Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΕικονοθήκηLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση

Μοιραστείτε | 
 

 ΠΡΟΒΟΛΑΚΙΑ!!!!!!

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
K0k0$
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
K0k0$

Ηλικία : 44
Τόπος : Αθηνα
Registration date : 06/06/2011

ΠΡΟΒΟΛΑΚΙΑ!!!!!! - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΠΡΟΒΟΛΑΚΙΑ!!!!!!   ΠΡΟΒΟΛΑΚΙΑ!!!!!! - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Μάης 10 2017, 16:48

akistrevor έγραψε:


+οσα θες....εγω τα προβολακια που εβαλα ειναι flood.βρηκα κινεζιες με λιγοτερο απο 20 ευρω το ζευγος και τα εχω χρησιμοποιησει 7-8 φορες σε περιπου 5 μηνες που τα εχω.
τα εχω εξω και χαμηλα για να φωτιζω την ακρη του δρομου,ειδικα σε ορεινο επαρχιακο δικτυο κλπ.
μολις ειδα τον φωτισμο των υ ταδε,ενω περιμενα τα δικα μου να ερθουν,ξενερωσα και ειπα δεν θα τα βαλω καν.αλλα ευτυχως δεν βγαζουν εναν φωτισμενο κυκλο για φως.

Για να μην ανοιγω αλλο νημα, ειμαι σε φαση αναζητησης για προβολακια LED και μονο. Ξερω οτι εχουν περασει χρονια και ζαμανια απο το παραπανω ποσταρισμα, αλλα μηπως θα μπορουσες να ανεβασεις καμια φωτο απο τα προβολακια και τη δεσμη τους?

Κι εγω για flood (η ακομα καλυτερα για fog) ενδιαφερομαι. Εχει δοκιμασει κανεις αυτα τα αντιγραφα των BMW/KTM ?

http://www.ebay.co.uk/itm/2pcs-Motorcycle-LED-Auxiliary-Lights-Fog-Driving-Lamp-For-BMW-K1600-R1200G-ADV-/371820760704?hash=item56923e8e80:g:m~IAAOSwaB5XqF-b
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
akistrevor

akistrevor

Ηλικία : 36
Τόπος : πατρα
Registration date : 03/08/2013

ΠΡΟΒΟΛΑΚΙΑ!!!!!! - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΠΡΟΒΟΛΑΚΙΑ!!!!!!   ΠΡΟΒΟΛΑΚΙΑ!!!!!! - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Μάης 10 2017, 16:52

Θα κοιτάξω να βρω φωτό με αναμμένα τα προβολακια και μόνο φώτα.
Όμως στο advride είδα αυτά:
https://www.car.gr/parts/view/7726613/
Παίζουν και φωτογραφίες και reviews από κατόχους και λένε πολύ καλά λόγια.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
K0k0$
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
K0k0$

Ηλικία : 44
Τόπος : Αθηνα
Registration date : 06/06/2011

ΠΡΟΒΟΛΑΚΙΑ!!!!!! - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΠΡΟΒΟΛΑΚΙΑ!!!!!!   ΠΡΟΒΟΛΑΚΙΑ!!!!!! - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Μάης 10 2017, 17:05

Σε ευχαριστω πολυ!

Αυτα που ποσταρες ειναι φυσικα στα υποψιν μου, τα βρισκω με 20$ μαξ στο ebay, και μαλιστα λενε τα spot ειναι αρκετα και για κοντινα/πλαινα γιατι ... floodιζουν Shocked
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
casper

casper

Τόπος : Artemida
Registration date : 07/04/2010

ΠΡΟΒΟΛΑΚΙΑ!!!!!! - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΠΡΟΒΟΛΑΚΙΑ!!!!!!   ΠΡΟΒΟΛΑΚΙΑ!!!!!! - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Μάης 10 2017, 17:10

6000κ ? Χάλια φως, αλλοιωνει τα χρωματα. Προτίμησε κάτι πιο κοντά σε natural white Wink
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Χείρων
Member
Member
Χείρων

Ηλικία : 59
Registration date : 30/08/2013

ΠΡΟΒΟΛΑΚΙΑ!!!!!! - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΠΡΟΒΟΛΑΚΙΑ!!!!!!   ΠΡΟΒΟΛΑΚΙΑ!!!!!! - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Μάης 10 2017, 17:55

Τα καλύτερα προβολάκια έβερ είναι αυτά:
Και είναι τα καλύτερα γιατί είναι εξαιρετικά λειτουργικά και σε ακόμα εξαιρετικότερη τιμή: αυτά: Με 14,24 ευρώ έρχονται στην πόρτα σας. (Εντάξει, αργούνε λίγο να έρθουν...Laughing ) Αν κάποιο χαλάσει, που δεν το βλέπω από προσωπική εμπειρία, με 7,12 ευρώ παραγγέλνεις άλλο ένα. Σαν να αλλάζεις λάμπες!...

Είναι ιδανικά για φώτα ομίχλης, κυρίως τα "θερμά" Warm White(3000-3200K) τα οποία και χρησιμοποιώ. Αυτά ταιριάζουν περισσότερο και με τα φώτα αλογόνου. Υπάρχουν και σε Cool White(6000-6500K) αλλά "Ξένον" απόχρωση.

Και πείτε μου, ποιοί από τους "σοβαρούς" και "μουράτους" κατασκευαστές σου προσφέρουν δύο επιλογές απόχρωσης λευκού ακόμα και σε εικοσαπλάσια τιμή; "Δεν θέλω ρε φίλε cool white! Δεν τα βάζω τα προβολάκια για την καφετέρια! Φώτα ομίχλης θέλω!...... Suspect "

Είναι ιδανικά και για φώτα ημέρας! Εδώ παίζουν και τα cool white. Είναι τόσο μικρά που μπαίνουν παντού. Είναι πανάλαφρα. Τα κολλάς και με αυτοκόλλητο διπλής όψης. Είναι 10 πραγματικά βατ και έχουν πολύ δυνατό φως!!! Και έχουν μεγάλη γωνία κάλυψης. Έτσι, ενώ είναι πολύ δυνατά δεν τυφλώνουν τους απέναντι! Μακριά δεν φέγγουν αλλά κανένα προβολάκι 10 βατ σήμερα δεν μπορεί να φέξει μακριά όσο στενής δέσμης και να είναι. Τα 1000Lm περίπου που αποδίδουν τα καλύτερα led τσιπ των 10 βατ δεν επαρκούν για κάτι εντυπωσιακό. Και οι cool αποχρώσεις δεν τα βοηθάνε για να διαπερνούν την νύχτα.

Τα έχω ενάμιση χρόνο χωρίς προβλήματα! Την ημέρα σβήνω τους προβολείς και χρησιμοποιώ αυτά . Έτσι, σε συνδιασμό με τον "ανορθωτή σειράς" που φοράω δεν ταλαιπωρώ τα πηνία μου με άχρηστο φορτίο. Την νύχτα στα σφιχτά στροφιλίκια που η δέσμη των φώτων φέγγει "αλλού γι αλλού" με βοηθάνε πολύ να βλέπω τις άκρες του δρόμου. Νομίζω απόσβεσαν τα λεφτά τους. Πρόσφατα πήρα και ένα δεύτερο ζευγάρι, έτσι, για να παίζω... Σκέφτομαι να τοποθετήσω ένα στο αυτοκίνητο σαν φως όπισθεν.

Είναι τόσο φτηνά που θα έπρεπε να κάνουν κάθε κατασκευαστή προβολακίων στον πλανήτη, κυρίως εκείνους που απαιτούν εκατοντάδες ευρώ για κάτι παρόμοιο, τουλάχιστον να ντρέπονται!

sunny
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Χείρων
Member
Member
Χείρων

Ηλικία : 59
Registration date : 30/08/2013

ΠΡΟΒΟΛΑΚΙΑ!!!!!! - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΠΡΟΒΟΛΑΚΙΑ!!!!!!   ΠΡΟΒΟΛΑΚΙΑ!!!!!! - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Μάης 10 2017, 18:13

akistrevor έγραψε:
Θα κοιτάξω να βρω φωτό με αναμμένα τα προβολακια και μόνο φώτα.
Όμως στο advride είδα αυτά:
https://www.car.gr/parts/view/7726613/
Παίζουν και φωτογραφίες και reviews  από κατόχους και λένε πολύ καλά λόγια.

Αναρωτιέμαι τι καλά λόγια μπορεί να λένε για δύο προβολάκια δέσμης 15 μοιρών. Τέτοια στενή δέσμη μόνο σαν βοηθητική της μεγάλης σκάλας μπορεί να χρησιμοποιηθεί. Αλλά η μεγάλη σκάλα του V-strom, αν είναι σωστά "κουρδισμένη" είναι κατά πολύ δυνατότερη από αυτές τις δύο "πορδές". Και είναι λάθος να τα χαμηλώνουμε για να φέγγουν πιο κοντά, κάπου στο ενδιάμεσο. Έτσι, σε συνθήκες νυχτερινής οδήγησης σε σκοτεινές επαρχιακές οδούς σχεδόν αυτο-τυφλωνόμαστε και ακυρώνουμε την μεγάλη σκάλα μας. Πράγμα επικίνδυνο όταν η ταχύτητα ανεβαίνει.

sunny
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
akistrevor

akistrevor

Ηλικία : 36
Τόπος : πατρα
Registration date : 03/08/2013

ΠΡΟΒΟΛΑΚΙΑ!!!!!! - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΠΡΟΒΟΛΑΚΙΑ!!!!!!   ΠΡΟΒΟΛΑΚΙΑ!!!!!! - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Μάης 10 2017, 18:50

Χείρων έγραψε:
akistrevor έγραψε:
Θα κοιτάξω να βρω φωτό με αναμμένα τα προβολακια και μόνο φώτα.
Όμως στο advride είδα αυτά:
https://www.car.gr/parts/view/7726613/
Παίζουν και φωτογραφίες και reviews  από κατόχους και λένε πολύ καλά λόγια.

Αναρωτιέμαι τι καλά λόγια μπορεί να λένε για δύο προβολάκια δέσμης 15 μοιρών. Τέτοια στενή δέσμη μόνο σαν βοηθητική της μεγάλης σκάλας μπορεί να χρησιμοποιηθεί. Αλλά η μεγάλη σκάλα του V-strom, αν είναι σωστά "κουρδισμένη" είναι κατά πολύ δυνατότερη από αυτές τις δύο "πορδές". Και είναι λάθος να τα χαμηλώνουμε για να φέγγουν πιο κοντά, κάπου στο ενδιάμεσο. Έτσι, σε συνθήκες νυχτερινής οδήγησης σε σκοτεινές επαρχιακές οδούς σχεδόν αυτο-τυφλωνόμαστε και ακυρώνουμε την μεγάλη σκάλα μας. Πράγμα επικίνδυνο όταν η ταχύτητα ανεβαίνει.

sunny
Εγώ αυτά που έβαλες παραπάνω έχω.και τα έχω ρυθμίσει χαμηλά και προς τα έξω ώστε να φωτίζουν τις στροφές και ειδικά τις φουρκετες σε επαρχιακό δρόμο.
Αυτά που έβαλα σαν λινκ,.μπορείς να δεις φωτογραφίες στο advride από μέλη εκεί.
Νομίζω πως αυτό είναι κάτι ανάμεσα από τα δικά μας και τα u5 κλπ.
Ούτε τόσο flood,ούτε τόσο spot.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΝΙΚΟΣ12345

ΝΙΚΟΣ12345

Ηλικία : 53
Τόπος : ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Registration date : 04/10/2016

ΠΡΟΒΟΛΑΚΙΑ!!!!!! - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΠΡΟΒΟΛΑΚΙΑ!!!!!!   ΠΡΟΒΟΛΑΚΙΑ!!!!!! - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Μάης 11 2017, 08:59

δες και αυτο εαν σε ενδιαφερει.
https://www.aliexpress.com/item/2PCS-Waterproof-125W-Cree-U7-LED-Car-Motorcycle-Headlight-Led-DRL-Fog-Light-Spot-Light-Lamp/32658420958.html?spm=2114.13010308.0.0.ueUF9t
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
K0k0$
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
K0k0$

Ηλικία : 44
Τόπος : Αθηνα
Registration date : 06/06/2011

ΠΡΟΒΟΛΑΚΙΑ!!!!!! - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΠΡΟΒΟΛΑΚΙΑ!!!!!!   ΠΡΟΒΟΛΑΚΙΑ!!!!!! - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Μάης 11 2017, 09:04

Αυτα και καποια αλλα που αναβοσβηνουν τα αποκλειω 100%...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 

ΠΡΟΒΟΛΑΚΙΑ!!!!!!

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 

 Παρόμοια θέματα

+
Σελίδα 2 από 2Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ-ΑΝΑΒΑΤΗΣ :: Ηλεκτρικά-
Μετάβαση σε: