Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΕικονοθήκηLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση

Μοιραστείτε | 
 

 Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3 ... 8, 9, 10, 11, 12  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
power1



Registration date : 09/12/2015

Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier   - Σελίδα 9 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier    Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier   - Σελίδα 9 Icon_minitimeΤετ Δεκ 09 2015, 15:17

gefr έγραψε:
Παραθέτω στιχομηθεία με τον Νάκο:

Γιώργος: Ρώτησα σε ιδιοκτήτες Caponord που έχουν βάλει ανορθωτές sxelectronics, που είναι επίσης τεχνολογίας series και έμαθα ότι:

Caponord rider: η πλειοψηφία των capo έχει φορέσει στο παρελθόν sx .
Εγώ τον είχα 4 χρόνια χωρίς πρόβλημα .
Σε άλλους δεν άντεξε όμως και συνήθως έκανε υπερφόρτιση
σε όσους χάλαγε .

Πλεόν οι περισσότεροι αλλάζουμε με τύπου Mosfet
προληπτικά.

Γιώργος: Εγώ έχω Shindengen τεχνολογίας mosfet και σκέφτομαι να τον αντικαταστήσω με τον δικό σου (nakos) τον σειριακό. Μήπως δεν είναι καλή ιδέα; Μπορεί να αποφευχθεί η υπερφόρτιση, σε περίπτωση αστοχίας του ανορθωτή; έχω κάψει ηλεκτρονική, και μπαταρία από χαλασμένο ανορθωτή, γι αυτό ψάχνομαι.
Γειά χαρά.
Γιώργος

Νάκος: Γεια σου φιλε Γιωργο.Για να κανει ο ανορθωτης υπερφοτιση πρεπει να ανεβαση θερμοκρασια 130 με 150 βαθμους κελσιου την ανοχη που εχουν τα υλικα που βαζεις μεσα στον ανορθωτη.Βαζεις μεσα ενα θερμιστορ και σταματας την λειτουργια του μεχρι να ερθει η θερμοκρασια στην ανοχη που εχουν τα υλικα σταματας των ανορθωτη να λειτουργει 30 δευτερολεπτα εως ενα λεπτο μεχρι να κρυοσουν τα υλικα και ερχεται παλι σε λειτουργια χωρις να των καψεις και να σου κανει υπερφορτιση.καλο βραδυ

Μηπως μπερδευει το θερμιστορ με το θερμικο ασφαλειας?
Το θερμιστορ ειναι μεταβλητη αντισταση αναλογως της θερμοκρασιας ενω το θερμικο ασφαλειας γινεται διακοπτης οταν η θερμοκρασια υπερβει την ονομαστικη του τιμη.
Στην περιπτωση που  μαλλον ειναι θερμικο ασφαλειας οταν κοψει δεν σταματα ουτε για 30 δευτερολεπτα ουτε για 1 λεπτο αλλα τουλαχιστον 10-15 λεπτα .
Επομενως οταν σταματησει η φορτιση για 10-15 λεπτα εκτος του οτι δεν θα δουλευει το ABS θα αδειασει και η μπαταρια.Επισης οταν το θερμικο ασφαλειας φτασει στο σημειο να κοψει απο  εκει και περα θα ειναι πολυ μεγαλυτερος ο χρονος κοψιματος απο τον χρονο λειτουργιας.

Οσο για τον ανορθωτη sx τον εχω στο vstom μου απο το 2005 και εχω κανει 95000 χμ.
Τους ανορθωτες που παραγειλατε τους εχει δοκιμασει καποιος και αν ναι για ποσο χρονο και ποσα χμ.

Φιλικα power1
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Χείρων
Member
Member
Χείρων

Ηλικία : 59
Registration date : 30/08/2013

Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier   - Σελίδα 9 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier    Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier   - Σελίδα 9 Icon_minitimeΤετ Δεκ 09 2015, 16:29

gefr έγραψε:
Χείρων έγραψε:

Απ όσο γνωρίζω series με mosfet δεν υπάρχει. Για τον Compufire δεν θυμάμαι να έχω διαβάσει πουθενά ότι είναι mosfet. Μπορεί να κάνω και λάθος.

Από το δικό σου thread:

https://www.vstromhellasforum.com/t26732p15-topic

Κύριοι, ο λόγος για τον "Compu-Fire 55402" Τριφασικός series regulator στα 40 Αmperes Θαυμάστε τον:
elephant

Και που γράφω εγώ ότι είναι mosfet? scratch

Για τους μηχανικούς διατηρώ πάντα κάποιες επιφυλάξεις. Όπως και ο κάθε ένας μας άλλωστε.
Δεν προσπαθώ να υπερασπιστώ τους sx. Αυτή είναι δουλειά του κατασκευαστή τους. Και κακώς που δεν εμφανίζεται κάπου τόσα χρόνια να μας πει δύο πιο ειδικές κουβέντες έστω πάνω στο τεχνικό μέρος.


gefr έγραψε:
.....Δεύτερο και σημαντικότερο θα περίμενα σαν προϊόν κατασκευασμένο με τη σημερινή γνώση να λύνει το θέμα της υπερφόρτισης, αφού δεν μπορεί να κατασκευαστεί έτσι ώστε να μην καίγεται ποτέ.
να απόδειχτεί μακροβιότερος από τον μαμά, που πήγε 45χιλ χλμ.
Να προστατέψει τα πηνία μου.

Το ζήτημα της υπερφόρτισης απασχολεί όλους τους κατεστραμένους ανορθωτές, series ή shunt.
Τουλάχιστον τα πηνία αν μη τι άλλο τα προστατεύει ένας series ανορθωτής.
Από εκεί και πέρα η μακροζωία του είναι ζήτημα ποιότητας κατασκευής, τοποθέτησης και χρήσης.

santa
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Χείρων
Member
Member
Χείρων

Ηλικία : 59
Registration date : 30/08/2013

Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier   - Σελίδα 9 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier    Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier   - Σελίδα 9 Icon_minitimeΤετ Δεκ 09 2015, 16:34

power1 έγραψε:

Μηπως μπερδευει το θερμιστορ με το θερμικο ασφαλειας?
Το θερμιστορ ειναι μεταβλητη αντισταση αναλογως της θερμοκρασιας ενω το θερμικο ασφαλειας γινεται διακοπτης οταν η θερμοκρασια υπερβει την ονομαστικη του τιμη.

Μάλλον σωστά εννοεί θερμίστορ. Είναι συνηθισμένη η χρήση του στα ηλεκτρονικά κυκλώματα σαν προστασία από υπερθέρμανση.

Να σημειώσω πως ούτε ο Shindengen SH775 έχει θερμική προστασία.

santa
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
power1



Registration date : 09/12/2015

Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier   - Σελίδα 9 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier    Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier   - Σελίδα 9 Icon_minitimeΤετ Δεκ 09 2015, 20:23

Χείρων έγραψε:
power1 έγραψε:

Μηπως μπερδευει το θερμιστορ με το θερμικο ασφαλειας?
Το θερμιστορ ειναι μεταβλητη αντισταση αναλογως της θερμοκρασιας ενω το θερμικο ασφαλειας γινεται διακοπτης οταν η θερμοκρασια υπερβει την ονομαστικη του τιμη.

Μάλλον σωστά εννοεί θερμίστορ. Είναι συνηθισμένη η χρήση του στα ηλεκτρονικά κυκλώματα σαν προστασία από υπερθέρμανση.

Να σημειώσω πως ούτε ο Shindengen SH775 έχει θερμική προστασία.

santa

Η χρηση του θερμιστορ στα ηλεκτρονικα κυκλωματα ειναι για την μετρηση της θερμοκρασιας και οχι για την διακοπη λειτουργιας του κυκλωματος. Για την διακοπη λειτουργιας του κυκλωματος χρησιμοποιουμε το θερμικο ασφαλειας.

Παντα φιλικα power1
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
rafel
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast


Ηλικία : 34
Τόπος : Άγιοι Ανάργυροι - Σαλαμίνα
Registration date : 19/09/2014

Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier   - Σελίδα 9 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier    Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier   - Σελίδα 9 Icon_minitimeΤετ Δεκ 09 2015, 20:30

power1 περνα και απ τα νεα μελη να μας συστηθεις

φιλικα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Χείρων
Member
Member
Χείρων

Ηλικία : 59
Registration date : 30/08/2013

Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier   - Σελίδα 9 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier    Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier   - Σελίδα 9 Icon_minitimeΤετ Δεκ 09 2015, 21:20

power1 έγραψε:
Χείρων έγραψε:
power1 έγραψε:

Μηπως μπερδευει το θερμιστορ με το θερμικο ασφαλειας?
Το θερμιστορ ειναι μεταβλητη αντισταση αναλογως της θερμοκρασιας ενω το θερμικο ασφαλειας γινεται διακοπτης οταν η θερμοκρασια υπερβει την ονομαστικη του τιμη.

Μάλλον σωστά εννοεί θερμίστορ. Είναι συνηθισμένη η χρήση του στα ηλεκτρονικά κυκλώματα σαν προστασία από υπερθέρμανση.

Να σημειώσω πως ούτε ο Shindengen SH775 έχει θερμική προστασία.

santa

Η χρηση του θερμιστορ στα ηλεκτρονικα κυκλωματα ειναι για την μετρηση της θερμοκρασιας και οχι για την διακοπη λειτουργιας του κυκλωματος. Για την διακοπη λειτουργιας του κυκλωματος χρησιμοποιουμε το θερμικο ασφαλειας.

Παντα φιλικα power1

Εδώ βλέπουμε ένα κλασικό κυκλωματάκι όπου ένας τελεστικός ενισχυτής με την συνεργασία ενός θερμίστορ ανοίγει ή κλείνει ένα BJT. Θα μπορούσε αντί για BJT να είναι ένα Mosfet ή Thyristor στα σπλάχνα ενός ανορθωτή.
Θα μπορούσε να ειναι ο ηλεκτρονόμος στην έξοδο ενός ενισχυτή ισχύος ή η πόλωση μιας πηγής ρεύματος στο στάδιο του ενισχυτή τάσης.
Θα μπορούσε όπως λες κι εσύ να είναι ένα PT100 ή καλύτερα ένα KT100 "Resistance Temperature Sensor"
κοκ...

Από την άλλη κι εσύ ο ίδιος παραδέχεσαι πως ένα "θερμικο ασφαλειας" δεν είναι πρακτικό για τέτοια χρήση. Θερμικά ασφαλείας συναντούμε σε ηλεκτρικές κουζίνες, σεσουάρ τοστιέρες κλπ...
Άρα που διαφωνείς μαζί μου;

santa
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
power1



Registration date : 09/12/2015

Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier   - Σελίδα 9 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier    Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier   - Σελίδα 9 Icon_minitimeΤετ Δεκ 09 2015, 22:42

Χείρων έγραψε:
power1 έγραψε:
Χείρων έγραψε:
power1 έγραψε:

Μηπως μπερδευει το θερμιστορ με το θερμικο ασφαλειας?
Το θερμιστορ ειναι μεταβλητη αντισταση αναλογως της θερμοκρασιας ενω το θερμικο ασφαλειας γινεται διακοπτης οταν η θερμοκρασια υπερβει την ονομαστικη του τιμη.

Μάλλον σωστά εννοεί θερμίστορ. Είναι συνηθισμένη η χρήση του στα ηλεκτρονικά κυκλώματα σαν προστασία από υπερθέρμανση.

Να σημειώσω πως ούτε ο Shindengen SH775 έχει θερμική προστασία.

santa

Η χρηση του θερμιστορ στα ηλεκτρονικα κυκλωματα ειναι για την μετρηση της θερμοκρασιας και οχι για την διακοπη λειτουργιας του κυκλωματος. Για την διακοπη λειτουργιας του κυκλωματος χρησιμοποιουμε το θερμικο ασφαλειας.

Παντα φιλικα power1

Εδώ βλέπουμε ένα κλασικό κυκλωματάκι όπου ένας τελεστικός ενισχυτής με την συνεργασία ενός θερμίστορ ανοίγει ή κλείνει ένα BJT. Θα μπορούσε αντί για BJT να είναι ένα Mosfet ή Thyristor στα σπλάχνα ενός ανορθωτή.
Θα μπορούσε να ειναι ο ηλεκτρονόμος στην έξοδο ενός ενισχυτή ισχύος ή η πόλωση μιας πηγής ρεύματος στο στάδιο του ενισχυτή τάσης.
Θα μπορούσε όπως λες κι εσύ να είναι ένα PT100 ή καλύτερα ένα KT100 "Resistance Temperature Sensor"
κοκ...

Από την άλλη κι εσύ ο ίδιος παραδέχεσαι πως ένα "θερμικο ασφαλειας" δεν είναι πρακτικό για τέτοια χρήση. Θερμικά ασφαλείας συναντούμε σε ηλεκτρικές κουζίνες, σεσουάρ τοστιέρες κλπ...
Άρα που διαφωνείς μαζί μου;

santa

Δεν διαφωνω μαζι σου, οτι θα μπορουσε να εχει καποιο τετοιο κυκλωμα, απλα δεν ειναι σωστο να σταματα την φορτηση ο ανορθωτης για τους λογους που εχω αναφερει παραπανω.
Εχετε δει καποιο γνησιο ανορθωτη η αλτενειτορ αυτοκινητου να σταματα την φορτηση?

παντα φιλικα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gefr

gefr

Registration date : 21/10/2015

Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier   - Σελίδα 9 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier    Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier   - Σελίδα 9 Icon_minitimeΠαρ Δεκ 11 2015, 01:34

Χείρων έγραψε:
gefr έγραψε:
Χείρων έγραψε:

Απ όσο γνωρίζω series με mosfet δεν υπάρχει. Για τον Compufire δεν θυμάμαι να έχω διαβάσει πουθενά ότι είναι mosfet. Μπορεί να κάνω και λάθος.


Και που γράφω εγώ ότι είναι mosfet? scratch

santa
από το site:
http://www.vstrom.info/Smf/index.php?PHPSESSID=f831f438331d22e17d3e23ad2fc9ed88&topic=20426.60

kwaka10r
*
11/19/14 1321 Hours
Posts: 8
Offline


Re: Series Regulators for Enhanced Stator Reliability
« REPLY #88 on: 12/02/14 1139 Hours »
| All unread Move to top Move to bottom  
Also, someone mentioned earlier about waiting for Shindengen to make a MOSFET series R/R. Don't hold your breath on that one.

It is not possible with current technology MOSFETs as they can't block current flow in the reverse direction due to the intrinsic diode. This parasitic diode is exploited in the MOSFET shunt R/R to perform double duties as a rectifier and shunt element. A free lunch so to speak. It's also used for back EMF blocking in switching power supplies.

EDIT: That third last sentence doesn't read right. What I should have said is: This parasitic diode is exploited in the MOSFET shunt R/R to allow it to perform a second duty as a rectifier.

Σφάλμα δικό μου. Δεν υπάρχει πουθενά αναφορά για series ρυθμιστή με mosfet.
Γειά χαρά.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
IKARUS
Member
Member
IKARUS

Ηλικία : 53
Τόπος : Καπου ψιλα με θεα
Registration date : 26/01/2012

Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier   - Σελίδα 9 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier    Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier   - Σελίδα 9 Icon_minitimeΣαβ Απρ 30 2016, 18:40

Να ρωτήσω επειδή τελευταία εγκατέστησα και εγω τον ανορθωτή σειράς του Νακα,λόγο οτι ξαναεκανα επισκευή στα πηνία μετά από 3 χρονια!
Ζεστενονται τόσο πολύ και αυτοί σαν τους μαμά? scratch
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Miskin
Member
Member
Miskin

Τόπος : ΑΘΗΝΑ
Registration date : 25/05/2008

Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier   - Σελίδα 9 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier    Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier   - Σελίδα 9 Icon_minitimeΣαβ Απρ 30 2016, 20:10

Εγώ τον shunt regulator δε μπορούσα να τον πιάσω όταν ζεσταινόταν. Τώρα αυτός του Νάκα ζεσταίνεται, αλλά πολύ λιγότερο. Βέβαια το ότι ζεσταίνεται, έστω και λίγο, δε ξέρω αν θα έπρεπε.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
IKARUS
Member
Member
IKARUS

Ηλικία : 53
Τόπος : Καπου ψιλα με θεα
Registration date : 26/01/2012

Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier   - Σελίδα 9 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier    Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier   - Σελίδα 9 Icon_minitimeΣαβ Απρ 30 2016, 21:15

Το μέτρησα με πιστόλι λέιζερ και μου έδειχνε 55-60 βαθμούς και με το χέρι κατάλαβα την ίδια θερμοκρασία με του μαμά!
Εκτός και αν του μαμά του Κ2 έχει χαμηλότερες θερμοκρασίες απ'τους υπόλοιπους ανορθωτές γιατί βγάζει αλλά ρεύματα!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Χείρων
Member
Member
Χείρων

Ηλικία : 59
Registration date : 30/08/2013

Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier   - Σελίδα 9 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier    Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier   - Σελίδα 9 Icon_minitimeΠαρ Μάης 13 2016, 19:17

IKARUS έγραψε:
Το μέτρησα με πιστόλι λέιζερ και μου έδειχνε 55-60 βαθμούς και με το χέρι κατάλαβα την ίδια θερμοκρασία με του μαμά!
Εκτός και αν του μαμά του Κ2 έχει χαμηλότερες θερμοκρασίες απ'τους υπόλοιπους ανορθωτές γιατί βγάζει αλλά ρεύματα!

55-60 βαθμοί είναι φυσιολογικό.

Δεν νομίζω το Κ2 να έχει "άλλα ρεύματα". Κοντά είναι όλων οι δυνατότητες σε ρεύμα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
IKARUS
Member
Member
IKARUS

Ηλικία : 53
Τόπος : Καπου ψιλα με θεα
Registration date : 26/01/2012

Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier   - Σελίδα 9 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier    Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier   - Σελίδα 9 Icon_minitimeΠαρ Μάης 13 2016, 22:43

Χείρων έγραψε:
IKARUS έγραψε:
Το μέτρησα με πιστόλι λέιζερ και μου έδειχνε 55-60 βαθμούς και με το χέρι κατάλαβα την ίδια θερμοκρασία με του μαμά!
Εκτός και αν του μαμά του Κ2 έχει χαμηλότερες θερμοκρασίες απ'τους υπόλοιπους ανορθωτές γιατί βγάζει αλλά ρεύματα!

55-60 βαθμοί είναι φυσιολογικό.

Δεν νομίζω το Κ2 να έχει "άλλα ρεύματα". Κοντά είναι όλων οι δυνατότητες σε ρεύμα.

Ιδιες θερμοκρασίες έχουν οι σειράς με τους παραδοσιακούς rectifier?
Αλλά ρεύματα έχει του 1000 πιο κάτω! Το + - με ομομετρο βγάζει έως 700 ενώ του 650 φτάνει στα 1000!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Χείρων
Member
Member
Χείρων

Ηλικία : 59
Registration date : 30/08/2013

Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier   - Σελίδα 9 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier    Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier   - Σελίδα 9 Icon_minitimeΣαβ Μάης 14 2016, 01:13

IKARUS έγραψε:
Χείρων έγραψε:
IKARUS έγραψε:
Το μέτρησα με πιστόλι λέιζερ και μου έδειχνε 55-60 βαθμούς και με το χέρι κατάλαβα την ίδια θερμοκρασία με του μαμά!
Εκτός και αν του μαμά του Κ2 έχει χαμηλότερες θερμοκρασίες απ'τους υπόλοιπους ανορθωτές γιατί βγάζει αλλά ρεύματα!

55-60 βαθμοί είναι φυσιολογικό.

Δεν νομίζω το Κ2 να έχει "άλλα ρεύματα". Κοντά είναι όλων οι δυνατότητες σε ρεύμα.

Ιδιες θερμοκρασίες έχουν οι σειράς με τους παραδοσιακούς rectifier?

Μπορεί. Αναλόγως τις συνθήκες....

IKARUS έγραψε:

Αλλά ρεύματα έχει του 1000 πιο κάτω!  Το +  - με ομομετρο βγάζει   έως 700 ενώ του 650 φτάνει στα 1000!

Τι ακριβώς μέτρησες; Γιατί αυτές οι τιμές δεν αντιστοιχούν σε ρεύμα ούτε σε ωμικές (ωμόμετρο λες) αντιστάσεις πηνίων.

Αν μετράς αντιστάσεις των διόδων των ανορθωτών, οι τιμές αυτες δεν λένε τίποτα πέρα από το γεγονός ότι οι δίοδοι δεν είναι καμμένες.

Επιμένω: Σοβαρές διαφορές σε ρεύμα δεν υπάρχουν!

Basketball
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
IKARUS
Member
Member
IKARUS

Ηλικία : 53
Τόπος : Καπου ψιλα με θεα
Registration date : 26/01/2012

Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier   - Σελίδα 9 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier    Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier   - Σελίδα 9 Icon_minitimeΣαβ Μάης 14 2016, 01:39

Μιλάω για τις τιμές τον διοδίων εναλλάξ μεταξύ τους που δίνει και το μανουαλ, δεν ξέρω αν παίζουν ρόλο απλώς το ανέφερα γιατί λένε πολλοί πως οι θερμοκρασίες στα 650 φτάνουν τους 80-90 βαθμούς και ίσως γ'αυτό τους τοποθέτησαν και μπροστά για να ψύχονται καλύτερα!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Χείρων
Member
Member
Χείρων

Ηλικία : 59
Registration date : 30/08/2013

Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier   - Σελίδα 9 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier    Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier   - Σελίδα 9 Icon_minitimeΣαβ Μάης 14 2016, 14:46

Πάντως μη σε απασχολεί η θερμοκρασία του ανορθωτή. Δοκίμασε να σβήσεις η να αποσυνδέσεις τα φώτα και ξαναμέτρα την να δούμε διαφορά.

sunny
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
IKARUS
Member
Member
IKARUS

Ηλικία : 53
Τόπος : Καπου ψιλα με θεα
Registration date : 26/01/2012

Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier   - Σελίδα 9 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier    Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier   - Σελίδα 9 Icon_minitimeΣαβ Μάης 14 2016, 15:49

Χείρων έγραψε:
Πάντως μη σε απασχολεί η θερμοκρασία του ανορθωτή. Δοκίμασε να σβήσεις η να αποσυνδέσεις τα φώτα και ξαναμέτρα την να δούμε διαφορά.

sunny


Δε με απασχολεί και τόσο απλά νόμιζα ότι έχουν πιο χαμηλές θερμοκρασίες!
Τα φώτα σβηστά τα έχω το Κ2 είναι το 1000!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
John The Son
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
John The Son

Τόπος : Ξανθη
Registration date : 27/04/2009

Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier   - Σελίδα 9 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier    Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier   - Σελίδα 9 Icon_minitimeΤρι Μάης 31 2016, 21:07

Kανω ενα up για να ρωτησω τους κατοχους του series απο τον Νακο για εντυπωσεις..
Ειδατε καποια διαφορα στα ρεματα και στις θερμοκρασιες.
Δουλευουν ολα οπως θα επρεπε?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kojo
Member
Member


Τόπος : Αθήνα - Γέρακας .
Registration date : 06/05/2013

Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier   - Σελίδα 9 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier    Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier   - Σελίδα 9 Icon_minitimeΤρι Μάης 31 2016, 21:25

Εμένα όλα οκ .
Ρεύματα τουλάχιστον που τα παρακολουθώ συνέχεια .
Θερμοκρασίες δεν έχω δει ανεβασμένες .
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
metallidhs
Member
Member
metallidhs

Ηλικία : 41
Τόπος : Σέρρες
Registration date : 26/06/2011

Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier   - Σελίδα 9 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier    Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier   - Σελίδα 9 Icon_minitimeΤρι Μάης 31 2016, 22:22

μετά από 1 χρόνο κοντά όλα είναι κομπλέ . ....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
venumis

venumis

Registration date : 16/05/2010

Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier   - Σελίδα 9 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier    Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier   - Σελίδα 9 Icon_minitimeΤετ Ιουν 15 2016, 06:16

Αυτός στην Πάτρα ποιους είναι ρε παιδιά?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kojo
Member
Member


Τόπος : Αθήνα - Γέρακας .
Registration date : 06/05/2013

Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier   - Σελίδα 9 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier    Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier   - Σελίδα 9 Icon_minitimeΤετ Ιουν 15 2016, 08:36

kojo έγραψε:
Εμένα όλα οκ .
Ρεύματα τουλάχιστον που τα παρακολουθώ συνέχεια .
Θερμοκρασίες δεν έχω δει ανεβασμένες .

Ποτέ μην βιάζεσαι να μιλήσεις . . .
Ξαφνικά ανεβοκατεβάσματα τάσης , 10,5 με 14V .
Υποψία για πηνία . . .
Λύνω , μετράω τα πηνία , όλα οκ .
Βάζω πάνω τον μαμά ανορθωτή , όλα καλά .
Μίλησα με τον Παναγιώτη , του τον έστειλα να τον τσεκάρει , και μου λέει ότι όλα είναι οκ ,
μάλλον είναι θέμα πηνίων .
Χθες μου επιστράφηκε και θα τον τοποθετήσω πάλι να δούμε .
Εξοδα αποστολής όλα δικά του , άψογη επικοινωνία και συνεργασία  .
Το τι φταίει πραγματικά . . . .
Μόλις τον τοποθετήσω θα ενημερώσω .
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
IKARUS
Member
Member
IKARUS

Ηλικία : 53
Τόπος : Καπου ψιλα με θεα
Registration date : 26/01/2012

Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier   - Σελίδα 9 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier    Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier   - Σελίδα 9 Icon_minitimeΠαρ Ιουν 17 2016, 18:45

Για ρίξε ρε kojo κάνα μέτρημα με ομομετρο στον ανορθωτή πριν τον βάλεις πάνω και πες μας που παίζει για να ξέρουμε!
Θετικό αρνητικό και εναλλάξ το καθένα με ένα ένα απ'τα τρία που περνούν το ρεύμα απ'το πηνίο!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
VSTROMKILLER
Member
Member
VSTROMKILLER

Τόπος : ΠΑΤΡΑ
Registration date : 12/11/2010

Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier   - Σελίδα 9 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier    Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier   - Σελίδα 9 Icon_minitimeΔευ Ιουλ 18 2016, 10:20

τον εβαλα τον γεναρη.το πρωτο μηνα ολα κομπλε.μετα αρχισε να σκαμπανεβασματα.12.5 13.3 και διαφορα τετοια.τον ξηλωνω τον στελνω πισω τελικα μου λεει δεν ειχε κατι.τον βαζω πανω ολα κομπλε!!!!!για κανα πενταρι μηνεσ!!!!!!!προχτεσ με αφησαν τα πηνια!!!!δεν φορτιζε στην αρχη και μετα εκανε καποιεσ υπερφορτωσεισ!!!17.5 16.9 και τετοια!!!!!τον εβγαλα εβαλα τον μαμα ολα κομπλε αφου εκανα και περιελιξη 60 ευρω!!!καποια στιγμη θα του τον στειλω με το λογαριασμο μαζι!!!!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kojo
Member
Member


Τόπος : Αθήνα - Γέρακας .
Registration date : 06/05/2013

Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier   - Σελίδα 9 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier    Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier   - Σελίδα 9 Icon_minitimeΔευ Ιουλ 18 2016, 21:42

Τα ίδαι μου έκανε και εμένα . Ευτυχώς μόνο τις πτώσεις τάσης . Χρειάζεται προσοχή γιατί μάλλον υπάρχει θέμα .
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 

Επι τέλους εγκατέστησα Series regulator/rectifier

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 

 Παρόμοια θέματα

+
Σελίδα 9 από 12Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3 ... 8, 9, 10, 11, 12  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ-ΑΝΑΒΑΤΗΣ :: Ηλεκτρικά-
Μετάβαση σε: