Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΕικονοθήκηLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση

Μοιραστείτε | 
 

 ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Apache
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
Apache

Ηλικία : 43
Τόπος : Αχαρναί Καρπενήσι
Registration date : 20/06/2009

ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ   ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ - Σελίδα 5 Icon_minitimeΤετ Απρ 28 2010, 00:17

η δικια μου γνωμη ειναι οτι τα μοτουλ απο τη σουζουκι δεν κανουν για πανω απο 5000 χιλιομετρα...
κα αν τα ξεχασεις στα θυμιζει το σασμαν...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτ
Επισκέπτης



ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ   ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ - Σελίδα 5 Icon_minitimeΤετ Απρ 28 2010, 02:01

Εντάξει ρε Θωμά σε άκουσα αλλά έχουμε και οικογένεια να προσέξουμε Very Happy

Πάμε λοιπόν στο θέμα μας.

Πρίν από αρκετό καιρό στο χώρο που εργάζομαι αποφάσισα να κάνω ένα test.
Επειδή υπάρχει Εργαστήριο Φασματοσκοπικής Ανάλυσης Ελαίου είπα και εγώ να τσεκάρω τα λεγόμενα των αντιπροσωπειών σχετικά με το λάδι.

Τι κάνει αυτό ακριβώς με λίγα λόγια:
Είναι ένας χώρος στον οποίο υπάρχει μια συσκευή η οποία αναλύει το λάδι και σου δείνει μια πλήρης κατάσταση του λαδιού σχετικά με τα στοιχεία από τα οποία αποτελείται.Από αυτό μπορείς να καταλάβεις την φθορά του λαδιού και την κατάσταση του κινητήρα!!!


Πήρα λοιπόν ένα καινούργιο μπουκάλι Castrol Longlife 0w30 (συγκεκριμένα)το άνοιξα και το πέρασα από έλεγχο για να δώ τα συστατικά του.
Αφού τελείωσα κατέγραψα τα στοιχεία του και έκανα την αλλαγή των λαδιών.
Τα αφαίρεσα από το αυτοκίνητο μετά από 30000 χλμ όπως λέει η μαμά εταιρία και όχι στα 15000 που λέει η Ελλάδα και τα ξαναπέρασα από τον ίδιο έλεγχο.
Τα απότελέσματα προς μεγάλη έκπληξη μου ήταν διαφοροποιημένα από τα αρχικά,αλλά σε πολύ μικρό βαθμό.

Μετά από αυτό το test,στην επόμενη αλλαγή λαδιών έβαλα καινούργια λάδια (εννοείται) ακριβώς ίδια και τα άφησα 15.000 χλμ όπως λέει η Ελλάδα.
Στην Δεύτερη περίπτωση τα αποτελέσματα που πήρα από την ανάλυση ήταν αν όχι ίδια,διαφοροποιημένα στο ελάχιστο,όχι όλα τα στοιχεία και όχι όλα προς το καλύτερο,αφού ήταν δουλεμένα πολύ λιγότερο affraid

Σίγουρα δεν γνωρίζω τα όρια φθοράς που δείνει ο κατασκευαστής,αλλά αυτό που κατάλαβα εγώ είναι πως ο κατασκευαστής έχει προβλέψει πολύ περισσότερα πράγματα από αυτά που πιστεύουμε εμείς και έχει μελετήσει για τα όρια και στις πιο ακραίες συνθήκες.
Όλα τα άλλα είναι απλώς θεωρίες σε ανθρώπους που δεν γνωρίζουν πολλά και στον φόβο της εγγύησης κάνουν ότι ακριβώς σου λέει ο αντιπρόσωπος afro

Πάνω απ'όλα μπαίνει το κέρδος κύριοι και μπροστά σε αυτό όλα αναθεωρούνται. Cool

Προσωπική μου γνώμη:

Αφήστε τα λάδια στα όρια που δείνει ο κατασκευαστής.
Αλλάξτε πάντα φίλτρο μαζί με την αλλαγή γιατί έτσι φιλτράρεται καλύτερα το λάδι και παραμένει καθαρό.
Το λάδι πρέπει να μαυρίζει (μόνο τότε κάνει σωστά την δουλειά του).
Μην ψαρώνεται με αυτά που σας λένε οι αντιπροσωπείες.Το μόνο που τους ενδιαφέρει είναι το κέρδος και μπορώ νατο αποδείξω με πάρα πολλά παραδείγματα (αλλά δεν είναι επί του παρόντος)


Καλό ξεμπέρδεμα popcorn popcorn popcorn
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
shadow.gr.
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
shadow.gr.

Ηλικία : 47
Τόπος : ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Registration date : 25/05/2008

ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ   ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ - Σελίδα 5 Icon_minitimeΤετ Απρ 28 2010, 09:09

ρε παιδια οταν ενα λαδι συσκευαζεται ελλαδα πως ο κατασκευαστης λετε να το εχει μετρηση στο μοτερ του??
(σιγα να μην το μετρησε)

και η αλλαγη καθε χρονο ανεξαρτητου χλμ ειναι μουφα??? Question



αν μπορεις κανε μια μετρηση το motul 5100 με αυτο τις αντιπρωσοπιας να δουμε αν ειναι ιδιο....κατι μου λεει οτι θα εχουμε διαφορες.... Arrow
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
geokiko



Registration date : 20/11/2009

ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ   ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ - Σελίδα 5 Icon_minitimeΤετ Απρ 28 2010, 12:02

Τα πραγματα ειναι πολυ πιο απλα οσον αφορα το λαδι και δεν χρειαζεται τοση ανλυση εκτος αν θελουμε να εμβαθυνουμε σε θεωρητικο επιπεδο.
Η γκαμα των αποψεων ειναι μεγαλη αποτι ειδα απο αλλαγη στις 2000 με φιλτρο μεχρι αλλαγη στις 6000 και φιλτρο καθε δυο αλλαγες.
Δεν μπορει να πει κανεις πως μια αλλαγη στις 2000 δεν ειναι καλη,οπως μεσα θα ειναι και αυτος που θα πει πως ειναι υπερβολη.
Δεν θα πει κανεις πως η αλλαγη στις 6000 ειναι παρατραβηγμενη γιατι ετσι λεει ο κατασκευαστης.
Με λιγα λογια αν εχεις λεφτα περισια κανε αλλαγη και καθε 1000 χιλιομετρα αν οχι και εχεις και παιδια να θρεψεις καντην καθε 6000.
Προσωπικα θεωρω πως η αλλαγη του φιλτρου ειναι πιο σημαντικη γιατι δεν θα ηθελα μεσα στα καινουργια μου λαδια να εχω και 350 γραμμαρια απο το παλιο με οτι αυτο συνεπαγεται.
Οι μαρκες ειναι για ναχαμε να λεγαμε και θεωριες τυπου εβαλα αυτο και το σασμαν δουλευει ρολοι ειναι για τυπους που εχουν την εκτη μηχανικη αισθηση και οχι για τον καθημερινο αναβατη.
Οσο για την φθορα ενος κινητηρα ξερουμε ολοι πως αν ανοιξεις εναν και μετρησεις την φθορα του αυτη προκαλειται κατα ενα 90% απο τις εκινησεις εκεινα τα πρωτα δευτερολεπτα που βαζουμε το πρωι μπροστα πραγμα αναποφευκτο οτι λιπαντικο και αν βαλεις.
Επισης νουμερο ενα παραγοντας ειναι η χρηση της μοτοσυκλετας και αν εισαι σιδεροφαγος η οχι.
Υπαρχουν ατομα που βγαζουν οφ το πιο αξιοπιστο εργαλειο σε χρονο ρεκορ.
Μιλωντας λοιπον για νορμαλ χρηση ,απο προσωπικη εμπειρια εχοντας 72000 στο δικο μου στρωμα θεωρω πως η αλλαγη στις 6000 μαζι με φιλτρο σε καθε αλλαγη δεν με προδωσε εως τωρα με οτι λαδι και αν εβαλα κατω σε οποιοεσδηποτε συνθηκες και νιωθω την μοτοσυκλετα μου ετοιμη για αλλα 72000 χωρις κανενα προβλημα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
V A G O S
Member
Member
V A G O S

Ηλικία : 45
Τόπος : ΛΕΩΝΙΔΙΟ - ΛΑΥΡΙΟ - ΠΕΙΡΑΙΑΣ - Ν. Μηχανιώνα Θεσσαλονίκης
Registration date : 15/02/2009

ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ   ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ - Σελίδα 5 Icon_minitimeΤετ Απρ 28 2010, 12:15

εγω εξακολουθω να μην καταλαβαινω που πηγαινει η ολη συζητηση.
το λαδι δεν χανει την λιπαντικη του ικανοτητα εφοσον δεν εχει επιμολυνθει με βενζινη,νερο,
κλπ.
γεμιζει ομως με υπολειματα καυσεως καρβουνακια τα οποια φυγοκεντρικα αφαιρουνται.
αυτος ειναι ο ο λογος που στα πλοια με μηχανες 100.000 αλογα , λαδια αλλαζουμε μονο αν εχει πεσει πετρελαιο μεσα.και μιλαμε για 70.000 ωρες λειτουργιας περιπου 4.000 ωρες ανα ετος.
τωρα για τη μηχανη μας.
λαδια αλαχτε οποτε θελετε,καθε 1000 χλμ,καθε 6.000 χλμ οποτε θελει ο καθενας.
αν εσυ βλεπεις το λαδι <<νερο>> ή κομενο ή δεν ξερω και εγω τι , τοτε οτι και να λεμε ειναι στον αερα.
αυτο που θελω να ξαναπω ειναι πως ασχετα με το τι λεει ο κατασκευαστης,
οταν αλλαζουμε λαδι αλλαζουμε και φιλτρο λαδιου.
και κατ' επεκταση καθαριζουμε και το φιλτρο αερα για τουςγνωστους λογους.
αυτα απο εμενα σας διαβαζω με ενδιαφερον αν και καμια φορα συχωρεστε με αλλα γελαω κιολας με τα διαφορα οσα βλεπω.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
asterix2
Member
Member
asterix2

Ηλικία : 40
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 07/03/2008

ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ   ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ - Σελίδα 5 Icon_minitimeΤετ Απρ 28 2010, 12:31

καλά που το βρίσκεις αυτό το τέστ και πόσο πάει το μαλλί? afro afro
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
TomK8ww
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
TomK8ww

Ηλικία : 62
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 03/05/2009

ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ   ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ - Σελίδα 5 Icon_minitimeΤετ Απρ 28 2010, 14:14

ΕΤΟΙΜΑΣΤΕ ΕΚΤΥΠΩΤΕΣ.............ΦΩΤΟΓΡ.ΜΗΧΑΝΕΣ, ΚΛΠ ΜΠΛΙΜΠΛΙΚΙΑ.....................................................
...............................έτοιμοι???........................πάμε!!!!
Το μηχανάκι λοιπόν,τόχω πάνω απ όλα,να πηγαίνω στην δουλειά(γι αυτό πήρα και το 650),και μετά όλα τάλλα!!!
Η δουλειά μου είναι πάνε- έλα...........περίπου 25κμ....Έχω να αντιμετωπίσω 14 φανάρια στο πάνε,και 14 φανάρια στο έλα.Ο χρόνος που κάνω στο πάνε(12,5κμ+14 φανάρια),είναι συνήθως 20 λεπτά(στο έλα είναι λίγο καλύτερα τα πράγματα).
ΤΡΟΠΟΣ ΟΔΗΓΗΣΗΣ
Το μηχανάκι δεν το πάω κόφτες Laughing(εκτός αν υπάρχει ανάγκη Rolling Eyes ),ούτε κάνω παντιλίκια yeye.................αλλά να είστε σίγουροι,ότι αν βρώ δρόμο,του γ@μώ την μάνα(είτε μονός-είτε δικάβαλος-είτε σαν φορτωμένο γα"ι"δούρι...)
Πηγαίνοντας για δουλειά,οι ταχύτητες που χρησιμοποιώ είναι........1η.......2α.......3η. Σπάνια χρησιμοποιώ 4η(μποτιλιάρισμα βλέπεις),όπως και σπάνια έχω σταμάτα-ξεκίνα δλδ μόνο 1η.
Δλδ το μηχανάκι,ακόμα και με 1η,συνήθως κινείται (σημαντικό).Στο γυρισμό τώρα,τις βάζω...........όλες!!!!Ξέχασα να σας πω,ότι ξεκίνησα το τεστ,στις 20000κμ(αλλαγή λάδια).
Έχουμε και λέμε λοιπόν..........
Πέρνουμε 1 σταγόνα ζεστό λάδι και όχι καυτό,την τοποθετούμε στο μαγικό χαρτονάκι,τ αφήνουμε 24ώρες και ιδού τα αποτελέσματα !!!!!
ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ - Σελίδα 5 0005uxΤο πρώτο χαρτάκι ανταποκρίνεται σε 3600κμ-και στις ενδείξεις..........ΟΛΑ ο.κ

ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ - Σελίδα 5 0004gs ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ - Σελίδα 5 0006tΤο δεύτερο χαρτάκι ανταποκρίνεται σε 4535κμ-και στις ενδείξεις εξακολουθεί..........ΟΛΑ ο.κ.....(ψοφάτε μαστοράντζες,κλποί λαδολόγοι.....) affraid affraid affraid affraid affraid
ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΜΕ...........
Δείγμα πείρα,όταν η θερμοκρασία ήταν στην 2η μπάρα (ζεστό).
ΑΝ το κάνετε και εσείς,να βάλετε ΜΟΝΟ 1 ΣΤΑΓΟΝΑ ΛΑΔΙ(όχι 2),γιατί ο φίλος μας ο γκούγκλης λέει .οτι με πολύ,το τεστ αλιώνεται .........
Το τεστ υπάρχει και στην Ελλάδα-(μη μου τα πρήζετε,όταν το ολοκληρώσω θα σας το πω)
Ξέχασα να σας πω,ότι και στις 2 περιπτώσεις,το λάδι ήταν ΚΑΤΑΜΑΥΡΟ,επίσης το λάδι ήταν της Σουζούκι(αυτό που δίνει για μας)
Υ.Γ..........οι φωτο είναι από σκανάρισμα(απέχουν λίγο),και έκανα ότι καλύτερο μπορούσα,καθ ότι κουλομαρία στο p.c.
...............................ΟΥΦ !!!!!!............... ZESTI.........Συνεχίζεται...........
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
geo
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
geo

Ηλικία : 50
Τόπος : ΗΡΑΚΛΕΙΟ
Registration date : 11/04/2009

ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ   ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ - Σελίδα 5 Icon_minitimeΤετ Απρ 28 2010, 17:39

Μην επιμένετε το που το βρήκε θα μας το πει στο 3ο επεισόδιο μετά της διαφημίσεις

Razz
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
TomK8ww
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
TomK8ww

Ηλικία : 62
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 03/05/2009

ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ   ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ - Σελίδα 5 Icon_minitimeΤετ Απρ 28 2010, 22:58

Είχα σκοπό,(και έχω),να ανεβάσω 1 τεστ στις 5000,και 1 στις 5500(μπορεί και στις 6000).
Αν τώρα βιαζόσαστε,πέστε να σας ανεβάσω,διευθύνσεις-τηλ.-κλπ............. flower
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
shadow.gr.
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
shadow.gr.

Ηλικία : 47
Τόπος : ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Registration date : 25/05/2008

ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ   ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ - Σελίδα 5 Icon_minitimeΤετ Απρ 28 2010, 23:23

φιλτατε τομ καθοτι ανυσηχω πνευμα να σε ρωτησω κατι??αν σου εδειχνε δλδ παραφλου μεσα στο λαδι θα ελυνες μοτερ??






(σοβαρα ρωταω δεν κανω πλακα)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
TomK8ww
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
TomK8ww

Ηλικία : 62
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 03/05/2009

ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ   ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ - Σελίδα 5 Icon_minitimeΤετ Απρ 28 2010, 23:34

shadow.gr. έγραψε:
φιλτατε τομ καθοτι ανυσηχω πνευμα να σε ρωτησω κατι??αν σου εδειχνε δλδ παραφλου μεσα στο λαδι θα ελυνες μοτερ??






(σοβαρα ρωταω δεν κανω πλακα)
..............Nα είσαι σίγουρος πάντως,ότι δεν θα το άφηνα..........έτσι !!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
TomK8ww
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
TomK8ww

Ηλικία : 62
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 03/05/2009

ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ   ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ - Σελίδα 5 Icon_minitimeΤετ Απρ 28 2010, 23:38

geo έγραψε:
Μην επιμένετε το που το βρήκε θα μας το πει στο 3ο επεισόδιο μετά της διαφημίσεις

Razz
.....................το άλλο με τον Τοτό το ξέρεις ??????????????? 👅
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
geo
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
geo

Ηλικία : 50
Τόπος : ΗΡΑΚΛΕΙΟ
Registration date : 11/04/2009

ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ   ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ - Σελίδα 5 Icon_minitimeΤετ Απρ 28 2010, 23:59

TomK8ww έγραψε:
geo έγραψε:
Μην επιμένετε το που το βρήκε θα μας το πει στο 3ο επεισόδιο μετά της διαφημίσεις

Razz
.....................το άλλο με τον Τοτό το ξέρεις ??????????????? 👅

Δεν πιστεύω να παρεξήγησες έτσι αυθόρμητα μου ήρθε
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
TomK8ww
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
TomK8ww

Ηλικία : 62
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 03/05/2009

ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ   ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ - Σελίδα 5 Icon_minitimeΠεμ Απρ 29 2010, 12:09

VAGOS O PROEDRAS έγραψε:

αυτα απο εμενα σας διαβαζω με ενδιαφερον αν και καμια φορα συχωρεστε με αλλα γελαω κιολας με τα διαφορα οσα βλεπω.

..........γιατί δεν μας τα λες,να γελάσουμε και εμείς ??????????????????
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mikios
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
mikios

Ηλικία : 41
Τόπος : Ηράκλειο, Κρήτη - Περαία Θεσσαλονίκης
Registration date : 25/02/2008

ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ   ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ - Σελίδα 5 Icon_minitimeΠεμ Απρ 29 2010, 20:13

shadow.gr. έγραψε:
φιλτατε τομ καθοτι ανυσηχω πνευμα να σε ρωτησω κατι??αν σου εδειχνε δλδ παραφλου μεσα στο λαδι θα ελυνες μοτερ??

(σοβαρα ρωταω δεν κανω πλακα)

βέβαια... κ ψάχνεις για σκασμένη φλάντζα... άλλη ένδειξη είναι υγρασία κ πουρί στη μέσα μεριά της τάπας λαδιού (σπάσε πλάκα τώρα πόσοι θα τρέξουν στο γκαράζ μόλις το διαβάσουν αυτό Razz )...


ΜΩΡΗ ΠΑΛΙΟΓΡΙΑ θα μας πεις πράμα επιτέλους ή με το τσιγγέλι θα στα βγάζουμε; angry
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.kangaroo.gr
TomK8ww
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
TomK8ww

Ηλικία : 62
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 03/05/2009

ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ   ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ - Σελίδα 5 Icon_minitimeΠεμ Απρ 29 2010, 20:15

Επειδή ο βομβαρδισμός με p.m ,συνεχίζετε,αποφάσισα να σας δώσω ότι στοιχεία έχω γι αυτό το test.Δεν πρόκειτε να σταματήσω μέχρι τις 6000(αν δεν έχω κάψει όλα τα λάδια ο μαλάκας).Θα ήθελα,όσα παιδιά κάνουν το τεστ,με διαφορετικές μάρκες λάδια,να ανεβάσουν τη δουλειά τους (να μαθαίνουμε και εμείς),και για τους πιό ψαγμένους,καλοδεχούμενο και συγκριτικό !!!Να δώσετε μεγάλη προσοχή,στο 1 σταγόνα λάδι(και όχι 2),και στο να είναι................... ζεστόκαι όχι καυτό.Μεγάλη προσοχή επίσης,που θα τοποθετήσετε το χαρτονάκι για 24 ώρες (μέρος χωρίς σκόνες κλπ-εγώ τόπιασα στην άκρη στις σελίδες ενός βιβλίου,για να αερίζετε από παντού)
Επίσης μην συμπληρώσετε λάδι(όχι για να μην το μολύνετε Laughing....που γράφουν κάποιοι εδώ μέσα Very Happy)..............αλλά για να βγει πιό αξιόπιστο το τεστ.
Η τιμή του είναι 20ε,και μπορείς να κάνεις μέχρι και 6 τεστ...(υπάρχει και μεγαλύτερο νομίζω)
ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ - Σελίδα 5 0009go ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ - Σελίδα 5 0007n
ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ - Σελίδα 5 0008iz ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ - Σελίδα 5 0010lv
τα τηλέφωνα κλπ στοιχεία τα βλέπετε............στο τέλος.....
επόμενη κίνηση,είναι να δούμε γιατί τα αμερικανάκια V-stromer,χρησιμοποιούν λάδι για diesel............ affraid
.......άντε.........ξεκίνα σου λέω......... alien
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nikosdll
Member
Member
nikosdll

Ηλικία : 47
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 07/01/2010

ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: ΑΛΛΑΓΗ ΚΑΘΕ 3000-4000ΧΛΜ   ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ - Σελίδα 5 Icon_minitimeΠαρ Απρ 30 2010, 10:10

Κανένα λάδι στον κόσμο δέν διατηρεί τις ιδιότητες του για 6000 ή 10000 χλμ.
Σκεφτείται ότι η μηχανή παίρνει από το κάρτερ το λάδι και το ανεβάζει κ το περιστρέφει 4 φορές περισσότερο από ένα κινητήρα αυτοκινήτου, τι θέλετε να κάνει το λάδι?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
MILT
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
MILT

Ηλικία : 59
Τόπος : Αθηνα
Registration date : 06/06/2009

ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ   ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ - Σελίδα 5 Icon_minitimeΠαρ Απρ 30 2010, 10:50

nikosdll έγραψε:

Σκεφτείται ότι η μηχανή παίρνει από το κάρτερ το λάδι και το ανεβάζει κ το περιστρέφει 4 φορές περισσότερο από ένα κινητήρα αυτοκινήτου, τι θέλετε να κάνει το λάδι?

Αφρο;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.vstrom.gr/
painterakis
gold member
gold member
painterakis

Ηλικία : 49
Τόπος : Ο Δρόμος ...
Registration date : 18/01/2008

ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ   ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ - Σελίδα 5 Icon_minitimeΠαρ Απρ 30 2010, 10:56

nikosdll έγραψε:
Κανένα λάδι στον κόσμο δέν διατηρεί τις ιδιότητες του για 6000 ή 10000 χλμ.
Σκεφτείται ότι η μηχανή παίρνει από το κάρτερ το λάδι και το ανεβάζει κ το περιστρέφει 4 φορές περισσότερο από ένα κινητήρα αυτοκινήτου, τι θέλετε να κάνει το λάδι?
εδώ θα βρείς το manual του varadero 1000.
http://rapidshare.com/files/98395977/Honda_XL1000V_Varadero_Service_Manual_En.rar.html

ο κινητήρας είναι V, όπως δικός μας και θέλει λάδι 10W40 με ΑΡΙ SE,SF & SG (όπως και το δικό μας) (δές στη σελίδα στη 54).
αλλαγή θέλει κάθε 12000 ΚΜ affraid affraid affraid affraid (δες στη σελίδα 46), ενώ στο δικό μας κάθε 6000 ΚΜ.
δηλαδή, V κινητήρας, ίδιες προδιαγραφές API SG, λεπτότερο λάδι 10W40 αντι το δικό μας 15W50 και αλλάγή στα διπλάσια χιλιόμετρα (στα 12000 ΚΜ αντί στα 6000 ΚΜ που θέλει το δικό μας). τώρα τι να πείς ...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mes
Member
Member
mes

Ηλικία : 44
Τόπος : αθηνα
Registration date : 05/04/2009

ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ   ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ - Σελίδα 5 Icon_minitimeΠαρ Απρ 30 2010, 12:55

Αυτα ειναι πολιτικη εταιριας σε corolla 2006 θελει καθε 15000 αλλαγη και σε 2004 καθε 7500 ΙΔΙΟΣ κινητηρας!!!




PAINTER έγραψε:
nikosdll έγραψε:
Κανένα λάδι στον κόσμο δέν διατηρεί τις ιδιότητες του για 6000 ή 10000 χλμ.
Σκεφτείται ότι η μηχανή παίρνει από το κάρτερ το λάδι και το ανεβάζει κ το περιστρέφει 4 φορές περισσότερο από ένα κινητήρα αυτοκινήτου, τι θέλετε να κάνει το λάδι?
εδώ θα βρείς το manual του varadero 1000.
http://rapidshare.com/files/98395977/Honda_XL1000V_Varadero_Service_Manual_En.rar.html

ο κινητήρας είναι V, όπως δικός μας και θέλει λάδι 10W40 με ΑΡΙ SE,SF & SG (όπως και το δικό μας) (δές στη σελίδα στη 54).
αλλαγή θέλει κάθε 12000 ΚΜ affraid affraid affraid affraid (δες στη σελίδα 46), ενώ στο δικό μας κάθε 6000 ΚΜ.
δηλαδή, V κινητήρας, ίδιες προδιαγραφές API SG, λεπτότερο λάδι 10W40 αντι το δικό μας 15W50 και αλλάγή στα διπλάσια χιλιόμετρα (στα 12000 ΚΜ αντί στα 6000 ΚΜ που θέλει το δικό μας). τώρα τι να πείς ...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
painterakis
gold member
gold member
painterakis

Ηλικία : 49
Τόπος : Ο Δρόμος ...
Registration date : 18/01/2008

ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ   ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ - Σελίδα 5 Icon_minitimeΠαρ Απρ 30 2010, 13:29

mes έγραψε:
Αυτα ειναι πολιτικη εταιριας σε corolla 2006 θελει καθε 15000 αλλαγη και σε 2004 καθε 7500 ΙΔΙΟΣ κινητηρας!!!
αυτό λέω και εγώ, αυτή η πολιτική της εταιρίας μήπως έχει στόχο τη τσέπη μας.
αν το λάδι στα 6000 ήταν τόσο χάλια, γιατί μας λέει να αλλάξουμε το φίλτρο στις 18000, στο 3πλάσιο, που κατακρατεί 500ml σε κάθε απλή αλλαγή λαδιών;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mes
Member
Member
mes

Ηλικία : 44
Τόπος : αθηνα
Registration date : 05/04/2009

ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ   ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ - Σελίδα 5 Icon_minitimeΠαρ Απρ 30 2010, 14:01

Γιατι αν η suzuki ελεγε καθε 3000 και η kawasaki καθε 12000 ολοι θα επερναν kawasaki
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mikios
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
mikios

Ηλικία : 41
Τόπος : Ηράκλειο, Κρήτη - Περαία Θεσσαλονίκης
Registration date : 25/02/2008

ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ   ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ - Σελίδα 5 Icon_minitimeΠαρ Απρ 30 2010, 14:35

μισό PAINTER... ο ένας κινητήρας έχει ξηρό συμπλέκτη κ ο άλλος υγρό. Με το στρομ το 1000 μπορείς να το συγκρίνεις.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.kangaroo.gr
TomK8ww
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
TomK8ww

Ηλικία : 62
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 03/05/2009

ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ   ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ - Σελίδα 5 Icon_minitimeΠαρ Απρ 30 2010, 18:38

nikosdll έγραψε:
Κανένα λάδι στον κόσμο δέν διατηρεί τις ιδιότητες του για 6000 ή 10000 χλμ.
Σκεφτείται ότι η μηχανή παίρνει από το κάρτερ το λάδι και το ανεβάζει κ το περιστρέφει 4 φορές περισσότερο από ένα κινητήρα αυτοκινήτου, τι θέλετε να κάνει το λάδι?
...............εδώ μέσα φίλε,αυτοί που έλεγαν κάτι τέτοιες θεωρίες..................κρύφτηκαν!!!!!!!!!!!
........να αποδείξεις έχεις τίποτα ????????? Η κοπανάμε ότι μας κατέβει........η νομίζεις ότι έχω να κερδίσω κάτι.................
η μήπως έχεις συνεργείο ??? Laughing(το ξέρουμε ότι οι μαστοράντζες Sad παρακολουθούν το forum).............3500 επισκέψεις καταλαβαίνεις Shocked(μέχρι στιγμής)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mes
Member
Member
mes

Ηλικία : 44
Τόπος : αθηνα
Registration date : 05/04/2009

ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ   ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ - Σελίδα 5 Icon_minitimeΠαρ Απρ 30 2010, 18:42

Δεν κρυφτηκαν απλα κουραστηκαν να διαβαζουν τα ΜΕΓΑΛΑ γραμματα σου
χαλαρωσε και το τεστ σου δεν ειναι και κανενα επιστημονικο εγχειρηδιο
διαβασε και παλαιοτερες αναφορες μου αμα θες επιστημονικες εξηγησεις





TomK8ww έγραψε:
nikosdll έγραψε:
Κανένα λάδι στον κόσμο δέν διατηρεί τις ιδιότητες του για 6000 ή 10000 χλμ.
Σκεφτείται ότι η μηχανή παίρνει από το κάρτερ το λάδι και το ανεβάζει κ το περιστρέφει 4 φορές περισσότερο από ένα κινητήρα αυτοκινήτου, τι θέλετε να κάνει το λάδι?
...............εδώ μέσα φίλε,αυτοί που έλεγαν κάτι τέτοιες θεωρίες..................κρύφτηκαν!!!!!!!!!!!
........να αποδείξεις έχεις τίποτα ????????? Η κοπανάμε ότι μας κατέβει........η νομίζεις ότι έχω να κερδίσω κάτι.................
η μήπως έχεις συνεργείο ??? Laughing(το ξέρουμε ότι οι μαστοράντζες Sad παρακολουθούν το forum).............3500 επισκέψεις καταλαβαίνεις Shocked
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 

ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3500ΚΜ???..........ΩΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 

 Παρόμοια θέματα

+
Σελίδα 5 από 7Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ-ΑΝΑΒΑΤΗΣ :: Υγρά....& φίλτρα-
Μετάβαση σε: