Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΕικονοθήκηLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση

Μοιραστείτε | 
 

 Λευκα φώτα

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
tsiligiorgis



Registration date : 28/05/2014

Λευκα φώτα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Λευκα φώτα   Λευκα φώτα Icon_minitimeΚυρ Μαρ 13 2016, 20:27

Καλησπερα παιδια,
Καθώς ειμαι άσχετος με τα ηλεκτρολογικά ήθελα να μου προτείνετε την πιο φθηνή λύση για να απαλλαγώ απο τα κιτρινα φώτα της μηχανής.
Δεν με ενδιαφέρει αν θα είναι πιο δυνατό το φώς (ξένον???) ,απλα να βαλω λευκά.
Υπάρχει καποιο μαγαζί νότια προάστια (Γλυφάδα μένω) που μπορεί να με βοηθήσει?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
toykaki



Ηλικία : 33
Registration date : 13/01/2016

Λευκα φώτα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λευκα φώτα   Λευκα φώτα Icon_minitimeΔευ Μαρ 14 2016, 00:06

tsiligiorgis έγραψε:
Καλησπερα παιδια,
Καθώς ειμαι άσχετος με τα ηλεκτρολογικά ήθελα να μου προτείνετε την πιο φθηνή λύση για να απαλλαγώ απο τα κιτρινα φώτα της μηχανής.
 Δεν με ενδιαφέρει αν θα είναι πιο δυνατό το φώς (ξένον???) ,απλα να βαλω λευκά.
Υπάρχει καποιο μαγαζί νότια προάστια (Γλυφάδα μένω) που μπορεί να με βοηθήσει?
χωρις να ξερω και παρα πολλα.λογικα ο ιδιος τυπος λαμπτηρας απλα σε λευκο φως.ισως 6000Κ...νομιζω υπαρχουν κατι philips
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
G.Linardo

G.Linardo

Ηλικία : 32
Τόπος : Χαλκιδα
Registration date : 01/10/2012

Λευκα φώτα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λευκα φώτα   Λευκα φώτα Icon_minitimeΔευ Μαρ 14 2016, 00:46

Απο τη στιγμη που θες να ναλλαξεις φωτα δωσε κατι παραπανω να κανεις μια σχετικα καλη βελτιωση.
Τι θελω να πω με αυτο... πηρα και γω λευκες λαμπες του 10ευρου και στον μηνα καηκε η μια και η αλλη αταν ετοιμη να καει! Συν οτι δεν ειχε το ιδιο δυνατο φως με τις μαμα. Βαλε κατι λοιπον που θα κρατησεις και το κυριοτερο να βλεπεις!!!
Προσωπικα εβαλα ξενον των 35?. Δυο μηνες τωρα τα εχω ειμαι πολυ ευχαριστημενος... Λευκο φως και δυνατο! Βλεπω πολυ καλυτερα...
Ενταξει...κανει καποιες αντανακλασεις με αποτελεσμα να τυφλωνει λιγο τους αλλους αλλα βλεπω ρε φιλε και με βλεπουν!
Στην πολη δεν μου εχει αναβοσβησει κανενας φωτα....σε επαρχιακο ομως ειχα παραπονα... Smile
Ακομη καλυτερη λυση ειναι προτζεκτορας αλλα εκει μπαινεις σε αλλη διαδικασια να ανοιξεις φαναρι κλπ, κατι το οποιο δεν ηθελα, αλλα εχεις πολυ καλο φωτισμο και χωρις να τυφλωνεις αλλους
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
tsiligiorgis



Registration date : 28/05/2014

Λευκα φώτα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λευκα φώτα   Λευκα φώτα Icon_minitimeΔευ Μαρ 14 2016, 02:24

μπορει καποιος να μου δωσει λινκ για να παραγγειλω φθηνα συμβατα ξενον για το vstrom 650?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
lmb990
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
lmb990

Ηλικία : 34
Τόπος : ATHENS GREECE
Registration date : 01/06/2013

Λευκα φώτα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λευκα φώτα   Λευκα φώτα Icon_minitimeΔευ Μαρ 14 2016, 04:23

Θα σου πω κι εγω τον πονο μου...

Στο vstrom ειχα βαλει λευκες λαμπες philips diamond vision... ωραιο αποτελεσμα σε ομορφια και εβλεπες καλα στο σκοταδι
ΑΛΛΑ..
αν πηγαινα σε σκοτεινο δρομο και στο αντιθετο ερχονταν κανα παλιοαγροτικο με ενα φως κανονικο (θερμο) μου εσβηνε τα φωτα μου... μου εξαφανιζε την δικη μου δεσμη με αποτελεσμα να μην βλεπω καλα για καποια δευτερολεπτα (μεχρι να περασει)... ετσι αποφασισα στο μηχανακι μου πλεον να μην βαλω λευκη λαμπα... επισης την μερα ειναι σαν να μην εχεις φωτα καν... με τα μαμισια ετσι και τα αναψεις θα τα δεις στην ασφαλτο εστω και αχνα και την μερα.., τα λευκα ουτε καν..

Για τα ξενον εχω ακουσει οτι εχουν θεμα με την βροχη ή γενικα με το βρεγμενο.. κανουν αντικατοπτρισμους... δεν εχω δοκιμασει..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
SILOUANOS

SILOUANOS

Τόπος : ΑΘΗΝΑ
Registration date : 09/06/2014

Λευκα φώτα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λευκα φώτα   Λευκα φώτα Icon_minitimeΔευ Μαρ 14 2016, 07:11

φίλε μην βάλεις ξένον-

-στραβώνεις τους απέναντι

-νομίζεις ότι βλέπεις καλύτερα αλλα  είναι ψευδάισθηση- φωτίζει πολύ κοντά μπροστά ατη μηχανη και λιγότερο μακριά με ότι αυτό συνεπάγεται

-με βροχή και λίγο σκόνη αντικατροπίζει και είναι πολύ επικύνδυνο-για αυτο τα εργοστασιακά ξένον στα αυτοκίνητα έχουν γυαλοκαθαριστήρες


έχω πάνω από δύο χρόνια crystal vision της philips -με καθημερινή χρήση δεν μου έχει καεί καμία-καλύτερο φως από το μαμα και κυρίως δεν ενοχλώ κανέναν (παρακάτω στο ένα φανάρι λευκές και στο άλλο μαμα)

Λευκα φώτα 20140518_091214_zpsnhmo0ed1
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
shadow.gr.
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
shadow.gr.

Ηλικία : 47
Τόπος : ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Registration date : 25/05/2008

Λευκα φώτα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λευκα φώτα   Λευκα φώτα Icon_minitimeΔευ Μαρ 14 2016, 07:37

Αδερφε αν βαλεις μονο λαμπα οχι ξενον εκτος αν θες να φεγγεις τις κουκουβαγιες.το ξενον δεν κανει για το κατοπτρο μας τελος...
Απο λαμπα πριν 5 χρονια εβαλα τις narva  στα 10? και ακομα πανε μια χαρα.απο σαλονικα τις πηρα autospark λεγετε .γκουγκαρε το και θα στο βγαλει

ειχα ποσταρει τοτε και εδω.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
paekeajiab
Member
Member
paekeajiab

Τόπος : πατρα
Registration date : 31/10/2015

Λευκα φώτα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λευκα φώτα   Λευκα φώτα Icon_minitimeΔευ Μαρ 14 2016, 10:25

xenon μονο με τιποτα. Δεν φωτιζει καθολου καλα και ασε που χαλάει το φανάρι. Θολώνει το κρύσταλλο ψηλά λες και καίγεται από τη θερμοκρασία. Βάλε προτζέκτορες και xenon και ένα διακόπτη on-off. Δεν είναι και τίποτα το δύσκολο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
AYTOS
moderator
moderator
AYTOS

Τόπος : Macedonia - Thessaloniki - Toumba...Από το 356 π.χ
Registration date : 07/05/2011

Λευκα φώτα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λευκα φώτα   Λευκα φώτα Icon_minitimeΔευ Μαρ 14 2016, 18:12

Πριν καιρό είχε γίνει ένα pb με τις momo corse super white h4

https://www.vstromhellasforum.com/t19932-topic?highlight=momo

Όσοι είχαν πάρει είναι όλοι ευχαριστημένοι.
Αν υπάρχει κάποιος που έχει επαφές και μπορεί να ξανα-ξεκινήσει ακόμα ένα pb νομίζω ότι θα ήταν καλό.

_________________
Alexandros  ..   ♬ ♫ ♪ ♪ ♫ ♬ 
Thessaloniki - Macedonia - Hellas - Europe - World - .............
Λευκα φώτα 2aΛευκα φώτα Animationmoto2222Λευκα φώτα %25CE%25BA%25CE%25B1%25CF%2584%25CE%25AC%25CE%25BB%25CE%25BF%25CE%25B3%25CE%25BF%25CF%2582
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://www.opendrive.com/listen/NF81NjAwMjM4X1FQelZk#
Χείρων
Member
Member
Χείρων

Ηλικία : 59
Registration date : 30/08/2013

Λευκα φώτα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λευκα φώτα   Λευκα φώτα Icon_minitimeΚυρ Μαρ 20 2016, 15:33

Αγαπητέ φίλε tsiligiorgis.
Αν τα φώτα σου είναι "κίτρινα" θα πει πως έχεις κάποιο πρόβλημα στην εγκατάστασή σου.
Συνήθως με τον καιρό υποβαθμίζονται οι πολλές και διάφορες συνδέσεις του ηλεκτρικού κυκλώματος, φίσες διακόπτες κλπ με αποτέλεσμα να φτάνουν λιγότερα βολτ στις λάμπες και αυτές να αποδίδουν λιγότερο και κιτρινωπό φως.

Αυτό το πρόβλημα αντιμετωπίζεται με τροφοδότηση των φωτιστικών μέσω ρελέ απ ευθείας από την μπαταρία. Είναι μία εύκολη και πολύ ωφέλιμη για την ηλεκτρική εγκατάσταση μετατροπή. Την θεωρώ απαραίτητη! Εκτός από το εξαιρετικό φως που αποδίδει, προστατεύει διακόπτες και φίσες από βλάβες που διαφορετικά κάποια στιγμή θα σε ταλαιπωρήσουν πολύ.

Επιπλέον μπορείς να βάλεις και πιο δυνατές λάμπες όπως Philips Xtreme Vision, Osram Nightbraker κλπ.

Δες εδώ:
https://www.vstromhellasforum.com/t11913-topic

Υπάρχει πολύ υλικό στο φόρουμ αν ψάξεις. Κάνε μία αναζήτηση.

Ο τρόπος πάντως που θέτεις το ζήτημα θα μου επιτρέψεις να πω, δεν είναι σωστός. Τα φώτα δεν τα φοράμε για εμφάνιση. Τα φοράμε για να προστατεύουμε τόσο εμάς όσο και τους άλλους οδηγούς γύρω μας. Είναι ένα εξάρτημα ζωτικής σημασίας και διαφωνώ οριζοντίως και καθέτως με τις διάφορες χύμα πατέντες των "ξένον". Για προτζέκτορες το συζητάμε...

Επίσης να ξέρεις ότι οι λάμπες με μπλε γυαλί, αυτές δηλαδή που βγάζουν "άσπρο" φως, φωτίζουν λιγότερο από τις λάμπες με διάφανο γυαλί. Λογικό δεν είναι; Άμα βάψεις μπλέ ένα γυαλί, το κάνεις ..."γυαλί ηλίου". Υπάρχει λογικός άνθρωπος που θα οδηγούσε νύχτα με μπλέ γυαλιά ηλίου στα μάτια; Και με ποια λογική να τα βγάλει από τα μάτια και να τα φορέσει στις λάμπες του;

Να ξέρεις πως όσο πιο μπλε είναι το γυαλί μίας λάμπας τόσο πιο άσπρο μεν αλλά και πιο λίγο φως αποδίδει. Και δεν βοηθάει πουθενά την όραση!

Ρελέ και δυνατές διάφανες λάμπες για φώτα εξαιρετικά! Για "ζωντανό" λευκό με όλες τις αποχρώσεις του φάσματος και όχι για το πεθαμένο λευκό, σαν προθάλαμος δημόσιου χειρουργείου, των φτηνών "ξένον".

sunny
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
tsiligiorgis



Registration date : 28/05/2014

Λευκα φώτα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λευκα φώτα   Λευκα φώτα Icon_minitimeΠαρ Μάης 13 2016, 08:29

Παιδια μαλλον εχω καταλήξει σε αυτα http://www.carshop.com.gr/p.LAMPES-AYTOKINITOU-PHILIPS-X-treme-Vision-H4-130-set.1132096.html για το vstrom.απλα δεν ξερω να ψαξω για ψειρες και αν υπαρχουν συμβατοτητες.
Μπορει καποιος να μου προτείνει τις κλασσικες ψειρες που βλεπω στον δρομο που μπλεδιζουν?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Χείρων
Member
Member
Χείρων

Ηλικία : 59
Registration date : 30/08/2013

Λευκα φώτα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λευκα φώτα   Λευκα φώτα Icon_minitimeΠαρ Μάης 13 2016, 19:42

Έχει η Philips κάτι led που ταιριάζουν χρωματικά με τις λάμπες που πήρες. Έχει και πιο ψυχρά. Όμως είναι πανάκριβα. Αυτά που μπλεδίζουν είναι συμβατικές ψείρες με μπλέ γυαλί ή led με ψυχρό λευκό. Τα φτηνά led δεν έχουν συνήθως μεγάλη αντοχή.

Basketball
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
tsiligiorgis



Registration date : 28/05/2014

Λευκα φώτα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λευκα φώτα   Λευκα φώτα Icon_minitimeΠαρ Μάης 13 2016, 20:34

εχεις φιλε μου καποιος Link να ριξω μια ματια?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 

Λευκα φώτα

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 

 Παρόμοια θέματα

+
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ-ΑΝΑΒΑΤΗΣ :: Ηλεκτρικά-
Μετάβαση σε: