Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΕικονοθήκηLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση

Μοιραστείτε | 
 

 Καταλληλο κράνος

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Bretsos
gold member
gold member
Bretsos

Τόπος : Φυλακισμένος στην Αθήνα...
Registration date : 06/03/2009

Καταλληλο κράνος - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Καταλληλο κράνος   Καταλληλο κράνος - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Δεκ 14 2015, 10:38

Κωστα το κρανος αυτο το ειχε φιλος σε 1200 gs και οντως ειναι κορυφη σε ποιοτητα υλικων και βαρος.
Γενικα το κρανος με γεισο ειναι κατασκευασμενο για adv οδηγηση για την προστασία από τον ήλιο, το χώμα και τη λάσπη, προστεθηκε λοιπον και η ζελατινα αφου πρωτα απαιτηθηκε απο το καταναλωτικο κοινο για να μπορεις να πας και λιγο παραπερα με τις μεγαλες on-off μοτοσυκλετες περιπετειας για προστασια και απο το κρυο κλπ.
Οσο καλη λοιπον και αν ειναι η ποιοτητα ενος τετοιου κρανους δεν μπορει να αντεπεξέλθει στα πολύωρα ορθια χλμ. εθνικης διοτι δεν εχει κατασκευαστει για ταξιδι.
Ο ογκος του αερα που προσπαθει να περασει μεσα απο τους αεραγωγους του γεισου ασκει αντισταση στον αυχενα που σε παρατεταμενη χρηση αυτο ειναι καταστροφικο.
Εχω για καθημερινη χρηση εδω και αρκετα χρονια το Uvex enduro το οποιο το χρησιμοποιώ και στο χωμα με το πορδοκλανιστήρι, ειναι ενα καλο και ασφαλες κρανος με αρκετα καλα υλικα (για uvex)

Καταλληλο κράνος - Σελίδα 2 T2c74SXc8eXXXXXXXX_!!693385165

Το στρομ δεν ειναι μια on-off μοτοσυκλετα, οι μοτοσυκλετες on-off εχουν μεγαλες διαδρομες αναρτησεων και στεφανια με ακτινες για να μπορουνε να πανε και στο χωμα, το στρομ μπορει να διασχίσει μονο ενα νορμαλ χωματόδρομο σε πολυ νορμαλ ταχυτητητες.
Τα 95% της χρησης της θα γινει σε ασφαλτο και ταξιδια.

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
K0k0$
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
K0k0$

Ηλικία : 44
Τόπος : Αθηνα
Registration date : 06/06/2011

Καταλληλο κράνος - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Καταλληλο κράνος   Καταλληλο κράνος - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Δεκ 14 2015, 10:40

Λεγε ο,τι θες, εγω με τον Τενεκε με αυτο πηγα Ιταλια και γυρισα και μια χαρα μου εκατσε στο δρομο.
(Το συγκεκριμενο εχει πολυ καλο σχεδιασμο στο γεισο ωστε να μην εχει σχεδον καθολου αεροδυναμικη αντισταση και να μην κανει "πτερυγα" το κρανος στον αερα.)

Πλεον δε μπορω με κρανος χωρις γεισο, ειδικα το καλοκαιρι και ειδικα στα εξωτικα μερη που βρισκομαι...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
toumpanos
gold member
gold member
toumpanos

Ηλικία : 43
Τόπος : νεα σμυρνη
Registration date : 31/01/2008

Καταλληλο κράνος - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Καταλληλο κράνος   Καταλληλο κράνος - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Δεκ 14 2015, 12:30

K0k0$ tis Aravias έγραψε:
Λεγε ο,τι θες, εγω με τον Τενεκε με αυτο πηγα Ιταλια και γυρισα και μια χαρα μου εκατσε στο δρομο.
(Το συγκεκριμενο εχει πολυ καλο σχεδιασμο στο γεισο ωστε να μην εχει σχεδον καθολου αεροδυναμικη αντισταση και να μην κανει "πτερυγα" το κρανος στον αερα.)

Πλεον δε μπορω με κρανος χωρις γεισο, ειδικα το καλοκαιρι και ειδικα στα εξωτικα μερη που βρισκομαι...

Αφου πάς με 80 μωρή χελώνα saligari τί πρόβλημα να έχεις..?? Και ξεκράνωτος να πάς πάλι δν θα χεις πρόβλημα με τέτοια μοτοσακό που πας και αγοράζεις.. Καταλληλο κράνος - Σελίδα 2 942900 Καταλληλο κράνος - Σελίδα 2 644705 xexe

Ενώ εμείς οι γλήγοροι.. wolf :&^%*&%*&%^:
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
K0k0$
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
K0k0$

Ηλικία : 44
Τόπος : Αθηνα
Registration date : 06/06/2011

Καταλληλο κράνος - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Καταλληλο κράνος   Καταλληλο κράνος - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Δεκ 14 2015, 12:36

Καταρχην προσεχε τα λογια σου, δεν το αγορασα, πεταμενο το βρηκα!! bliax

Μεχρι 140 παντως το κρανος ειναι μια χαρα. Ο μονος πονος που νιωθω ειναι πισω χαμηλα , γιατι στα 140 ο Μπαμπης ο Τενερες πινει σαν Γερμανος στο Οκτομπερφεστ...

Βοηθαει ομως και η ζελατινα στυλ Ντακαρ στους στροβιλισμους, για να λεμε και του γκαβου το δικιο .

Αλλα και με τη μπετονιερα δεν ειχα ποτε θεμα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
toumpanos
gold member
gold member
toumpanos

Ηλικία : 43
Τόπος : νεα σμυρνη
Registration date : 31/01/2008

Καταλληλο κράνος - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Καταλληλο κράνος   Καταλληλο κράνος - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Δεκ 14 2015, 15:11

Ούφ.. Κουράστηκα να ψάχνω..

Αύριο πάω για x-lite και τέλος.. Sleep
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Bretsos
gold member
gold member
Bretsos

Τόπος : Φυλακισμένος στην Αθήνα...
Registration date : 06/03/2009

Καταλληλο κράνος - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Καταλληλο κράνος   Καταλληλο κράνος - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Δεκ 14 2015, 17:58

toumpanos έγραψε:
Ούφ.. Κουράστηκα να ψάχνω..

Αύριο πάω για x-lite και τέλος.. Sleep

προτεινω να πας και μια βολτα να δεις το shoei qwest.
πολυ αξιολογη επισης επιλογη (μαζι με το χ-lite) για το μοτορι που καβαλας λεω.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
lmb990
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
lmb990

Ηλικία : 34
Τόπος : ATHENS GREECE
Registration date : 01/06/2013

Καταλληλο κράνος - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Καταλληλο κράνος   Καταλληλο κράνος - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Δεκ 14 2015, 21:47

Και νομιζω το εχει προσφορα ο παπαστ..., ε δεν κανουμε και διαφημηση!! Χεχε
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
FEBU
Member
Member
FEBU

Ηλικία : 50
Τόπος : Άργος
Registration date : 15/02/2008

Καταλληλο κράνος - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Καταλληλο κράνος   Καταλληλο κράνος - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Δεκ 15 2015, 11:18

Το σαββατοκύριακο 19-20/12, η Μακαν έχει προσφορά -20% το Aventuro.
Δες το. 400 ευρώ για ένα τέτοιο κράνος είναι μεγάλη ευκαιρία...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
K0k0$
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
K0k0$

Ηλικία : 44
Τόπος : Αθηνα
Registration date : 06/06/2011

Καταλληλο κράνος - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Καταλληλο κράνος   Καταλληλο κράνος - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Δεκ 15 2015, 11:20

mouuuuuu

Απίστευτα υπερτιμημενο κράνος, όπως και γενικά τα προϊόντα της ΤΤ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Vamael
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
Vamael

Ηλικία : 51
Τόπος : Νέα Σμύρνη-Καρυά
Registration date : 27/09/2010

Καταλληλο κράνος - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Καταλληλο κράνος   Καταλληλο κράνος - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Δεκ 15 2015, 11:37

Έχω το HJC FG15, νομίζω αυτό είναι το μοντέλο, στο Vstrom για να λειτουργήσουν σωστά οι αεραγωγοί του πρέπει να σκύψω σαν να οδηγώ κάποιο street μηχανάκι, αν σηκώσω κορμό και κεφάλι στην στάση που σε βάζει μία ON-off μοτοσυκλέτα σχεδόν σταματάει τελείως να περνάει αέρας στο κράνος.

Έχω την μαμά ζελατίνα της μηχανής στο ψηλότερο σημείο και μπορεί να παίζει και αυτό το ρόλο του, δεν ξέρω.

Ειδικά τον χειμώνα με ταλαιπωρεί όταν βραδυάζει και φοράω γυαλιά για να οδηγήσω γιατί θολώνουν και πρέπει ή να παίζω με την ζελατίνα του κράνους ή να σκύβω, οπότε το επόμενο κράνος θα δοκιμαστεί και σε αυτό απαραίτητα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
FEBU
Member
Member
FEBU

Ηλικία : 50
Τόπος : Άργος
Registration date : 15/02/2008

Καταλληλο κράνος - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Καταλληλο κράνος   Καταλληλο κράνος - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Δεκ 15 2015, 11:40

Δεν ξέρω αν το έχεις δει και το έχεις δοκιμάσει.
Εγώ έχω κάνει καμια διακοσαριά χλμ με το κράνος σε test ride, με όλες τις διαμορφώσεις του.
Μου άρεσε πολύ.
Και αν το θεωρεί κάποιος υπερτιμημένο στα 500 χωρίς γραφικά και 550 με γραφικά, νομίζω ότι με -20% παίρνει κάτι καλό και όχι υπερτιμημένο. Μην ξεχνάς ότι είναι full carbon και πανάλαφρο. Περιλαμβάνεται στην τιμή και το pinlock. Θεωρώ ότι είναι καλό πακέτο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
K0k0$
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
K0k0$

Ηλικία : 44
Τόπος : Αθηνα
Registration date : 06/06/2011

Καταλληλο κράνος - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Καταλληλο κράνος   Καταλληλο κράνος - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Δεκ 15 2015, 12:18

To λεω γιατι το κρανος ειναι το ιδιο ακριβως με το NEXX D1:

Καταλληλο κράνος - Σελίδα 2 2Q==

Καταλληλο κράνος - Σελίδα 2 ?size=prodfull

Moνο που το NEXX εχει 315?.

Σε full carbon , pinlock , χωρο για μασκα, απο full enduro σε full street, και δοκιμασμενο ειναι αυτο που δινει ο Louis τωρα σαν Νishua, το πρωην Uvex Enduro Carbon, με 280?.

Καταλληλο κράνος - Σελίδα 2 215086_410_FR05_15

https://www.louis.eu/artikel/nishua-enduro-carbon/215086?list=133503742

Μην παρεξηγηθω, δε λεω οτι το aventuro ειναι μαπα, τουναντιον! Ειναι φανταστικο κρανος αλλα δυστυχως πληρωνεις τσαμπα και βερεσε την ετικετα Touratech.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
FEBU
Member
Member
FEBU

Ηλικία : 50
Τόπος : Άργος
Registration date : 15/02/2008

Καταλληλο κράνος - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Καταλληλο κράνος   Καταλληλο κράνος - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Δεκ 15 2015, 12:44

Να μην παρεξηγηθώ κι εγώ, δεν έχω τίποτα με τη Μακαν!

Το Aventuro είναι η κάρμπον έκδοση του κελύφους, που το έχει αποκλειστικά η Touratech. Το κράνος που πουλάει η - κατασκευάστρια και των δύο - Nexx, ΔΕΝ είναι κάρμπον. Έχει άλλο εσωτερικό, άλλη διαμόρφωση για ενδοεπικοινωνία, δεν περιλαμβάνει το pinlock, έχει μια εσωτερική ζελατίνα για τον ήλιο που προσθέτει βάρος και κινούμενα μέρη που βρωμίζουν κλπ κλπ.

Δεν είναι το ίδιο κράνος, έχει πραγματικές διαφορές...

Όσο για την τιμή, ναι, είναι μεγάλη. Και αν δεν ήταν η προσφορά του ΣΚ δεν θα έγραφα καθόλου για αυτό. Πληρώνεις και το λογότυπο, αλλά νομίζω ότι είναι αντάξιο των μοντέλων μεγάλων εταιρειών.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
toumpanos
gold member
gold member
toumpanos

Ηλικία : 43
Τόπος : νεα σμυρνη
Registration date : 31/01/2008

Καταλληλο κράνος - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Καταλληλο κράνος   Καταλληλο κράνος - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Δεκ 15 2015, 16:57

Τελικά όσο και να το ψαξα όσα και αν είδα, τέτοια ποιότητα, φινίρισμα και τόσο ελαφρύ κανένα..

Καταλληλο κράνος - Σελίδα 2 Pres_xl0526_noir

cheerscheerscheers

Υ.Γ. Ενώ κάνω ανέβασμα δικής μου φωτό και γράφει sucess, δν εμφανίζεται ποτέ. Τί κάνω λάθος.. scratch
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Bretsos
gold member
gold member
Bretsos

Τόπος : Φυλακισμένος στην Αθήνα...
Registration date : 06/03/2009

Καταλληλο κράνος - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Καταλληλο κράνος   Καταλληλο κράνος - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Δεκ 15 2015, 18:41

καλοριζικο Πανάγο!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kalampokas
gold member
gold member
kalampokas

Ηλικία : 50
Τόπος : Κυψελάρα πάουα
Registration date : 06/10/2008

Καταλληλο κράνος - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Καταλληλο κράνος   Καταλληλο κράνος - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Δεκ 16 2015, 08:51

άντε ρε καλορίζικο, να τον ακούς τον (πρώην) κάτοχο, τα Xlite είναι γκ@βλ@ ! I love you
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
painterakis
gold member
gold member
painterakis

Ηλικία : 49
Τόπος : Ο Δρόμος ...
Registration date : 18/01/2008

Καταλληλο κράνος - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Καταλληλο κράνος   Καταλληλο κράνος - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Δεκ 16 2015, 13:14

kalampokas έγραψε:
άντε ρε καλορίζικο, να τον ακούς τον (πρώην) κάτοχο, τα Xlite είναι γκ@βλ@ ! I love you
και τον νυν !!!

καλορίζικο και αγρατζούνιστο !!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
toumpanos
gold member
gold member
toumpanos

Ηλικία : 43
Τόπος : νεα σμυρνη
Registration date : 31/01/2008

Καταλληλο κράνος - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Καταλληλο κράνος   Καταλληλο κράνος - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Δεκ 16 2015, 15:02

merci merci merci
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
loverdos11
moderator
moderator
loverdos11

Ηλικία : 40
Τόπος : ΝΕΑ ΣΜΥΡΝΗ
Registration date : 11/03/2012

Καταλληλο κράνος - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Καταλληλο κράνος   Καταλληλο κράνος - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Δεκ 16 2015, 15:47

καλορίζικο και αγρατζούνιστο .
πόσο πήγε ?

_________________
Αντώνης DL 650 L0 Black


Καταλληλο κράνος - Σελίδα 2 33ncnm10Καταλληλο κράνος - Σελίδα 2 33e6ee10Καταλληλο κράνος - Σελίδα 2 63u2ip10Καταλληλο κράνος - Σελίδα 2 Amzm8k10Καταλληλο κράνος - Σελίδα 2 2rpb8y10
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Vamael
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
Vamael

Ηλικία : 51
Τόπος : Νέα Σμύρνη-Καρυά
Registration date : 27/09/2010

Καταλληλο κράνος - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Καταλληλο κράνος   Καταλληλο κράνος - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Φεβ 25 2016, 13:14

Για να μην ανοίγουμε νέο νήμα.

Μοτοσυκλέτα: Vstrom (τι άλλο Very Happy )
Χρήση: Καθημερινά πόλη, εκδρομή μέχρι Ορχομενό-Λιβαδειά μία-δύο φορές τον μήνα.
Ταχύτητες: Μιά κότα στρουμπουλή στην πόλη, μιά κάτασπρη πουλάδα στον επαρχιακό, μέχρι 130 στην εθνική με ανοίγματα αν χρειαστεί για προσπέραση μόνο.

Τι τύπο κράνους θα επιλέγατε ? Δεν εξετάζω το κόστος αλλά μόνο τον τύπο, το κόστος θα το δω αφού δοκιμάσω και καταλήξω σε κάποια.
Θα επιλέγατε κάποιο On-Off κράνος για αυτή την χρήση ?
Ποιο θεωρείτε ότι έχει την καλύτερη συμπεριφορά στο Vstrom ?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 

Καταλληλο κράνος

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 

 Παρόμοια θέματα

+
Σελίδα 1 από 2Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ-ΑΝΑΒΑΤΗΣ :: Κράνη-
Μετάβαση σε: