Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΕικονοθήκηLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση

Μοιραστείτε | 
 

 Πρόβλημα Πηνια

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Χείρων
Member
Member
Χείρων

Ηλικία : 59
Registration date : 30/08/2013

Πρόβλημα Πηνια - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πρόβλημα Πηνια   Πρόβλημα Πηνια - Σελίδα 2 Icon_minitimeΚυρ Ιουν 07 2015, 18:52

zik έγραψε:
.......
Συγγνώμη για το μακρύ κείμενο. Απλά έιμαι ένας φαν των μηχανών, της βελτίωσης, της τεχνολογίας και του μέλλοντος.

Αυτό ακριβώς είμαστε όλοι εδώ μέσα πιστεύω!
Κατά τα άλλα δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω!

geiamas
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
DiverStrom
Member
Member
DiverStrom

Ηλικία : 42
Τόπος : Σέρρες - Ασπροβάλτα
Registration date : 02/04/2011

Πρόβλημα Πηνια - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πρόβλημα Πηνια   Πρόβλημα Πηνια - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Ιουν 08 2015, 01:10

Χειρων ενταξει τι να λεμε... Δ Ι Κ Α Ι Ω Ν Ε Σ Α Ι !!!

Χαιρομαι που υπαρχουν τετοιοι ανθρωποι που προσφερουν γνωση και απλα επιθυμουν ενα καλο λογο..

Η τιμη για τον series ειναι πραγματικα τιμια και οχι τσαμπα... τιποτα Δεν ειναι τσαμπα.

Πιστευω οτι θα υπαρχει μελλον στο παρον θεμα...

Αναμενουμε..

Καλη λυση στο προβλημα του φιλου μας !
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Χείρων
Member
Member
Χείρων

Ηλικία : 59
Registration date : 30/08/2013

Πρόβλημα Πηνια - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πρόβλημα Πηνια   Πρόβλημα Πηνια - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Ιουν 08 2015, 18:28

DiverStrom έγραψε:
Χειρων ενταξει τι να λεμε... Δ Ι Κ Α Ι Ω Ν Ε Σ Α Ι !!!

Χαιρομαι που υπαρχουν τετοιοι ανθρωποι που προσφερουν γνωση και απλα επιθυμουν ενα καλο λογο..

Η τιμη για τον series ειναι πραγματικα τιμια και οχι τσαμπα... τιποτα Δεν ειναι τσαμπα.

Πιστευω οτι θα υπαρχει μελλον στο παρον θεμα...

Αναμενουμε..

Καλη λυση στο προβλημα του φιλου μας !

geia

Φίλε μου σ΄ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια!
Το ζήτημα δεν είναι να "δικαιωθώ" σε κατι. Το ζήτημα είναι να ξεκινήσει μία "ζύμωση" για το θέμα "ανορθωτής" που μέχρι στιγμής αντιμετωπίζεται "συντηρητικά". Αλλά οι "μύκητες" ακόμα δεν είναι αρκετοί όπως φαίνεται... Laughing
Αν κάποια στιγμή φτιαχτεί ένας πυρήνας με πέντε έξη ανθρώπους που θα έχουν άποψη για το θέμα "ανορθωτής" και ας μη συμφωνούμε όλοι, τότε κάτι θα έχει γίνει.

Πριν δυο-τρία χρόνια είχα την μεγάλη επιθυμία να βάλω στον πάγκο ένα πηνίο και γύρω του να περιστρέψω ένα βολάν και να μετρήσω. Να δω τι γίνεται με διάφορους ανορθωτές. Όργανα, παλμογράφους κλπ έχω σχεδόν τα πάντα. Μέχρι και τύμπανα! Laughing

Μέχρι και δικό μου ανορθωτή σκεφτόμουν να φτιάξω....  Άντε λοιπόν και βρήκα και πηνίο και βολάν που κανείς δεν σου χαρίζει. Πως να γυρίσεις το βολάν στις 12000στρ/min; Πως να ψύξεις το πηνίο; Πώς να το αντικαταστήσεις και μία και δύο φορές που θα καεί γιατί θα ψάχνεις τα όριά του; mouuuuuu

Η πιο απλή λύση ήταν να βάλω ολόκληρη την μοτοσυκλέτα πάνω στον "πάγκο".  affraid  Και κάπου εκεί "συνήλθα". Είμαι πια και κάποιας ηλικίας και δεν έχω τον ενθουσιασμό που είχα άλλοτε. Αποφάσισα λοιπόν να ασχοληθώ με πιο απλά πράγματα: Καμία εκδρομούλα, κανένα τσίπουρο...... Άντε και κανένα "μύκητα" στο φόρουμ.....  

Laughing
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
DiverStrom
Member
Member
DiverStrom

Ηλικία : 42
Τόπος : Σέρρες - Ασπροβάλτα
Registration date : 02/04/2011

Πρόβλημα Πηνια - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πρόβλημα Πηνια   Πρόβλημα Πηνια - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Ιουν 08 2015, 21:32

Πιστεψε με ηδη εχει ξεκινησει η ζυμωση !

Απλα οταν πρωτο αναφερθηκες για το θεμα ανορθωτης... σε αντιμετωπιζαμε ως εξωγηινο Embarassed

Ευγε για το θαρρος του αυτοσαρκασμου σου!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
zik



Registration date : 27/01/2015

Πρόβλημα Πηνια - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πρόβλημα Πηνια   Πρόβλημα Πηνια - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Ιουν 08 2015, 22:18

Χείρων έγραψε:


Άντε λοιπόν και βρήκα και πηνίο και βολάν που κανείς δεν σου χαρίζει. Πως να γυρίσεις το βολάν στις 12000στρ/min; Πως να ψύξεις το πηνίο; Πώς να το αντικαταστήσεις και μία και δύο φορές που θα καεί γιατί θα ψάχνεις τα όριά του; mouuuuuu

Laughing

Αν έβρισκες βολάν και πηνίο τα υπόλοιπα δεν είναι τίποτα. Ανθρώποι χρειάζονται που να έχουν γνώσεις σε διαφορετικά πράγματα και εν την ένωση να δημιουργήσουν. Ήδη με έβαλες σε σκέψεις και ήδη μου ήρθαν ένα σωρό λύσεις για όλα όσα ανάφερες.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
DiverStrom
Member
Member
DiverStrom

Ηλικία : 42
Τόπος : Σέρρες - Ασπροβάλτα
Registration date : 02/04/2011

Πρόβλημα Πηνια - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πρόβλημα Πηνια   Πρόβλημα Πηνια - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Ιουν 08 2015, 22:47

Οπως;

Ειναι καλο να συζητιουνται τετοιες αποπειρες..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
zik



Registration date : 27/01/2015

Πρόβλημα Πηνια - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πρόβλημα Πηνια   Πρόβλημα Πηνια - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Ιουν 08 2015, 23:13

DiverStrom έγραψε:
Οπως;

Ειναι καλο να συζητιουνται τετοιες αποπειρες..

Οι 12.000 στροφές έιναι εύκολο να τις φτάσεις με ένα μικρό δίχρονο μοτέρ, μια άλλη λύση έιναι με ηλεκτροκινητήρα. Τα φορτία σε αυτή την γεννήτρια που έχουμε στις μηχανές μας είναι υπερβολικά μικρά και χωρίς μεγάλη ζήτηση σε ιπποδύναμη.
Επίσης και οι 12.000 στροφές είναι υπερβολικές αφού επέρχεται κορεσμός στις 5 με 6 αλλά λόγω τις αναζήτησης ανοχών μπορεί να χρειαστούν και οι παραπάνω στροφές βέβαια. Η ψύξη έρχεται και αυτή σχετικά εύκολα αντιγράφωντας το σύστημα των μηχανών βούτηγμα στο λάδι σε σφραγισμένο δοχείο με καλύτερη απόδοση αφού δεν θα υπάρχει ο θερμικός φόρτος του κινητήρα. Μπορεί και ένα ψυγείο λαδιού. Και τέλος τα καμένα πηνία με λίγη εκμάθηση και προπόνηση μπορούν να γίνονται εκ νέου περιέλιξη με πάρα πολύ μικρό κόστος και αυτές είναι μόνο μερικές ιδέες μέχρι την εφαρμογή σίγουρα υπάρχουν πολλά στάδια και επίσης στην πορεία εμφανίζονται και καλύτερες και βελτιωμένες λύσεις. Το θέμα είναι κατα πόσο έχεις την όρεξη να το κάνεις και που αποσκοπείς.
Να είδες τι κάνεις ρε συ diverstrom μας βάζεις στην πρίζα. Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Χείρων
Member
Member
Χείρων

Ηλικία : 59
Registration date : 30/08/2013

Πρόβλημα Πηνια - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πρόβλημα Πηνια   Πρόβλημα Πηνια - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Ιουν 09 2015, 14:52

zik έγραψε:
........

Το θέμα είναι κατα πόσο έχεις την όρεξη να το κάνεις και που αποσκοπείς.
......

Ά μπράβο! Να πληρώσω 1 ή 2 χιλιάρικα απο αυτά που δεν έχω για να ικανοποιήσω την περιέργεια, άντε την φιλομάθειά μου για το συγκεκριμένο αντικείμενο πάει πολύ!....

Rolling Eyes
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
aris_n
gold member
gold member
aris_n

Ηλικία : 43
Τόπος : Άθενς
Registration date : 08/04/2008

Πρόβλημα Πηνια - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πρόβλημα Πηνια   Πρόβλημα Πηνια - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Ιουν 09 2015, 15:03

Να ρωτήσω κάτι άσχετο που μου δημιουργήθηκε ως απορία; Όταν λέτε να τα αντικαταστήσετε με πηνία απο Κ5, όταν ο μάστορας τα πάρει, πως τεκμέρεται το γεγονός οτι είναι όντως απο Κ5 και δεν είναι π.χ απο Κ8? Υπάρχει κάποια εμφανής διαφορά μεταξύ των δυο;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
lmb990
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
lmb990

Ηλικία : 34
Τόπος : ATHENS GREECE
Registration date : 01/06/2013

Πρόβλημα Πηνια - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πρόβλημα Πηνια   Πρόβλημα Πηνια - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Ιουν 09 2015, 16:04

εχει διαφορετικη φυσα που κουμπωνουν στην μηχανη... δηλαδη αν εχεις κ8 και βαλεις πηνια απο κ5 δεν κουμπωνουν απευθειας και πρεπει να εχει πιο χοντρο συρμα χωρις να ειμαι σιγουρος 100% γιασ το δευτερο!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
zik



Registration date : 27/01/2015

Πρόβλημα Πηνια - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πρόβλημα Πηνια   Πρόβλημα Πηνια - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Ιουν 09 2015, 16:57

Χείρων έγραψε:
zik έγραψε:
........

Το θέμα είναι κατα πόσο έχεις την όρεξη να το κάνεις και που αποσκοπείς.
......

Ά μπράβο! Να πληρώσω 1 ή 2 χιλιάρικα απο αυτά που δεν έχω για να ικανοποιήσω την περιέργεια, άντε την φιλομάθειά μου για το συγκεκριμένο αντικείμενο πάει πολύ!....

Rolling Eyes

Έλα Χείρων 1 ή 2 χιλιάρικα δεν είναι. Είναι λιγότερα. Αλλά είναι αυτό που είπα. Αν είναι μόνο για την φιλομάθεια σίγουρα δεν αξίζει τον κόπο που πάλι είναι σχετικό και αυτό. Από την άλλη μπορεί να κατέληγες σε έναν ανορθωτή Super η σε ένα τρόπο λειτουργείας της γεννήτριας σωστότερο και αν αποσκοπούσες στο κέρδος να πουλούσες ανορθωτές. Η ακόμα καλύτερα κατοχύρωση πατέντας και πούλημα και θα είχες προσθέσει ένα μικρό λιθαράκι προς την βελτίωση των αγαπημένων μας μηχανών.
Όραμα, θέληση και στόχο χρειάζεσαι.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Bretsos
gold member
gold member
Bretsos

Τόπος : Φυλακισμένος στην Αθήνα...
Registration date : 06/03/2009

Πρόβλημα Πηνια - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πρόβλημα Πηνια   Πρόβλημα Πηνια - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Ιουν 09 2015, 23:13

lmb650 έγραψε:
εχει διαφορετικη φυσα που κουμπωνουν στην μηχανη... δηλαδη αν εχεις κ8 και βαλεις πηνια απο κ5 δεν κουμπωνουν απευθειας και πρεπει να εχει πιο χοντρο συρμα χωρις να ειμαι σιγουρος 100% γιασ το δευτερο!!!

Οντως εχει διαφορετικη φυσα αλλα αυτο δεν ειναι προβλημα, βγαζεις τα πενάκια μεσα απο την φυσα και τα βαζεις στην δικη σου φυσα και ολα καλα.
Ειναι πολυ ευκολη η μοντα το εχω κανει σε πολλες φυσες πανω στην μοτο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
lmb990
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
lmb990

Ηλικία : 34
Τόπος : ATHENS GREECE
Registration date : 01/06/2013

Πρόβλημα Πηνια - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πρόβλημα Πηνια   Πρόβλημα Πηνια - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Ιουν 10 2015, 01:17

Bretsos έγραψε:
lmb650 έγραψε:
εχει διαφορετικη φυσα που κουμπωνουν στην μηχανη... δηλαδη αν εχεις κ8 και βαλεις πηνια απο κ5 δεν κουμπωνουν απευθειας και πρεπει να εχει πιο χοντρο συρμα χωρις να ειμαι σιγουρος 100% γιασ το δευτερο!!!

Οντως εχει διαφορετικη φυσα αλλα αυτο δεν ειναι προβλημα, βγαζεις τα πενάκια μεσα απο την φυσα και τα βαζεις στην δικη σου φυσα και ολα καλα.
Ειναι πολυ ευκολη η μοντα το εχω κανει σε πολλες φυσες πανω στην μοτο.

Χαχά!! Μου το έχει κανει και εμένα ο μαστορας όταν έμεινα στο οακα 3 η ώρα το βράδυ και εσπρωχνα μέχρι το Ηράκλειο γι αυτό το ξέρω...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
DiverStrom
Member
Member
DiverStrom

Ηλικία : 42
Τόπος : Σέρρες - Ασπροβάλτα
Registration date : 02/04/2011

Πρόβλημα Πηνια - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πρόβλημα Πηνια   Πρόβλημα Πηνια - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Ιουν 10 2015, 23:11

Πω πω νιλα....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Χείρων
Member
Member
Χείρων

Ηλικία : 59
Registration date : 30/08/2013

Πρόβλημα Πηνια - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πρόβλημα Πηνια   Πρόβλημα Πηνια - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ Ιουν 12 2015, 16:32

Τυχαία έπεσα πάνω στο αμερικάνικο Amazon που πουλάει μέχρι και αλτερνέιτορς για αυτοκίνητα:

http://www.amazon.com/s/ref=nb_sb_noss?url=search-alias=automotive&field-keywords=alternator&tag=viglink22337-20

Ρίξτε μία ματιά στις τιμές. Ξεκινάνε από 25 δολάρια για γεννήτριες που για πλάκα παράγουν το διπλάσιο ρεύμα από την γεννήτια του Vstrom, που άνετα επιζούν για πάνω από 100.000 χλμ και χωρίς να τους αλλάξεις ούτε καν τα καρβουνάκια. Κι αν καούν, συνήθως κάποια δίοδος του ανορθωτή, τον επισκευάζεις με λίγα ευρώ. Στην τελική αγοράζεις ένα μτχ ή και καινούριο. Σιγά τα λεφά!...

Για να καταλάβετε για πόσο μαλάκες μας περνάνε όλοι αυτοί που μας πουλάνε μοτοσυκλέτες. Αρχόντων φυσικά των τεσσάρων Γιαπωνέζων και πάει λέγοντας.

Και πλήρωνε 200-300 ευρώ για μισό κιλό φύλλα λαμαρίνας κολλημένα μεταξύ τους με κάποιες δεκάδες σπείρες σύρμα άτσαλα τυλιγμένο γύρω τους (τα πηνία του στάτη). Κι άλλα τόσα για ένα μεταλικό τασάκι, (το βολάν), με έξι μαγνητάκια κολλημένα από μέσα, τόσο καλά που καμιά φορά ξεκολλάνε. Και καμιά 150-200άρα ευρώ για ένα μικρό αλουμινάκι με αυτιά που έχει μέσα 6 έως 9 θυρίστορ του μισού ευρώ στη λιανική κι άλλα 10 εξαρτηματάκια του ενός ευρώ σύνολο!

Και μετά καμάρωνε πάνω στη μηχανάρα σου κορόιδο, ε! κορόιδο μηχανόβιε....

What a Face

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pkritikos

pkritikos

Ηλικία : 56
Registration date : 24/01/2008

Πρόβλημα Πηνια - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πρόβλημα Πηνια   Πρόβλημα Πηνια - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Ιουλ 08 2015, 22:59

Καλησπέρα παιδιά. Ξαναδιαβάζω το συγκεκριμένο πόστ μια και αντιμετωπίζω ξανά πρόβλημα με το κύκλωμα φόρτισης μετά από ακριβώς ένα χρόνο από την προηγούμενη επισκευή.

Εχω ένα DL1000 K7 και πέρισυ ξεκόλησαν οι μαγνήτες από το βολάν (2 από αυτούς) και έγιναν θρύψαλλα. Αλλαξα το βολάν μόνος μου με καινούργιο εργοστασιακό το οποίο βγαίνει τώρα με 6 μαγνήτες ενώ το παλιό είχε 4. Με οπτικό έλεγχο του πηνίου δεν έβρισκα να έχει πάθει καμία ζημιά από τους σπασμένους μαγνήτες και ξαναέβαλα το ίδιο.

Μια πρώτη παρατήρηση ηταν ότι μάλλον έβγαζε παραπάνω τάση από το προηγούμενο. Επαιρνα 14,5 ενώ πρίν δεν έφτανε τα 14. Υπάρχει περίτπωση να οφείλεται στους 6 μαγνήτες (αντί 4?).

Την περασμένη εβδομάδα είδα ότι πάλι δεν έχω φόρτιση και φοβήθηκα μηπως πάλι ξεκόλησαν οι μαγνήτες από το βολάν. τελικά ειναι το πηνίο που έσκασε από υπερθέρμανση στο πάνω μέρος που λιπαίνεται/ψύχεται λιγότερο.

Ψάχνομαι τώρα για λύση, είτε για μεταχειρισμένο, είτε για περιέλιξη είτε για κατασκευή εκ του εξωτερικού που ισχυρίζεται ότι είναι ανθεκτικότερο. Θα περάσω και από τα παιδιά με τους ανορθωτές σειράς να δω τι λένε και αυτοί για το πηνίο ή και για τον ανορθωτή τους.

Εκείνο που δεν έχω ξεκαθαρίσει στο μυαλό μου είναι το εξής: ξέρουμε ότι το πηνίο ζεσταίνεται όταν ο ανορθωτής το βραχυκυκλώνει για να "πνίξει" την παραπανω τάση που παράγει. Αυτό δηλαδή σημαίνει ότι αν έχουμε μεγάλες καταναλώσεις (πχ προβολάκια 2 Χ 55 Watt) που ρίχνουν την τάση, αυτό "ξεκουράζει" το πηνίο ή το κουράζει ακόμα περισσότερο? Υποψιάζομαι μήπως τα προβολάκια που έχω επιβαρύνουν τη κατάσταση του πηνίου, αλλά με αυτό το σκεπτικό ίσως να γίνεται το αντίθετο (?)
Ειναι σίγουρο ότι η υπερθέρμανση του κινητήρα ευθύνεται τις περισσότερες φορές για το κάψιμο του πηνίου (αυτό έπαθα και εγώ αφού έπεσα σε μεγάλη κίνηση στην Αθήνα τη μέρα των συγκεντρώσεων), αλλά σίγουρα και το φόρτωμα της μηχανής με ηλεκτρικές καταναλώσεις έχει την επίδρασή του.

Εχει κανείς καμιά ιδέα? Ευχαριστώ πολύ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
IKARUS
Member
Member
IKARUS

Ηλικία : 53
Τόπος : Καπου ψιλα με θεα
Registration date : 26/01/2012

Πρόβλημα Πηνια - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πρόβλημα Πηνια   Πρόβλημα Πηνια - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Ιουλ 09 2015, 00:41

Εγώ έκανα επησκευει πριν 3-4 χρόνια στα πηνία με 80? και κρατάνε ακόμα μια χαρά! Μάλλον σ'εσενα έτυχε λόγο του μαγνήτη που ξεκόλλησε!
Τώρα για το πηνίο σου για ψαχτο λίγο,γιατί το δικό μου που είναι Κ2 είναι με 4 μαγνήτες από Κ3 και μετά είναι με 6 και γι'αυτο ξεκολλανε και πιο εύκολα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pkritikos

pkritikos

Ηλικία : 56
Registration date : 24/01/2008

Πρόβλημα Πηνια - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πρόβλημα Πηνια   Πρόβλημα Πηνια - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Ιουλ 09 2015, 09:21

Από τα πολλά που έχω γράψει και έχω διαβάσει μπερδεύτηκα και έγραψα ανακρίβεια: και το παλιό βολάν μου 6 μαγνήτες είχε! Για περιελίξεις έχουμε κάποιον γνωστό και δοκιμασμένο στο φόρουμ??
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
IKARUS
Member
Member
IKARUS

Ηλικία : 53
Τόπος : Καπου ψιλα με θεα
Registration date : 26/01/2012

Πρόβλημα Πηνια - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πρόβλημα Πηνια   Πρόβλημα Πηνια - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ Ιουλ 10 2015, 00:33

Αν είσαι από Αθήνα να σε στείλω εκεί που το πήγα και εγώ σου δίνει και εγγύηση ένα χρόνο!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pkritikos

pkritikos

Ηλικία : 56
Registration date : 24/01/2008

Πρόβλημα Πηνια - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πρόβλημα Πηνια   Πρόβλημα Πηνια - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ Ιουλ 10 2015, 09:17

Ευχαριστώ πολύ, Αθήνα είμαι. Πήγα ήδη στον SXelectronics γιατί έχω πίεση χρόνου, δεν ξέρω αν εννοείς και εσύ αυτόν. Πάντως σε ένα χρόνο δεν νομίζω να χαλάσει ότι και να είναι. Εκεί που εχω κολήσει ειναι με τις τιμές. Ενώ βρίσκω ότι δίνει τιμές 80-100 Ευρώ για περιέλιξη, μου ζήτησε 120 ευρώ, τα οποία νομίζω ότι ειναι ακριβά.

Εχουμε άλλες εμπειρίες εδώ από άλλα μαγαζιά? τόσα λεφτά ζητάνε στο ebay για ολόκληρο πηνίο, όχι μόνο για περιέλιξη με τον πυρήνα δικό μας!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
IKARUS
Member
Member
IKARUS

Ηλικία : 53
Τόπος : Καπου ψιλα με θεα
Registration date : 26/01/2012

Πρόβλημα Πηνια - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πρόβλημα Πηνια   Πρόβλημα Πηνια - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ Ιουλ 10 2015, 20:43

Κυρ.Βασίλης 6945470652
Πολύ καλός! thumbs
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pkritikos

pkritikos

Ηλικία : 56
Registration date : 24/01/2008

Πρόβλημα Πηνια - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πρόβλημα Πηνια   Πρόβλημα Πηνια - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ Ιουλ 10 2015, 20:56

Σε ποια περιοχή είναι ο κ. Βασίλης? merci
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
IKARUS
Member
Member
IKARUS

Ηλικία : 53
Τόπος : Καπου ψιλα με θεα
Registration date : 26/01/2012

Πρόβλημα Πηνια - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πρόβλημα Πηνια   Πρόβλημα Πηνια - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ Ιουλ 10 2015, 23:59

Πρόβλημα Πηνια - Σελίδα 2 451272



http://www.episkeves-pinioforon.gr/fotografies
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
zik



Registration date : 27/01/2015

Πρόβλημα Πηνια - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πρόβλημα Πηνια   Πρόβλημα Πηνια - Σελίδα 2 Icon_minitimeΣαβ Ιουλ 11 2015, 12:57

IKARUS έγραψε:
Πρόβλημα Πηνια - Σελίδα 2 451272



http://www.episkeves-pinioforon.gr/fotografies

εκεί έφτιαξα και εγώ το πηνίο μου και μπορώ να πω οτι έκανε αρκετά καλή δουλειά.
Βέβαια το μέλλον θα δείξει για την αντοχή του.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Nigoutsi (Nikos)
Member
Member
Nigoutsi (Nikos)

Ηλικία : 38
Τόπος : Volos-Alex/poli
Registration date : 03/08/2008

Πρόβλημα Πηνια - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πρόβλημα Πηνια   Πρόβλημα Πηνια - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Μαρ 06 2019, 01:10

Για να μην ανοίγω καινούργιο θέμα, το ποστάρω εδώ.
Λοιπόν μετά από 65Κ πάπαλα τα πηνία απο DL650 K8. Όπως λέει τα εγχειρίδιο μετράω και ενώ τα Ohms δίνουν σωστά και οι τρεις φάσεις (0.7Ω), οι τάσεις δεν τα λένε σωστά όταν μετράω χωρίς φορτίο (η μία δε δίνει καθόλου τάση και οι άλλες δυο από 5v στο ρελαντί). Όταν έδινα στροφές δεν ανέβαιναν τα volts όσο λέει το manual.
Τώρα επειδή είμαι Βόλο και εδώ δε παίζει περιελίξεις σε πηνιοφόρο από μηχανάκι (όπως μου είπαν δύο περιελιξάδες που επισκεύφθηκα) θα πρέπει να σταλεί Αθήνα-Θεσσαλονίκη.
Αυτό που προβληματίζει είναι ότι στη γενική τους εικόνα (εξωτερικά) φαίνεται ολίγον αρπαγμένο-μαυρισμένο σε κάποια σημεία στο σύρμα, στο από πάνω μέρος του στάτορα (στα κεφάλια) φαίνεται μαυρισμένο αρκετά. Λέτε η επισκευή να μη πετύχει και τζάμπα θα το στείλω;
Παραθέτω εικόνες (στα 1024px για να φαίνονται).

Πρόβλημα Πηνια - Σελίδα 2 Y4mmswfhdotJhZuDmVuwLDx9oFAimvJmEETQbdpoHyyxYba9-V_Ji6biONvpc9SCqXXyEnfXMLI8Nym_NQTg163cH2yCqidHeJWHixbR0x_rd-FQIX-7Zq1SqsHrMki8LQ_ci2WMDDcX07BQ5flYBpQXmX17CwMnPklrUTy6tH8o4_Ev7N0ao7E3dtm8O6IxgK6?width=1024&height=576&cropmode=none

Πρόβλημα Πηνια - Σελίδα 2 Y4m6Vr-XjoRzNROsOhE7JX95_kzR7HzIhQfe8uoz0gSwJQe0wcpS3Ut_UH41-jUK9uXvmt0UBXv8u-zWdwy1G0MkA4tTIUvOG62W97iV3Vhmmd5C55nnDDmBdQvmRXolmE-QT70zhae-kRVkNaU3oF6nqwA0VRMbvJbJqZlnyg8KLAFoY4k6xyT2KZ6jx4lnunC?width=1024&height=576&cropmode=none

Πρόβλημα Πηνια - Σελίδα 2 Y4mvDqgLxRocv1yGX1xfTWTbDWHjZ7JcnPEPJv49SM32DbnOQURWLOZdmBz3mb97VvhxfsoNO-0Ely1_ymMlnl9nyea54wN-LuFi3xK2yzATdYuLtZbtAzCO79s5CGzaxatKLzAy8lrgA5zgKqUd9w4eV-T3YdgwsWMN68fVfBFlUjSyNs13Uhy0KhJyfLQHoS7?width=1024&height=576&cropmode=none
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://magnisiavstrom.forumgreek.com/
 

Πρόβλημα Πηνια

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 

 Παρόμοια θέματα

+
Σελίδα 2 από 3Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ-ΑΝΑΒΑΤΗΣ :: Ηλεκτρικά-
Μετάβαση σε: