Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΕικονοθήκηLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση

Μοιραστείτε | 
 

 volt στο ρελαντι??

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Platwnas89

Platwnas89

Ηλικία : 34
Τόπος : Πατρα
Registration date : 09/07/2013

volt στο ρελαντι?? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: volt στο ρελαντι??   volt στο ρελαντι?? Icon_minitimeΠαρ Απρ 24 2015, 20:59

χαιρετώ την παρέα. μια πολύ απλή ερώτηση.
πόσα βολτ έχετε στο ρελαντί?
εμένα βγάζει 14.5v στο ρελαντί με φώτα αλλά από τις 2000 στροφές και πάνω αρχίζει και πέφτει.
για παράδειγμα στις 5000 έχω 14.2v.
το λογικό δεν είναι το ανάποδο η κάνω λάθος?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
QUAZAR

QUAZAR

Ηλικία : 42
Τόπος : Πειραιας
Registration date : 24/02/2015

volt στο ρελαντι?? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: volt στο ρελαντι??   volt στο ρελαντι?? Icon_minitimeΣαβ Απρ 25 2015, 15:04

14.5 σταθερα στο ρελαντι...σε σταματημα με φρενα αναμενα 13.8...
στη πορεια με παραπανω στροφες σταθερα λεει 14.5
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Platwnas89

Platwnas89

Ηλικία : 34
Τόπος : Πατρα
Registration date : 09/07/2013

volt στο ρελαντι?? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: volt στο ρελαντι??   volt στο ρελαντι?? Icon_minitimeΣαβ Απρ 25 2015, 16:07

κ ευχαριστω αρα δουλευει σωστα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
endurasx
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
endurasx

Ηλικία : 42
Τόπος : Περιστερι
Registration date : 28/11/2012

volt στο ρελαντι?? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: volt στο ρελαντι??   volt στο ρελαντι?? Icon_minitimeΔευ Απρ 27 2015, 23:52

14.7 με σβηστα φωτα 14.3 με αναμενα ειτε ρελαντι ειτε πορεια!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
IL SICILIANO
Member
Member
IL SICILIANO

Τόπος : ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Registration date : 09/04/2013

volt στο ρελαντι?? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: volt στο ρελαντι??   volt στο ρελαντι?? Icon_minitimeΤρι Ιαν 26 2016, 18:33

Έχω βάλει στην μότο εδώ και ενάμιση χρόνο την μπαταρία varta YTX12-BS .Η μότο έμεινε ακίνητη για ένα μήνα περίπου και στο βολτόμετρο είδα 12,2v.Είπα λοιπόν να τη φορτίσω-συντηρήσω και είδα το εξής παράξενο:ενώ ξεκίνησε τη φόρτιση, άρχισε η ένδειξη των volt να ανεβοκατεβαίνει από τα 12,2v στα 14,3 χωρίς να σταθεροποιειται.Όταν έβγαλα το φορτιστή η ένδειξη αρχικά ήταν 12,6v και έπειτα από λίγο πήγε σταθερά στα 12,2v.Ο φορτιστής είναι αυτός του lidl,όπου όμως δουλεύει-φορτίζει άψογα, χωρίς τέτοια συμπτώματα.Τον τσέκαρα και με την μπαταρία του αυτοκινήτου όπου εκει φορτίζει με σταθερή ανοδική τάση.Μάλλον πάω για μπαταρία?volt στο ρελαντι?? 316594
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
andreasp
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
andreasp

Ηλικία : 46
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 29/01/2010

volt στο ρελαντι?? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: volt στο ρελαντι??   volt στο ρελαντι?? Icon_minitimeΤρι Ιαν 26 2016, 20:09

IL SICILIANO έγραψε:
Έχω βάλει στην μότο εδώ και ενάμιση χρόνο την μπαταρία varta YTX12-BS .Η μότο έμεινε ακίνητη για ένα μήνα περίπου και στο βολτόμετρο είδα 12,2v.Είπα λοιπόν να τη φορτίσω-συντηρήσω και είδα το εξής παράξενο:ενώ ξεκίνησε τη φόρτιση, άρχισε η ένδειξη των volt να ανεβοκατεβαίνει από τα 12,2v στα 14,3 χωρίς να σταθεροποιειται.Όταν έβγαλα το φορτιστή η ένδειξη αρχικά ήταν 12,6v και έπειτα από λίγο πήγε σταθερά στα 12,2v.Ο φορτιστής είναι αυτός του lidl,όπου όμως δουλεύει-φορτίζει άψογα, χωρίς τέτοια συμπτώματα.Τον τσέκαρα  και με την μπαταρία του αυτοκινήτου όπου εκει φορτίζει με σταθερή ανοδική τάση.Μάλλον πάω για μπαταρία?volt στο ρελαντι?? 316594  

Το ανάποδο!
Η μπαταρία σου ήταν άψογη, οπότε ο φορτιστής του Lidl, μπήκε σε mode συντήρησης, που κάνει ακριβώς αυτό το πράγμα.
Αν αποφασίσεις πάντως να αλλάξεις μπαταρία, στείλε μου ένα Pm να περάσω να την πάρω! Laughing

Αυτή την μπαταρία έχεις?
http://www.skroutz.gr/s/6662973/Varta-Powersports-AGM-10Ah-YTX12-4-YTX12-BS.html
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
IL SICILIANO
Member
Member
IL SICILIANO

Τόπος : ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Registration date : 09/04/2013

volt στο ρελαντι?? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: volt στο ρελαντι??   volt στο ρελαντι?? Icon_minitimeΤρι Ιαν 26 2016, 20:17

Αυτήν έχω και μάλιστα μου προτάθηκε για κορυφαία μπαταρία! Το περίεργο είναι ότι στην μπαταρία του αυτοκινήτου σε κατάσταση συντήρησης δεν αυξομειώνεται η τάση αλλά μένει σταθερή.Γιατί αυτή η διαφορά φόρτισης? mouuuuuu
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
andreasp
vstromhellasforum Fanatic
vstromhellasforum Fanatic
andreasp

Ηλικία : 46
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 29/01/2010

volt στο ρελαντι?? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: volt στο ρελαντι??   volt στο ρελαντι?? Icon_minitimeΤρι Ιαν 26 2016, 20:20

IL SICILIANO έγραψε:
Αυτήν έχω και μάλιστα μου προτάθηκε για κορυφαία  μπαταρία! Το περίεργο είναι ότι στην μπαταρία του αυτοκινήτου σε κατάσταση συντήρησης δεν αυξομειώνεται η τάση αλλά μένει σταθερή.Γιατί αυτή η διαφορά φόρτισης? mouuuuuu

Γιατί η μπαταρία του αυτοκινήτου ήθελε φόρτιση.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
IL SICILIANO
Member
Member
IL SICILIANO

Τόπος : ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Registration date : 09/04/2013

volt στο ρελαντι?? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: volt στο ρελαντι??   volt στο ρελαντι?? Icon_minitimeΤρι Ιαν 26 2016, 20:35


Ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις σου.Ελπίζω να γλίτωσα επί του παρόντος. merci merci
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
IL SICILIANO
Member
Member
IL SICILIANO

Τόπος : ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Registration date : 09/04/2013

volt στο ρελαντι?? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: volt στο ρελαντι??   volt στο ρελαντι?? Icon_minitimeΠαρ Φεβ 05 2016, 18:49

Τελικά η varta ytx12-bs μας άφησε χρόνους- δυστυχώς άντεξε μόνο 1,5 χρόνο- αν και είχε την προδιαγεγραμμένη συντήρηση που όριζε ο κατασκευαστής.Τώρα, τι βάζω? Έχω βρει τη bosch ytx12-bs και τη bosch ytx14-bs.Ο ηλεκτρολόγος μου είπε να διαλέξω τη 14άρα και ότι δεν θα έχει πρόβλημα φόρτισης αν και 650κυβ.Έχω διαβάσει τις αντίστοιχες θεματικές αλλά δεν μπορώ να καταλήξω.Αν κάποιος έχει βάλει κάποια αντίστοιχη μπαταρία 14άρα, ας απαντήσει σχετικά(πόσα χρόνια την έχει, αν έχει θέμα φόρτισης,αν αδειάζει εύκολα μετά από ακινησία...).volt στο ρελαντι?? 489962
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Miskin
Member
Member
Miskin

Τόπος : ΑΘΗΝΑ
Registration date : 25/05/2008

volt στο ρελαντι?? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: volt στο ρελαντι??   volt στο ρελαντι?? Icon_minitimeΠαρ Φεβ 05 2016, 19:29

Αν βάλεις τη Bosch να ξέρεις ότι έχεις βάλει πάλι την ίδια μπαταρία με τη Varta. Μόνο η ετικέτα αλλάζει. Εμένα η Bosch μου κράτησε 2 χρόνια με το ζόρι, το ίδιο και η Exide που έχω τώρα, αλλά μπορεί να ήταν ο ανορθωτής το πρόβλημα. Τώρα που θα αλλάξω λέω να βάλω μια Yuasa όπως παλιά.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
MHTSOS
Member
Member
MHTSOS

Ηλικία : 51
Τόπος : PAGOURISTAN
Registration date : 09/12/2009

volt στο ρελαντι?? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: volt στο ρελαντι??   volt στο ρελαντι?? Icon_minitimeΣαβ Φεβ 06 2016, 07:15

Εμενα με καινουργια μπαταρια(Σεπτεμβριου) και ανορθωτη απο power buy πανω απο 13.5 volt δεν εχω δει στο πολυμετρο ρελαντι...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Miskin
Member
Member
Miskin

Τόπος : ΑΘΗΝΑ
Registration date : 25/05/2008

volt στο ρελαντι?? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: volt στο ρελαντι??   volt στο ρελαντι?? Icon_minitimeΣαβ Φεβ 06 2016, 09:03

MHTSOS έγραψε:
Εμενα με καινουργια μπαταρια(Σεπτεμβριου) και ανορθωτη απο power buy πανω απο 13.5 volt δεν εχω δει στο πολυμετρο ρελαντι...

Μια χαρά είσαι στο ρελαντί, τι να πω και γω με τα 12V...11.5V... Μάλλον θέλω μπαταρία. Αν ανεβάσεις στροφές πάς τουλάχιστον μέχρι τα 14.2V;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
IL SICILIANO
Member
Member
IL SICILIANO

Τόπος : ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Registration date : 09/04/2013

volt στο ρελαντι?? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: volt στο ρελαντι??   volt στο ρελαντι?? Icon_minitimeΣαβ Φεβ 06 2016, 10:10

Tελικα αγόρασα την okyami ytx14_bs.Ελπίζω να μη χαλάσει και αυτή τόσο γρήγορα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
MHTSOS
Member
Member
MHTSOS

Ηλικία : 51
Τόπος : PAGOURISTAN
Registration date : 09/12/2009

volt στο ρελαντι?? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: volt στο ρελαντι??   volt στο ρελαντι?? Icon_minitimeΣαβ Φεβ 06 2016, 11:39

Α!Ξεχασα .Ο ανορθωτης εκ Κορινθου-ο μεγαλος για το cbr-δεν βιδωνε στις βασεις του παλιου γιατι οι τρυπες ηταν αλλου.Τις φρεζαρα λιγο με το τρυπανι προς τα μεσα,εβαλα σταυροβιδες γιατι το καρυδακι δεν εμπαινε και ολα οκ.Βρισκει λιγο στο πλαστικο καλυμα του ψυγειου αλλα κλαιν μαιν...
Αυτα.Σορυ για το σπαμ...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
iannag
vstromhellasforum Enthusiast
vstromhellasforum Enthusiast
iannag

Ηλικία : 46
Τόπος : Βόλος
Registration date : 24/11/2010

volt στο ρελαντι?? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: volt στο ρελαντι??   volt στο ρελαντι?? Icon_minitimeΣαβ Φεβ 06 2016, 19:01

MHTSOS έγραψε:
Α!Ξεχασα .Ο ανορθωτης εκ Κορινθου-ο μεγαλος για το cbr-δεν βιδωνε στις βασεις του παλιου γιατι οι τρυπες ηταν αλλου.Τις φρεζαρα λιγο με το τρυπανι προς τα μεσα,εβαλα σταυροβιδες γιατι το καρυδακι δεν εμπαινε και ολα οκ.Βρισκει λιγο στο πλαστικο καλυμα του ψυγειου αλλα κλαιν μαιν...
Αυτα.Σορυ για το σπαμ...
Ποιο μοντέλο εχεις;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
MHTSOS
Member
Member
MHTSOS

Ηλικία : 51
Τόπος : PAGOURISTAN
Registration date : 09/12/2009

volt στο ρελαντι?? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: volt στο ρελαντι??   volt στο ρελαντι?? Icon_minitimeΣαβ Φεβ 06 2016, 21:08

K4
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
MHTSOS
Member
Member
MHTSOS

Ηλικία : 51
Τόπος : PAGOURISTAN
Registration date : 09/12/2009

volt στο ρελαντι?? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: volt στο ρελαντι??   volt στο ρελαντι?? Icon_minitimeΣαβ Φεβ 06 2016, 21:13

Miskin έγραψε:
Μια χαρά είσαι στο ρελαντί, τι να πω και γω με τα 12V...11.5V... Μάλλον θέλω μπαταρία. Αν ανεβάσεις στροφές πάς τουλάχιστον μέχρι τα 14.2V;

14,2-14,5 βλεπω με στροφες ως 5000 που δοκιμασα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Miskin
Member
Member
Miskin

Τόπος : ΑΘΗΝΑ
Registration date : 25/05/2008

volt στο ρελαντι?? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: volt στο ρελαντι??   volt στο ρελαντι?? Icon_minitimeΣαβ Φεβ 06 2016, 21:18

Ε μια χαρά είσαι τότε. Άψογος.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 

volt στο ρελαντι??

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 

 Παρόμοια θέματα

+
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ-ΑΝΑΒΑΤΗΣ :: Ηλεκτρικά-
Μετάβαση σε: