Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΕικονοθήκηLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση

Μοιραστείτε | 
 

 Θόρυβος από τακάκια σε πορεια

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
NASOS_p
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
NASOS_p

Ηλικία : 43
Τόπος : Πυργος Ηλειας
Registration date : 07/05/2011

Θόρυβος από τακάκια σε πορεια Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Θόρυβος από τακάκια σε πορεια   Θόρυβος από τακάκια σε πορεια Icon_minitimeΚυρ Ιουλ 24 2016, 12:33

Προχθές άλλαξα τακάκια στο K8 650 μου κι έβαλα EBC.Ενώ την πρώτη μέρα όλα καλά, από χθες ακούω τρίξιμο στην πορεια, χωρίς να φρενάρω.Όταν πατάω φρένο ο ήχος σταματάει.Ο ήχος ειναι τρίξιμο, σα να χρειάζεται η αλυσίδα λάδωμα.Ξεκίνησε ως μικρός ήχος και τώρα έχει καταντήσει σπαστικός.Να περιμένω να "κάτσουν" ή παίζει να υπάρχει κάποιο θέμα;

Έχω πετάξει τη συσκευασία αλλά αν δεν κάνω λάθος είναι αυτά:
http://makinaparts.com/lang-en/suzuki/3694-fa229-ebc-front-brake-pads-suzuki-dl-650-dl-1000-v-strom-gsf-600-gsf-650-bandit-sv-650.html

Υ.Γ. Να προσθέσω ότι άλλαξα και τα πίσω χωρίς όμως να ακούγεται κάτι.Ο ήχος προέρχεται από μπροστά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
liakosvol
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
liakosvol

Ηλικία : 59
Registration date : 05/10/2010

Θόρυβος από τακάκια σε πορεια Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Θόρυβος από τακάκια σε πορεια   Θόρυβος από τακάκια σε πορεια Icon_minitimeΔευ Ιουλ 25 2016, 10:16

NASOS_p έγραψε:
Προχθές άλλαξα τακάκια στο K8 650 μου κι έβαλα EBC.Ενώ την πρώτη μέρα όλα καλά, από χθες ακούω τρίξιμο στην πορεια, χωρίς να φρενάρω.Όταν πατάω φρένο ο ήχος σταματάει.Ο ήχος ειναι τρίξιμο, σα να χρειάζεται η αλυσίδα λάδωμα.Ξεκίνησε ως μικρός ήχος και τώρα έχει καταντήσει σπαστικός.Να περιμένω να "κάτσουν" ή παίζει να υπάρχει κάποιο θέμα;

Έχω πετάξει τη συσκευασία αλλά αν δεν κάνω λάθος είναι αυτά:
http://makinaparts.com/lang-en/suzuki/3694-fa229-ebc-front-brake-pads-suzuki-dl-650-dl-1000-v-strom-gsf-600-gsf-650-bandit-sv-650.html

Υ.Γ. Να προσθέσω ότι άλλαξα και τα πίσω χωρίς όμως να ακούγεται κάτι.Ο ήχος προέρχεται από μπροστά

Μήπως χρειάζεσαι καθάρισμα στα εμβολάκια των μπροστινών φρένων? Ίσως να είναι αυτό καθώς όταν δεν πατάς φρένο ακουμπούν ελάχιστα τα τακάκια στον δίσκο και ακούγεται ο θόρυβος....ίσως.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NASOS_p
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
NASOS_p

Ηλικία : 43
Τόπος : Πυργος Ηλειας
Registration date : 07/05/2011

Θόρυβος από τακάκια σε πορεια Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Θόρυβος από τακάκια σε πορεια   Θόρυβος από τακάκια σε πορεια Icon_minitimeΔευ Ιουλ 25 2016, 13:14

liakosvol έγραψε:
NASOS_p έγραψε:
Προχθές άλλαξα τακάκια στο K8 650 μου κι έβαλα EBC.Ενώ την πρώτη μέρα όλα καλά, από χθες ακούω τρίξιμο στην πορεια, χωρίς να φρενάρω.Όταν πατάω φρένο ο ήχος σταματάει.Ο ήχος ειναι τρίξιμο, σα να χρειάζεται η αλυσίδα λάδωμα.Ξεκίνησε ως μικρός ήχος και τώρα έχει καταντήσει σπαστικός.Να περιμένω να "κάτσουν" ή παίζει να υπάρχει κάποιο θέμα;

Έχω πετάξει τη συσκευασία αλλά αν δεν κάνω λάθος είναι αυτά:
http://makinaparts.com/lang-en/suzuki/3694-fa229-ebc-front-brake-pads-suzuki-dl-650-dl-1000-v-strom-gsf-600-gsf-650-bandit-sv-650.html

Υ.Γ. Να προσθέσω ότι άλλαξα και τα πίσω χωρίς όμως να ακούγεται κάτι.Ο ήχος προέρχεται από μπροστά

Μήπως χρειάζεσαι καθάρισμα στα εμβολάκια των μπροστινών φρένων? Ίσως να είναι αυτό καθώς όταν δεν πατάς φρένο ακουμπούν ελάχιστα τα τακάκια στον δίσκο και ακούγεται ο θόρυβος....ίσως.

Πριν περαστούν τα νέα τακάκια, καθαρίστηκαν όλα με σπρει καθαρισμού φρένων.Λύθηκε κι ο βραχίονας με τα τσιμουχάκια, καθαρισθηκαν, γρασαρίσθηκαν και επανατοποθετήθηκαν.Θα το παρακολουθήσω πάντως.Σήμερα σα να ακούγεται λιγότερο μου φάνηκε.Θα κάνω μερικά χλμ να πατήσουν καλά και θα το παρακολουθώ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NASOS_p
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
NASOS_p

Ηλικία : 43
Τόπος : Πυργος Ηλειας
Registration date : 07/05/2011

Θόρυβος από τακάκια σε πορεια Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Θόρυβος από τακάκια σε πορεια   Θόρυβος από τακάκια σε πορεια Icon_minitimeΤρι Αυγ 02 2016, 14:37

Υπαρχει σοβαρη πιθανοτητα να χει παρει το οργανικο τακακι καποιο ρινισμα που ειχε μεινει στη δισκοπλακα απο το σιδερενιο τακακι.Τωρα η θα πρεπει να κανω υπομονη μεχρι να φαγωθει το τακακι η να λυσω κ να τριψω
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 

Θόρυβος από τακάκια σε πορεια

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 

 Παρόμοια θέματα

+
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ-ΑΝΑΒΑΤΗΣ :: Φρένα-Μετάδοση-
Μετάβαση σε: