Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΕικονοθήκηLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση

Μοιραστείτε | 
 

 Led Φαναρι απο internet.

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Χείρων
Member
Member
Χείρων

Ηλικία : 59
Registration date : 30/08/2013

Led Φαναρι απο internet. - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Led Φαναρι απο internet.   Led Φαναρι απο internet. - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Νοε 16 2015, 15:37

Πολύ ενδιαφέρουσα κατασκευή!
Δεν σκέφτηκες όμως να βγάλεις κανα δύο φωτος το εσωτερικό του φαναριού για να δούμε την κατασκευή...
Πάντως μπράβο!

Πρόταση:
Μην ανάβεις τα led μισά μισά. Δοκίμασε να τα ανάβεις όλα μαζί ταυτόχρονα, απλά στο φως πορείας να τα περνάς μέσα από αντίσταση. Wink

Όσοι χρησιμοποιούμε λευκά led για κωλοφάναρο ή φλας, είναι προτιμότερο να χρησιμοποιούμε warm white leds γιατί έχουν μεγαλύτερη ισχύ στην περιοχή του κόκκινου-πορτοκαλί στο φάσμα. Το ψυχρό λευκό σε αντίθεση, έχει αρκετή ισχύ στην περιοχή του μπλέ, ισχύ που φιλτράρεται και πάει χαμένη. Καμιά φορά δίνει και πιο βιολετί αποτέλεσμα από το καθαρό κόκκινο.

Τα κινέζικα led συνήθως καταστρέφονται από τους κραδασμούς. Σπάνε οι κολλήσεις τους που είναι πολύ φτηνές.

Ένα άλλο πρόβλημα είναι πως τα led δεν καταφέρνουν να ανάψουν όλο το κρύσταλο του φαναριού ομοιόμορφα. Αυτό πολλές φορές εχει μέτριο αποτέλεσμα οπτικά.

Ένα φανάρι led πρέπει να έχει άλλη κατασκευή από ένα αντίστοιχο αλογόνου. Ακόμα κι αν πρόκειται για ένα απλό φλάς. Η καλύτερη μετατροπή μάλλον είναι μία πλακέτα στο μέγεθος του φαναριού γεμάτη με μικρά φωτεινά led.

Αυτά τα συμπεράσματα έχω βγάλει και κάποια στιγμή θα κάνω κι εγώ μία προσπάθεια με led...

Basketball
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Χείρων
Member
Member
Χείρων

Ηλικία : 59
Registration date : 30/08/2013

Led Φαναρι απο internet. - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Led Φαναρι απο internet.   Led Φαναρι απο internet. - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Νοε 16 2015, 16:10

Χείρων έγραψε:
.....

Πρόταση:
Μην ανάβεις τα led μισά μισά. Δοκίμασε να τα ανάβεις όλα μαζί ταυτόχρονα, απλά στο φως πορείας να τα περνάς μέσα από αντίσταση.  Wink

....

Τώρα το σκέφτηκα:
Πάρε ένα dimmer να κάνεις την δουλειά σου!

http://www.skroutz.gr/c/1620/led-controllers-dimmers.html?keyphrase=dimmer+led+12v

ΥΓ
Οστόσο η αντίσταση είναι πολύ απλούστερη και καλύτερη λύση.... Wink
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kojo
Member
Member


Τόπος : Αθήνα - Γέρακας .
Registration date : 06/05/2013

Led Φαναρι απο internet. - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Led Φαναρι απο internet.   Led Φαναρι απο internet. - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Νοε 16 2015, 16:16

Και εγώ μια απορία . Υπό γωνία πόσο φαίνονται ?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Highlander
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
Highlander

Ηλικία : 49
Τόπος : Πάτρα
Registration date : 30/05/2011

Led Φαναρι απο internet. - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Led Φαναρι απο internet.   Led Φαναρι απο internet. - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Νοε 16 2015, 16:40

Χείρων έγραψε:
Πολύ ενδιαφέρουσα κατασκευή!
Δεν σκέφτηκες όμως να βγάλεις κανα δύο φωτος το εσωτερικό του φαναριού για να δούμε την κατασκευή...
Πάντως μπράβο!

Πρόταση:
Μην ανάβεις τα led μισά μισά. Δοκίμασε να τα ανάβεις όλα μαζί ταυτόχρονα, απλά στο φως πορείας να τα περνάς μέσα από αντίσταση.  Wink

Όσοι χρησιμοποιούμε λευκά led για κωλοφάναρο ή φλας, είναι προτιμότερο να χρησιμοποιούμε warm white leds γιατί έχουν μεγαλύτερη ισχύ στην περιοχή του κόκκινου-πορτοκαλί στο φάσμα. Το ψυχρό λευκό σε αντίθεση, έχει αρκετή ισχύ στην περιοχή του μπλέ, ισχύ που φιλτράρεται και πάει χαμένη. Καμιά φορά δίνει και πιο βιολετί αποτέλεσμα από το καθαρό κόκκινο.

Τα κινέζικα led συνήθως καταστρέφονται από τους κραδασμούς. Σπάνε οι κολλήσεις τους που είναι πολύ φτηνές.

Ένα άλλο πρόβλημα είναι πως τα led δεν καταφέρνουν να ανάψουν όλο το κρύσταλο του φαναριού ομοιόμορφα. Αυτό πολλές φορές εχει μέτριο αποτέλεσμα οπτικά.

Ένα φανάρι led πρέπει να έχει άλλη κατασκευή από ένα αντίστοιχο αλογόνου. Ακόμα κι αν πρόκειται για ένα απλό φλάς. Η καλύτερη μετατροπή μάλλον είναι μία πλακέτα στο μέγεθος του φαναριού γεμάτη με μικρά φωτεινά led.

Αυτά τα συμπεράσματα έχω βγάλει και κάποια στιγμή θα κάνω κι εγώ μία προσπάθεια με led...

Basketball
Συμφωνώ πως σίγουρα το κρύσταλλο δεν είναι ότι καλύτερο για τα Led.
Επίσης παρόλο που το φως αν τα ανάβω όλα θα είναι πιο πολύ, είμαι πάντα της άποψης πως ένα 'ξεχωριστό' φως Stop, ο άλλος το αντιλαμβάνεται πιο εύκολα από ένα ήδη αναμμένο που απλά αυξήθηκε η έντασή του.
Δεν ξέρω γιατί μου έχει κάτσει έτσι.

Τώρα είναι δύσκολο να βγάλω φωτό εσωτερικά γιατί πρέπει να το λύσω πάλι.

Θα δείξει πάνω στη μηχανή το τελικό αποτέλεσμα, αν και πιστεύω θα με δικαιώσει Smile

Σε αναμονή...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.gr
terino
gold member
gold member
terino

Ηλικία : 43
Τόπος : Athens
Registration date : 15/01/2008

Led Φαναρι απο internet. - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Led Φαναρι απο internet.   Led Φαναρι απο internet. - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Νοε 16 2015, 17:40

Τσάμπα ταλαιπωρείστε... έχει εξαντληθεί το θέμα πολλάκις. Παίρνετε το φθηνότερο κωλοφάναρο led που θα βρείτε από ebay ή οπουδήποτε αλλού (κάποτε τα βρίσκαμε και με 5-7 δολάρια), ψωνίζετε 48 κόκκινα led υπερυψηλής φωτεινότητας (προτείνω από Ελλάδα) και ακολουθείτε το tutorial και το μετατρέπετε μόνοι σας. Και κολλητήρι να μην έχετε ξαναπιάσει, είναι 20 λεπτά δουλειά ΜΑΞΙΜΟΥΜ...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.schoolofdance.gr
terino
gold member
gold member
terino

Ηλικία : 43
Τόπος : Athens
Registration date : 15/01/2008

Led Φαναρι απο internet. - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Led Φαναρι απο internet.   Led Φαναρι απο internet. - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Νοε 16 2015, 17:46

Led Φαναρι απο internet. - Σελίδα 2 12249913_10153691586897974_1238595670251243820_n

Αυτή είναι η πλακέτα που έχουν μέσα τα κινεζοκωλοφάναρα... απλούστατη κατασκευή, 12 κάθετες στήλες από 4 led η κάθε μία. Η κάθε τετράδα είναι συνδεσμολογημένη εν σειρά, τα 4 led και μία αντίσταση για την απαραίτητη πτώση τάσης. Μία κεντρική γραμμή για τη γη (-) και δύο γραμμές για το θετικό (+) που η μία (τα φώτα θέσης) περνάει από άλλη μία αντίσταση για να φέγγει χαμηλότερα και να ξεχωρίζει από το φως του φρένου.
Τέλος υπάρχουν και δύο δίοδοι, μία σε κάθε θετικό για να μη μπλέκουν τα μπούτια τους και γίνει βραχυκύκλωμα.

Πιο απλό κύκλωμα, πεθαίνεις...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.schoolofdance.gr
rafel
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast


Ηλικία : 34
Τόπος : Άγιοι Ανάργυροι - Σαλαμίνα
Registration date : 19/09/2014

Led Φαναρι απο internet. - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Led Φαναρι απο internet.   Led Φαναρι απο internet. - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Νοε 16 2015, 17:55

terino έγραψε:
είναι 20 λεπτά δουλειά ΜΑΞΙΜΟΥΜ...

αν μιλαμε για τοση εργατοωρα....τα λεμε την Τεταρτη Laughing Laughing Laughing Laughing
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Χείρων
Member
Member
Χείρων

Ηλικία : 59
Registration date : 30/08/2013

Led Φαναρι απο internet. - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Led Φαναρι απο internet.   Led Φαναρι απο internet. - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Νοε 16 2015, 19:46

terino έγραψε:
Τσάμπα ταλαιπωρείστε... έχει εξαντληθεί το θέμα πολλάκις. Παίρνετε το φθηνότερο κωλοφάναρο led που θα βρείτε από ebay ή οπουδήποτε αλλού (κάποτε τα βρίσκαμε και με 5-7 δολάρια), ψωνίζετε 48 κόκκινα led υπερυψηλής φωτεινότητας (προτείνω από Ελλάδα) και ακολουθείτε το tutorial και το μετατρέπετε μόνοι σας. Και κολλητήρι να μην έχετε ξαναπιάσει, είναι 20 λεπτά δουλειά ΜΑΞΙΜΟΥΜ...

Άσε βρε και κανένα Χριστιανό να νοιώσει πως κάνει κάτι πρωτότυπο! Laughing

Idea
"Led ισχύος με εξωτερική υδρόψυξη"
Πως σας φαίνεται;

bounce
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
terino
gold member
gold member
terino

Ηλικία : 43
Τόπος : Athens
Registration date : 15/01/2008

Led Φαναρι απο internet. - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Led Φαναρι απο internet.   Led Φαναρι απο internet. - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Νοε 16 2015, 20:25

bliax bliax bliax bliax
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.schoolofdance.gr
Χείρων
Member
Member
Χείρων

Ηλικία : 59
Registration date : 30/08/2013

Led Φαναρι απο internet. - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Led Φαναρι απο internet.   Led Φαναρι απο internet. - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Νοε 17 2015, 11:11

Δεν υπάρχει τελικά πουθενά κωλοκινεζοφάναρο με κόκκινο κρύσταλο Evil or Very Mad

Εγώ τα ασπρόμαυρα τα αφήνω για την καθημερινότητα. pale

Στη μηχανή μου θέλω χρώματα!!!

jocolor
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Χείρων
Member
Member
Χείρων

Ηλικία : 59
Registration date : 30/08/2013

Led Φαναρι απο internet. - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Led Φαναρι απο internet.   Led Φαναρι απο internet. - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Νοε 17 2015, 11:18

Highlander έγραψε:

Συμφωνώ πως σίγουρα το κρύσταλλο δεν είναι ότι καλύτερο για τα Led.
Επίσης παρόλο που το φως αν τα ανάβω όλα θα είναι πιο πολύ, είμαι πάντα της άποψης πως ένα 'ξεχωριστό' φως Stop, ο άλλος το αντιλαμβάνεται πιο εύκολα από ένα ήδη αναμμένο που απλά αυξήθηκε η έντασή του.
Δεν ξέρω γιατί μου έχει κάτσει έτσι.

....

Για το 'ξεχωριστό' φως Stop δεν έχω άποψη. Οστόσο αυτό που κάνει μεγάλη διαφορά είναι η διαφορά στην φωτεινή ένταση από το πορείας στο stop. Oι κλασικές Ρ21/5W έχουν πενταπλάσια ισχύ από την μία στην άλλη κατάσταση. (5W->26W). Στην δική σου περίπτωση η διαφορά είναι μόνο περίπου διπλάσια.
Αυτό εγώ θα το ξανασκεφτόμουν......... scratch

Basketball
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
terino
gold member
gold member
terino

Ηλικία : 43
Τόπος : Athens
Registration date : 15/01/2008

Led Φαναρι απο internet. - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Led Φαναρι απο internet.   Led Φαναρι απο internet. - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Νοε 17 2015, 16:04

Πάρε φιμέ ή διάφανο... κόκκινο δεν θα βρεις. Το φιμέ είναι και μπάνικο!! geek
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.schoolofdance.gr
Χείρων
Member
Member
Χείρων

Ηλικία : 59
Registration date : 30/08/2013

Led Φαναρι απο internet. - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Led Φαναρι απο internet.   Led Φαναρι απο internet. - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Νοε 18 2015, 00:24

terino έγραψε:
Πάρε φιμέ ή διάφανο... κόκκινο δεν θα βρεις. Το φιμέ είναι και μπάνικο!! geek

Ταιριάζουν τα κρύσταλα να τα κάνω τράμπα;

scratch

ΥΓ
Τα καπνιστά μ αρέσουν κι εμένα αλλά σε κρεατικό

farao
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
terino
gold member
gold member
terino

Ηλικία : 43
Τόπος : Athens
Registration date : 15/01/2008

Led Φαναρι απο internet. - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Led Φαναρι απο internet.   Led Φαναρι απο internet. - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Νοε 18 2015, 11:19

99% ταιριάζουν αλλά διατηρώ και μια μικρή επιφύλαξη... τα καπνιστά κρεατικά και εγώ τα τιμώ ιδιαιτέρως πάντως.

Πέρα από τη πλάκα όμως, το φιμέ κωλοφάναρο δίνει πολύ στη μηχανή δίχως συμβιβασμούς στη φωτεινότητα (με τον τρόπο μου τουλάχιστον)...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.schoolofdance.gr
Highlander
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
Highlander

Ηλικία : 49
Τόπος : Πάτρα
Registration date : 30/05/2011

Led Φαναρι απο internet. - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Led Φαναρι απο internet.   Led Φαναρι απο internet. - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Νοε 18 2015, 13:06

Χείρων έγραψε:
Highlander έγραψε:

Συμφωνώ πως σίγουρα το κρύσταλλο δεν είναι ότι καλύτερο για τα Led.
Επίσης παρόλο που το φως αν τα ανάβω όλα θα είναι πιο πολύ, είμαι πάντα της άποψης πως ένα 'ξεχωριστό' φως Stop, ο άλλος το αντιλαμβάνεται πιο εύκολα από ένα ήδη αναμμένο που απλά αυξήθηκε η έντασή του.
Δεν ξέρω γιατί μου έχει κάτσει έτσι.

....

Για το 'ξεχωριστό' φως Stop δεν έχω άποψη. Οστόσο αυτό που κάνει μεγάλη διαφορά είναι η διαφορά στην φωτεινή ένταση από το πορείας στο stop. Oι κλασικές Ρ21/5W έχουν πενταπλάσια ισχύ από την μία στην άλλη κατάσταση. (5W->26W). Στην δική σου περίπτωση η διαφορά είναι μόνο περίπου διπλάσια.
Αυτό εγώ θα το ξανασκεφτόμουν......... scratch

Basketball
Θα δείξει η πράξη.
Δεν είναι τπτ να βάλω αντίσταση.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.gr
Χείρων
Member
Member
Χείρων

Ηλικία : 59
Registration date : 30/08/2013

Led Φαναρι απο internet. - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Led Φαναρι απο internet.   Led Φαναρι απο internet. - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Νοε 18 2015, 15:08

terino έγραψε:
99% ταιριάζουν αλλά διατηρώ και μια μικρή επιφύλαξη... τα καπνιστά κρεατικά και εγώ τα τιμώ ιδιαιτέρως πάντως.

Πέρα από τη πλάκα όμως, το φιμέ κωλοφάναρο δίνει πολύ στη μηχανή δίχως συμβιβασμούς στη φωτεινότητα (με τον τρόπο μου τουλάχιστον)...

Εγώ τον κώλο της μηχανής τον θέλω κόκκινο. Σαν της μαϊμούς!  

awef
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
makisp

makisp

Ηλικία : 53
Τόπος : πατρα
Registration date : 02/11/2012

Led Φαναρι απο internet. - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Led Φαναρι απο internet.   Led Φαναρι απο internet. - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Ιουν 02 2016, 23:16

mateo1 έγραψε:
αλλαζεις τα πορτοκαλι led του φλας με κοκκινα αφου ανοιξεις το φαναρι με θερμοπιστολο
στη συνεχεια γεφυρωνεις και δουλευουν ολα ως πορειας και στοπ
αν θελεις τις γεφυρωσεις να στις στειλω

Αν μπορεις να στειλεις και σε μενα καμια φωτο,θα με βοηθησεις πολυ,γιατι οι περισσοτερες φωτο απο τα link δεν εμφανιζονται.

Οτι εχεις ευχαριστηση!!!!!! sos sos sos
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
katzis

katzis

Ηλικία : 33
Τόπος : XANIA
Registration date : 05/09/2012

Led Φαναρι απο internet. - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Led Φαναρι απο internet.   Led Φαναρι απο internet. - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ Ιουν 03 2016, 00:10

makisp έγραψε:
mateo1 έγραψε:
αλλαζεις τα πορτοκαλι led του φλας με κοκκινα αφου ανοιξεις το φαναρι με θερμοπιστολο
στη συνεχεια γεφυρωνεις και δουλευουν ολα ως πορειας και στοπ
αν θελεις τις γεφυρωσεις να στις στειλω

Αν μπορεις να στειλεις και σε μενα καμια φωτο,θα με βοηθησεις πολυ,γιατι οι περισσοτερες φωτο απο τα link δεν εμφανιζονται.

Οτι εχεις ευχαριστηση!!!!!! sos sos sos


+650
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 

Led Φαναρι απο internet.

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 

 Παρόμοια θέματα

+
Σελίδα 2 από 2Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ-ΑΝΑΒΑΤΗΣ :: Ηλεκτρικά-
Μετάβαση σε: