Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΕικονοθήκηLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση

Μοιραστείτε | 
 

 Επισκευή μπροστινής ανάρτησης

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
rosros



Registration date : 12/10/2015

Επισκευή μπροστινής ανάρτησης  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Επισκευή μπροστινής ανάρτησης    Επισκευή μπροστινής ανάρτησης  Icon_minitimeΤετ Μαρ 01 2017, 19:37

Καλησπέρα θα ήθελα τα φώτα σας Πριν λίγες μέρες παρατήρησα διαρροή λαδιού στην αριστερή τσίμουχα μπροστά στην ανάρτηση και η δύο έχουν ψιλό ξεραθεί και έχουν τα σκασιματακια τους άρα ήταν θέμα χρόνου και η διαρροή... ΕΡΏΤΗΣΗ Τι αλλάζω? Ποιο το κόστος ανταλλακτικών? Εργασία περίπου? Αξίζει να αλλάξω και ελατήρια? Ποια? Η μηχανή είναι κ5 με 55000χλμ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
leon33

leon33

Ηλικία : 50
Τόπος : Ναξος Κυκλαδων
Registration date : 19/07/2008

Επισκευή μπροστινής ανάρτησης  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επισκευή μπροστινής ανάρτησης    Επισκευή μπροστινής ανάρτησης  Icon_minitimeΠεμ Μαρ 09 2017, 20:24

καλησπέρα. το ιδιο επαθα και εγω ,με την δεξια βεβαια. μου ειπαν περίπου 100? σε καταστημα στην Αθήνα . Εντός τον επόμενων ημερων θα τις φτιαξω και θα ξέρω καλυτερα. ΖΤωρα για τα ελλατηρια εγω τα άλλαξα σχεδων απο την αρχη
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
terino
gold member
gold member
terino

Ηλικία : 43
Τόπος : Athens
Registration date : 15/01/2008

Επισκευή μπροστινής ανάρτησης  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επισκευή μπροστινής ανάρτησης    Επισκευή μπροστινής ανάρτησης  Icon_minitimeΠεμ Μαρ 09 2017, 21:02

Έχεις ξαναλλάξει τσιμούχες ή κάτι άλλο στο μπροστινό σου ή είναι από μαμά τα 55.000χλμ;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.schoolofdance.gr
rosros



Registration date : 12/10/2015

Επισκευή μπροστινής ανάρτησης  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επισκευή μπροστινής ανάρτησης    Επισκευή μπροστινής ανάρτησης  Icon_minitimeΠεμ Μαρ 09 2017, 21:45

...Το μοτορι το πήρα μτχ μάλλον δεν είχε αλλαχτεί τίποτα σύμφωνα με την άποψη του μηχανικού .Τελικως άλλαξα τσιμούχες λάδια και ελατήρια ohlins Το αποτέλεσμα παρά πολύ καλό άλλη μηχανή μπροστά !!Σηκωθηκε περίπου 4ποντους μπροστά είχαν πέσει λίγο τα παλιά διαβάζει άψογα πολύ στημένο μπροστά σε συνέχεια και πίσω .....με ohlins ομοίως ....σύνολο μπροστά 250 περαστικά μας ...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
leon33

leon33

Ηλικία : 50
Τόπος : Ναξος Κυκλαδων
Registration date : 19/07/2008

Επισκευή μπροστινής ανάρτησης  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επισκευή μπροστινής ανάρτησης    Επισκευή μπροστινής ανάρτησης  Icon_minitimeΠεμ Μαρ 09 2017, 22:10

εγω θα έλεγα καλη τιμη αν έκανε κα καλη δουλεία
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
rosros



Registration date : 12/10/2015

Επισκευή μπροστινής ανάρτησης  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Επισκευή μπροστινής ανάρτησης..    Επισκευή μπροστινής ανάρτησης  Icon_minitimeΣαβ Ιαν 19 2019, 14:41

... επανέρχομαι ομοίως ως άνω... Διαρροή μπροστά αριστερά στα 77000 χλμ δλδ μετά από 22000 χλμ. Πρέπει να αλλάξω και τις δύο τσιμουχες με τα λάδια πάλι?? Τις έξω ξύστρες δεν τις είχα αλλάξει καθόλου.. Μήπως ευθύνονται αυτές για τη διαρροή..? Η οι μέσα τσιμουχες αποκλειστικά?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
power
Member
Member


Τόπος : ΠΑΝΤΟΥ ΚΑΙ ΠΟΥΘΕΝΑ
Registration date : 15/02/2014

Επισκευή μπροστινής ανάρτησης  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επισκευή μπροστινής ανάρτησης    Επισκευή μπροστινής ανάρτησης  Icon_minitimeΣαβ Ιαν 19 2019, 18:27

rosros έγραψε:
... επανέρχομαι ομοίως ως άνω... Διαρροή μπροστά αριστερά στα 77000 χλμ δλδ μετά από 22000 χλμ. Πρέπει να αλλάξω και τις δύο τσιμουχες με τα λάδια πάλι?? Τις έξω ξύστρες δεν τις είχα αλλάξει καθόλου.. Μήπως ευθύνονται αυτές για τη διαρροή..? Η οι μέσα τσιμουχες αποκλειστικά?


η λογικη ΛΕΕΙ οτι οταν οταν αλλαζεις τσιμουχες αλλαζεις κ τις ξυστρες(εξωτερικες)οι οποιες ευθυνονται κατα μεγαλο ποσοστο να περνανε σκονες-νερα κτλ κ να μενουν μεσα με αποτελεσμα με την παροδο του χρονου να ξαναχαλας την τσιμουχα εσωτερικη(οπως κ επαθες)....εδωσες 250ευρω φτιαχνοντας το μπροστινο σου κ δεν αλλαξες ξυστρες???κολωσες για 20 ευρω που κανουν???τι να πω???ΛΑΘΟΣ ΜΕΓΑΛΟΟΟΟ
αν στο ειπε ο μαστορας σου κ εσυ δεν ακουσες-αμμελησες φταις εσυ(κ μαζι κ η τσεπη σου που θα κανεις τα ιδια διχως λογο)....ΚΡΙΜΑ....
αν δεν στο ειπε μεγαλο λαθος του κ θα επρεπε να σε πεισει....
Αφου ηταν χαλια οπτικα τι περιμενες???
ΜΑ ειναι δυνατον να εφαρμοζουμε την παροιμια(απο μεσα κουκλα κ εξω πανουκλα)συνηθως γινετε το αναποδο...
παλι απο την αρχη τωρα....
τωρα θελει καινουργια λαδια(εχουν 22.000χλμ οχι κ λιγα)καινουργιες ξυστρες(αριστερα-δεξια) κ καινουργια τσιμουχα αριστερη....προσωπικα ΕΓΩ θα αλλαζα κ δεξια δηλαδη τα πανταααα....
καθως πρεπει να δεις κ τα ποτηρια εσωτερικα αν εχουν τζογο μηπως ευθυνονται αυτα(λιγο δυσκολο αλλα οχι κ απιθανο)ψαξε εδω το εχουν αναφερει....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
loverdos11
moderator
moderator
loverdos11

Ηλικία : 39
Τόπος : ΝΕΑ ΣΜΥΡΝΗ
Registration date : 11/03/2012

Επισκευή μπροστινής ανάρτησης  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επισκευή μπροστινής ανάρτησης    Επισκευή μπροστινής ανάρτησης  Icon_minitimeΣαβ Ιαν 19 2019, 18:48

power έγραψε:
rosros έγραψε:
... επανέρχομαι ομοίως ως άνω... Διαρροή μπροστά αριστερά στα 77000 χλμ δλδ μετά από 22000 χλμ. Πρέπει να αλλάξω και τις δύο τσιμουχες με τα λάδια πάλι?? Τις έξω ξύστρες δεν τις είχα αλλάξει καθόλου.. Μήπως ευθύνονται αυτές για τη διαρροή..? Η οι μέσα τσιμουχες αποκλειστικά?


η λογικη ΛΕΕΙ οτι οταν οταν αλλαζεις τσιμουχες αλλαζεις κ τις ξυστρες(εξωτερικες)οι οποιες ευθυνονται κατα μεγαλο ποσοστο να περνανε σκονες-νερα κτλ κ να μενουν μεσα με αποτελεσμα με την παροδο του χρονου να ξαναχαλας την τσιμουχα εσωτερικη(οπως κ επαθες)....εδωσες 250ευρω φτιαχνοντας το μπροστινο σου κ δεν αλλαξες ξυστρες???κολωσες για 20 ευρω που κανουν???τι να πω???ΛΑΘΟΣ ΜΕΓΑΛΟΟΟΟ
αν στο ειπε ο μαστορας σου κ εσυ δεν ακουσες-αμμελησες φταις εσυ(κ μαζι κ η τσεπη σου που θα κανεις τα ιδια διχως λογο)....ΚΡΙΜΑ....
αν δεν στο ειπε μεγαλο λαθος του κ θα επρεπε να σε πεισει....
Αφου ηταν χαλια οπτικα τι περιμενες???
ΜΑ ειναι δυνατον να εφαρμοζουμε την παροιμια(απο μεσα κουκλα κ εξω πανουκλα)συνηθως γινετε το αναποδο...
παλι απο την αρχη τωρα....
τωρα θελει καινουργια λαδια(εχουν 22.000χλμ οχι κ λιγα)καινουργιες ξυστρες(αριστερα-δεξια) κ καινουργια τσιμουχα αριστερη....προσωπικα ΕΓΩ θα αλλαζα κ δεξια δηλαδη τα πανταααα....
καθως πρεπει να δεις κ τα ποτηρια εσωτερικα αν εχουν τζογο μηπως ευθυνονται αυτα(λιγο δυσκολο αλλα οχι κ απιθανο)ψαξε εδω το εχουν αναφερει....

του έκανες την καρδιά περιβόλι .... What a Face

_________________
Αντώνης DL 650 L0 Black


Επισκευή μπροστινής ανάρτησης  33ncnm10Επισκευή μπροστινής ανάρτησης  33e6ee10Επισκευή μπροστινής ανάρτησης  63u2ip10Επισκευή μπροστινής ανάρτησης  Amzm8k10Επισκευή μπροστινής ανάρτησης  2rpb8y10
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
K0k0$
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
K0k0$

Ηλικία : 44
Τόπος : Αθηνα
Registration date : 06/06/2011

Επισκευή μπροστινής ανάρτησης  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επισκευή μπροστινής ανάρτησης    Επισκευή μπροστινής ανάρτησης  Icon_minitimeΣαβ Ιαν 19 2019, 20:57

Bαλτε προστατευτικα νεοπρεν στα καλαμια να μην ξανα-αλλαξετε ποτε τσιμουχες.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
loverdos11
moderator
moderator
loverdos11

Ηλικία : 39
Τόπος : ΝΕΑ ΣΜΥΡΝΗ
Registration date : 11/03/2012

Επισκευή μπροστινής ανάρτησης  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επισκευή μπροστινής ανάρτησης    Επισκευή μπροστινής ανάρτησης  Icon_minitimeΣαβ Ιαν 19 2019, 22:04

K0k0$ έγραψε:
Bαλτε προστατευτικα νεοπρεν στα καλαμια να μην ξανα-αλλαξετε ποτε τσιμουχες.

καλά είμαι έτσι?

Επισκευή μπροστινής ανάρτησης  20180510

Επισκευή μπροστινής ανάρτησης  20180511

_________________
Αντώνης DL 650 L0 Black


Επισκευή μπροστινής ανάρτησης  33ncnm10Επισκευή μπροστινής ανάρτησης  33e6ee10Επισκευή μπροστινής ανάρτησης  63u2ip10Επισκευή μπροστινής ανάρτησης  Amzm8k10Επισκευή μπροστινής ανάρτησης  2rpb8y10
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
K0k0$
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
K0k0$

Ηλικία : 44
Τόπος : Αθηνα
Registration date : 06/06/2011

Επισκευή μπροστινής ανάρτησης  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επισκευή μπροστινής ανάρτησης    Επισκευή μπροστινής ανάρτησης  Icon_minitimeΣαβ Ιαν 19 2019, 22:06

Καλυτερα με γέφυρα δε γινεται, αλλα κι ετσι κανεις δουλεια.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
loverdos11
moderator
moderator
loverdos11

Ηλικία : 39
Τόπος : ΝΕΑ ΣΜΥΡΝΗ
Registration date : 11/03/2012

Επισκευή μπροστινής ανάρτησης  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επισκευή μπροστινής ανάρτησης    Επισκευή μπροστινής ανάρτησης  Icon_minitimeΣαβ Ιαν 19 2019, 22:07

K0k0$ έγραψε:
Καλυτερα με γέφυρα δε γινεται, αλλα κι ετσι κανεις δουλεια.
merci

_________________
Αντώνης DL 650 L0 Black


Επισκευή μπροστινής ανάρτησης  33ncnm10Επισκευή μπροστινής ανάρτησης  33e6ee10Επισκευή μπροστινής ανάρτησης  63u2ip10Επισκευή μπροστινής ανάρτησης  Amzm8k10Επισκευή μπροστινής ανάρτησης  2rpb8y10
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
rosros



Registration date : 12/10/2015

Επισκευή μπροστινής ανάρτησης  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Τσιμουχες   Επισκευή μπροστινής ανάρτησης  Icon_minitimeΚυρ Ιαν 20 2019, 23:11

..... Όταν άλλαξα όλα αυτά δεν άλλαξα τις ξύστρες διότι μου είπε ο μάστορας αφού ήταν σε ψιλοκαλη κατάσταση ότι δεν χρειάζεται.. Να τις αλλάξω. Τιμή γνήσιες μου είχαν πει στο 50αρικο και όχι 20.Παντως το περίεργο είναι ότι την άκουσε πάλι το αριστερό καλάμι... Μήπως φταίει κάτι άλλο? Τρώει περισσότερο πίεση αριστερά όπως κλειδώνει το τιμόνι και με το πλαϊνό σταντ πέφτει περισσότερη πίεση?? Τώρα να ευθύνεται η ξύστρα που ήταν παλιά.. Τι να πω.. Μπορεί πάντως λακκούβες σαμάρια και χώμα δεν παίζει ούτε νταπαντουπα. Aftermarket προτείνετε κάτι δοκιμασμένο και από που Αθήνα?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
loverdos11
moderator
moderator
loverdos11

Ηλικία : 39
Τόπος : ΝΕΑ ΣΜΥΡΝΗ
Registration date : 11/03/2012

Επισκευή μπροστινής ανάρτησης  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επισκευή μπροστινής ανάρτησης    Επισκευή μπροστινής ανάρτησης  Icon_minitimeΚυρ Ιαν 20 2019, 23:14

Εγώ θα σου έλεγα να βάλεις γνήσια και να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο για αρκετό καιρό .

_________________
Αντώνης DL 650 L0 Black


Επισκευή μπροστινής ανάρτησης  33ncnm10Επισκευή μπροστινής ανάρτησης  33e6ee10Επισκευή μπροστινής ανάρτησης  63u2ip10Επισκευή μπροστινής ανάρτησης  Amzm8k10Επισκευή μπροστινής ανάρτησης  2rpb8y10
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
rosros



Registration date : 12/10/2015

Επισκευή μπροστινής ανάρτησης  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Τσιμουχες   Επισκευή μπροστινής ανάρτησης  Icon_minitimeΚυρ Ιαν 20 2019, 23:53

Για skf σκέφτομαι είναι αξιόπιστες? Γνήσιες έβαλα και σε λιγότερο από 2 χρόνια την άκουσαν και 20χλμ βέβαια. Δλδ οι after πόσο χειρότερες να είναι?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
andreasp
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
andreasp

Ηλικία : 46
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 29/01/2010

Επισκευή μπροστινής ανάρτησης  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επισκευή μπροστινής ανάρτησης    Επισκευή μπροστινής ανάρτησης  Icon_minitimeΚυρ Ιαν 20 2019, 23:58

rosros έγραψε:
Για skf σκέφτομαι είναι αξιόπιστες? Γνήσιες έβαλα και σε λιγότερο από 2 χρόνια την άκουσαν και 20χλμ βέβαια. Δλδ οι after πόσο χειρότερες να είναι?

τα θρόστ τα έχεις κοιτάξει?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
rosros



Registration date : 12/10/2015

Επισκευή μπροστινής ανάρτησης  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επισκευή μπροστινής ανάρτησης    Επισκευή μπροστινής ανάρτησης  Icon_minitimeΚυρ Ιαν 20 2019, 23:59

Τα θροστ όταν είχε λυθεί η ανάρτηση δεν είδε κάτι ο μηχανικός στο να θέλουν αλλαγή...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
loverdos11
moderator
moderator
loverdos11

Ηλικία : 39
Τόπος : ΝΕΑ ΣΜΥΡΝΗ
Registration date : 11/03/2012

Επισκευή μπροστινής ανάρτησης  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επισκευή μπροστινής ανάρτησης    Επισκευή μπροστινής ανάρτησης  Icon_minitimeΔευ Ιαν 21 2019, 00:20

Τι να σου πω , εμένα η μηχανή είναι του 11 έχει 67.000 km και δεν έχω αλλάξει τίποτα .
Το μόνο που κάνω είναι κάθε 2 χρόνια αλλάζω λάδια στα καλάμια και έχω βάλει νεοπρέν καλύμματα
εδώ και 3 χρόνια .

_________________
Αντώνης DL 650 L0 Black


Επισκευή μπροστινής ανάρτησης  33ncnm10Επισκευή μπροστινής ανάρτησης  33e6ee10Επισκευή μπροστινής ανάρτησης  63u2ip10Επισκευή μπροστινής ανάρτησης  Amzm8k10Επισκευή μπροστινής ανάρτησης  2rpb8y10
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
rosros



Registration date : 12/10/2015

Επισκευή μπροστινής ανάρτησης  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επισκευή μπροστινής ανάρτησης    Επισκευή μπροστινής ανάρτησης  Icon_minitimeΔευ Ιαν 21 2019, 13:20

Τα νεοπρεν αυτά που μπορώ να τα βρω? ΤΙΜΉ?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
loverdos11
moderator
moderator
loverdos11

Ηλικία : 39
Τόπος : ΝΕΑ ΣΜΥΡΝΗ
Registration date : 11/03/2012

Επισκευή μπροστινής ανάρτησης  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επισκευή μπροστινής ανάρτησης    Επισκευή μπροστινής ανάρτησης  Icon_minitimeΔευ Ιαν 21 2019, 16:35

rosros έγραψε:
Τα νεοπρεν αυτά που μπορώ να τα βρω? ΤΙΜΉ?
Αν έχεις γέφυρα δεν θα σου κάνουν , εγώ έκανα πατέντα με τον κατασκευαστή .
Δυστυχώς σταμάτησε να ασχολείται

εδώ έχουν https://moto-discovery.com/eshop/neoprene-fork-covers/suzuki-vstrom-neoprene-fork-covers.html

_________________
Αντώνης DL 650 L0 Black


Επισκευή μπροστινής ανάρτησης  33ncnm10Επισκευή μπροστινής ανάρτησης  33e6ee10Επισκευή μπροστινής ανάρτησης  63u2ip10Επισκευή μπροστινής ανάρτησης  Amzm8k10Επισκευή μπροστινής ανάρτησης  2rpb8y10
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
todor
Member
Member
todor

Ηλικία : 45
Τόπος : Βόλος
Registration date : 12/11/2012

Επισκευή μπροστινής ανάρτησης  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επισκευή μπροστινής ανάρτησης    Επισκευή μπροστινής ανάρτησης  Icon_minitimeΤρι Νοε 03 2020, 18:14

επειδή σύντομα θα κάνω την ίδια δουλειά και για να μην ανοίγω νέο θέμα...
(και διαβάζοντας και αυτόν τον ωραίο οδηγό )

την τσιμούχα πως τη βάζουμε μέσα? τι εναλλακτική-πατέντα έχουμε για αυτό το "ειδικό εργαλείο" που λέει το μάνουαλ??

επίσης, αν βάλεις 500Ml σε κάθε μπουκάλα, αντί για τα 524, φαντάζομαι δεν επηρεάζει κάτι.... σωστά?
λάδι, αφού έχω τα μαμά ελατήρια, σκέφτομαι για 15άρι, για πιο "σφιχτό"...


τσιμούχες/ξύστρες θα μπει το σετάκι της MOOSE
και θα αλλάξω και τα υπόλοιπα

με 83000 χλμ και χωρίς να ξέρω τι έχει κάνει ο προηγούμενος και με το ένα καλάμι να κλαίει, νομίζω θα είναι καλό δωράκι Wink
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
K0k0$
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
K0k0$

Ηλικία : 44
Τόπος : Αθηνα
Registration date : 06/06/2011

Επισκευή μπροστινής ανάρτησης  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επισκευή μπροστινής ανάρτησης    Επισκευή μπροστινής ανάρτησης  Icon_minitimeΤρι Νοε 03 2020, 18:19

todor έγραψε:
επειδή σύντομα θα κάνω την ίδια δουλειά και για να μην ανοίγω νέο θέμα...
(και διαβάζοντας και αυτόν τον ωραίο οδηγό )

την τσιμούχα πως τη βάζουμε μέσα? τι εναλλακτική-πατέντα έχουμε για αυτό το "ειδικό εργαλείο" που λέει το μάνουαλ??

επίσης, αν βάλεις 500Ml σε κάθε μπουκάλα, αντί για τα 524, φαντάζομαι δεν επηρεάζει κάτι.... σωστά?
λάδι, αφού έχω τα μαμά ελατήρια, σκέφτομαι για 15άρι, για πιο "σφιχτό"...


τσιμούχες/ξύστρες θα μπει το σετάκι της MOOSE
και θα αλλάξω και τα υπόλοιπα

με 83000 χλμ και χωρίς να ξέρω τι έχει κάνει ο προηγούμενος και με το ένα καλάμι να κλαίει, νομίζω θα είναι καλό δωράκι Wink

Δε θυμαμαι ρε μαστορα πως εβαλα τα δικα μου αλλα ηταν πολυ ευκολο. Νομιζω με ενα κομματι απο σωληνα PVC με εγκοπη, ωστε να ανοιγει και να αγκαλιαζει το καλαμι.

Αμα βαλεις 500ml απλα θα ειναι ακομη πιο σωβρακο η αναρτηση απο οσο ειναι τωρα στη θεωρια, στην πραξη δεν ξερω αν θα το καταλαβαινεις και τοσο.

Αυτα, φιλουμπες!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
todor
Member
Member
todor

Ηλικία : 45
Τόπος : Βόλος
Registration date : 12/11/2012

Επισκευή μπροστινής ανάρτησης  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επισκευή μπροστινής ανάρτησης    Επισκευή μπροστινής ανάρτησης  Icon_minitimeΤρι Νοε 03 2020, 19:41

K0k0$ έγραψε:
todor έγραψε:
επειδή σύντομα θα κάνω την ίδια δουλειά και για να μην ανοίγω νέο θέμα...
(και διαβάζοντας και αυτόν τον ωραίο οδηγό )

την τσιμούχα πως τη βάζουμε μέσα? τι εναλλακτική-πατέντα έχουμε για αυτό το "ειδικό εργαλείο" που λέει το μάνουαλ??

επίσης, αν βάλεις 500Ml σε κάθε μπουκάλα, αντί για τα 524, φαντάζομαι δεν επηρεάζει κάτι.... σωστά?
λάδι, αφού έχω τα μαμά ελατήρια, σκέφτομαι για 15άρι, για πιο "σφιχτό"...


τσιμούχες/ξύστρες θα μπει το σετάκι της MOOSE
και θα αλλάξω και τα υπόλοιπα

με 83000 χλμ και χωρίς να ξέρω τι έχει κάνει ο προηγούμενος και με το ένα καλάμι να κλαίει, νομίζω θα είναι καλό δωράκι Wink

Δε θυμαμαι ρε μαστορα πως εβαλα τα δικα μου αλλα ηταν πολυ ευκολο. Νομιζω με ενα κομματι απο σωληνα PVC με εγκοπη, ωστε να ανοιγει και να αγκαλιαζει το καλαμι.

Αμα βαλεις 500ml απλα θα ειναι ακομη πιο σωβρακο η αναρτηση απο οσο ειναι τωρα στη θεωρια, στην πραξη δεν ξερω αν θα το καταλαβαινεις και τοσο.

Αυτα, φιλουμπες!


εσένα, δεν ξέρω γιατί... πρέπει να σε γνωρίσω από κοντά!! μου κάνεις για πολύ ωραίο παιδί (εξωτερικά, γιατί εσωτερικά ξέρω Wink )

ευχαριστώ Κώστα!θα ψαχτώ για pvc (λογικά διαμέτρου κοντά στου καλαμιού...
και φυσικά, όλα By the book....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
todor
Member
Member
todor

Ηλικία : 45
Τόπος : Βόλος
Registration date : 12/11/2012

Επισκευή μπροστινής ανάρτησης  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επισκευή μπροστινής ανάρτησης    Επισκευή μπροστινής ανάρτησης  Icon_minitimeΚυρ Νοε 08 2020, 12:14

ερώτηση... τα εσωτερικά του καλαμιού (από το ίδιο το καλάμι μέχρι τα σκατουλάκια που έχει μέσα) με τι τα καθαρίζεται? καθαριστικό φρένων? wd40? βενζίνη? κυροζίνη (που καθαρίζω και την αλύσίδα) ?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
toykaki



Ηλικία : 33
Registration date : 13/01/2016

Επισκευή μπροστινής ανάρτησης  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επισκευή μπροστινής ανάρτησης    Επισκευή μπροστινής ανάρτησης  Icon_minitimeΣαβ Απρ 03 2021, 19:23

καλησπέρα,για να μην ανοιγω αλλο θεμα,οι συγκεκριμένες https://www.2wheelersshop.gr/product/i-00003511/ ειναι οκ για strom 2008 abs?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 

Επισκευή μπροστινής ανάρτησης

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 

 Παρόμοια θέματα

+
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ-ΑΝΑΒΑΤΗΣ :: Αναρτήσεις-
Μετάβαση σε: