Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΕικονοθήκηLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση

Μοιραστείτε | 
 

 ΑΛΛΑΓΗ ΑΛΥΣΙΔΑΣ

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
D.VALMAS

D.VALMAS

Ηλικία : 41
Τόπος : ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Registration date : 09/06/2010

ΑΛΛΑΓΗ ΑΛΥΣΙΔΑΣ - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΛΛΑΓΗ ΑΛΥΣΙΔΑΣ   ΑΛΛΑΓΗ ΑΛΥΣΙΔΑΣ - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ Σεπ 02 2016, 23:03

2 μπουζι παίρνει φιλε. Αρα είμαι για αλυσίδα 116x525 .
Και μια απορία. Μια αλυσίδα 118x525 σε μηχανη χωρίς abs τι διαφορες έχει?
Μπαίνει αλλα θα έχουμε κενά? απο περιέργεια ρωτάω για να ξερω
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
thodoris20vt

thodoris20vt

Ηλικία : 44
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 09/12/2011

ΑΛΛΑΓΗ ΑΛΥΣΙΔΑΣ - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: :)   ΑΛΛΑΓΗ ΑΛΥΣΙΔΑΣ - Σελίδα 2 Icon_minitimeΣαβ Μαρ 18 2017, 10:29

Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy
Ηρθε η ωρα ναι ηρθε! Smile

Καταστημα για να προμυθευτουμε την  D.I.D VX GB ειναι αυτη που ειναι μαυρη εσωτερικα χρυση εξωτερικα!

Μαστορας για τοποθετηση?

Καμια αλλη γνωμη για αλυσιδα? 650 08 ABS suzuki vstrom
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
sot_pal

sot_pal

Registration date : 16/09/2013

ΑΛΛΑΓΗ ΑΛΥΣΙΔΑΣ - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΛΛΑΓΗ ΑΛΥΣΙΔΑΣ   ΑΛΛΑΓΗ ΑΛΥΣΙΔΑΣ - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Νοε 14 2018, 09:53

thodoris20vt έγραψε:
Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy
Ηρθε η ωρα ναι ηρθε! Smile

Καταστημα για να προμυθευτουμε την  D.I.D VX GB ειναι αυτη που ειναι μαυρη εσωτερικα χρυση εξωτερικα!

Μαστορας για τοποθετηση?

Καμια αλλη γνωμη για αλυσιδα? 650 08 ABS suzuki vstrom

Καλημέρα παίδες! Επειδή είμαι κι εγω σε φάση για αλλαγή και σκέφτομαι την αλυσίδα που ανέφερε ο Θοδωρής, έχετε να προτείνετε κάποιο κατάστημα για αγορά? Την έχω βρει στα 131euro. Κατά προτίμηση κατάστημα στην Αθήνα εκτός κι αν είναι Ιντερνετικό οπότε θα γίνει ηλεκτρονικά η αγορά..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
loverdos11
moderator
moderator
loverdos11

Ηλικία : 40
Τόπος : ΝΕΑ ΣΜΥΡΝΗ
Registration date : 11/03/2012

ΑΛΛΑΓΗ ΑΛΥΣΙΔΑΣ - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΛΛΑΓΗ ΑΛΥΣΙΔΑΣ   ΑΛΛΑΓΗ ΑΛΥΣΙΔΑΣ - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Νοε 14 2018, 11:00

εγώ πριν την πανελλήνια έβαλα αυτό το σετ.
https://www.vstromhellasforum.com/t34466-topic
πολύ ευχαριστημένος δεν ακούς κιχ

_________________
Αντώνης DL 650 L0 Black


ΑΛΛΑΓΗ ΑΛΥΣΙΔΑΣ - Σελίδα 2 33ncnm10ΑΛΛΑΓΗ ΑΛΥΣΙΔΑΣ - Σελίδα 2 33e6ee10ΑΛΛΑΓΗ ΑΛΥΣΙΔΑΣ - Σελίδα 2 63u2ip10ΑΛΛΑΓΗ ΑΛΥΣΙΔΑΣ - Σελίδα 2 Amzm8k10ΑΛΛΑΓΗ ΑΛΥΣΙΔΑΣ - Σελίδα 2 2rpb8y10
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
shadow.gr.
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
shadow.gr.

Ηλικία : 47
Τόπος : ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Registration date : 25/05/2008

ΑΛΛΑΓΗ ΑΛΥΣΙΔΑΣ - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΛΛΑΓΗ ΑΛΥΣΙΔΑΣ   ΑΛΛΑΓΗ ΑΛΥΣΙΔΑΣ - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Ιαν 07 2019, 11:03

loverdos11 έγραψε:
εγώ πριν την πανελλήνια έβαλα αυτό το σετ.
https://www.vstromhellasforum.com/t34466-topic
πολύ ευχαριστημένος δεν ακούς κιχ


επειδη δεν καταλαβα τι διαφορα εχει απο τα κιτ που εχουν 140ε??αυτην πχ...??

https://www.car.gr/parts/view/12699410-transmission-chains-gearboxes-chain-sprocket-set-did
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
massai
gold member
gold member
massai

Ηλικία : 50
Τόπος : Ίλιον
Registration date : 03/11/2008

ΑΛΛΑΓΗ ΑΛΥΣΙΔΑΣ - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΛΛΑΓΗ ΑΛΥΣΙΔΑΣ   ΑΛΛΑΓΗ ΑΛΥΣΙΔΑΣ - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Ιαν 07 2019, 11:39

shadow.gr. έγραψε:
loverdos11 έγραψε:
εγώ πριν την πανελλήνια έβαλα αυτό το σετ.
https://www.vstromhellasforum.com/t34466-topic
πολύ ευχαριστημένος δεν ακούς κιχ


επειδη δεν καταλαβα τι διαφορα εχει απο τα κιτ που εχουν 140ε??αυτην πχ...??

https://www.car.gr/parts/view/12699410-transmission-chains-gearboxes-chain-sprocket-set-did

To πίσω γρανάζι της ognibene έχει ελαστική τσιμούχα για να ακούγεται λιγότερο η αλυσίδα κατά την κύλιση.
Όπως ακριβώς το μπροστά γρανάζι της μαμάς και πλέον πολλών άλλων εταιρειών.
Προτίμησα για δικούς μου λόγους να βάλω το σετάκι ακριβώς που έχεις ανεβάσει στο link (με μαύρο πίσω γρανάζι και μαύρη αλυσίδα).
Σημειωτέον πως το μπροστά της JT έχει πλέον κανονικά τσιμούχα, όπως το μαμά.

Πάντως, αν θέλεις ognibene και το θέμα σου είναι το κόστος, ρίξε μιά ματιά στο uride που έχει σε προσφορά το σετ:

Με χρυσή αλυσίδα

Με μαύρη αλυσίδα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
shadow.gr.
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
shadow.gr.

Ηλικία : 47
Τόπος : ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Registration date : 25/05/2008

ΑΛΛΑΓΗ ΑΛΥΣΙΔΑΣ - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΛΛΑΓΗ ΑΛΥΣΙΔΑΣ   ΑΛΛΑΓΗ ΑΛΥΣΙΔΑΣ - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Ιαν 07 2019, 11:45

massai έγραψε:
shadow.gr. έγραψε:
loverdos11 έγραψε:
εγώ πριν την πανελλήνια έβαλα αυτό το σετ.
https://www.vstromhellasforum.com/t34466-topic
πολύ ευχαριστημένος δεν ακούς κιχ


επειδη δεν καταλαβα τι διαφορα εχει απο τα κιτ που εχουν 140ε??αυτην πχ...??

https://www.car.gr/parts/view/12699410-transmission-chains-gearboxes-chain-sprocket-set-did

To πίσω γρανάζι της ognibene έχει ελαστική τσιμούχα για να ακούγεται λιγότερο η αλυσίδα κατά την κύλιση.
Όπως ακριβώς το μπροστά γρανάζι της μαμάς και πλέον πολλών άλλων εταιρειών.
Προτίμησα για δικούς μου λόγους να βάλω το σετάκι ακριβώς που έχεις ανεβάσει στο link (με μαύρο πίσω γρανάζι και μαύρη αλυσίδα).
Σημειωτέον πως το μπροστά της JT έχει πλέον κανονικά τσιμούχα, όπως το μαμά.

Πάντως, αν θέλεις ognibene και το θέμα σου είναι το κόστος, ρίξε μιά ματιά στο uride που έχει σε προσφορά το σετ:

Με χρυσή αλυσίδα

Με μαύρη αλυσίδα



οχι did θελω...τωρα ξεκινησα να ψαχνομαι ..ειμαι στις 30.000χλμ και ειναι  σε καλη κατασταση...
ολα τα σετ τις did jt γραναζια δεν εχουν??
ποσα χλμ την εχεις την αλυσιδα??
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
massai
gold member
gold member
massai

Ηλικία : 50
Τόπος : Ίλιον
Registration date : 03/11/2008

ΑΛΛΑΓΗ ΑΛΥΣΙΔΑΣ - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΛΛΑΓΗ ΑΛΥΣΙΔΑΣ   ΑΛΛΑΓΗ ΑΛΥΣΙΔΑΣ - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Ιαν 07 2019, 17:11

Όχι, δεν είναι σετ μόνο με JT.
Τα συγκεκριμένα τα φοράω... 100 χιλιόμετρα (!) αφού όπως σου έγραψα τα τοποθέτησα ιδιοχείρως πριν μιά εβδομάδα, αλλά και πριν αλλάξω, φορούσα πάλι DID - JT (με χρυσή αλυσίδα και γρανάζια χωρίς καθόλου τσιμούχες) οπου και έβγαλα με αυτά αισίως περί τα 50000 χλμ...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
K0k0$
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
K0k0$

Ηλικία : 44
Τόπος : Αθηνα
Registration date : 06/06/2011

ΑΛΛΑΓΗ ΑΛΥΣΙΔΑΣ - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΛΛΑΓΗ ΑΛΥΣΙΔΑΣ   ΑΛΛΑΓΗ ΑΛΥΣΙΔΑΣ - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Ιαν 07 2019, 17:29

Για την ιστορια, τα JT εχουν δυο επιλογες

Οι κωδικοι τους ειναι JTF****-1x(RB)

οπου **** ειναι ο κωδικος του συγκεκριμενου γραναζιου για συγκεκριμενους τυπους μηχανης, 1x ο αριθμος των δοντιων στο συγκεκριμενο γραναζι για να μπορεις να αλλαξεις γραναζωμα αν θες και RB (rubber) ειναι τα γραναζια με το ελαστικο προσθετο για μειωση θορυβου. Τα περισσοτερα γραναζια της εχουν επιλογη με ή χωρις RB.


http://www.jtsprockets.com/catalogue/model/2002/
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
shadow.gr.
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
shadow.gr.

Ηλικία : 47
Τόπος : ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Registration date : 25/05/2008

ΑΛΛΑΓΗ ΑΛΥΣΙΔΑΣ - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΛΛΑΓΗ ΑΛΥΣΙΔΑΣ   ΑΛΛΑΓΗ ΑΛΥΣΙΔΑΣ - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Ιαν 07 2019, 19:09

massai έγραψε:
Όχι, δεν είναι σετ μόνο με JT.
Τα συγκεκριμένα τα φοράω... 100 χιλιόμετρα (!) αφού όπως σου έγραψα τα τοποθέτησα ιδιοχείρως πριν μιά εβδομάδα, αλλά και πριν αλλάξω, φορούσα πάλι DID - JT (με χρυσή αλυσίδα και γρανάζια χωρίς καθόλου τσιμούχες) οπου και έβγαλα με αυτά αισίως περί τα 50000 χλμ...

Αξίζει η πολύ ενισχυμένη...??
Ρωτάω γιατί βλέπω τις έχεις δουλεψει
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
massai
gold member
gold member
massai

Ηλικία : 50
Τόπος : Ίλιον
Registration date : 03/11/2008

ΑΛΛΑΓΗ ΑΛΥΣΙΔΑΣ - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΛΛΑΓΗ ΑΛΥΣΙΔΑΣ   ΑΛΛΑΓΗ ΑΛΥΣΙΔΑΣ - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Ιαν 08 2019, 00:06

Τα γρανάζια τα JT που έβγαλα, λυπόμουν να τα πετάξω καθώς φαίνονταν ατόφια.
Την χρυσή ενισχυμένη DID Χ-Ring, αν τη φρόντιζα, θα ήταν ακόμη σαν καινούργια και αυτή.
Λόγω μη επιμελούς και τακτικής συντήρησης, γέμισε κόμπους.
Δεν χρειάστηκε όμως ποτέ να την τεντώσω ούτε μια φορά (!) όσο τη φορούσα, δεν ξεχείλωσε καθόλου.
Μιλάμε για πάνω από έξι χρόνια σκληρής, ως επί το πλείστον αλάδωτης χρήσης, όλες τις εποχές, με 100 κιλά γομάρι πάνω με συχνές ορέξεις πιτσιρικά στο δεξί χέρι...
Σε αντίθεση φυσικά με τη μαμά που κάθε τρεις και λίγο τέντωνα, γέμισε στο μεταξύ και κόμπους (αν και την περιποιούμουν ΠΟΛΥ περισσότερο) και έφτασε κάποια στιγμή να μην παίρνει άλλο τέντωμα, οπότε και την άλλαξα σε 2 και κάτι χρόνια...
Όσο για τα μαμά γρανάζια... δε θες να σου πω σε τι κατάσταση τα είχα βγάλει...  fp

Για μένα λοιπόν, αξίζει και με το παραπάνω.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
basilis_k6
Member
Member


Registration date : 09/05/2015

ΑΛΛΑΓΗ ΑΛΥΣΙΔΑΣ - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΛΛΑΓΗ ΑΛΥΣΙΔΑΣ   ΑΛΛΑΓΗ ΑΛΥΣΙΔΑΣ - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Ιαν 08 2019, 01:17

νομίζω ολες πλέον ειναι prestretched και δεν θέλουν τέντωμα σχεοδν ποτε. ουτε εγω εχω κάνει στις τελευταιες 2-3 αλυσιδες.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
shadow.gr.
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
shadow.gr.

Ηλικία : 47
Τόπος : ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Registration date : 25/05/2008

ΑΛΛΑΓΗ ΑΛΥΣΙΔΑΣ - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΛΛΑΓΗ ΑΛΥΣΙΔΑΣ   ΑΛΛΑΓΗ ΑΛΥΣΙΔΑΣ - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Ιαν 08 2019, 09:55

massai έγραψε:
Τα γρανάζια τα JT που έβγαλα, λυπόμουν να τα πετάξω καθώς φαίνονταν ατόφια.
Την χρυσή ενισχυμένη DID Χ-Ring, αν τη φρόντιζα, θα ήταν ακόμη σαν καινούργια και αυτή.
Λόγω μη επιμελούς και τακτικής συντήρησης, γέμισε κόμπους.
Δεν χρειάστηκε όμως ποτέ να την τεντώσω ούτε μια φορά (!) όσο τη φορούσα, δεν ξεχείλωσε καθόλου.
Μιλάμε για πάνω από έξι χρόνια σκληρής, ως επί το πλείστον αλάδωτης χρήσης, όλες τις εποχές, με 100 κιλά γομάρι πάνω με συχνές ορέξεις πιτσιρικά στο δεξί χέρι...
Σε αντίθεση φυσικά με τη μαμά που κάθε τρεις και λίγο τέντωνα, γέμισε στο μεταξύ και κόμπους (αν και την περιποιούμουν ΠΟΛΥ περισσότερο) και έφτασε κάποια στιγμή να μην παίρνει άλλο τέντωμα, οπότε και την άλλαξα σε 2 και κάτι χρόνια...
Όσο για τα μαμά γρανάζια... δε θες να σου πω σε τι κατάσταση τα είχα βγάλει...  fp

Για μένα λοιπόν, αξίζει και με το παραπάνω.



kai εγω δεν εχω τεντωση ποτε...γιατι παχαινω καθε χρονο γμτ και η αλυσιδα ερχετε ακριβως,.... Laughing Shocked Shocked Laughing Laughing
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
loverdos11
moderator
moderator
loverdos11

Ηλικία : 40
Τόπος : ΝΕΑ ΣΜΥΡΝΗ
Registration date : 11/03/2012

ΑΛΛΑΓΗ ΑΛΥΣΙΔΑΣ - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΛΛΑΓΗ ΑΛΥΣΙΔΑΣ   ΑΛΛΑΓΗ ΑΛΥΣΙΔΑΣ - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Ιαν 08 2019, 09:59

shadow.gr. έγραψε:


kai εγω δεν εχω τεντωση ποτε...γιατι παχαινω καθε χρονο γμτ και η αλυσιδα ερχετε ακριβως,.... Laughing Shocked Shocked Laughing Laughing

είναι και αυτό μια λύση ... success What a Face

_________________
Αντώνης DL 650 L0 Black


ΑΛΛΑΓΗ ΑΛΥΣΙΔΑΣ - Σελίδα 2 33ncnm10ΑΛΛΑΓΗ ΑΛΥΣΙΔΑΣ - Σελίδα 2 33e6ee10ΑΛΛΑΓΗ ΑΛΥΣΙΔΑΣ - Σελίδα 2 63u2ip10ΑΛΛΑΓΗ ΑΛΥΣΙΔΑΣ - Σελίδα 2 Amzm8k10ΑΛΛΑΓΗ ΑΛΥΣΙΔΑΣ - Σελίδα 2 2rpb8y10
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nister



Τόπος : Φωκίδα
Registration date : 04/10/2017

ΑΛΛΑΓΗ ΑΛΥΣΙΔΑΣ - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΛΛΑΓΗ ΑΛΥΣΙΔΑΣ   ΑΛΛΑΓΗ ΑΛΥΣΙΔΑΣ - Σελίδα 2 Icon_minitimeΣαβ Απρ 27 2019, 16:02

Καλησπέρα! Έχω ένα μεταχειρισμένο Κ9 με 45.000 χλμ, το οποίο φοράει μία DID 525V8, η οποία, απ' ό,τι έχω καταλάβει, είναι ο κωδικός της DID για τις αλυσίδες εργοστασιακής τοποθέτησης (έχω δίκιο;. Αν και είναι σε πολύ καλή κατάσταση, σκέφτομαι να την αλλάξω, μιας και σκέφτομαι για ένα ταξίδι 10.000 χιλιομέτρων περίπου και δεν θέλω να είμαι με το άγχος. Η ερώτησή μου είναι η εξής: επειδή σε σχέση με την DID 525VX που προτείνεται συνήθως σαν επιλογή αντικατάστασης, η 525V8 είναι πολύ μικρότερη σε μέγεθος και ¨προφανώς¨ θα είναι πιο ελαφριά και με λιγότερες απώλειες ισχύος, αν ξέρουμε το βάρος της ανά 100 links και αν υπάρχει αντίστοιχος κωδικός για αγορά -μιας και δεν μπορώ να βρω τον ίδιο- και ποιος είναι αυτός. Ευχαριστώ.


Υ.Γ.: AFAM 525XMR2: 1,99 kg/100 links
       AFAM 525XRR:   1,82 kg/100 links
       DID 525VX:       1,84 kg/100 links
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
K0k0$
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
K0k0$

Ηλικία : 44
Τόπος : Αθηνα
Registration date : 06/06/2011

ΑΛΛΑΓΗ ΑΛΥΣΙΔΑΣ - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΛΛΑΓΗ ΑΛΥΣΙΔΑΣ   ΑΛΛΑΓΗ ΑΛΥΣΙΔΑΣ - Σελίδα 2 Icon_minitimeΣαβ Απρ 27 2019, 16:11

nister έγραψε:
Καλησπέρα! Έχω ένα μεταχειρισμένο Κ9 με 45.000 χλμ, το οποίο φοράει μία DID , η οποία, απ' ό,τι έχω καταλάβει, είναι ο κωδικός της DID για τις αλυσίδες εργοστασιακής τοποθέτησης (έχω δίκιο;. Αν και είναι σε πολύ καλή κατάσταση, σκέφτομαι να την αλλάξω, μιας και σκέφτομαι για ένα ταξίδι 10.000 χιλιομέτρων περίπου και δεν θέλω να είμαι με το άγχος. Η ερώτησή μου είναι η εξής: επειδή σε σχέση με την DID 525VX που προτείνεται συνήθως σαν επιλογή αντικατάστασης, η 525V8 είναι πολύ μικρότερη σε μέγεθος και ¨προφανώς¨ θα είναι πιο ελαφριά και με λιγότερες απώλειες ισχύος, αν ξέρουμε το βάρος της ανά 100 links και αν υπάρχει αντίστοιχος κωδικός για αγορά -μιας και δεν μπορώ να βρω τον ίδιο- και ποιος είναι αυτός. Ευχαριστώ.


Υ.Γ.: AFAM 525XMR2: 1,99 kg/100 links
       AFAM 525XRR:   1,82 kg/100 links
       DID 525VX:       1,84 kg/100 links
Nαι, εχεις δικιο, η 525V8 ειναι η εργοστασιακη αλυσιδα, της δινει μονο σε εργοστασια η DID. Ο κωδικος της σαν ανταλλακτικο στη Suzuki ειναι 27600-32C10-118.

Απο εκει και περα, τα ελαχιστα γραμμαρια που θα ειναι πιο βαρια η νεα αλυσιδα δεν θα προκαλεσουν καμια απωλεια ισχυος , τουλαχιστον καμια που να μπορει κοινος θνητος να αισθανθει. Βασικα ο,τι χασεις θεωρητικα απο το επιπλεον βαρος θα το κερδισεις σε μειωμενες απωλειες λογω τριβων, καθως οι VΧ εχουν X-rings ενω η V8 O-rings.

A, και η V8 κοστιζει 170+ΦΠΑ απο Σουζουκι...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nister



Τόπος : Φωκίδα
Registration date : 04/10/2017

ΑΛΛΑΓΗ ΑΛΥΣΙΔΑΣ - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΛΛΑΓΗ ΑΛΥΣΙΔΑΣ   ΑΛΛΑΓΗ ΑΛΥΣΙΔΑΣ - Σελίδα 2 Icon_minitimeΣαβ Απρ 27 2019, 16:49

Σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση! Πραγματικά μου φάνηκε τεράστια η διαφορά στο μέγεθος, γι' αυτό σκέφτηκα μήπως αντίστοιχα μεγάλη είναι και η διαφορά στο βάρος και πιθανόν στις απώλειες. Προφανώς, για μένα, δεν αξίζει να δοθεί το ποσό αυτό. Καλή ανάσταση σε όλους!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
toykaki



Ηλικία : 33
Registration date : 13/01/2016

ΑΛΛΑΓΗ ΑΛΥΣΙΔΑΣ - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΛΛΑΓΗ ΑΛΥΣΙΔΑΣ   ΑΛΛΑΓΗ ΑΛΥΣΙΔΑΣ - Σελίδα 2 Icon_minitimeΚυρ Μάης 10 2020, 10:32

sergio έγραψε:
Aν είσαι από 2007 και μετά δηλαδή με abs ναι 15 μπροστά, 47 πίσω και 118άρα αλυσίδα.

Καλημέρα, θα χρειαστει να αλλαξω αλυσιδογραναζα,εχω 2008 μοντελο με 4 μπουζι και με abs ψαχνοντας για did χρυση βρηκα αλλα με 116L .μπορει να μου στειλει καποιος ενα λινκ με τα σωστα?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 

ΑΛΛΑΓΗ ΑΛΥΣΙΔΑΣ

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 

 Παρόμοια θέματα

+
Σελίδα 2 από 2Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ-ΑΝΑΒΑΤΗΣ :: Φρένα-Μετάδοση-
Μετάβαση σε: