Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΕικονοθήκηLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση

Μοιραστείτε | 
 

 Μου την εριξαν

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
zak634
Member
Member
zak634

Ηλικία : 39
Τόπος : πατρα-διδυμοτειχο-αθηνα-πειραιας-κομοτηνη(ξαφνικα)-πατρα
Registration date : 18/04/2010

Μου την εριξαν Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Μου την εριξαν   Μου την εριξαν Icon_minitimeΠεμ Μάης 19 2016, 17:11

Δυστυχως κ εμενα προ τεσσαρων ημερων μου εριξαν τη μηχανη(δυστυχως), σταθμευμενη(ευτυχως χωρις εμενα πανω). Η ζημια ευτυχως σχετικα λιγη. Ευτυχως ο ανθρωπος κατευθειαν καλεσαμε ασφαλιστικες αποδεχθηκε την υπαιτιοτητα του (ξεπαρκαρε) κ καναμε φιλικο διακανονισμο.
Δυστυχως ερχεται πραγματογνωμονας ο δικος μου κ το ενα θα το βαψουμε, το αλλο θα το βαψουμε λεω οκ πασο αφου ειναι κ ελαφριες γρατζουνιες. Τα καγκελα που εχουν στραβωσει θα τα ισιωσουμε κ λεω κατσε φιλε μου. Τα καγκελα???? Θα μου ξαναπροστατεψουν τη μηχανη οπως πρεπει? Μου λεει γελωντας ναι δε θα εχεις προβλημα. Δεν ειπα κατι αλλο. Τι γινεται ρε παιδια???? Τι να κανω??? Εν τω μεταξυ ειναι κ τα μπροστα κτα πισω(λιγοτερο) . . .
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
loverdos11
moderator
moderator
loverdos11

Ηλικία : 39
Τόπος : ΝΕΑ ΣΜΥΡΝΗ
Registration date : 11/03/2012

Μου την εριξαν Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μου την εριξαν   Μου την εριξαν Icon_minitimeΠεμ Μάης 19 2016, 17:53

Θα απαιτησεις όλα να αλλαχτούν με καινούργια. Ούτε βαψιματα ούτε τίποτα. Όλα όμως και μίλα με τον ασφαλιστη σου ή το συνεργείο που θα το πας

_________________
Αντώνης DL 650 L0 Black


Μου την εριξαν 33ncnm10Μου την εριξαν 33e6ee10Μου την εριξαν 63u2ip10Μου την εριξαν Amzm8k10Μου την εριξαν 2rpb8y10
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
chrisptol

chrisptol

Ηλικία : 36
Τόπος : Αττική-Πτολεμαϊδα
Registration date : 21/04/2014

Μου την εριξαν Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μου την εριξαν   Μου την εριξαν Icon_minitimeΠεμ Μάης 19 2016, 22:23

Εγω φιλε που με χτυπησε μπροστα στο αμαξι ενα παιδι και επισης αποδεχτηκε οτι εφταιγε, επειδη ειναι μοντελο 6ετιας αν τα εβαζα ολα καινουργια και ηταν πχ 2000? θα με εκοβε η ασφαλεια το 10-20% δηλαδη 200-400?. Εβαλα μεταχειρισμενα( προφυλακτηρα-φαναρια-μετωπη και κατι αλλα και δεν με εκοψε ουτε ? επειδη ηταν μεταχειρω. Θα επαιρνα ολο το ποσο με καινουργια αν το αμαξι ηταν 2ετιας. Και εγω ειχα στραβωσει αλλα τα ψιλα γραμματα στα συμβολαια που υπογραφουμε το λενε μεσα. Οποτε ζητα να βαλεις πλαστικα μεταχειρω κ οτι αλλο βρεις και να τα βαψει φανοποιος ωστε να μην σε κοψει τπτ. Ειναι λιγο καθικακια οι πραγματογνωμονες αλλα τους στριμωχνουν και αυτος. Παντως μην πας κοντρα με ασφαλιστικη γιατι θα αργησεις να αποζημιωθεις. Γνωμη μου παντα. Καλα ξεμπερδεματα να εχεις.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
andreasp
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
andreasp

Ηλικία : 46
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 29/01/2010

Μου την εριξαν Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μου την εριξαν   Μου την εριξαν Icon_minitimeΠαρ Μάης 20 2016, 00:04

zak634 έγραψε:
Δυστυχως κ εμενα προ τεσσαρων ημερων μου εριξαν τη μηχανη(δυστυχως), σταθμευμενη(ευτυχως χωρις εμενα πανω). Η ζημια ευτυχως σχετικα λιγη. Ευτυχως ο ανθρωπος κατευθειαν καλεσαμε ασφαλιστικες αποδεχθηκε την υπαιτιοτητα του (ξεπαρκαρε) κ καναμε φιλικο διακανονισμο.
Δυστυχως ερχεται πραγματογνωμονας ο δικος μου κ το ενα θα το βαψουμε, το αλλο θα το βαψουμε λεω οκ πασο αφου ειναι κ ελαφριες γρατζουνιες. Τα καγκελα που εχουν στραβωσει θα τα ισιωσουμε κ λεω κατσε φιλε μου. Τα καγκελα???? Θα μου ξαναπροστατεψουν τη μηχανη οπως πρεπει? Μου λεει γελωντας ναι δε θα εχεις προβλημα. Δεν ειπα κατι αλλο. Τι γινεται ρε παιδια???? Τι να κανω??? Εν τω μεταξυ ειναι κ τα μπροστα κτα πισω(λιγοτερο) . . .

Δεν ξέρω τι χρονιά είναι το μηχανάκι, αλλά λογικά θα είναι κανα 2007-2008.
Συνεπώς μιλάμε για συμμετοχή δική σου αν βάλεις καινούργια.
Αλλά γιατί να βάλεις μεταχειρισμένα? Εχουν σπάσει? οχι.
Και μεταχειρισμένα να πάρεις , δεν θα τα βάψεις? Βάψε τα δικά σου αν δεν έχουν σπάσει.
Αν έχουν σπάσει, έστω και ελάχιστα θα αλλαχτούν με μεταχειρισμένα.
Τα κάγκελα θα αλλαχτούν με μεταχειρισμένα. Οχι γιατί θα έχεις κανένα πρόβλημα αμα ισιώσουν (βέβαια δεν ξέρω πόσο στραβώσαν) αλλά έτσι επειδή το γουστάρεις.
Γενικά να ξέρεις το εξής!
Η ασφαλιστική εταιρεία δεν σου αγοράζει κάγκελα και πλαστικά. Σου αποζημιώνει αξίες.
Τα πλαστικά σου δεν ήταν καινούργια, συνεπώς αποζημιώνονται ώς μεταχειρισμένα.
Ποια ασφαλιστική εταιρεία έχεις?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
loverdos11
moderator
moderator
loverdos11

Ηλικία : 39
Τόπος : ΝΕΑ ΣΜΥΡΝΗ
Registration date : 11/03/2012

Μου την εριξαν Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μου την εριξαν   Μου την εριξαν Icon_minitimeΠαρ Μάης 20 2016, 03:15

τα κάγκελα αν έχουν πάρει πολύ θα έρθουν με προσοχή αλλά αν πέσει η μηχανή ξανά
θα λυγίσουν ξανά στο ίδιο σημείο με μεγαλύτερη ευκολία .
Έχεις π.μ

_________________
Αντώνης DL 650 L0 Black


Μου την εριξαν 33ncnm10Μου την εριξαν 33e6ee10Μου την εριξαν 63u2ip10Μου την εριξαν Amzm8k10Μου την εριξαν 2rpb8y10
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
zak634
Member
Member
zak634

Ηλικία : 39
Τόπος : πατρα-διδυμοτειχο-αθηνα-πειραιας-κομοτηνη(ξαφνικα)-πατρα
Registration date : 18/04/2010

Μου την εριξαν Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μου την εριξαν   Μου την εριξαν Icon_minitimeΠαρ Μάης 20 2016, 03:52

Καταλαβα. Το μηχανακι ειναι του 2010 . . . Τα πλαστικα ας βαφτουν. Δεν ειναι σπασμενα δεν το συζηταμε ας μη τα θελω ολα δικα μου. Μαλιστα. Τεσπα. Ιντεραμερ . . Εχω (ασφαλεια). Αυτο ακριβως φοβαμαι για τα καγκελα. Ας πληρωσω το 10-20% τι να πω ξερω κ εγω???? Αρκει να ξερω τι εχω

Ευχαριστω ρε παιδια . . .
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
andreasp
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
andreasp

Ηλικία : 46
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 29/01/2010

Μου την εριξαν Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μου την εριξαν   Μου την εριξαν Icon_minitimeΠαρ Μάης 20 2016, 07:08

zak634 έγραψε:
Καταλαβα. Το μηχανακι ειναι του 2010 . . . Τα πλαστικα ας βαφτουν. Δεν ειναι σπασμενα δεν το συζηταμε ας μη τα θελω ολα δικα μου. Μαλιστα. Τεσπα. Ιντεραμερ . . Εχω (ασφαλεια). Αυτο ακριβως φοβαμαι για τα καγκελα. Ας πληρωσω το 10-20% τι να πω ξερω κ εγω???? Αρκει να ξερω τι εχω

Ευχαριστω ρε παιδια . . .

Το να μπούν καινούργια τα κάγκελα δεν είναι τίποτα. Φθηνα είναι. "Βγαίνει" 'ευκολα.
Μίλα με τον ασφαλιστή σου.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mateo1
Member
Member
mateo1

Ηλικία : 45
Registration date : 06/11/2012

Μου την εριξαν Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μου την εριξαν   Μου την εριξαν Icon_minitimeΠαρ Μάης 20 2016, 15:15

andreasp έγραψε:
zak634 έγραψε:
Δυστυχως κ εμενα προ τεσσαρων ημερων μου εριξαν τη μηχανη(δυστυχως), σταθμευμενη(ευτυχως χωρις εμενα πανω). Η ζημια ευτυχως σχετικα λιγη. Ευτυχως ο ανθρωπος κατευθειαν καλεσαμε ασφαλιστικες αποδεχθηκε την υπαιτιοτητα του (ξεπαρκαρε) κ καναμε φιλικο διακανονισμο.
Δυστυχως ερχεται πραγματογνωμονας ο δικος μου κ το ενα θα το βαψουμε, το αλλο θα το βαψουμε λεω οκ πασο αφου ειναι κ ελαφριες γρατζουνιες. Τα καγκελα που εχουν στραβωσει θα τα ισιωσουμε κ λεω κατσε φιλε μου. Τα καγκελα???? Θα μου ξαναπροστατεψουν τη μηχανη οπως πρεπει? Μου λεει γελωντας ναι δε θα εχεις προβλημα. Δεν ειπα κατι αλλο. Τι γινεται ρε παιδια???? Τι να κανω??? Εν τω μεταξυ ειναι κ τα μπροστα κτα πισω(λιγοτερο) . . .

Δεν ξέρω τι χρονιά είναι το μηχανάκι, αλλά λογικά θα είναι κανα 2007-2008.
Συνεπώς μιλάμε για συμμετοχή δική σου αν βάλεις καινούργια.
Αλλά γιατί να βάλεις μεταχειρισμένα? Εχουν σπάσει? οχι.
Και μεταχειρισμένα να πάρεις , δεν θα τα βάψεις? Βάψε τα δικά σου αν δεν έχουν σπάσει.
Αν έχουν σπάσει, έστω και ελάχιστα θα αλλαχτούν με μεταχειρισμένα.
Τα κάγκελα θα αλλαχτούν με μεταχειρισμένα. Οχι γιατί θα έχεις κανένα πρόβλημα αμα ισιώσουν (βέβαια δεν ξέρω πόσο στραβώσαν) αλλά έτσι επειδή το γουστάρεις.
Γενικά να ξέρεις το εξής!
Η ασφαλιστική εταιρεία δεν σου αγοράζει κάγκελα και πλαστικά. Σου αποζημιώνει αξίες.
Τα πλαστικά σου δεν ήταν καινούργια, συνεπώς αποζημιώνονται ώς μεταχειρισμένα.
Ποια ασφαλιστική εταιρεία έχεις?

καλησπέρα
συγγνώμη αλλα έχω κάνα δυο ερωτήσεις

όταν λες συμμετοχη δικη του πως το εννοείς και από που προκύπτει?
υπάρχει κάποιος νομος που να το ορίζει και αν ναι θα μπορούσες σε παρακαλω να μου τον παραθέσεις?
ευχαριστώ

edit απευθύνομαι σε εσένα λόγω της ιδιότητας σου που αν δεν κάνω λάθος έχει να κάνει με τον ασφαλιστικό τομέα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
andreasp
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
andreasp

Ηλικία : 46
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 29/01/2010

Μου την εριξαν Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μου την εριξαν   Μου την εριξαν Icon_minitimeΠαρ Μάης 20 2016, 18:24

mateo1 έγραψε:

καλησπέρα
συγγνώμη αλλα έχω κάνα δυο ερωτήσεις

όταν λες συμμετοχη δικη του πως το εννοείς και από που προκύπτει?
υπάρχει κάποιος νομος που να το ορίζει και αν ναι θα μπορούσες σε παρακαλω να μου τον παραθέσεις?
ευχαριστώ

edit απευθύνομαι σε εσένα λόγω της ιδιότητας σου που αν δεν κάνω λάθος έχει να κάνει με τον ασφαλιστικό τομέα

Βρες και διάβασε το Αρθρο 298 ΑΚ για αρχή.
Εγώ που έπεσα επάνω σου και σε έριξα κάτω, με αποτέλεσμα να πάθει ζημιά το μηχανάκι σου, πρέπει να σου αποκαταστήσω τις ζημιές που έπαθες.
Ποιες είναι οι ζημιές αυτές?
Ας υποθέσουμε ότι οι μοναδικές ζημιές είναι 1 σπασμένο πλαστικό φέρινγκ 9 ετών.
Αν σου αντικαταστήσω το πλαστικό με καινούργιο, θα επέλθει πλουτισμός. Σου έσπασα ένα 9ετίας πλαστικό φέρινγκ και στο αντικαθιστώ με καινούργιο.
Ολη η βάση της αποζημιώσης με μεταχειρισμένα είναι αυτή η αρχή. Οτι δεν μπορεί να επέλθει πλουτισμός μετά την αποζημίωση.
Κάποιες αποφάσεις δικαστηρίων που σίγουρα θα έχεις ακούσει και δικαιώνουν τον ασφαλισμένο στο κομμάτι αυτό, θεωρούν ότι δεν επέρχεται πλουτισμός με την αποζημίωση με μεταχειρισμένα, κάποιες άλλες αποφάσεις θεωρούν ότι επέρχεται για αυτό και υπολογιζούν συντελεστή απαξίωσης.

Η προσωπική μου άποψη είναι ότι καλά κάνουν οι ασφαλιστικές εταιρείες και ζητούν επισκευές με μεταχειρισμένα.
Σε κάποιες περιπτώσεις βέβαια, υπάρχει πρόβλημα διαθεσιμότητας μεταχειρισμένων ανταλλακτικών. Πριν απο 6 μήνες φίλος με ένα Ducatti δεν υπήρχε μεταχειρισμένο απολύτως τίποτα. Παρόλο που το μηχανάκι ήταν του 1993, μπήκαν καινούργια ανταλλακτικά μετά απο πίεση δική μου, (για την ακρίβεια, υπήρχαν, αλλά στην Ιταλία) χωρίς συμμετοχή του ασφαλισμένου. Γιατί σε κάθε περίπτωση, πρέπει να αποκατασταθεί η ζημιά, χωρίς να είναι αναγκασμένος ο πελάτης να βγάλει 20-50-100-200ευρώ απο το παντελόνι του στα καλά καθούμενα.
Σε ένα Vstrom 6-7-8-10 χρονών που βρωμάει ο τόπος απο μεταχειρισμένα ανταλλακτικά, δεν θα ασχολιόμουν για να μπεί καινούργιο μάγουλο, ενώ υπάρχει στην αγορά μεταχειρισμένο.
Ετσι και αλλιώς και τα δύο βάψιμο θέλουν.
Σε άλλη περίπτωση απο πτώση σε SH, η μοναδική ζημιά που έπαθε το μηχανάκι ήταν το πλαστικό της εξάτμισης , το οποίο και αλλάχτηκε με καινούργιο, και ο πελάτης ζητούσε αντικατάσταση της εξάτμισης που έχει 1500ευρώ γιατί είχε στραβώσει το σιδεράκι απο μέσα που επάνω του βιδώνει το πλαστικό. Το ίδιο σιδεράκι που είχε στραβώσει και στο Vstrom μου και το ξεστράβωσα με την πένσα του θανάση σε 30". Στην έκθεση της Honda καινούργιο να τους είχε πέσει το μηχανάκι , δεν θα αλλάζαν εξάτμιση για αυτή την ζημιά.

Στα αυτοκίνητα τα πράγματα είναι ακόμα πιο εύκολα, καθώς μεταχειρισμένα και καινούργια είναι παντελώς ίδια. Εκεί δεν παίζουν ούτε καν μικρολεπτόμερειες που μπορεί να παίζουν σε ένα μηχανάκι όπως κλιπσάκια κουμπώματος και λοιπές λεπτομέρειες.
Μία μεταχειρισμένη πόρτα ενός Golf είναι ακριβώς ίδια με μία καινούργια πόρτα Golf. (να μην σου πώ ότι η μεταχειρισμένη παίζει να είναι και καλύτερη γιατί είναι Made In Germany αντί για Made in Turkey).

Διάβασε μία απόφαση του Αρείου Πάγου επάνω σε αντίστοιχο αντικείμενο.
http://xkarampagias.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=1003:2013-02-10-17-31-15&catid=103:2013-01-23-12-01-31&Itemid=247

"Από τις διατάξεις των άρθρων 298 και 914 ΑΚ προκύπτει, ότι ο παρά το νόμο ζημιώσας άλλον υπαιτίως υποχρεούται σε αποζημίωση, η οποία περιλαμβάνει τη διαφορά μεταξύ της ενεστώσας περιουσιακής κατάστασης του ζημιωθέντος και εκείνης στην οποία θα βρισκόταν αυτός αν δεν συνέβαινε το ζημιογόνο γεγονός. Γι' αυτό, όταν εξ αυτού προκύπτει και κάποια ωφέλεια, τελούσα σε αιτιώδη προς τούτο σύνδεσμο, πραγματική ζημία είναι ό,τι υπολείπεται με την αφαίρεση της ωφέλειας."

Αυτό που διαβάζεις παραπάνω είναι ακριβώς αυτό που είπαμε παραπάνω.
Συμμετοχή 10%-20%-30% για να μπεί καινούργιο ανταλλακτικό.
Αυτό που διαβάζεις επίσης παραπάνω είναι και η απάντηση γιατί σε ένα βάψιμο προφυλακτήρα σου λέει "πάρε τα μισά" γιατί είχε γρατζουνιές απο πρίν ο προφυλακτήρας.

Μην ξεχνάς κάτι βασικότατο! Είτε μεταχειρισμένα ανταλλακτικά είτε καινούργια ανταλλακτικά, έμμεσα εμείς τα πληρώνουμε όλα. Κανένας ΔΣ δεν βγάζει λεφτά απο την τσέπη του. Οι ζημιές πληρώνονται απο τα ασφάλιστρα. Και όσο μεγαλύτερες είναι, τόσο υψηλότερα είναι τα ασφάλιστρα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kalamaria
gold member
gold member
kalamaria

Ηλικία : 59
Τόπος : ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ(ΚΑΛΑΜΑΡΙΑ)
Registration date : 18/01/2008

Μου την εριξαν Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μου την εριξαν   Μου την εριξαν Icon_minitimeΠαρ Μάης 20 2016, 21:36

andreasp έγραψε:
zak634 έγραψε:
Δυστυχως κ εμενα προ τεσσαρων ημερων μου εριξαν τη μηχανη(δυστυχως), σταθμευμενη(ευτυχως χωρις εμενα πανω). Η ζημια ευτυχως σχετικα λιγη. Ευτυχως ο ανθρωπος κατευθειαν καλεσαμε ασφαλιστικες αποδεχθηκε την υπαιτιοτητα του (ξεπαρκαρε) κ καναμε φιλικο διακανονισμο.
Δυστυχως ερχεται πραγματογνωμονας ο δικος μου κ το ενα θα το βαψουμε, το αλλο θα το βαψουμε λεω οκ πασο αφου ειναι κ ελαφριες γρατζουνιες. Τα καγκελα που εχουν στραβωσει θα τα ισιωσουμε κ λεω κατσε φιλε μου. Τα καγκελα???? Θα μου ξαναπροστατεψουν τη μηχανη οπως πρεπει? Μου λεει γελωντας ναι δε θα εχεις προβλημα. Δεν ειπα κατι αλλο. Τι γινεται ρε παιδια???? Τι να κανω??? Εν τω μεταξυ ειναι κ τα μπροστα κτα πισω(λιγοτερο) . . .

Δεν ξέρω τι χρονιά είναι το μηχανάκι, αλλά λογικά θα είναι κανα 2007-2008.
Συνεπώς μιλάμε για συμμετοχή δική σου αν βάλεις καινούργια.
Αλλά γιατί να βάλεις μεταχειρισμένα? Εχουν σπάσει? οχι.
Και μεταχειρισμένα να πάρεις , δεν θα τα βάψεις? Βάψε τα δικά σου αν δεν έχουν σπάσει.
Αν έχουν σπάσει, έστω και ελάχιστα θα αλλαχτούν με μεταχειρισμένα.
Τα κάγκελα θα αλλαχτούν με μεταχειρισμένα. Οχι γιατί θα έχεις κανένα πρόβλημα αμα ισιώσουν (βέβαια δεν ξέρω πόσο στραβώσαν) αλλά έτσι επειδή το γουστάρεις.
Γενικά να ξέρεις το εξής!
Η ασφαλιστική εταιρεία δεν σου αγοράζει κάγκελα και πλαστικά. Σου αποζημιώνει αξίες.
Τα πλαστικά σου δεν ήταν καινούργια, συνεπώς αποζημιώνονται ώς μεταχειρισμένα.
Ποια ασφαλιστική εταιρεία έχεις?

εγω που ειχα προσφατα ενα ατυχημα η εταιρια με αποζημιώσε σε ολα καινουργια μεχρι και τα μανηταρια τα αλλαξε σε καινουργια μεγαλης αξιας και το πλαστικο φερινκγ για πολυ μικρο σπασιμο το αλλαξε με ολοκαινουργιο χωρις να δωσο το παραμικρο!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
zak634
Member
Member
zak634

Ηλικία : 39
Τόπος : πατρα-διδυμοτειχο-αθηνα-πειραιας-κομοτηνη(ξαφνικα)-πατρα
Registration date : 18/04/2010

Μου την εριξαν Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μου την εριξαν   Μου την εριξαν Icon_minitimeΣαβ Μάης 21 2016, 00:56

[/quote]

Το να μπούν καινούργια τα κάγκελα δεν είναι τίποτα. Φθηνα είναι. "Βγαίνει" 'ευκολα.
Μίλα με τον ασφαλιστή σου.[/quote]

Χθες ελεγξε ο μαστορας τι ακριβως εχει το μηχανακι, ξαναλεω σκοπος μου δεν ειναι να φτιαξω ενα μηχανακι του 2010 σε μηχανακι του 2016 αλλα δεν ειχα ουτε γραντζουνια. Οποτε δεχομαι οκ να βαφτει οτι βαφεται.
Τα καγκελα τα μπροστα εχουν 100? τα πισω ομως ειναι sw motech 200?. Κ συν τοις αλλοις εχει αρπαξει κ το τιμονι. Ξερουμε ολοι πως το μεταλλο εαν παρει μια φορα μετα σε αλλη πτωση παιζεις με τη φλογα εκτος εαν ηασφαλιστικη μου δωσει ενυπογραφο χαρτι που θα αναφερει πως τα ισιωμενα καγκελα θα με προστατεψουν στο μελλον εξισου κλπ.

Το ολο παραδοξο ειναι πως στον φιλικο διακανονισμο με πλερω η δικη μου αλλα τα παιρνει απο την αλλη σωστα? Κατι χανω απο το ολο σεναριο κ μουρλαινομαι. Η δικη μου ασφαλιστικη? Ο ασφαλιστης????? Συνενοησου με το συνεργειο μου ειπε.
Συγνωμη αλλα ο μυθος των ασφαλιστων παραμενει μυθος, χωρις να θελω να θιξω καποιον. Κατοπιν εορτης εισαι παντα μονος. Κ στο φιναλε γιατι να εχω γνωστο για να μου φτιαχτει η ζημια οπως πρεπει???

Οτι λεω δε το λεω ουτε για μαγκια ουτε για και καλα. Με πνιγει η στεναχωρια κ το δικιο διοτι πληρωνω 200 χωρις παζαρια κ τωρα που με χτυπησαν κ το παραδεχονται με @@@@@@@ η ασφαλιστικη μου.
Απαραδεκτο για μενα.

Υ.γ. πηγα σε αλλα τρια συνεργεια κ κανεις δεν ισιωνει καγκελα 1. Ειναι επικινδυνο για τη συμπεριφορα τους σε επομενη πτωση. 2. Δε ξερουν απο που να τα φερουν στην ευθεια- απο που να τα πιασουν κλπ κλπ θα τα φερουν με το ματι??? 3. Στραβωμενα καγκελα παντα αλλαγη κανουν ποτε ισιωμα. Αυτα μου τα ειπαν τρια διαφορετικα συνεργεια.

Μηπως ειμαι ο μα@@@@@ας της παρεας?????

Συγνωμη μα νιωθω βλακας γιατι εντελως τυχαια ο λογος που ημουν εκει που μου εριξαν το μηχανακι ηταν να πληρωσω την ασφαλεια του αυτοκινητου.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
andreasp
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
andreasp

Ηλικία : 46
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 29/01/2010

Μου την εριξαν Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μου την εριξαν   Μου την εριξαν Icon_minitimeΣαβ Μάης 21 2016, 07:49

Παράθεση :
Το να μπούν καινούργια τα κάγκελα δεν είναι τίποτα. Φθηνα είναι. "Βγαίνει" 'ευκολα.
Μίλα με τον ασφαλιστή σου.

Το ολο παραδοξο ειναι πως στον φιλικο διακανονισμο με πλερω η δικη μου αλλα τα παιρνει απο την αλλη σωστα? Κατι χανω απο το ολο σεναριο κ μουρλαινομαι. Η δικη μου ασφαλιστικη? Ο ασφαλιστης????? Συνενοησου με το συνεργειο μου ειπε.
Συγνωμη αλλα ο μυθος των ασφαλιστων παραμενει μυθος, χωρις να θελω να θιξω καποιον. Κατοπιν εορτης εισαι παντα μονος. Κ στο φιναλε γιατι να εχω γνωστο για να μου φτιαχτει η ζημια οπως πρεπει???


Καλά δεν είναι έτσι απλά. Δεν είναι ότι θα σου δώσει 1120ευρώ και στέλνει email στην αλλη εταιρεία και παίρνει 1120.
Ο φιλικός έχει συγκεκριμένους κανόνες που ακολουθούνται απο ολες τις ασφαλιστικές εταιρείες, και γίνεται συμψηφισμός. Πολλές φορές δε, υπάρχει και συγκεκριμένη αποδοχή απο την άλλη εταιρεία, για συγκεκριμένες ζημιές.
Σε κάθε περίπτωση, αν έχεις πρόβλημα με την δική σου ασφαλιστική και πιστεύεις ότι σε ρίχνει, πήγαινε στην ασφαλιστική εταιρεία του άλλου να αποζημιωθείς, που αυτή στην τελική είναι και υπεύθυνη για την αποζημιώση που θα πάρεις.
Οσο αφορά το τελευταίο σχόλιο, είναι ανάλογα το πώς δουλεύει ο καθε ένας. Αλλοι συνάδελφοι δεν ασχολούνται καθόλου, άλλοι 'δεν το χουν" , και άλλοι οι πελάτες τους δεν ξέρουν ούτε το τηλέφωνο του πραγματογνώμονα. Αφήνουν το αμάξι, και πάνε μετά απο 4-5 μέρες και το παίρνουν, και ο ασφαλιστής χάνει τα μαλλιά του απο το άνχος.

Παράθεση :

Τα καγκελα τα μπροστα εχουν 100? τα πισω ομως ειναι sw motech 200?. Κ συν τοις αλλοις εχει αρπαξει κ το τιμονι. Ξερουμε ολοι πως το μεταλλο εαν παρει μια φορα μετα σε αλλη πτωση παιζεις με τη φλογα εκτος εαν ηασφαλιστικη μου δωσει ενυπογραφο χαρτι που θα αναφερει πως τα ισιωμενα καγκελα θα με προστατεψουν στο μελλον εξισου κλπ.

Καλά δεν είναι έτσι ακριβώς αλλά τέσπα. Αυτοκίνητα ισιώσουν και βγαίνουν στον δρόμο απο αντιπροσωπείες. Οχι κάγκελα σε πλαστικά.
Ποια εταιρεία έχεις εσύ και ποια ό άλλος ? στείλε μου και μία φωτογραφία απο τα στραβά κάγκελα στο andreas.panagiotopoulos@gmail.com ή ανέβασε την κάπου εδώ. Να δω τι στράβωμα έχουν.

Παράθεση :

Υ.γ. πηγα σε αλλα τρια συνεργεια κ κανεις δεν ισιωνει καγκελα 1. Ειναι επικινδυνο για τη συμπεριφορα τους σε επομενη πτωση. 2. Δε ξερουν απο που να τα φερουν στην ευθεια- απο που να τα πιασουν κλπ κλπ θα τα φερουν με το ματι??? 3. Στραβωμενα καγκελα παντα αλλαγη κανουν ποτε ισιωμα. Αυτα μου τα ειπαν τρια διαφορετικα συνεργεια.

Μηπως ειμαι ο μα@@@@@ας της παρεας?????

Συγνωμη μα νιωθω βλακας γιατι εντελως τυχαια ο λογος που ημουν εκει που μου εριξαν το μηχανακι ηταν να πληρωσω την ασφαλεια του αυτοκινητου.

Ασχετο ειναι αυτό. Δεν πλήρωσες την ασφάλεια του αυτοκινήτου σου για να σε πληρώνει η ασφαλιστική σου. Την πλήρωσες έτσι ώστε αν φάς κανέναν άνθρωπο, να μην σου κλείσουν το σπίτι.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
miltos29

miltos29

Ηλικία : 41
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Registration date : 16/10/2011

Μου την εριξαν Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μου την εριξαν   Μου την εριξαν Icon_minitimeΣαβ Μάης 21 2016, 08:59

Ασχετο αφου συζητατε το τι κανουμε μετα την πτωση αλλα εγω δεν την παρκαρω ΠΟΤΕ μπροστα η πισω απο αυτοκινητα. Μονο πεζοδρομιο και σε σημειο δεν περναν πεζοι!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
zak634
Member
Member
zak634

Ηλικία : 39
Τόπος : πατρα-διδυμοτειχο-αθηνα-πειραιας-κομοτηνη(ξαφνικα)-πατρα
Registration date : 18/04/2010

Μου την εριξαν Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μου την εριξαν   Μου την εριξαν Icon_minitimeΣαβ Μάης 21 2016, 10:37

andreasp το 20% μπαινει επι του συνολου της αποζημιωσης η μονο επι των καινουργιων ανταλακτικων που θα μπουν?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
andreasp
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
andreasp

Ηλικία : 46
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 29/01/2010

Μου την εριξαν Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μου την εριξαν   Μου την εριξαν Icon_minitimeΣαβ Μάης 21 2016, 11:16

zak634 έγραψε:
andreasp  το 20% μπαινει επι του συνολου της αποζημιωσης η μονο επι των καινουργιων ανταλακτικων που θα μπουν?

Οχι.
Μόνο στα ανταλλακτικά. Και υπόψιν! Οχι και σε όλα τα ανταλλακτικά.
Οταν έχουμε έναν προφυλακτήρα και βάσεις προφυλακτήρα, οι βάσεις καινούργιες μπαίνουν, και δεν μιλάει κανείς για μεταχειρισμένες. (ασε που δεν υπάρχουν).
Αλλά το προφυλακτήρα ρε φίλε, μπορείς να τον πάρεις μεταχειρισμένο στα μισά λεφτά.
Αν δεν στο πώ, ούτε θα το πάρεις ποτέ χαμπάρι!
Οι εργασίες , είτε σε μεταχειρισμένα είτε σε καινούργια ανταλλακτικά είναι ίδιες.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mateo1
Member
Member
mateo1

Ηλικία : 45
Registration date : 06/11/2012

Μου την εριξαν Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μου την εριξαν   Μου την εριξαν Icon_minitimeΣαβ Μάης 21 2016, 11:28

Συγγνωμη που θα σε αμφισβητησω αλλα...

Παρακολουθησα σεμιναριο απο 2 δικηγορους εξιδεικευμενους επι θεματων αποζημιωσεων και τροχαιων..ασχολουνται μονο μ αυτο..

ειπαν οτι.. τα περι παλαιοτητας και μεταχειρισμενων κτλ ΔΕΝ ΙΣΧΥΟΥΝ ΣΕ ΚΑΜΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ
οι ασφαλιστικες ειναι υποχρεωμενες να αποζημιωνουν με καινουρια ανταλακτικα
ολο αυτο το κανουν και οπου πιασει και οτι γλυτωσουν..
Επισης επειδη καποιοι δεν μπορουν να επισκευασουν αμεσα το οχημα με δικα τους εξοδα απλα συμβιβαζονται..

η περιπτωση πλουτισμου δεν ισχυει διοτι η αξια του οχηματος απ το οποιο προκυπτει το περιουσιακο στοιχειο δεν μεταβαλλεται απο ενα η δυο πλαστικα η εξατμισεις.. Η αξια του καθοριζεται απο τον τυπο μοντελο και την χρονολογια του οχηματος..
Δεν πλουτιζω αν παρω καινουριο το πλαστικο του vstrom αλλα σε περιπτωση ολικης δεν θα αποζημιωθω με την αξια του vstrom 2016 ενω εχω μοντελο 2005...

Θα ημουν λιγο απιστος σε ολο αυτοκαι θα σεβομουν την αποψη σου εαν  δεν ειχα ιδια αποψη

Πριν 1μιση χρονο βγηκε κοπελα απο στενο με βεσπακι..για να μην την περασω απο πανω και την σκοτωσω εκανα ελιγμο αποφυγης γλυστρησε το μπροστινο κι επεσα

ηρθε αστυνομια κατεγραψε το συμβαν η κοπελα παραδεχτηκε την υπαιτιοτητα της
φιλοι γνωστοι κτλ ισχυριστηκαν οτι αφου δεν υπαρχει επαφη δεν θα μ αποζημιωσουν
αρκετοι μιλαγαν για παλαιοτητα ανταλλακτικων οτι δεν καλυπτονται τα εξτρα κτλ

ο πραγματογνωμονας οταν ηρθε μου ειπε κι αυτος οτι θα μπουν μεταχειρισμενα θα επισκευασουμε στραβωματα κτλ
αρνηθηκα του ειπα οτι δουλεια του ειναι να καταγραψει οτι ειναι χτυπημενο η στραβωμενο και το τιθα πληρωσει η ασφαλιστικη και τι θα μπει στην μηχανη δεν ειναι δικο του θεμα

εδωσα την υποθεση στην μια εκ των δυο δικηγορων..
ενα χρονο και δυο μηνες μετα εκδικαστηκε η υποθεση και πληρωθηκα ΟΛΑ τα πραγματα ΚΑΙ ΤΑ ΕΞΤΡΑ (ΠΡΟΒΟΛΑΚΙΑ ΜΠΑΓΚΑΖΙΕΡΑκτλ) καθως και τον εξοπλισμο μου που χαλασε με ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ.

Οτι ειχα ηδη αγορασει και ειχα τιμολογια το πληρωθηκα ακεραιο ενω σε οτι ειχα προτιμολογιο μου αφαιρεθηκε απλα ο ΦΠΑ. αν τα ειχα αγορασει θα τα πληρωνομουν και αυτα ακεραια...

Αυτα

edit η μηχανη μου ειναι μοντελο 2005 και το συμβαν πηρε θεση το 2013...
8 χρονια μετα αν υπηρχε και ισχυε παλαιοτητα θα με επιανε νομιζω
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
zak634
Member
Member
zak634

Ηλικία : 39
Τόπος : πατρα-διδυμοτειχο-αθηνα-πειραιας-κομοτηνη(ξαφνικα)-πατρα
Registration date : 18/04/2010

Μου την εριξαν Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μου την εριξαν   Μου την εριξαν Icon_minitimeΣαβ Μάης 21 2016, 11:42

[/quote]
Αλλά το προφυλακτήρα ρε φίλε, μπορείς να τον πάρεις μεταχειρισμένο στα μισά λεφτά.[/quote]

Ρε αντρεα συμφωνω με οσα εχεις πει πιο πανω( μη τα θελω ολα δικα μου) κ στα προηγουμενα αλλα μου φαινεται παρα πολυ ονειρικο να εχει βαλει καποιος καγκελα κ να τα εχει βγαλει χωρις να εχει πεσει. Αυτο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
andreasp
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
andreasp

Ηλικία : 46
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 29/01/2010

Μου την εριξαν Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μου την εριξαν   Μου την εριξαν Icon_minitimeΣαβ Μάης 21 2016, 11:51

mateo1 έγραψε:
Συγγνωμη που θα σε αμφισβητησω αλλα...

Παρακολουθησα σεμιναριο απο 2 δικηγορους εξιδεικευμενους επι θεματων αποζημιωσεων και τροχαιων..ασχολουνται μονο μ αυτο..

ειπαν οτι.. τα περι παλαιοτητας και μεταχειρισμενων κτλ ΔΕΝ ΙΣΧΥΟΥΝ ΣΕ ΚΑΜΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ
οι ασφαλιστικες ειναι υποχρεωμενες να αποζημιωνουν με καινουρια ανταλακτικα
ολο αυτο το κανουν και οπου πιασει και οτι γλυτωσουν..
Επισης επειδη καποιοι δεν μπορουν να επισκευασουν αμεσα το οχημα με δικα τους εξοδα απλα συμβιβαζονται..

η περιπτωση πλουτισμου δεν ισχυει διοτι η αξια του οχηματος απ το οποιο προκυπτει το περιουσιακο στοιχειο δεν μεταβαλλεται απο ενα η δυο πλαστικα η εξατμισεις.. Η αξια του καθοριζεται απο τον τυπο μοντελο και την χρονολογια του οχηματος..
Δεν πλουτιζω αν παρω καινουριο το πλαστικο του vstrom αλλα σε περιπτωση ολικης δεν θα αποζημιωθω με την αξια του vstrom 2016 ενω εχω μοντελο 2005...

Θα ημουν λιγο απιστος σε ολο αυτοκαι θα σεβομουν την αποψη σου εαν  δεν ειχα ιδια αποψη

Πριν 1μιση χρονο βγηκε κοπελα απο στενο με βεσπακι..για να μην την περασω απο πανω και την σκοτωσω εκανα ελιγμο αποφυγης γλυστρησε το μπροστινο κι επεσα

ηρθε αστυνομια κατεγραψε το συμβαν η κοπελα παραδεχτηκε την υπαιτιοτητα της
φιλοι γνωστοι κτλ ισχυριστηκαν οτι αφου δεν υπαρχει επαφη δεν θα μ αποζημιωσουν
αρκετοι μιλαγαν για παλαιοτητα ανταλλακτικων οτι δεν καλυπτονται τα εξτρα κτλ

ο πραγματογνωμονας οταν ηρθε μου ειπε κι αυτος οτι θα μπουν μεταχειρισμενα θα επισκευασουμε στραβωματα κτλ
αρνηθηκα του ειπα οτι δουλεια του ειναι να καταγραψει οτι ειναι χτυπημενο η στραβωμενο και το τιθα πληρωσει η ασφαλιστικη και τι θα μπει στην μηχανη δεν ειναι δικο του θεμα

εδωσα την υποθεση στην μια εκ των δυο δικηγορων..
ενα χρονο και δυο μηνες μετα εκδικαστηκε η υποθεση και πληρωθηκα ΟΛΑ τα πραγματα ΚΑΙ ΤΑ ΕΞΤΡΑ (ΠΡΟΒΟΛΑΚΙΑ ΜΠΑΓΚΑΖΙΕΡΑκτλ) καθως και τον εξοπλισμο μου που χαλασε με ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ.

Οτι ειχα ηδη αγορασει και ειχα τιμολογια το πληρωθηκα ακεραιο ενω σε οτι ειχα προτιμολογιο μου αφαιρεθηκε απλα ο ΦΠΑ. αν τα ειχα αγορασει θα τα πληρωνομουν και αυτα ακεραια...

Αυτα

Οποιος σου είπε ότι δεν θα αποζημιωθείς επειδή δεν υπήρξε επαφή, σου είπε μπούρδες. Δεν είναι ανάγκη να υπάρχει επαφή για να είσαι υπαίτιος για ατύχημα. (αν και πάλι υπάρχουν αποφάσεις δικαστηρίων που δεν αποζημιώνουν πλήρως)
Οπως το ίδιο ισχύει με τα εξτρά. Πάλι μπούρδες σου είπαν. Οπότε μην ακούς τι σου λέει ο ένας και ο άλλος.
Ρώτα ασφαλιστές και δικηγόρους. Της προκοπής και οι δύο!
Δεν λέμε κάτι διαφορετικό βασικά.
Οι δικηγόροι σου είπαν την άποψη τους (με απόλυτο τρόπο αν κρίνω απο τα κεφαλαία). Οπως έχω ξεκάθαρα γράψει παραπάνω, το θέμα είναι αν το δικαστήριο θεωρήσει ότι υπήρξε πλουτισμός ή όχι απο την αποζήμιωση με καινούργια.
Προσωπικά είμαι γνώστης αποφάσεων που το δικαστήριο θεώρεισαι ότι θα υπάρξει πλουτισμός και δικαιολόγησε την επισκευή με μεταχειρισμένα ανταλλακτικά.
Εσύ ήσουν στην περίπτωση που το δικαστήριο δεν θεώρεισαι ότι υπάρχει πλουτισμός.
Ο καθε ένας είναι ελεύθερος να προχωρήσει στο δικαστήριο και να αξιώσει τις απαιτήσεις του.

Γεγονός πάντως παραμένει ότι και τα δικαστήρια είναι κομμάτι αυτού του τόπου.
Τι σημαίνει αυτό? Οτι βλέπουν ασφαλιστική εταιρεία και κοιτάνε τι τρόπο θα βρούνε να απομυζήσουν τα περισσότερα.
Εχω δει αποφάσεις δικαστηρίων που είναι για γέλια και για κλάμματα.
Παππούς 80 χρονών νεκρός σε τροχαίο, αποζημιώσεις σε παιδιά, ανήψια, αδέρφια, ξαδέρφια, κουμπάρους, συνυφάδες, μπατζανάκια, μέχρι και 5000ευρώ στο αγέννητο εγγόνι! Γιατί θα γεννηθεί και μετά απο 10 χρόνια θα του πούμε ότι τον παππού του τον σκότωσε αυτοκίνητο, και πρέπει να του δώσουμε 5000ευρώ για να σταματήσει να κλαίει!
Όπως έχω δει και σοβαρές αποφάσεις, ζευγάρι ηλικιωμένων περνάει την Μεσογείων ξυράφι πριν την γέφυρα της Κατεχάκη, ενώ έχουν ρωτήσει τον αστυνομικό που βρίσκεται δίπλα για το που υπάρχει διάβαση πεζών, και όταν τους λέει στο φανάρι , απαντάνε "σώπα μωρε! που να τρέχουμε εκεί κάτω!"
Τους χτυπησε μηχανή, ο γέρος στον τόπο η γριά ελαφρά τραυματισμένη. 70% υπαίτιος ο πεζός.

Οπως πρόσφατα , διάβασα και για μια ιδιαίτερη απόφαση σε σχετικό site.
http://www.nextdeal.gr/%CF%87%CF%81%CE%AE%CF%83%CE%B9%CE%BC%CE%B1/%CE%BD%CE%BF%CE%BC%CE%BF%CE%B8%CE%B5%CF%83%CE%AF%CE%B1-%CE%BD%CE%BF%CE%BC%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%AF%CE%B1/apofash-pote-einai-anypaitios-gia-to-atychhma-o-ek-toy-stop-odhgos.html

Αυτό που έλεγα πάντα. Οτι το τρίγωνο παραχώρησης προτεραιότητας είναι πιο αυστηρό απο το STOP.

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
andreasp
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
andreasp

Ηλικία : 46
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 29/01/2010

Μου την εριξαν Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μου την εριξαν   Μου την εριξαν Icon_minitimeΣαβ Μάης 21 2016, 11:53

Παράθεση :
Αλλά το προφυλακτήρα ρε φίλε, μπορείς να τον πάρεις μεταχειρισμένο στα μισά λεφτά.

Ρε αντρεα  συμφωνω με οσα εχεις πει πιο πανω( μη τα θελω ολα δικα μου) κ στα προηγουμενα αλλα μου φαινεται παρα πολυ ονειρικο να εχει βαλει καποιος καγκελα κ να τα εχει βγαλει χωρις να εχει πεσει. Αυτο.

Σε ρώτησα και πρίν.
Ποια εταιρεία έχεις εσύ και ποια ό άλλος ? στείλε μου και μία φωτογραφία απο τα στραβά κάγκελα στο andreas.panagiotopoulos@gmail.com ή ανέβασε την κάπου εδώ. Να δω τι στράβωμα έχουν.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
zak634
Member
Member
zak634

Ηλικία : 39
Τόπος : πατρα-διδυμοτειχο-αθηνα-πειραιας-κομοτηνη(ξαφνικα)-πατρα
Registration date : 18/04/2010

Μου την εριξαν Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μου την εριξαν   Μου την εριξαν Icon_minitimeΣαβ Μάης 21 2016, 12:31

Εγω ιντεραμερικαν κ ο αλλος ατλαντικη ενωση. . . φωτο δε γινεται γιατι βρεχει απο χθες κ την εχω με κουκουλα. Δυσκολο με αυτο τον καιρο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nikSalonik
Administrator
Administrator
nikSalonik

Ηλικία : 62
Τόπος : Νεάπολη θεσσαλονίκη
Registration date : 09/10/2008

Μου την εριξαν Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μου την εριξαν   Μου την εριξαν Icon_minitimeΣαβ Μάης 21 2016, 12:55

zak634 έγραψε:


Το ολο παραδοξο ειναι πως στον φιλικο διακανονισμο με πλερω η δικη μου αλλα τα παιρνει απο την αλλη σωστα? Κατι χανω απο το ολο σεναριο κ μουρλαινομαι. Η δικη μου ασφαλιστικη? Ο ασφαλιστης????? Συνενοησου με το συνεργειο μου ειπε.
Συγνωμη αλλα ο μυθος των ασφαλιστων παραμενει μυθος, χωρις να θελω να θιξω καποιον. Κατοπιν εορτης εισαι παντα μονος. Κ στο φιναλε γιατι να εχω γνωστο για να μου φτιαχτει η ζημια οπως πρεπει???

Οτι λεω δε το λεω ουτε για μαγκια ουτε για και καλα. Με πνιγει η στεναχωρια κ το δικιο διοτι πληρωνω 200 χωρις παζαρια κ τωρα που με χτυπησαν κ το παραδεχονται με @@@@@@@ η ασφαλιστικη μου.
Απαραδεκτο για μενα.


Μηπως ειμαι ο μα@@@@@ας της παρεας?????

Συγνωμη μα νιωθω βλακας γιατι εντελως τυχαια ο λογος που ημουν εκει που μου εριξαν το μηχανακι ηταν να πληρωσω την ασφαλεια του αυτοκινητου.

αδερφε μου με ιδιαιτερη προσοχή και σαφήνεια ο φιλτατος ανδρεας σου εξήγησε το πως λειτουργει το συστημα ...πιστεψε με πουθενα δεν γινεται λαθος οταν λειτουργουν καλοπροαίρετα και αντικειμενικά οι συναλλασόμενοι ανθρωποι ...κι εδω αντιλαμβανομαι οτι κατι δεν ποει καλά ...εχεις αποριες που δεν θα πρεπε να χεις ...κατι δεν γινεται σωστα στην επικοινωνια , ασφαλιστικου συμβουλου (που τον επέλεξες ) ...ασφαλιστικής Εταιρίας (που την επέλεξες) και του πραγματογνώμονα που δεν τον ειδα πουθενα στο παραπανω σχόλιο σου ..ο πραγματογνώμονας ...αυτος ειναι ο μονος που θα κρινει την ζημία και θα συμφωνήσει με το συνεργειο για την επισκευή ...εσύ θα πεις απλά αν συμφωνεις η οχι ...  ...

τα παραπανω σου τα λέω γιατι ειμαι ασφαλιστής 30 χρόνια και δεν δεχομαι μεμονομενα περιστατικά λογω κακης διαχέιρισης η ενημερωσης να ισοπεδώνουν τον θεσμο της ασφαλισης που έχει σωσει νοικοκυριά επιχειρήσεις κι οικογενειες απο την οικονομική καταστροφή ...κι απο τετοια περισταστικά εχω πάαααρα πολλά να παραθεσω ...

ας αφησουμε λοιπον τους μύθους για την μυθολογία ...κι ας κανουμε σωστα την δουλεία μας κι εσεις που πληρώνετε για μια υπηρεσία κι εμεις που πληρωνόμαστε για να εφαρμοζουμε αυτα που οριζουν η νομοθεσια οι κωδικες και οι οροι των συμβολαιων ....

υ.γ....εισαι interamerican η anytime ...γιατι ειναι εντελως διαφορετικο το "πραμα "

....ωστοσο κι εγω κι ο αντρεας ειμαστε  στην διαθεση σου για καθε συμβουλή ....

_________________
VIDEO απο τις εξορμησεις μας  

το καλύτερο  δ ώ ρ ο   σ 'εναν μοτοσυκλετιστή ειναι η ...επόμενη βόλτα...

   
...γιατι η ζωή ειναι σαν την μοτοσυκλέτα...δεν έχει όπισθεν !!!

Vstromhellasforum...μεσα μου κι εξω μου ....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://insuranceate.blogspot.com
zak634
Member
Member
zak634

Ηλικία : 39
Τόπος : πατρα-διδυμοτειχο-αθηνα-πειραιας-κομοτηνη(ξαφνικα)-πατρα
Registration date : 18/04/2010

Μου την εριξαν Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μου την εριξαν   Μου την εριξαν Icon_minitimeΣαβ Μάης 21 2016, 13:48

Πρωτον δε νομιζω πως εχω μιλησει ασχημα σε κανεναν. Αντιθετως οπου εμφανιζομαι νευρικος σε οτι γραφω δικαιολογω κ δεν εχω στραφει κατα κανενος. Ιδιαιτερα κ ολας κατα του ανδρεα ο οποιος μου λυνει αποριες κατι που εκτιμω ιδιαιτερως.

Κατι δεν παει καλα τι εννοεις? Με μενα? Οτι θα επρεπε να γνωριζω τα παντα περι ασφαλιστικων καλυψεων λεπτομερως που τι πως ποτε γιατι κ ποιος(μιλαω για τα ψιλα γραμματακια) ???? Αποδεχομαι την αγνοια μου σε οτιδηποτε εχει να κανει με μενα γι αυτο κ προσπαθω να μην ειμαι απολυτος σε τπτ.

Συμφωνω οτι κατι δεν παει καλα ή τουλαχιστον σε εμενα δε μου αρεσει.

Καταλαβαινω φυσικα πως με το να μου λες ασφαλιστικο συμβουλο που επελεξα καθως κ ασφαλιστικη εταιρεια πως εγω φταιω??? Δεκτο!!!!!!!!!!!
Οσον αφορα τον πραγματογνωμονα μια φορα τον ειδα μονο. Τηλ του δε μου εδωσε η ασφαλιστικη. Για αυτον μιλαω ομως σε ολο το ποστ. Αυτος αντιπροσωπευει την ασφαλιστικη σε αυτο το Σημειο. Τεσπα.

Υ.γ.1. οπως κ πιο πανω γραφω ιντραμερικαν κ οχι anytime.
Υ.γ.2.σε ολους τους κλαδους κ σε ολα τα επαγγελματα υπαρχουν επαγγελματιες κ μη. Εαν θες το δεχεσαι.
Ολοι μας το ζουμε καθημερινα.
Υ.γ.3. Αυτο το θρεντ δε το ανοιξα για να κατηγορησω ως ανικανο καποιον, αλλα μου φαινεται αδικο, περιεγο,
να καταλαβω το γιατι. Να μου πει καποιος αν ειναι φυσιολογικο, αν ετσι γινεται ή να μου πει τι να κανω.
Φιλικ παντα!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
andreasp
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
andreasp

Ηλικία : 46
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 29/01/2010

Μου την εριξαν Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μου την εριξαν   Μου την εριξαν Icon_minitimeΣαβ Μάης 21 2016, 13:56

zak634 έγραψε:
Πρωτον δε νομιζω πως εχω μιλησει ασχημα σε κανεναν. Αντιθετως οπου εμφανιζομαι νευρικος σε οτι γραφω δικαιολογω κ δεν εχω στραφει κατα κανενος. Ιδιαιτερα κ ολας κατα του ανδρεα ο οποιος μου λυνει αποριες κατι που εκτιμω ιδιαιτερως.

Κατι δεν παει καλα τι εννοεις? Με μενα? Οτι θα επρεπε να γνωριζω τα παντα περι ασφαλιστικων καλυψεων λεπτομερως που τι πως ποτε γιατι κ ποιος(μιλαω για τα ψιλα γραμματακια) ???? Αποδεχομαι την αγνοια μου σε οτιδηποτε εχει να κανει με μενα γι αυτο κ προσπαθω να μην ειμαι απολυτος σε τπτ.

Συμφωνω οτι κατι δεν παει καλα ή τουλαχιστον σε εμενα δε μου αρεσει.

Καταλαβαινω φυσικα πως με το να μου λες ασφαλιστικο συμβουλο που επελεξα καθως κ ασφαλιστικη εταιρεια πως εγω φταιω??? Δεκτο!!!!!!!!!!!
Οσον αφορα τον πραγματογνωμονα μια φορα τον ειδα μονο. Τηλ του δε μου εδωσε η ασφαλιστικη. Για αυτον μιλαω ομως σε ολο το ποστ. Αυτος αντιπροσωπευει την ασφαλιστικη σε αυτο το Σημειο. Τεσπα.

Υ.γ.1. οπως κ πιο πανω γραφω ιντραμερικαν κ οχι anytime.
Υ.γ.2.σε ολους τους κλαδους κ σε ολα τα επαγγελματα υπαρχουν επαγγελματιες κ μη. Εαν θες το δεχεσαι.        
         Ολοι μας το ζουμε καθημερινα.
Υ.γ.3. Αυτο το θρεντ δε το ανοιξα για να κατηγορησω ως ανικανο καποιον, αλλα μου φαινεται αδικο, περιεγο,  
          να καταλαβω το γιατι. Να μου πει καποιος αν ειναι φυσιολογικο, αν ετσι γινεται ή να μου πει τι να κανω.
Φιλικ παντα!!!
         

Δεν νομίζω πως η Νικόλας κατηγόρησε εσένα για κάτι.
Ηταν γενικό το σχόλιο του , ότι "κάτι δεν πάει καλά στην ζημιά"
Με τον ασφαλιστή σου μίλησες? Του εξέθεσες τον προβληματισμό σου για τα κάγκελα ? (γιατί αν δεν κάνω λάθος εκεί είναι το θέμα τελικά).
Στο κομματι του πραγματογνωμονα δεν ειναι ετσι ακριβως τα πραγματα, αλλά δεν έχει και ουσία να ξανοιχτώ σε τόσες λεπτομέρειες επι των διαδικασιών. Πάντως αυτός καλά έκανε και χτύπησε το καμπανάκι.
Αμα του μίλησες του ασφαλιστή σου και σε έφτυσε, αν και δεν συνεργάζομαι με την interamerican και δεν ξέρω κανέναν εκει μέσα, στείλε μου με ενα pm τα στοιχεία σου (ονοματεπωνυμο, κινητο, ημερομηνία ατυχήματος), αριθμους κυκλοφοριας και των δυο σας και αριθμό φακέλου interamerican (αν τον έχεις), κόστος καινούργιων και μεταχειρισμένων κάγκελων, να κάνω μία δοκιμή την Δευτέρα.

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
zak634
Member
Member
zak634

Ηλικία : 39
Τόπος : πατρα-διδυμοτειχο-αθηνα-πειραιας-κομοτηνη(ξαφνικα)-πατρα
Registration date : 18/04/2010

Μου την εριξαν Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μου την εριξαν   Μου την εριξαν Icon_minitimeΣαβ Μάης 21 2016, 14:08

Θα παρω τηλ την ασφαλιστικη την δευτερα - τριτη να μιλησω μετον υπευθυνο που εχει αναλαβει το φακελο μου να δω τι θα μου πει . . .κ θα επανελθω.
Σε ευχαριστω κ ολους για το ενδιαφερον.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nikSalonik
Administrator
Administrator
nikSalonik

Ηλικία : 62
Τόπος : Νεάπολη θεσσαλονίκη
Registration date : 09/10/2008

Μου την εριξαν Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μου την εριξαν   Μου την εριξαν Icon_minitimeΣαβ Μάης 21 2016, 21:10

zak634 έγραψε:
Πρωτον δε νομιζω πως εχω μιλησει ασχημα σε κανεναν.  
         

κι εγω το ιδιο νομιζω οπως κι εγω δεν απαντησα στο νημα με θυμο ...

ισα ισα ...ανησυχία εβγαλα για την κακη διαχειριση στην υποθεση σου ...μονο αυτο ...γιαυτο ρωταω  κατι δεν παει καλά ...οχι γιατι εισαι υποχρεωμενος να γνωριζεις αλλα ειναι υποχρεωμενοι να σε ενημερωνουν αυτοι που επελεξες ...δεν ηταν δικη σου επιλογή η εταιρια κι ο ασφαλιστικός σύμβουλος ? ηταν!! ο θεσμος γιατι να ειναι μυθος ...τωρα εγινε σαφες ?

το αν εσυ λέγοντας στο ποστ για την ασφαλιστική εννούσες τον πραγματογνωμονα σορρυ αλλα δεν ισχύει ...ο πραγματογνωμων δεν εκπροσωπει την ασφαλιστική εταιρία ...εξωτερικος συνεργατης ειναι και ερευνα τις συνθηκες και τα κοστη αποκαταστασης της ζημίας ...

ειναι γνωστο οτι σε καθε επαγγελμα υπάρχουν και οι "ντεμεκ" ..αυτο σχολίασα ...μη παίρνει η μπάλα λοιπον εναν θεσμο ενα επαγγελμα η ενα λειτουργημα ...αυτο για το μυθο που ανεφερες ...

....

κατα τ αλλα μιλα με τον ανδρεα ...ειμαι σιγουρος οτι θα σε βοηθησει μιας και δεν μπορουν να σε βοηθησουν αυτοι που πρεπει ,,,,,

φιλε σορρυ αν τα σχολια μου τα βρίσκεις καυστικα ...αν θες πραγματικά να βοηθηθεις και να σχημτισεις αποψη πρεπει να ακους ολες τις αποψεις  ...τουλάχιστον αυτες που χουν εμπειρη και ξεκαθαρη φωνή ...

_________________
VIDEO απο τις εξορμησεις μας  

το καλύτερο  δ ώ ρ ο   σ 'εναν μοτοσυκλετιστή ειναι η ...επόμενη βόλτα...

   
...γιατι η ζωή ειναι σαν την μοτοσυκλέτα...δεν έχει όπισθεν !!!

Vstromhellasforum...μεσα μου κι εξω μου ....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://insuranceate.blogspot.com
 

Μου την εριξαν

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 2Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: ΠΕΡΙ ΑΝΕΜΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΩΝ.... :: Δυσάρεστα.....-
Μετάβαση σε: