Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΕικονοθήκηLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση

Μοιραστείτε | 
 

 Intiminators και Race Tech Gold Valve Cartridge Emulator

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, ... 10, 11, 12  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
wannabe
Member
Member
wannabe

Τόπος : Athens
Registration date : 28/06/2009

Intiminators και Race Tech Gold Valve Cartridge Emulator - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Intiminators και Race Tech Gold Valve Cartridge Emulator   Intiminators και Race Tech Gold Valve Cartridge Emulator - Σελίδα 2 Icon_minitimeΚυρ Οκτ 04 2009, 22:08

Φάνη
1.πως τα πάει με το βούτηγμα στο φρενάρισμα
2.πως τα πάει στο τετράγωνα εμποδια, high speed damping
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Fanis
Member
Member
Fanis

Ηλικία : 48
Τόπος : Μαρουσι-Βονιτσα
Registration date : 20/10/2008

Intiminators και Race Tech Gold Valve Cartridge Emulator - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Intiminators και Race Tech Gold Valve Cartridge Emulator   Intiminators και Race Tech Gold Valve Cartridge Emulator - Σελίδα 2 Icon_minitimeΚυρ Οκτ 04 2009, 22:25

wannabe έγραψε:
Φάνη
1.πως τα πάει με το βούτηγμα στο φρενάρισμα
2.πως τα πάει στο τετράγωνα εμποδια, high speed damping

περιμενετε 2-3 μερες να το οδηγησω και μετα θα σας πω.το πηγα μονο μεχρι τη δουλεια την παρασκευη και γυρισα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
spyrosk58
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
spyrosk58

Ηλικία : 65
Τόπος : Αθήνα - Νότια
Registration date : 17/04/2009

Intiminators και Race Tech Gold Valve Cartridge Emulator - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Intiminators και Race Tech Gold Valve Cartridge Emulator   Intiminators και Race Tech Gold Valve Cartridge Emulator - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Οκτ 05 2009, 09:31

Όσοι ψάχνετε για τις εν λόγω βαλβίδες ή αν γίνει pb, ρωτήστε κι εδώ W. Blair Layton, b.layton@svracingparts.com γιατί στο τελευταίο pb για τη γέφυρα πηρουνιού μου είχε πει ότι διαθέτει race tech gold valve emulators καθώς και race tech ελατήρια (springs).
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
MILT
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
MILT

Ηλικία : 59
Τόπος : Αθηνα
Registration date : 06/06/2009

Intiminators και Race Tech Gold Valve Cartridge Emulator - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Intiminators και Race Tech Gold Valve Cartridge Emulator   Intiminators και Race Tech Gold Valve Cartridge Emulator - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Οκτ 05 2009, 10:09

Σπυρο δεν κανεις εσυ την επαφη που ειχες και την προσφατη να παρεις μια τιμουλα;
Καλο ειναι να μην στειλει ο καθενας mail στον ανθρωπο ρωτωντας τα ιδια πραγματα και 'καψουμε' την επαφη.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.vstrom.gr/
spyrosk58
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
spyrosk58

Ηλικία : 65
Τόπος : Αθήνα - Νότια
Registration date : 17/04/2009

Intiminators και Race Tech Gold Valve Cartridge Emulator - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Intiminators και Race Tech Gold Valve Cartridge Emulator   Intiminators και Race Tech Gold Valve Cartridge Emulator - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Οκτ 05 2009, 10:27

Έστειλα mail , μόλις έχω νεώτερα σας λέω
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Grasshopper
Member
Member
Grasshopper

Ηλικία : 54
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 13/11/2008

Intiminators και Race Tech Gold Valve Cartridge Emulator - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Intiminators και Race Tech Gold Valve Cartridge Emulator   Intiminators και Race Tech Gold Valve Cartridge Emulator - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Οκτ 05 2009, 10:32

spyrosk58 έγραψε:
Έστειλα mail , μόλις έχω νεώτερα σας λέω


Χελοου

Αι αμ ιντρεστετ τού (ουάν τού ουάν τού)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
tazakos
gold member
gold member
tazakos

Ηλικία : 43
Τόπος : Καλλιθέα ,από Καβαλα
Registration date : 22/05/2008

Intiminators και Race Tech Gold Valve Cartridge Emulator - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Intiminators και Race Tech Gold Valve Cartridge Emulator   Intiminators και Race Tech Gold Valve Cartridge Emulator - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Οκτ 05 2009, 11:27

φυσικά θα πάρουμε τιμή σημερινή αλλά πάντως ο Σταμάτης τα πήρε 165 γιουροφάιτερ με μεταφορικά μαζί,νομίζω παράλληλα θα χρειαστούν κ racetech ελατήρια που είναι ειδικά (πιο κοντά)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
GIANNHS1967
Member
Member
GIANNHS1967

Τόπος : ΑΘΗΝΑ ΣΕΡΡΕΣ
Registration date : 28/05/2008

Intiminators και Race Tech Gold Valve Cartridge Emulator - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Intiminators και Race Tech Gold Valve Cartridge Emulator   Intiminators και Race Tech Gold Valve Cartridge Emulator - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Οκτ 05 2009, 11:28

Ευχαριστώ όλους τους φίλους συμφορουμίτες για τις χρήσιμες πληροφορίες.

Εννοείται οτι και εγώ ενδιαφέρομαι αν τελικά προκύψει ομαδική αγορά.

Από μια ματιά σε ξένα φόρα οι εντυπώσεις είναι θετικότατες από οσους έκαναν την αναβάθμιση αυτή. Aκόμη και 1000ρηδες που έχουν το φυσιγγιο (cartridge) στην μπροστινή ανάρτηση με εγκατεστημένη μια μαμά βαλβίδα, η οποία όμως δεν έχει καμμία σχέση με αυτή της race tech, είδαν τρομερή βελτίωση, πόσο μάλλον οι 650ρηδες που δεν έχουν κάν φυσίγγιο.

Να προσθέσω οτι δεν σκοπεύω να χρησιμοποιήσω τα ελατήρια της race tech αφού ήδη έχω αντικαταστήσει τα μαμά με προοδευτικά ελατήρια hyperpro.

Επίσης να διευκρινίσω οτι ενδιαφέρομαι για την βαλβίδα απόσβεσης συμπίεσης (compression dumping) και οχι για τη βαλβίδα απόσβεσης επαναφοράς (rebound dumping). Ο λόγος είναι οτι το μαμά σετάρισμα (μιλάω για το 1000άρι) όσον αφορά την απόσβεση επαναφοράς είναι αρκετά καλό και η βελτίωση από μια τέτοια αναβάθμιση είναι ανεπαίσθητη όπως καταμαρτηρείται σε ξένα φόρα και πάλι.

Την ανμόχλευση του θέματος την έκανα γιατί προχωρώ σε αντικατάσταση της πίσω ανάρτησης με ohlins και θέλω να αναβαθμίσω όσο μπορώ και την μπροστά ανάρτηση για να υπάρχει καλή συνεργασία όπως πολύ ευστοχα παρατήρησε και ο φίλος Fanis.

Επίσης να πω οτι ακομη και με τα ελατήρια της hyperpro, με γέφυρα πηρουνιού και ολοκαίνουρια λάστιχα έχω νιώσει ότι χάνω τη μπροστινή ρόδα σε εξαιρετικά σπάνιες συνθήκες στροφής με αρκετή ταχύτητα και κλίση αλλά και με ανωμαλίες οδοστρώματος μέσα στη στροφή.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
spyrosk58
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
spyrosk58

Ηλικία : 65
Τόπος : Αθήνα - Νότια
Registration date : 17/04/2009

Intiminators και Race Tech Gold Valve Cartridge Emulator - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Intiminators και Race Tech Gold Valve Cartridge Emulator   Intiminators και Race Tech Gold Valve Cartridge Emulator - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Οκτ 05 2009, 11:36

GIANNHS1967 έγραψε:

Επίσης να πω οτι ακομη και με τα ελατήρια της hyperpro, με γέφυρα πηρουνιού και ολοκαίνουρια λάστιχα έχω νιώσει ότι χάνω τη μπροστινή ρόδα σε εξαιρετικά σπάνιες συνθήκες στροφής με αρκετή ταχύτητα και κλίση αλλά και με ανωμαλίες οδοστρώματος μέσα στη στροφή.

Δεν είναι φυσιολογικό ;;;; Δεν είναι superbike, suzuki DL παραγωγής με βελτιώσεις είναι !!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
tazakos
gold member
gold member
tazakos

Ηλικία : 43
Τόπος : Καλλιθέα ,από Καβαλα
Registration date : 22/05/2008

Intiminators και Race Tech Gold Valve Cartridge Emulator - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Intiminators και Race Tech Gold Valve Cartridge Emulator   Intiminators και Race Tech Gold Valve Cartridge Emulator - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Οκτ 05 2009, 11:43

το "με βελτιωσεις" λίγο υποτιμητικα το ένοιωσα Σπύρο, και τα ss με βελτιώσεις μπαίνουν πολύ καλύτερα εχθρός του καλού το καλύτερο....

Γιαννη είσαι σίγουρος ότι ταιριάζουν τα g.v.e με τα ελατήρια σου?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
MILT
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
MILT

Ηλικία : 59
Τόπος : Αθηνα
Registration date : 06/06/2009

Intiminators και Race Tech Gold Valve Cartridge Emulator - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Intiminators και Race Tech Gold Valve Cartridge Emulator   Intiminators και Race Tech Gold Valve Cartridge Emulator - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Οκτ 05 2009, 11:47

spyrosk58 έγραψε:
GIANNHS1967 έγραψε:

Επίσης να πω οτι ακομη και με τα ελατήρια της hyperpro, με γέφυρα πηρουνιού και ολοκαίνουρια λάστιχα έχω νιώσει ότι χάνω τη μπροστινή ρόδα σε εξαιρετικά σπάνιες συνθήκες στροφής με αρκετή ταχύτητα και κλίση αλλά και με ανωμαλίες οδοστρώματος μέσα στη στροφή.

Δεν είναι φυσιολογικό ;;;; Δεν είναι superbike, suzuki DL παραγωγής με βελτιώσεις είναι !!!!

Ακριβως. Αυτο ειναι το τιμημα.
Υπαρχει ενα οριο μεχρι το οποιο μπορεις να φτασεις. Δεν μπορεις να κανεις την αναρτηση ενταλως απολυτη γιατι ο δρομος δεν ειναι πιστα.
Πρεπει να επιτρπεις στην αναρτηση να κανει τη δουλεια της. Οσο πιο απολυτη γινεται τοσο μεγαλυτερο ποσοστο της μαζας του πλαισιου μεταφερεται στη φερομενη μαζα της αναρτησης με αποτελεσμα αυτη να μην μπορει να απορροφησει τις ανωμαλιες και να μεταφερονται δυναμεις στο ελαστικο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.vstrom.gr/
GIANNHS1967
Member
Member
GIANNHS1967

Τόπος : ΑΘΗΝΑ ΣΕΡΡΕΣ
Registration date : 28/05/2008

Intiminators και Race Tech Gold Valve Cartridge Emulator - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Intiminators και Race Tech Gold Valve Cartridge Emulator   Intiminators και Race Tech Gold Valve Cartridge Emulator - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Οκτ 05 2009, 11:50

spyrosk58 έγραψε:
GIANNHS1967 έγραψε:

Επίσης να πω οτι ακομη και με τα ελατήρια της hyperpro, με γέφυρα πηρουνιού και ολοκαίνουρια λάστιχα έχω νιώσει ότι χάνω τη μπροστινή ρόδα σε εξαιρετικά σπάνιες συνθήκες στροφής με αρκετή ταχύτητα και κλίση αλλά και με ανωμαλίες οδοστρώματος μέσα στη στροφή.

Δεν είναι φυσιολογικό ;;;; Δεν είναι superbike, suzuki DL παραγωγής με βελτιώσεις είναι !!!!

Σπύρο αν μιλούσαμε για superbike ταχύτητες τότε ναι θα ήταν φυσιολογικό και δεν θα το ανέφερα, αλλά μιλάω για φυσιολογικές ταχύτητες και για αναβάτη (ο υποφαινόμενος) που ποτέ δεν ήταν κάτοχος superbike μοτοσυκλέτας και γενικώς δεν οδηγώ με γρήγορους ρυθμούς. επίσης να σημειώσω οτι με το TDM που είχα πριν ποτέ δεν είχα παρατηρήσει αυτό το φαινόμενο (θα μου πείς είναι άλλη κατηγορία μηχανής street με καλύτερο στήσιμο ανάρτησης κλπ) με μαμα σεταρίσματα και χωρίς καποια ιδιαίτερη βελτίωση (μόνο ελατήρια πηρουνιού είχα αλλάξει)

σόρρυ για το σπαμ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
MILT
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
MILT

Ηλικία : 59
Τόπος : Αθηνα
Registration date : 06/06/2009

Intiminators και Race Tech Gold Valve Cartridge Emulator - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Intiminators και Race Tech Gold Valve Cartridge Emulator   Intiminators και Race Tech Gold Valve Cartridge Emulator - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Οκτ 05 2009, 12:03

GIANNHS1967 έγραψε:


επίσης να σημειώσω οτι με το TDM που είχα πριν ποτέ δεν είχα παρατηρήσει αυτό το φαινόμενο (θα μου πείς είναι άλλη κατηγορία μηχανής street με καλύτερο στήσιμο ανάρτησης κλπ) με μαμα σεταρίσματα και χωρίς καποια ιδιαίτερη βελτίωση (μόνο ελατήρια πηρουνιού είχα αλλάξει)

σόρρυ για το σπαμ

Που να σε ακουσει ο Bretsos! lol!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.vstrom.gr/
GIANNHS1967
Member
Member
GIANNHS1967

Τόπος : ΑΘΗΝΑ ΣΕΡΡΕΣ
Registration date : 28/05/2008

Intiminators και Race Tech Gold Valve Cartridge Emulator - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Intiminators και Race Tech Gold Valve Cartridge Emulator   Intiminators και Race Tech Gold Valve Cartridge Emulator - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Οκτ 05 2009, 12:12

tazakos έγραψε:
το "με βελτιωσεις" λίγο υποτιμητικα το ένοιωσα Σπύρο, και τα ss με βελτιώσεις μπαίνουν πολύ καλύτερα εχθρός του καλού το καλύτερο....

Γιαννη είσαι σίγουρος ότι ταιριάζουν τα g.v.e με τα ελατήρια σου?

Γιάννη μιλάω για τη βαλβίδα "Race Tech Gold Valve FMGV S2040" που είναι για το 1000 και από οτι είδα σε ξένα φόρα δεν έχει να κάνει με τα ελατήρια. Λες να κάνω λάθος;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
GIANNHS1967
Member
Member
GIANNHS1967

Τόπος : ΑΘΗΝΑ ΣΕΡΡΕΣ
Registration date : 28/05/2008

Intiminators και Race Tech Gold Valve Cartridge Emulator - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Intiminators και Race Tech Gold Valve Cartridge Emulator   Intiminators και Race Tech Gold Valve Cartridge Emulator - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Οκτ 05 2009, 12:14

MILT έγραψε:
GIANNHS1967 έγραψε:


επίσης να σημειώσω οτι με το TDM που είχα πριν ποτέ δεν είχα παρατηρήσει αυτό το φαινόμενο (θα μου πείς είναι άλλη κατηγορία μηχανής street με καλύτερο στήσιμο ανάρτησης κλπ) με μαμα σεταρίσματα και χωρίς καποια ιδιαίτερη βελτίωση (μόνο ελατήρια πηρουνιού είχα αλλάξει)

σόρρυ για το σπαμ

Που να σε ακουσει ο Bretsos! lol!
Μίλτο γνωρίζω τις απόψεις του Χρήστου για το TDM αλλά δεν συμφωνώ. Για τα δικά μου γούστα και στυλ οδήγησης μια χαρά ήταν και πολύ πιο σταθερό στις ταχύτητες άνω των 180 χαω από το vstrom.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
tazakos
gold member
gold member
tazakos

Ηλικία : 43
Τόπος : Καλλιθέα ,από Καβαλα
Registration date : 22/05/2008

Intiminators και Race Tech Gold Valve Cartridge Emulator - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Intiminators και Race Tech Gold Valve Cartridge Emulator   Intiminators και Race Tech Gold Valve Cartridge Emulator - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Οκτ 05 2009, 12:19

κοίτα ο newfih που τις έβαλε στο 650 του έπρεπε να βάλει κ τα δικά της ελατήρια, θα του πω να μπει να διευκρινίσει.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
MILT
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
MILT

Ηλικία : 59
Τόπος : Αθηνα
Registration date : 06/06/2009

Intiminators και Race Tech Gold Valve Cartridge Emulator - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Intiminators και Race Tech Gold Valve Cartridge Emulator   Intiminators και Race Tech Gold Valve Cartridge Emulator - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Οκτ 05 2009, 12:21

Το εχουμε πει πολλες φορες.
Στο τι ταιριαζει στον καθενα δεν υπαρχουν κανονες.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.vstrom.gr/
spyrosk58
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
spyrosk58

Ηλικία : 65
Τόπος : Αθήνα - Νότια
Registration date : 17/04/2009

Intiminators και Race Tech Gold Valve Cartridge Emulator - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Intiminators και Race Tech Gold Valve Cartridge Emulator   Intiminators και Race Tech Gold Valve Cartridge Emulator - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Οκτ 05 2009, 12:52

Για να μη σπαμάρουμε αλύπητα, taz δεν εννοούσα τίποτα υποτιμητικό για τη μηχανή του Γιάννη και τις βελτιώσεις και για να δώσω το στίγμα μου, συμφωνώ με το Μίλτο στην ανάλυση που κάνει. Αυτό που ουσιαστικά αναρωτιέμαι, είναι αν κάποιοι από μας έχουμε υπερβολικές απαιτήσεις από τις συγκεκριμένες μηχανές, χωρίς να υπονοώ κάτι άλλο και χωρίς να θέλω να θίξω κανέναν επειδή θέλει να βελτιώνει τη μηχανή του.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
loxias
gold member
gold member
loxias

Ηλικία : 47
Τόπος : Βόλος
Registration date : 06/07/2008

Intiminators και Race Tech Gold Valve Cartridge Emulator - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Intiminators και Race Tech Gold Valve Cartridge Emulator   Intiminators και Race Tech Gold Valve Cartridge Emulator - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Οκτ 05 2009, 17:29

Πως και δεν σκεφτεστε για τα intiminators της Ricor που απο οτι λενε τα αμερικανακια ειναι καλυτερα απο τις Racetech?Εχουν λεει μια εξτρα λειτουργια σε σχεση με τα gold valves + οτι χρησιμοποιεις οτι ελατηρια θελεις με μονο περιορισμο την χρησιμοποιησει 5W λαδιων.
Εγω τα παρηγγειλα και περιμενω να μου ερθουν ,οποτε οπως ενδιαφερεται για εντυπωσεις προς το παρον ας διαβασει ΕΔΩ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
spyrosk58
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
spyrosk58

Ηλικία : 65
Τόπος : Αθήνα - Νότια
Registration date : 17/04/2009

Intiminators και Race Tech Gold Valve Cartridge Emulator - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Intiminators και Race Tech Gold Valve Cartridge Emulator   Intiminators και Race Tech Gold Valve Cartridge Emulator - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Οκτ 05 2009, 19:48

Η απάντηση από τον Blair ήρθε και είναι η εξής :

Η αρχική τιμή είναι $169.95 και μας δίνει τις Gold valve emulators $150 + $16 ταχυδρομικά.
Λέει ότι τις έχει τοποθετημένες στη δική του μηχανή και ότι αλλάζουν τελείως τη συμπεριφορά της εμπρός ανάρτησης (they take the front end to a whole new world).
Επίσης έχει λέει αν θέλουμε Elka Shocks (αναρτήσεις).

Όσοι πιστοί προσέλθετε

cheers



Υ.Γ. Έχει τσεκάρει κανείς πόσο εύκολη είναι η τοποθέτηση, αν θέλει συνεργείο, άρα έξτρα κόστος ;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
LARRY
Member
Member
LARRY

Ηλικία : 48
Τόπος : ΧΑΛΑΝΔΡΙ
Registration date : 15/01/2009

Intiminators και Race Tech Gold Valve Cartridge Emulator - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Intiminators και Race Tech Gold Valve Cartridge Emulator   Intiminators και Race Tech Gold Valve Cartridge Emulator - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Οκτ 05 2009, 19:59

Loxias έγραψε:
Πως και δεν σκεφτεστε για τα intiminators της Ricor που απο οτι λενε τα αμερικανακια ειναι καλυτερα απο τις Racetech?Εχουν λεει μια εξτρα λειτουργια σε σχεση με τα gold valves + οτι χρησιμοποιεις οτι ελατηρια θελεις με μονο περιορισμο την χρησιμοποιησει 5W λαδιων.
Εγω τα παρηγγειλα και περιμενω να μου ερθουν ,οποτε οπως ενδιαφερεται για εντυπωσεις προς το παρον ας διαβασει ΕΔΩ

Κι εγώ αυτά σκεφτόμουν γι΄αυτό και ρώτησα ποια είναι καλύτερα. Να κάναμε και μια δοκιμή στη Ricor? Επειδή ειναι μεταγενέστερα και επειδή στο advrider είναι πολύ αξιόπιστα τα τυπάκια και επειδή δεν χρειαζόμαστε άλλα ελατήρια μήπως να το ψάξουμε λίγο και εκεί?
Δεν χάνουμε κάτι.Άσε που το λάδι είναι φθηνότερο από τα ελατήρια....
Intiminators και Race Tech Gold Valve Cartridge Emulator - Σελίδα 2 8117
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
wannabe
Member
Member
wannabe

Τόπος : Athens
Registration date : 28/06/2009

Intiminators και Race Tech Gold Valve Cartridge Emulator - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Intiminators και Race Tech Gold Valve Cartridge Emulator   Intiminators και Race Tech Gold Valve Cartridge Emulator - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Οκτ 05 2009, 20:53

spyrosk58 έγραψε:

Επίσης έχει λέει αν θέλουμε Elka Shocks (αναρτήσεις).

τον είχα ρωτήσει πριν κάνει την ομαδική ο TAZ για ολινς και μου είχε πει για 999+40+85=1025$ (40 μεταφορικά απο εργοστάσιο προς αυτόν και 85 απο αυτόν προς Ελλάδα)
νομίζω το τελωνείο θα είναι ένα θέμα με το αμορτισέρ, αν το σταματήσουν affraid ...
άμα θες ρώτα τον να δούμε τι τιμή θα πει σε εσένα

σχετικά με την εγκατάσταση, το μόνο κακό των gold valve emulators είναι οτι ζητάνε κάποια τρυπήματα.
τα intiminators τα έχω παραγγείλει και σήμερα βλέπω οτι είναι Ελλάδα. ελπίζω αύριο μεθαύριο να φτάσουν στα χέρια μου οπότε τα τοποθετώ (μαμά ελατήρια και απο λάδι βλέπουμε) και λέω εντυπώσεις.
ίσως θα ήταν χρήσιμο να γίνει κάποιο συγκριτικό πριν πάτε για power buy.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
MILT
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
MILT

Ηλικία : 59
Τόπος : Αθηνα
Registration date : 06/06/2009

Intiminators και Race Tech Gold Valve Cartridge Emulator - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Intiminators και Race Tech Gold Valve Cartridge Emulator   Intiminators και Race Tech Gold Valve Cartridge Emulator - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Οκτ 05 2009, 22:34

spyrosk58 έγραψε:
Η απάντηση από τον Blair ήρθε και είναι η εξής :

Η αρχική τιμή είναι $169.95 και μας δίνει τις Gold valve emulators $150 + $16 ταχυδρομικά.
Λέει ότι τις έχει τοποθετημένες στη δική του μηχανή και ότι αλλάζουν τελείως τη συμπεριφορά της εμπρός ανάρτησης (they take the front end to a whole new world).
Επίσης έχει λέει αν θέλουμε Elka Shocks (αναρτήσεις).

Όσοι πιστοί προσέλθετε

cheers



Υ.Γ. Έχει τσεκάρει κανείς πόσο εύκολη είναι η τοποθέτηση, αν θέλει συνεργείο, άρα έξτρα κόστος ;

Σπυρο δεν ξερω αν του μιλησες για ομαδικη και για ποσα κομματια, παντως δεν μας εκανε και τιποτα εξτρα στην τιμη.

Η τοποθετηση ειπαμε εχει πλεον πατεντοποιηθει και για εμας ειναι γελοια.


Τωρα τι λες, να κανουμε μια κρουση και για τα intiminators; Μου φαινονται πιο σοϊ αλλα θα πω γνωμη μολις τα δω πο κοντα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.vstrom.gr/
spyrosk58
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
spyrosk58

Ηλικία : 65
Τόπος : Αθήνα - Νότια
Registration date : 17/04/2009

Intiminators και Race Tech Gold Valve Cartridge Emulator - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Intiminators και Race Tech Gold Valve Cartridge Emulator   Intiminators και Race Tech Gold Valve Cartridge Emulator - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Οκτ 05 2009, 22:41

Του είπα για ομαδική αγορά χωρίς να του πω πόσα, γιατί δεν ξέρω έτσι κι αλλιώς.
Θα ρωτήσω και για τα intiminators να δούμε. Αυτά δεν έχουν κάποιο άλλο στοιχείο, κατασκευαστή, προδιαγραφές , κάτι ?? απλά έτσι intiminators του λέω ; Γιατί προσωπικά δεν τα έχω ξανακούσει.

edit : βρήκα στο internet πληροφορίες για τους intiminators και έστειλα mail. Περιμένουμε νέα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
spyrosk58
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
spyrosk58

Ηλικία : 65
Τόπος : Αθήνα - Νότια
Registration date : 17/04/2009

Intiminators και Race Tech Gold Valve Cartridge Emulator - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Intiminators και Race Tech Gold Valve Cartridge Emulator   Intiminators και Race Tech Gold Valve Cartridge Emulator - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Οκτ 06 2009, 08:03

Η απάντηση ήρθε και την παραθέτω αυτούσια γιατί έχει ενδιαφέρον :

Hi Spyros, no we do not support the ricors. Here is why, the Gold Valve Emulators have adjustability and are better.

The ricor philosophy is one size fits all, this is just not so,

The ricor product has no adjustability.

If all riders do is install just a set of Race Tech Gold Valve Emulators, they will get better than stock ride as well, and have adjustability,

I am offering the $150 deal on the Race Tech, Gold Valve Emulators so that your riders can have them for the same price as the non adjustable ricors, so that your fellow riders can have the best product at the same price as the one size fits all ricors.

Ricors come out and claim the product is worth $300, offer it at a discount of $150 and some riders jumped on it because it was $20 less than the Race Tech offered price of $170. Of course it was better than nothing at all so it improved their ride, and they report it as a good product, and I am sure it has its place,

According to the ricor site and SVrider postings from ricor, the discount period is over and yet they will give a discount but they say not the 50% to get it to $150 price again,

Once again though, no product is perfect for everyone without adjustment so it only makes sense that adjustable is more likely to be better than not adjustable,

As well ricors is just the latest in a line that started with Traxxion dynamics in copying the principle and basic design of the Race Tech Gold Valve Emulators, and came out with a product that is greeted with enthusiasm in the beginning and fades as time goes on.

I can tell you that the more experienced riders who have used both products agree ricor has its place, but know that the adjustable Race Tech Gold Valve Emulator is the best emulator available,

There was even one post from ricor I saw that claimed that their test rider won his race by 20 seconds over the second place finisher, and stated that that demonstrated the superiority of ricor,

I posted back that any rider who won a race by 20 seconds in road racing had a lot more going on than a simple suspension drop in component, as 20 seconds in a world ruled in tenths and hundredths of a second differences was an eternity,

There was no response to the post, not surprisingly.

Let me know whenever you are ready, and I will get you looked after right away,

Enjoy the ride, and best regards,
Blair
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 

Intiminators και Race Tech Gold Valve Cartridge Emulator

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 

 Παρόμοια θέματα

+
Σελίδα 2 από 12Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, ... 10, 11, 12  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ-ΑΝΑΒΑΤΗΣ :: Αναρτήσεις-
Μετάβαση σε: