρθε mail ότι την έστειλε. Για να δούμε... Κι εγώ έχω παραγγείλει τα saito και ελπίζω μα τον τουτάτις να μπουν με ευκολία...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gmavrid
gold member
gold member
gmavrid

Ηλικία : 43
Τόπος : Σέρρες-Θεσσαλονίκη
Registration date : 20/02/2008

θερμαινομενα grips - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: θερμαινομενα grips   θερμαινομενα grips - Σελίδα 3 Icon_minitimeΣαβ Δεκ 27 2008, 15:29

Να προσθέσω και κάτι που θυμήθηκα τώρα.
Τα grip της Saito έχουν στην εξωτερική τους μεριά μία τρύπα προκειμένου να περνάει η βίδα που συγκρατεί το αντίβαρο. Η βίδα περνάει, το παξιμάδι όμως που σφίγγει εσωτερικά του τιμονιού δε χωράει να περάσει. Δε μπορώ να καταλάβω ποιος το σκέφτηκε και το έκανε έτσι. Εν πάσει περιπτώσει με ένα κοπίδι μπορείς να αφαιρέσεις το περιττό λάστιχο και να ανοίξεις έναν μεγαλύτερο κύκλο για δύο λόγους:
1) Για να περνάει το παξιμάδι του αντίβαρου όπως προείπα και για το δεξί και αριστερό grip.
2) Ειδικά για το δεξί grip που είναι η γκαζιέρα αυτός ο κύκλος θα πρέπει να είναι μεγαλύτερος για να μη "σκαλώνει" το γκάζι στο αντίβαρο.
Τέλος, να αναφέρω πως η αφαίρεση του αντίβαρου, αν δεν το έχεις ξανακάνει, θέλει λίγη προσοχή. Η βίδα πρέπει να χαλαρώσει απλά ώστε βγαίνοντας να τραβήξει και το παξιμάδι. Αν τη χαλαρώσεις εντελώς το παξιμάδι θα μείνει μέσα και τότε ...τη μάμησες!

Αυτά, αν μου έρθει κάτι άλλο, συμπληρώνω.

@ man_OS: Η παραγγελία μου από το beaver ήρθε μέσα σε μία εβδομάδα. Στέλνει από Ιαπωνία με απλό ταχυδρομείο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
massai
gold member
gold member
massai

Ηλικία : 50
Τόπος : Ίλιον
Registration date : 03/11/2008

θερμαινομενα grips - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: θερμαινομενα grips   θερμαινομενα grips - Σελίδα 3 Icon_minitimeΚυρ Δεκ 28 2008, 11:49

Γιώργη ευχαριστώ για τις πολύτιμες και εκτενείς πληροφορίες. Να 'σαι καλά!
Όταν με το καλό τα πάρουμε και τα εγκαταστήσουμε, θα ενημερώσω.

OK
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
zorro889

zorro889

Ηλικία : 52
Registration date : 01/09/2008

θερμαινομενα grips - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: θερμαινομενα grips   θερμαινομενα grips - Σελίδα 3 Icon_minitimeΔευ Δεκ 29 2008, 02:10

παιδια πρωτα απο ολα χρονια πολλα σε ολους. εγω πριν 2 εβδομαδες εβελα θερμενομενα grips τηs oxford και ειναι τελεια. εχει 4 σκαλες θερμοτητας αλλα εγω το βαζω μεχρι την δευτερη γιατι απο κει περα ζεματιεσε.και το καλυτερο ειναι οτι μου εδωσαν και 2 χρονια εγγυηση. η τιμη τους ειναι 70 ευρω. sunny sunny sunny sunny sunny
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
man_OS
gold member
gold member
man_OS

Ηλικία : 46
Τόπος : Αγ. Παρασκευή
Registration date : 23/08/2008

θερμαινομενα grips - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: θερμαινομενα grips   θερμαινομενα grips - Σελίδα 3 Icon_minitimeΠεμ Ιαν 08 2009, 03:05

Με το συμπάθειο, αλλά τα grips της μαμάς, πώς τα βγάλατε; Τα κόψατε; Τα ζεστάνατε;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mikios
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
mikios

Ηλικία : 41
Τόπος : Ηράκλειο, Κρήτη - Περαία Θεσσαλονίκης
Registration date : 25/02/2008

θερμαινομενα grips - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: θερμαινομενα grips   θερμαινομενα grips - Σελίδα 3 Icon_minitimeΠεμ Ιαν 08 2009, 10:11

man_OS έγραψε:
Με το συμπάθειο, αλλά τα grips της μαμάς, πώς τα βγάλατε; Τα κόψατε; Τα ζεστάνατε;

τσου... βγαίνουν πάρα πολύ εύκολα αν τα ανασηκώσεις λίγο από την άκρη κ βάλεις λίγο νερό με σαπούνι (υγρό πιάτων, κρεμοσάπουνο, ότι έχεις). Λίγες σταγόνες αρκούν κ θα δεις ότι αν σφίξεις την άκρη του γκριπ κ σπρώξεις προς τα μέσα, δημιουργείται φουσκάλα η οποία προχωράει κ ξεκολλάει όλο το γκριπ από το τιμόνι. Μετά με πολύ λίγο τράβηγμα βγαίνει ολόκληρο. Εγώ τα φύλαξα μήπως κ χρειαστούνε geia
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.kangaroo.gr
man_OS
gold member
gold member
man_OS

Ηλικία : 46
Τόπος : Αγ. Παρασκευή
Registration date : 23/08/2008

θερμαινομενα grips - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: θερμαινομενα grips   θερμαινομενα grips - Σελίδα 3 Icon_minitimeΠεμ Ιαν 08 2009, 13:16

Κι άλλη μια ερώτηση για το δεξί γκριπ. Βγάζοντας το ελαστικό γκριπ που υπάρχει από μαμά, υπάρχει μια κοκκάλινη "επίστρωση" που μάλλον είναι η γκαζιέρα. Αυτό το μαραφέτι λοιπόν έχει στο τελείωμά του ένα πράμα σαν "ροδέλα" δηλαδή το τελείωμά του είναι υπερυψωμένο, με αποτέλεσμα να μην μπορεί να μπει το γκριπ. Τί γίνεται;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
painterakis
gold member
gold member
painterakis

Ηλικία : 49
Τόπος : Ο Δρόμος ...
Registration date : 18/01/2008

θερμαινομενα grips - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: θερμαινομενα grips   θερμαινομενα grips - Σελίδα 3 Icon_minitimeΠεμ Ιαν 08 2009, 13:22

man_OS έγραψε:
Κι άλλη μια ερώτηση για το δεξί γκριπ. Βγάζοντας το ελαστικό γκριπ που υπάρχει από μαμά, υπάρχει μια κοκκάλινη "επίστρωση" που μάλλον είναι η γκαζιέρα. Αυτό το μαραφέτι λοιπόν έχει στο τελείωμά του ένα πράμα σαν "ροδέλα" δηλαδή το τελείωμά του είναι υπερυψωμένο, με αποτέλεσμα να μην μπορεί να μπει το γκριπ. Τί γίνεται;
αυτη τη "ροδελα" την κοβουμε μεχρι να ερθει στο ιδιο επιπεδο με την κοκκαλινη "επιστρωση" (που ειναι η γκεζιερα)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
man_OS
gold member
gold member
man_OS

Ηλικία : 46
Τόπος : Αγ. Παρασκευή
Registration date : 23/08/2008

θερμαινομενα grips - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: θερμαινομενα grips   θερμαινομενα grips - Σελίδα 3 Icon_minitimeΠεμ Ιαν 08 2009, 13:30

ευχαριστώ μαν Smile
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
man_OS
gold member
gold member
man_OS

Ηλικία : 46
Τόπος : Αγ. Παρασκευή
Registration date : 23/08/2008

θερμαινομενα grips - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: θερμαινομενα grips   θερμαινομενα grips - Σελίδα 3 Icon_minitimeΠεμ Ιαν 08 2009, 13:52

γαμώτο ούτε μέσα ούτε έξω. κάπου έχει κολλήσει γαμώ το δία! (προσωπική στιγμή αγανάκτησης Laughing Laughing )
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gmavrid
gold member
gold member
gmavrid

Ηλικία : 43
Τόπος : Σέρρες-Θεσσαλονίκη
Registration date : 20/02/2008

θερμαινομενα grips - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: θερμαινομενα grips   θερμαινομενα grips - Σελίδα 3 Icon_minitimeΠεμ Ιαν 08 2009, 14:02

man_OS έγραψε:
γαμώτο ούτε μέσα ούτε έξω. κάπου έχει κολλήσει γαμώ το δία! (προσωπική στιγμή αγανάκτησης Laughing Laughing )

Διάβασε λίγο αν θες όσα έχω γράψει πιο πάνω. Ίσως βοηθήσουν...
Για τη ροδέλα που αναφέρεις είχα γράψει.
Για το "ούτε μέσα ούτε έξω" λέω πως χρειάστηκε υγρό πιάτων κι ένα λαστιχένιο σφυρί. Προσοχή στη γκαζιέρα όμως...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
man_OS
gold member
gold member
man_OS

Ηλικία : 46
Τόπος : Αγ. Παρασκευή
Registration date : 23/08/2008

θερμαινομενα grips - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: θερμαινομενα grips   θερμαινομενα grips - Σελίδα 3 Icon_minitimeΠεμ Ιαν 08 2009, 14:35

αυτά είχα κάνει, αλλά μάλλον παραήμουν ευγενικός. Τελικά ήθελε λίγο παραπάνω χτύπημα Smile
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gmavrid
gold member
gold member
gmavrid

Ηλικία : 43
Τόπος : Σέρρες-Θεσσαλονίκη
Registration date : 20/02/2008

θερμαινομενα grips - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: θερμαινομενα grips   θερμαινομενα grips - Σελίδα 3 Icon_minitimeΠεμ Ιαν 08 2009, 14:44

man_OS έγραψε:
αυτά είχα κάνει, αλλά μάλλον παραήμουν ευγενικός. Τελικά ήθελε λίγο παραπάνω χτύπημα Smile

Έγινε τελικά η δουλειά?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
man_OS
gold member
gold member
man_OS

Ηλικία : 46
Τόπος : Αγ. Παρασκευή
Registration date : 23/08/2008

θερμαινομενα grips - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: θερμαινομενα grips   θερμαινομενα grips - Σελίδα 3 Icon_minitimeΠεμ Ιαν 08 2009, 15:14

γίνεται σύντροφα, τώρα προσπαθώ να δω πώς θα λύσω τα πλαστικά για να βρω φυσάκι για ρεύμα

Ερώτηση: Δεν μπορώ απλά να πάρω ρεύμα από την μπαταρία; Να ενώσω το κόκκινο καλώδιο με τον κόκκινο πόλο της μπαταρίας και το μαύρο καλώδιο με τον μαύρο πόλο της μπαταρίας, αντί να λύνω όλη τη μηχανή μπας και βρω φυσάκι;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kalafan

kalafan

Ηλικία : 52
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 30/12/2008

θερμαινομενα grips - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: θερμαινομενα grips   θερμαινομενα grips - Σελίδα 3 Icon_minitimeΠεμ Ιαν 08 2009, 16:46

αΑμα το κανεις ετσι τα γκριπ θα εχουν ρευμα και με κλειστο το διακοπτη της μηχανης...
Αλλοιμονο αν τα ξεχασεις ανοιχτα καμια φορα...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mikios
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
mikios

Ηλικία : 41
Τόπος : Ηράκλειο, Κρήτη - Περαία Θεσσαλονίκης
Registration date : 25/02/2008

θερμαινομενα grips - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: θερμαινομενα grips   θερμαινομενα grips - Σελίδα 3 Icon_minitimeΠεμ Ιαν 08 2009, 16:51

ή να περάσει κανα πιτσιρίκι κ να παίζει με τους διακόπτες.... Laughing ή να τσαντίσεις τη γυναίκα σου ... Razz
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.kangaroo.gr
gmavrid
gold member
gold member
gmavrid

Ηλικία : 43
Τόπος : Σέρρες-Θεσσαλονίκη
Registration date : 20/02/2008

θερμαινομενα grips - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: θερμαινομενα grips   θερμαινομενα grips - Σελίδα 3 Icon_minitimeΠεμ Ιαν 08 2009, 16:57

man_OS έγραψε:
γίνεται σύντροφα, τώρα προσπαθώ να δω πώς θα λύσω τα πλαστικά για να βρω φυσάκι για ρεύμα

Ερώτηση: Δεν μπορώ απλά να πάρω ρεύμα από την μπαταρία; Να ενώσω το κόκκινο καλώδιο με τον κόκκινο πόλο της μπαταρίας και το μαύρο καλώδιο με τον μαύρο πόλο της μπαταρίας, αντί να λύνω όλη τη μηχανή μπας και βρω φυσάκι;

Σύντροφα, φυσικά και μπορείς να το κάνεις αυτό αλλά αν δε χρησιμοποιήσεις ρελέ τότε τα grip θα παίρνουν ρεύμα και με τη μηχανή σβηστή με ό,τι αυτό συνεπάγεται (να τα ξεχάσεις εσύ αναμμένα ενώ παρκάρεις τη μηχανή ή να σου τα ανάψει οποιοσδήποτε).
Πες μου όμως κάτι: τον ειδικό αντάπτορα που αναφέρουμε πιο πάνω (είτε της SUZUKI είτε αυτό από το easternbeaver.com) το έχεις και ψάχνεις την αναμονή που θα το κουμπώσει ή δεν το έχεις καθόλου?
Για να λύσεις τα πλαστικά πάντως ακολούθησε την πορεία που αναφέρει το manual σχετικά με την αφαίρεση του ρεζερβουάρ. Θα χρειαστεί να αφαιρέσεις και το καπάκι από το φιλτροκούτι καθώς και το φίλτρο για να φτάσεις την αναμονή, την οποία και στη συνέχει θα βρεις πολύ εύκολα. Δύο θέματα όμως:
1) Αν αφαιρέσεις το καπάκι από το φιλτροκούτι καθώς και το φίλτρο κάλυψε μετά το κουτί του φίλτρου με ένα πανί για να μη σου πέσει τίποτα μέσα και τρέχεις...
2) Πολύς κόσμος έκανε τη δουλειά απλά αφαιρώντας το αριστερό (ή το το δεξί, δεν ξέρω...) πλαστικό και μετά με το χέρι τη βρήκε την αναμονή. Εγώ δε το δοκίμασα έτσι πάντως.

ΓΙΑ Ο,ΤΙ ΑΛΛΟ ΘΕΛΗΣΕΙΣ ΕΙΜΑΙ ΣΤΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΣΟΥ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
man_OS
gold member
gold member
man_OS

Ηλικία : 46
Τόπος : Αγ. Παρασκευή
Registration date : 23/08/2008

θερμαινομενα grips - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: θερμαινομενα grips   θερμαινομενα grips - Σελίδα 3 Icon_minitimeΠεμ Ιαν 08 2009, 17:00

Ναι σύντροφα το πήρα από τον Beaver όπως είπες, το ζήτημα είναι ότι έχω λύσει τη μηχανή, τα πλαστικά, και γενικότερα ό,τι λύνεται (τώρα τα ξανάβαλα μετά από 3 ώρες ψάξιμο) και δεν βρήκα φυσάκι... Μα τον τουτάτις έλυσα και την δεξιά και την αριστερή μεριά, και το μούτρο αλλά τίποτα!!!
Τώρα για να λύσω το ρεζερβουάρ δεν το κανα και να σου πω ψιλοσκιάζομαι ....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gmavrid
gold member
gold member
gmavrid

Ηλικία : 43
Τόπος : Σέρρες-Θεσσαλονίκη
Registration date : 20/02/2008

θερμαινομενα grips - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: θερμαινομενα grips   θερμαινομενα grips - Σελίδα 3 Icon_minitimeΠεμ Ιαν 08 2009, 17:09

man_OS έγραψε:
Ναι σύντροφα το πήρα από τον Beaver όπως είπες, το ζήτημα είναι ότι έχω λύσει τη μηχανή, τα πλαστικά, και γενικότερα ό,τι λύνεται (τώρα τα ξανάβαλα μετά από 3 ώρες ψάξιμο) και δεν βρήκα φυσάκι... Μα τον τουτάτις έλυσα και την δεξιά και την αριστερή μεριά, και το μούτρο αλλά τίποτα!!!
Τώρα για να λύσω το ρεζερβουάρ δεν το κανα και να σου πω ψιλοσκιάζομαι ....

OK τότε, μακάρι να ήμουν Αθήνα θα βρισκόμασταν να το κανονίζαμε γιατί μόνο με μηνύματα η αλήθεια είναι πως δουλειά δε γίνεται... Πήγαινε καλύτερα στο συνεργείο σου και κάνε εκεί την αφαίρεση του ρεζερβουάρ. Δε πιστεύω να σε χρεώσουν τίποτα σπουδαίο, εφόσον την υπόλοιπη δουλειά την έχεις ήδη κάνει...
Κατά την ταπεινή μου γνώμη η λύση της υπάρχουσας αναμονής είναι πιο σίγουρη και συμαζεμένη. Αξίζει να το προσεγγίσεις έτσι.
Ό,τι κι αν κάνεις ενημέρωσε.
Έχεις pm.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 

θερμαινομενα grips

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 

 Παρόμοια θέματα

+
Σελίδα 3 από 4Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ-ΑΝΑΒΑΤΗΣ :: Ηλεκτρικά-
Μετάβαση σε: