Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΕικονοθήκηLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση

Μοιραστείτε | 
 

 led πλακέτα για τα μαμά φλας

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Χείρων
Member
Member
Χείρων

Ηλικία : 59
Registration date : 30/08/2013

led πλακέτα για τα μαμά φλας - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: led πλακέτα για τα μαμά φλας   led πλακέτα για τα μαμά φλας - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Ιαν 25 2016, 02:11

Αυτό με τον συναγερμό δείτε το κάποια στιγμή όταν βολέψει ώστε να ξέρουμε και οι υπόλοιποι τι παίζει...

Όσον αφορά την ένταση των φλας, θα μου επιτρέψετε να επιμείνω προς το παρόν στην λύση που έχω υιοθετήσει εδώ και μήνες και να σας δώσω και την παραπομπή:

https://www.vstromhellasforum.com/t30247-topic

Ένα αντίστοιχο mr16 είναι πολύ φτηνό και καλό θα ήταν να μπορούσε κάποιος να το βάλει έστω πρόχειρα δίπλα στα led για σύγκριση. Δεν νομίζω πως θα έχουν κάποια ελπίδα τα led προς το παρόν αλλά έχουμε μέλλον....

sunny
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
rafel
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast


Ηλικία : 34
Τόπος : Άγιοι Ανάργυροι - Σαλαμίνα
Registration date : 19/09/2014

led πλακέτα για τα μαμά φλας - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: led πλακέτα για τα μαμά φλας   led πλακέτα για τα μαμά φλας - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Ιαν 25 2016, 13:53

εν τελη θα μπορεσει ο cosmos να ξεκινησει αρχικα ως δοκιμαστικο να φτιαξει μια τετοια πλακετα να δει οτι ειναι λειτουργικη και αλλα πολλα μηπως προχωρησουμε σε μια αγορα???
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
georgaras
gold member
gold member
georgaras

Ηλικία : 45
Τόπος : Χίος
Registration date : 24/08/2008

led πλακέτα για τα μαμά φλας - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: led πλακέτα για τα μαμά φλας   led πλακέτα για τα μαμά φλας - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Οκτ 10 2016, 23:20

Επαναφέρω το θέμα μετα απο μηνες...

Τελικά μπόρεσε κάποιος να φτιάξει την πλακέτα, γιατί αν και πάει καιρός απο τοτε στο κατάστημα είδα οτι παραμένει παράλογη η τιμή ...

(20 ? τα 2 affraid affraid affraid)



merci
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kojo
Member
Member


Τόπος : Αθήνα - Γέρακας .
Registration date : 06/05/2013

led πλακέτα για τα μαμά φλας - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: led πλακέτα για τα μαμά φλας   led πλακέτα για τα μαμά φλας - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Οκτ 11 2016, 14:28

Εύκολο να φτιάξουμε μόνοι μας .
Μην εχετε θέμα .
Θα ανεβάσω φωτό τα δικά μου να δείτε αποτέλεσμα αισθητικό και απόδοσης .
Και χωρίς κόψε ράψε σε τίποτα από τη μοτό .
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
georgaras
gold member
gold member
georgaras

Ηλικία : 45
Τόπος : Χίος
Registration date : 24/08/2008

led πλακέτα για τα μαμά φλας - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: led πλακέτα για τα μαμά φλας   led πλακέτα για τα μαμά φλας - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Οκτ 11 2016, 14:44

kojo έγραψε:
Εύκολο να φτιάξουμε μόνοι μας .
Μην εχετε θέμα .
Θα ανεβάσω φωτό τα δικά μου να δείτε αποτέλεσμα αισθητικό και απόδοσης .
Και χωρίς κόψε ράψε σε τίποτα από τη μοτό .

Για δώσε τα φώτα σου ... γιατί δεν περισσεύει φράγκο
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
V-cosmo
gold member
gold member
V-cosmo

Ηλικία : 36
Τόπος : Ξεσσαλονίκη
Registration date : 14/04/2012

led πλακέτα για τα μαμά φλας - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: led πλακέτα για τα μαμά φλας   led πλακέτα για τα μαμά φλας - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Οκτ 11 2016, 16:53

αν και μου πήρε λίιιιιιιιιιιιιιγο παραπάνω xaxa xaxa xaxa xaxa xaxa


έτοιμες οι πλακέτες..... (τα δείγματα βασικά)

έβαλα δύο σειρές των 4άρων πορτοκαλί και μία σειρά των 4άρων λευκές. Η λευκή είναι πιο φωτεινή γι αυτό και φαίνεται τόσο φως στο κέντρο. Μπορούν να χρησιμοποιηθούν πιο δυνατά πορτοκαλί led ή μπορούν να μπουν και μόνο λευκά. Εμφανισιακά να πω πως το τελικό προϊόν θα έχει καλύτερη όψη, αυτό είναι το δείγμα!


Η τιμή τους υπολογίζεται στα 30? η 4άδα. Στην τιμή συμπεριλαμβάνεται η αποστολή με ΕΛΤΑ.
Η τιμή μπορεί να κατέβει μέχρι και 20? η 4άδα αλλά θα πρέπει να μιλήσουμε για τουλάχιστον 10σετ (τετράδες).


led πλακέτα για τα μαμά φλας - Σελίδα 2 Flas_1

led πλακέτα για τα μαμά φλας - Σελίδα 2 Flash_2

led πλακέτα για τα μαμά φλας - Σελίδα 2 Flash_3

led πλακέτα για τα μαμά φλας - Σελίδα 2 Flash_4

led πλακέτα για τα μαμά φλας - Σελίδα 2 Flash_5


img host
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kojo
Member
Member


Τόπος : Αθήνα - Γέρακας .
Registration date : 06/05/2013

led πλακέτα για τα μαμά φλας - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: led πλακέτα για τα μαμά φλας   led πλακέτα για τα μαμά φλας - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Οκτ 11 2016, 19:37

Λοιπόν να ξεκινήσω λέγοντας ότι πέρα από την ομορφιά αυτό που με νοιάζει πρώτα από όλα είναι η απόδοση .
Τα έχει γράψει ο Χείρων  , οπότε δεν τα ξαναλέω . Αν δεν φαίνονται , κυρίως την ημέρα απλά δεν μου κάνουν .

Αυτά που έφτιαξα και χρησιμοποιώ εγώ είναι αυτά , μπαίνουν κατευθείαν δεν κόβουμε τίποτα .

led πλακέτα για τα μαμά φλας - Σελίδα 2 Fwm061

Πρώτη επιλογή μου ήταν τα κλασικά κινέζικα , ωραία το βράδυ αλλά αδύναμα την ημέρα .

led πλακέτα για τα μαμά φλας - Σελίδα 2 214czrr

Την απόδοση την βλέπετε αριστερά , δεξιά είναι η τα δικά μου  .

led πλακέτα για τα μαμά φλας - Σελίδα 2 E6f7a0

Στην επόμενη αριστερά είναι οι μαμά λάμπες για να υπάρχει αντικειμενική σύγκριση .
Η διαφορά είναι πολύ μεγαλύτερη από ότι δείχνει αρχικά , παρατηρήστε την αντανάκλαση στο κάτω μέρος της βαλίτσας για να καταλάβετε τι εννοώ  .

led πλακέτα για τα μαμά φλας - Σελίδα 2 2d6wpra
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
georgaras
gold member
gold member
georgaras

Ηλικία : 45
Τόπος : Χίος
Registration date : 24/08/2008

led πλακέτα για τα μαμά φλας - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: led πλακέτα για τα μαμά φλας   led πλακέτα για τα μαμά φλας - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Οκτ 11 2016, 20:05

kojo έγραψε:
Τέλειο αποτέλεσμα, καταπληκτική δουλειά! Μπράβο!  cheers  cheers  cheers είναι πορτοκαλί τα led? θα σου ήμουν ευγνώμων αν ανέβαζες και μια φώτο την πίσω μεριά τους για να δω πως τα έχεις συνδέσει (επισης οπως βλεπω την πλακετιτσα σου , χωραει ανετα 12αδα πχ αλλα 2 led επανω και αλλα 2 κατω ωστε να γινει το τελειο!) Cool  Cool  Cool  

led πλακέτα για τα μαμά φλας - Σελίδα 2 Hvealw

Τα led που εβαλες είναι κάτι τέτοιο...???? scratch scratch scratch
http://www.ebay.com/itm/3W-watts-High-Power-SMD-LED-Chip-Light-Beads-White-Red-Blue-Yellow-With-PCB-/381649522446?var=650726946861&hash=item58dc158f0eⓂmF2C6J-QLofFaqwcTWhnTNw


V-cosmo έγραψε:
Εξίσου ωραία δουλειά, αν και να πω την γνώμη μου θα ήθελα πιο δυνατά σίγουρα πορτοκάλι led και το ντουι είναι μια καλή ιδέα που δεν είχα ξανά δει ώστε να μην κόψουμε τίποτα.


merci OK OK OK
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kojo
Member
Member


Τόπος : Αθήνα - Γέρακας .
Registration date : 06/05/2013

led πλακέτα για τα μαμά φλας - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: led πλακέτα για τα μαμά φλας   led πλακέτα για τα μαμά φλας - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Οκτ 11 2016, 21:45

Τα led είναι κίτρινα και αν ναι είναι σαν αυτά που έβαλες 3w αλλά όχι αυτά ακριβώς . Δες κατέληξα σε πορτοκαλί γιατί η απόδοση των πορτοκαλί είναι πολύ πιο χαμηλή και όσες δοκιμές έκανα ήθελαν πολύ ρεύμα και θερμαίνονταν υπερβολικά . Άλλωστε το χρώμα που δίνουν τα κίτρινα δεν με ενοχλεί .. Μπορείς να βάλεις και άλλα , όπως και να τα πουσάρεις και άλλο , αλλά μετά θα χρειαστείς ψύκτρες . Τα 8 που έβαλα είναι η χρυσή τομή που κατέληξα μετά από πολλά πειράματα για να έχω χαμηλή κατανάλωση , μεγάλη φωτεινότητα και νορμάλ θερμοκρασίες .
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
MicAn
Member
Member
MicAn

Ηλικία : 56
Τόπος : Γαλάτσι
Registration date : 17/07/2014

led πλακέτα για τα μαμά φλας - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: led πλακέτα για τα μαμά φλας   led πλακέτα για τα μαμά φλας - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Οκτ 12 2016, 18:14

kojo έγραψε:
Δες κατέληξα σε πορτοκαλί γιατί η απόδοση των πορτοκαλί είναι πολύ πιο χαμηλή και όσες δοκιμές έκανα ήθελαν πολύ ρεύμα και θερμαίνονταν υπερβολικά .

Είναι κάτι που με βρίσκει απόλυτα σύμφωνο. Κατέληξα στο ίδιο συμπέρασμα μετά από δοκιμές.


Ιδού η διάταξη:

led πλακέτα για τα μαμά φλας - Σελίδα 2 2q24d1g

Όλες οι σειρές είναι πορτοκαλί εκτός από την 2η που κιτρινίζει.


Και εδώ με ρεύμα:

led πλακέτα για τα μαμά φλας - Σελίδα 2 25pjuvr

Η διαφορά των κίτρινων είναι εμφανής, παρόλο που ήταν μόνο 15000 mcd.


Απαγοητευμένος γενικά από τα ledάκια και επειδή ήθελα κάτι δυνατότερο, υιοθέτησα την πρόταση του Χείρωνα για MR16, αλλά σε πορτοκαλί Led.

Το αποτέλεσμα ήταν φλας από άλλο πλανήτη ...
Ακόμα και με δυνατό ήλιο ...

led πλακέτα για τα μαμά φλας - Σελίδα 2 34dsjra

led πλακέτα για τα μαμά φλας - Σελίδα 2 28h1so5

Φώτο αναμμένα το Σ/Κ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Χείρων
Member
Member
Χείρων

Ηλικία : 59
Registration date : 30/08/2013

led πλακέτα για τα μαμά φλας - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: led πλακέτα για τα μαμά φλας   led πλακέτα για τα μαμά φλας - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Οκτ 12 2016, 21:36

MicAn έγραψε:


Απαγοητευμένος γενικά από τα ledάκια και επειδή ήθελα κάτι δυνατότερο, υιοθέτησα την πρόταση του Χείρωνα για MR16, αλλά σε πορτοκαλί Led.

Το αποτέλεσμα ήταν φλας από άλλο πλανήτη ...
Ακόμα και με δυνατό ήλιο ...

Μπράβο! cheers

Αυτό ήταν το επόμενο βήμα που σχεδίαζα να κάνω. Αλλά από το λίγο που έψαξα δεν βρήκα Led MR16 που να χωράνε στο φλας μαζί με το ντουί.
Χαίρομαι πολύ που βρέθηκε κάτι και μάλιστα σε πορτοκαλί!

Πιστεύω γενικά πως τα MR16 είναι ότι καλύτερο μπορεί να χρησιμοποιήσει κανείς, τόσο σε αλογόνου όσο και σε led, ακριβώς επειδή έχουν ενσωματωμένο κάτοπτρο-ανακλαστήρα πολύ καλής ποιότητας που συγκεντρώνει και κατευθύνει όλο το παραγόμενο φως ακριβώς εκεί που πρέπει.
Η επόμενη σκέψη που κάνω είναι για δύο ή τρία MR16 στο κωλοφάναρο.....

Basketball
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Χείρων
Member
Member
Χείρων

Ηλικία : 59
Registration date : 30/08/2013

led πλακέτα για τα μαμά φλας - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: led πλακέτα για τα μαμά φλας   led πλακέτα για τα μαμά φλας - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Οκτ 12 2016, 21:52

Πάντως να συμπληρώσω πως σχεδόν δύο χρόνια μετά, τα MR16 αλογόνου δουλεύουν μιά χαρά και έχουν αποδείξει την αντοχή τους σε κραδασμούς κλπ..
Και να θυμίσω πως υπάρχουν προβολάκια MR16 αλογόνου με ακόμα καλύτερες προδιαγραφές επιδόσεων τόσο σε ένταση φωτός όσο και σε μακροζωία.
Εγώ έβαλα δοκιμαστικά τα πιο απλά που είχε τότε η Osram Και είχα πει από τότε πως αν μου καεί κάποιο θα τα αλλάξω όλα με δυνατότερα. Όμως αντέχουν ακόμα και στην πράξη είναι ήδη πολύ δυνατά!

Εδώ και οι φωτο:
https://www.vstromhellasforum.com/t30247-topic

sunny
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
georgaras
gold member
gold member
georgaras

Ηλικία : 45
Τόπος : Χίος
Registration date : 24/08/2008

led πλακέτα για τα μαμά φλας - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: led πλακέτα για τα μαμά φλας   led πλακέτα για τα μαμά φλας - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Οκτ 12 2016, 22:04

Πως το χωρεσατε ρε παιδες ολο αυτο?????
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
MicAn
Member
Member
MicAn

Ηλικία : 56
Τόπος : Γαλάτσι
Registration date : 17/07/2014

led πλακέτα για τα μαμά φλας - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: led πλακέτα για τα μαμά φλας   led πλακέτα για τα μαμά φλας - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Οκτ 12 2016, 22:55

Χείρων έγραψε:

Αυτό ήταν το επόμενο βήμα που σχεδίαζα να κάνω. Αλλά από το λίγο που έψαξα δεν βρήκα Led MR16 που να χωράνε στο φλας μαζί με το ντουί.
Χαίρομαι πολύ που βρέθηκε κάτι και μάλιστα σε πορτοκαλί!

http://www.bltdirect.com/impact-led-halo-mr16-5w-amber-40-watt-alternative
Δυστυχώς εξαντλήθηκε αλλά και το προτεινόμενο εναλλακτικό είναι ακόμα δυνατότερο.
Πάντως, το μόνο που χρειάστηκε να κάνω είναι να κοντύνω τις ακίδες των επαφών κατά 2-3mm.


georgaras έγραψε:
Πως το χωρεσατε ρε παιδες ολο αυτο?????

led πλακέτα για τα μαμά φλας - Σελίδα 2 2imawd1
Το είπε και ο Χείρων: Τα MR16 κατασκευάστηκαν ειδικά για το V-Strom Very Happy


Χείρων έγραψε:

Η επόμενη σκέψη που κάνω είναι για δύο ή τρία MR16 στο κωλοφάναρο.....

Κανόνισε να βάζεις συχνά τέτοιες φωτιές να ψάχνουμε πως θα τις σβήσουμε ...
sunny
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
georgaras
gold member
gold member
georgaras

Ηλικία : 45
Τόπος : Χίος
Registration date : 24/08/2008

led πλακέτα για τα μαμά φλας - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: led πλακέτα για τα μαμά φλας   led πλακέτα για τα μαμά φλας - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Οκτ 13 2016, 00:08

Παντως ψιλο πανακριβο ειναι... (κοντα 7.50 ευρω το ενα + τα μεταφορικα) Shocked
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kojo
Member
Member


Τόπος : Αθήνα - Γέρακας .
Registration date : 06/05/2013

led πλακέτα για τα μαμά φλας - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: led πλακέτα για τα μαμά φλας   led πλακέτα για τα μαμά φλας - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Οκτ 13 2016, 09:31

Απορία μου για τα MR16 .
Ποια η κατανάλωση ρεύματος 4χ40 watt? Τόσα amp ?
Και οι θερμοκρασίες ?
Μπορείς να αφήσεις ανοιχτά τα alarm χωρίς να έχεις θέμα ?
Πολύ θα ήθελα να τα δω συγκριτικά πάντως .
Αν κάποιος είναι Αθήνα και έχει χρόνο . . .
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Χείρων
Member
Member
Χείρων

Ηλικία : 59
Registration date : 30/08/2013

led πλακέτα για τα μαμά φλας - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: led πλακέτα για τα μαμά φλας   led πλακέτα για τα μαμά φλας - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Οκτ 13 2016, 15:44

kojo έγραψε:
Απορία μου για τα MR16 .
Ποια η κατανάλωση ρεύματος 4χ40 watt? Τόσα amp ?
Και οι θερμοκρασίες ?
Μπορείς να αφήσεις ανοιχτά τα alarm χωρίς να έχεις θέμα ?
Πολύ θα ήθελα να τα δω συγκριτικά πάντως .
Αν κάποιος είναι Αθήνα και έχει χρόνο . . .

Δεν είναι 4Χ40 βαττ. Είναι 4Χ5 βαττ. Δηλαδή όλα μαζί καταναλώνουν όσο μία μονάχα από τις μαμά λάμπες.
Απλά φέγγουν σαν 40 βαττ πυράκτωσης. Δηλαδή διπλάσια από τα μαμά! sunny

Νομίζω όμως θα χρειαστούμε και φλασέρ ή αντιστάσεις.

Basketball
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Χείρων
Member
Member
Χείρων

Ηλικία : 59
Registration date : 30/08/2013

led πλακέτα για τα μαμά φλας - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: led πλακέτα για τα μαμά φλας   led πλακέτα για τα μαμά φλας - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Οκτ 13 2016, 15:56

georgaras έγραψε:
Παντως ψιλο πανακριβο ειναι... (κοντα 7.50 ευρω το ενα + τα μεταφορικα)  Shocked

Καθόλου! Τα αντίστοιχα led της Philips για φλας ή κωλοφάναρο κοστίζουν πάνω από 20 ευρώ το ζευγάρι και έχουν την μισή απόδοση απ αυτά.
Ενώ τα MR16 με λιγότερα χρήματα σου χαρίζουν και ένα ιδανικό γι αυτή την δουλειά κάτοπτρο που συγκεντρώνει το φως εκεί που χρειάζεται και το πολλαπλασιάζει.

Για πιο φτηνή λύση υπάρχουν και τα εξαιρετικά MR16 αλογόνου . Για μένα τα led είναι πολύ σημαντικά στο κωλοφάναρο. Στα φλας όχι και τόσο...

Basketball
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Χείρων
Member
Member
Χείρων

Ηλικία : 59
Registration date : 30/08/2013

led πλακέτα για τα μαμά φλας - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: led πλακέτα για τα μαμά φλας   led πλακέτα για τα μαμά φλας - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Οκτ 13 2016, 16:08

MicAn έγραψε:


http://www.bltdirect.com/impact-led-halo-mr16-5w-amber-40-watt-alternative
Δυστυχώς εξαντλήθηκε αλλά και το προτεινόμενο εναλλακτικό είναι ακόμα δυνατότερο.
Πάντως, το μόνο που χρειάστηκε να κάνω είναι να κοντύνω τις ακίδες των επαφών κατά 2-3mm.

Κόλλησες βλέπω τα καλώδια κατευθείαν πάνω στις ακίδες. Κανονικά δεν πρέπει να υπάρξει πρόβλημα μιας και τα led είναι πρακτικά "αθάνατα".
Εγώ έβαλα ντουί γιατί χρησιμοποιώ MR16 αλογόνου που έχουν καμιά 1000 ώρες ζωή και πρέπει να μπορούν να αλλάζονται εύκολα αν κάποτε καεί κανένα, που δεν το νομίζω...

Χείρων έγραψε:

Η επόμενη σκέψη που κάνω είναι για δύο ή τρία MR16 στο κωλοφάναρο.....
MicAn έγραψε:

Κανόνισε να βάζεις συχνά τέτοιες φωτιές να ψάχνουμε πως θα τις σβήσουμε ...
sunny

Εδώ η πυροσβεστική:
http://www.bltdirect.com/7w-led-non-dimmable-mr16-red-50-watt-alternative
jocolor

Πάμε μαζί μία παραγγελία;

Basketball

ΥΓ
Νομίζω πως βρήκα το κατάλληλο κωλοφάναρο για τα στρομ:
http://www.bltdirect.com/12v-30w-smd-led-floodlight-400w-equivalent
ένα κόκκινο φίλτρο θέλει και .....έτοιμο!
Laughing
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
MicAn
Member
Member
MicAn

Ηλικία : 56
Τόπος : Γαλάτσι
Registration date : 17/07/2014

led πλακέτα για τα μαμά φλας - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: led πλακέτα για τα μαμά φλας   led πλακέτα για τα μαμά φλας - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Οκτ 13 2016, 18:03

kojo έγραψε:

Πολύ θα ήθελα να τα δω συγκριτικά πάντως .
Αν κάποιος είναι Αθήνα και έχει χρόνο . . .

Ευχαρίστως.
Καθημερινές πρωί στην Καλλιθέα ή απόγευμα στο Γαλάτσι ?
Ή κάποιο Σάββατο πρωί στο Μηνά.
Να μιλήσουμε με π.μ.


Χείρων έγραψε:

Νομίζω όμως θα χρειαστούμε και φλασέρ ή αντιστάσεις.

Ακριβώς ...
Επειδή είχα φλασέρ με τα προηγούμενα led flash, τα νέα mr16 λειτούργησαν απευθείας σωστά.


Χείρων έγραψε:

Κόλλησες βλέπω τα καλώδια κατευθείαν πάνω στις ακίδες. Κανονικά δεν πρέπει να υπάρξει πρόβλημα μιας και τα led είναι πρακτικά "αθάνατα".
Εγώ έβαλα ντουί γιατί χρησιμοποιώ MR16 αλογόνου που έχουν καμιά 1000 ώρες ζωή και πρέπει να μπορούν να αλλάζονται εύκολα αν κάποτε καεί κανένα, που δεν το νομίζω...

Δοκίμασα και εγώ στην αρχή με ντουί αλλά δεν χωρούσαν.


Χείρων έγραψε:

Πάμε μαζί μία παραγγελία;
Είμαι μέσα !
Ας δούμε αν υπάρχουν και άλλοι ενδιαφερόμενοι και το κανονίζουμε.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kojo
Member
Member


Τόπος : Αθήνα - Γέρακας .
Registration date : 06/05/2013

led πλακέτα για τα μαμά φλας - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: led πλακέτα για τα μαμά φλας   led πλακέτα για τα μαμά φλας - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ Οκτ 14 2016, 17:20

Οταν υπάρχει όρεξη και καλή διάθεση τότε έχουμε σύγκριση .
Χωρίς σχόλια . . .



led πλακέτα για τα μαμά φλας - Σελίδα 2 A3pfk4
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
bandit
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
bandit

Ηλικία : 59
Τόπος : θεσσαλονικη
Registration date : 09/01/2011

led πλακέτα για τα μαμά φλας - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: led πλακέτα για τα μαμά φλας   led πλακέτα για τα μαμά φλας - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ Οκτ 14 2016, 20:34

http://www.ebay.com/itm/Dimmable-LED-COB-Spot-Lights-Bulbs-GU10-MR16-GU5-3-E27-E14-Light-Lamp-6W-9W-12W-/371731043690?var=&hash=item568ce5956a:m:mQi3JDSpbHOLoGWzzW-HFig

https://www.aliexpress.com/item/2-Sets-Motorcycle-LED-Turn-Signal-Resistors-Flash-Controller-12V-25W/32541398864.html?spm=2114.40010608.4.99.HaZND4
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
MicAn
Member
Member
MicAn

Ηλικία : 56
Τόπος : Γαλάτσι
Registration date : 17/07/2014

led πλακέτα για τα μαμά φλας - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: led πλακέτα για τα μαμά φλας   led πλακέτα για τα μαμά φλας - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ Οκτ 14 2016, 21:50

kojo έγραψε:
Οταν υπάρχει όρεξη και καλή διάθεση τότε έχουμε σύγκριση .
Και σωστό timming, ξέχασες το πιο βασικό.
Smile
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kojo
Member
Member


Τόπος : Αθήνα - Γέρακας .
Registration date : 06/05/2013

led πλακέτα για τα μαμά φλας - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: led πλακέτα για τα μαμά φλας   led πλακέτα για τα μαμά φλας - Σελίδα 2 Icon_minitimeΣαβ Οκτ 15 2016, 00:06

Σωστά ! ! !
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 

led πλακέτα για τα μαμά φλας

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 

 Παρόμοια θέματα

+
Σελίδα 2 από 2Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ-ΑΝΑΒΑΤΗΣ :: Ηλεκτρικά-
Μετάβαση σε: