Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΕικονοθήκηLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση

Μοιραστείτε | 
 

 Σπάσιμο βίδας σε βάση μανέτας συμπλέκτη

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
dallas77

dallas77

Ηλικία : 47
Τόπος : Καλλιθέα
Registration date : 12/12/2013

Σπάσιμο βίδας σε βάση μανέτας συμπλέκτη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Σπάσιμο βίδας σε βάση μανέτας συμπλέκτη   Σπάσιμο βίδας σε βάση μανέτας συμπλέκτη Icon_minitimeΔευ Αυγ 01 2016, 18:40

Καλησπέρα σας,
Μετά από μια προσπάθεια να χαλαρώσω τη βάση της μανέτας του συμπλέκτη για να διορθώσω τη θέση του καθρέφτη, στο ξεβίδωμα της βίδας που συγκρατεί τη βάση πάνω στο τιμόνι, έκοψα τη βίδα με αποτέλεσμα να έχει μείνει μέσα στο σπείρωμα.
Ο μάστορας μου λέει οτι είναι προτιμότερο να βρώ μια ματαχειρισμένη βάση παρά να προσπαθήσει να τη βγάλει.

Καμιά ιδέα?

Να ψάξω για βάση ή να πάω σε κανένα μηχανουργείο μήπως μπορέσουν και τη βγάλουν?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
MicAn
Member
Member
MicAn

Ηλικία : 56
Τόπος : Γαλάτσι
Registration date : 17/07/2014

Σπάσιμο βίδας σε βάση μανέτας συμπλέκτη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σπάσιμο βίδας σε βάση μανέτας συμπλέκτη   Σπάσιμο βίδας σε βάση μανέτας συμπλέκτη Icon_minitimeΔευ Αυγ 01 2016, 18:59

Επειδή θα το ξαναβρείς μπροστά σου κάποια στιγμή αργότερα, είναι προτιμότερο να τη βγάλεις από τώρα.

Υπάρχουν διάφορες τεχνικές για να βγάλεις σπασμένη βίδα, μπορείς να βρεις στο youtube.

Μια από τις πλέον δημοφιλής μεθόδους είναι ο αριστερόστροφος εξολκέας.

Μπορείς να ανεβάσεις καμιά φώτο ?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
dallas77

dallas77

Ηλικία : 47
Τόπος : Καλλιθέα
Registration date : 12/12/2013

Σπάσιμο βίδας σε βάση μανέτας συμπλέκτη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σπάσιμο βίδας σε βάση μανέτας συμπλέκτη   Σπάσιμο βίδας σε βάση μανέτας συμπλέκτη Icon_minitimeΔευ Αυγ 01 2016, 19:21

MicAn έγραψε:
Επειδή θα το ξαναβρείς μπροστά σου κάποια στιγμή αργότερα, είναι προτιμότερο να τη βγάλεις από τώρα.

Υπάρχουν διάφορες τεχνικές για να βγάλεις σπασμένη βίδα, μπορείς να βρεις στο youtube.

Μια από τις πλέον δημοφιλής μεθόδους είναι ο αριστερόστροφος εξολκέας.

Μπορείς να ανεβάσεις καμιά φώτο ?

Δες εδώ: Σπάσιμο βίδας σε βάση μανέτας συμπλέκτη Vmwvb4

Δεν φαίνεται και πολύ καλά δεδομένου του σημείου. Μέσα στην τρύπα φαίνεται το σώμα της βίδας που έχει μείνει.

Δε θα ασχοληθώ εγώ παρόλο που πιάνουν τα χέρια μου μήπως κάνω καμιά χειρότερη ζημιά.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
MicAn
Member
Member
MicAn

Ηλικία : 56
Τόπος : Γαλάτσι
Registration date : 17/07/2014

Σπάσιμο βίδας σε βάση μανέτας συμπλέκτη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σπάσιμο βίδας σε βάση μανέτας συμπλέκτη   Σπάσιμο βίδας σε βάση μανέτας συμπλέκτη Icon_minitimeΔευ Αυγ 01 2016, 19:32

Νομίζω ότι θα βγει σχετικά εύκολα, οπότε κάνε μια βόλτα σε κάποιο μάστορα ή μηχανουργείο που να έχει εξολκέα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
dallas77

dallas77

Ηλικία : 47
Τόπος : Καλλιθέα
Registration date : 12/12/2013

Σπάσιμο βίδας σε βάση μανέτας συμπλέκτη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σπάσιμο βίδας σε βάση μανέτας συμπλέκτη   Σπάσιμο βίδας σε βάση μανέτας συμπλέκτη Icon_minitimeΔευ Αυγ 01 2016, 19:48

MicAn έγραψε:
Νομίζω ότι θα βγει σχετικά εύκολα, οπότε κάνε μια βόλτα σε κάποιο μάστορα ή μηχανουργείο που να έχει εξολκέα.

Έτσι νομίζω και εγώ.

Μάλλον ο μάστορας που πήγα δεν είχε όρεξη...

Ευχαριστώ για τη βοήθεια.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 

Σπάσιμο βίδας σε βάση μανέτας συμπλέκτη

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 

 Παρόμοια θέματα

+
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ-ΑΝΑΒΑΤΗΣ :: Φρένα-Μετάδοση-
Μετάβαση σε: