Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΕικονοθήκηLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση

Μοιραστείτε | 
 

 Αftermarket κορνα Stebel Magnum 80

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3 ... 7 ... 14  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
mAthosalas
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
mAthosalas

Ηλικία : 52
Τόπος : Patrasso
Registration date : 19/06/2009

Αftermarket κορνα Stebel Magnum 80 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Αftermarket κορνα Stebel Magnum 80   Αftermarket κορνα Stebel Magnum 80 Icon_minitimeΠαρ Ιουλ 10 2009, 19:38

Διαβασα μερικα σχετικα Τοπικ στο Φορουμ,σχετικα με την τοποθετηση aftermarket κορνας καλυτερου ηχητικου αποτελεσματος.Το ερωτημα μου,ο σχετικος προβληματισμος ειναι εαν απαιτειται στην τοποθετηση αυτη:
1)Να τοποθετηθει ρελε,σε περιπτωση που η aftermarket ειναι η μοναδικη κορνα, καταργωντας δηλαδη τη "μαμα",
2)Να τοποθετηθει ασφαλειοθηκη με 10A ασφαλεια στο κυκλωμα και για ποιο λογο(αν "ναι") και
3)Εαν μπορει να χρησιμοποιηθει και αντεχει οπως ειναι το "μαμα" κυκλωμα που ηδη υπαρχει προεγκατεστημενο.Δηλαδη να χρησιμοποιηθουν οι καλωδιωσεις και το μπουτον της "μαμα" για την νεα κορνα χωρις να απαιτειται αλλη καλωδιωση-μπουτον-ασφαλειες-ρελε...

Για πειτε...
merci


Έχει επεξεργασθεί από τον/την mAthosalas στις Τρι Αυγ 11 2009, 22:23, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
painterakis
gold member
gold member
painterakis

Ηλικία : 49
Τόπος : Ο Δρόμος ...
Registration date : 18/01/2008

Αftermarket κορνα Stebel Magnum 80 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αftermarket κορνα Stebel Magnum 80   Αftermarket κορνα Stebel Magnum 80 Icon_minitimeΠαρ Ιουλ 10 2009, 21:16

mAthosalas έγραψε:
Διαβασα μερικα σχετικα Τοπικ στο Φορουμ,σχετικα με την τοποθετηση aftermarket κορνας καλυτερου ηχητικου αποτελεσματος.Το ερωτημα μου,ο σχετικος προβληματισμος ειναι εαν απαιτειται στην τοποθετηση αυτη:
1)Να τοποθετηθει ρελε,σε περιπτωση που η aftermarket ειναι η μοναδικη κορνα, καταργωντας δηλαδη τη "μαμα",
οπωσδηποτε
2)Να τοποθετηθει ασφαλειοθηκη με 10A ασφαλεια στο κυκλωμα και για ποιο λογο(αν "ναι") και
η stebel θελει 20Α,και καλο ειναι να βαλεις για να μην βραχυκυκλωσει για καποιο λογο και καψει τις ασφαλεις της μηχανης
3)Εαν μπορει να χρησιμοποιηθει και αντεχει οπως ειναι το "μαμα" κυκλωμα που ηδη υπαρχει προεγκατεστημενο.Δηλαδη να χρησιμοποιηθουν οι καλωδιωσεις και το μπουτον της "μαμα" για την νεα κορνα χωρις να απαιτειται αλλη καλωδιωση-μπουτον-ασφαλειες-ρελε...
εγω εχω χρησιμοποιησει τη μαμα καλωδιωση στο τμημα του μπουτον.η stebel παντως λεει να βαλεις ποιο χοντρα καλωδια σε σχεση με αυτα που εχουμε.
παντως καλο ειναι να βαλεις ρελε και ασφαλεια για μη τυχει κανενα βραχυκυκλωμα και την ''ακουσουν'' οι ασφαλειες της μηχανης

Για πειτε...
merci
ελπιζω να σε καλυψα,αλλιως εδω ειμαστε
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mAthosalas
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
mAthosalas

Ηλικία : 52
Τόπος : Patrasso
Registration date : 19/06/2009

Αftermarket κορνα Stebel Magnum 80 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αftermarket κορνα Stebel Magnum 80   Αftermarket κορνα Stebel Magnum 80 Icon_minitimeΣαβ Ιουλ 11 2009, 00:43

Το ρελε για ποιο λογο;Δεν θελω 2 κορνες αλλά μονο να αντικαταστησω την εργοστασιακη με την Stebel,η οποια δεν ειναι η nautilus αλλά η Magnum 80...
Επισης γιατι να μην αντεξει η εργοστασικαη καλωδιωση και θελω πιο χοντρα καλωδια;

Τεχνικης φυσεως αλλά και πρακτικης τα ερωτηματα μου...και ευχαριστω για την αμεση απαντηση cheers
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Robs

Robs

Ηλικία : 39
Τόπος : Ρεθυμνο
Registration date : 02/06/2009

Αftermarket κορνα Stebel Magnum 80 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αftermarket κορνα Stebel Magnum 80   Αftermarket κορνα Stebel Magnum 80 Icon_minitimeΣαβ Ιουλ 11 2009, 01:29

Απο οτι ειδα εδω http://vfrworld.com/forums/body-modifications/5813-stebel-tm-80-magnum-horn-install-6th-gen.html λογικα δε θα εχεις κανενα προβλημα.Λεει καπου στη μεση οτι τραβαει λιγοτερο απο 3 αμπερ.Και εγω σκεφτομαι να παρω την ιδια!Αν την βαλεις πες μου τη γνωμη σου.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
chdimis
Member
Member
chdimis

Ηλικία : 50
Τόπος : Βέροια
Registration date : 08/08/2008

Αftermarket κορνα Stebel Magnum 80 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αftermarket κορνα Stebel Magnum 80   Αftermarket κορνα Stebel Magnum 80 Icon_minitimeΣαβ Ιουλ 11 2009, 03:21

Αν η μαμά έχει ασφάλεια από 3Α και πάνω τότε ξεβιδωσε την παλιά και βάλε την καινούρια και είσαι οκ.Να ήτανε 12v διακόπτης να δικαιολογήσω το ρελέ και τα υπόλοιπα.Από τη στιγμή που πρόκειται για κόρνα η οποία είναι <3Α τότε δεν χρειάζεται.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
painterakis
gold member
gold member
painterakis

Ηλικία : 49
Τόπος : Ο Δρόμος ...
Registration date : 18/01/2008

Αftermarket κορνα Stebel Magnum 80 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αftermarket κορνα Stebel Magnum 80   Αftermarket κορνα Stebel Magnum 80 Icon_minitimeΣαβ Ιουλ 11 2009, 07:14

mAthosalas έγραψε:
Το ρελε για ποιο λογο;Δεν θελω 2 κορνες αλλά μονο να αντικαταστησω την εργοστασιακη με την Stebel,η οποια δεν ειναι η nautilus αλλά η Magnum 80...
Επισης γιατι να μην αντεξει η εργοστασικαη καλωδιωση και θελω πιο χοντρα καλωδια;

Τεχνικης φυσεως αλλά και πρακτικης τα ερωτηματα μου...και ευχαριστω για την αμεση απαντηση cheers
καλημερα,εγω αναφερομουν στην nautilus και σου ειπα τι εγραφε το κουτι της και τι εκανα εγω.
ρελε το εβαλα γιατι nautilus του δινει και καταλαβαινει οταν την πατας (το voltmeter κανει βουτια οταν πατας το κουμπι) και ετσι προστατευω το διακοπτη.
τωρα τη magnum που θελεις να βαλεις,λογικα δε πρεπει να εχεις προβλημα να τη βαλεις οπως ειναι.
αντε και καλα ... κορναρισματα bounce
παντως η nautilus ειναι αλλο πραγμα... πατας και affraid affraid affraid
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mAthosalas
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
mAthosalas

Ηλικία : 52
Τόπος : Patrasso
Registration date : 19/06/2009

Αftermarket κορνα Stebel Magnum 80 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αftermarket κορνα Stebel Magnum 80   Αftermarket κορνα Stebel Magnum 80 Icon_minitimeΣαβ Ιουλ 11 2009, 07:39

Robs έγραψε:
Και εγω σκεφτομαι να παρω την ιδια!Αν την βαλεις πες μου τη γνωμη σου.
Την ιδια ακριβως κορνα,ειχα τοποθετησει και στο GS,δες ΕΔΩ.Απο ποιοτητα και αποτελεσμα ηχητικο,απλά καμμια σχεση με τη μαμα στο GS.Γιαυτο και επελεξα να βαλω την ιδια και στο Vstrom.Και ενα "συν" ακομη σε σχεση με τη nautilus της ιδιας εταιρειας,ειναι το μικροτερο μεγεθος της για ευκολοτερη τοποθετηση.Θα την τοποθετησω στο Vstrom και τα λεμε και παλι. Wink

chdimis έγραψε:
Αν η μαμά έχει ασφάλεια από 3Α και πάνω τότε ξεβιδωσε την παλιά και βάλε την καινούρια και είσαι οκ.Να ήτανε 12v διακόπτης να δικαιολογήσω το ρελέ και τα υπόλοιπα.Από τη στιγμή που πρόκειται για κόρνα η οποία είναι <3Α τότε δεν χρειάζεται.
Στο επισημο site της Stebel ΕΔΩ,γραφει οτι η συγκεκριμενη κορνα απορροφα <6 Aμπερ ...Βεβαια θα περιμενω να ερθει πρωτα να δω τι γραφει και στο κουτι συσκευασιας της και να ειμαι σιγουρος.Αρα εαν ειναι οντως ετσι,να υποθεσω οτι χρειαζεται να βρω που ειναι η "μαμα" ασφαλεια (ξερει κανεις που ακριβως ειναι;Question ) και να την αντικαταστησω με μια 10Α;Σωστο ή λαθος;..... Question

painterakis έγραψε:
καλημερα,εγω αναφερομουν στην nautilus και σου ειπα τι εγραφε το κουτι της και τι εκανα εγω.
Καλημερα και σε σενα.Εχεις δικιο δεν διευκρινισα οτι προκειται για την Magnum 80...Απλα προβληματιζομαι διαβαζοντας την τοποθετηση καποιων παιδιων εδω μεσα με τα ρελε και τις ασφαλειες και θελω,επειδη ακομη δεν ξερω το Vstrom,να ειμαι σιγουρος σε πιθανη τοποθετηση μην κανω κανα λαθος και δεν κανει...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Synagermatzis

Synagermatzis

Ηλικία : 42
Τόπος : ΙΛΙΟΝ (ΑΘΗΝΑ)
Registration date : 27/06/2009

Αftermarket κορνα Stebel Magnum 80 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αftermarket κορνα Stebel Magnum 80   Αftermarket κορνα Stebel Magnum 80 Icon_minitimeΣαβ Ιουλ 11 2009, 07:47

Γεια σας παιδια πρωτο post στο forum και νεος. Στα περισσοτερα θεματα του φορουμ δεν εχω ιδεα για το τι ειναι το καλυτερο επειδη μολις χθες πηρα την μηχανη .Ομως επειδη ειμαι ηλεκτρονικος επαγγελματιας θελω φιλικα να παρεθεσω την γνωμη, γιατι για τοσα πραγματα μου εχετε ανοιξει τα ματια να βοηθησω και εγω αν μπορώ.
Λοιπον καθε ηλεκτρικη συσκευή που μπαινει στο μοτορι μας καταναλωνει καποιο ηλεκτρικο ρευμα πχ 3Α. αυτο εχει προβλεψει η μαμα και για αυτα τα ρευματα εχει τραβηξει καλωδια και εχει τοποθετησει την καταλληλη ασφαλεια. Αν αλλαχτει κατι και μπει after market πρεπει να προσεξουμε στα χαρακτιριστικα του αξξεσουαρ την καταναλωση του. Ακομα και αν ειναι οριακα μεσα στα ορια πρεπει να το σκεφτουμε σοβαρα για να γινει η τοποθετήση. Οι κατασκευαστες ηλεκρτρονικων βάζουν παντα μεγαλυτερα σε διατομη καλωδια και μεγαλυτερες ασφαλειες απο αυτα που χρειαζεται η συσκευη. Οποτε αν η κορνα μας μαμα τραβαει 1.8 Α ρευμα δικαια εχει ασφαλαια 3Α. Πολλα παιζουν ρολο στα ρευματα και ενα απο αυτα ειναι και η θερμοκρασια της καλωδιωσης ακομα και η θερμοκρασια του αξεσουαρ. Για να μην εχουμε απροβλεπτα αποτελεσματα καλο ειναι να γινεται μια σωστη μελετη.
Αν θελουμε να τοποθετησουμε κατι το οποιο εχει μεγαλη καταναλωση πχ κορνα 140 db που ρουφαει ρευμα με τον κιλο καλο ειναι να τοποθετηθει ρελε το οποιο θα οδηγητε απο το ρευμα της μαμας κορνας και θα τροφοδοτει το αξεσουαρ με απλετο ρευμα απο την μπαταρια πάντα ομως με ασφαλεια για να μην παρει και κ@λος μας φωτια.
Δεν ξερω αν βοηθησα παντως εγω προσπάθησα..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.pandora-security.gr
mAthosalas
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
mAthosalas

Ηλικία : 52
Τόπος : Patrasso
Registration date : 19/06/2009

Αftermarket κορνα Stebel Magnum 80 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αftermarket κορνα Stebel Magnum 80   Αftermarket κορνα Stebel Magnum 80 Icon_minitimeΣαβ Ιουλ 11 2009, 08:41

Synagermatzis έγραψε:
...καλο ειναι να τοποθετηθει ρελε το οποιο θα οδηγητε απο το ρευμα της μαμας κορνας και θα τροφοδοτει το αξεσουαρ με απλετο ρευμα απο την μπαταρια πάντα ομως με ασφαλεια ...
Για πες μου,πώς ακριβως θα γινει αυτο;
Δηλαδη καλωδιωσεις μαμα ή aftermarket,ρελε,ασφαλεια. Δηλαδη τι ρελε να παω να ζητησω,τι ασφαλεια τι καλωδια τι μπουτον και αν θα παρακαμψω τα μαμα ή αν θα θα συνδιασω με αυτα που θα παρω... Για τι ΑΚΡΙΒΩΣ μιλαμε σε θεμα "ισχυς" ωστε να ειμαστε βεβαιοι οτι κανουμε ΣΩΣΤΗ τοποθετηση- εγκατασταση...Για δωσε μια περιγραφη...
Και ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ για τις γνωσεις σου.Βοηθας πολυ merci
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Synagermatzis

Synagermatzis

Ηλικία : 42
Τόπος : ΙΛΙΟΝ (ΑΘΗΝΑ)
Registration date : 27/06/2009

Αftermarket κορνα Stebel Magnum 80 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αftermarket κορνα Stebel Magnum 80   Αftermarket κορνα Stebel Magnum 80 Icon_minitimeΣαβ Ιουλ 11 2009, 09:42

mAthosalas έγραψε:
Synagermatzis έγραψε:
...καλο ειναι να τοποθετηθει ρελε το οποιο θα οδηγητε απο το ρευμα της μαμας κορνας και θα τροφοδοτει το αξεσουαρ με απλετο ρευμα απο την μπαταρια πάντα ομως με ασφαλεια ...
Για πες μου,πώς ακριβως θα γινει αυτο;
Δηλαδη καλωδιωσεις μαμα ή aftermarket,ρελε,ασφαλεια. Δηλαδη τι ρελε να παω να ζητησω,τι ασφαλεια τι καλωδια τι μπουτον και αν θα παρακαμψω τα μαμα ή αν θα θα συνδιασω με αυτα που θα παρω... Για τι ΑΚΡΙΒΩΣ μιλαμε σε θεμα "ισχυς" ωστε να ειμαστε βεβαιοι οτι κανουμε ΣΩΣΤΗ τοποθετηση- εγκατασταση...Για δωσε μια περιγραφη...
Και ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ για τις γνωσεις σου.Βοηθας πολυ merci
το ρελε φαντασου σου το σαν ενα διακοπτη ισχυος δηλαδη που μπορει να περασει μεσα του μεγαλο ρευμα και να ανοιγοκλεινει χωρις προβλημα. Αυτος ο διακοπτης (ρελε ) πρεπει να παρει απο καπου εντολη για να ανοιγοκλεισει. Η εντολη στο ρελε ειναι μια ταση την οποια την περνουμε απο την εξοδο που εχει η μηχανη για την κορνα στην συγκεκριμενη περιπτωση ( ή απο τα φωτα βλεπε xenon). Το ρελε για να ανοιγοκλεισει θελει ενα πολυ μικρο ρευμα γυρω 200mA δηλαδη 0.02Α την στιγμη που το μηχανακι απο οτι λετε για την κορνα δινει 3Α, οποτε απο την εντολη του ρελε ειμαστε καλυμενοι.
Μετα περνουμε + - απο την μπαταρια με καλωδιο διατομης αναλογο της καταναλωσης που θα εχουμε. Τοποθετουμε ασφάλεια στο + κατευθειαν μετα την μπαταρια για τυχον βραχυκυκλωματα.
Υστερα περνουμε την τροφοδοσια μας + - δινουμε κατευθειαν στο after market αξεσουαρ μας το πλην και περναμε το + μεσα απο τον διακοπτη του ρελε και μετα και αυτο στο αξεσουαρ.
Αποτελεσμα οταν παταμε το μπουτον της κορνας να δινουμε μια ταση στο ρελε και αυτο να κλεινει κυκλωμα και να αφηνει το + που περναει απο μεσα του να παει στο αξεσουαρ μας που ειναι εδω η κορνα και να εχουμε το επιθυμητο αποτελεσμα εγγυημενα και αποτελεσματικα με ασφαλεια και για μας και για το μωρο.
Ρελε υπαρχουν διαφορων τυπων 12 βολτ 24 βολτ και για διαφορα ρευματα. Πχ αν η καινουργια κορνα τραβαει 6 Α τοτε περνουμε ενα ρελε 12 βολτ 10Α για να ειμαστε σιγουροι.
Σιγουρα παντως θελουμε εχτρα καλωδιωση ,
οτι δεν καταλαβες πεσ μου δεν ξερω αν ημουν κατατοπιστικος.
τωρα αν βαλεις διπλο ρελε και ενα διπλο διακοπτη μπορεις να εχεις και τις δυο κορνες και να διαλεγεις ποια καθε φορα
τωρα πρεπει να σε μπερδεψα λιγο
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.pandora-security.gr
mAthosalas
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
mAthosalas

Ηλικία : 52
Τόπος : Patrasso
Registration date : 19/06/2009

Αftermarket κορνα Stebel Magnum 80 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αftermarket κορνα Stebel Magnum 80   Αftermarket κορνα Stebel Magnum 80 Icon_minitimeΣαβ Ιουλ 11 2009, 10:09

Δηλαδη αν καταλαβα καλα,λες αυτο;...
Αftermarket κορνα Stebel Magnum 80 Horn.th
Και πως θα παταμε κορνα; Rolling Eyes Συνδεσμολογια; Rolling Eyes
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mikios
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
mikios

Ηλικία : 41
Τόπος : Ηράκλειο, Κρήτη - Περαία Θεσσαλονίκης
Registration date : 25/02/2008

Αftermarket κορνα Stebel Magnum 80 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αftermarket κορνα Stebel Magnum 80   Αftermarket κορνα Stebel Magnum 80 Icon_minitimeΣαβ Ιουλ 11 2009, 10:44

ξέχασες τον διακόπτη κόρνας (το κουμπί δλδ) που τώρα ενεργοποιεί το ρελέμας!
Αftermarket κορνα Stebel Magnum 80 Horn

geia
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.kangaroo.gr
mAthosalas
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
mAthosalas

Ηλικία : 52
Τόπος : Patrasso
Registration date : 19/06/2009

Αftermarket κορνα Stebel Magnum 80 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αftermarket κορνα Stebel Magnum 80   Αftermarket κορνα Stebel Magnum 80 Icon_minitimeΣαβ Ιουλ 11 2009, 15:29

Ξερει κανεις πώς θα βρω το ηλεκτρικο διαγραμμα του Vstrom οπου πιθανον δειχνει και πόσες "αντοχες" εχουν οι καλωδιωσεις αλλά και η ασφαλεια για την κορνα μας; Rolling Eyes
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Synagermatzis

Synagermatzis

Ηλικία : 42
Τόπος : ΙΛΙΟΝ (ΑΘΗΝΑ)
Registration date : 27/06/2009

Αftermarket κορνα Stebel Magnum 80 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αftermarket κορνα Stebel Magnum 80   Αftermarket κορνα Stebel Magnum 80 Icon_minitimeΣαβ Ιουλ 11 2009, 21:21

mAthosalas έγραψε:
Ξερει κανεις πώς θα βρω το ηλεκτρικο διαγραμμα του Vstrom οπου πιθανον δειχνει και πόσες "αντοχες" εχουν οι καλωδιωσεις αλλά και η ασφαλεια για την κορνα μας; Rolling Eyes
το πρωτο ειναι σωστο μονο που πανω στο ρελε καταληγουν και τα μαμα καλωδια της κορνας σαν εντολη εισαι σωστος καλα το καταλεβες
OK
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.pandora-security.gr
Synagermatzis

Synagermatzis

Ηλικία : 42
Τόπος : ΙΛΙΟΝ (ΑΘΗΝΑ)
Registration date : 27/06/2009

Αftermarket κορνα Stebel Magnum 80 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αftermarket κορνα Stebel Magnum 80   Αftermarket κορνα Stebel Magnum 80 Icon_minitimeΣαβ Ιουλ 11 2009, 21:24

σορρυ ξεχασα μονο η ασφαλεια που θα βαλεις μετα την μπαταρια να ειναι λιγο μεγαλυτερη απο την καταναλωση που θα εχει η καινουργια κορνα.
Ακριβως την ιδια συνδεσμολογια εχουν και τα xenon σε βασικη ιδεα...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.pandora-security.gr
mes
Member
Member
mes

Ηλικία : 43
Τόπος : αθηνα
Registration date : 05/04/2009

Αftermarket κορνα Stebel Magnum 80 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αftermarket κορνα Stebel Magnum 80   Αftermarket κορνα Stebel Magnum 80 Icon_minitimeΣαβ Ιουλ 11 2009, 21:33

δε καταλαβα τελικα θελει αλλαγη του καλωδιου η μπαινει απευθειας?

http://cgi.ebay.co.uk/STEBEL-MAGNUM-COMPACT-12V-SIGNAL-HORN-139dB-LOUD-NEW_W0QQitemZ180376773495QQcmdZViewItemQQptZUK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM?hash=item29ff4b2377&_trksid=p3286.c0.m14&_trkparms=65%3A12|66%3A2|39%3A1|72%3A1689|293%3A1|294%3A50
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Synagermatzis

Synagermatzis

Ηλικία : 42
Τόπος : ΙΛΙΟΝ (ΑΘΗΝΑ)
Registration date : 27/06/2009

Αftermarket κορνα Stebel Magnum 80 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αftermarket κορνα Stebel Magnum 80   Αftermarket κορνα Stebel Magnum 80 Icon_minitimeΣαβ Ιουλ 11 2009, 21:37

mes έγραψε:
δε καταλαβα τελικα θελει αλλαγη του καλωδιου η μπαινει απευθειας?

http://cgi.ebay.co.uk/STEBEL-MAGNUM-COMPACT-12V-SIGNAL-HORN-139dB-LOUD-NEW_W0QQitemZ180376773495QQcmdZViewItemQQptZUK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM?hash=item29ff4b2377&_trksid=p3286.c0.m14&_trkparms=65%3A12|66%3A2|39%3A1|72%3A1689|293%3A1|294%3A50

αν τραβαει πανω απο 3 Α που λενε οι συμφοριτες οτι δινει η μαμα σουζουκι τοτε ναι θελει ρελε και καλωδιωσεις κοιτα στα χαρακτιριστικα τις δεν προλαβα να δω
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.pandora-security.gr
mAthosalas
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
mAthosalas

Ηλικία : 52
Τόπος : Patrasso
Registration date : 19/06/2009

Αftermarket κορνα Stebel Magnum 80 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αftermarket κορνα Stebel Magnum 80   Αftermarket κορνα Stebel Magnum 80 Icon_minitimeΚυρ Ιουλ 12 2009, 10:52

Synagermatzis έγραψε:
αν τραβαει πανω απο 3 Α που λενε οι συμφοριτες οτι δινει η μαμα σουζουκι τοτε ναι θελει ρελε και καλωδιωσεις

Αυτο ακριβως ψαχνω να βρω ΣΙΓΟΥΡΑ,δηλαδη τι καλωδιωσεις εχει η εργοστασιακη εγκατασταση σε Vstrom Κ9,ωστε να προχωρησω...Δεν ξερω,αν ξερει κατι παραπανω καποιος ας μας διαφωτισει.Διοτι μου φαινεται λιγο το 3Α που λενε τα παιδια οτι αντεχουν τα καλωδια και στο ηλεκτρικο διαγραμμα του Vstrom να δειχνει οτι η κορνα εχει 15Α ασφαλεια...Δεν πολυσυμβαδιζουν αυτα! Neutral
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
george hmmy



Registration date : 12/07/2009

Αftermarket κορνα Stebel Magnum 80 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αftermarket κορνα Stebel Magnum 80   Αftermarket κορνα Stebel Magnum 80 Icon_minitimeΚυρ Ιουλ 12 2009, 11:57

Καλημερα κι απο δω... Very Happy
Καλως σας βρηκα καταρχην και απο δω, με καποιους γνωριζομαστε ηδη απο αλλου! Ομοσταυλος ειμαι, αλλα με γερακισιο μηχανακι! (αλλου θα με βρειτε ως hayabusas αλλα προτιμησα το unique nickname μου! Smile)

Μπηκα προκειμενου να βοηθησω κι απο δω λιγο το φιλο Κωστη-mathosala ο οποιος εχει μπλεξει με τις κορνες κι ακρη δε βγαζει! Ο φιλος μας ο ηλεκτρονικος εν γενει καλα τα λεει αλλα ξεχναει οτι εδω δεν ειναι ηλεκτρονικη διαταξη αλλα ηλεκτρικη. Οπως εχω πει κι αλλου στον Κωστα, ειναι αδυνατο η καλωδιωση να μην αντεξει α)για λογους ανοχης, δηλαδη κανεις κατασκευαστης δε λεει το φορτιο ειναι 2.5Α βαλε καλωδιο για 3Α και β)η κορνα ειναι ενα εξαρτημα που λειτουργει ελαχιστα κι αρα αποκλειεται να θερμανθει η καλωδιωση στην υποθετικη περιπτωση που δεν ειναι των καταλληλων προδιαγραφων για τη συγκεκριμενη κορνα.
Αν ηταν καποια αλλη συσκευη, πχ φωτα τα οποια μπορουν να λειτουργησουν για πολλη ωρα, τοτε θα συμφωνουσα οτι υπηρχε θεμα και το γνωριζαν κι οι κατασκευαστες. Για λαμπες πυρακτωσης ενισχυμενες (100watt αντι για τις κλασσικες 55watt) υπηρχε ενα κιτ ετοιμο με ρελεδακια κλπ μπιμπλικια. Ομοιως για τις κορνες-καραμουζες κλπ.

Εν πασει περιπτωση, το τυπικα σωστο κυκλωμα αγνοωντας το κυκλωμα της μηχανης για την κορνα, ειναι αυτο Κωστη

Αftermarket κορνα Stebel Magnum 80 Korna
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mikios
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
mikios

Ηλικία : 41
Τόπος : Ηράκλειο, Κρήτη - Περαία Θεσσαλονίκης
Registration date : 25/02/2008

Αftermarket κορνα Stebel Magnum 80 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αftermarket κορνα Stebel Magnum 80   Αftermarket κορνα Stebel Magnum 80 Icon_minitimeΚυρ Ιουλ 12 2009, 13:32

george hmmy έγραψε:
β)η κορνα ειναι ενα εξαρτημα που λειτουργει ελαχιστα κι αρα αποκλειεται να θερμανθει η καλωδιωση στην υποθετικη περιπτωση που δεν ειναι των καταλληλων προδιαγραφων για τη συγκεκριμενη κορνα.

δεν έχεις βρεθεί σε Κρητικό γάμο ε; άσε γιατί θα πάμε συνοδεία στο γάμο του GOEF σε λίγο καιρό και όχι απλά υπερωρίες θα δουλέψουν οι κόρνες.... Rolling Eyes (είναι δύσκολο να ρίχνεις μπαλωθιές καβαλητός βλέπεις... αχ παντέρμα άλογα 👅 )
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.kangaroo.gr
george hmmy



Registration date : 12/07/2009

Αftermarket κορνα Stebel Magnum 80 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αftermarket κορνα Stebel Magnum 80   Αftermarket κορνα Stebel Magnum 80 Icon_minitimeΚυρ Ιουλ 12 2009, 13:44

mikios έγραψε:
δεν έχεις βρεθεί σε Κρητικό γάμο ε; άσε γιατί θα πάμε συνοδεία στο γάμο του GOEF σε λίγο καιρό και όχι απλά υπερωρίες θα δουλέψουν οι κόρνες.... Rolling Eyes (είναι δύσκολο να ρίχνεις μπαλωθιές καβαλητός βλέπεις... αχ παντέρμα άλογα 👅 )

Very Happy Very Happy Very Happy

Το ειχα πει κι εγω στον Κωστα αυτο, του λεω η μονη περιπτωση που θα δουλεψει πολυ η κορνα ειναι σε κανενα γαμο! Laughing Περα ομως απο την πλακα, και παλι δεν εχει προβλημα η καλωδιωση! (και για την ιστορια κι εμεις στην Αθηνα κορναρουμε στη συνοδεια της νυφης! Cool )
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mAthosalas
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
mAthosalas

Ηλικία : 52
Τόπος : Patrasso
Registration date : 19/06/2009

Αftermarket κορνα Stebel Magnum 80 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αftermarket κορνα Stebel Magnum 80   Αftermarket κορνα Stebel Magnum 80 Icon_minitimeΚυρ Ιουλ 12 2009, 14:36

Γιωργη καλωσηρθες κι απο δω.Θα προχωρησω δηλαδη σε τοποθετηση μονο της κορνας,θα κρατησω καλωδιωση-ασφαλεια 15Α εργοστασιακη-μπουτον ως εχουν,δεν θα βαλω ρελε και άλλα καλωδια...Κι ελπιζω να κορναρω "επι ασφαλους" αλλιως οπως λενε και τα παιδια περι γαμων,μην τυχει να κορναρω "στο γαμο του Καραγκιοζη" ο Χριστος να φυλαει!!! lol! success lol! YOU!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mAthosalas
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
mAthosalas

Ηλικία : 52
Τόπος : Patrasso
Registration date : 19/06/2009

Αftermarket κορνα Stebel Magnum 80 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αftermarket κορνα Stebel Magnum 80   Αftermarket κορνα Stebel Magnum 80 Icon_minitimeΤετ Ιουλ 15 2009, 01:02

Ενημερωτικα παντως,εστειλα e-mail στην εταιρεια Stebel και μου απαντησαν...Για το Vstrom 650 δεν απαιτειται για τον συγκεκριμενο τυπο κορνας,Magnum 80 Series,καμμια προσθηκη περαν τους "τελικου" κορνας...Ουτε ρελε,ουτε αλλη καλωδιωση ουτε αλλη ασφαλεια απο τα ηδη προεγκατεστημενα εργοστασιακα... cyclops Question cyclops
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ioarma
gold member
gold member
ioarma

Ηλικία : 54
Τόπος : ΧΑΛΚΙΔΑ
Registration date : 29/08/2008

Αftermarket κορνα Stebel Magnum 80 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αftermarket κορνα Stebel Magnum 80   Αftermarket κορνα Stebel Magnum 80 Icon_minitimeΤετ Ιουλ 15 2009, 07:57

φίλε mAthosalas καλά κάνεις και ενημερώνεις
τουλαγιστον μάθαμε και δυο πραγματάκια επί
των ηλεκτρικών συνδέσεων παραπάνω!!!!!!!!!

Υ.Σ.αν θες πες προμηθευτή τύπο κόρνας
και πόσο κόστισε!!!!!
να σαι πάντα καλά με πολλά και καλά χλμ!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mAthosalas
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
mAthosalas

Ηλικία : 52
Τόπος : Patrasso
Registration date : 19/06/2009

Αftermarket κορνα Stebel Magnum 80 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αftermarket κορνα Stebel Magnum 80   Αftermarket κορνα Stebel Magnum 80 Icon_minitimeΤετ Ιουλ 15 2009, 10:44

ioarma έγραψε:
φίλε mAthosalas καλά κάνεις και ενημερώνεις
τουλαγιστον μάθαμε και δυο πραγματάκια επί
των ηλεκτρικών συνδέσεων παραπάνω!!!!!!!!!
Υ.Σ.αν θες πες προμηθευτή τύπο κόρνας
και πόσο κόστισε!!!!!
να σαι πάντα καλά με πολλά και καλά χλμ!!!

Να εισαι καλα φιλε μου.Οτι μπορουμε να βοηθαμε εδω ειμαστε να ξερουμε ολοι μας!

Την κορνα την πηρα απο ΕΔΩ οπου και εχω κανει αγορες πολλες φορες και ειναι πραγματικα ΑΨΟΓΟΙ και σε καλούδια και σε αποστολη ταχυτατοι! Ο τυπος κορνας ειναι ΑΥΤΟΣ η Stebel Magnum 80 series.
Σημειωτεον και σε αυτους εστειλα σχετικο mail για οδηγιες τοποθετησης στο Vstrom και παλι μου απαντησαν οτι δεν χρειαζομαστε καμμια εξτρα τοποθετηση απο καλωδιωσεις ή ρελε πλην της κορνας οπως ειναι. Smile
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 

Αftermarket κορνα Stebel Magnum 80

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 

 Παρόμοια θέματα

+
Σελίδα 1 από 14Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3 ... 7 ... 14  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ-ΑΝΑΒΑΤΗΣ :: Ηλεκτρικά-
Μετάβαση σε: